Autor Wątek: Co teraz czytacie?  (Przeczytany 183383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cagliostro

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 13, 2004, 04:31:29 pm »
wahadło foucaulta - moja ulubiona książka, jedyną którą mogę czytać bez znudzenia, dobrowolnie, po kilka razy. Niełatwa to lektura, wymaga "przygotowania" - jako takiego pojęcia o hermetyźmie i przede wszystkim historii.
ale i tak za każdym razem kiedy wracam do wahadła, bogatszy o nową wiedzę z innych źródeł, odnajduję nowe odniesienia, aluzje. Wahadło stawiam wyżej niż imię róży, na pewno lepsze od "wyspy dnia poprzedniego" (choć też ciekawa). Natomiast "baudolino", którego niedawno czytałem - niestety nie trzyma poziomu reszty książek Eco.

Offline Solitaire

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 13, 2004, 05:48:47 pm »
Cytat: "Shadowmage"

Ja na Twoim miejscu rzuciłbym Tolkiena w kąt i zabrał się za Eco.

Cytuj
Dokładnie. Zgadzam się z Shadowmagiem. Nie warto tracić czasu na Tolkiena, kiedy masz do wyboru taką pozycję.

Chłopaki jątrzą jak mogą...  :giggle:
Trzeba będzie w końcu założyć temat o Mistrzu i wypalić herezję.  ;)
Już się gwiezdne poniszczyły zamiecie,
Cień się chwieje poróżniony z mogiłą,
Coś innego stać się pragnie na świecie,
Coś innego, niż to wszystko, co było.

Offline Vanin

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 13, 2004, 06:08:19 pm »
Co to ma być? Forum dyskusyjne o książkach, czy o Jedynie-Słusznym-Tolkienie?? Tak trudno zrozumieć, że są ludzie, którzy nie padają na kolana na sam dźwięk słowa Tolkien?? Przeczytałem bardzo dużo książek i było wśród nich mnóstwo nieporównywalnie lepszych niż to co stworzył Tolkien.

Cagliostro, "Wyspy..." nie czytałem, ale Noir Sur Blanc niedawno ją wznowiło, więc pewnie sobie za jakiś czas sprawię. "Baudolino" jest wg mnie niedoceniany, chociaż rzeczywiście odstaje od "Imienia Róży" i "Wahadła..." Tym niemniej, żeby daleko nie szukać, nie ma we współczesnej polskiej literaturze pisarza takiej klasy jak Eco. Topo prostu lektura obowiązkowa dla każdego, kto ma w głowie komórki nerwowe zamiast siana.

Offline Kormak

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 13, 2004, 06:40:32 pm »
Cytat: "Vanin"
nie ma we współczesnej polskiej literaturze pisarza takiej klasy jak Eco

No a... Agnieszka Drotkiewicz?

Właśnie czytam "Dziedzictwo Lovecrafta", zbiór opowiadań takich "tuzów" jak G.Masterton, B.Lumley, G.Wolfe, F.Paul Wilson, M.Castle. Dawno nie czytałem tak źle napisanych, źle przetłumaczonych, grafomańskich bzdetów. Odradzam wszystkim miłośnikom HPL'a. To już moje drugie podejście do tej książki i chyba znów nie dam rady. Lepiej się wezmę za Barkera "Wąwóz kamiennegop serca" i Pynchona "49 idzie pod młotek".

Offline Shadowmage

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 13, 2004, 06:57:29 pm »
Kormak-->moja wypowiedź miała sie akurat nijak do mojego stosunku do Tolkiena, to saqmo bym poradził przy wielu autorach, których cenię o wiele wyżej niż "mistrza". Po porstu jest to świetna ksiazka, która oprócz niewątpliwej wartości literackiej pozwala sie dowiedzieć bardzo iwleu rzeczy z całego zakresu dziedzin.

Ja Eco czytałem tylko Imię rózy i Wahadło..., Wyspy... czekają na chwilkę spokoju, bo Eco nie da sie czytać w autobusie. Znacnzi wyżej cenię Wahadło... choć Imię róży to też świetna ksiażka, ale znacznie prostsza, w zasadzie dwuwątkowa. bardzo intersujaca dla fanów historii średniowiecza, ale dla przeciętnego człowieka współczesnego wątek detektywiistyczny to moze być za mało.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Abignale

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 13, 2004, 07:24:34 pm »
Moze nie bardzo do tematu, bo tę książkę skończyłam w czwartek (wreszcie), ale a propos cieżkiego czytania... Czytalam chyba dwa tygodnie - choć trzeba oddać sprawiedliwośc,. że z dużymi przerwami na nauke, jak to bywa pod koniec roku. Mówię mianowicie o "Frankensteinie". Historia, która prawie kazdy zna i prawie nikt nie czytał. Ostrzegali, nie słuchałam.
Dość powiedzieć, że kobieta, kiedy to pisała, miała 18 lat (no ale chyba to akurat niewiele ma do rzeczy), i pisała to na poczatku XIX wieku,  kiedy powieść była jeszcze w powijakach i nie rozwinęła się jeszcze wiedza o prowadzeniu akcji, punktach kulminacyjnych itp. Hstoria niezła, ale przedrzeć sie przez nia nielekko. Jak ktoś zna może jakąś powieść gotycka, którą sie da czytać, to niech da znac.

Kota wiedźmy jeszcze nie czytałam, a z dotychczasowych ulubiona moja to ballada. Wsadź w opowiadanie legendę, i masz klimat.
ie jestem nikim, tylko sobą. Gdziekolwiek trafiam, staję się kimś innym i nic nie możesz na to poradzić.

Ray Bradbury, "Kroniki Marsjańskie"

Offline Averg

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 13, 2004, 09:04:57 pm »
Obecnie czytam Suworowa. Skończyłem Akwarium i zaczynam czytać Kontrolę.

Co do powieści gotyckiej to także interesowały by mnie jakieś tytuły.

Deg

  • Gość
Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 13, 2004, 10:11:16 pm »
Powieści gotyckie to raczej ogólnie ciężko się dziś czyta. Hmm, jest "Dracula", traktowany podobnie jak "Frankenstein", niedawno czytałem i myślę że warto. Poza tym Lovecraft, Derleth, ale to bardzo specyficzna literatura. Polecałbym też Le Fanu ("Carmilla", "Dom przy cmentarzu"), "Dom na granicy światów" Hodgsona. Ale to trudne w odbiorze pozycje :(

Offline Tichy

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 13, 2004, 10:33:04 pm »
Hej
Właśnie zabrałem się za "Wgrzeszników" Pat Cadigan.
narazisko

Offline Zibi

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 14, 2004, 09:00:42 am »
Chlopaki i dziewczyny, zapomnieliscie o intencjach autora? Skoro piszecie co aktualnie czytacie, opisujcie swoje odczucia (jesli nie sprawi wam to jakis wiekszych problemow).

Offline Shadowmage

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 14, 2004, 02:56:45 pm »
Skoro Zibi tak ładnie nalega :)

Jestem w połowie Czarnoksiężnika i kryształu Kinga. Za autorem średnio przepadam, ale Mroczna wieża mi się podoba. ten tom jest znacznie lepszy od poprzedniego, prawie tak dobry jak pierwszy. Może dlatego, ze znowuu jest wiecej Rolanda i to z czasów młodości, kiedy jeszcze nie był takim zgrzybiałym starcem :D No i dochodze do wniosku, że King jest mistrzem pisania o niczym, w ten sposób, ze nie na się wrażenia że leje wodę. Akcja nic się do przodu nie rusza, bohaterowie sobie tylko jeżdża, gadają, obłapują :P itp. Mimo tego czyta się z zapartym tchem i nie można się oderwać.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Zibi

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 14, 2004, 05:42:45 pm »
Przylacze sie. Czytam Folwark Zwierzecy Orwella. Gdy przebrnalem przez przydlugawy wstep, doszedlem do ciekawego 1 rozdzialu. Podoba mi sie pomysl ze zwierzetami. Swinia glowa i przywodca. Ciekawi mnie dalszy rozwoj. Dzis sie znow zabiore za czytanie :D

Offline Shadowmage

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 14, 2004, 05:44:38 pm »
Folwark to kalsyka, bardzo przyjemna ksiażka. Co parwda myślałem, że nawet jeśli ktoś nie czytał, to wie o co w tej ksiązce chodzi.
url=http://www.katedra.nast.pl]Katedra[/url] - Twoje źródło informacji o literaturze fantastycznej :)

Offline Zibi

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 14, 2004, 05:59:02 pm »
Hehe, nie jestem az taki glupi, oczywyscie wiem o co chodzi w niej, ale co innego znac fabule, a co innego przeczytac ksiazke.

Offline Vanin

Co teraz czytacie?
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 15, 2004, 09:07:05 am »
Czytam, a w zasadzie męczę i męczę "PL +50" i to już od 3 tygodni, ale jest ciężko, żeby nie powiedzieć fatalnie. Nie wiem, czy to kwestia tego, że przynajmniej te opowiadania, które są na początku, napisali mierni autorzy, czy to raczej poziom całości jest taki niski, ale jak na razie, to najgorzej zainwestowane pieniądze w ciągu ostatniego roku.  A miało być tak pieknie.

 

anything