trawa

Autor Wątek: Sandman  (Przeczytany 332906 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline absolutnie

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1320 dnia: Grudzień 16, 2017, 10:03:39 pm »


Zastanawiam się nad wejściem w serię, ale boję się, że dojdę do połowy i nagle zniknie ze sklepów. A, że tomów jest sporo to rozłożyłbym zakupy pewnie na rok albo i dwa.


To jest tak spójna opowieść, że rozkładanie zakupu całości na rok albo i dwa nie ma sensu. Serię podstawową (tomy 1-10) najlepiej kupić od razu, a na później odłożyć "Noce Nieskończone", "Śmierć" i "Preludium". Wiem, że finansowo może to być trudne, ale warto zdobyć się na ten wysiłek. Jak zaczniesz czytać, to zrozumiesz, co miałem na myśli.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Sirius

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1321 dnia: Grudzień 16, 2017, 10:11:51 pm »
Serię już napocząłem. W lokalnej bibliotece mam Sandmana, więc może trochę źle sformułowałem pytanie, bo to nie kwestia czytać/nie czytać tylko czy kupować na własną półkę.


Na razie jestem po pierwszym tomie, ale tak mi przypadło od gustu, że rozkładać czytanie na dwa lata to bym nie chciał :wink:
I don't care for this world anymore
I just want to live my own fantasy

Offline isteklistek

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1322 dnia: Grudzień 16, 2017, 10:17:14 pm »
Teraz z rabatami 30% jest lekko ponad 600 zł. za 1-10, a są pewnie większe rabaty. Nie wiem, ile rekord może być, ale chyba z kombinowaniem można się zamknąć poniżej 500. Teraz okres przed i po świąteczny też może zrobić swoje.

Amer

  • Gość
Odp: Sandman
« Odpowiedź #1323 dnia: Grudzień 21, 2017, 08:40:36 pm »
Czy wytłumaczy ktoś jak krowie na rowie, jak pojemna jest ta seria? Mam tak, że lubię poznać całość, czyli spin-offy, prequele, sequele, remaki, crossovery itd. Jednak lektura angielskiej Wiki ( https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_Sandman_spinoffs ) załamała mnie. Za dużo tego, spora część to wciąż trwające serie. Może na próżno badam to tak skrupulatnie, najpierw muszę w serię wejść. Może odpadnę po pierwszym tomie, ale wolę wiedzieć już teraz: co należy przeczytać, żeby móc powiedzieć, że się tego Sandmana przeczytało? Tomy 1-10 + Uwertura? To wystarcza? Cała reszta jest dodatkiem lepszym bądź gorszym?

Zapytam jeszcze inaczej: czy może ktoś wypisać wszystko, co w tej serii napisał Gaiman? Z tego co widzę na szybko to poza tomami 1-10 i Uwerturą na pewno jeszcze Śmierć (który to tom zawiera ponoć także rozdziały serii głównej; po co?).

Pogubiłem się w tym.

Offline Jutrzen

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1324 dnia: Grudzień 21, 2017, 11:03:40 pm »
Pierwsze wydanie Śmierci nie zawierało rozdziałów serii głównej - dodano je później, żeby zarobić drugi raz na tym samym. Gaiman napisał też Sennych Łowców - opowiadanie z ilustracjami Amano. Wszystko co wydał w Polsce Egmont jest warte przeczytania.

Offline gobender

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1325 dnia: Grudzień 22, 2017, 06:58:37 am »
Tomy 1-10 + Uwertura? To wystarcza? Cała reszta jest dodatkiem lepszym bądź gorszym?

Tak.

Offline absolutnie

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1326 dnia: Grudzień 22, 2017, 07:20:11 am »


Zapytam jeszcze inaczej: czy może ktoś wypisać wszystko, co w tej serii napisał Gaiman? Z tego co widzę na szybko to poza tomami 1-10 i Uwerturą na pewno jeszcze Śmierć (który to tom zawiera ponoć także rozdziały serii głównej; po co?).

Pogubiłem się w tym.


Gaiman napisał jeszcze "Śmierć" (dwa tomy, obecnie wydane w jednym, zawierającym też powtórki z serii głównej, ale i dodatki, gdzie indziej nieosiągalne), "Sennych łowców" (wydanych jako powieść z ilustracjami Amano i potem zaadaptowanych do komiksu przez P. Craiga Russella) i "Noce Nieskończone". A także "Sandman Midnight Theatre" - u nas opublikowane w tomie "Dni pośród nocy".


Jeśli chodzi o serie, które są wymienione pod podanym linkiem, to:
Seria "Dreaming" była bezpośrednią kontynuacją "Sandmana". Rozpoczynała się po zakończeniu serii głównej, Sandman niemal w niej się nie pojawiał, występowali natomiast mieszkańcy jego królestwa.
"Sandman Mystery Theatre" rozgrywa się pod koniec lat trzydziestych XX wieku, a bohaterem komiksu jest Wesley Dodds - postać wspomniana na początku pierwszego tomu "Sandmana". Krótko mówiąc: inna opowieść, o kimś zupełnie innym.
"Lucyfer" wyrasta wprost z kart "Sandmana", ale idzie w swoją stronę.
"Dead Boy Detectives" pojawili się w "Sandmanie" w tym samym tomie, co Lucyfer, i też poszli w swoją stronę.


Reszta dodatków, spin offów i innych spinów to rodzaj zabawy z popularną postacią i popularnym światem. Niektóre sympatyczne. Żaden nie jest istotny. Niektóre to totalne pomyłki.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline Tomasz 66

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1327 dnia: Grudzień 22, 2017, 08:52:33 am »
Uzupełniając -  z serii Dreaming w Polsce kiedyś wydano "Śnienie. Przez Bramy Z Rogu I Kości" - zupełnie niezły album, a wciąż dostępny i to w niskiej cenie.

Offline absolutnie

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1328 dnia: Grudzień 22, 2017, 09:49:33 am »
Uzupełniając -  z serii Dreaming w Polsce kiedyś wydano "Śnienie. Przez Bramy Z Rogu I Kości" - zupełnie niezły album, a wciąż dostępny i to w niskiej cenie.


Dopowiadając: Album można spokojnie kupić niezależnie od tego, czy chce się nabyć resztę, bo zawiera ładnie zamykające się opowieści, w tym jedną, która dostała nominację do Nagrody Eisnera.
Imaginary enemies are not hard to conjure into being.

Offline LucasCorso

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1329 dnia: Grudzień 22, 2017, 12:19:33 pm »
Wtrącając niepytanym: jest jeszcze Swamp Thing #84, który czytany przed Sandmanem #11 pozwala pozbyć się uczucia zagubienia przy pojawieniu się "nowej" (a jednak starej) postaci...


Dziękuję zresztą Bogu za to ze zupełnym fuksem przeczytałem Swamp Thing Saga przed Sandmanem, a nie po...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2017, 12:24:08 pm wysłana przez LucasCorso »
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline mack3

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1330 dnia: Grudzień 23, 2017, 02:40:52 am »
Dziękuję zresztą Bogu za to ze zupełnym fuksem przeczytałem Swamp Thing Saga przed Sandmanem, a nie po...
Czemu przywiązujesz do tego taką wagę?

Offline LucasCorso

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1331 dnia: Grudzień 23, 2017, 07:40:20 am »
Bo może inni są bardziej oblatani w świecie DC.

Ale dla mnie Swamp Thing, a zaraz potem Sandman, to był pierwszy kontakt z Johnem COnstantine.
A jak wiedziałem kim są Kain I Able to mogłem się bardziej skupić na historii, a mniej na roztrząsaniu kim są Ci kolesie.

Bo w magazynku John C. w Sandmanie są akta sprawa, i na tych aktach są nazwy i napisy odnoszące się do spraw ze Swamp Thinga.

Bo najgorszym momentem czytania Sandmana było odkrycie poprzez google search kim jest Kruk, bo cały Sandman jest pisany jakby to było oczywiste i nikt o tym nie wspomina. A amerykański czytelnik wiedział.

Oczywiście tego i tak bym się nie dowiedział z Sagi, ale jak już wygooglowałem, to od razu wiedziałem kto on. A to kim jest Kruk odgrywa ogromną rolę na końcu (moim przynajmniej zdaniem)

Bo to prawda, że z kolejnymi tomami Sandman ucieka od DC, ale pierwszy tom jest w DC zawieszony. A dla mnie dzięki TM Semicowi DC to superbohaterowie.

Więc kontakt ze Swamp Thingiem otworzył mnie na horror i metafizykę w DC. Taka zmiana punktu widzenia była mi przed Sandmanem potrzebna.
Since time immemorial, I and others of my race have beheld the myriad wonders of the universe...

Offline parsom

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1332 dnia: Marzec 06, 2018, 07:40:08 pm »
Głosuj na mój projekt Lego Ideas: http://link.do/56xyk

Offline arczi_ancymon

Odp: Sandman
« Odpowiedź #1333 dnia: Marzec 06, 2018, 09:32:08 pm »
Było, gorzej od tego co Vertigo ostatnimi czasy wyprawiało raczej nie będzie, a ekipa wygląda w miarę obiecująco.

JanT

  • Gość
Odp: Sandman
« Odpowiedź #1334 dnia: Maj 15, 2018, 05:37:19 pm »
Trochę o Sandman Universe i przykładowe plansze:

https://www.inverse.com/article/44845-sandman-universe-artists-lucifer-dreaming

Jak na razie spoko  :smile: