trawa

Autor Wątek: Fastnachtspiel  (Przeczytany 89950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tequira

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #240 dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:14:32 am »
Chcąc dowiedzieć się więcej o Fascie trzeba się nieźle naszukać.
Nawet na Wraku, gdzie jest ładny, duży bannerek, po kliknięciu pojawa się zapowiedź Fasta. Tylko. Żadnego opisu, nakreślenia scenariusza. Po przejściu do serii nadal pusto. Dalej bez informacji. Na Esensji też nie za dużo napisane. Na gildii może ktoś recenzję napisze, może na belowradars.
Być może jakaś promocja Imago np. każdy kupiony komplet Fasta będzie z autografami. Pewnie wtedy kupiłbym sobie drugi komplet :D

Gilbaert

  • Gość
Fastnachtspiel
« Odpowiedź #241 dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:28:16 am »
Cytuj
Na Esensji też nie za dużo napisane


nie? a to to co?
http://www.esensja.pl/komiks/publicystyka/tekst.html?id=667
http://www.esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=682

plus zbójcerze i wywiad z autorem.
to mało?

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Fastnachtspiel
« Odpowiedź #242 dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:35:01 am »
Cytat: "Gilbaert"
Cytuj
Na Esensji też nie za dużo napisane


nie? a to to co?
http://www.esensja.pl/komiks/publicystyka/tekst.html?id=667
http://www.esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=682

plus zbójcerze i wywiad z autorem.
to mało?

A dużo?
Tyle to można poświęcić na Czaka, a nie na komiks "LEGENDARNY"

Offline empro

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #243 dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:52:20 am »
tak, tylko teraz są to rozmowy o miejscach (Esensja itp) które czyta podobna (jesli nie ta sama) grupa odbiorców, którzy czytują też to forum i inne serwisy komiksowe, jeśli chce się chociaz troszke wyjść poza nasze "komiksowe getto", które nie jest aż tak liczne, żeby komiks miał dobrą sprzedaż trzeba wyjść też gdzieś dalej :)

Offline tequira

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #244 dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:58:17 am »
Ja sprawdzilem tylko na szybko, tom 4 i kilka zdan.
http://www.esensja.pl/komiks/komiksy/obiekt.html?rodzaj_obiektu=3&idobiektu=1233
Napisalem ze trzeba sie naszukac. Ale zeby szukac poprzednich tomow, trzeba zainteresowac sie najnowszym.
Najbardziej boli sytuacja na wraku, przecież oni są chyba jakoś powiązani z imago, powinno byc więcej. Tak zeby od razu zainteresowac.
Byc moze sie myle, to przepraszam.
ps. Empro, masz absolutna racje, przydalby sie wzmianka nawet w normalnej prasie. Ktos wspomnial o Polityce chyba, fajnie by bylo.
Ale ja na stronach o komiksach mam trudnosc ze znalezieniem informacji o Fascie.

Offline empro

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #245 dnia: Kwiecień 05, 2006, 10:10:21 am »
Cytat: "tequira"

ps. Empro, masz absolutna racje, przydalby sie wzmianka nawet w normalnej prasie. Ktos wspomnial o Polityce chyba, fajnie by bylo.


ja, ze swojej strony moge jedynie powiedzieć, że postaram sie tu iówdzie wspomnieć, bo komiks znakomity i warto o nim napisać :)
tymbardziej z okazji zakończenia (#4 jeszcze nie przeczytałem ale nadeszła właśnie jej kolejka więc dziś lub jutro to nadrobię :))

Offline turucorp

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #246 dnia: Kwiecień 05, 2006, 11:15:37 am »
to ciekawe co piszecie, bo ja mam zupelnie inny odbior promocji na sieci.
na Wraku co drugie wejscie pojawia sie baner, Aleja ma na glownej w "polecamy", na Esensji w dziale komiksowym pojawia sie 3 czesc w "polecamy", wszystkie poprzednie czesci mialy recenzje w KZ, Avatarae, Carpe Noctem itp., na Gildii co chwila mozna sie potknac o cos mojego, jestem widoczny na DA, gdzies tam pojawiam sie na Webkomiksach, kurde, ciezko raczej na mnie nie trafic w sieci :?
nie zgadzam sie z teza Empro, ze fora i serwisy sa czytane przez te same osoby, znam wiele osob z branzy, ktore tutaj nawet nie zagladaja.

kwestia prasy, przy poprzednich czesciach pojawily sie teksty min. w warszawskiej GW, w Ultramarynie, , w Dzienniku Zachodnim i kilku innych gazetach i kompletnie nic to nie zmienilo.

Zauwazylem ciekawa tendencje, pewien typ krajowego komiksu (bo nie tylko "Fast" ma takie problemy) jest automatycznie odrzucany przez czytelnikow, nie ma "probkowania", kontrolnego zakupu jednego albumu, po prostu nie biora tego do reki i juz.
jakby ktos im zalozyl blokade psychiczna.
i to mnie zastanawia.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Fastnachtspiel
« Odpowiedź #247 dnia: Kwiecień 05, 2006, 11:37:07 am »
Cytat: "turucorp"
to ciekawe co piszecie, bo ja mam zupelnie inny odbior promocji na sieci.
na Wraku co drugie wejscie pojawia sie baner

Tak, baner jes bardzo fajny i trudno go nie dostrzec.
Tylko że klikam w ten baner i co mam?
Krótką, suchą informację, ile stron, kto wydał, kto napisał scenariusz, kto narysował. Tyle nic więcej.
Pod takim banerem to powinna być tona treści, tona informacji o komiksie, o autorze, poprzednie części i jeszcze tapeta do ściągnięcia, dzwonek do komórki można sobie darować.
A tak przy okazji, Turu gdzieś (no właśnie, nie pamiętam gdzie) widziałem t-shirty z Fasta. Można taki sobie kupić?
Cytat: "turucorp"

Zauwazylem ciekawa tendencje, pewien typ krajowego komiksu (bo nie tylko "Fast" ma takie problemy) jest automatycznie odrzucany przez czytelnikow, nie ma "probkowania", kontrolnego zakupu jednego albumu, po prostu nie biora tego do reki i juz.
jakby ktos im zalozyl blokade psychiczna.
i to mnie zastanawia.

A tu się w pełni zgodzę. Nawet wyżej napisałem coś podobnego, innymi słowami.
Niektóry rzeczy są brane w ciemno (później jest na co jechać, ale kaska i tak poszła), inne omijane bez powodu (a może jest jakiś?) szerokim łukiem.
Może to oznacza, że ten komiks kupują tylko ci, którzy dokładnie przemyśleli swój zakup i wiedzą czego się spodziewać. "Ryzykantów" jest mało.

Offline turucorp

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #248 dnia: Kwiecień 05, 2006, 11:59:42 am »
Cytat: "Kingpin"

Tak, baner jes bardzo fajny i trudno go nie dostrzec.
Tylko że klikam w ten baner i co mam?
Krótką, suchą informację, ile stron, kto wydał, kto napisał scenariusz, kto narysował. Tyle nic więcej.
Pod takim banerem to powinna być tona treści, tona informacji o komiksie, o autorze, poprzednie części i jeszcze tapeta do ściągnięcia, dzwonek do komórki można sobie darować.


baner odsyla do odpowiedniego miejsca, klikasz w tytul i mozesz sprawdzic wszystkie czesci z przykladowymi planszami, klikasz w wydawce i jestes w sklepie, czyz nie tak dziala to np. w "Sandmanie", "Sin City" czy "Pixy"?
cala reszte mozna za pomoca Googla sobie sprawdzic.

Cytat: "Kingpin"
A tak przy okazji, Turu gdzieś (no właśnie, nie pamiętam gdzie) widziałem t-shirty z Fasta. Można taki sobie kupić?

to sa tylko projekty, niestety chwilowo bylo do wyboru albo niska jakosc i cena albo wysoka (za mala ilosc na jakies rozsadne warunki), na zyczenie moge wyslac wzory mailem.

Cytat: "Kingpin"

A tu się w pełni zgodzę. Nawet wyżej napisałem coś podobnego, innymi słowami.
Niektóry rzeczy są brane w ciemno (później jest na co jechać, ale kaska i tak poszła), inne omijane bez powodu (a może jest jakiś?) szerokim łukiem.
Może to oznacza, że ten komiks kupują tylko ci, którzy dokładnie przemyśleli swój zakup i wiedzą czego się spodziewać. "Ryzykantów" jest mało.


ja nie wiem czy wynika to z "przemyslanych zakupow", bo z tego co widze ludzie nie zastanawiaja sie przy komiksach zachodnich, przychodzi nowy pakiet z Egmontu, Mandragory czy Taurusa i zamawiaja w ciemno, ale poloz obok album Skutnika, Owedyka, Turka czy Rebelki to albo beda starannie omijac wzrokiem albo po dwadziescia razy podchodzic, kartkowac, ogladac pod swiatlo i i tak nie kupia.
jakas hipnoza zbiorowa :roll:

Offline Lavamancer

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #249 dnia: Kwiecień 05, 2006, 12:21:14 pm »
Cytuj
A tak przy okazji, Turu gdzieś (no właśnie, nie pamiętam gdzie) widziałem t-shirty z Fasta. Można taki sobie kupić?

Na WSK na jednym stoisku był egzemplarz, spytałem skąd, "z Imago", jeden rozmiar był tylko, zbyt mały (nawet jak na takiego chudzielca jak ja).
Cytuj
jakas hipnoza zbiorowa

"Bo u nas nie robią dobrych komiksów"
Tak mi mangowcy odpowiadają (bo z nimi akurat najczęściej dyskutuje, że kupują nie to co dobre, a to co japońskie)
A co czytali ?
Poza Kajkami, Thorgalami, Wilqiem i Osiedlem to nawet nie potrafią nic wymienić, tylko się dziwią jak mówię ile rodzimych tytułów mamy (bo trochę więcej to jednak jest).
I tu jest kwestia istotna, jak mamy słabe jak nic nie przeczytane nawet ?
(tak, magowcy to nisza w niszy i w ogóle, ale jak pisze Turu, komiksiarze też w tej kwestii nie lepsi)

Trochę zdziwiła mnie wypowiedź Turu o odrzucaniu Fasta przez zagranicznych wydawców. Nie wiem co to za wydawnictwa, ale domyślam się, że autor rozmawiał właśnie z tymi, ponieważ specjalizują sie właśnie w komiksie niezależnym, dla węższej grupy odbiorców. I po prostu nadziwić się nie mogę tym odpowiedziom, że "za dziwne", "za trudne", bo po prostu imo Fast ani bardziej schizowaty ani trudniejszy od różnych Exitów i innych Pixów nie jest.

Offline Kingpin

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 2 273
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Official Mroja Spokesman
Fastnachtspiel
« Odpowiedź #250 dnia: Kwiecień 05, 2006, 12:28:24 pm »
Fasta szukałem w Googlach wcześniej.
Wyszło mi właśnie to, co było podane wyżej:
KZ, Avatarae, Carpe Noctem, Esensja, Aleja, Gildia, Imago. Chyba tyle.
No i z tego wzięło się te 200 osób, bo gdyby nie to, to coś więcej o komiksie wiedziałoby ze 20 osób, koledzy komiksiarze, kilku forumowiczów.
Sam przyznasz, że o Sandmanie jest informacji bez porównania więcej.
A na Wraku nie ma banera Sandmana, więc jeśli jest baner Fasta, to dobrze by było, gdyby pod tym banerem było trochę więcej niż tylko "informacje podstawowe".
No niestety, prawda jest taka, że nie wszystkim chce się szukać.
Lepiej kupić coś z nazwiskami Miller/MacFarlane na okładce, bez względu na zawartość pod okładką, niż szukać "o czym ten Fast, co to gdzieś tam coś tam słyszałem".
A wcale nie lepiej, tylko "konsumenci" o tym nie wiedzą.

Offline mistrzu zagłady

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #251 dnia: Kwiecień 05, 2006, 12:42:54 pm »
Turu, ja Ci nie doradzam, ja stwierdzam fakt.
Rozróżnij dwie kwestie:
-komiks- dzieło
-promocja komiksu.
 
wspominasz o komiksiarzach, którzy jakoby z założenia maja dostęp do informacji i plansz przykladowych (serwisy komiksowe), a problem stanowią Ci wlaśnie komiksiarze, bo jest to w znacznej mierze grupa o ustalonych preferencjach, wiedzą o Fascie a kupują np. tylko Batmany.
Ci natomiast, którzy są potencjalnymi czytelnikami tego komiksu wśród komiksiarzy mają na ogół inne wydatki "przedfastowe" że tak je nazwę (po prostu listę istotniejszych komiksow do kupienia) z myślą "kupię to potem", albo "jak seria sie skończy to komplet wezmę" itp.
jak sam zauważasz - mało kto kupuje na próbę. więc albo jakaś bardziej działająca na wyobraźnię reklama skojarzeniowa, albo po prostu pas, bo te metody przy takim, co bądź niełatwym komiksie, to za mało.

i taki z dupy przykład trochę, z dawnych czasów, ale na rzeczy: do książek Neala Stephensona nie dotarłaem przez artykuły o nim (a tu się przeczytało raz o nim, tu ktoś napomknął..), a przez rekomendację gościa z antykwariatu, który kiedyś powiedział:
Czytasz Dicka, czytasz Gibsona - Stephenson Ci się spodoba, to jak oni obaj - tyle że bardziej zakręcone. (reklama skojarzeniowa). Jest inny, czerpie z obu, genialny.
i analogicznie: czytasz PIXY lubisz Millera, FAST to coś dla Ciebie. (co z tego, że jest to coś innego)- paradoksalnie dotrzesz w ten sposob do tego ambitniejszego czytelnika,  
ja oczywiście rozumiem, że takie metody Ci nie odpowiadają i wporządku, ja to po prostu odnoszę też do wszystkich komiksów, bo tak to działa... to nie jest rada.
Tyle, że bez takiej czy innej reklamy możesz liczyć TYLKO na prawdziwych zapaleńców.
BTW Tkaczyk skorzystał z innego patentu (też skojażeniowego) - z takiego mianowicie, iż wbił się w media tym, że zrobił komiks (czyli z założenia coś niepoważnego) o poważnej sprawie, narodowej świętości - kalka myślowa zadziałała tym razem także.
a komiks się nie obronił (ale zostal kupiony).

Offline turucorp

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #252 dnia: Kwiecień 05, 2006, 12:45:29 pm »
Cytat: "Kingpin"

No i z tego wzięło się te 200 osób, bo gdyby nie to, to coś więcej o komiksie wiedziałoby ze 20 osób, koledzy komiksiarze, kilku forumowiczów.


i tu sie mylisz, bo tyle samo wydawalem i rozprowadzalem sam kilka lat temu bez reklamy na sieci, recenzji etc.
kalkulacja byla prosta, jesli w drugim obiegu rozchodzi sie 100-200 egz. to wydajac legalnie, rozprowadzajac w dobrych ksiegarniach specjalistycznych i reklamujac na sieci powinno sie dotrzec do wiekszej ilosci pasjonatow komiksow (ktorych podobno mamy ok. 4-5 tys. w kraju)
a tu jajo :?

Offline mistrzu zagłady

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #253 dnia: Kwiecień 05, 2006, 01:17:53 pm »
bo trzeba nie do pasjonatów probować docierać.

Offline empro

Fastnachtspiel
« Odpowiedź #254 dnia: Kwiecień 05, 2006, 01:32:13 pm »
Cytat: "mistrzu zagłady"
bo trzeba nie do pasjonatów probować docierać.


dokładnie,
rynek pasjonatów jest maluczki orkopnie,
z komiksem trza między ludzi iść, i głównie tych niekomiksowych i ich zachęcać :)

to jest trudna i może mało wdzięczne ale niestety
reklama dźwignią handlu :)