Autor Wątek: Cenzura w polskich mediach  (Przeczytany 2135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aves

Cenzura w polskich mediach
« dnia: Luty 05, 2004, 04:11:44 pm »
Żyjemy w wolnym kraju gdzie nie ma cenzury... Taka jest oficjalna wersja. Jednak z racji tego, że muszę dużo spędzać czasu jeżdżąc samochodem, słucham codziennie po parę godzin radia. Ku memu zaskoczeniu, cenzura w piosenkach nie dotyczy tylko wulgarnych słów. Na razie znalazłem 2 stacje radiowe które cenzurują piosenki. Jest to Radio Zet i Radiostacja.

Zacznijmy od Zetki. Cenzurę tam pierwszy raz usłyszałem w piosence Black Eyed Peas pt. "Where is the love". Jest to ciekawe o tyle, że cenzurze poddano tam wszystkie teksty nieprzychylne USA... Cały początek (cytuję z pamięci) "we`ve got terrorism here int he USA, from a CIA..." (czy coś takiego)  został wycięty, także dalsze fragmenty zostały poszatkowane.... Utwór stracił przez to rytm, słuchać się tego nie da. Żałosna amatorszczyzna.

Radiostacja z kolei specjalizuje się w cenzurowaniu tekstów "wulgarnych". W zasadzie nie mam nic naprzeciw, ale zaczynają już przechodzić sami siebie... Otóż wycinając słowa "ch**", czy "k***a", otatnio wycenzurowali także słowo "ryj"...

To tyle co mnie zaciekawiło a propos cenzury. Teraz pytanie do Was - czy też macie podobne doświadczenia? Czy uważacie że takie działania za korzystne, czy też nie?

Pozdrawiam

Aves

Offline lopolik

Cenzura w polskich mediach
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2004, 05:49:50 pm »
Ciekawe, jakby wyglądała piosenka The Analogs "Pier****** era techno". :lol:
A tak na poważnie to z jednej strony denerwują mnie te piiiiiiiiiiiiip zamiast słowa wulgarnego. Ale z drugiej strony małe dziecko (powiedzmy>11) nie powinno słuchać takich słów w mediach. Problem cenzury jest i będzie.
Co do cenzurowania tekstów niewulgarnych, jak np. podany przykład BEP "Where is the Love", to nie spotkałem się jeszcze z takim czymś, bo rzadko słucham radia, ale taka cenzura powinna być zakazana. To po prostu śmieszne żeby cenzurować teksty nieprzychylne krajowi. Nawet za komuny wychodziły płyty Dezertera chociażby. Ale co mamy drogą buntu nie słuchać radia??

Offline Gollum

Cenzura w polskich mediach
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2004, 09:37:55 pm »
Współczesnymch rozgłośni nie trawię, więc nie mogę nic powiedzieć o cenzurze. Ala pamietam cenzurę w Trójce w latach osiemdziesiątych. Była kpiąca piosenka Kobranocki "Ela czemu się nie wcielasz" ze słowami:
Ela czemu się nie wcielasz
Twoich oczu blask niewinny
Przypomina mi mundur
Co z tego że inny
Niedźwiecki najpierw puszczał całość, a potem dostał prikaz i tylko zapowiadał, że na tym miejscu na liscie jest ten własnie utwór i go nie dawał. A my byliśby bezczelni i głoswoali na nią, więc utwór piął sie coraz wyżej w notowaniach. I były jaja - piosenka jedna z najpopularniejszych, a nie do usłyszenia. I tak dobrze, że nie zakazali w ogole o niej wspominać...

Offline login

Cenzura w polskich mediach
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2004, 06:50:46 pm »
polskie radia są niesamowicie podobne do siebie i grają praktycznie to samo. co do cenzury treści niepoprawnych politycznie, to nei wina zetki, tylko producenta, od którego dostali singiel. ale faktem jest, że to co robi się radiom nieco kontrowersyjnym i nie grającym popowej papki(94, rock) to bezprawie. próba odebrania koncesji za plakaty, to farsa.
Mistrzu, dość! Wystarczy tego filozofowania!", Arystoteles.

Antyplaton