Autor Wątek: Corto Maltese  (Przeczytany 181449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

N.N.

  • Gość
Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #165 dnia: Maj 28, 2014, 12:56:55 am »
Dziękuję.
No to ruszam na Syberię!  :smile:

Szkoda tylko, że u nas wyszło zaledwie 5 tomów, ale nie mogę narzekać głośno, bo sam dopiero po 10 latach od wydania przeczytałem Balladę. Choć z Postem to podobno nie wina słabej sprzedaży, tylko coś z nimi jest nie tak. Ciężka sprawa z tym wydawnictwem. Może kiedyś wyjdzie ten tom, który już wydrukowali w ilości 1 egz.

Doceńmy jednak, że wydali te najlepsze tomy.

Offline pioma10

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #166 dnia: Maj 28, 2014, 05:15:21 am »
Doceńmy jednak, że wydali te najlepsze tomy.

Chciałbym to jednak sam ocenić.

ramirez82

  • Gość
Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #167 dnia: Maj 28, 2014, 05:31:33 am »
Chciałbym to jednak sam ocenić.
I chyba będzie nam to dane, bo gdzieś na forum, obiła mi się o oczy plotka, że ktoś ma Corto wydawać. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

N.N.

  • Gość
Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #168 dnia: Maj 28, 2014, 07:52:59 am »
Chciałbym to jednak sam ocenić.
A kto ci broni?

Poważnie zaś mówiąc (pisząc): "Corto" składa się częściowo z samodzielnych opowieści, częściowo zaś - ze zbiorów opowiastek (jak "Etiopiki"), a w dodatku jest (i pozostanie) serią niedokończoną. To ostatnie oznacza, że nawet jak dostaniemy wszystko, co wyszło, to i tak nie dostaniemy wszystkiego. Na przykład, ukazał się tylko jeden tom "Młodości Corto" (akcja toczy się w 1905 roku, Corto poznaje Rasputina, a głównym bohaterem komiksu jest Jack London) i pomiędzy nim a "Balladą" mamy dużą, niezamierzoną dziurę fabularną. Po "Balladzie" mamy cztery zbiory krótkich opowiastek o Corto (ostatnim z nich są "Etiopiki"). Kolejne trzy części to znane w Polsce: "Na Syberii", "Bajka wenecka" i "Złoty Dom w Samarkandzie". Po nich jest "Tango", pełnometrażowa, ale krótsza od poprzednich opowieść, w której Corto jedzie do Argentyny, spotyka Butcha Cassidy'ego i pakuje w kryminalną aferę. "Les Helvetiques" z kolei jest relacją ze snu, jaki przyśnił się Corto na progu domu Hermana Hessego.
Ostatniego albumu - Mu - nie czytałem.
Uważam, że Post dobrze zrobił, wydając na początku  rozbudowane opowieści o Corto i przeskoczył od "Ballady" do "Na Syberii", pomijając zbiory krótkich opowieści (ich objetość została podyktowana przez ilość miejsca w magazynach,w których były drukowane). Żałuję, że ostatecznie ich nie wydał (o tym, że ich publikację planował, świadczy choćby fakt wydania "Etiopików"), podobnie jak żałuję, że nie opublikował "Mu" (pozostałe mam), ale obiektywnie oceniając muszę przyznać, że dostaliśmy pięć najlepszych albumów opowiadających o Corto Maltese. I uważam, że tak jest lepiej, niż gdybyśmy dostali pięć pierwszych albumów w serii i skończyli tę znajomość na "Etiopikach" (przed "Syberią").
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2014, 08:21:13 am wysłana przez N.N. »

Offline pioma10

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #169 dnia: Maj 28, 2014, 09:37:45 am »
A kto ci broni?

Pewnie sam sobie bronię nie znając włoskiego, czy też francuskiego.

Czytałem jeszcze album o 'młodości' i wcale nie uważam, żeby był słabszy od wszystkich które wyszły po polsku.

N.N.

  • Gość
Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #170 dnia: Maj 28, 2014, 09:41:02 am »
Pewnie sam sobie bronię nie znając włoskiego, czy też francuskiego.
Większość wyszła też po angielsku. A Niemcy wydali wszystko. Nie wiem, jak w innych krajach, ale podejrzewam, że jest osiągalny także po hiszpańsku

Cytuj
Czytałem jeszcze album o 'młodości' i wcale nie uważam, żeby był słabszy od wszystkich które wyszły po polsku.
Ale czy uważasz, że jest lepszy? I czy sądzisz, że album, w którym Corto prawie nie występuje, jest dobrym sposobem na przedstawienie bohatera?

Offline Death

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #171 dnia: Maj 28, 2014, 11:19:47 am »
I chyba będzie nam to dane, bo gdzieś na forum, obiła mi się o oczy plotka, że ktoś ma Corto wydawać.
Jak pisałem wczoraj w tym temacie, to też chodziła mi po głowie taka myśl, że gdzieś chyba o tym czytałem. Ale, że już nie ogarniam tych wszystkich zapowiedzi, to pomyślałem, że chyba mi się zdawało. Skoro Ty też o tym gdzieś czytałeś, to chyba mi się jednak nie zdawało. :smile:

Offline pioma10

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #172 dnia: Maj 28, 2014, 11:44:23 am »
Większość wyszła też po angielsku. A Niemcy wydali wszystko. Nie wiem, jak w innych krajach, ale podejrzewam, że jest osiągalny także po hiszpańsku

Ja osobiście jestem w stanie przeczytać po polsku i angielsku, ale ciężko zdobyć angielskie wersje (przynajmniej mnie).

Ale czy uważasz, że jest lepszy? I czy sądzisz, że album, w którym Corto prawie nie występuje, jest dobrym sposobem na przedstawienie bohatera?
Według mnie nie jest gorszy od 'Etiopik' czy 'Bajki weneckiej', a od 'Bajki weneckiej' nawet chyba jest lepszy (mnie osobiście "Bajka..." średnio się podobała). A odpowiadając na Twoje drugie pytanie, to nie znam celu autora. Piszesz, że chciał przedstawić młodego Corto Maltese (a przynajmniej tak wnioskuję z Twojego zdania powyżej), ale jeśli przyjąć, że chciał pokazać jak wyglądał świat w którym przyszło żyć młodemu Corto to uważam, że spełnił swoje założenie.

Offline Death

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #173 dnia: Maj 28, 2014, 12:41:08 pm »
Oglądaliście jakieś filmy animowane na podstawie komiksu?
Jest kilka. Ciekawe czy dobre...

Offline pioma10

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #174 dnia: Maj 28, 2014, 12:57:55 pm »
Oglądaliście jakieś filmy animowane na podstawie komiksu?
Jest kilka. Ciekawe czy dobre...
W tych co oglądałem, film odwzorowuje komiks. Są w nich sceny z komiksu, a dialogi często odpowiadają dialogom z komiksu.

ramirez82

  • Gość
Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #175 dnia: Maj 28, 2014, 02:18:08 pm »
Jak pisałem wczoraj w tym temacie, to też chodziła mi po głowie taka myśl, że gdzieś chyba o tym czytałem. Ale, że już nie ogarniam tych wszystkich zapowiedzi, to pomyślałem, że chyba mi się zdawało. Skoro Ty też o tym gdzieś czytałeś, to chyba mi się jednak nie zdawało. :smile:

Znalazłem. W lutym w temacie Wydawnictwa Komiksowego, w pogadance o tym co mogliby jeszcze wydać, Wojtek Szot napisał:

Komiks włoski - to jest temat do ruszenia, ponoć Corto ma wrócić [nic nie wiem jakby co!]


Offline ASX76

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #176 dnia: Maj 28, 2014, 07:07:44 pm »
Marzy mi się powrót do "Dylan Doga"... :eek:

Offline xionc

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 564
  • Total likes: 1
  • Świecki krzewiciel wiary
    • age of reason
Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #177 dnia: Czerwiec 08, 2014, 08:00:11 pm »
jeszcze na temat Caina i Pandory - Pandora to taki obiekt platonicznej milosci Corto - wspomina ja potem w kolejnych tomach, ale nie podaje imienia
co do Caina to wystepuje w Les Celtiques jako zolnierz w czasie I wojny swiatowej

http://kzet.pl/2010/05/corto-maltese.html EDIT: Death - to tez odpowie czesciowo na Twoje pytanie o animacje o Corto :)

w Etiopikach pojawia sie Cash, ktorego potem spotykamy na afrykanskich frontach II wojny swiatwej w serii Skorpiony Pustyni

http://www.kazet.bial.pl/2005_03/z_trzy.htm

EIDT: Na Syberii jednym z glownych bohaterow jest Roman von Ungern Sternberg, zwany też Szalonym Baronem, jest on potem wspomniany w Zlotym Domu w Samarkandzie, ale znow nie z imienia:

http://kzet.pl/2011/05/corto-maltese-zloty-dom-w-samarkandzie.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2014, 08:06:54 pm wysłana przez xionc »
Twoje zapytanie nie jest wystarczająco specyficzne. Spróbuj użyć dłuższych słów.

Offline Dembol_

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #178 dnia: Lipiec 15, 2014, 09:54:52 pm »
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152524161333279&set=a.10150239372238279.337626.8473603278&type=1&theater
Będzie cały Corto po angielsku od IDW. W dwóch wersjach. Zwykłej i powiększonej, limitowanej.

Offline freshmaker

Odp: Corto Maltese
« Odpowiedź #179 dnia: Lipiec 16, 2014, 09:22:56 pm »
czad! zeby tylko nie ingerowali w rysunki. do tej pory mam przed oczami panny manary w stanikach i groucho dylan doga z wąsami.
"...żyję jak król i łamię non-stop prawo..."
mój ulubiony aktor antysemita Mel Gibbons

 

anything