trawa

Autor Wątek: ,klimatyczne, armie ???  (Przeczytany 18821 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline xioze

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 30, 2004, 02:48:30 pm »
Uruki na orki jest klimatyczna ale czy coś tak filmowego jak goboski z morii na urukach to bym polemizował

Offline GICO

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 30, 2004, 02:59:09 pm »
Ostatnio przeczytałem dogłębnie rozdział uruk-hai w dwóch wieżach w poszukiwaniu imion dla moich uruków (przy okazji zastanawiając się ile jeszcze bohaterów uruków GW mogło by wypuścić znalazłem 3 imiona, ale nie o to tutaj chodzi).

W książce autor według mojego przekładu używa słów goblin i ork zamiennie czasami. co mnie dziwi. raz nawet ugluka określił mianem orka.
Ale okazało się że do uruk-hai dołaczyły orki (tolkien na gobliny z morii używał także okreslenia moriańskie orki) wśród nich był znany wszystkim grishnak. w trakcie rozmowy z uglukiem mówi on że podążał on za orszakiem pierścienia aż od gór żeby pomścić zabitych towarzyszy. Pojawiają sie też sporadycznie teksty wypowiadaane przez ugluka, żeby wracali do swoich dziur. Oraz to że nie chcieli oni podróżować za dnia bo nie przywykli do tego.

Opierając się na tym na podstawie książki można grishnaka przydzielić do armii moriańskiej. Niech nikt nie jedzie mnie za to co powiedziałem, że jak tak można itp. ale jak ktoś nie czytał książki to niech lepiej nie używa argumentów zdobytych na podstawie filmu.
img]http://img211.imageshack.us/img211/3488/userbar111511ag4.gif[/img]

Offline MiszkA

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 30, 2004, 04:10:59 pm »
Cytuj
Sorki Miszka ale na młotku to rozpiska łukasza była jedną z bardziej klimatycznych no chyba że rozpiske uruki na gobliny lub Gandalf Aragorn Elfy uznasz za klimatyczną- to raz a dwa to to że zobowiązanie do wystawienia wojsk na rządanie gondoru jest formą przysięgi lennej a rohan miał takie zobowiązanie.


A co to zmienia? Albo rozpiska jest klimatyczna, albo nie... Zreszta uruki + gobliny w porównaniu do rohanu, krasnali, elfow i czegos tam jeszcze to baaaaaaardzo klimatyczna armia....

Cytuj
Jest logika i są zasady  . Na logikę jeśli Sauron ma pierścień to raczej trudno, żeby miał go ktoś inny.


Ehh... mam nadzieje, ze podkreslilem wystarczajaco - JEŚLI... Sprawa ma się jednak tak, że to nie on ma pierścien, jesli frodo jest na planszy. [/quote]

Miszka : Zastanawiałem się czy dalej nabijać się z braku logiki w Twoich postach czy Cię olać. Rzuciłem kością. Wypadło 1. Ponieważ postanowiłem Cię olać na 1+ to Cię olewam.
Cytuj


Ależ smialo, naprawde mi to nie przeszkadza... Czlowiek uczy sie na bledach  -_- swoja droga gratuluje kolejnej wspanialej ironii - jest dobrawdy perfekcyjna...
G: 3248856

Offline Lu-trz

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 30, 2004, 04:21:01 pm »
PROSZĘ O UWAGĘ :
1. Tolkien stworzył świetne dzieło, wspaniałe - ale spójne to ono nie jest. Dość trudno będzie na jego bazie stworzyć spójny system rozstrzygania o klimatyczności szczególnie na bazie charakterystyk jednostek zaserwowanych nam przez GW.
2. U Tolkiena Orki to tak jak u nas ludzie, są goboski (Azjaci ?) zwykłe orki (Europejczycy) i uruki (murzyni)  :lol: . Tyle, że u Tolkiena występowanie danej kategorii orków nie jest ograniczone do jednej krainy a same orki występują :
- Góry Mgliste (szczególnie Moria ale nie tylko)
- Góry Szare,
- Isengard (chyba pozłazili tam z okolicy)
- Mordor
- Inne lokacje
3. Elfy u Tolkiena (w III erze) mieszkają w różnych krainach (a w dodatku włóczą się po lasach) :
- Rivendel
- Lorien
- Mirkwood
- Szara przystań
Ale GW daje nam do dyspozycji, Elfy Leśne, Elfy Haldira (leśne w lekkim pancerzu) i  Wysokie Elfy – gdzie mieszkają poszczególne z nich trudno orzec.
4. Ludzie u Tolkiena to mieszkańcy Gondoru i Rohanu, Dunlandczycy, Haradrimowie, Easterlingowie. Tudzież multum mieszkańców małych krain (Bree, Esgaroth, Dal). Część z nich da się odwzorować za pomocą figurek GW, część nie.
5. I Tolkien i GW dostarcza nam bohaterów i standardowych oddziałów z różnych epok.

Wobec powyższych raz jeszcze (apelując do Waszego rozsądku) zwracam uwagę, że nie da się autorytarnie określić co jest a co nie jest klimatyczne. Można to osiągnąć drogą konsensusu w warunkach domowych gdy gramy ze znajomymi lub jako półoficjalne listy armii. Pamiętajcie, że listy armii, które narzucać będzie GW będą miały tak naprawdę jeden cel : maksymalizowanie zysków GW poprzez stymulowanie sprzedaży droższych produktów. Już teraz, każda lepsza jednostka (Krasnale, Berserkerzy, Kusznicy, Gwardie ludzi) jest metalowa i kosztuje odpowiednio więcej.
Nie wiem jak dla Was ale dla mnie HE pomalowani w kolorach ziemi mogą zastępować leśne elfy, krasnoludy z WFB mogą być krasnoludami spod samotnej Góry a Rohańczycy mogą być poddanymi króla Barda.
 swoją drogą - straszna ta globalizacja ...

Offline MiszkA

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 30, 2004, 04:45:20 pm »
Tutaj sie zgadzam - plastikowi krasnale z wfb naprawde dobrze nadaja sie do lotra...

________


Jezeli natomiast chodzi o elfy:

Elfy Haldira - Oddzial elfow z Lothlorien pod dowodztwem Haldira.
Elfy z Lothlorien(lesne) - nieopancerzeni elfowie z Lorien
Elfy wysokie - tu sprawa jest bardziej skomplikowana, bo he wydane przez GW to teoretycznie sa elfy z II ery... Jezeli natomiast chcemy wykorzystac je w erze III, to chyba tylko i wylacznie w Rivendell
G: 3248856

Offline drachenfeles

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 30, 2004, 05:14:22 pm »
Cytuj

Ostatnio przeczytałem dogłębnie rozdział uruk-hai w dwóch wieżach w poszukiwaniu imion dla moich uruków (przy okazji zastanawiając się ile jeszcze bohaterów uruków GW mogło by wypuścić znalazłem 3 imiona, ale nie o to tutaj chodzi).

W książce autor według mojego przekładu używa słów goblin i ork zamiennie czasami. co mnie dziwi. raz nawet ugluka określił mianem orka.
Ale okazało się że do uruk-hai dołaczyły orki (tolkien na gobliny z morii używał także okreslenia moriańskie orki) wśród nich był znany wszystkim grishnak. w trakcie rozmowy z uglukiem mówi on że podążał on za orszakiem pierścienia aż od gór żeby pomścić zabitych towarzyszy. Pojawiają sie też sporadycznie teksty wypowiadaane przez ugluka, żeby wracali do swoich dziur. Oraz to że nie chcieli oni podróżować za dnia bo nie przywykli do tego.

Opierając się na tym na podstawie książki można grishnaka przydzielić do armii moriańskiej. Niech nikt nie jedzie mnie za to co powiedziałem, że jak tak można itp. ale jak ktoś nie czytał książki to niech lepiej nie używa argumentów zdobytych na podstawie filmu.


czyj masz ten przekład?

Grishnakh był kapitanem orków z mordoru i działał pod rozkazami Lugburz'a jednego z nazguli, jego zadaniem (podobnie jak Ugluka) było przejęcie powiernika pierścienia. Doszło po między nimi do sprzeczki właśnie o to, kto i gdzie zaniesie schwytanych Merry'ego i Pippina.

Zaczynając od początku, to po zabiciu Boromira orki wraz z urukami podążyły przez Rohan. Znajdywały sie tam trzy szczepy orków:
te z Morii, które chciały szukały zemsty, te z Mordoru i te z Isengardu (Uruki), które szukały powiernika. Skończyło się na tym, że koledzy z Morii i Mordoru uciekli do Fangorn przed wstającym słońcem (gdzie słuch po nich zaginął), a Ugluk wraz ze swoimi urukami i pojedynczymi co bitniejszymi orkami z pozostałych dwóch szczepów stawili czoło jeździe Eomera. Potem Ugluk poległ w pojedynku z Eomerem.

Jankiel

  • Gość
,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 30, 2004, 05:43:40 pm »
Cytuj
Sprawa ma się jednak tak, że to nie on ma pierścien, jesli frodo jest na planszy

Ile razy można powtarzać? Czyta ktoś te poprzednie posty? Chcesz sobie tak grać, to graj. Wymyśl sobie jeszcze, że Aragorn zabija automatycznie wszystkich w base contact. Twoje prawo
Ale nie rozpowszechniaj takich bzdur publicznie, jako oficjalnych reguł. Niektórzy nie mają podręcznika i będą się tym sugerować. Co najmniej nie fair jest podawać im własne wymysły jako powszechnie obowiązujące reguły. Gdzie jest napisane, że jak na stole jest Frodo, to Sauron nie moze mieć pierścienia? Na której stronie rulebooka?

Offline MiszkA

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 30, 2004, 07:10:25 pm »
Rulebook pozostawia w tej kwestii duże pole do interpretacji... Profil Froda mowi bowiem, ze jesli Frodo zostaje wykupiony, to ma pierscien. Zawsze. Mysle, ze podstawa tego systemu jak i calego swiata stworzonego przez Tolkiena jest to, że pierscien byl JEDEN... nieprawdaż?
G: 3248856

Jankiel

  • Gość
,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #68 dnia: Lipiec 01, 2004, 12:27:57 am »
Nie interesuja mnie interpretacje, a jedynie rulebook do RotK. Po stronie dobra jest jedynie hierarchia: wpierw Frodo, potem Bilbo, potem Isildur. Nie ma ani słowa o Sauronie. Jasno wynika zatem, że pierścień u Froda w żaden sposób nie wpływa na możliwość posiadania pierścienia przez Saurona. Każda inna "interpretacja" jest tylko i wyłącznie tworzeniem nowych zasad. A gramy według rulebooka, a nie według house rules graczy z Krakowa.

Offline Lu-trz

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #69 dnia: Lipiec 01, 2004, 09:44:11 am »
Jankielu : podręcznik do ROTK jest nieklimatyczny, nie można czegoś takiego akceptować. Sauron z pierścieniem kiedy na planszy są hobbity - zero klimatu. Właściwie kiedy są hobity (dowolne np. Pipin za 20 pkt) to wiadomo że Sauron (majar za 500 pkt) nie ma formy cielesnej więc powinno się go usuwać z planszy - powiedzmy na 1+.
Proponuję, żeby każdy zamieścił po kilka takich "fajnych fantazyjnych zasad".

A tak na serio - twierdzenie, że Sauron traci pierścień za który zapłacił 100 pkt. (i stanowi część jego istoty) ponieważ dobro wystawiło Froda (lub Bilba lub Isildura), to PG połączony z totalnym brakiem klimatu. Dlaczego brak klimatu ?
- Isildur spotyka Saurona (możliwe spotkanie) – kto wg Tolkiena ma wtedy pierścień na palcu ?
- Bilbo spotyka Saurona (niemożliwe spotkanie) – kto towarzyszy Bilbowi w takim spotkaniu ? Jedyna klimatyczna armia w której szeregach Bilbo walczył to (tylko niech się niektórzy nie zapienią) to ta z Bitwy Pięciu Armii
- Frodo spotyka Saurona (niemożliwe spotkanie) – kto towarzyszy Frodowi ? Chyba tylko drużyna pierścienia.
 swoją drogą - straszna ta globalizacja ...

Offline drachenfeles

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #70 dnia: Lipiec 01, 2004, 10:19:05 am »
Cytuj

Ile razy można powtarzać? Czyta ktoś te poprzednie posty? Chcesz sobie tak grać, to graj. Wymyśl sobie jeszcze, że Aragorn zabija automatycznie wszystkich w base contact. Twoje prawo
Ale nie rozpowszechniaj takich bzdur publicznie, jako oficjalnych reguł. Niektórzy nie mają podręcznika i będą się tym sugerować. Co najmniej nie fair jest podawać im własne wymysły jako powszechnie obowiązujące reguły. Gdzie jest napisane, że jak na stole jest Frodo, to Sauron nie moze mieć pierścienia? Na której stronie rulebooka?


Aha, czyli bez żadnych oporów zagrasz bitewkę z dwoma jedynymi pierścieniami na stole, dlatego że w Rulebooku stoi tak, a nie inaczej.
Wybacz ale dla mnie to czysty powergaming.
Nie bez kozery ten pierścień nazywa się JEDYNY, a to że w ogóle może dojść do tak idiotycznej sytuacji, jak pojawienie się dwóch jedynych pierścieni świadczy niezadobrze o twórcach gry.
Ślepe patrzenie w Rulebook, z klapkami na oczach wcale nie jest rozwiązaniem.

Sprawa pierścienia, jak i dowolności wystawiania jednostek, jest IMO pokpiona do granic możliwości.

Offline Watcher

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #71 dnia: Lipiec 01, 2004, 10:23:35 am »
Cytat: "Lu-trz"
Właściwie kiedy są hobity (dowolne np. Pipin za 20 pkt) to wiadomo że Sauron (majar za 500 pkt) nie ma formy cielesnej więc powinno się go usuwać z planszy - powiedzmy na 1+.
Ja rozumiem, że to żart... ale mimo wszystko: w "Listach" Tolkiena istnieje dowód, że Sauron w czasie Wojny o Pierścień miał znowu formę cielesną :) Więc figurki zdejmować jednak w tym domowym przepisie nie trzeba :)
Marcet sine adversario virtus

Offline MiszkA

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #72 dnia: Lipiec 01, 2004, 10:37:08 am »
Cytuj
Nie interesuja mnie interpretacje, a jedynie rulebook do RotK. Po stronie dobra jest jedynie hierarchia: wpierw Frodo, potem Bilbo, potem Isildur. Nie ma ani słowa o Sauronie. Jasno wynika zatem, że pierścień u Froda w żaden sposób nie wpływa na możliwość posiadania pierścienia przez Saurona. Każda inna "interpretacja" jest tylko i wyłącznie tworzeniem nowych zasad. A gramy według rulebooka


Czlowieku, o jakim Ty mowisz systemie?! To jest LotR, a nie nic innego.... Jak pierścien jest jeden, to jest jeden i tego zmienic nie mozesz. Powergamingiem jest twierdzenie, ze pierscienie sa dwa...

I nie mow mi, ze w zasadach nie jest napisane, ze sauron nie moze miec pierscienia, kiedy ma go kto inny - doskonale o tym wiem. Nie zmienia to faktu, ze dwoch pierscieni na stole byc nie moze, bo wtedy to juz nawet mowienie o klimacie takiej potyczki nie ma sensu... Faktycznie najlepszym pomyslem jest po prostu darowac sobie Froda/Saurona, coby nie bylo problemow z takimi glupotami...

Cytuj

 Sauron z pierścieniem kiedy na planszy są hobbity - zero klimatu


No i to jest prawda...


---
Darujmy sobie ta dyskusje, bo podejrzewam, ze ani ja Tobie, ani Ty mnie racji nie przyznasz...  ;)
G: 3248856

Jankiel

  • Gość
,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #73 dnia: Lipiec 01, 2004, 10:56:12 am »
Cytuj
Wybacz ale dla mnie to czysty powergaming.

Powergamingiem jest wymysł, że wystawienie Froda, uniemożliwi wzięcie Sauronowi pierścienia. To jest ewidentny powergaming. A trzymanie się zasad, powergamingiem nie jest.
Cytuj
Nie bez kozery ten pierścień nazywa się JEDYNY

"The One Ring" jest w posiadaniu Saurona. Frodo ma tylko "The Ring" jak już chcesz być taki dokładny.
Cytuj
a to że w ogóle może dojść do tak idiotycznej sytuacji, jak pojawienie się dwóch jedynych pierścieni świadczy niezadobrze o twórcach gry

Ojej. Taki klimaciarz, a dopuszcza wystawienie Froda na przeciwko Saurona :D Nie rozumiem, czemu wystawienie naprzeciw siebie jednostek z dwóch zupełnie innych okresów jest ok, a zwiększenie liczby pierścieni już nie. Zupełnie nielogicznie i nieklimatycznie robicie pojedynek Frodo vs Sauron, ale dla zachowania klimatu zabieracie pierścień Sauronowi, bo nie może być dwóch pierścieni w tym samym czasie na stole. Ale Sauron i Frodo już mogą być...

Offline drachenfeles

,klimatyczne, armie ???
« Odpowiedź #74 dnia: Lipiec 01, 2004, 11:48:22 am »
Cytuj

Ojej. Taki klimaciarz, a dopuszcza wystawienie Froda na przeciwko Saurona  Nie rozumiem, czemu wystawienie naprzeciw siebie jednostek z dwóch zupełnie innych okresów jest ok, a zwiększenie liczby pierścieni już nie. Zupełnie nielogicznie i nieklimatycznie robicie pojedynek Frodo vs Sauron, ale dla zachowania klimatu zabieracie pierścień Sauronowi, bo nie może być dwóch pierścieni w tym samym czasie na stole. Ale Sauron i Frodo już mogą być...


a kto tak twierdzi?

Pozatym faktycznie, the ring ma frodo a sauron the one ring... no tak... qurcze jak ja niedokładnie czytałem te książki, zawsze uważałem, że frodo maiał jedyny pierścień saurona, a tu klops.
I cała sprawa rozwiązana, jedyny pierścień się rozmnozył i juz nie jest jedyny, jażdy może sobie zamówić kopię za jedyne $9.99, a jak zadzwonisz teraz dostaniesz ekskluzywne ostrze morgul gratis.
Pamiętaj, tylko teraz, możesz nabyć jedyny pierścień za jedyne $9.99.