trawa

Autor Wątek: Wielkie Bitwy  (Przeczytany 5268 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Turgon Mądry

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 16, 2004, 12:41:12 pm »
No, zaraz się zapoznam z Twoimi zasadami Drach  :o
Cytuj
Przy tak opracowanej bitwie unikamy zasypania stołu fugurkami

Moim zdaniem 2000pkt. to jeszcze nie takie "zasypanie", ale pomysł na starcie jako część większej bitwy jest znakomity! Np. dowodzisz lewym skrzydłem w bitwie pod Czarną Bramą... Można by też grać potem tę samą bitwę na innym "odcinku frontu".
Aha, Drach. To jak, dopuszczasz do dyskusji, czy wolisz "no comments"?
rrare humanum est, sed insapientis - in errore perseverare.

Offline Darulus

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 16, 2004, 01:10:57 pm »
Przepraszam za długi post ale rozwinąłem moją koncepcję rozegrania wielkiej bitwy. Mam nadzieję, że zrobiłem to zrozumiale.

Pomysł na dużą bitwę. Zasady ogólne.

Moim zdaniem, najważniejszą zaletą dużej bitwy jest możliwość wystawienia dużej ilości jednostek, co sprzyja ich różnorodności. Jednocześnie jednak w rozgrywaniu takiej bitwy pojawia się konieczność rozmieszczenia dużej ilości figurek. Aby przynajmniej częściowo rozwiązać ten problem oraz zwiększyć atrakcyjność takiej rozgrywki przedstawiam poniżej zasady ogólne do takiego starcia. Dodatkowym atutem takiej bitwy jest możliwość użycia armii nie klimatycznych np. walkę może rozpocząć armia Isengardu (1000pkt), którą będą wspierać, gobliny z morii (500pkt), a następnie armia Mordoru (500pkt). Tak więc, moja propozycja dotyczy rozegrania wielkiej bitwy na 2000 pkt (wziąłem pod uwagę realną możliwość wystawienia armii przeze mnie oraz mojego kolegę). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ilość punktów lub graczy była większa.
Ograniczeniem jakie wziąłem pod uwagę w moim przypadku jest stół, którego wymiary wynoszą 160cm na 120 cm.
Przyjąłem założenie, że rozgrywana bitwa jest częścią jeszcze większego starcia, czego pochodną jest przyjęty system wprowadzania posiłków przez graczy.
Na początku bitwy obie strony wystawiają armie liczące np. po 1000 pkt. Strony dokonują losowania, z której strony rozstawiają swoje siły (wschód-zachód). Dokonują tego oczywiście poprzez rzut kostką albo poprzez porozumienie stron. Następnie ustawiają swoje jednostki w odległości 14 cm od krawędzi stołu.
Pierwsze posiłki (dla obu stron) liczące po 600 pkt mogą wejść do akacji od 8 tury. Warunkiem tego jest uzyskanie przez poszczególnych graczy 5 lub 6 przy rzucie jedną kością. W przypadku nie uzyskania takiego wyniku w turze 9 gracz musi uzyskać 4+ itd. tzn., że w razie nie uzyskania takiego rezultatu w turze 10 musi to być 3+, turze 11 - 2+, natomiast w turze 12 posiłki wchodzą na stół automatycznie.
Dodatkowo w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku przy rzucie kością albo automatycznego pojawienia się posiłków w turze 12, strona losuje gdzie posiłki pojawiają się na polu bitwy. Dokonuje się tego według następujących zasad:
- rzut kością 1,2, 3 oznacza, że posiłki pojawiają się od strony, gdzie dany gracz rozpoczął grę w odległości maksymalnie 14 cm od krawędzi stołu (zasada ta obowiązuje przy każdym pojawieniu się posiłków);
- rzut kością na 4 oznacza, że posiłki pojawiają się na północnej krawędzi stołu, dodatkowo gracz losuje, na której jej połowie (1,2,3 oznacza, że na połowie z której gracz rozpoczął grę, 4,5, 6 na połowie przeciwnika);
- rzut kością na 5, że posiłki pojawiają się na południowej krawędzi stołu, dodatkowo gracz losuje, na której jej połowie (1,2,3 oznacza, że na połowie z której gracz rozpoczął grę, 4,5, 6 na połowie przeciwnika);
- rzut kością na 6, że posiłki pojawiają się na tyłach sił przeciwnika.
Druga część posiłków ( za 400 pkt) może pojawić się na stole w 12 turze przy zachowaniu analogicznych zasad jak przy wejściu pierwszej fali posiłków. Oczywiście w turze 16 wchodzą automatycznie.
Warunki zwycięstwa są następujące:
- zajęcie, przez co najmniej 6 jednostek, w tym jednego bohatera, „pola karnego” leżącego po przeciwnej krawędzi pola bitwy (tej z której zaczynał przeciwnik), pole te na moim stole ma wymiary 14cm na 20cm (głębokość i szerokość) przy jednoczesnym braku na tym polu oraz na swojej połowie jednostek przeciwnika (tj. w odległości 80 cm licząc od krawędzi stołu z której rozpoczęta została bitwa) albo
- wyeliminowanie z akcji wszystkich bohaterów lub zwykłych jednostek tak, aby uniemożliwić przeciwnikowi spełnienie powyższych warunków zwycięstwa.

Offline Turgon Mądry

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 16, 2004, 03:52:47 pm »
No, całkiem ciekawe, tylko chyba nie potrzeba już tych warunków zwycięstwa. Spróbuj to najpierw przetestować. Z drugiej strony takie nagłe 600pkt. na tyłach może być trochę...pechowe :wall:  i skończyć bitwę bardzo szybko.
rrare humanum est, sed insapientis - in errore perseverare.

Offline Darulus

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 16, 2004, 04:04:53 pm »
Na razie mam w domu remont, więc palnujemy "wielkie starcie" na początku lipca. Mam taki układ z kumplem, zgodnie z nim ja zbieram zło on dobro.
Przy układaniu zasad tego wyobraziłem sobie, że mój stół do gry to fragment większego pola walki i dlatego posiłki dla kazdej ze stron moga się pojawić w najmniej oczekiwanym miejscu. Wydaje mi się , że taki układ podnosi atrakcyjność gry. Wobraź sobie, że wygrywasz a tu nagle w na twoich tyłach pojawia się 60 goblinów!  to jest dopiero problem.
Dodatkowo musisz wyśleć o zabezpieczeniu tyłów, odpowiednim odwodzie itp. a więc waznych z punktu widzenia taktyki sprawch.
Acha, te warunki zwycięstwa to apropos obecnych ME w piłce nożej, dlatego wprowadziłem pole karne, które trzeba zająć.

Offline Turgon Mądry

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 16, 2004, 08:34:51 pm »
Cytuj
Acha, te warunki zwycięstwa to apropos obecnych ME w piłce nożej, dlatego wprowadziłem pole karne, które trzeba zająć.


Aha... :eek:  :lol:

No, jak zagrasz to opisz wrażenia.
rrare humanum est, sed insapientis - in errore perseverare.

Offline Darulus

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 18, 2004, 10:29:14 am »
Dodatkowo do naszej bitwy wprowadzamy avangera oraz MSB. W związku z tym zwiększamy liczbę pkt do 2100. Myślę że bedzie zarąbiście.

Offline Turgon Mądry

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 18, 2004, 01:09:17 pm »
A, tak apropos to kończe robić własnego avangera. 8)
rrare humanum est, sed insapientis - in errore perseverare.

Offline Darulus

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 18, 2004, 01:14:10 pm »
Ja, tam wolę malować kupione figurki (poza tym brak zdolności artystycznych). Jedyne co sam zrobiłem to własny stół do bitew o wymiarach 160X120cm.

Offline Darulus

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 18, 2004, 01:17:11 pm »
Acha, w związku z tematem proszę o ciekawe pomysły na bitwę na 2100 pkt, może coś wykorzystam.

Offline Turgon Mądry

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 18, 2004, 03:23:10 pm »
Masz na myśli taktyki?
rrare humanum est, sed insapientis - in errore perseverare.

Offline Draugdin

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 19, 2004, 05:27:02 am »
Turgon też myślałem o zrobieniu Avengera samemu. jak już będziesz miał gotowy to podziel się doświadczeniami i wrzuć może jakieś zdjęcie.

Drach co do twoich zasad.
Przeczytałem w calości i uważam że są nader interesujące. Dobrze byłoby je uzupełnić o kilka dodatkowych przykładów gdyż należą do zasad naprawdę zaawansowanych.
Chętnie bym z tobą podyskutował na ten temat.
Jeżeli zasdady te są jeszcze niepełne to ja cię mocno dopinguję do ukończenia ich.
here is no better Magic than Steel...

Offline MiszkA

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 19, 2004, 07:43:38 am »
herudaio zrobił swojego avengera, nie jest on moze rewelacyjny, ale wyglada naprawde calkiem niezle... jesli bedzie okazja to moze wrzuci zdjecia ;]
G: 3248856

Offline Barlog007

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 19, 2004, 03:31:11 pm »
wątpię żeby herudaio włożył zdjęcia tego avengera.....
wymienił się ze mną za zbędnego mi gandaiego na koniu :)
 popiołów strzelą znów ogniska,
A mrok rozświetlą błyskawice,
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król-tułacz wrócz na stolicę.

Offline MiszkA

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 19, 2004, 05:03:01 pm »
ehh, lol i tyla ;]
G: 3248856

Offline drachenfeles

Wielkie Bitwy
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 19, 2004, 09:33:16 pm »
Cytuj

Drach co do twoich zasad.
Przeczytałem w calości i uważam że są nader interesujące. Dobrze byłoby je uzupełnić o kilka dodatkowych przykładów gdyż należą do zasad naprawdę zaawansowanych.
Chętnie bym z tobą podyskutował na ten temat.
Jeżeli zasdady te są jeszcze niepełne to ja cię mocno dopinguję do ukończenia ich.


dzięki, a wersja full powstanie w walkacje.
PS wszelkie uwagi, pomysły, spostrzeżenia prosze na priv