Autor Wątek: Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie  (Przeczytany 22402 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline j3z3k

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 24, 2002, 12:46:16 pm »
13 schron jest dobry, ale matrix jest lepszy. :)
aszdaaaa k**wa, ktora w zyciu ssssspotkalem miala to samo imie: smierc.

Offline Wolvie

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 26, 2002, 01:06:01 pm »
13 oietro to zdecydowanie najlepszy z "paranoicznych" filmow. Nie jest jak Matrix przesycony efektami specjalnymi, nie ma w nim zadnych pieprzonych obcych jak w Dark City. Ma za to niepowtarzalny klimat bliski, przynajmniej moim zdaniem, w wielu miejscach opowiadaniom Lovecrafta.
Z filmow, ktore mozna okreslic jako paranoiczne (Truman Show, Dark City, Matrix, 13 Pietro, 12 Małp) 13 jest, jak zawsze moim zdaniem, najlepsze. I stoi sobie na poleczce z DVD obok pozostalych :)

Offline Marians

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 17, 2002, 01:00:48 pm »
Trzynaste Piętro jest całkiem niezłe, sprawnie nakręcone, z ciekawą fabułą, ale to nie Matrix, którego uważam za wielki film, tam są inne problemy, może podobne, świat jest tylko wytworem czyjejś wyobraźni, ale kończy się happy-endem, nie jest to film o jakiejś wojnie między ludźmi, a maszynami. ja wyżej oceniam Matrixa, ale Trzynaste Piętro też lubię.

Offline Wiking_Eryk

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 17, 2002, 02:04:02 pm »
13 pietro fajne, ale nie jest to film ktory moglbym ogladac z przyjemnoscia tyle razy co Matrixa... zajebista muzyka ale... w Matrixie lepsza. Wogole chyba porownywwanie go z Matrixem na dobre mu nie wychodzi.

Offline dnaoro

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 17, 2002, 04:46:29 pm »
nie wiem, co te 2 filmy maja ze soba wspolnego. nie wiem, dlaczego je porownojecie w ten sposob (owszem - filmy mozna porownywac, ale nie tak. 13e to "matriksopodobny" film?)

Offline Spajder

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 09, 2003, 05:41:00 pm »
13 piętro i Dark City zrobiły na mnie wielkie wrażenie. W 13 piętrze brakowało mi zakończenia. Czy tamten świat, gdzieś w kosmosie nie miał zielonej siatki wektorowej?
existenz to już inna para kaloszy. W sumie fajny, ale gdy obejrzałem go po raz drugi, już nie zrobił na mnie wrażenia. Wydał się taki średni.
ruga Mutująca Teczka ruszyła - www.nstm.w8w.pl

http://www.nowaps.za.pl

Offline dune

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 29, 2003, 04:10:03 pm »
"Mroczne miasto"  obejrzałem z przyjemnością ale jak dla mnie klimat zbyt dołujący. "13 piętro" natomiast to niezły film z ciekawą historią , i ( wiem , że się narażę...) podobał mi się bardziej niż "Matrix"- przynajmniej nie było kretyńskich walk. Pomysł naukowca projektującego wirtualne światy przekonującego się, że sam żyje w takim świecie jest świetny. Surmik pisał, że głupio się kończy - ale czy happy end to grzech? Ludzie lubią dobrze kończące się historie gdzie dobro zwycięża a bad guys przegrywają.

Offline Rhobaak

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 29, 2003, 05:33:40 pm »
"13 Piętro" to naprawdę dobry film, nie jest napchany efektami specjalnymi, strzelaninami i kung-fu jak "Matrix" (który też był całkiem przyzwoitym filmem), mnie dużo bardziej skłonił do przemyśleń. Posiada kilka zaskakujących pomysłów np. "zapętlenia" wirtualnych światów, a Neo odkrywający, że Matrix has him to nic w porównaniu ze zwyczajnym człowiekiem, który odkrywa, że jest tylko elementem symulacji i wytworem komputera. A co do zakończenia, to czy rzeczywiście fruwający kolo w płaszczu jest znacznie ciekawszy?:P
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline KrieG

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 25, 2003, 12:00:30 pm »
Cytat: "Rhobaak"
"13 Piętro"(...) mnie dużo bardziej skłonił do przemyśleń. Posiada kilka zaskakujących pomysłów np. "zapętlenia" wirtualnych światów, a Neo odkrywający(...)A co do zakończenia, to czy rzeczywiście fruwający kolo w płaszczu jest znacznie ciekawszy?:P


zgadzam sie w pelni. Matrix podobal mi sie. ale tylko podczas 1-szego ogladania. film jest zbyt doslowny. wszystko musi byc pokazane, skomentowane. nie ma miejsca na odrobine wyobrazni. tworcy Matrixa nie oczekuja od widza najmmniejszej nawet aktywnosci umyslowej. jako amerykanie wyszli chyba z zalozenia ze myslenie boli. widz ma tylko bezmyslnie patrzec, zachwycac sie, faktycznie swietnymi, efektami specjalnymi i dobra muzyka i bezkrytycznie przyjmowac to co widzi.
bohaterowie bez przerwy wszystko komentuja, dopowiadaja, zeby przypadkiem widz nie mial ochoty zinterpetowac czegokolwiek inaczej, niz ma to byc zinterpretowane. jedyna sluszna interpretacja filmu, to ta z gory narzucona przez tworcow.

jesli zas chodzi o filmy paranoiczne, to polecam "equillibrium" calkiem ciekawa fabula,. a i fani efektow specjalnych i scen walk znajda tu cos dla siebie.

P.S.
Swoja droga jestem Ciekaw, jaki efekt przyniosloby zekranizowanie "pamioetnika znalezionego w wannie" Stanislawa Lema. jesli chodzi o klimat paranoiczny, to jest to dla mnie nr 1
Teza plus antyteza rowna sie histereza'

Offline psiaq_farmer

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 26, 2003, 02:50:51 pm »
Z tym tematem to wyskoczyłeś jak filip z konopii Indyjskiej, jeśli Matrix Ci się nie podoba to pewnie dlatego że nie rozumiesz tej fabuły a pod względem estetycznym bije wszystkie filmy tego gatunku. Liczba jego fanów wzrasta w zaskakującym tępie (aż niektórzy zbyt bardzo wczuwają się w akcję i kupują sobie czarnę ubranko) 8)
SZYSCY JESTEŚMY BATERIAMI!!!!

Offline Rhobaak

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 26, 2003, 03:32:04 pm »
Cytat: "psiaq_farmer"
jeśli Matrix Ci się nie podoba to pewnie dlatego że nie rozumiesz tej fabuły

Może to dziwne, ale widziałem już kilka osób, które dowiedziawszy się, że komuś nie podobał się Matrix wyskakiwały z takim tekstem. Ja zawsze odpowiadałem: "A co tu do rozumienia?".
Cytat: "psiaq_farmer"
a pod względem estetycznym bije wszystkie filmy tego gatunku.

Zależy jaka estetyka komu odpowiada. No, ale trzeba przyznać, że Matrixowa była dość ciekawa...
Cytat: "psiaq_farmer"
Liczba jego fanów wzrasta w zaskakującym tępie

Titanic też był popularnym filmem... (PS. tempie)
Cytat: "psiaq_farmer"
(aż niektórzy zbyt bardzo wczuwają się w akcję i kupują sobie czarnę ubranko) 8)
Tak, brakuje nam tylko zgrai gości w 'okularach_takich_jaki_miał_Neo' i 'płaszczu_takim_jak_miał_Neo' biegających po ulicach (albo, co gorsza, uwalniających swój umysł skacząc po dachach;) )

Matrix był dobry filmem, ale nie ma co robic z niego religii.
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Kret

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 26, 2003, 03:37:10 pm »
Fabula w Matrixie jest duzo prostsza do zrozumienia, niz mogloby sie wydawac - podobnie jak "Kruk", ten film jest "kultowy" dzieki umiejetnie nakreconej propagandzie i poteznej machinie marketingowej. Jesli popatrzysz krytycznie na "Matrix"a, to moze sie okazac przereklamowany.

Historia jest sztampowa - bohaterowie walcza o uratowanie swiata. Okolicznosci sa nowatorskie - swiat w komputerze daje wielkie mozliwosci filmowcom i specjalistom od efektow, vide Tron - ale to wcale nie jest nic nowego, juz Lem pisal o zyciu w skrzyni, a idea co by sie stalo gdyby wszystko bylo zludzeniem przewija sie przez prace wielu klasycznych filozofow. Takze polskie filmy traktuja o tej tematyce, chocby "Superwizja" z lat '80 (niestety, nie moge dotrzec do kopii tego filmu zeby go opisac dokladniej - generalnie jednak jest tam masa podobienstw do "Matrix"a).

Piszesz o estetyce - juz mi sie ta estetyka troche prawde mowiac przejada. To estetyka japiszonow z metropolii europejskich i amerykanskich, japiszonow lubiacych w mlodosci (z ktorej jeszcze nie wyrosli) klimaty gotyckie i cyberpunkowe. Ubrania bohaterow sa wyuzdane (takze w kroju) i widocznie drogie (baaardzo drogie - nie sadz, ze skorzany plaszcz z lumpeksu jest w stanie zblizyc Cie do tego poziomu ubrania), film jest utrzymany w rozjezdzajacej sie, lecz doslownej konwencji - zeby bron Boze ktos mogl czegos nie zrozumiec. Juz wole estetyke "Fight Club" - mysle, ze i do "Matrix"a pasowalaby chwilami lepiej taka forma filmowania.

A sceny walk pozwole sobie skrytykowac - jesli ktos musi zrobic "au malandro" na bloczkach (scena walki Morpheusa ze Smithem w pierwszej czesci w toalecie), takoz "au sem mao" (Neo w strzelaninie w hollu) to lepiej niech zatrudnia Wesley Snipes'a - w "Blade" to dopiero sa walki. Uniki przed kulami sa ladne - ale jesli tylko do tego ma sluzyc machina efektow specjalnych, to mozna to bylo nakrecic tanszym kosztem po prostu nie pokazujac tych unikow - wiele by film stracil? Jesli tak, to znaczy ze chyba jego przeslanie nie jest najwazniejsze.

Co do liczby fanow, to zacytowac by tu mozna slynne: jedzcie gowno - miliony much nie moga sie mylic. :)

Pozdrawiam

Kret

PS. Mimo tej krytyki film mi sie podoba - ale stawiam go ponizej Blade'a i na pewno nie uznam za jakis wybitny twor kultury. Przypomina o pewnych teoriach spolecznych i zainspirowal paru ludzi do siegniecia z powrotem do niektorych tworcow - to jego zasluga. Ale zeby od razu zarzucac Kriegowi niezrozumienie fabuly... te fabule zrozumie kazdy, kto zdal mature. :)

Offline KrieG

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 26, 2003, 06:29:10 pm »
Cytat: "psiaq_farmer"
Z tym tematem to wyskoczyłeś jak filip z konopii Indyjskiej...)

nie skomentuje. poczytaj sobie dokladnie wszystkie wypowiedzi w tym topicu, albo chociaz te, do ktorej sie odwolalem to wtedy /moze/ sobie podyskutujemy. jesli zrobiles to wczesniej, to nie czytaj dalej tego posta, bo i tak go nie zrozumiesz...
Cytat: "psiaq_farmer"
,... jeśli Matrix Ci się nie podoba to pewnie dlatego że nie rozumiesz tej fabuły...)

rowniez nie skomentuje. koledzy powiedzieli juz wczesniej to co nalezalo powiedziec. poza tym to co mi  sie nie podoba to moja sprawa i zadna wypowiedz, nawet najbardziej infantylna nie zmusi mnie do tego, zebym nie wypowiadal sie na dany temat
 
Cytat: "psiaq_farmer"
...a pod względem estetycznym bije wszystkie filmy tego gatunku.... )

czlowieku, masz problemy z jednoczesnym czytaniem i analizowaniem tekstu? zanim zaczniesz kogos krytykowac, przeczytaj uwaznie jego wypowiedz, a nie po jednym zdaniu zaczynasz czlowieka mieszac z blotem. tak a'propos, twoje metody prowadzenia dyskusji przywodza mi na mysl musztre prowadzona przez pijanego sierzanta.(a uwierz mi, wiem jak to wyglada) jesli sie wczytasz w mojego posta, to zauwazysz, iz przyznalem, ze efekty to naprawde zrobili w tym filmie ladniutkie

Cytat: "psiaq_farmer"
...Liczba jego fanów wzrasta w zaskakującym tępie )

podaj jakies dowody, fakty, albo chociaz umotywuj logicznie  swoja wypowiedz a nie rzucaj mi hasel w stylu:
Cytat: "psiaq_farmer"
...(aż niektórzy zbyt bardzo wczuwają się w akcję i kupują sobie czarnę ubranko) 8)


juz uprzedzam Twoja wypowiedz. to co zacytowalem wyzej nie jest logiczna motywacja Twojej /chyba/ opinii, lecz raczej cytowaniem wypowiedzi kolegi, lub recenzji rodem z niewybrednej prasy pseudokobiecej.
wykaz sie mysleniem, zaskocz nnie. udowodnij mi, ze faktycznie masz racje.

poza tym nigdy nie twierdzilem ze film mi sie nie podoba. po prostu uwazam ze jest mocno przekreklamowany.
faktycznie strona estetyczna jest ok. plus dla Ciebie, ale czy uwazasz ze w kinie chodzi tylko o to, zeby patrzec sie bezmyslnie w ruchome, kolorowe opbrazki? dlaczego? bo ladnie to wyglada? pozwolisz ze zostawie to bez kmentarza

jak juz napisalem wczesniej udowodnij mi, ze twoj bezkrytyczny podziw dla tego, nazwijmy to, dziela wynika z naprawde glebokiej refleksji, a nie z malpiego zachwytu dla ladnej, jak to nazwales, strony estetycznej.

co do zrozumienia fabuly, to z tym nie mial najmniejszych problemow moj 7-mio letni siostrzeniec. ja zreszta, i tu niestety musisz mi uwierzyc na slowo, tez nie. wybacz, ale uwazam sie za widza nieco bardziej wymagajacego niz siedmiolatek. gdybym chcial bezmyslnie wpatrywac sie w ekran to obejrzalbym sobie ktorys z teleturniejow, na pewno taniej by mnie to wyszlo niz pojscie do kina.

jesli nie masz nic madrzejszego do dodania, to nie ma o czym dyskutowac, gdyz jesli swoja argumentacje bedziesz utzrymywal na zaprezentowanym wyzej poziomie, to szkoda na to moich palcow i mojej klawiatury.

pozdrawiam
Teza plus antyteza rowna sie histereza'

Offline Jimmy

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 22, 2005, 07:18:00 pm »
To może przy okazji dyskusji "Equlibrium" vs. "Matrix" odświeżę ten wątek 8)

"13 piętro" stawiam zdecydowanie wyżej niż "Matrixa" - przede wszystkim za dużo lepszy, bardziej kompleksowy i paranoiczny pomysł i chyba lepszy klimat. "Dark city" było bardziej klimatyczne niż "Matrix", ale ten ostatni podobał mi się chyba bardziej (w filmie Proyasa irytowały mnie pewne uproszczenia fabuły i wykonania).
Widział ktoś poza Rorkasem "Open Your Eyes"?

Offline śmigło

Matrix vs. inne filmy w podobnym klimacie
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 22, 2005, 07:36:25 pm »
ten hiszpanski film, ktorego remake zrobili amerykanie z tomkiem i penelopa? ogolnie kiepszczyzna.
a z filmow, na ktorych pomysle jechal matrix, to na pewno jeszcze "tron" i terminatory.
we charge traidition with being an exuse for idleness, unpersonality and regression"
b.a.n.
"we destroy you"
b.d.n.