trawa

Autor Wątek: Avatarae - Mutująca Teczka  (Przeczytany 20061 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Spajder

Avatarae - Mutująca Teczka
« dnia: Luty 06, 2004, 03:10:49 pm »
Pojawiły się już trzy części Mutującej Teczki w Avatarae.

Napiszcie, co o niej sądzicie, a jak musicie, to nie przebierajcie w słowach.

Jako współtwórca chciałbym się dowiedzieć, czego w niej brakuje.

Pozdrawiam,

Spajder (Ireneusz Mazurek).
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2004, 08:37:45 pm »
Nie bójcie się rzucać kamieniami w rysownika(to ja :) Chętnie podałbym linki do poszczególnych odcinków ale nie działają :cry:

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 09, 2004, 11:42:22 am »
No szkoda, że zaglądacie a nie piszecie. Liczyliśmy na waszą bezkompromisową krytykę :bored:

Offline Maciej

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2004, 01:49:36 pm »
No, moje zdanie znacie.
Ponoć w KGB mutująca ma być...  8)
url=http://www.forum.gildia.pl/login.php?logout=true&sid=d50706ce8e8e80cb43136eb5a41e6082]super strona z gołymi babami!!![/url]

Offline Spajder

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2004, 02:00:24 pm »
Zgadza się. Pojawi się w najnowszym numerze z premierą na najbliższym WSK. Mam nadzieję, na ciągłą współpracę, choć odcinki mutującej teczki tworzą się w przedziale około półtora miesiąca część, ze względu na pracę Tanaki (Jaszcząba - nie jesteś Piotrze zły za zdradzanie twych ksywek?). Tak więc do bieżącego czytania zapraszamy na avatarae, tam średnio dwa odcinki na trzy miesiące będą.

Maćku, ja już nie bardzo pamiętam, napisz co myślisz.
Pozdrawiam.
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2004, 03:28:48 pm »
Cytat: "Spajder"
nie jesteś Piotrze zły za zdradzanie twych ksywek?

Nie, no co Ty?
Ja polecam wszystkim obejrzenie, przeczytanie Mutującej w KGB. Pierwszy epizod będzie tam w odnowionej wersji. No i komiks na papierze to jednak dużo fajniejsza sprawa niż na ekranie monitora.

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 21, 2004, 09:33:30 am »
Fajnie jest założyć temat i gadać w nim sam ze sobą. Ale co mam sobie żałować :P W najbliższym numerze Avatarae powinien pojawić się nowy epizod Mutującej Teczki pt. Show kolektywne. Aktualnie kończę rysować epizod piąty zatytułowany Kastat Kręglogłowy. Zgadnijcie do jakich komiksów bedą nawiązywać :?

Gilbaert

  • Gość
Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2004, 09:34:55 am »
a co do wygrania?  :)
pzdr

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2004, 09:47:53 am »
satysfakcja gwarantowana  :D

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2004, 12:43:50 pm »
Napiszcie co sądzicie o odcinku zatytułowanym "Show Kolektywny". Mile widziane oceny i rady od zawodowych rysowników(Turu, Mateusz,Maciej)zaglądających na to forum. Jesteśmy oczywiście wdzięczni za wypowiedź każdego usera. Czy to pochlebną czy też może mniej.
Pozdrawiam

N.N.

  • Gość
Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 01, 2004, 01:06:04 pm »
Cytat: "Tenaka Kan"
Jesteśmy oczywiście wdzięczni za wypowiedź każdego usera. Czy to pochlebną czy też może mniej.
Pozdrawiam

Rzuciłem okiem i napisze o tym, co zobaczyłem na pierwszy rzut oka:
1. Powinno być "przegniły" a nie "przegnity" i "w jusze" a nie "we jusze" - drobny bład ortograficzny robi ogromnie dużo szkody... Zawsze.
2. Ogólne wrażenie dobre - w porównaniu z poprzednimi częściami widać, że rysownik robi postępy.
3. Narracja mało płynna - zbyt gwałtowne przejścia od planów ogólnych do zbliżeń - można się zorientować o co chodzi, ale chciałoby się zobaczyć więcej.
4. Trochę brak dynamiki - zwłaszcza scena pękania powinna być narysowana z większym wykopem...
5. Niedorobione drugie plany...
6. Scena przejścia między wymiarami absolutnie skopana - co to właściwie ma być?

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2004, 12:48:44 pm »
Cytat: "N.N."
Rzuciłem okiem i napisze o tym, co zobaczyłem na pierwszy rzut oka:
1. Powinno być "przegniły" a nie "przegnity" i "w jusze" a nie "we jusze" - drobny bład ortograficzny robi ogromnie dużo szkody... Zawsze.
2. Ogólne wrażenie dobre - w porównaniu z poprzednimi częściami widać, że rysownik robi postępy.
3. Narracja mało płynna - zbyt gwałtowne przejścia od planów ogólnych do zbliżeń - można się zorientować o co chodzi, ale chciałoby się zobaczyć więcej.
4. Trochę brak dynamiki - zwłaszcza scena pękania powinna być narysowana z większym wykopem...
5. Niedorobione drugie plany...
6. Scena przejścia między wymiarami absolutnie skopana - co to właściwie ma być?


Dziekuję za obszerną wypowiedź i chęć rzucenia okiem.
1.Wiem, wiem ortografy rażą.Przegnity jak przegnity ale nad tym "we jusze" też się zastanawiałem czy to właściwie jest.
2.To cieszy i zachęca do dalszej pracy. Zwłaszcza, że rysownik to super amator z czwórką  z plastyki w liceum.
3.Ale czy to wina rysownika czy bardziej scenarzysty?
4.A to już na pewno moja wina. Choć przyzanam, że z wybuchającego bociana byłem kurka zadowolony.
5.Drugie plany to moja zmora. Wiem, że są kiepskie :(  Tu bardzo przydałyby mi się rady "zawodowców". Może na ten Pyrkon się wybiorę?
6.Walczyłem z nią długo a wyszło tak jak wyszło. Starałem się oddać ciasnotę tego przejścia.

Offline turucorp

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 02, 2004, 02:17:18 pm »
uwagi N.N. jak najbardziej sluszne, troche dodam od siebie (chociaz nie wiem czy wypada :twisted: ):
ad.1. potkniecia gramatyczne/ortograficzne zdarzaja sie kazdemu, ale trzeba zwracac na to uwage, bo nie jest to wypracowanie z polskiego, ktore po ocenie laduje w koszu, ktos to czyta, ktos zbiera i potem te drazniace bledy zostaja na lata w czyjejs kolekcji.
ad.2. nienawidze komiksow "bezstylowych", tlumaczenie sie, ze rysownik to amator z 4 z plastyki niczego nie rozwiazuje, komiks nie musi byc narysowany "poprawnie" z graficznego punktu widzenia (chociaz jest to mile widziane), ale musi zawierac w sobie cos co zwraca na niego uwage, zmuszac czytelnika do analizy tego co widzi, tutaj wzrok "przemyka" po rysunkach, duzo pracy jeszcze do odrobienia.
ad.3. narracja w komiksie zajmuja sie i scenarzysta i rysownik, plynnosc kadrow, sposob opowiadania, przechodzenia z kadru na kadr to podstawy "jezyka komiksu", bez tego czytanie nie sprawia przyjemnosci tylko meczy, tutaj nie jest bardzo zle, ale trzeba jeszce sporo popracowac, kadry, ich wielkosc, ulozenie, maja swoje znaczenie w "ciagu narracyjnym, to nie jest tak, ze kadr jest tutaj i ma traki ksztalt, bo akurat tak wyszlo i tylko taki sie zmiescil, kazdy kadr musi byc konsekwetna kontynuacja poprzedneigo i stanowic punkt wyjsciowy dla nastepnego, jego umiejscowienie na planszy i ksztalt sa niestety cholernie wazne (jesli nie najwazniesze) w komiksie.
ad.4. dynamika to nie pokazanie fragmentow ciala z onomatopeja posrodku, czasami nawet lepiej pokazac po prostu czarny kadr z bialym wybuchem posrodku, w komiksie gra sie za pomoca pewnego schematu znanemu czytelnikowi, pewnych "skrotow graficznych", do takich scen potrzeba troche wprawy, zastosowania skrotow perspektywicznych, i znowu uwaga; podpatrywac innych, patrzec jak pokazuja sceny dynamiczne.
ad.5. drugie plany sa wazne bo pozwalaja czytelnikowi zorientowac sie w umiejscowieniu postaci w domyslnej geografi miejsca akcji komiksu, tutaj cos juz jest, ale nie ma roznicowania planow, uszczegolowiania konkretnych elementow na drugim planie. Sprobuj zmieniac narzedzie (np. grubosc pisaka) albo poeksperymentuj z zaciemnianiem drugiego planu (kreskowaniem mozna odsunac postacie z drugiego planu i wyeksponowac plan pierwszy), zobacz jak np. w Szninklu Rosinski komponuje powierzchnie kadru za pomoca kredki czy zmiany gestosci kreskowania.
ad.6. jak cos ma byc ciasne to trzeba to pokazac poprzez kontrast, zestawienie postaci i miejsca, duza postac z wysilkiech wchodzaca w mala "brame", tutaj bohaterowie po prostu sobie w cos wchodza, i znowu; popodgladaj jak inni takie rzeczy pokazuja.
to tak na szybko, kilka chyba dobrych rad, mam nadzieje, ze sie nie obrazisz, bo bez zlosliwosci (o dziwo :twisted: ), moze w czyms to pomoze :?

Offline Jaszcząb

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 02, 2004, 07:29:22 pm »
Pewnie, że wypada :) tym bardziej, że prosiłem Cię o to w jednym z poprzednich postów.
Jestem bardzo wdzięczny za tak długą wypowiedź na temat mojego komiksu. Fajnie, że obyło się bez złośliwości.
Szkoda, że odbierasz komiks jako bezstylowy. Choć prawdą jest, że nad wyrobieniem własnego stylu przyjdzie mi długo pracować, niektórzy mówią : fajna cartoonowa kreska.
Z tą amatorką i czwórką z plastyki to było rzeczywiście jakieś głupie tłumaczenie. Miał to być jednak taki żart.
A, że pracy dużo to wiem. Na razie jest dużo zapału.
Podpatruję innych w miarę możliwości. Bardzo podobają mi się Twoje komiksy(nie czytałem Fasta, ale widziałem krótsze pracki tu i ówdzie). Styl w jakim chcę rysować ma być zbliżony do komiksów Baranowskiego czy Szarloty Pawel(ktoś może to uznać za mało ambitne ale ja dobrze się bawię rysując w ten sposób i to mi pasuje).
Rady na temat drugich planów i sposobu rysowania scen dynamicznych są ciekawe i na pewno się przydadzą. Może uda mi się dorwać Cię na WSK i chwilę sobie pogadamy(jeśli zechcesz oczywiście).
Pozdrawiam

Offline turucorp

Avatarae - Mutująca Teczka
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 02, 2004, 11:15:44 pm »
Cytat: "Tenaka Kan"

Szkoda, że odbierasz komiks jako bezstylowy. Choć prawdą jest, że nad wyrobieniem własnego stylu przyjdzie mi długo pracować, niektórzy mówią : fajna cartoonowa kreska.


cartoon ma swoje prawa i obowiazki, wbrew pozorom to nie jest latwa technika, wystarczy, ze przyjrzysz sie paskom w wybiorczej, stylizacja jest podobna, ale kazdy z nich ma swoj styl, rzucajacy sie momentalnie w oczy i bardzo rozpoznawalny.
 
Cytat: "Tenaka Kan"
Z tą amatorką i czwórką z plastyki to było rzeczywiście jakieś głupie tłumaczenie. Miał to być jednak taki żart.
A, że pracy dużo to wiem. Na razie jest dużo zapału.


ze zart to wiem :roll:
zalecenia; zamienic zapal na cierpliwosc, bardzo duzo cierpliwosci ;)

Cytat: "Tenaka Kan"
Podpatruję innych w miarę możliwości. Bardzo podobają mi się Twoje komiksy(nie czytałem Fasta, ale widziałem krótsze pracki tu i ówdzie). Styl w jakim chcę rysować ma być zbliżony do komiksów Baranowskiego czy Szarloty Pawel(ktoś może to uznać za mało ambitne ale ja dobrze się bawię rysując w ten sposób i to mi pasuje).


ja robie cos calkiem innego (chociaz zasady sa te same)
Baranowski i Pawel powiadasz, no to warto zebys przyjrzal sie jakie cechy charakterystyczne wstawia kazde z nich do swoich komiksow. To sa drobne niuanse, sposob rysowania dloni, butow, sylwetek bohaterow czy nawet liternictwo, w ten sposob rysownik podpisuje swoja prace a nie autografem w ostatnim kadrze.

Cytat: "Tenaka Kan"
Rady na temat drugich planów i sposobu rysowania scen dynamicznych są ciekawe i na pewno się przydadzą. Może uda mi się dorwać Cię na WSK i chwilę sobie pogadamy(jeśli zechcesz oczywiście).


a co ja mam do chcenia? wstawili mi podobno jakis specjalny stolik, przy ktorym mam cala impreze siedziec i podpisywac to cos tam co splodzilem :roll: , niedoczekanie :twisted: , bede sobie podpisywal na lezaco obok stolika albo zlopal kawe w barze (i tam prosze mni szukac :) )