Autor Wątek: Nagroda "Nautilusa"  (Przeczytany 13367 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mr.maras

Nagroda "Nautilusa"
« dnia: Kwiecień 22, 2004, 01:06:12 pm »
Jak skomentujecie wyniki plebiscytu "Nautilusa"? Dla mnie zwycięstwo Jacka Dukaja (pomimo, że znam tylko opinie znajomych na temat tej powieści, sam jeszcze nie czytałem) nie jest zaskoczeniem. Zaskakuje natomiast wysoka pozycja Roberta J. Szmidta. Znam tego autora z opowiadań, wyróżnionej przez czytelników powieści również nie czytałem, ale autor musiał popłenić najlepszą rzecz w swoim dorobku skoro "Apokalipsa..." została tak wysoko oceniona. Co smutne, z tej czołówki "Nautilusa" znam na razie tylko powieść Kresa i opowiadanie, które dało początek "Kuzynkom".
Inny wniosek- wysokie pozycje opowiadań zamieszczonych w magazynie "Science-Fiction" i powieści wydanej przez Ares moga sugerowac, że w plebiscycie przeważali właśnie czytelnicy "S-F", a do większości innych miłośników polskiej litaratury s-f infomacja o konkursie nie dotarła. Jednak nie każdy ma dostęp do ineternetu.
Jeżeli plebiscyt ma być naprawdę miarodajny to powinny o nim trąbić wszystkie branżowe pisma. A tymczasem np. "Fantasy" zastosowało coś jakby metodę dezinformacji (pisałem już o tym przy jakieś okazji).
Z drugiej strony to właśnie "Science-fiction" wydaje najwięcej polskiej literatury s-f i f, redakcja ma już nawet na półce "Zajdle", więc być może właśnie tam ukazały się rzeczywiście najpopularniejsze texty.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Vanin

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2004, 01:36:57 pm »
Nie wiem skąd masz informacje, że to akurat Dukaj wygrał, chociaż mam wielką nadzieję że tak. Pewnie zmyliła cię kolejność nominacji, bo o nich może być na razie mowa. Zgodnie z regulaminem nagrody, nominacje odawane są w kolejności alfabetycznej wg nazwisk autorów. Ogłoszenie zwycięzców ma się wg zapowiedzi odbyć 2 maja na ConQuescie. Albo jakimś innym konwencie.

Offline Smok_Marek

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2004, 01:37:01 pm »
Tak mi się, kurczę, wydaje, że to są jedynie wyniki plebiscytu w formie alfabetycznej (wedle nazwisk), taka czołówka peletonu, z której wyłonieni zostaną zwyciężcy... Zwyciężcę poznamy 2 maja na ConQueście.

AJ! kolega mie ubiegł ze spostowaniem :)
dzie się podziały tamte dziewice, gdzie ci rycerze z dawnych lat?... - staremu smokowi zebrało sie na wspomnienia.

Offline mr.maras

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2004, 02:00:01 pm »
:wall: Rzeczywiście racja... Coś mi padło na mózg. Ale nie mam wątpliwości, że "Inne Pieśni" wygrają. Reszta mojego postu jest nadal aktualna, sam fakt, że "Apokalipsa"  dostała się do finałowej piątki to niezły wyczyn. Co do opowiadań, kolejność nie ma znaczenia, dominacja "S-F" jest bezwzględna.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Nyala

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2004, 10:14:55 pm »
Co fakt, to fakt, ale jest to dopiero pierwsza edycja nagrody, w dodatku zainicjowana przez "SF", więc dominacji tychże opowiadań nie należy się dziwić. Myślę, że potrzeba czasu, aby nagroda stała się powszechniej znana, wtedy też szanse opowiadań z innych pism będą bardziej wyrównane.

Ja też trzymam kciuki za "Inne Pieśni"  :D  Przy głosowaniu nie zawahałam się ani przez chwilę przy tym tytule  ;)
ien, vien, chez moi
Voyageur...

Offline Robert J. Szmidt

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2004, 09:22:47 pm »
Nyala
Tak między Bogiem a prawdą w Zajdlu i Sfinksie też mamy wiekszość w nominacjach albo przynajmniej połowę:-) Po prostu nas czytają:-) Na najlepsze opowiadanie z NF przyszło do nas spokojnie 20 razy więcej głosów, niż na ten sam tekst w plebiscycie NF. Spróbuj to wytłumaczyć:-)
A teraz z innej beczki, jeśli ktoś z forumowiczów jest z Krakowa zapraszam na niedzielę do Jaszczurów o 21 na rozdanie nagród.

Offline Shadowmage

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 30, 2004, 09:11:15 am »
Cytat: "Robert J. Szmidt"
Nyala
Tak między Bogiem a prawdą w Zajdlu i Sfinksie też mamy wiekszość w nominacjach albo przynajmniej połowę:-) Po prostu nas czytają:-) Na najlepsze opowiadanie z NF przyszło do nas spokojnie 20 razy więcej głosów, niż na ten sam tekst w plebiscycie NF. Spróbuj to wytłumaczyć:-)
A teraz z innej beczki, jeśli ktoś z forumowiczów jest z Krakowa zapraszam na niedzielę do Jaszczurów o 21 na rozdanie nagród.


No niestey z Krakowa nie jestem, mogliscie to w Wawie zrobić :)
BTW obiło mi się o uszy że została zmieniona zasada przyznawania nagród dla głosujacych - znaczy trzeba poprawnie trafić nominowane utwory. Wystarczy jeden czy wszystkie? I jeśli tak, to jestem ciekaw czy ktos trafił wszystkie opowiadania :)
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Nyala

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2004, 11:20:50 am »
Cytat: "Robert J. Szmidt"
Nyala
Tak między Bogiem a prawdą w Zajdlu i Sfinksie też mamy wiekszość w nominacjach albo przynajmniej połowę:-) Po prostu nas czytają:-) Na najlepsze opowiadanie z NF przyszło do nas spokojnie 20 razy więcej głosów, niż na ten sam tekst w plebiscycie NF. Spróbuj to wytłumaczyć:-)


A to przepraszam  :)  Też czytam SF, więc jestem w stanie to zrozumieć, chociaż przyznam, że tego akurat nie wiedziałam. Nawet nie będę próbować tłumaczyć  ;)

Cytuj
A teraz z innej beczki, jeśli ktoś z forumowiczów jest z Krakowa zapraszam na niedzielę do Jaszczurów o 21 na rozdanie nagród.


Też żałuję, że to nie w Warszawie  :(

Shadowmage, ja trafiłam tylko z jednym tytułem w obu kategoriach. Pozostałe nominacje były dla mnie zupełnym zaskoczeniem. I to nie tylko jeśli chodzi o opowiadania  :o
ien, vien, chez moi
Voyageur...

Offline Shadowmage

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2004, 05:12:21 pm »
Shadowmage, ja trafiłam tylko z jednym tytułem w obu kategoriach. Pozostałe nominacje były dla mnie zupełnym zaskoczeniem. I to nie tylko jeśli chodzi o opowiadania  :o[/quote]

Cóż, w opowiadanich trafiłem 1, jeśli chodzi o powieści poszło mi lepiej, Dukaja i Kresa. Pozostałe nominacje też nie były dla mnie zaskoczeniem, bo Pilipiuk(w końcu opowiadanie Zajdla zdobyło) i Ziemiański cieszą sie duż popularnością, choc akurat te ich dzieła nie za bardzo mi się podbały. Apokalipsa w sumie też jest w miarę oczywista, w końcu promocja ksiażki była silnie powiazana z pismem, a tematyka jest chwytliwa i trafia na niewykorzystany w polskiej fantastyce grunt - każda powieść w takich klimatach cieszy sie sporą popularnoscią.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Robert J. Szmidt

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 03, 2004, 07:45:58 pm »
Komplet danych dotyczących przebiegu głosowania na Nautilusa jest już na stronach internetowych nagrody (na www.science-fiction.pl)

Offline Shadowmage

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 03, 2004, 08:02:06 pm »
Ja te wyniki bojkotuję i nie przyjmuję do wiadomosci :P W opowiadaniach zgodzę się, że Ziemiański był najlpeszy, ale wpowieściach to go w pierwszej piatce nie widzę :) Dopiero drugie miejsce Dukaja to skandal :P A oprócz tego trafiłem pozycje 5 i 6.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Vanin

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 03, 2004, 09:12:29 pm »
Jak dla mnie wyniki są porażką. W obu kategoriach zwyciężyły pozycje, które wg mnie są kiepskie, żeby nie powiedzieć bardzo kiepskie (Achaja 2).
Jeżeli chodzi o powieści, to ja głosowałem na "Inne Pieśni" Dukaja, "Mars" Kosika i "Żmije i krety" Piątka. Właśnie w takiej kolejności.

Offline mr.maras

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 04, 2004, 09:07:13 am »
De gustibus non est disputandum. Ale... Dorwałem i napocząłem wreszcie "Inne pieśni" i wiem, że Dukaj napisał wielką rzecz. Gdzie tam do niej jakimś "Achajom vol. ileś tam". Już wiem dlaczego w tym kraju taką popularność osiągnęło "Ich Troje" (teraz po wejściu do kin filmu z Pittem, pewnie ta popularność znowu wzrośnie ;], wszystko zależy od obrotnego managera).
Cholera, nawet "Achai" nie czytałem, a mam przeczucie graniczące z pewnością (;)), że wynik plebiscytu to tylko wskaźnik popularności (czytaj promocji) a nie jakości nagrodzonych dzieł. Kto zatem głosował w tym plebiscycie? Czytelnicy czy czytacze?
Spalić po przeczytaniu.

Offline Mara

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 04, 2004, 10:48:19 am »
Niestety, muszę dołączyć do głosów krytykujących wyniki plebiscytu. Co do Achai - nie wypowiadam się , ponieważ nie czytałam i chyba nie mam na to ochoty. Natomiast wybór Zapachu Szkła bardzo mnie rozczarował. Jego klimat przypominał mi film "Psy" - opowiadanie o "prawdziwych twardzielach" i szczerze mówiąc znudziło mnie.

Jednak jak wcześniej zauważył mr. maras - o gustach się nie dyskutuje... ;)

Offline Nyala

Nagroda "Nautilusa"
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 04, 2004, 02:37:42 pm »
Swoją drogą, że to zwykle dyskusje o gustach są najbardziej interesujące  ;)

Mnie też wyniki baaardzo zaskoczyły. W tej chwili mam mieszane uczucia. "Inne Pieśni" były dla mnie pewniakiem - dałabym sobie rękę uciąć, że wygrają. No i teraz bym ręki nie miała (parafrazując Czarusia Pazurę).

Czytelnicy głosowali na to, co się im najbardziej podobało. Widocznie łatwiej jest sięgnąć po łatwiejszą do przetrawienia Achaję niż po Dukaja. To mnie akrat nie dziwi - nie zawsze bestsellerami są naprawdę wielkie tytuły  :|
ien, vien, chez moi
Voyageur...