trawa

Autor Wątek: Spider-Man  (Przeczytany 345144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline -gościu-

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1125 dnia: Styczeń 04, 2019, 04:53:31 pm »
Z rzeczy dostępnych na rynku? Spider-man: Niebieski i Ultimate Spider-man.

Offline arnold

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1126 dnia: Styczeń 04, 2019, 05:32:42 pm »
A czym tam jest cały proces „powstania” człowieka pająka? I chyba ultimate jako pierwsze powinno się przeczytać? Czy to początki pająka, ale nie mające ze sobą wiele wspólnego?

Offline -gościu-

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1127 dnia: Styczeń 04, 2019, 05:45:39 pm »
Ultimate to seria niezależna od tego wszystkiego, co było wcześniej. Nowa (20-ścia lat temu), alternatywna wersja pająka (oczywiście przedstawiająca jego początki, ukąszenie przez radioaktywnego pająka itp.), stworzona z myślą o nowych (i młodszych) czytelnikach. Idealna na start, bardzo chwalona seria, zajmująca wysokie miejsca w rankingach.

Spider-man: Niebieski to remake klasycznych przygód pająka z lat 60-ych.

Pomijając zeszyty z TM-Semic z lat 90-ych i kilka fajnych, ale też już dostępnych tylko na rynku wtórnym, tomów WKKM, nie ma u nas za dużego wyboru...



JanT

  • Gość
Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1128 dnia: Styczeń 04, 2019, 05:55:53 pm »
Jeszcze w Marvel NOW jest Superior (7 tomów) i Amazing (4 tomy + zaraz nowe i to całkiem sporo  :smile: )

Offline -gościu-

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1129 dnia: Styczeń 04, 2019, 06:36:22 pm »
Tylko czy to jest takie dobre? Poleciłbyś? Dla mnie Superior to była porażka, dwóch tomów nie zmęczyłem. Amazing dużo lepszy?

JanT

  • Gość
Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1130 dnia: Styczeń 04, 2019, 06:50:44 pm »
Amazing podobnie albo gorzej. Dla mnie to też nic specjalnego ale dużo osób chwali (np Antari) więc najlepiej sprawdzić samemu. Ultimate na pewno lepszy  :smile:

Offline Marvelek

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1131 dnia: Styczeń 04, 2019, 06:57:25 pm »
Panowie i Panie, szybkie pytanie - od czego zacząć przygodę z pająkiem? Chciałbym sobie przypomnieć czasy dziecięce i naszło mnie, że poczytam sobie o historiach SpiderMana. Od czego warto zacząć? Może na początek z 3 tytuły od których powinno się zacząć przygodę. Mniej więcej wiem kim jest Spiderman, kojarzę pare jego przygód, ale chciałbym zacząć od początku jak totalny żółtodziób. Z góry dzięki za pomoc!
Rozumiem, że ograniczamy się do tego co wydano w Polsce. Podam nieco więcej niż trzy tytuły
1. Ultimate Spider-Man, t. 1 - przedstawiony z wielkim szacunkiem dla pierwowzoru origin Spider-Mana2. Spider Man: Niebieski - wszystko co powinieneś wiedzieć o Gwen również z wielkim szacunkiem dla pierwowzoru z lat 60.3. "Najlepsi wrogowie" (TM Semic z października 1995) - świetna historia o skomplikowanych relacjach Petera Parkera z jego najlepszym przyjacielem Harrym Osbornem4. "Stracone lata" (TM Semic z marca 1997) - niestety ukazał się tylko początek historii, ale i tak warto. Historia o tym jak i dlaczego powstał klon Spider-Mana5. "Ostatnie łowy Kravena" (WKKM, t. 10 oraz TM Semic stycznia-marca 1994) - Kraven Łowca czując zbliżającą się śmierć chce zapolować po raz ostatni na nieuchwytną dotąd zwierzynę czyli Spider-Mana. Absolutny klasyk.6. "Wrzask" (TM Semic z listopada-grudnia 1996) - Peter przechodzi poważny kryzys tożsamości.7. "Zemsta złowieszczej szóstki" (TM Semic sierpień-wrzesień 1993) - jak w tytule Złowieszcza Szóstka robi wszystko, by wykończyć ścianołaza.8. "Formalności pogrzebowe: porachunki" (TM Semic z lipca 1993) - opowieść o próbie odkupienia i odpowiedź na pytanie czego Vulture chce od cioci May?9. "Śmierć w rodzinie" (TM Semic z lutego 1998) - o relacjach Petera i cioci May.
10. Spider-Man McFarlene'a, który wyda w pierwszej połowie tego roku Egmont, zwłaszcza historie "Cierpienie" (także TM Semic Mega Marvel ze stycznia 1993) i "Maski" (także TM Semic z listopada 1993)
Jeszcze w Marvel NOW jest Superior (7 tomów) i Amazing (4 tomy + zaraz nowe i to całkiem sporo  :smile: )
Superior Spider-Man nie jest najlepszą lekturą na sam początek przygody z Pająkiem. Po to możesz sięgnąć jak już trochę zaznajomisz się z bohaterem. Seria oceniana jest bardzo skrajnie - od zachwytów nad scenariuszem Slotta po deklaracje nienawiści. Według mnie trochę pobawił się ze Spider-Manem, ale seria trzyma poziom do 4 tomu (według numeracji Egmont). Później fabularnie siada by podnieść się nieco przy crossoverze Spiderversum.

Offline arnold

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1132 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:25:19 pm »
Dziękuje bardzo za odpowiedzi!


Z TM Semic będzie ciężka sprawa, ale właśnie te komiksy za czasów „dzieciaka” czytałem. Skupie się na wydaniach zbiorczych, tj. Ultimate na początek. Zależy mi właśnie na samych początkach, powstaniu postaci itp, może to być oczywiście w „odświeżonej” wersji czy nowocześniejszej szacie graficznej, jednak zależy mi na chronologii jako takiej.

Offline erol

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1133 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:29:31 pm »
Później fabularnie siada by podnieść się nieco przy crossoverze Spiderversum.
ale tylko troszczkę  :biggrin:  Gdybym z spiderverse czytał tylko to co napisał Slott (czyli jak to wydali w Polsce) byłbym mega rozczarowany fabułą.

Offline Marvelek

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1134 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:35:56 pm »
Z TM Semic będzie ciężka sprawa
Mogą być w bibliotekach albo na zwierzątku z trocin :smile:
ale tylko troszczkę  :biggrin:  Gdybym z spiderverse czytał tylko to co napisał Slott (czyli jak to wydali w Polsce) byłbym mega rozczarowany fabułą.
To prawda, fabuła zachwycająca nie jest ale i tak jest to lepsze niż zapychacz ze Spider-Manem z 2099, rozczarowującym tomem, w którym Octavius łączy się z Venom i żałosnym ludem Goblinów. Slotta już sobie darowałem.

JanT

  • Gość
Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1135 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:37:03 pm »
Spoiler: pokaż
albo na chomiku :smile:

Jeszcze cię zbanują przed majem  :smile:

Offline erol

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1136 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:39:19 pm »
Miałem dokładnie takie same odczucia. Ja jeszcze sprawiłem sobie ból i przeczytałem początek ANAD. Jak to dobrze że Spencer przejął pajączka.

Offline Marvelek

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1137 dnia: Styczeń 04, 2019, 07:45:12 pm »
Miałem dokładnie takie same odczucia. Ja jeszcze sprawiłem sobie ból i przeczytałem początek ANAD. Jak to dobrze że Spencer przejął pajączka.
U Slotta był fajny koncept. Pamiętam, że choć pierwsze zeszyty budziły we mnie mieszane uczucia, to późniejsze pokazywanie różnic między Parkerem a Ottem były naprawdę fajne. Chyba najfajniejszy epizod z tego runu, to ten, w którym Parker jest oburzony, że Superior zmierzając na akcję nie łapie jakichś drobnych złodziejaszków tylko dzwoni na policję. Ale to wszystko trochę za mało. Brakuje mi przede wszystkim czegoś głębszego w tym runie albo powiedzenia o postaci czegoś nowego. Myślę, że odejście Slotta wyjdzie serii na dobre.

Offline death_bird

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1138 dnia: Styczeń 04, 2019, 11:24:07 pm »
Ja bym mimo wszystko zaczął od Semiców i klasycznych historii z WKKM. Za to na pewno na początek nie ruszałbym "Niebieski" - ten komiks nie wystarczy rozumieć. Jego trzeba poczuć. Bez komponentu emocjonalnego lektura tego tomu nie ma większego sensu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2019, 11:41:23 pm wysłana przez death_bird »
"Właśnie załatwiliśmy Avengers i to bez kiwnięcia palcem."

Offline Pan Adolf

Odp: Spider-Man
« Odpowiedź #1139 dnia: Styczeń 07, 2019, 06:56:27 am »
U Slotta był fajny koncept. Pamiętam, że choć pierwsze zeszyty budziły we mnie mieszane uczucia, to późniejsze pokazywanie różnic między Parkerem a Ottem były naprawdę fajne. Chyba najfajniejszy epizod z tego runu, to ten, w którym Parker jest oburzony, że Superior zmierzając na akcję nie łapie jakichś drobnych złodziejaszków tylko dzwoni na policję. Ale to wszystko trochę za mało. Brakuje mi przede wszystkim czegoś głębszego w tym runie albo powiedzenia o postaci czegoś nowego. Myślę, że odejście Slotta wyjdzie serii na dobre.


Dan Slott to rewolucjonista. Drastycznie zrywa on z zakorzenionymi standardami. Zauważyłem już dawno, że fani komiksów są dosyć konserwatywni, więc rozumiem że nie każdemu może się to podobać. Dan Slott to także osoba umiejąca bawić się klasycznymi motywami. Czytając jego serie wydane w Polsce, nie raz zachwycałem się drobnymi szczegółami. A to powstanie Alchemaxu, które jest przecież wizytówką 2099 roku, co od razu daje pretekst to zaimportowania Spider-Mana z tego roku i genialnej konfrontacji z Superiorem. Motyw z zrzucaniem ubrań podczas wchodzenia na akcję do tej pory wspominam z uśmiechem - lepiej nie dało się pokazać intelektualnej różnicy dzielącej Pająków :D Inną drobną sprawą, która mi się podobała, jest pozbycie się problemu Shadowlandu. Sam koncept takiego czegoś wydaje mi się idiotyczny, a tu świetnie sobie poradzono z pozbyciem się głupotki. Slott umiał także stworzyć fajne postacie kobiece. Anna Maria jest słodziutka, a Silk to już w ogóle miłość... O plusach Slotta mógłbym pisać jeszcze długo. Z tego co widziałem, kolejny scenarzysta naprawia wszystko, ustawia Parkera u boku Mary Jane i zadowala konserwatywnych fanów Pająka. Tylko tak bez emocji...

 

anything