trawa

Autor Wątek: Strefa Komiksu  (Przeczytany 369445 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline holcman

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #720 dnia: Luty 18, 2014, 12:15:09 am »
Ciekawa historia, ale nie rozumiem dlaczego z tym pomysłem nie uderzyliście jeszcze gdzieś indziej?
I nie mówię o wydawnictwach komiksowych, ale również pozostałych.
Przepraszam za brutalną analogię, ale to trochę tak jakby bezrobotny szukający pracy po jednym wysłanym CV miał pretensje do całego świata, że nie ma dla niego pracy. Trochę słabe.

Robercie, mam świadomość że autorzy komiksów za album nie dostają w c**j kasy. Ale przynajmniej w naszym wypadku są to kwoty zdecydowanie większe niż wcześniej podawane przez Ciebie. I robię wszystko żeby rosły, wkładając w to naprawdę sporo wysiłku i czasu. Dlatego jak czytam takie rzeczy, jak Twój wywiad z Nikodemem to mam pewien dysonans.

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #721 dnia: Luty 18, 2014, 05:51:41 am »
Cytuj
Robercie, mam świadomość że autorzy komiksów za album nie dostają w c**j kasy. Ale przynajmniej w naszym wypadku są to kwoty zdecydowanie większe niż wcześniej podawane przez Ciebie. I robię wszystko żeby rosły, wkładając w to naprawdę sporo wysiłku i czasu. Dlatego jak czytam takie rzeczy, jak Twój wywiad z Nikodemem to mam pewien dysonans.
Całkowicie zaskoczyły mnie nakłady waszych komiksów. Wciąż są za małe, aby pewnie czuć się na rynku, ale to jest już jakiś punkt zaczepienia.  Tym większy mój podziw dla waszych działań marketingowych i choć nie zawsze je akceptuje, to tutaj cel uświęca środki. Wyrwanie temu ospałemu umysłowo społeczeństwu tysiąca dusz dla komiksu, robi wrażenie.
Nie będę więcej krytykował waszych działań.


Jaszcząb sensownie pokazał, co twórcy skupieni wokół komiksu środka muszą zrobić, aby opuścić margines, na którym się znaleźli. Nie ma to tamto. Trzeba brać się do roboty.
Ja ze swej strony gwarantuję, jeśli będzie taka potrzeba i zainteresowanie, wypuszczenie dodatkowych trzech numerów "Strefy Komiksu" rocznie (przed WSK, MFK i FKH) z materiałami promującymi komiks środka (prace twórców, wywiady z nimi, recenzje komiksów i co tam się jeszcze w boju wyklaruje).
Albo weźmiecie sprawy w swoje ręce, albo was komiksowo do reszty zmarginalizuje.

Maciejaszek

  • Gość
Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #722 dnia: Luty 18, 2014, 07:29:51 am »
Strzał w próżnię, Robercie. Próżne wołanie.
Nie bardzo umiem sobie odpowiedzieć "kogo" komiksowo ma niby marginalizować.

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #723 dnia: Luty 18, 2014, 08:22:41 am »
Pożyjemy, zobaczymy.
Jeśli rzeczywiście nie będzie zainteresowania, to ja się nie upieram.

Offline Jaszcząb

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #724 dnia: Luty 18, 2014, 09:56:07 am »
A ja chciałbym pociągnąć jeszcze trochę wątek i dopytać o tę kwestię:

"Kilku polskich artystów podbija rynek amerykański (Kowalski, Kudryński, Sambor, Clarens, Oleksicki) jednak ich sukces spotyka się z raczej z lekceważeniem niż euforią.

Moim zdaniem rzeczywiście są lekceważeni  przez środowisko. Ale musiałbyś zapytać wymienionych autorów, jak oni to odbierają. Nie sądzę, by dla kogoś, kto zrobił komiks dla DC czy MARVEL miało znaczenie czy polskie środowisko go poważa, czy nie."

Jako, że teza jest już w pytaniu, to myślę, że mogę zapytać obecnego tu Roberta. Jak według Ciebie powinno zareagować tzw. środowisko na sukces chłopaków?
O każdym z tych wydarzeń (czyli ukazaniu się tych albumów) pisały serwisy komiksowe. Z twórcami są i były  przeprowadzane wywiady. Pamiętam, że na pierwszej Komiksowej Warszawie odbyło spotkanie z Kowalskim, Klimkiem, Samborem i Oleksickim, na którym opowiadali o swoich doświadczeniach i była na nim duża frekwencja. Po tym jak pojawiła się informacja, że Clarens opublikuje "Toshiro" w Dark Horse, na fejsie wybuchła euforia. Niemal każdy cieszył się, lajkował, gratulował, linkował #pajęczyna. Osobiście od lat kibicowałem Clarensowi na Deviancie, gdzie publikuje swoje plansze i widziałem, że robi to wielu innych rodzimych twórców. Natychmiast został też przeprowadzony wywiad, który można sobie przeczytać tu: http://dzikabanda.pl/wieksze-kawalki,5/jak-polski-steampunk-podbija-usa-,2297.html

Co według Ciebie, powinno robić środowisko (i kto z tego środowiska? twórcy, krytycy, wydawcy, czytelnicy?) w momencie kiedy Polak publikuje za granicą, żeby według Ciebie ten fakt został przyjęty z euforią, a nie lekceważeniem?

Na marginesie dodam, że z wymienionych panów dosyć dobrze znam Marka Oleksickiego i Pawła Sambora i nigdy z ich ust nie słyszałem jojczenia, że są przez kogoś lekceważeni. Co więcej, wydaje mi się, że zawsze w jakimś stopniu czuli się częścią tego środowiska mniej lub bardziej aktywnie w nim działając, tworząc lub wspierając różne inicjatywy.

I na koniec. Co to jest według Ciebie środowisko komiksowe? Czy Ty jako wydawca i twórca, a Nikodem jako twórca, nie czujecie się częścią polskiego środowiska komiksowego?
Może ja źle rozumiem to pojęcie, ale według mnie polskie środowisko komiksowe tworzą WSZYSTKIE osoby, które tworzą, wydają, recenzują, działają organizując różne mniejsze lub większe inicjatywy, wspierając polski rynek komiksowy i polskie komiksy. Może ja o czymś nie wiem, ale nie słyszałem o żadnych legitymacjach członkowskich, po których otrzymaniu można stać się członkiem Polskiego Środowiska Komiksowego.

Offline holcman

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #725 dnia: Luty 18, 2014, 03:33:50 pm »
Całkowicie zaskoczyły mnie nakłady waszych komiksów. (...). Tym większy mój podziw dla waszych działań marketingowych i choć nie zawsze je akceptuje, to tutaj cel uświęca środki. Wyrwanie temu ospałemu umysłowo społeczeństwu tysiąca dusz dla komiksu, robi wrażenie.
Nie będę więcej krytykował waszych działań.

Widzisz, a wystarczyło kiedyś wprost zapytać, w realu bądź w sieci, zamiast hejtować na forum.
Ale ciekaw jestem jakich naszych działań marketingowych nie akceptujesz?
Bo wedle mojej wiedzy wszystkie mieszczą się w ustaleniach Konwencji Genewskiej.
Naświetl proszę.

Offline adro

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #726 dnia: Luty 18, 2014, 04:07:31 pm »
Kurcze swietny pomysl z ta wspolpraca z egmontem. dlaczego to nie wypalilo?
czy problemem byla tylko sprawa komiksow licencyjnych ?
a ten projekt dla dzieci brzmi naprawde ciekawie.
dziwna postawa egmontu, chyba za wydawnictwo mialo jakies zastrzezenia do samej instytucji IPN?
pzdr

PS IPN wywoluje kontrowersje, a utrata potencjalnych klientow, to nie jest to, co egmont lubi najbardziej
PS 2 to tylko moje luzne domysly,
ps3 pomysl naprawde przedni :biggrin: 
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2014, 04:20:14 pm wysłana przez adro »
tylko cisza i spokoj moga nas uratować
ALIVE AND KICKING!!!
King of Pop is dead... :(:(
Czesc Semicowi, to JUZ 20 lat!!!!
Czesc Prezydentowi RP i Jego Malzonce!!!
Czesc wszystkim poleglym pod Smolenskiem Bohaterom!!!

Offline Julek_

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #727 dnia: Luty 18, 2014, 04:48:03 pm »
Ja tylko zaznaczę, że wciąż czekam na odpowiedz Nawimara.

Cytuj
W którym miejscu tej dyskusji użytkownik Holcman "określa kogokolwiek inwektywami"?

Offline Nawimar

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #728 dnia: Luty 18, 2014, 05:20:13 pm »
Tak trochę na marginesie 

Adro: "PS IPN wywoluje kontrowersje, a utrata potencjalnych klientow, to nie jest to, co egmont lubi najbardziej"
 
 Podejrzewam, że kontrowersje o których wspominasz Instytut wywołuje co najwyżej u tych osób, które po komiksy o Żołnierzach Wyklętych i tak by nie sięgnęły. Nawet gdyby wydała je np. Muza. 

Offline Strefa Komiksu

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #729 dnia: Luty 18, 2014, 05:36:27 pm »
Jaszczębiu, oczywiście, że środowisko to my wszyscy. Pewnie jakieś kilkaset osób. 
Oczywiście, że serwisy komiksowe odnotowały pewne fakty. Ich psim obowiązkiem jest informować o nowościach wydawniczy. Poinformowały więc podobnie jak o tysiącach innych spraw. Ani mniej ani więcej. To tak, jakby serwisy sportowe poświęcały tyle samo miejsca Borussii Dortmund (w której gra Polak, który odniósł sukces) co czwartoligowemu Sokołowi Piździeżowo.
Ale mi nawet nie tyle chodzi o jakieś specjalne wyrazy hołdu, co o hejtowanie na forach, fejsbukach, komentarzach na blogach, itd. Szydera z "plecy konia", "małpiej sprawności" czy "a na 29 stronie w 4 kadrze staw kolanowy jest narysowany o 2 mm za wysoko".
Zresztą, o czym my tu gadamy, skoro jesteśmy na forum, gdzie nawet "Harcerki z Zielonej Polany" mają założony swój wątek, a wspomniani twórcy nie...
Cytuj
Widzisz, a wystarczyło kiedyś wprost zapytać, w realu bądź w sieci, zamiast hejtować na forum.
A jakoś mnie to niespecjalnie interesuje. Podtrzymuje swoje stanowisko, że czy 650 PLN czy trzy tysiaki za dwa lata pracy nad albumem (z przerwą na inne projekty), to jest ze strony twórcy działalność hobbystyczna, a podziw nad waszą skutecznością promocyjną i tak miałem, więc w tym temacie nic się nie zmieniło.

Offline turucorp

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #730 dnia: Luty 18, 2014, 05:58:38 pm »
Tak trochę na marginesie 

Adro: "PS IPN wywoluje kontrowersje, a utrata potencjalnych klientow, to nie jest to, co egmont lubi najbardziej"
 
 Podejrzewam, że kontrowersje o których wspominasz Instytut wywołuje co najwyżej u tych osób, które po komiksy o Żołnierzach Wyklętych i tak by nie sięgnęły. Nawet gdyby wydała je np. Muza. 

no i zle podejrzewasz, czyli tradycyjnie dospiewujesz sobie wlasna piosenke na melodie "widzimisie"  :roll:

Offline Jaszcząb

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #731 dnia: Luty 18, 2014, 06:06:50 pm »
Jaszczębiu, oczywiście, że środowisko to my wszyscy. Pewnie jakieś kilkaset osób. 
Oczywiście, że serwisy komiksowe odnotowały pewne fakty. Ich psim obowiązkiem jest informować o nowościach wydawniczy. Poinformowały więc podobnie jak o tysiącach innych spraw. Ani mniej ani więcej. To tak, jakby serwisy sportowe poświęcały tyle samo miejsca Borussii Dortmund (w której gra Polak, który odniósł sukces) co czwartoligowemu Sokołowi Piździeżowo.
Ale mi nawet nie tyle chodzi o jakieś specjalne wyrazy hołdu, co o hejtowanie na forach, fejsbukach, komentarzach na blogach, itd. Szydera z "plecy konia", "małpiej sprawności" czy "a na 29 stronie w 4 kadrze staw kolanowy jest narysowany o 2 mm za wysoko".


Hejtowanie dotyczy tylko jednej osoby (Piotra Kowalskiego) i nie za to, że odniósł sukces, a za to jak go celebrował tu, w jednym z tematów na forum,
ustawiając wszystkich po kątach i pokazując swoją wyższość. Przeczytaj sobie ten temat i zobacz, jak to wyglądało. Nikt nigdy nie szydził z Kudrańskiego, Oleksickiego, Clarensa czy Sambora. Sam widzisz, jak coś tam wiedząc, potrafisz wszystko wrzucić do jednego wora i tworzyć obraz nie do końca zgodny z prawdą.

Zresztą, o czym my tu gadamy, skoro jesteśmy na forum, gdzie nawet "Harcerki z Zielonej Polany" mają założony swój wątek, a wspomniani twórcy nie

Rozumiem, że jako użytkownik tego forum , publicysta czyli, jak już ustaliliśmy element współtworzący środowisko komiksowe, masz pretensję również do siebie za to, że nigdy w odpowiedni sposób nie uczciłeś sukcesu naszych rodaków, czy to zakładając tematy na forum im poświęcone, czy pisząc o nich artykuły do wydawanych przez siebie czasopism?

Offline Nawimar

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #732 dnia: Luty 18, 2014, 06:07:56 pm »
Turucorp: "no i zle podejrzewasz, czyli tradycyjnie dospiewujesz sobie wlasna piosenke na melodie "widzimisie" 
 
Dośpiewywać nie muszę; znam to - że tak to ujmę - niemal z autopsji w kontekście książek o tej tematyce i ich rynkowego odbioru. Po prostu bywają czytelnicy, którzy już tylko na samo hasło "ŻW" reagują prawie wysypką. Z jakich powodów? To już niech sobie dośpiewuje ten kto ma na to ochotę.

Offline Julek_

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #733 dnia: Luty 18, 2014, 06:30:01 pm »
Zresztą, o czym my tu gadamy, skoro jesteśmy na forum, gdzie nawet "Harcerki z Zielonej Polany" mają założony swój wątek, a wspomniani twórcy nie...

... który założył sobie ich autor. I niewiele osób się tam udziela. To naprawdę taki wielki problem założyć odpowiedni topik poświęcony twórcy którego uznajesz za ciekawego? "Wspomniani twórcy" często mają jednak ty soje tematy, a jak nie, to dyskutuje się przy okazji innych wątków.

Offline turucorp

Odp: Strefa Komiksu
« Odpowiedź #734 dnia: Luty 18, 2014, 06:33:56 pm »
Turucorp: "no i zle podejrzewasz, czyli tradycyjnie dospiewujesz sobie wlasna piosenke na melodie "widzimisie" 
 
Dośpiewywać nie muszę; znam to - że tak to ujmę - niemal z autopsji w kontekście książek o tej tematyce i ich rynkowego odbioru. Po prostu bywają czytelnicy, którzy już tylko na samo hasło "ŻW" reagują prawie wysypką. Z jakich powodów? To już niech sobie dośpiewuje ten kto ma na to ochotę.
i dalej sobie spiewasz  :roll:
postawiles teze, ze:
Podejrzewam, że kontrowersje o których wspominasz Instytut wywołuje co najwyżej u tych osób, które po komiksy o Żołnierzach Wyklętych i tak by nie sięgnęły. Nawet gdyby wydała je np. Muza. 
odpowiadam ci, ze kontrowersje wywoluja u osob, ktore bardzo starannie zapoznaja sie z tymi komiksami, w odroznieniu od Ciebie rozmawiam z takimi ludzmi, a nie ograniczam sie do snucia spiskowych opowiesci na forum  :roll:

 

anything