Autor Wątek: przenikanie się nauk  (Przeczytany 9063 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
przenikanie się nauk
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 10, 2004, 12:21:48 pm »
Eeee... g prawda. Tyle wiemy o tym, ze matematyka jest uniwersalna, ile sami sobie wymyslimy. To tez nie tak.
Matematyka jest jak proba opisania czarnego pudelka. Wiemy, ze we wszechswiecie jak sie wlozy do tego pudelka A i B, to wyjdzie C. Matematyka tez daje C z A i B, ale nie potrafimy powiedziec, czy na pewno dobrze opisuje sposob dzialania wszechswiata, tj czy oprocz wyniku reszta tez jest prawidlowa...
Nie wiem, czy umiem to dobrze okreslic...

Offline Beta Donfor

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 26, 2004, 08:30:15 pm »
MATEMATYKA PONAD WSZYSTKO!!
Bez matematyki nie ma chemi, a fizyka jest na prymitywnym poziomie. Co do muzyki to PITAGORAS przyporządkował dźwiękom liczby, muzyka to sekwencje liczbowe, powtarzane w jakimś tempie i rytmie.
osobiscie nie uważam filozofii za naukę więc matematyka nie może mieć tam wpływu. psychologii tez nie uważam za naukę, ale potrzebuje ona statystyki matematycznej by opisać pewne zjawiska.

Offline Gollum

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 26, 2004, 08:46:11 pm »
Cytat: "Beta Donfor"
osobiscie nie uważam filozofii za naukę więc matematyka nie może mieć tam wpływu.

Tylko dlaczego w najbardziej szanujących się uniwersytetach absolwentom matematyki wpisuje się: magister FILOZOFII z zakresu matematyki?

Offline Beta Donfor

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 26, 2004, 09:00:58 pm »
Ja nie widzę w matematyce filozofii, to czysta nauka. Filozofia nic nie dowodzi - to tylko hipotezy. A wpisują tak jak wpisują, bo uważają filozofię za naukę.  Z resztą co oznacza "filozof z zakresu matematyki" ?? Czy to czlowiek ktory mysli matematycznie, czy może na podstawie wzorów wyprowadza teoriie dotyczące rzeczywistości, a może zna wszystkich matematyków i ich filozofie życiowe??
A może nie jestem jeszcze na odpowiednim poziomie edukacji, by połączyć te dwie jakże odległe dziedziny??

Offline Przykuta

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 30, 2004, 09:30:37 am »
zobaczcie tutaj: (na samym dole - na razie)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Propozycje_układów_tematycznych

zrobiłem mały rekonesans, gdzie jaka dziedzina powinna należać, ale nie jestem do końca pewien, czy model zgadza się w szczegółach
eni vidi wiki

Offline pszren

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 01, 2004, 07:34:30 pm »
ależ filozofia może równie dobrze zawierać w sobie matematykę. co waszym zdaniem było wcześniejsze historycznie (bo tak zwykle bywało, że na starszych odkryciach bazowały nowsze)?

pitagorejczycy też swoimi źródłami filozoficznymi czerpali z grecji. a co było z egiptem, tego trudno się domyślać. (mam na myśli matematykę egipską).

podpowiedź z wikipedii to właśnie dydaktyka, czyli rzeczywiście co jest grane w nauce popularnej. podobnie układ tematyczny książek w bibliotekach, czyli jak tu posegregować książeczki...

dziś czytałem książkę o poezji chińskiej, tłumaczył matematyk mieszkający w usa, z angielskiego na polski (czyli z drugiej w sumie ręki, chociaż pisał, że jego studentem był chińczyk). mam nadzieję że nikogo tymi dywagacjami nie uraziłem  :o

Offline Przykuta

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 06, 2004, 05:07:52 pm »
Cytat: "pszren"


podpowiedź z wikipedii to właśnie dydaktyka, czyli rzeczywiście co jest grane w nauce popularnej. podobnie układ tematyczny książek w bibliotekach, czyli jak tu posegregować książeczki...


Nie do końca - są tam też nauki interdyscyplinarne - psychologia ewolucyjna, biochemia itd. Układ tematyczny książek w bibliotekach jest inny - według niego poczatkowo chciałem ułożyć schemat
eni vidi wiki

Offline pszren

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 06, 2004, 06:15:08 pm »
Cytat: "Przykuta"
są tam też nauki interdyscyplinarne

niezłe określenie. wiele nauk padało, wiele pojawiało się na chwilę... ale popieram. moim zdaniem jednak warto sięgnąć do praktyki, zobaczyć co się wyrabia na uniwersytetach amerykańskich, i po chwili mamy jasność co się utrzyma następne parę sekund geologicznych.

Czyli masz Władzę? (chodzi o wikipedię). Seriom zainteresowany jak to tam jest.

życzliwy

Offline Przykuta

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 10, 2004, 01:08:11 pm »
Cytat: "pszren"


Czyli masz Władzę? (chodzi o wikipedię). Seriom zainteresowany jak to tam jest.

życzliwy


Adminem nie jestem, tak że niestety IP blokowac nie mogę.  :lol:

Jak chcesz zobaczyć jak jest to najlepiej wpisz jakieś hasło, albo poszukaj w kategoriach -  wkoncu znajdziesz dziurę, którą będziesz zapychać (bez skojarzeń). Zresztą zobacz wikiportal fantastyczny - poza biografiami mało co jest. A jesli chodzi o naukę - to co robi Dixi na wikiportalu biologicznym to naprawdę fajna rzecz. Ale za to fizyka czy socjologia są prawie martwe. Ale to tak.

Najlepiej jest jak się z kims ścigasz we wprowadzaniu haseł na stronę, czy w ogóle przy jej budowaniu. To naprawdę jest lepsze niż teleturniej. :lol:
eni vidi wiki

Offline pszren

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 10, 2004, 04:11:10 pm »
Cytat: "Przykuta"
znajdziesz dziurę

wpisałem koordynacja, nie było dokładnie tego hasła (tylko w wielu innych występowało słowo), dodałem coś takiego:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Koordynacja

co o tym sądzisz? za długie? za mało ścisłe? chętnie w ogóle bym się zajął naukami administracyjnymi. jeśli masz jakieś sugestie, please zamieść je, postaram się ulapszyć i dodać parę haseł.

Pszren

Offline Przykuta

przenikanie się nauk
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 14, 2004, 09:14:46 am »
co do nauik administracyjnych - prawo administracyjne jest nieruszone

czerwonego linka znajdziesz tu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo

Samo hasło administracja też jest nieruszone (zaledwie {{Stub}})

http://pl.wikipedia.org/wiki/Administracja

Ale zaraz go zestubizuje, bo to już nie zalążek :)
eni vidi wiki

 

anything