trawa

Autor Wątek: ,klimatyczne, armie ???  (Przeczytany 18829 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lu-trz

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 28, 2004, 05:16:11 pm »
Dla klaryfikacji co oznacza słowo „klimat”, „w klimacie epoki” proponuję zajrzeć do słownika języka polskiego (może to ja się mylę).

Herudaio, Drach i Miszka (poprawcie mnie jeśli się mylę), wg Was klimat LOTRa polega na tym aby była osiągnięta "klimatyczność" armii (oddziału) pojęty jako dopuszczenie do składu armii(oddziału) tylko jednostki „narodowe” czyli pochodzące z danej krainy.
Te armie (jak rozumiem) można by podzielić na :
Mordor (stary i nowy)
Isengard
Moria
Gondor (stary i nowy)
Rohan
Elfy wysokie (stare i nowe)
Lorien
Krsnoludy (ale skąd ? Z Morii, Żelaznych Wzgórz, z Samotnej Góry).

Czy możecie zaproponować „klimatyczny” skład takich armii. Myślę, że stworzenie takich list i ich ew. przedyskutowanie i akceptacja przez wiekszość graczy pozwoliłaby na stworzenie swego rodzaju „dobrych obyczajów” środowiska graczy LOTR-a. Bardzo dobrym gotowcem są listy armii na TLA. Mi się osobiście bardzo podobają. Są zrobione z wyobraźnią i oddają ducha Tolkiena o niebo lepiej niż podział GW.

Do określania „klimatyczności” z punktu widzenia norodowości mam jednak parę uwag/zastrzeżeń :
1. Drużyna pierścienia nie pochodzi z żadnej konkretnej krainy.  Wobec czego nie można jej członków używać w armiach "klimatycznych". Ew. zostaje Legolas w mirkwood - którego to mirkwood oficjalnie nie ma i Gimli dla krasnoludów (ale których ?). Szkoda szczególnie Aragorna (no bo jego udział w wojnie jako król Gondoru był raczej marginalny w stosunku do czasu spędzonego w Rivendel), Gandalfa, Radagasta, Gwahira i Drzewca, , którzy jak rozumiem są nieklimatyczni w każdej z wymienionych powyżej armii. Generalnie przy Waszym podejściu druzyna pierścienia nie może zagościć na stole w glorii "klimatyczności" dla mnie trochę absurdalne.
Stosowanie zasady, że drużyna pierścienia są to bohaterowie "internacjonalni" jest niebezpieczne. Stosując identyczną logikę, nazgule też były "internacjonalne" i zaczną sie pojawiać w każdej złej rozpisce bo akurat mogły tam gdzieś przelatywać.
2. Jak będziecie rozpoznawali granice krain ? Np. dla mnie posiłki z Dol Amroth to już nie jest gondor (ten w srebrnych puszkach) z punktu widzenia geograficznego. A myślę, że rycerstwo Imrahila bardzo by się Gondorowi przydało.
3. Nazewnictwo GW woła o pomstę do nieba. Synowie Elronda to leśne elfy podobnie jak Legolas i Haldir. Tymczasem wszyscy pochodzą z trzech różnych krain i rodów. Jak chcecie przydzielać takie jednostki ?
4. Mieszanie jednostek całkiem do siebie niepasujących. Przykładem są Rangerzy i Umarli – praktycznie walczyli zawsze samodzielnie (Nieumrali w dodatku tylko w dwóch bitwach). Kombosy typu Rangerzy, Umarli i srebrny Gondor jak dla mnie są antyklimatyczne.

Miszka :
Jeśli Herudaio pisze : „na dobrą rzecz jest klimat armii i klimat bitwy” to nie oznacza to, że stwierdził, iż ja błędnie interpretuje słowo klimat, ale że uważa że są to dwie wg niego odrębne kwestie.

Wciąż uważam, że tworzenia armii wg niejasnego klucza pochodzenia z danej krainy zubaża grę w LOTRa i wcale nie oddaje klimatu dzieł Tolkiena a raczej ten klimat zubaża. Znacznie rozsądniejsze byłoby stworzenia army listów dla każdej z wyżej wymienionych armii i aktualizować go w miarę wychodzenia nowych dodatków. Raz jeszcze poddaję pod rozwagę listy armii z TLA.
 swoją drogą - straszna ta globalizacja ...

Offline MiszkA

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 28, 2004, 06:16:18 pm »
Lutrz => Komentowalem Twojego posta, a nie posta Herudaio, stąd inny wydźwięk moich słów - po prostu skomentowalem inaczej ;]

BTW - wyszedl wlasnie WD z true army listami, jest to naprawde interesujaca rzecz - bardzo polecam. Listy z TLA oczywiscie wydziałem, sa dobre, ale o tym juz pisalismy wielokrotnie...
G: 3248856

Offline Barlog007

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 28, 2004, 06:21:32 pm »
gdzie można zakupić WD?
 popiołów strzelą znów ogniska,
A mrok rozświetlą błyskawice,
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król-tułacz wrócz na stolicę.

Offline baloon

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 28, 2004, 06:48:27 pm »
Na przykład w Empiku.
apraszam do galerii:
http://sakhet.rsc.pl/thumbnails.php?album=237
głosujcie, komentujcie, podziwiajcie

Offline Barlog007

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 28, 2004, 06:51:52 pm »
a ile on kosztuje ?
 popiołów strzelą znów ogniska,
A mrok rozświetlą błyskawice,
Złamany miecz swą moc odzyska,
Król-tułacz wrócz na stolicę.

Offline drachenfeles

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 28, 2004, 07:25:18 pm »
Cytuj

1. Drużyna pierścienia nie pochodzi z żadnej konkretnej krainy. Wobec czego nie można jej członków używać w armiach "klimatycznych". Ew. zostaje Legolas w mirkwood - którego to mirkwood oficjalnie nie ma i Gimli dla krasnoludów (ale których ?). Szkoda szczególnie Aragorna (no bo jego udział w wojnie jako król Gondoru był raczej marginalny w stosunku do czasu spędzonego w Rivendel), Gandalfa, Radagasta, Gwahira i Drzewca, , którzy jak rozumiem są nieklimatyczni w każdej z wymienionych powyżej armii. Generalnie przy Waszym podejściu druzyna pierścienia nie może zagościć na stole w glorii "klimatyczności" dla mnie trochę absurdalne.
Stosowanie zasady, że drużyna pierścienia są to bohaterowie "internacjonalni" jest niebezpieczne. Stosując identyczną logikę, nazgule też były "internacjonalne" i zaczną sie pojawiać w każdej złej rozpisce bo akurat mogły tam gdzieś przelatywać.


Sprawę można rozwiązać dosyć łatwo, wystarczy prześledzić historię danej postaci. Np Aragorn w przeciwieństwie do pozostałych członków drużyny jest taką, jak to nazwałeś, internacjonalną postacią. Co innego hobbity, które IMO powinny mieć rację bytu wyłącznie w specyficznych scenariuszach, a nie zajmować mniejsce w armii, by sauron nie miał pierścienia  :wall: gdy sauron był formą cielesną przodkowie hobbitów przysłowiowo "schodziły z drzew", a raczej wypełzały z nor.

Kolejna sprawa to, czy gramy scenariusz, czy próbujemy idwzorować bitwę historyczną (z powieści), czy poprostu bitwę na punkty.
Spór dotyczy tych trzecich. GW pozwolił na "wolną amerykankę" podczas tworzenia rozpisek. Np wystawianie isildura i boromira w jednej armii.
To samo dotyczy różnych ras, skąd nagle grupka 14 elfów, 7 krasnoludów i 10 gondorczyków i 13 rohańczyków miało by się znaleźć w tym samym miejscu i w tym samym czasie i do tego w jednym celu. Zwróć uwagę na to, że "wolne ludy" śródziemia nie kochają się nawzajem, a wręcz przeciwnie.

Cytuj

2. Jak będziecie rozpoznawali granice krain ? Np. dla mnie posiłki z Dol Amroth to już nie jest gondor (ten w srebrnych puszkach) z punktu widzenia geograficznego. A myślę, że rycerstwo Imrahila bardzo by się Gondorowi przydało.


Granice chyba ustalił tolkien, co nie?

Cytuj

3. Nazewnictwo GW woła o pomstę do nieba. Synowie Elronda to leśne elfy podobnie jak Legolas i Haldir. Tymczasem wszyscy pochodzą z trzech różnych krain i rodów. Jak chcecie przydzielać takie jednostki ?


Święta prawda, ale nie przejmował bym się tak ewidentnymi błędami i ignorancją genialnego wytfurcy.

Cytuj

4. Mieszanie jednostek całkiem do siebie niepasujących. Przykładem są Rangerzy i Umarli – praktycznie walczyli zawsze samodzielnie (Nieumrali w dodatku tylko w dwóch bitwach). Kombosy typu Rangerzy, Umarli i srebrny Gondor jak dla mnie są antyklimatyczne.


No widzisz, jednak się gdzieniegdzie zgadzamy, dla mnie równie nieklimatyczne jest łączenie np krasnoludów z kimkolwiek poza rhovanionem, w końcy Erebor był wlaściwie jednym państwiem Ludzi i Krasnali. To samo się tyczy elfow, one pilnowały tylko własnego nosa, a ten filmowy motyw z elfami pod helmowym jarem to już niezła kpina.
Gondor i Rohan to także, mimo pokoju, wzajemnie konkurujące kraje.

Cytuj

Wciąż uważam, że tworzenia armii wg niejasnego klucza pochodzenia z danej krainy zubaża grę w LOTRa i wcale nie oddaje klimatu dzieł Tolkiena a raczej ten klimat zubaża. Znacznie rozsądniejsze byłoby stworzenia army listów dla każdej z wyżej wymienionych armii i aktualizować go w miarę wychodzenia nowych dodatków. Raz jeszcze poddaję pod rozwagę listy armii z TLA.


Zgadzam się z tobą, może zaczniemy? TLA jest niezlym punktem wyjsciowym.

Offline MiszkA

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 28, 2004, 07:39:04 pm »
Cytuj
2. Jak będziecie rozpoznawali granice krain ? Np. dla mnie posiłki z Dol Amroth to już nie jest gondor (ten w srebrnych puszkach) z punktu widzenia geograficznego. A myślę, że rycerstwo Imrahila bardzo by się Gondorowi przydało.


True Army Listy z WD pozwalaja na korzystanie z wojsk Dol Amrothu, zreszta podobnie jak innych panstw wasalnych Gondoru. O ile pamietam w ograniczonej formie, ale jednak.
Szczegolow nie podam, bo interesowaly mnie raczej profile Jednostek.
G: 3248856

Offline Ribald

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 28, 2004, 08:29:59 pm »
Drach wszystko fajnie, ale to, że Rohan i Gondor ze sobą konkurowały to trochę przesadziłeś. Oba państwa były sobie potrzebne i oba z tego związku korzystały(symbioza :lol: ). To, że nie wiemy nic o wymianie handlowej/kulturowej/technologicznej między obydwoma państwami nie znaczy, że jej nie było.

TLA jest niezłym punktem wyjściowym, ale wbrew nazwie strony ignoruje Armię Ostatniego Sojuszu, co jest IMO błędem. Uprzedzając polemiki, nie przyrównujcie Last Alliance do kombinowania w stylu Bitwy Pięciu Armii. Bo tym samym stawiacie na straconej pozycji graczy, którzy kupowali elfów i gondorczyków w FOTR...

Natomiast absolutnie powinno się zakazać duetów Isildur-Boromir
mam swoje zdanie, z którym się nigdy nie zgadzam

Offline Herudaio

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 28, 2004, 09:03:10 pm »
Co do WD do tamte true army w głównej mierze jest prawie identyczne z tym co jest na TLA, ale jak zawsze jakieś jest.
Po raz pierwszy GW się tochę wysiliło i stworzyło armie z danego okresu i miejsca czyli mamy gondor (ten z boromirem, faramirem etc. do których jest m.in. Dol Amroth), np armie z ścieżki umarłych czyli trupki, król, aragorn, gimli, legolas, halbarad, rangerzy, bliźniacy; lothlorien, rivendell (wood elfy :|) , ale też last alliance, oraz eregion z II ery (gladriela, celeborn, gilgalad, elrond i high elfy :|) itp itd
I ask only for an enemy worth fighting and a cause worth fighting for". - Spartan Prayer
Liczy się gracz, rozpiska to rzecz wtórna.

Jankiel

  • Gość
,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 28, 2004, 09:44:35 pm »
Cytuj
a nie zajmować mniejsce w armii, by sauron nie miał pierścienia

Skąd ten pomysł :lol:
To chyba znów te obleśne house rule, które usiłuje się wcisnąć na ogólnopolskie listy dyskusyjne :bored:
A true army warto by było wprowadzić na turniejach. Pewnie upodobni to troch LotR do 40K i wfb, ale te ostatnie też przeszły podobna ewolucję, w pierwszych edycjach można było wystawiać wszystko ze wszystkim, dopiero później pojawiły się kodeksy i konkretne armie.

Offline drachenfeles

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 29, 2004, 12:10:58 am »
Nie rozumiem o co Ci chodzi Jankielu?
W zasadach zostało napisane, że pierścień jest jeden i gdy na stole znajdują się figurki upoważnione do jego posiadania, to w pierwszej kolejności otrzymuje go powiernik pierścienia, potem mroczny władca, a na końcu isildur.

Stąd taktyka wystawiania froda przeciw armii w którą dowodzi sauron, brak pierścienia znacznie osłabia władcę ciemnosci.

Offline Draugdin

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 29, 2004, 06:31:01 am »
Wiem że prawdopodobnie zadam pytanie tottalnego laika ale czy gdzieś w internecie mozna znaleźć TLA?
here is no better Magic than Steel...

Offline Herudaio

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 29, 2004, 07:59:55 am »
I ask only for an enemy worth fighting and a cause worth fighting for". - Spartan Prayer
Liczy się gracz, rozpiska to rzecz wtórna.

Jankiel

  • Gość
,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 29, 2004, 08:41:26 am »
Cytuj
W zasadach zostało napisane, że pierścień jest jeden i gdy na stole znajdują się figurki upoważnione do jego posiadania, to w pierwszej kolejności otrzymuje go powiernik pierścienia

Gdzie?
Podaj mi proszę podręcznik i numer strony, gdzie zostało to napisane.

Offline drachenfeles

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 29, 2004, 08:54:24 am »
No dobra, masz rację, powtarzając za RotK zasada ta obowiązuje tylko, gdy mamy na stole bilba, froda i isildura, władcy ciemności mają najwyraźniej kopię zapasową jedynego pierścienia, bo nawet jak "dobrzy" wystawią powiernika, to "źli" mogą wystawić saurona z pierścieniem, ehh szczyt debilizmu tak to określę.

 

anything