Autor Wątek: Nanotechnologia - droga ku świetlanej przyszłości ?  (Przeczytany 8741 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jachu_ka

Nanotechnologia - droga ku świetlanej przyszłości ?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 22, 2004, 10:00:01 am »
hmmm widze ze utozsamiacie nanotechnologie glownie z komputerami/robotami a mi cos chodzi po glowie ze do tych celow planuje sie uzywac bialek... ktos wie cos wiecej na ten temat?

mąka krupczatka
<- ikona prawdziwego kasztaniarza.

Offline dhutirth

Nanotechnologia - droga ku świetlanej przyszłości ?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 23, 2004, 08:17:29 am »
Jak sama nazwa wskazuje nanotechnologia wiąże się nieodzownie z... technologią :)
Przedrostek nano- mówi, że chodzi tu o coś niezwykle maciupkiego i nie jest ważne czy do tego celu są wykorzystywane białka, DNA, polimery przewodzące czy co tam jeszcze, wszystko to jest nanoechnologia :) Przecież ogólnie znany jest eksperyment z wykorzystaniem DNA (droga składająca się z 7 pkt, przez każdy pkt. Można przejść tylko raz, od 1 do 7).
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline darksphere

Nanotechnologia - droga ku świetlanej przyszłości ?
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 29, 2005, 03:20:00 pm »
Cytuj
Grupa nanotechnologów z amerykańskiego uniwersytetu Rice odkryła zaskakujące właściwości fizykochemiczne nanokuleczek zsyntetyzowanych przez nich w trakcie badań eksperymentalnych.

Nanokuleczki o wielkości około 140 nanometrów zbudowane są z rdzenia krzemionkowego, okrytego cienką, 10 nanometrową warstwą złota (nanometr to miliardowa część metra), tworzącego skorupkę tej drobinki-nanocząstki.

Dr Rebekah Drezek, szef grupy prowadzającej eksperymenty, odkryła, że zmieniając grubość złotej skorupki oraz średnicę rdzenia silikonowego opracowanej nanocząstki, można tak zaprojektować drobinkę, by rozpraszała lub absorbowała światło o określonej długości fali, w tym bliską podczerwień, która ma największy stopień przenikania przez żywe tkanki.

By nanocząstkę wykorzystać do walki z rakiem, należy zaopatrzyć ją w przeciwciało, które specyficznie przyłączy się do komórek rakowych.

"Połączywszy się z chorą nowotworową komórką, zaopatrzona w imunocelownik - tj. charakterystyczne przeciwciało - nanocząstka rozprasza światło, które zostanie skierowane na tkankę, umożliwiając łatwą detekcję chorych komórek" - opisuje dr Drezek.

Właściwości absorpcyjne, pochłanianie światła przez nanokuleczkę, wykorzystywane są do niszczenia komórek nowotworowych poprzez naświetlenia tkanek połączonych z nanocząstkami podczerwonym światłem laserowym.

Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Rice, już po siedmiu minutach naświetlania laserem ginie większość połączonych z nanocząstkmi komórek rakowych.


cały artykuł znajdziecie na   TUTAJ

 

anything