trawa

Autor Wątek: Kondycja komiksu polskiego  (Przeczytany 38910 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
Kondycja komiksu polskiego
« dnia: Luty 28, 2004, 08:43:41 am »
Wniosek płynący z debiutu SzK jest taki, że warto zaryzykować i nie patrzeć na nasze podwórko. Drukować za granicą. Nawet na niezależnym poletku, turu. Nawet Czesi i Słoweńcy bardziej doceniają komiks niezależny - vide Ott, Andersson, Warburger, Madburger.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2004, 09:53:02 am »
Turu, a to nie z Toba kiedys prowadzilem dyskusje na wraku, jaki to amerykanski rynek jest hermetyczny?

A tu prosze - ktos sprobowal i sie udalo. To znaczy ja wiem - IDW to jeszcze nie rynek, to dopiero sprzedawanie recznikow z reki przy wejsciu do metra, ale zawsze jakas kaa chyba juz z tego jest (a na pewno prestiz)...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Macias

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 28, 2004, 11:44:26 am »
czytelnicy-betony?nie bardzo wiem o co ci chodzi.uwazam,ze wina nie lezy w czytaelnikach,tylko w ich slabo zasobnych portfelach.wiekszosc kupi n.pstraznikow,czy biblala,bo to sa znane tytuly.
popatrz na kasena-ci postanowili wydawac polskich tworcow.i na razie poziom jest niziutki

Offline turucorp

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2004, 03:29:14 pm »
kolejny temat, z ktorego robi sie totalny OT, no coz, jesli musicie to prosze bardzo:

Cytat: "timof"
Wniosek płynący z debiutu SzK jest taki, że warto zaryzykować i nie patrzeć na nasze podwórko. Drukować za granicą. Nawet na niezależnym poletku, turu. Nawet Czesi i Słoweńcy bardziej doceniają komiks niezależny - vide Ott, Andersson, Warburger, Madburger.


hmm...nie bardzo rozumiem dlaczego akurat mi to mowisz :?

Cytat: "xionc"
Turu, a to nie z Toba kiedys prowadzilem dyskusje na wraku, jaki to amerykanski rynek jest hermetyczny?


zgadza sie, tylko z tego co mnie pamiec nie myli wnioski nie byly zbyt jednoznaczne.
SzK robi dokladnie to co jest na fali w ameryce (a konkretnie w IDW), trafil i bardzo dobrze, nalezy mu sie za to pochwala.
jednak jak dla mnie jest to jedynie potwierdzenie hermetycznosci rynku amerykanskiego, na juz potrzebuja rysownikow robiacych w konkretnym stylu ale to jest mala furteczka i to otwarta na chwile, jakos nie bardzo jestem w stanie wyobrazic sobie jak wszyscy glownonurtowi rysownicy np w bylym "bloku wschodnim" zmieniaja styl na ten modny akurat w usa?

Cytat: "Macias"
czytelnicy-betony?nie bardzo wiem o co ci chodzi.uwazam,ze wina nie lezy w czytaelnikach,tylko w ich slabo zasobnych portfelach.wiekszosc kupi n.pstraznikow,czy biblala,bo to sa znane tytuly.
popatrz na kasena-ci postanowili wydawac polskich tworcow.i na razie poziom jest niziutki


no, jesli mamy rozwazac szanse polskich tworcow na jakimkolwiek rynku na podst. firmy Kasen to ja ci po prostu gratuluje rozeznania w tym co ludzie w kraju rysuja :roll:
a gdyby czytelnicy kupowali tylko Bilala i Moore ze wzgledu na brak kasy na inne pozycje to bym nawet slowem sie nie odezwal o polskich rysownikach, ale czytelnicy kupuja kazdy badziew z importu i nawet tytuly, ktore sprzedaja sie zle maja niejednokrotnie lepsza sprzedaz niz produkcje krajowe.
Chcesz sie przerzucac konkretnymi tytulami, prosze bardzo;
"Achtung Zelig!"  wyda Kultura Gniewu, bo nikt inny nie moze, bo naklad za maly i bedzie sie sprzedawal kilka lat,
"Moja Ziemia Obiecana" nie ma wydawcy, bo autorzy chca (smiesznie niska swoja droga) kase "z gory" a nikt im nie da bo przeciez nie nie ryzykuje sie wydatkow "w ciemno"   :?
nie czas i nie miejsce, ale jest kilkadziesiat pozycji glownonurtowych, ktore nie zobacza swiatla dziennego w naszym kraju wlasnie ze wzgledu na "masowe zainteresowanie wyrobionych czytelnikow", moze bardziej sie rozejrzyj zamiast opowiadac, ze "Polacy zle rysuja, co widac po ofercie Kasena" :roll:

Offline M

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 28, 2004, 07:08:55 pm »
Polskie komiksy nie maja charakterystycznych postaci, wciągającej akcji tylko rozważania moralne i rozliczenia z pszeszłością, polityką itp

Offline turucorp

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 28, 2004, 07:13:28 pm »
Cytat: "M"
Polskie komiksy nie maja charakterystycznych postaci, wciągającej akcji tylko rozważania moralne i rozliczenia z pszeszłością, polityką itp


a Ty z jakiej planety jestes? z Marsa czy Jowisza?

Anonymous

  • Gość
( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2004, 08:24:14 pm »
Nawiązując do tematu z nagłówka:
Kondycja jest coraz lepsza. Ukazuje się coraz więcej komiksów, tak dużo, że wychodzą nawet takie perełki jak Zły. Ale...
No właśnie jest ale! Choćby ale jest regularność - terminowość, którą uzyskuje niewielu. Kolejnym ale jest brak dominującego komiksu środka (ale to akurat mi nie przeszkadza).
Ba jest tak, że w marcu zapowiada się znacznie więcej ciekawych polskich tytułów niż z zagranicy (przynajmniej po obserwacji mojej listy zakupów wynika, że polskich komiksów kupię też więcej).

Offline turucorp

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2004, 08:55:52 pm »
nawiazujac do tematu z naglowka (zanim sie ponownie zmieni :roll: ) to pozwole sobie dalej robic jaja :twisted: ,
komiksow sie ukazuje coraz wiecej, tylko czytelnikow ani widu ani slychu,
niestety takie kwiatki jak wypowiadajacy sie powyzej M to niestety gro czytelnikow komiksow, co zreszta mozna zobaczyc w empikach czy na imprezach komiksowych (co za tlumy tam ostatnio bywaja i co kupuja to mowi samo za siebie),
regularnosc-terminowosc, na chwile obecna prawie wszystko co sie ukazuje to rzeczy wyciagane z szuflad,  zrobienie albumu trwa, w tym czasie trzeba jeszcze zarobic na zycie (oczywiscie nie rysowaniem komiksow), ale i tak nie jest tak zle (jakbys mieszkal we Francji i czekal np. na kolejny album Bilala to bym moze sie zgodzil, ze "leci sobie w kulki")
lista Twoich zakupow moze faktycznie odzwierciedlac przewage interesujacych albumow polskich nad zagranicznymi w marcu, niestety, spodziewam sie raczej tradycyjnych tlumow na stoisku Egmontu i to nie po komiksy Skutnika i Urbanskiego z Ordonem tylko po "unikatowe superprodukcje" zagraniczne,
obym sie mylil :wall:

Anonymous

  • Gość
( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2004, 09:11:28 pm »
turururu nie pluj na unikatowe superprodukcje bo gdyby nie one nie bylo by polskich komiksow ze tak powiem...
to one utrzymuja komiksy tzw. inne
ma to swoje dobre i zle strony
dobre: wydawca ma kase na wydawanie rzeczy polskich dodam dobrych
zle: wydawca ma kase wiec wydaje kolegow/jakies pracki bo mu sie wydaje ze to dobre/bo mu koledzy polecicli
albo
wiedzieni szybkim zyskiem niezla kasa wspanialymi kobietami/mezczyznami (w zaleznosci od orientacji - niekoniecznie plci) co poniektorzy "tworcy" zaczynaja wydawac sie sami...
a!!!
i jeszcze cos
tururuurur
nie sluchaj plotek
komiks to przede wszystkim rozrywka
tam ni ma sztuki (ni ma- nie nie ma)
albo inaczej: bywa, pojawia sie  czsami z rzadka jak rzodkiewka na haldzie gorniczej

co do kondycji polskiego komiksu to jest lepiej niz kiedykolwiek przedtem- nie ilosciowo a jakosciowo
ale konczmy to radosne pierrrdolenie bo to kolejna dyskujsa pt. kto uratowal polski komiks?
a na glupie pytania zawsza sie znajda glupie odpowiedzi na przyklad: ktory?

N.N.

  • Gość
( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 28, 2004, 09:16:35 pm »
Cytat: "M"
Polskie komiksy nie maja charakterystycznych postaci, wciągającej akcji tylko rozważania moralne i rozliczenia z pszeszłością, polityką itp

Mógłbyś podać konkretne tytuły?

Anonymous

  • Gość
( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2004, 09:27:35 pm »
turu stań przy tym stoisku egmontu na wsk i odganiaj ludzi :P
niestety, żeby mogł istnieć komiks ambitny musi istnieć też ten mniej ambitny chłam dla mas i nic na to nie poradzisz. no chyba, że zabawisz się w stalina lub hitlera :twisted:

Anonymous

  • Gość
( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2004, 09:31:47 pm »
Cytat: "N.N."
Cytat: "M"
Polskie komiksy nie maja charakterystycznych postaci, wciągającej akcji tylko rozważania moralne i rozliczenia z pszeszłością, polityką itp

Mógłbyś podać konkretne tytuły?


to moze ja jesli pozwolisz :

"Szminka" - kolejny przyklad na "rozliczanie z przeszloscia" komiks pietnujacy nieudolnosc polskiej policji jako bezposredniego spadkobiercy MO w starciu z nowymi wyzwaniami

"Wilq" - "rozwazania moralne" + "rozliczenia z przeszloscia" komiks ten rozlicza polski system edukacji i opieki spolecznej ktora nie poradzil sobie z grupka mlodzierzy wyraznie potrzebujacych wsparcia ze storny instytucji zajmujacych sie terapia uzaleznien
   
"wrzesien" - kolejne rozliczenia tym razem z narodowym antysemityzmem
to ze to nie niemcy sa odpowiedzialni za holocaust wiadomo od dawna  z polakami po jedwabnym nie bylo pewnosci dopiero ten komiks mowi jak bylo naprawde- to obcy (znaczy alieny)!!!
oprocz tego nostaligiczne wspomnienia o przedwojennym budownictwie- dzisiaj nie buduje sie takich baszt jak kiedys

"benek dampc" satyra na jakosc polskiego przemyslu mostowego
oprocz tego jak w wilq kolejny przyklad braku nadzoru spolecznego nad mlodzierza- corka senatora

"24 strony"- nostalgiczne wspominki jak nam to dobrze bylo w komiskie za czasow poprzedniego systemu

"josephine" - kolejne rozliczeniowe kawalki: satyra na emigracje "za chlebem"- czyli juzia na bronxie
inna wykladnia: nostalgiczne chlipanie za czasami wyjazdow na tzw saksy do kraju krolowej big bena i fish & chips

"likwidator" proste jak drut: zalujemuy ze "jesien narodow" byla jednak bezkrwawa rewolucja

Offline Macias

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2004, 09:39:25 pm »
ty turu czytasz te posty?czy tylko przelatuejsz wzrokiem?dalem kasena jako PRZYKLAD-rozumiesz?czy dalej tlumaczyc?
w ogole cale to twoje marudzenie bierze sie nie wiadomo skad.boli cie,ze twoje "dziela" nie zdobeda raczej takiej pozycji,ze bedziesz mogl na nich zarabiac?nie?to o co chodzi?za duzo wolnego czasu?

Offline turucorp

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2004, 09:53:28 pm »
Cytat: "karol_konw"
turururu nie pluj na unikatowe superprodukcje bo gdyby nie one nie bylo by polskich komiksow ze tak powiem...
to one utrzymuja komiksy tzw. inne
ma to swoje dobre i zle strony


 :twisted: alez Karolu, co tez Karol, przeciez ja nie pluje na zadne "superprodukcje" tylko odpadam przy ich czytelnikach, szczegolnie takich co to potem lataja po roznych forach i na imprezkach komiksowych tez bywaja i blyszcza tam swoja wiedza i obyciem

Cytat: "karol_konw"
i jeszcze cos
tururuurur
nie sluchaj plotek
komiks to przede wszystkim rozrywka
tam ni ma sztuki (ni ma- nie nie ma)
albo inaczej: bywa, pojawia sie  czsami z rzadka jak rzodkiewka na haldzie gorniczej


a to ciekawe, bo u nas oprocz marchewki mamy jeszcze drzewa na haldach 8)
nie wiedzialem, ze rozrywka i sztuka sie wykluczaja, no coz, "czlowiek cale zycie sie uczy i glupi umiera"


Cytat: "karol_konw"
co do kondycji polskiego komiksu to jest lepiej niz kiedykolwiek przedtem- nie ilosciowo a jakosciowo
ale konczmy to radosne pierrrdolenie bo to kolejna dyskujsa pt. kto uratowal polski komiks?
a na glupie pytania zawsza sie znajda glupie odpowiedzi na przyklad: ktory?


jak to, ktory?! oczywiscie; bury,
no i dobrze zauwazyles, powoli, powolutku tworza sie podstawy do tego zeby lac po glowach "znawcow" twierdzacych, ze krajowe komiksy sa do bani, bo zagraniczne sa lepsze :roll:  w koncu mozna zaczac sie konkretnie pytac (jak np. N.N. wlasnie tutaj zrobil): "jeski uwazasz, ze sa lepsze to prosze bardzo, uzasadnij, lepsze od czego?"
spox, a jeszt szansa, ze bedzie jeszcze lepiej (z komiksami oczywiscie, bo czytelnicy to wiadomo :wall: )

Offline Macias

( KPK ) Kondycja Polskiego Komiksu, wariacja kudrańska
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2004, 10:13:40 pm »
to opisz nam cwaniaczku,co jest nie tak z czytelnikami.bo w.g mnie to cos jest nie tak z toba.syndrom sfrustrowanego,niedocenionego tworcy?

 

anything