trawa

Autor Wątek: Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?  (Przeczytany 27143 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline R3615

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 26, 2006, 08:31:31 pm »
W artykule na stronie http://gnosis.art.pl/ pod tytułem "Na drodze do Zionu — kosmologia, antropologia i soteriologia w filmie Matrix", Maria Magdalena Gierat właśnie opisuje związki serii Matrixów z gnozą. Można też natknąć się tam na głos Jerzego Prokopiuka w tej sprawie.
Ja osobiście nie jestem zwolennikiem wiązania wszystkiego z wszystkim i ścisłej klasteryzacji, zwłaszcza w dziedzinie twórczości i dziedzin związanych. W ten sposób można przyczepić się nawet do gry "Planescape Torment", że afirmuje szatana. Można wykląć niemal wszystkie gry RPG, a dla zwolenników klimatu zapalić stosy.  8)
To nie jest właściwa droga. A "dowody" w postaci liczb?

Cytuj
Bardzo ciekawa jest symbolika liczb: 101 — to pokój, w którym mieszka Neo — późniejszy One, czyli Jedyny; 303 — numer pokoju, w którym zaskoczona jest przez policję Trinity i przed którym Neo pokonuje Agentów. Zdrajca Cipher to po angielsku cyfra zero, która oznacza nicość, pustkę, chaos (przeciwieństwo jedynki — boskiej pełni i harmonii).


Dlaczego niby twórca miałby dla jakiejś politycznej poprawności używać np. 429 i 162, skoro niczego inspirującego do fabuły nie wnoszą, nie ma żadnego sensu ich pamiętania, a gdyby ich nie było, nikt by tego nawet nie zauważył. Jednym słowem, taka woda rozmiękczająca rdzeń intrygi.
lteri vivas oportet, si vis tibi vivere.
Docendo discimus.

Offline TC

 • Moderatorzy
 • Steward
 • *
 • Wiadomości: 6 015
 • Total likes: 0
 • Płeć: Mężczyzna
 • Wylogowany
Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 04, 2006, 05:36:14 pm »
czytalem ten artykuł i moim zdaniem jest bardzo trafny, jego autor calkiem  ciekawie analizuje poszczegóóne elementy z których składa sie świat matrixa, bardzo zresztą gnostyczny  :D
RIP Gildio...

Offline R3615

Matrix jest w nas, nie gdzieś o dwa kroki stąd
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 05, 2006, 09:00:40 pm »
Dlatego właśnie czasem sobie myślę, że w przypadku uprawiania współczesnej fizyki (i nie tylko) trzeba wprowadzić przepis, aby nowe teorie musiały być konsultowane z proboszczem.  :lol:  Jeżeli wystąpią w niej liczby z grupy ryzyka, teorię należy bezwarunkowo odrzucić. Przykładem takich teorii są te, w których obliczenia z użyciem prostych przekształceń i operacji arytmetycznych dają w wyniku ciąg trzech szóstek.  :evil:

SU(6) i zanikanie rezonansów barionowych -- w tekście autora kilka wierszy zawiera wystąpienia dokładnie trzech szóstek!!!

Jest to wreszcie szansa dla zwykłych zjadaczy chleba. Z braku lepszego kryterium mogą doprowadzić do odrzucenia wszystkich podejrzanych tekstów, zadowalając się jedynie liczeniem. Jeśli liczba liter, słów, rzeczowników, przyimków, znaków równości, wierszy, badź spacji wewnątrz akapitów wyniesie dokładnie 666 należy zgłosić ten fakt właściwym organom. Wreszcie, biura rachunkowe mogą wykorzystać koniunkturę, policzyć co trzeba leniwym naukowcom, co w efekcie wydatnie przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia.  :D
lteri vivas oportet, si vis tibi vivere.
Docendo discimus.

Offline Faith

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 15, 2006, 05:40:36 pm »
kiedys myslalem nad czyms podobnym :D
http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=19006
ale jezeli mam racje to takim razie musielibyscie byc tylko moja  wyobraznia :D
img]http://img171.imageshack.us/img171/3261/bannerstopthemadnessgn4pe2.jpg[/img]

Offline R3615

Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 15, 2006, 11:14:34 pm »
Niekoniecznie. Teorie nadmiernie eksponujące jeden z aspektów niechybnie przyjmują wzorzec prowokacji (rozgrzany piec, hipoteza antropiczna, rozmaite odmiany wszechobjaśniajacych teorii wszystkiego i temu podobne). Zwykle okazuje się po latach, że od takich poglądów nie zgniło w lesie nawet jedno drzewo  :lol: . Jest jednak coś niesamowitego w tym świecie, co sprowadza wszelkie poszukiwania stałości i niezmienności do kolejnej wersji relatywizmu. Szokuje zakrzywienie czasoprzestrzeni, zwala z nóg złożoność obliczeniowa, rozpada się kolejny piękny model cząstek elementarnych, pogłębia się przepaść pomiędzy teoriami a realnością zjawisk. Nic stałego w tym świecie.

Jeżeli ten świat mógłby być matrixem, to niewyobrażalnie skomplikowanym i w tej złożoności pięknym. Nie na skalę naszych umysłów i wszelkich rzeczy, które potrafimy sami stworzyć. Do niedawna ludzkość bawiła się zagadnieniami i paradoksami nieskończoności, teraz nadszedł czas prawdziwego demona: skończoność i dyskretność zachowań. A co będzie dalej?
lteri vivas oportet, si vis tibi vivere.
Docendo discimus.

Offline haael

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 10 000
 • Total likes: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 04, 2012, 03:20:22 pm »
Paru naukowców odkryło ostatnio zadziwiające podobieństwo pewnej teorii fizycznej do obiektów używanych dotychczas tylko w telekomunikacji.

Najpierw o telekomunikacji: Jak wiadomo, podczas przesyłania informacji jakimkolwiek medium, mogą pojawiać się błędy. Czasami jedynki zamieniają się w zera a zera w jedynki. Aby temu zapobiec, dodaje się do pakietów danych sumy kontrolne. Są różne rodzaje sum, prostsze i bardziej skomplikowane, które nadają się do różnych rzeczy. Najpowszechniej dziś stosowaną sumą kontrolną jest tzw. suma CRC. Ale to niejedyna możliwość. Jedną z prostszych metod są tzw. kody Hamminga. Czasami używa się ich podczas przesyłania danych do korygowania błędów.

Teraz o fizyce: Grupa naukowców z Uniwersytetu w Maryland opracowała graficzną metodę przedstawiania układów równań różniczkowych. Zamiast pisać wzory na kartkach i żmudnie obliczać, można sobie narysować pewien układ jako kolorowy graf. Istnieje przy tym możliwość składania grafów, aby z prostszych uczynić bardziej złożone. Nie każde złożenie grafów jest fizycznie dozwolone. Żeby zachować prawa fizyki, muszą one być składane w pewien szczególny sposób. Jaki - to zależy od teorii, którą opisujemy.

Teraz najlepsze: Naukowcy zastosowali swoje grafy do opisu supersymetrii. I co się okazało? Że reguły składania grafów potrzebne do zachowania praw supersymetrii odpowiadają kodom Hamminga.

Co to może oznaczać? Może to być oczywiście przypadkowa zbieżność, bo w końcu pewne prawa matematyki pojawiają się w bardzo wielu różnych miejscach. Ale może to też oznaczać, że nasz fizyczny Wszechświat na podstawowym poziomie przypomina bardziej program komputerowy niż znany makroskopowy newtonowski mechanizm. Być może podstawowymi cegiełkami budującymi Kosmos nie są cząstki elementarne tylko bity i bajty oraz algorytmy na nich wykonywane.

Oto artykuł: http://www.onbeing.org/program/uncovering-codes-reality/feature/symbols-power-adinkras-and-nature-reality/1460

Podsumujmy, co dotychczas odkryli fizycy:
* Bardzo małe cząstki zmieniają swoje stany w sposób dyskretny ("cyfrowy"), jakby były reprezentacją ciągów bitów a nie "analogowych" wielkości.
* Czasoprzestrzeń według niektórych teorii jest "rozpikselizowana" a wielkością tego piksela jest długość Plancka.
* Fluktuacje kwantowe podejrzanie przypominają błędy zaokrągleń z obliczeń numerycznych.
* Jedna z podstawowych wielkości fizycznych jaką jest entropia, jest niczym innym jak ilością informacji zawartej w układzie fizycznym - i można ją nawet wyrazić w bitach.
* Jedna z interpretacji mechaniki kwantowej głosi, że obiekty fizyczne zaczynają istnieć dopiero, kiedy na nie spojrzymy. Kiedy nie patrzymy na jakiś układ, dokonują się w nim jedynie ogólne statystyczne obliczenia, które z grubsza określają jego kształt. Konkretne wartości parametrów fizycznych zjawiają się dopiero kiedy spróbujemy je zmierzyć. Jakby wszechświat oszczędzał zasoby i usuwał z pamięci obiekty, które nie są akurat potrzebne.
* Tzw. limit Bekensteina (prawo mówiące o entropii czarnej dziury) można matematycznie przełożyć na stwierdzenie, że wszechświat może pomieścić mniej informacji, niż się to na pierwszy rzut oka wydaje. Być może komputer, na którym chodzi Wszechświat, ma ograniczoną ilość pamięci i limit Bekensteina jest właśnie tym ograniczeniem, które programista(?) przyjął na reprezentację danego obszaru. W takim podejściu czarne dziury byłyby po prostu przejawem błędu "out of memory". Dodatkową wskazówką jest fakt, że w pobliżu czarnych dziur (na horyzoncie zdarzeń) czas zwalnia do zera i zatrzymuje się. Czyżby komputer się zawieszał?
* Tzw. splątanie kwantowe również ma przełożenie na teorię informacji i mówi, że we Wszechświecie mieści się jej za mało. Być może splątanie jest efektem ubocznym jakiegoś algorytmu kompresji. Inną możliwością jest, że programista naszego wszechświata użył dwa razy tej samej wartości zwróconej przez generator liczb losowych. Jest to znany i powszechny błąd bezpieczeństwa systemów komputerowych.
* Obserwacje mikrofalowego promieniowania tła wykazują (według niektórych teorii), że Wszechświat nie jest nieskończony, ale jego najdalsze krańce są ze sobą połączone i tworzą coś, co przypomina bardzo skomplikowaną wstęgę Moebiusa. Może nieskończony wszechświat nie zmieściłby się w komputerze.
* W obrazie mikrofalowego promieniowania tła także widać "pikselizację". Nie jest ona wynikiem niedoskonałości naszych instrumentów, tylko ma charakter fundamentalny. Czytałem gdzieś, że całe dane na temat promieniowania tła mieszczą się w zaledwie 650MB.
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

Offline haael

 • Starszy Gildii
 • *******
 • Wiadomości: 10 000
 • Total likes: 2
 • Płeć: Mężczyzna
 • Polska polska nie ciapolska.
Odp: Czy da się udowodnić, że Matrix jest niemożliwy?
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 14, 2012, 11:45:07 am »
Naukowcy proponują serię badań (z eksperymentami), żeby sprawdzić, czy nasz wszechświat naprawdę jest symulacją komputerową.

http://phys.org/news/2012-10-real-physicists-method-universe-simulation.html
Prepara tu palo en mano, que hay vienen los hombres malos.
Prepara tu palo hermano, que hay vienen los hombres malos.

 

anything