trawa

Autor Wątek: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?  (Przeczytany 297703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline starcek

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #510 dnia: Marzec 07, 2015, 08:56:58 pm »
Co to w ogóle za "projekt", bo szczerze mówiąc, nie znam, a chętnie się zapoznam :biggrin:
Do kina marsz! Na "Panią z przedszkola". Nie ma innego sposobu na zapoznanie się z tym projektem. Ale to już chyba zeszło z kina - trzeba czekać na wrzutkę do pisma lub regularne DVD.
- Dlaczego zawsze odpowiadacie pytaniem na pytanie?
- A jakie było pytanie?

Offline arab555

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #511 dnia: Marzec 07, 2015, 09:20:17 pm »
proszę kilka informacji odnośnie tego "projektu" https://pl-pl.facebook.com/pages/Bogus%C5%82aw-Polch/475279175861213

Offline kalbaro74

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #512 dnia: Marzec 07, 2015, 11:08:38 pm »
Co to jest ,,POR. KUNA''?!?





















Offline chmiel

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #513 dnia: Marzec 09, 2015, 07:35:14 am »
Nie wydaje mi się, że zastosowanie okładki któregoś z albumów mogłoby kogoś zmylić. Inna sprawa, że w przypadku wydań zbiorczych/kolekcjonerskich powinno użyć się nowego materiału. W tym kontekście zdziwiło mnie użycie w integralu "Yansa" okładki "Ostatniej wyspy" (dużo gorszej niż "Więźnia wieczności" czy "Gladiatorów") - myślałem, że wydawnictwo zapłaci Rosińskiemu za zrobienie nowej, reprezentatywnej okładki do integrala, zwłaszcza, że pan Grzegorz wyraźnie lubi malować. Niestety Lombard chyba też nie domaga.

Myślę, że dyskusja się przydała, a WK być może słucha głosów czytelników. Jeśli tak to bardzo fajnie.

Offline Kokosz

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #514 dnia: Marzec 09, 2015, 09:50:03 am »
Inna sprawa, że w przypadku wydań zbiorczych/kolekcjonerskich powinno użyć się nowego materiału. (...) zwłaszcza, że pan Grzegorz wyraźnie lubi malować.

To co powiesz w tym kontekście o okładkach kolekcji Grzegorza Rosińskiego z Egmontu?
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2015, 10:08:04 am wysłana przez Kokosz »

Offline Mefisto76

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #515 dnia: Marzec 09, 2015, 10:16:17 am »
Mi nie za bardzo się podobają, ale w wydaniach zbiorczych taki minimalizm zdarza się chyba dość często (patrz kolekcja Rosińskiego z Egmontu), więc chyba się broni...

Chyba nie do końca się broni, skoro u nas wygląda tak:



A mogła tak:

I'm wreck, I'm sleaze, I'm ROCK N'ROLL DISEASE!

Offline Nawimar

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #516 dnia: Marzec 09, 2015, 10:25:44 am »
Mefisto76: "A mogła ta:"
 
Od dawna zastanawiam się kto Piotrowi Rosińskiemu zaakceptował tak fatalną stylizacje okładek kolekcji. Dla mnie masakra.

Offline Kokosz

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #517 dnia: Marzec 09, 2015, 10:52:55 am »
Chyba nie do końca się broni, skoro u nas wygląda tak

Może nie dość precyzyjnie się wyraziłem. "Broni się" odnosiło się do koncepcji Polcha przy wydaniu Muzy, nie do okładek GR, których bardzo nie lubię.

Minimalistyczne okładki wydań zbiorczych są często stosowane w Belgii (gwoli wyjaśnienia - nie podobają mi się, ale są):




Minimalistyczna koncepcja okładek Polcha dla Muzy nie podoba mi się (znacznie lepiej byłoby, gdyby autor narysował nową, ciekawą grafikę ilustrującą serię jako całość), ale wpisuje się w kontekst okładek wydań zbiorczych, stosowanych przez wydawców w innych krajach i jako taka broni się.

A w sumie kto wie - może Polch próbował i też mu wyszedł Thorgal z przepaską? I dlatego wydawca dał to co dał...

Wspomniałem o okładkach kolekcji GR jako przykład (nieudany) minimalizmu na polskim rynku. Swoją drogą to wyjątkowa ironia losu, że autor tworzący jedne z najpiękniejszych ilustracji został u nas wydany w ten sposób... Okładki GR nie bronią się wcale, nic a nic... Tu zgadzam się z tobą w pełni.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2015, 12:24:30 pm wysłana przez Kokosz »

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #518 dnia: Marzec 09, 2015, 06:01:59 pm »
jeden z nielicznych przykładów minimalizmu w wydaniu zbiorczym który  się ''obronił''.


"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Enes

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 09, 2015, 09:59:12 pm »
Witajcie!
To mój pierwszy post na tym forum. Stwierdziłem, że muszę napisać bo nie zdzierżę. Wiele już zostało powiedziane przez Was, znawców komiksu, ale może dobrze będzie jak ktoś to jeszcze raz powtórzy by zabrzmiało dobitniej. Jestem fanem tej serii według Ericha von Danikena (bo Ekspedycją te komiksy nazywa się chyba dopiero od dwutomowego wydania Muzy). Nie życzę sobie by na okładce zabrakło głównych postaci serii, a są to, czy komuś to się podoba czy nie - Ais i Zan, a nie Manes, Marduk czy Aistar. Jeżeli już wydanie zbiorcze ma symbolicznie nawiązywać do serii to niech będzie to trójząb lub jakiś ekwipunek kojarzący się z przybyszami z Des, a nie tubylec (jeden z wielu) z oszczepem. Czy pan Polch nie może namalować jakiejś porządnej okładki? A jeżeli już to robi, na zasadzie obróbki już istniejących ilustracji w komiksie, inna osoba - to może by wybrała jakieś bardziej reprezentatywne ilustracje.
Inaczej uznam, że mój eksperyment na Ziemi poszedł na marne.
Zdesperowany kosmita z Des :evil:
Enes  :wink:

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 09, 2015, 10:52:18 pm »
Witajcie!
To mój pierwszy post na tym forum. Stwierdziłem, że muszę napisać bo nie zdzierżę. Wiele już zostało powiedziane przez Was, znawców komiksu, ale może dobrze będzie jak ktoś to jeszcze raz powtórzy by zabrzmiało dobitniej. Jestem fanem tej serii według Ericha von Danikena (bo Ekspedycją te komiksy nazywa się chyba dopiero od dwutomowego wydania Muzy). Nie życzę sobie by na okładce zabrakło głównych postaci serii, a są to, czy komuś to się podoba czy nie - Ais i Zan, a nie Manes, Marduk czy Aistar. Jeżeli już wydanie zbiorcze ma symbolicznie nawiązywać do serii to niech będzie to trójząb lub jakiś ekwipunek kojarzący się z przybyszami z Des, a nie tubylec (jeden z wielu) z oszczepem. Czy pan Polch nie może namalować jakiejś porządnej okładki? A jeżeli już to robi, na zasadzie obróbki już istniejących ilustracji w komiksie, inna osoba - to może by wybrała jakieś bardziej reprezentatywne ilustracje.
Inaczej uznam, że mój eksperyment na Ziemi poszedł na marne.
Zdesperowany kosmita z Des :evil:
Enes  :wink:


BRAWO !
p.s. co do nazwy też jestem przyzwyczajony do,, Według Ericha von Danikena,, lub ,,Bogowie z kosmosu,,
ale lepiej się do tego nie przyznawać- bo wyzwą od dziadów.
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline Kokosz

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 10, 2015, 06:54:50 am »
Jestem fanem tej serii według Ericha von Danikena (bo Ekspedycją te komiksy nazywa się chyba dopiero od dwutomowego wydania Muzy).

Seria ukazała się w dwunastu krajach i w wiekszości miała tytuł "Bogowie z gwiazd". U nas nie pojawił się ten tytuł, za to na dole albumów był napis "Wg Ericha von Danikena".

Z tego co słyszałem tytuł "Bogowie z gwiazd" jest zastrzeżony przez Danikena, jego tłumacza lub wydawcę i dlatego Muza nie mogła użyć go w swoim wznowieniu. Stąd "Ekspedycja".

Offline Nawimar

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #522 dnia: Marzec 10, 2015, 07:34:22 am »
Enes: "Jeżeli już wydanie zbiorcze ma symbolicznie nawiązywać do serii to niech będzie to trójząb"

Zupełnie o tym nie pomyślałem, ale jeśli wydawca rzeczywiście miałby zamiar snobować się na forsowany ostatnimi czasy minimalizm to wspomniany motyw wypalanego trójzębu (dokładnie ten z tzw. żółtej strony w wydaniu KAWu) byłby (przynajmniej jak dla mnie) optymalnym rozwiązaniem. A przy tym trafnie oddającym ducha tej serii.

Offline bosssu

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #523 dnia: Marzec 10, 2015, 08:25:46 am »
Mnie się osobiście np. okładka Funky do końca nie podoba (taka jakaś pstrokata). Wydania kolekcjonerskie kojarzą mi się właśnie z minimalizmem. Fajna twarda (najlepiej płócienna) oprawa w sensowym kolorze (czerń, zieleń, popiel) z wybijanymi napisami i ewentualnie małym obrazkiem nawiązujacym do serii (jak to w Kolekcji Rosińskiego).
Dla mnie najlepszym rozwiazaniem jest okładka Lądowania w Andach bo to pierwszy zeszyt rozpoczynający cykl (tak jak dano w Yansie)
Mam nadzieję, że autorzy nie pójdą w skrajny sentyment i nie zafundują nam okładki typu:

Offline oligator1975

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #524 dnia: Marzec 10, 2015, 09:52:23 am »
Enes: "Jeżeli już wydanie zbiorcze ma symbolicznie nawiązywać do serii to niech będzie to trójząb"

Zupełnie o tym nie pomyślałem, ale jeśli wydawca rzeczywiście miałby zamiar snobować się na forsowany ostatnimi czasy minimalizm to wspomniany motyw wypalanego trójzębu (dokładnie ten z tzw. żółtej strony w wydaniu KAWu) byłby (przynajmniej jak dla mnie) optymalnym rozwiązaniem. A przy tym trafnie oddającym ducha tej serii.
Trójząb tłoczony na imitacji skóry lub płótnie, minimalizm i  super efekt.
http://gallery.mailchimp.com/9d17c9217240226bbc79d6750/images/L_TSCROOGE_DustJacketandHardcover.jpg
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2015, 09:56:08 am wysłana przez oligator1975 »