Autor Wątek: maltanie  (Przeczytany 5328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ruthra

maltanie
« dnia: Październik 23, 2002, 01:55:27 pm »
Suwerenny Rycerski Zakon Świętego Jana Jerozolimskiego Szpitalników zwany Rodyjskim i Maltańskim

Jestem zainteresowany rozwinieciem rozmowy o tym zakonie. Interesuja mnie wswzelkie informacje dotyczace historii tego zakonu w Polsce oraz szczegolow z ich zycia.

Czemu jako jeden z nielicznych (militarnych) przetrwal do dzisiaj?

A na poczatek dam od siebie pare informacji krzyzu maltanskim.
Osmioramienny krzyz maltanski - osiem ramion osiem cnót rycerskich
1. Żyć w prawdzie 2. Mieć wiarę 3. Żałować za grzechy 4. Dawać dowody pokory 5. Miłować sprawiedliwość  6. Być miłosiernym 7. Być szczerym i wielkodusznym 8. Znosić prześladowania
oraz osiem blogoslawienstw
" Błogosławieni ubodzy duchem, abowiem ich jest Królestwo Niebieskie. Błogosławieni ciszy, abowiem oni posiędą ziemię. Błogosławieni, którzy płaczą, abowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, abowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, abowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, abowiem oni Boga ogl±dają. Błogosławieni pokój czyniący, abowiem nazwani będą synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, abowiem ich jest Królestwo Niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy wam złorzeczyć będą i prześladować was będą, i mówić wszystko złe przeciwko wam, kłamając dla mnie. Radujcie się i weselcie się, abowiem zapłata wasza obfita jest w niebiesiech. Boć tak prześladowali proroki, którzy przed wami byli".
-
Ruthra
http://palmtop.pl :: Wortal Technologii Mobilnych
------------[Mio 528 --> Tungsten C ]------------

Offline Kormak

maltanie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2002, 05:03:14 pm »
Przetrwali, bo zajęli się dzialalnością charytatywną  :D  Nie mieli (chyba) takich ambicji ani takich wrogów jak templariusze.

Ale zaraz, to nie jedyny zakon militarny, który przetrwał - a krzyżacy? istnieją do dziś, nawet jacyś Polacy są członkami.

Dziennikarka z Wawy, z którą mam zajęcia na uczelni ma jakieś powiązania z Zakonem Maltańskim (jest jakimś konsulem, przygotowuje wizytę prezydenta Malty w Polsce etc.) - może uda mi się od niej coś wyciągnąć...

Offline Ruthra

maltanie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 24, 2002, 09:08:57 am »
Cytat: "Kormak"

Ale zaraz, to nie jedyny zakon militarny, który przetrwał - a krzyżacy? istnieją do dziś, nawet jacyś Polacy są członkami.

Ale czy tak jak joanici czy poprostu jakies zrzeszenie bractw rycerskich?
-
Ruthra
http://palmtop.pl :: Wortal Technologii Mobilnych
------------[Mio 528 --> Tungsten C ]------------

Offline rado

maltanie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 24, 2002, 09:23:36 am »
Zakon Najswietszej Marii Panny Domu Niemieckiego dziala w niemal identyczny sposob co joanici. O ile wiem ( o potego paradoksu) istnieje nawet polska odnoga. Co do ambicji joannitow- chyba mieli dosc spore- za to duzo lepiej wybierali wrogow. Pozdrawiam

Offline Ruthra

maltanie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2002, 09:52:47 am »
ale z tego co wiem to mieli w tym samym czasie zatarg co templariusze i chyba tylko dzieki przymusowej przeprowadzce na Rodos przetrwali... czy sie myle?
-
Ruthra
http://palmtop.pl :: Wortal Technologii Mobilnych
------------[Mio 528 --> Tungsten C ]------------

Offline Michał Adam Kuc

maltanie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2002, 11:35:39 am »
Templariusze byli zakonem sensu stricto francuskim i mieli takiego pecha, że ich najważniejsze posiadłości znajdowały się na terytorium francuskim, pod rządami króla Filipa Pięknego, który potrzebował mamony.
Joannici byli zaś zakonem generalnie italskim, zaś Italia w tym okresie była podzielona politycznie i nie było tam takiego władcy, który byłby w stanie przeprowadzić sekularyzację zakonu. Poza tym posiadali oni Rodos, a później również Maltę.
Krzyżacy byli w najlepszej sytuacji gdyż mieli własne państwo, ale i ono upadło w wyniku knowań Zygi Starego i jego siostrzeńca Albrechta von Hohenzollern.
A`propos Polaków, to Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie był zakonem niemieckim, jednakże na mocy warunków II pokoju toruńskiego w 1466 roku, w jego skład mieli być również przyjmowani Polacy, dlatego też obecnie jest on zakonem niemiecko-polskim.

Offline rado

maltanie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 17, 2002, 03:33:39 pm »
Co do rycerzy templum- mieli wielkie dobra w Hiszpanii- gdzie zreszta rowniez ich skutecznie oskubano- i wiele mniejszych rozrzuconych po innych krajach- vide Slask...

pozdrawiam

Offline jasmin

maltanie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2002, 08:23:01 am »
Cytat: "Ruthra"
Cytat: "Kormak"

Ale zaraz, to nie jedyny zakon militarny, który przetrwał - a krzyżacy? istnieją do dziś, nawet jacyś Polacy są członkami.

Ale czy tak jak joanici czy poprostu jakies zrzeszenie bractw rycerskich?


Maltanczycy zajmuja sie obecnie w Polsce ratownictwem przedmedycznym, ze wzgledu na staly brak przepisow nie moga wejsc w role pogotowia ratunkowego. Tak samo jak Joanici, mozna ich spotkac na wszelakich imprezach jako zabespieczenie medyczne. Obie grupy naleza do struktur miedzynarodowych i sa kontynuaotorami czesc tradycji zakonow sredniowiecznych.
W Szczecinie zas jest bractwo rycerskie "Maltanczycy" ktorzy raczej nie maja nic wspolnego z kontynuacja tradycji Maltanczykow - po prostu tak sie nazywaja dla "ułatwienia" swego życia.

Offline Kormak

maltanie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2002, 08:51:43 am »
jako ciekawostkę podam, że mam na uczelni konwersatorium z dziennikarstwa z panią Mikulanką - Honorowym Konsulem Malty w Polsce  :D

Offline Gollum

maltanie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2003, 02:53:46 pm »
Nie wiem czy to prawda, ale do zakonu maltańskiego należy ponoć pewna pani profesor, co zdarzyło się jej być marszałkiem Senatu. Zasada pokory w jej przypadku widocznie została uchylona :wink:

Offline brat Bule

maltanie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2003, 12:50:17 pm »
Jeśli ktoś się jeszzcze interesuje Joannitami, a w późniejszym okresie maltańczykami to zapraszam.......
róliczek, karliczek, boom.....

Offline łazarz

maltanie
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2003, 10:02:08 pm »
Salve!
Zakonów przetrwało więcej. Naprzykład nasz Zakon Rycerski i Szpitalny św. Łazarza z Jerozolimy, i dalej sprawuje swój szpitalny obowiązek. Niestety :)) obecnie walczymy tylko podczas inscenizacji np. Grunwald, ale rany innym opatrujemy tak jak dawniej. Więcej na temat historii Zakonu www.lazarus.zp.pl , natomiast obecna działalność www.lazarus.pl .
Co do Joannitów, szczerze znam dwóch - w warszawie oraz we Wrocławiu. Można było ich spotkać na turnieju w sierpniu w Chwarszczanach.

Salve Fratres!

Offline Gorg

??
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 24, 2003, 04:46:25 pm »
Cytat: "jasmin"

W Szczecinie zas jest bractwo rycerskie "Maltanczycy" ktorzy raczej nie maja nic wspolnego z kontynuacja tradycji Maltanczykow - po prostu tak sie nazywaja dla "ułatwienia" swego życia.

Nie wiem skąd czerpiesz swoje informacje jasminie :) Bractwo Maltańskie jak najbardziej stara się nawiązywać do tradycji Joannitów, zwłaszcza z ich początkowego okresu.
org

Bractwo Maltańskie
http://rycerze.px.pl

 

anything