trawa

Autor Wątek: KZet - rewolucja  (Przeczytany 294881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Verminard

  • Starszy Mistrz
  • ****
  • Wiadomości: 357
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Liczenie stron biedakioskowych wydań to choroba
    • Motyw Drogi
Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #630 dnia: Wrzesień 23, 2009, 09:29:51 am »
Cytuj
czy w Polsce istnieje komiksowy mainstream  
No przecież jest Wilq.

O superbohaterach? No tak.
Wychodzi w odcinkach? No tak.
Trafia do mas? No tak.
Przemoc, seks, wulgaryzmy? No tak
Wartka akcja? No tak.
Charakterystyczni bohaterowie? No tak.
Ma wydania zbiorcze w HC? No tak

Mainstream jak nic.  ;-) :lol:
A że kraj nieduży, to jeden mainstreamowy komiks wypełnia niszę i można zamknąć temat.
"Może, gdyby tam były kolory i czytało się to w normalny sposób, to bym zmienił zdanie, tak mangi do komiksów nie zaliczam. . .
Że ja ignorantem? Może w sumie tak, ale wolę to nazywać "ściśle sprecyzowane poglądy na świat"
- Roy_v_beck

Offline Robweiller

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 640
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pan Pirat
    • Kolorowe Zeszyty
Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #631 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:03:18 am »
Wyobraźmy sobie zatem, że John Woo kręci w Hollywood film z Jetem Lee w roli głównej, przedstawiajacy historię Chin. Chiński film czy amerykański?
Obawiam się, że możemy bawić się tak jeszcze długo. Proponuję zgodzić się, że "narodowość" Esencji jest nieoczywista i różnie można ją interpretować.

Ale zaraz.

Sam podnosisz kwestię, że narodowość komiksu determinuje to, z myślą o jakim rynku powstał

Ja podałem przykład tej reklamówki POT, która powstała z myślą o nie-Polakach, mógłbym równie dobrze dorzucić przykład 'Katynia' Wajdy, który (abstrahując od osobistych związków reżysera z tematem) powstał bardziej z myślą o widzu zagranicznym niż polskim

a ty mi tu wyjeżdżasz z Johnem Woo i Jetem Lee.

Offline Nawimar

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #632 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:04:38 am »
Kingpin: "Darujcie sobie rankingi z takimi kryteriami..."
 
To masz niefart bo już planujemy kolejne.
 
A tak swoją drogą czy obecna odsłona "KZ" to tyllko ranking ? Dziwi mnie brak "krytyki" wobec reszty tekstów (chociaż Roy coś nadmienił). Byłoby o czym popisać !

Offline kmh

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #633 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:09:31 am »
A tak swoją drogą czy obecna odsłona "KZ" to tyllko ranking ? Dziwi mnie brak "krytyki" wobec reszty tekstów (chociaż Roy coś nadmienił). Byłoby o czym popisać !

Po prostu reszty tekstów nikomu nie chciało się czytać, rany.
motyw drogi pl - jesteśmy tak świetni, że aż nie nosimy kapeluszy.

Offline holcman

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #634 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:16:45 am »
No to żeby sprawę wyjaśnić zadzwoniłem do Grześka Janusza. Oto cała prawda o polskości "Esencji":

- w momencie wysyłania 6 plansz i treatmentu scenariusza na konkurs Arte / Glenat scenariusz nie był szczegółowo rozpisany, ale wiadomo było co się wydarzy od A do Z.

- ale największą ciekawostką jest to, że i dymki na planszach i treatment były w języku... niemieckim :-) Bo sobie Janusz trenował tłumaczenia a niemiecki był jednym z akceptowalnych języków w konkursie.

To co, "Esencja" jest polska / francuska / niemiecka?

Na koniec jeszcze słowo od Grześka, parafraza Andrzeja W. - "Piszę po polsku, bo myślę po polsku".

I pozdrawiam redakcję KZ, którzy przy pomocy suwmiarki potrafią powiedzieć co jest polskie a co nie. Nawiązując tym samym do szczytnych tradycji.

Offline skil

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #635 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:27:50 am »
Proponuję jeszcze raz przeczytać temat. Uczepiłeś się "polskości" i od początku się tego trzymasz, mimo że zostało już wyjaśnione wielokrotnie, że to polski komiks, tyle że pierwotnie wydany na rynku francuskim, i tym się kierowaliśmy.
A infromacje od Janusza są ciekawe, zwłaszcza te o j. niemieckim.
qui hic minxerit aut cacaverit, habeat deos superos et inferos iratos

Offline Nawimar

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #636 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:33:58 am »
Przy następnej okazji trzeba będzie opracować coś analogicznego by znawcy z forum Gildii mieli się na czym "uwiesić" i pomarudzić. Widać to im poprawia nastrój, a przy okazji podbudowuje własne ego ...

Offline bąbielek

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #637 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:56:47 am »
O tak, z pewnością Nawimarze priorytetem jest nastrój.

Pomyślcie chwilę o co chodzi - chodzi o to, że tak genialny komiks jak "Esencja" nie pojawił się w takim rankingu. I to jest zastanawiające. I niektórzy chcieli dociec, czemu tak się stało. Jeżeli członek redakcji KZ mówi, że "Esencja" nie jest polskim komiksem, to proszę się nie dziwić żywej na to reakcji i dyskusji.

Daruj sobie nędzne komentarze o "znawcach z forum", "ego" i "marudzeniu", bo takie podważanie sensu dyskusji niezbyt dobrze świadczy wyłącznie o Tobie. Większość osób, które się w tym temacie wypowiadają, ma akurat z komiksem więcej wspólnego niż przeciętny redaktor KZ. Więc mówiąc o "znawcach z forum", piszesz chyba o sobie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2009, 11:00:32 am wysłana przez bąbielek »

Klick me up, klick me down.

Offline Michał Siromski

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #638 dnia: Wrzesień 23, 2009, 10:58:42 am »
a jeszcze tak żeby się pobawić:
Hipotetyczna sytuacja: Grzegorz Janusz (scen.) i Marek Oleksicki (rys.) dostają kontrakt od Marvela na stworzenie nowej, w pełni autorskiej serii superhero i wychodzi to! Superhit w USA! To komiks polski czy amerykański?

aaaa i jednocześnie Egmont puszcza to w PL!!! ale nie jest to żadna kooprodukcja, tylko zwyczajnie - na licencji - tyle tylko, że premiera jest dokładnie tego samego dnia, a nawet u nas kilka godzin wcześniej z uwagi na różnicę czasu! I co wtedy misiaczki? Polski to komiks czy amerykański?

No właśnie, swoją wypowiedzią jasno wskazujesz, że drążenie tego tematu i wymyślanie coraz bardziej dziwacznych przypadków prowadzi do absurdu. Po co więc to robisz?

No to żeby sprawę wyjaśnić zadzwoniłem do Grześka Janusza. Oto cała prawda o polskości "Esencji":

- w momencie wysyłania 6 plansz i treatmentu scenariusza na konkurs Arte / Glenat scenariusz nie był szczegółowo rozpisany, ale wiadomo było co się wydarzy od A do Z.

- ale największą ciekawostką jest to, że i dymki na planszach i treatment były w języku... niemieckim :-) Bo sobie Janusz trenował tłumaczenia a niemiecki był jednym z akceptowalnych języków w konkursie.

To co, "Esencja" jest polska / francuska / niemiecka?

Na koniec jeszcze słowo od Grześka, parafraza Andrzeja W. - "Piszę po polsku, bo myślę po polsku".

I pozdrawiam redakcję KZ, którzy przy pomocy suwmiarki potrafią powiedzieć co jest polskie a co nie. Nawiązując tym samym do szczytnych tradycji.


Miło nam, że zechciałeś się aż tak pofatygować, aby nam rozjaśnić kwestię. Informacje niewątpliwie ciekawe, stanowczo jednak nadinterpretujesz całą sytuację. Padło pytanie dlaczego "Esencji" nie ma w rankingu i padła odpowiedź. Przedstawiłeś swoje argumenty, dlaczego uważasz, że należało ją uwzględnić; ja przedstawiłem swoje, dlaczego uważam, że nie należało. Nikt ani razu nie stwierdził, że jego poglądy są jedynie słuszne. Przeciwnie, kilkukrotnie podkreśliłem, że kwestia nie jest jednoznaczna i zależy jakie przyjąć kryteria. Zestawienie powstało nie po to, aby rozsądzać który komiks ma prawo nosić miano "prawdziwie polskiego", a który nie, choć rozumiem, że brak "Esensji" był niejasny i sprowokował małe zamnieszanie.
Proszę zatem, nie wmawiaj nam motywów, których nie mamy. I naprawdę chyba pora zakończyć ten jałowy spór, bo za parę stron przeczytamy, że KZ rozpoczyna anty-esencjową krucjatę i żąda wysiedlenia autorów oraz odebrania im polskiego obywatelstwa.
Z naszymi ocenami jest jak z zegarkami: każdy chodzi inaczej, a jednak wierzymy tylko swojemu

Offline Nawimar

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #639 dnia: Wrzesień 23, 2009, 11:25:01 am »
Bąbielek: "Daruj sobie nędzne komentarze o "znawcach z forum", "ego" i "marudzeniu", bo takie podważanie sensu dyskusji niezbyt dobrze świadczy wyłącznie o Tobie. Większość osób, które się w tym temacie wypowiadają, ma akurat z komiksem więcej wspólnego niż przeciętny redaktor KZ. Więc mówiąc o "znawcach z forum", piszesz chyba o sobie."
 
Po raz kolejny udowodniłeś, że uczynienie Cię moderatorem na tym (czy jakimkolwiek innym) forum to kompletna pomyłka. Nie wiem jak reszta składu "KZ", niemniej postaram się zadbać aby nie zabrakło Ci powodów do jak zawsze "merytorycznego" marudznia.
 
 Wracając do głównego nurtu dyskusji - bez względu na to czy "Esencja" jest komiksem polskim, awarskim czy tlaxcalteckim widać w naszym zestawieniu po prostu się nie załapała i nie ma sensu kruszyć o to kopii. Sprzedaż tytułu nie wzrośnie za sprawą polemiki na tym - co tu kryć - niszowym forum, a i duet twórczy raczej nie poda redakcji "KZ" do sądu (przynajmniej taką mam nadzieję). Szkoda, że jakoś nie sposób doczekać się bardziej konstruktywnych uwag, a miast tego co pare miesięcy grupa tych samych, kliku osób wywołuję nikomu niepotrzebną zadymę. Tylko po co to komu ...

 

Offline Death

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #640 dnia: Wrzesień 23, 2009, 11:26:44 am »
To co głosujemy jeszcze raz?  :lol:

"Czy Esencja to polski komiks?" - od dzisiaj mój faworyt  :badgrin:

Nie doczytałem jeszcze do końca ale jak na razie w nowym numerze KZ najfajniejsze są "Wybrane nowości z Francji". Dobrze jest wiedzieć co się we Francji dzieje a nigdzie indziej poza KZ takiego przeglądu francusuff nie ma :) To ostatnio najmocniejsza część tego pisma.

Offline wilk

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #641 dnia: Wrzesień 23, 2009, 11:33:05 am »


Nie doczytałem jeszcze do końca ale jak na razie w nowym numerze KZ najfajniejsze są "Wybrane nowości z Francji". Dobrze jest wiedzieć co się we Francji dzieje a nigdzie indziej poza KZ takiego przeglądu francusuff nie ma :) To ostatnio najmocniejsza część tego pisma.
Ano, ten dział KZ jest interesujący. Na Polterze od czasu do czasu ciemnalitera także informuje o nowościach z Francji. Polecam pozaglądać od czasu do czasu także tam.

Offline kmh

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #642 dnia: Wrzesień 23, 2009, 11:36:02 am »
Szkoda, że jakoś nie sposób doczekać się bardziej konstruktywnych uwag, a miast tego co pare miesięcy grupa tych samych, kliku osób wywołuję nikomu niepotrzebną zadymę. Tylko po co to komu ...

To z zazdrości i zawiści!
motyw drogi pl - jesteśmy tak świetni, że aż nie nosimy kapeluszy.

ramirez82

  • Gość
Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #643 dnia: Wrzesień 23, 2009, 11:39:13 am »
co pare miesięcy grupa tych samych, kliku osób wywołuję nikomu niepotrzebną zadymę. Tylko po co to komu ...

 

Oto jest pytanie! Też mi się nie podoba że Esencji zabrakło w takim zestawieniu, ale co z tego? Kogo obchodzi co mi się podoba, a co nie? Dorośli faceci a zachowują się jak dzieci, bo w jakimś tam zestawieniu zabrakło tego czy tamtego komiksu... Litości!

Offline kmh

Odp: KZ - rewolucja
« Odpowiedź #644 dnia: Wrzesień 23, 2009, 11:42:28 am »
Oto jest pytanie! Też mi się nie podoba że Esencji zabrakło w takim zestawieniu, ale co z tego? Kogo obchodzi co mi się podoba, a co nie? Dorośli faceci a zachowują się jak dzieci, bo w jakimś tam zestawieniu zabrakło tego czy tamtego komiksu... Litości!

Hmm...


bo po to jest forum dyskusyjne?

Jakby KZ nie pochodził z początku XXI wieku, toby miał komentarze pod tym zestawieniem i tam toczyłaby się dyskusja.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2009, 11:49:45 am wysłana przez kmh »
motyw drogi pl - jesteśmy tak świetni, że aż nie nosimy kapeluszy.