Autor Wątek: Czas Marsa  (Przeczytany 4346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Greg K1ler

  • Gość
Czas Marsa
« dnia: Lipiec 10, 2004, 10:44:35 pm »
Witam.
Mam pytanie: czy ktoś posiada może książkę Roberta Zubrina "Czas Marsa" i mógłby ją odsprzedać? Nakład się niestety wyczerpał, a jest mi ona potrzebna...

Offline Przykuta

Re: Czas Marsa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2004, 11:40:25 am »
Cytat: "Greg K1ler"
Witam.
Mam pytanie: czy ktoś posiada może książkę Roberta Zubrina "Czas Marsa" i mógłby ją odsprzedać? Nakład się niestety wyczerpał, a jest mi ona potrzebna...


Odsprzedalbym, ale ciagle jest w ruchu - tzn. pozyczam kolejnym znajomym. Proponuje zagadac w ksiegarniach. Czasami mozna zamowic sobie knige.[/list]
eni vidi wiki

Greg K1ler

  • Gość
Czas Marsa
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2004, 06:33:16 pm »
Jak byś to w końcu odzyskał to byłbym zobowiązany.... Maila znasz. W księgarniach pytałem w dwóch miastach.

Offline Przykuta

Czas Marsa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2004, 12:05:07 pm »
OK. Ale to mogą być miesiące (takich mam znajomych). Ale spróbuj zapytać w Matrasie. Najlepiej od raz poproś o ściągnięcie.
eni vidi wiki

Offline Dinki

Czas Marsa
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 24, 2004, 12:46:15 am »
Ja bym radził spróbować szczęścia w antykwariacie. Tam często można znależć co poczytniejsze książki, których nie ma juz w księgarniach.


Teraz trochę z innej beczki:
W tabeli 4.4 (str.135) jest chyba błąd.
Dzienne zapotrzebowanie jednego członka załogi na 'wode do mycia' wynosi 26 kg. Bierzemy 4 członków. Czyli dziennie zużywamy 104 kg. Co daje w ciągu 200 dni aż 20800 kg. I wynikało by z tego, że masa wody do myci stanowi 73 % masy ładunku wyniesionego przez rakiete. :?
Czyli najprawdopodobniej jest popełniony bląd w druku i zamiast 26 kg powinno być 3.5 i wtedy rachunek się zgadza.

Greg K1ler

  • Gość
Czas Marsa
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2004, 12:36:57 pm »
Wiesz co, muszę to sprawdzić. Być może to jest tak jak mówisz albo po prostu 26kg to jest porcja regenerowalna. Czyli razem wyjdzie 104.

Offline Rhobaak

Czas Marsa
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2004, 04:12:09 pm »
Cytat: "Dinki"
W tabeli 4.4 (str.135) jest chyba błąd.
Dzienne zapotrzebowanie jednego członka załogi na 'wode do mycia' wynosi 26 kg. Bierzemy 4 członków. Czyli dziennie zużywamy 104 kg. Co daje w ciągu 200 dni aż 20800 kg. I wynikało by z tego, że masa wody do myci stanowi 73 % masy ładunku wyniesionego przez rakiete. :?
Czyli najprawdopodobniej jest popełniony bląd w druku i zamiast 26 kg powinno być 3.5 i wtedy rachunek się zgadza.

A uwzględniłeś fakt, że zarówno woda do mycia jak i pitna jest w wysokim stopniu regenerowalna i zużytej nie wylewa się 'za burtę'?;)
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Dinki

Czas Marsa
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2004, 04:54:21 pm »
Jest coś takiego:(wszystko sie tyczy wody do mycia)
Dzienne zapotrzebowanie jednego członka załogi: 26 kg
Częśc odzywskiwana: 0.9 kg
Dzienne straty: 2.6 kg
Potrzeby załogi podczas 200 dni podróży: 2080 kg

Dzienne straty + Częśc odzywskiwana = Dzienne zapotrzebowanie jednego członka załogi. A tak nie jest. I gdzie się podziewa 22.5 kg wody do mycia?

Oraz: "Zakładamy...odzyskiwanie 80% tlenu i wody pitnej"
w przypadku tlenu to się zgadza , ale już w przypadku wody pitnej nie.
I mamy:
Dzienne zapotrzebowanie jednego członka załogi: 4 kg
Częśc odzywskiwana: 0.8 kg

Jak dla mnie w tej tabelce jest coś na knocone.

Offline Rhobaak

Czas Marsa
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 18, 2004, 12:11:36 pm »
Część odzyskiwana nie jest podawana w kilogramach! 0.9 oznacza, że odzyskiwane jest 90% zużytej wody, czyli 'dzienne straty' to pozostałe 10%, czyli 2.6 kg, które po przmnożeniu przez 4 (ilość członków załogi) i 200 (dni lotu) daje właśnie 2080 kg. Wszystko się zgadza:)
It is sometimes a mistake to climb; it is always a mistake never even to make the attempt.
If you do not climb, you will not fall. This is true. But is it that bad to fail, that hard to fall?

Offline Dinki

Czas Marsa
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 18, 2004, 05:02:48 pm »
Wyjaśniło się:

Część odzyskiwana w mojej książce jest podana w kilogramach a dzienne straty nie są podane w kilgoramach tylko w ułamku. :) Czyli [kg] nie są w tej kolumnie co trzeba.