Autor Wątek: Gdzie kupować komiksy?  (Przeczytany 1065828 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Death

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1050 dnia: Maj 07, 2014, 11:06:03 pm »
Zobaczymy czy pokażą klasę przy wymianie egzemplarza.
Jeśli tak, to nie było sprawy.

Offline kbk

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1051 dnia: Maj 08, 2014, 01:38:06 am »
No i jeszcze coś jednak muszą zarabiać. Widać ile kasy z ceny okładkowej idzie na pośredników. Widać, że komiksy w Polsce mogą być
tańsze.
To "coś" co zarabiają sklepy stosujące taką politykę cenową jest zazwyczaj żadne-zerowe, a tylko czasami minimalne. Marże takich sklepów są minimalnie minimalne, a ich rentowność co najmniej wątpliwa. Wyniki finansowe arosa czy profit24 oczywiście nie są dla nas dostępne, ale możemy zerknąć na podsumowania takich gigantów rynku jak np. amazon (sprzedają wszystko), zalando (szmaty, buty, akcesoria) czy zooplus (art. zoologiczne). Firmy te, choć skokowo rośnie im sprzedaż i obroty, generują raczej straty... IMO, to ślepy zaułek, no bo ile można w końcu rosnąć?

Standardowa marża w branży księgarskiej wynosi 25%, tyle najczęściej do ceny hurtowej dolicza księgarz. Oczywiście, większe sklepy mają po pierwsze, większe rabaty, po drugie kupują część towaru bezpośrednio od wydawcy lub dystrybutora, z pominięciem hurtownika, który również nalicza sobie marżę. Z tym, że najczęściej wydawnictwa gdy sprzedają detalistom, a więc już do bezpośredniej sprzedaży, wcale nie zniżają ceny do tej samej, którą oferują hurtownikom. Po prostu wtedy oni mają większy zysk.

Widać ile kasy z ceny okładkowej idzie na pośredników
No, jeśli chcesz pomniejszyć marżę, czyli przychód (przed odliczeniem kosztów!!) hurtownika i detalisty (księgarza) do kilku procent, to rzeczywiście mogą być tańsze. Ale chyba nie na tym to polega.

Widać, że komiksy w Polsce mogą być
tańsze.
Jeśli komiksy mają być tańsze, to najważniejsze jest to, aby miały odpowiednio dużo nabywców. ;) Tak, by koszty wydania, dystrybucji i promocji rozkładały się na większą ilość egz., obniżając tym samym cenę jednostkową każdego z nich. Koszty są nieuniknione, a i wszyscy którzy uczestniczą w całym procesie powstawania, dystrybucji i sprzedaży komiksu, książki czy innego towaru, muszą coś na tym zarobić. Chyba oczywiste i etycznie wskazane jest, aby owe "coś" było godziwe i odpowiednie do poniesionych nakładów kapitału i pracy.

Cenowo zniszczyli wszystkich
Cenowo niszczą większość konkurencji - zgadza się, ale i tym samym niszczą samych siebie. Dlaczego? M.in. patrz pkt wyżej - tak się raczej nie da sensownie zarabiać. Ale najgorsze jest to, że takie postępowanie ze strony wielkich detalistów niszczy rynek. Drenuje wydawców, wykańczając tych mniejszych, niszowych, mniej wydolnych logistycznie i marketingowo, ale i psuje klientów. No bo, czy będąc przyzwyczajonym do tego że kupujesz komiksy co najmniej 20, 25% taniej od ceny okładkowej, kupisz jakby nigdy nic komiks czy inną książkę za cenę z okładki lub, powiedzmy, z 5% zniżką? Ty może tak, ja raczej też, ktoś inny na pewno, ale znaczna ilość. żeby nie powiedzieć - większość, zwłaszcza klientów kupujących książki raczej okazjonalnie, NIE. Tak się nie da prowadzić firmy, chyba że jest się wielkim detalistą dla którego jedynym celem (i środkiem na przetrwanie!) jest nieustanne zwiększanie skali i obrotów. 80% obrotów całej branży generowane przez kilka/kilkanaście największych podmiotów na 25% najpopularniejszego asortymentu nie daje szansy na prawidłowe funkcjonowanie reszcie tego biznesu. Takie zachowanie nie jest zdrowe dla nikogo, bo i tym którzy teraz sprzedają dużo i będą sprzedawać coraz więcej odbije się to jeszcze czkawką.


Rano kurier przywiózł mi trzy Koty Rabina z Weltbildu, wszystkie w stanie idealnym. Komiksy były bez folii, zapakowane w zwykły karton. Na szczęście nie miały żadnych przygód, podczas transportu. To była naprawdę świetna promocja, 140 zł za trzy pięknie wydane tomy z ładniejszą okładką, nic dodać nic ująć. Oby więcej takich :wink:
Ej, jak to bez folii???
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2014, 01:51:15 am wysłana przez kbk »
kbk

Offline Itachi

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1052 dnia: Maj 08, 2014, 06:34:21 am »
Ej, jak to bez folii???

No tak po prostu, bez foli. Nie wiem czemu, bo podobno Kot Rabina ją miał...

Offline pa3ck

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1053 dnia: Maj 08, 2014, 07:17:22 am »
Nowe wydanie Kota Rabina jest bez folii.

Offline piotrassss

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1054 dnia: Maj 08, 2014, 08:07:14 am »
Firmy te, choć skokowo rośnie im sprzedaż i obroty, generują raczej straty... IMO, to ślepy zaułek, no bo ile można w końcu rosnąć?
Często tak jest, że premia niektórych osób zależy właśnie od obrotów, co jest naturalnym wyzwalaczem nadużyć.

Z tym, że najczęściej wydawnictwa gdy sprzedają detalistom, a więc już do bezpośredniej sprzedaży, wcale nie zniżają ceny do tej samej, którą oferują hurtownikom. Po prostu wtedy oni mają większy zysk.
No właśnie, jest to sposób na skrócenie łańcuszka.
Moim zdaniem, dyskryminacja cenowa detalistów nie jest ok, jeżeli gotowi są zamówić większą ilość.

Jeśli komiksy mają być tańsze, to najważniejsze jest to, aby miały odpowiednio dużo nabywców. ;)
Trudno jednak zdobywać nowych nabywców przy wysokich cenach, dla wielu kupno czegoś drogiego, o czym nie ma pojęcia
to zbyt duże ryzyko.

Chyba oczywiste i etycznie wskazane jest, aby owe "coś" było godziwe i odpowiednie do poniesionych nakładów kapitału i pracy.
Adekwatne wynagrodzenie powinno być przypisane do każdej pracy.

Takie zachowanie nie jest zdrowe dla nikogo, bo i tym którzy teraz sprzedają dużo i będą sprzedawać coraz więcej odbije się to jeszcze czkawką.
Tak, ale w tak dobrych cenach jest tylko część asortymentu, większa część ma większą marżę I oni stosują
cykliczne przeliczenia cen wg jakiegoś algorytmu, może globalnie jest dla nich tak to wszystko wyważone I zoptymalizowane, że swoje zarobią,
a przy tym każdy z nas znajdzie coś dla siebie po super cenie I też będzie zadowolony. Cenu zmieniają się tam bardzo często
I część osób kupi towar bez super promocji.

« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2014, 08:16:48 am wysłana przez piotrassss »

Offline bosssu

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1055 dnia: Maj 08, 2014, 08:15:07 am »
Zamówiłem sobie parę komiksów w LITERACKIEJ. Poprosiłem aby Kolekcja Rosińskiego była w stanie idealnym i ofoliowana (prezent dla kuzyna za granicą). Komiksy doszły w paczce ze sztywnego kartonu, dobrze ułożone, nic nie latało, wszystkie komiksy dodatkowo indywidualnie pozawijane folią stretch a puste przestrzenie w paczce uzupełnione airbagami. nawet bym nie śmiał narzekać, że nie ma folii kubełkowej gdyby nie TOTALNE NIEDBALSTWO!!! wg mnie jakim było pozostawienie spinek od spodu pudełka (a wystarczyło wrzucić na spód kawałek papieru albo kartonu). Na szczęście zaciągnęło trochę folię ale okładek nie porysowało. Jak widać pakowanie często zależy od "indywidualnych predyspozycji myślunkowych pakowcza" a nie tylko od dyspozycji sprzedawcy (nie dawajcie kubełkowej!! bo stretch tańszy)
Ze wzgl. cenowych sklep mogę polecić





 

Offline piotrassss

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1056 dnia: Maj 08, 2014, 08:23:42 am »
Zamówiłem sobie parę komiksów w LITERACKIEJ. Poprosiłem aby Kolekcja Rosińskiego była w stanie idealnym i ofoliowana (prezent dla kuzyna za granicą). Komiksy doszły w paczce ze sztywnego kartonu, dobrze ułożone, nic nie latało, wszystkie komiksy dodatkowo indywidualnie pozawijane folią stretch a puste przestrzenie w paczce uzupełnione airbagami. nawet bym nie śmiał narzekać, że nie ma folii kubełkowej gdyby nie TOTALNE NIEDBALSTWO!!! wg mnie jakim było pozostawienie spinek od spodu pudełka (a wystarczyło wrzucić na spód kawałek papieru albo kartonu). Na szczęście zaciągnęło trochę folię ale okładek nie porysowało. Jak widać pakowanie często zależy od "indywidualnych predyspozycji myślunkowych pakowcza" a nie tylko od dyspozycji sprzedawcy (nie dawajcie kubełkowej!! bo stretch tańszy)
Ze wzgl. cenowych sklep mogę polecić






Prawda jest taka, że ci pakowacze zapewne mają gówniane zarobki (przy których trudno aby praca sprawiała satysfakcję) z jakiejś umowy śmieciowej i jedyne o czym myślą to jak najszybciej skończyć robotę I iść do domu, a nie jak dobrze zapakować komiksy.
Może wyjściem byłoby ich przeszkolić z prawidłowego pakowania bez czynników ryzyka, no I na przykładach pokazać
im czym się różnią różne stany: idealny, bardzo dobry, dobry, średni, zły I empikowy :D

Offline bosssu

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1057 dnia: Maj 08, 2014, 08:42:12 am »
Wystarczy aby każdy miał pieczątkę z numerem pakowacza w ręce i miał świadomość, że za zapakowanie danej paczki odpowiada osobiście. Książka to nie worek ziemniaków, każdy towar powinien mieć jakiś standard pakowania i instrukcję. Ja prywatnie zawsze komiks "gazetuję" póżniej bąbelkowa i karton i nigdy nie miałem reklamacji. :razz:

Offline Murazor

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1058 dnia: Maj 08, 2014, 10:23:30 am »
Prawda jest taka, że ci pakowacze zapewne mają gówniane zarobki (przy których trudno aby praca sprawiała satysfakcję) z jakiejś umowy śmieciowej i jedyne o czym myślą to jak najszybciej skończyć robotę I iść do domu, a nie jak dobrze zapakować komiksy.
Może wyjściem byłoby ich przeszkolić z prawidłowego pakowania bez czynników ryzyka, no I na przykładach pokazać
im czym się różnią różne stany: idealny, bardzo dobry, dobry, średni, zły I empikowy :biggrin:


Akurat w literackiej pakują, chyba, właściciele sklepu. Odbiór osobisty w Krakowie odbywa się w prywatnym domu i tam też są pakowane książki.

Offline piotrassss

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1059 dnia: Maj 08, 2014, 10:38:06 am »
Akurat w literackiej pakują, chyba, właściciele sklepu. Odbiór osobisty w Krakowie odbywa się w prywatnym domu i tam też są pakowane książki.
Moje stwierdzenie było raczej ogólne, ale skoro w literackiej wszystko robią właściciele, to mają pełną kontrolę
nad biznesem I im najbardziej powinno zależeć na zadowoleniu klienta, choc oczywiście każdemu może
się od czasu do czasu zdarzyć niedopatrzenie...

Offline Death

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1060 dnia: Maj 08, 2014, 10:55:50 am »
Na studiach gdzieś w 2007 roku dorabiałem po kilka godzin w formie kurierskiej.
Skanowałem paczki, które przyjowaliśmy od kurierów, potem na palety, streczowanie i srum na ciężarówkę. I każdy miał swój skaner z indywidualnym kodem. Za każdą paczkę odpowiadałem osobiście.

Dostałem odpowiedź z Egmontu:
Serdecznie chcemy Pana przeprosić za wadliwy tytuł.
Najprawdopodobniej nie została sprawdzona książka przez firmę
wysyłkową, pomimo wcześniejszej informacji.
Prosimy uszkodzoną książkę odesłać na podany niżej adres z
informacją o wymianie książki na nową:
FAT”
ul. Wyczółki 50
02-820 Warszawa 
koniecznie z dopiskiem „Reklamacja” lub „Zwrot”.
*Uwaga! Nie przyjmujemy żadnych przesyłek odesłanych do nas za pobraniem 
Pozdrawiamy
Kluby Książek 
No to pójdę dzisiaj na pocztę. Mam nadzieję, że mi zwrócą kasę za wysyłkę, skoro to oni są wini.
I tak za darmo dymam na pocztę w moim prywatnym czasie, bo oni dali dupy. Powinni wysłać tego kuriera, żeby odebrał paczkę i dał mi nowy, tak jak zrobił Aros. Minus dla Egmontu.  :smile: 

Offline vision2001

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1061 dnia: Maj 08, 2014, 11:04:31 am »
I tak za darmo dymam na pocztę w moim prywatnym czasie, bo oni dali dupy. Powinni wysłać tego kuriera, żeby odebrał paczkę i dał mi nowy, tak jak zrobił Aros. Minus dla Egmontu. :smile:
A sprzedawali towar jako nowy (tzn. wolny od wad)?
http://www.konsument.gov.pl/pl/porady/zakupy-towarow-i-uslug/zakupy-towarow-i-uslug-2.html#13

lub też artykuł 8 w: USTAWA z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego
Tutaj do pobrania cała treść Ustawy:
isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20021411176&type=3
DOBRA ALTERNATYWA DLA forum.gildia.pl:
---> https://forum.komikspec.pl/ <---

Offline piotrassss

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1062 dnia: Maj 08, 2014, 11:06:51 am »
Powinni wysłać tego kuriera, żeby odebrał paczkę i dał mi nowy, tak jak zrobił Aros. Minus dla Egmontu.
Tak samo jest też w sklepie Gildii. Kiedyś zamówiłem Western I się okazało, że miał pozamieniane miejscami strony.
Po emailu uznali reklamację, kurier przywiózł nowy, a uszkodzony mu oddałem.

Blaskowitz

  • Gość
Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1063 dnia: Maj 08, 2014, 11:11:02 am »
Tak samo jest też w sklepie Gildii. Kiedyś zamówiłem Western I się okazało, że miał pozamieniane miejscami strony.
Po emailu uznali reklamację, kurier przywiózł nowy, a uszkodzony mu oddałem.
Serio? Mi kazali odsyłać. Na szczęście komiks tylko walnięty, więc dałem sobie siana.  :razz:

Offline Death

Odp: Gdzie kupować komiksy?
« Odpowiedź #1064 dnia: Maj 08, 2014, 11:12:20 am »
A sprzedawali towar jako nowy (tzn. wolny od wad)?
Aha, czyli teraz wystarczy, że nie napiszą, że jest nowy i mogą go wysłać przeżutego prze krowę? Czy tak?