trawa

Autor Wątek: Teleportacja?  (Przeczytany 8982 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaskier

Teleportacja?
« dnia: Marzec 10, 2004, 01:06:43 pm »
Witam,
Jakiś czas temu (kilka miesięcy?) widziałem chyba w telewizji reportarz o japońskich naukowcach którym udało się uzyskać efekt teleportacji. Przetelepotrowali promień lasera z jednego dstołu na drugi. S łyszeliście coś o tym? Bo prtzeszło to tak bez echa że sam w końcu niue wiem czy mie się nie przewidziało :|

pozdrawiam

Offline Ivo

Teleportacja?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 13, 2004, 10:49:46 pm »
Przeteleportowali promień to chyba za dużo powiedziane. O ile się orientuję, to było to zaledwie kilka fotonów.

Pozdrawiam, Ivo
ylko w milczeniu słowo
Tylko w ciemności światło
Tylko w umieraniu życie
Na pustym niebie jasny jest lot sokoła

Offline Czarek

Teleportacja?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2004, 12:43:19 pm »
Nie wiem, czy chodzi o to samo, ale ja z kolei słyszałem, że udało się jakims badaczom przekroczyć prędkość światła przesyłając właśnie kilka fotonów na odległość kilku metrów w czasie krótszym niż to powinno wynikać z teorii. Wspominano o tym w jakis wiadomośćiach kilka miesięcy temu, ale wiadomo jako z dziennikarzami - cos usłyszą, coś nie zrozumieją i potem generują takie sensacje...

Offline High Elf

Teleportacja?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2004, 02:59:53 pm »
:? Teleportacja
Na obecnym poziomie światowej nauki  :lol:

A tak na serio. Chyba w najbliższych latach nie doświadczymy teleportacji, nawet na patyczku od lodów, nie wspominając już o ludziach.

Dziennikarze często wyolbrzymiają sprawę - uwierzcie mi, jestem jednym z nich  :bored:
ziałam w imieniu Zakonu Rycerskiego Świętego Jana Chrzciciela Szpitala Jerozolimskiego. Nie polecam wchodzić mi w drogę ;)


Offline sanity-kills

Teleportacja?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2004, 09:43:47 pm »
W obecnej chwili teleportacja jako przemiesczenie się z punktu A do punktu B po drodze o długości 0 jest niemożliwa. I raczej nigdy nie będzie możliwa.

Natomiast można się zastanowić w jaki sposób przesłać coś z jednego punktu do drugiego z dużą prędkością (około 0,1c). Z dużą prędkością i oczywiście ,,kanałem'' o znikomej objętości (np. kablem).

Jedyne co mi przychodzi na myśl, to pomysł który miałem już daaawno temu. Czyli przesłanie *struktury* czegoś, anihilacja w miejscu A i zbudowanie tego czegoś w punkcie B. Na razie wydaje się to kompletnie nie możliwe, ale jest prawdopodobne w wieku, w którym wielkimi krokami zbliża się nanotechnologia i nanomaszyny zdolne do reprodukcji...

Inną kwestią jest ,,teleportacja'' (cudzysłów dlatego, że to nie jest teleportacja w sensie słownikowym. Przynajmniej jeśli realizowana byłaby tak jak zaproponowałem) człowieka. W tym przypadku należałoby spytać się filozofów: ,,czym jest świadomość'', teologów ,,czym jest dusza'', a naukowców ,,czy to moralne''....

Pozdrawiam
szędzie słyszę krzyk. Cierpień nieustająca melodia.

Offline Jimmy

Teleportacja?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 13, 2005, 03:42:10 pm »
Cytat: "High Elf"
:? Teleportacja
Na obecnym poziomie światowej nauki  :lol:

A co jest nie tak z obecnym poziomem nauki?
Cytat: "High Elf"
A tak na serio. Chyba w najbliższych latach nie doświadczymy teleportacji, nawet na patyczku od lodów, nie wspominając już o ludziach.

Tak jak napisano wyzej - juz doswiadczylismy. Pierwsza teleportacja - polaryzacja fotonu - miala miejsce juz w 1997 roku. Pozniej przyszla teleportacja stanow kwantowych atomow, a w 2004 roku calych atomow.
Cytat: "High Elf"
Dziennikarze często wyolbrzymiają sprawę - uwierzcie mi, jestem jednym z nich  :bored:

A czesto po prostu nie wiedza o czym pisza... :roll:
Cytat: "sanity-kills"
Jedyne co mi przychodzi na myśl, to pomysł który miałem już daaawno temu. Czyli przesłanie *struktury* czegoś, anihilacja w miejscu A i zbudowanie tego czegoś w punkcie B. Na razie wydaje się to kompletnie nie możliwe, ale jest prawdopodobne w wieku, w którym wielkimi krokami zbliża się nanotechnologia i nanomaszyny zdolne do reprodukcji... Inną kwestią jest ,,teleportacja'' (cudzysłów dlatego, że to nie jest teleportacja w sensie słownikowym. Przynajmniej jeśli realizowana byłaby tak jak zaproponowałem) człowieka.

Alez to co piszesz to wlasnie JEST teleportacja w sensie slownikowym - przesuwanie obiektow, czy raczej ich elementarnych czastek skladowych, poprzez kodowanie informacji o nich, transportowanie do innego miejsca (poprzez wlasnie szybkosc bliska szybkosci swiatla i skrocona droge, i tam dekodowanie i odtworzenie informacji i na tej podstawie stworzenie kopii oryginalnego obiektu w nowej lokacji. (mysle ze slownikowo definiujac, to np: informacja, jako obiekt, jest teleportowana poprzez fale radiowe - jedyna roznica to ze informacja nie jest obiektem materialnym)
Natomiast teleportacja człowieka poprzez odtwarzanie informacji o nim:
Cytat: "Samuel Braunstein, jeden z naukowców IBM obrazowo"
Gdyby "zeskanować" człowieka z dokładnością do jednego atomu, to sama informacja o wzajemnym położeniu atomów (stosunkowo niewielka część całej informacji o człowieku) zajęłaby 1032 bitów. Po zapisaniu ich na płytki CD, stos płytek miałby 1000 kilometrów! Zakładając jednak, że udałoby się to - przesłanie tych informacji najszybszą z obecnie stosowanych sieci zajęłoby kilka milionów lat.

Tak wiec najpierw trzeba by znaczaco rozwinac strukture informatyczna ;)
I jeszcze krótko, po polsku  krótko, o problemach zwiazanych nawet z prostym teleportowaniem fotonów głównie z powodu założeń mechaniki kwantowej.
Cytat: "sanity-kills"
W tym przypadku należałoby spytać się filozofów: ,,czym jest świadomość'', teologów ,,czym jest dusza'', a naukowców ,,czy to moralne''....

No wlasnie, bo po takiej teoretycznej teleportacji mamy zeskanowany oryginal oraz zdekodowana i odtworzona kopie czlowieka! No chyba ze zalozymy ze przy skanowaniu/zbieraniu informacji oryginal ulega automatycznemu zniszczeniu :badgrin:

A zastosowania teleportacji, nawet tej najprostszej, dotyczacej atomow, to m.in.:
- szyfrowanie (kryptografia kwantowa - ponoc szyfry nie do zlamania)
- komputer kwantowy (podzespolami pojedyncze atomy i czasteczki wspolpracujace ze soba za pomoca teleportacji co baaaardzo skroci czas potrzebny na obliczenia)

Offline Cyklon_B

Teleportacja?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 30, 2007, 08:01:43 pm »
Teoretycznie aby dokonać teleportacji ciała stałego trzeba najpierw wymyśleć maszynę, która rozłoży je na atomy po czym zapamięta ich układ, prześle np w postaci zer i jedynek w dane miejsce następnie wymyśleć maszynę która ułoży atomy w zapamiętanym układnie

Offline Charlie86x

Teleportacja?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2007, 09:53:05 pm »
To żeś odświeżył  ;)
Tylko takie moje pytanie, jak/czy można wysyłać atomy w postaci zer i jedynek?

Offline Faith

Teleportacja?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 17, 2007, 05:15:31 pm »
a mozna stworzyc z niczego atom albo zbudowac go od podstaw?
img]http://img171.imageshack.us/img171/3261/bannerstopthemadnessgn4pe2.jpg[/img]

Yax

  • Gość
Teleportacja?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 17, 2007, 05:38:29 pm »
Z niczego to się nic nie da zbudować.
A tworzenie atomów ad hoc, a nie w wyniku jakiejś reakcji, czy działania akceleratora stoi poza naszymi możliwościami jeszcze. CHyba :)

Offline piotreks

Teleportacja?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 17, 2007, 06:02:25 pm »
Poczytajcie "Perfekcyjną niedoskonałość" Dukaja dosyć szeroko omawia w tej książce wspomniane powyżej problemy.
)

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
Teleportacja?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 17, 2007, 08:42:20 pm »
Ale Dukaj to fantastyka, świetna przyznam, ale wykładnia naukowa żadna.

Tworzenie atomów z nie jest wcale konieczne, skoro cząstki elementarne (albo atomy zachowujące się w taki sposób, np. jony) nie mogą być traktowane jako niezależne porcje materii. Jak odróżnić dwa elektrony o takich samych spinach, pędach i bliskim położeniu?

Szkoda, że operacje na poziomie kwantowym są wystarczająco skomplikowane dla układu kilku cząstek, nie wspominając już o czymś w skali makro. Zakładam, że przy 'prawdziwej' teleportacji nie możemy zadowolić się tylko danymi statystycznymi, potrzeba precyzyjnie wyrażalnych cech dla każdej cząstki z osobna.

Jeśli nie powstanie jakaś błyskotliwie skuteczna metoda na takie liczenie, to możemy zapomnieć o cyfrowej teleportacji.
Ale trudności praktyczne to nic w porównaniu do teoretycznych: mamy w końcu ukochaną redukcję wektora stanu, po której stan cząstki jest z pewnością inny.

Teleportacja to fikcja na obecnym poziomie rozwoju nauk tajemnych. Trzeba czekać na GUT.  :)
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

 

anything