trawa

Autor Wątek: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?  (Przeczytany 297673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #255 dnia: Wrzesień 29, 2014, 09:39:35 am »
Taki apel pojawił się na facebookowym profilu Kovala:



Fani Kovala - admin zwraca się do Was z drobnym, hmmm.. apelem?
Chodzi o "Wrogie przejęcie" i ogłoszony przez nasz profil konkurs.
Konkurs naprawdę ma sens. Proszę Was, odrzućcie utarte już obiekcje, wielokrotnie powtarzane na różnych forach "hejty" i na spokojnie podejdźcie do Kovala jako do całości, a zauważycie, że historia ma sens i się zamyka.
Kilku redaktorów potrafiło napisać sensowne recenzje, a jeden potrafił nawet odnieść się konstruktywnie do ostatnich stron.
Admin jest w o tyle złej sytuacji, że był przez cały czas powstawania Przejęcia przy jego Twórcach i widział, słyszał jak Oni nad nim pracowali, o czym rozmawiali, jak dochodzili do form którymi ma być przekazana odpowiednia treść. Czasami służył jako "kurier" pomiędzy Bogusławem a Wydawnictwem i widział plansze jako pierwszy, nawet przed Maciejem. Admin przyznaje - były momenty zastanowienia, zdziwienia etc., ale po ogarnięciu całości, poskładaniu wątków rozpoczętych, czasami tylko wspomnianych w poprzednich częściach, a wypływających ponownie w czwartej części, to wszystko w sumie się klei.
Podczas tworzenia, Bogusławowi sprawiało ogromną frajdę kamuflowanie pewnych treści, budowanie wokół nich otoczki tajemnicy i wielowymiarowego spisku. Może jak podejdziecie do tej części z tą wiedzą, to może i Wam sprawi radochę zabawa w "deszyfrację"?
Porównajcie sobie też czasy w jakich kolejno powstawały części - czasy się zmieniały, formy i zakres wiedzy i świadomości społeczeństwa się rozwijał i poszerzał. Koval nie mógł stać w miejscu - nie mógł być ciągle tym samym Kovalem z naszego dzieciństwa. Jego Ojcowie też się przecież zmieniali, dojrzewali, ewoluowali jako ludzie i twórcy/artyści.
I admin zastrzega - nie używa koksu ani innych używek pisząc te słowa, ani także procentów. Dodatkowo admin nie jest nastolatkiem, z klapkami na oczach zapatrzonym w Ojców Kovala jak w obrazki. Admin stara się być człowiekiem obiektywnym i racjonalnie myślącym - czasami nawet za bardzo
Spróbujcie podejść do całości z pewnym z dystansem, zabawcie się złożonym dowcipem którym posługiwali się Maciej i Bogusław tworząc tę czwartą część. Może spróbujcie odłożyć na chwilę na bok własne oczekiwania i wyobrażenia jaka powinna być ta czwarta część i bez nich, na chłodno - powtórzę się - zabawcie się nią, a zobaczycie, że historia się jednak klei.
Tego na tydzień przed Świętem Komiksu, czyli MFKiG, szczerze życzy Wam admin
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2014, 12:30:14 pm wysłana przez Anionorodnik »

Offline misiokles

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #256 dnia: Wrzesień 29, 2014, 09:47:51 am »
To dalej nie pomaga w ogarnięciu Wrogiego Przejęcia. Ma ktoś jakąś myśl, bądź link, który naprowadziłby mnie na fakt, że całość się domyka i wszystko się klei?

Offline starcek

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #257 dnia: Wrzesień 29, 2014, 10:00:02 am »
Wydanie  4 części w formie integrala?  :lol:
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline Anionorodnik

  • Stolnik bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 255
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Sebastian Smolarek
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #258 dnia: Wrzesień 29, 2014, 10:23:47 am »
Jedyny punkt zaczepienia to wypowiedź Parowskiego z dodatków do "Wrogiego przejęcia":


Trzy pierwsze części Funky'ego były komentarzem do sytuacji politycznej w Polsce. "Wrogie przejęcie" wydaje się być od tego wolne. Wydaje się czy jest wolne?

No, nie wiem. We "Wrogim przejęciu" złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma. Drolle przechwytują ciało Funky'ego i inne ludzkie ciała. W odwecie Funky, w postaci cyfrowego fantomu, przejmuje ich system informatyczny. W końcówce jest w samym centrum systemu, w Wielkim Planiście, przejmuje nad nim kontrolę, jak Jerzy Buzek w Parlamencie Europejskim. Od biedy można to traktować jak nawiązanie. We "Wrogim przejęciu" dużo jest myślenia spiskowego i wielostopniowych agentur. Mamy w Polsce gazety i środowiska polityczne, które dokładnie tak widzą naszą rzeczywistość.

Offline bosssu

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #259 dnia: Wrzesień 29, 2014, 11:33:10 am »
Odpowiem krótko - rysunek do bani, twarze bez wyrazu ciosane siekierą, brak tej "kwadratowości" którą lubiłem u Polcha jak w Ekspedycji i pierwszych dwóch tomach, bardzo kiepskie i ogólne tła i kadry, komiks leci w dół od 3-ciego tomu, czwórka zrobiona na siłę albo dla kasy- jest to najsłabszy komiks polski od dłuższego czasu a firmowany takimi nazwiskami. Ja tu nie widzę komiksu który by zamykał dzieło a raczej zapchaj dziurę.

Offline Nawimar

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #260 dnia: Wrzesień 29, 2014, 12:05:21 pm »
Czwarty "Koval" to temat na rozległy, osobny tekst. Ja tylko dodam od siebie, że bardzo mi się podobały przytyki autorów pod adresem feministek (metamorfoza Brendy) i jakościowego upadku kultury popularnej. No i ta zwyrodniała młodzież gimnazjalna :wink: A z rysunkami rzeczywiście mogło być lepiej. Tak jakby Polchowi nie bardzo już się chciało. 

Offline YohnJossarian

  • Redaktor Gildii Filmu
  • Starszy Mistrz
  • *
  • Wiadomości: 385
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #261 dnia: Wrzesień 29, 2014, 12:11:37 pm »
Takie rozpaczliwe apele, jak ten Admina, zacytowany powyżej (i konkurs w sumie też) byłyby niepotrzebne, gdyby ten komiks bronił się sam. A póki co bronią go niestety tylko osoby zaangażowane w jego powstawanie. Może za kilka lat "Wrogie przejęcie" będzie postrzegane korzystniej, ale na razie zdecydowanie przeważają głosy negatywne. I żaden apel tego nie zmieni. Jeśli twórca pokaże paluchem "o tu, tu jest odwołanie. I tu, zwróćcie uwagę, jak to się wszystko zazębia", to wcale nie podniesie wartości tego dzieła.

Sam, jak tylko kupię integral przeczytam czwartą część (a może i całość) raz jeszcze. Za pierwszym razem męczyłem się przy niej i krzywiłem straszliwie. Bardziej zależało mi na doczytaniu, żeby mieć to już za sobą, niż na zrozumieniu o co chodzi. Może za drugim razem będzie lepiej.


Offline bosssu

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #262 dnia: Październik 06, 2014, 09:39:43 pm »
Już pierwsi rozczarowani puszczają integral po...35zł!!!
http://allegro.pl/b-polch-m-paroweski-j-rodek-funky-koval-i4675580238.html

Offline Koalar

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #263 dnia: Październik 06, 2014, 09:48:15 pm »
Już pierwsi rozczarowani puszczają integral po...35zł!!!
http://allegro.pl/b-polch-m-paroweski-j-rodek-funky-koval-i4675580238.html

Komiks jest opisany jako nowy. W jaki sposób wykoncypowałeś, że sprzedający jest rozczarowany tym komiksem?
http://pehowo.blogspot.com/ - moje komiksy (Buzz, PEH, Horror)

Offline bosssu

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #264 dnia: Październik 07, 2014, 04:41:59 pm »
Komiks jest opisany jako nowy. W jaki sposób wykoncypowałeś, że sprzedający jest rozczarowany tym komiksem?
Nie jest to sprzedawca więc komiks albo dostał albo nietrafiony zakup...tak sobie zażartowałem. Ale sam wiesz, że takie tomisko za 35 zł to parodia...pozytywna rzecz jasna. W poprzednim wydaniu Prószyńskiego by nie starczyło na dwa albumy. Sam sie zastanawiam gdzie tkwi kruczek z tą ceną??? Może by tak Ekspedycję wypuścili w takich cenach!!! :biggrin:

celtic

  • Gość
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #265 dnia: Październik 08, 2014, 07:03:34 pm »
Świetne wydanie, może zorganizować jakąś petycję aby wydali w takim formacie Ekspedycję?

Jeśli chodzi o  kreskę Polcha to także jestem zdania jest cieniem tego rysownika który tworzył w latach 80-tych. Ale może gdyby zmienić kolory byłoby lepiej, bo kolory są według mnie gorsze niż sam szkic.
Jestem pod wrażeniem prac w photoshopie kolorysty serii Green Lantern,  to jego kolory sprawiły że przeciętny rysownik Mike McKone w 2008 roku był w pierwszej 10 rysowników w stanach.

Feldkurat

  • Gość
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #266 dnia: Październik 09, 2014, 11:46:47 am »
Takie rozpaczliwe apele, jak ten Admina, zacytowany powyżej (i konkurs w sumie też) byłyby niepotrzebne, gdyby ten komiks bronił się sam. A póki co bronią go niestety tylko osoby zaangażowane w jego powstawanie. Może za kilka lat "Wrogie przejęcie" będzie postrzegane korzystniej, ale na razie zdecydowanie przeważają głosy negatywne. I żaden apel tego nie zmieni. Jeśli twórca pokaże paluchem "o tu, tu jest odwołanie. I tu, zwróćcie uwagę, jak to się wszystko zazębia", to wcale nie podniesie wartości tego dzieła.

A właśnie, niech zatem tak zrobią! Niech pokażą paluchem te tajemnicze wątki, niech powiedzą co zakamuflowali i niech "zdeszyfrują" dla co ciemniejszych, bo ja najwyraźniej jestem na to za głupi...

W sumie ten facebookowy apel jest żałosny i żenujący. Dla mnie Funky Koval był zawsze komiksem kultowym i wiele sobie po kontynuacji obiecywałem. Może za wiele? Ale z drugiej strony, przy geniuszu dwóch pierwszych części, mnie o wiele gorzej podeszła już część trzecia, a czwarta to już w ogóle jakaś kompletna porażka. Jak dla mnie takie zasłanianie się jakimiś rzekomymi ukrytymi treściami, smaczkami, itp. to zwykła, nieudolna próba przysłonięcia faktu, że mamy do czynienia z gniotem.

Feldkurat

  • Gość
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #267 dnia: Październik 09, 2014, 11:48:14 am »
Świetne wydanie, może zorganizować jakąś petycję aby wydali w takim formacie Ekspedycję?

Och jak ja sobie pluję w brodę, że ominęła mnie Ekspedycja w HC. I jak bardzo marzę o jakimś wznowieniu tego komiksu :)

Offline DarekŻory

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #268 dnia: Październik 09, 2014, 12:10:41 pm »
Świetne wydanie, może zorganizować jakąś petycję aby wydali w takim formacie Ekspedycję?


Pewnie są już przymiarki.

Offline oligator1975

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #269 dnia: Październik 09, 2014, 12:52:11 pm »
Och jak ja sobie pluję w brodę, że ominęła mnie Ekspedycja w HC. I jak bardzo marzę o jakimś wznowieniu tego komiksu :)
MAM TEN SAM PROBLEM