trawa

Autor Wątek: Prace naukowe  (Przeczytany 6593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cierzy

Prace naukowe
« dnia: Kwiecień 27, 2004, 06:42:16 am »
Moi drodzy,

Chodzi mi po głowie pomysł, żeby zebrać od znajomych prace semestralne, roczne, licencjackie, magisterskie i opublikować je w ramach serwisu Gildii Nauki Popularnej. W spisie treści znajdowałyby się tylko parace ocenione pozytywnie.

Za: Wzór dla osób stawiających pierwsze kroki na krajowych uczelniach oraz ciekawy materiał do poczytania.
Przeciw: To już nie nauka popularna, ale nauka sensu stricte.

Dlatego postanowiłem otworzyć wątek - liczę na Wasze głosy w tej sprawie. Pomysł dobry czy nie?

Offline Przykuta

Prace naukowe
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2004, 01:19:13 pm »
Pomysł dobry pod warunkiem, że moi studenci nie będą mi ich pokazywać jako własnych :(
eni vidi wiki

Offline Baldwin

Prace naukowe
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2004, 03:22:26 pm »
A z jakiej dziedziny/dziedzin naukowych miałyby te prace być??

Offline cierzy

Prace naukowe
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2004, 05:22:51 pm »
Cytat: "Baldwin"
A z jakiej dziedziny/dziedzin naukowych miałyby te prace być??


Nauki ścisłe i humanistyczne. Jak ktoś pisał na zajęciach z socjologii pracę na zaliczenie semestru i jest ciekawa, to bym zamieścił. Jeśli ktoś na wydziale fizyki jądrowej napisał o rozszczepianiu i będzie się to nadawało do opublikowania, to też bym zamieścił.

Ogólnie prace z zakresu tematycznego naszej gildii :)

Przykuta, oczywiście zamieszczę odpowiednią notę, że prawa autorskie do prac należą do ich autorów i wykorzystywanie ich bez ich wiedzy i podania źródła jest zabronione :)

Offline Gollum

Prace naukowe
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2004, 10:51:11 pm »
Streszczenia, a w zasadzie tezy prac - jak najbardziej, i to ze wszystkich dziedzin nauki. Natomiast prace własciwe powinny być z racji dlugości umieszczane w innym miejscu. Na przykład na właściwej Gildii lub z podaniem odnośników, gdzie je znaleźć. Gdybyśmy chcieli je publikować na forum, podejrzewam, że z racji ich długości moglyby i utrudnić działanie forum i odstraszyć mniej zainteresoaną danymi tematami część forumowiczów.

Offline Przykuta

Prace naukowe
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2004, 09:44:47 am »
Cytat: "Gollum"
Streszczenia, a w zasadzie tezy prac - jak najbardziej, i to ze wszystkich dziedzin nauki. Natomiast prace własciwe powinny być z racji dlugości umieszczane w innym miejscu. Na przykład na właściwej Gildii lub z podaniem odnośników, gdzie je znaleźć.


Można też podawać linki do własnych stron, gdzie publikuje się swoje prace. Aby nie być gołowsłownym zapraszam do przeczytania dwóch artykułów na temat memetyki do działu behawior na stronę www.ewolucja.org
eni vidi wiki

Offline cierzy

Prace naukowe
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2004, 06:12:56 pm »
Cytat: "Gollum"
Gdybyśmy chcieli je publikować na forum, podejrzewam, że z racji ich długości moglyby i utrudnić działanie forum i odstraszyć mniej zainteresoaną danymi tematami część forumowiczów.


Oczywiście, że myślałem o stronie GNP! Myślę, że zrobiłbym podobnie jak w przypadku amatorskich opowiadań na Gildii Horroru. Zamieszczałbym fragment na stronie, dostępny z poziomu przeglądarki, a całość pracy do ściągnięcia w .pdf czy Wordzie.

Offline Gollum

Prace naukowe
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2004, 09:41:22 pm »
Tak to jak najbardziej. Jestem za.

Offline Przykuta

Prace naukowe
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2004, 10:03:40 pm »
jako exlifter popieram
eni vidi wiki

Greg K1ler

  • Gość
Re: Prace naukowe
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 01, 2004, 08:09:49 am »
Cytat: "cierzy"
Moi drodzy,

Za: Wzór dla osób stawiających pierwsze kroki na krajowych uczelniach oraz ciekawy materiał do poczytania.
Przeciw: To już nie nauka popularna, ale nauka sensu stricte.


Moim zdaniem jak najbardziej. Miejsca na serwisie pewnie dużo, a taki skład napewno się komuś może przydać. Wiem po sobie. Chomikuję podobne rzeczy od dłuższego czasu.

Anonymous

  • Gość
Prace naukowe
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 02, 2004, 09:58:13 am »
Też jestem za, choć cały czas mam obawy o to, że znajdą się tacy, którzy bezwstydnie wykorzystają prace innych i dokonają kradzieży.
Poza tym można byłoby stworzyć bazę linków na dany temat - nie tylko artykułów i większych prac; oraz bazę publikacji, co może trochę inaczej skanalizowałoby zapędy chętnych do dokonywania kradzieży cudzej własności.

ps. Przypomina się mi przypadek pewnego profesora, który dorwał studenta na wykładzie robiącego notatki na skrypcie właśnie z tychże. Dowiedział się, że sprzedają go pewni przedsiębiorczy studenci ze starszych lat. Znał już nazwiska więc poszedł na policję. A tam dostał hasło co pan mi d*** zawraca. Nic nie pomogło powyoływanie się na ustawę, itd. Prawo chorni tylko wielkie koncerny i ich produkty, a tam gdzie własnie powinno działac z największą bezwzględnością - czyli w obronie praw zwykłych obywateli - każe im sp***. Co zrobił ów profesor? Zemścił się na tych studentach przy pomocy kolegów - niestety.

Offline dhutirth

Prace naukowe
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 06, 2004, 11:21:02 pm »
Hmm... interesujący pomysł. Popieram taką inicjatywę. To, że to już nie nauka popularna? Dla wiekszości zapewne nie będzie to przeszkodą.
estem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.

Offline cierzy

Prace naukowe
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2004, 05:56:37 pm »
Cytat: "timof"
Poza tym można byłoby stworzyć bazę linków na dany temat - nie tylko artykułów i większych prac; oraz bazę publikacji, co może trochę inaczej skanalizowałoby zapędy chętnych do dokonywania kradzieży cudzej własności.


Zobacz ten temat: http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=6824