trawa

Autor Wątek: Blacksad - komiks genialny  (Przeczytany 134064 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Koalar

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #270 dnia: Styczeń 02, 2019, 11:32:17 am »
Też kiedyś kupowałem Usagiego 100 lat temu w taniej książce z myślami "A co to za zwierzątka? Głupkowate to jakieś.". Sam byłem głupi.
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline Bartek Gawron

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #271 dnia: Styczeń 02, 2019, 11:33:15 am »
Uzasdanienie jest takie, że jakby nie było zwierząt w miejsce ludzi, to byłby to taki co najwyżej średni noir, ktory moglby nie zostać zauwazony, a tak jak Marlowe to kot, to wszyscy są zachwyceni, bo jest inaczej, a krytycy mogą pisać o nowej jakość wynikającej z połaczenia Chandlera z Ezopem.

Ale rownocześnie należy pamiętać, że komiks to nie tylko fabuła, ale przede wszystkim rysunki-fabułę-opowiadające i właśnie to czyni Blacksada fajnym, o ile nie świetnym. 
Jedyne co przeraża mnie w śmierci to to, że można umrzeć nie z miłości.
Obserwowany
Moderowany
Wyciszony

Offline hans

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #272 dnia: Styczeń 02, 2019, 11:38:23 am »
Bosssu wyżej podał przykład Mausa. Mi też w pierwszej kolejności jeśli chodzi o "uzasadnienie użycia postaci antropomorficznych" nasuwa się ten tytuł, tylko czy tak naprawdę nawet w Mausie ma to jakieś większe znaczenie, poza użytą przez autora "konwencją"? Nic to nie zmienia.

Antropomorfizacja w "Mausie" ma głębsze znaczenie. Zwierzęta odzwierciedlają spojrzenie hitlerowców na poszczególne nacje. Dlatego Niemcy są kotami, Amerykanie psami, Żydzi myszami, a Polacy świniami.

Offline -gościu-

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #273 dnia: Styczeń 02, 2019, 11:42:51 am »
Wiem, dlatego właśnie w pierwszej kolejności wymieniłbym ten tytuł. Bo zamysł autora miał uzasadnienie. Tylko czy tak na dobrą sprawę, coś to zmienia?

Offline NuoLab

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #274 dnia: Styczeń 02, 2019, 08:46:36 pm »
Antropomorfizacja w "Mausie" ma głębsze znaczenie. Zwierzęta odzwierciedlają spojrzenie hitlerowców na poszczególne nacje. Dlatego Niemcy są kotami, Amerykanie psami, Żydzi myszami, a Polacy świniami.
Raczej spojrzenie Żydów niż hitlerowców.

Offline parsom

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #275 dnia: Styczeń 02, 2019, 09:14:31 pm »
Raczej spojrzenie Żydów niż hitlerowców.
No chyba jednak nie.
Głosuj na mój projekt Lego Ideas: http://link.do/56xyk

Offline hans

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #276 dnia: Styczeń 02, 2019, 10:08:41 pm »
Raczej spojrzenie Żydów niż hitlerowców.


Ja bym raczej powiedział, że hitlerowców. Z ich punktu widzenia Żydzi są słabą, ale szkodliwą rasą, zaś Polacy to "polskie świnie". Określanie Polaków świniami byłoby nadmierną generalizacją, gdyby było dokonywane przez Żydów.

Wiem, dlatego właśnie w pierwszej kolejności wymieniłbym ten tytuł. Bo zamysł autora miał uzasadnienie. Tylko czy tak na dobrą sprawę, coś to zmienia?
Podnosi wartość komiksu. Cenniejsze jest, gdy jego elementy nie są wprowadzane losowo, a mają swoje znaczenie i są elementami większej całości jaką jest dzieło. Inaczej mówiąc, zmienia, bo lepszy jest komiks od początku do końca przemyślany przez autora.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2019, 10:23:39 pm wysłana przez hans »

Offline Bartek Gawron

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #277 dnia: Styczeń 02, 2019, 11:30:44 pm »
Delikatnie mówiąc, przedstawienie Polaków jako świń nie ma wymowy jednoznacznej. W samej rzeczy, oscyluje pomiędzy ekstremami metafory, z jednej strony, o wydźwięku czysto pejoratywnym ugruntowanym w naszej kulturze, z drugiej zaś - "eksploatacyjno-ofiarnym", z szeregiem "metaforycznych" stanów pośrednich pomiędzy nimi, zarówno w interpretacjach krytyków, jak i samych wypowiedziach Spiegelmana, który miota się, w zależności od okoliczności, od jednego ekstremum do drugiego.

Wszyscy zainteresowani tym tematem powinni zapoznać się z poniższym dokumentem:

http://kpk-toronto.org/wp-content/uploads/MAUSProblemsREVMarch2016-1.pdf
Jedyne co przeraża mnie w śmierci to to, że można umrzeć nie z miłości.
Obserwowany
Moderowany
Wyciszony

Offline parsom

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #278 dnia: Styczeń 03, 2019, 12:12:55 am »
Co prawda po przeczytaniu Mausa nie czułem się obrażony, ale teraz po przejrzeniu tego tekstu uświadomiłem sobie, że przeciętny Amerykanin zrozumie ten komiks inaczej niż ja. No i z tej perspektywy rzeczywiście można mieć do Spiegelmana pretensje.
Głosuj na mój projekt Lego Ideas: http://link.do/56xyk

Offline bosssu

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #279 dnia: Styczeń 07, 2019, 01:48:09 pm »
Antropomorfizacja w "Mausie" ma głębsze znaczenie. Zwierzęta odzwierciedlają spojrzenie hitlerowców na poszczególne nacje. Dlatego Niemcy są kotami, Amerykanie psami, Żydzi myszami, a Polacy świniami.
Dokładnie jest też w "Blacku"...nie na darmo oprychy to krokodyle, szczury czy inne groźne stworzenia...a słodkie zwierzątka to dobrzy bohaterowie. Jakby nie patrzeć to komiks w każdej części jest świetnie narysowany a format A4+ nadaje temu dodatkową oprawę. Lubię też te kredkowe kolory bo przypominają mi mój ulubiony komiks Skład Główny.

Offline janjedlikowski

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #280 dnia: Styczeń 14, 2019, 12:29:09 pm »
Czy ktoś się orientuje, czy autorzy pracują nad kolejnym tomem Blacksad'a, czy seria jest już zakończona?

Offline raj666

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #281 dnia: Styczeń 14, 2019, 01:12:29 pm »
Już parę lat temu była mowa o nowym dyptyku, ale data zapowiedzianej premiery minęła jakiś czas temu. Nie czekam już na Blacksada aż tak bardzo żeby sprawdzać wiadomości na bieżąco ale zakładam że wcześniej czy później coś się ukaże nowego.

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #282 dnia: Styczeń 16, 2019, 08:45:55 am »
Ja bym raczej powiedział, że hitlerowców. Z ich punktu widzenia Żydzi są słabą, ale szkodliwą rasą, zaś Polacy to "polskie świnie". Określanie Polaków świniami byłoby nadmierną generalizacją, gdyby było dokonywane przez Żydów.

Ja to tlumaczenie Spiegelmana, ze to punkt widzenia hitlerowcow zawsze traktowalem z przymruzeniem oka. Wydaje mi sie, ze to raczej punkt widzenia samego Spiegelmana, to on wybieral jak przedstawi wybrane nacje. Dowodzi tego fragment kiedy zastanawia sie jak przedstawic Francuzow, a jego zona proponuje jakies slodkie zwierzatko, na co odpowiada - Francuzi z ich antysemityzmem? Wykluczone. I w koncu Francuzi sa zabami w komiksie.

Notomiast fabularnie Polacy sa w komiksie przedstawieni rzetelnie - niektorzy to szmalcownicy, niektorzy bohatersko pomagaja Zydom. Wydaje mi sie, ze pomimo widocznego (poprzez swinie) braku sympatii do Polakow, Spiegelman wykonal porzadny research. Mi swinie w odbiorze komiksu nie przeszkadzaly, ale rozumiem tez tych ktorzy poczuli sie dotknieci. Natomiast jesli ktos mowi, ze nie przeczyta tego komiksu w ogole z tego powpdu, to raczej ukarze siebie niz Spiegelmana, bo to swietny komiks...
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Pawelek

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #283 dnia: Styczeń 16, 2019, 09:05:25 am »
I w koncu Francuzi sa zabami w komiksie.
Akurat w tych dwóch przypadkach można pokusić się o stwierdzenie "jesteś tym, co jesz"  :wink:

Offline Tomko1974

Odp: Blacksad - komiks genialny
« Odpowiedź #284 dnia: Styczeń 27, 2019, 10:50:52 am »
Ciekawe kiedy wyjdzie w Polsce ta pozycja w integralu?