trawa

Autor Wątek: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?  (Przeczytany 297619 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline greg0

  • Pisarz bracki
  • ****
  • Wiadomości: 667
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • bardzo lubimy nasze tłumaczenie
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #765 dnia: Sierpień 01, 2015, 03:15:35 pm »
Ekspedycja to będzie chyba kolejny komiks który mnie przerośnie. Czyta się niesamowicie ciężko. Fabuła jest strasznie infantylna, jej głupota jest porażająca, te konflikty wyglądają na prowadzone przez upośledzone dzieci a nie superinteligentnych kosmitów. Mieć tak dobry materiał wyjściowy (Danikena) i zrobić z tego tak słaby komiks to trzeba mieć dar. Na szczęście z rysunkami jest lepiej, ale nawet najlepsze rysunki nie uratują tak marnego scenariusza.

Na " Aleja Komiksu" przeczytałem ostatnio recenzję w której autor w podobnym tonie wypowiadał się na temat "Ekspedycji" .Trudno się oczywiście nie zgodzić z  przedstawioną argumentacją . Scenariusz nie jest najwyższych lotów ma wiele niedociągnięć uproszczeń i nielogiczności. Należy jednak pamiętać że scenariusz był pisany pod bardzo młodego czytelnika . Adresatem był ( lata 70-80) czytelnik 12-16 letni . Świat idzie do przodu , dzisiaj po "Ekspedycję " powinni sięgać  8-12 latkowie. Problem w tym, że po najnowsze  wydanie komiksu Polcha i Górnego sięgają 40-latkowie, którzy w zamyśle twórców nie byli jego potencjalnymi odbiorcami.
Jeśli po komiks dla dzieci sięgają starzy wyjadacze to nie wina scenariusza  tylko osoby która sięga po  produkt nie dla niego przeznaczony.
"Ekspedycja " ma 30-lat a więc można było przed zakupem zasięgnąć informacji na jej temat.
Oczywiście ja  "Ekspedycję " przeczytałem , wiedziałem  czego się po niej  spodziewać i dlatego pewne fabularne niedociągnięcia i potknięcia scenariuszowe mnie bynajmniej nie raziły.










   
« Ostatnia zmiana: Sierpień 01, 2015, 04:01:18 pm wysłana przez greg0 »
"Jesteś podwójnym sobą."

Offline bosssu

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #766 dnia: Sierpień 02, 2015, 09:21:49 am »
To tak jakby narzekać na filmy fantastyczne z dawnych lat siedząc sobie ze smartfonem w fotelu.
Ekspedycja to komiks KULTOWY, na którym wychowała się rzesza młodzieży i nie ma co porównywać do dzisiejszych czasów. Stary czytelnik z rozrzewnieniem wspomni ten komiks a nowy młody może traktować to tylko jako "ramotkę". TO NIE JEST SUPERHERO to komiks wręcz pionierski ( w Niemczech zyskał bardzo dużą sławę) więc tak jak Rozbitkowie Czasu powinien być traktowany z przymrużeniem oka. Moim jednym z pierwszych komiksów był Bunt Olbrzymów i zawsze sięgam po ten komiks z dużą nostalgią i nie można recenzować takich dzieł z perspektywy współczesności. Może jest i miejscami słaby ale jest też kultowy.

Offline amsterdream

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #767 dnia: Sierpień 02, 2015, 10:51:20 am »
Nie czytałem w dzieciństwie Ekspedycji więc nie mam do niej żadnego sentymentu. Moim zdaniem żeby coś zasłużyło na miano kultowego musi bronić się po latach.

Offline Kokosz

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #768 dnia: Sierpień 02, 2015, 11:14:36 am »
Nie czytałem w dzieciństwie Ekspedycji więc nie mam do niej żadnego sentymentu. Moim zdaniem żeby coś zasłużyło na miano kultowego musi bronić się po latach.

Nie zgadzam się. Aby coś było kultowe, w swoich czasach musi odegrać kultową rolę. Jeśli odegra - to jest i już. A jak będzie się starzało, jak będzie to odbierane po latach - to jest zupełnie osobna sprawa.

Większość kultowych komiksów po latach się nie broni - Kapitan Żbik, Kapitan Kloss, Tytus, Funky Koval, Ekspedycja, Noc sprawiedliwych pięści, Tajfun, Yans i wiele innych - w czasach kiedy powstały zaczytywali się nimi wszyscy miłośnicy komiksów, dyskutowali, komentowali, cytowali powiedzonka. I właśnie dlatego są kultowe. Niezależnie od tego, że jak teraz porównamy je z obecnie publikowanymi tytułami, to okazuje się, że to jednak ramotki.

Myślę, że niewiele z nich po latach wytrzymuje konfrontację z najlepszymi współcześnie wydawanymi pozycjami. Według mnie jest to Kajko i Kokosz czy Ciotka Fru-Bęc oraz Gucio i Cezar (oczywiście w swojej grupie wiekowej). Coś jeszcze by się znalazło?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 02, 2015, 12:23:46 pm wysłana przez Kokosz »

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #769 dnia: Sierpień 03, 2015, 10:22:41 pm »
Być może miałby sens zbiorek ze starszymi polskimi komiksami fantastycznymi.
Już gdzieś kiedyś pisałem. Marzy mi się taki zbiorek:




- Spotkanie B.Polch
- Przybysze G. Rosiński
- Pojedynek (?) G. Rosiński
- Vahanara J. Wróblewski
- Najdłuższa podróż G. Rosiński
- W służbie galaktycznej G. Rosiński
- Ogień nad Tajgą M. Szyszko
- Eksponat AX Z. Kasprzak
- Regenerit Z. Kasprzak-
- Tam, gdzie słońce zachodzi seledynowo Andrzejewski
- Wojna światów Andrzejewski
- Wehikuł czasu
- Opowieści nie z tej Ziemi M. Parzydło


Zapewne kilka pozycji "zgubiłem". Rozumiem, że szansa wydania (zebrania) graniczy z trafieniem 6 w totka.
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #770 dnia: Wrzesień 30, 2015, 09:26:41 pm »
 Czyżbyśmy mieli dostać dwie wersje okładki? ;)
http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/wiedzmin/wiedzmin-kolekcjonerski
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Archelon

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 221
  • Total likes: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mane, tekel, fares
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #771 dnia: Wrzesień 30, 2015, 09:41:30 pm »

Czyżbyśmy mieli dostać dwie wersje okładki? :wink:
http://www.komiks.gildia.pl/komiksy/wiedzmin/wiedzmin-kolekcjonerski
Rzeczywiście. Wersja standardowa za 60 zł (rabat 33%). Ta do której podałeś link.
Wersja dla sklepu Gildia.pl za 67,43 zł (rabat 25%). Ciekawe jak będzie się prezentowała? Jaki nakład?
Jeśli nie będzie szpetniejsza od obecnie przedstawionej to się skuszę.
"Seria jest bardzo fajna. Ten kto nie kupi jest nędznym sclavusem. Albo innym Bazyliszkiem."

Offline Death

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #772 dnia: Wrzesień 30, 2015, 09:55:55 pm »
Polska szkoła okładki znowu zaatakowała.  :smile:

Offline tucoRamirez

  • Zbrojmistrz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 1 010
  • Total likes: 2
  • Hijo de una gran puta!
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #773 dnia: Wrzesień 30, 2015, 10:04:56 pm »
Polska szkoła okładki znowu zaatakowała.  :smile:
ojtam..... okładka po prostu nie może odstawać od pozostałych..
http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/286609-boguslaw-polch-pakiet-komiksow-ekspedycja-funky-koval-wiedzmin
Z wszystkiego, co kiedykolwiek napisano, lubię tylko to, co autor napisał własną krwią.

Offline Death

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #774 dnia: Wrzesień 30, 2015, 10:07:58 pm »
Aaaa, za dużo brzydoty naraz. Najzabawniejsze, że ilustracja na okładkę Kovala jest bardzo ładna, to musieli walnąć na nią zielony efekt wirowania proszku Vizir, czy innego promieniowania radioaktywnego.

Offline Kokosz

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #775 dnia: Październik 01, 2015, 07:01:08 am »
Na okładce Wiedźmina jest główny bohater komiksu. Więc nie ma co marudzić na inne detale, w stosunku do "Ekspedycji" poprawa jest powalająca.

Offline chmiel

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #776 dnia: Październik 01, 2015, 07:20:41 am »
Warto jednak zauważyć, że czcionka na okładce pozostała "stylowa", jak w poprzednich wydaniach zbiorczych twórczości Polcha.
Death ma rację - polska szkoła okładki w pełnej krasie. Ale ilustracja nie jest kolażem, także jest progres. Za którymś razem się uda. Ups... komiksy Polcha się skończyły. No chyba, że Tomek Grot :lol:

Offline mack3

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #777 dnia: Październik 01, 2015, 01:01:04 pm »
Nie czytałem Wiedźmina Polcha i raczej ten komiks odpuszczę, ale okładka jest dla mnie OK. Nic specjalnego, ale  jakoś tam wygląda (w przeciwieństwie do Ekspedycji)

Offline Death

Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #778 dnia: Październik 01, 2015, 01:04:05 pm »
Okładka Trusta lepsza.
Wydaje mi się, czy te złote boki nawiązują do okładek Thorgala?


Źródło: http://www.alejakomiksu.com/nowosci/21989/Wiedzmin-powraca/

fragsel

  • Gość
Odp: "Ekspedycja", "Funky Koval" i co dalej?
« Odpowiedź #779 dnia: Październik 01, 2015, 01:06:50 pm »
Jest super!!! biorę okładkę z gildii.