trawa

Autor Wątek: Twoj Komiks  (Przeczytany 35172 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nawimar

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #180 dnia: Kwiecień 06, 2014, 09:17:06 pm »
Jerzydziki: "I tak sie zastanawiam, czy Xavier Retat był może ekscentrycznym milionerem, który mógł sobie pozwolić na utopienie niemałej chyba kasy, bawiąc się w wydawanie komiksów w Polsce?"
 
Zdaje się, że gdy zaczynał swoją działalność w Polsce jako przedstawiciel (chyba) Hondy jego znajomi z Francji mówili mu ponoć (według jego własnych słów): "Jesteś gupi". Biznes jednak okazał się opłacalny, chyba po części ze względu na zamówienia dla naszej armii. Kiedyś nawet wypatrzyłem go w albumiku promującym motocykle tego producenta zakupione na potrzeby wojska. W jego przekonaniu podobnie miało być z komiksami. Ale niestety nie wyszło.

Offline Zamorano

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #181 dnia: Kwiecień 07, 2014, 01:05:45 am »
Nie ma żadnej informacji o "materiale  źródłowym".
Ktoś tam wspomniał, że kojarzy mu się z "Królami przeklętymi", ale to wszystko.
"Głowy Orłów" to oryginalna fabuła, nie adaptacja.

Komiksu pozbyłem się parę lat temu, więc mogę się mylić, ale wydaje mi się że była w nim informacja o materiale źródłowym. Kilka postów temu Zamorano wspomniał o cyklu "Królowie przeklęci" - być może chodzi właśnie o te powieść. Ale jak mówię, nie pamiętam dokładnie, stąd moje pytanie wcześniej. Mógłby to zweryfikować ktoś kto ma 1 tom "Głów".

Nie jest to adaptacja. W znacznej części to jest ten sam "materiał historiograficzny", że tak powiem dla konkretnego wycinka wieków średnich we Francji. Te same postacie historyczne i tak dalej. Tylko o ile pamiętam "Głowy orłów" zaczynają się wcześniej (panowanie Ludwika Świętego) niż cykl powieściowy Druona. Ale do tego momentu dochodzi seria komiksowa. W albumie 15 "Mahaut" masz historię Mahaut d'Artois i jej sporu z Robertem (czyli mniej więcej tożsame z "Królem z żelaza"), otrucia syna Ludwika Kłótliwego i Klemencji Węgierskiej / dziecka jego mamki Marii de Cresay (nawet na okładce jest scena chrztu etc.), skandal z wieży Nesle. To po prostu historia Francji Kapetyngów i wczesnych Walezjuszy. Dlatego się kojarzy z Druonem, ale to nie jest adaptacja powieści. Od roku 2002 (bodaj 16 tom) serię pisze zresztą mediewistka, przy okazji scenarzystka.
Łowco. Idziesz, jak zawsze, po krawędzi. Nieunikniony jest dzień , w którym popełnisz błąd."
BLADE RUNNER
http://www.kamil78.dami.pl/books.htm

Offline jerzydziki

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #182 dnia: Kwiecień 07, 2014, 07:28:57 pm »
I wszystko jasne, dzięki za wyjaśnienie. Widać pamięć u mnie już nie ta co kiedyś...

Offline Michaś P.

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 08, 2014, 07:23:31 am »
Twój Komiks upadł bo:
- szef nie zrobił badania rynku i nie słuchał głosu fanów komiksów z Polski lecz rad francuskich wydawców, którzy nie orientowali się w polskich realiach (posłuchał tylko raz Andrzeja Gratę z Centrum Komiksu, który namówił go na wydanie "Rorka" i to była jedyna rentowna pozycja)
- szef finansował druk komiksów z zysków ze sprzedaży Hondy, kiedy Honda otwarła własny oddział w Polsce, źródło finansowania wyschło i Twój Komiks upadł razem z Motopolem.
- sekretarka firmy choć na komiksach się nie znała miała więcej do powiedzenia ws. tego co się ukaże niż ja (czasami moje naciski pomogły przyspieszyć wydanie nowych "Rorków", ale na ogół mnie nie słuchała).
- szef nie chciał wprowadzać w działalności wydawnictwa żadnych zmian (jako jedyna osoba w firmie znająca realia komiksu w Polsce opracowałem z własnej inicjatywy realny plan naprawczy, ale nie pozwolono mi go nawet przedstawić).


Najlepiej się sprzedawały komiksy:
1. Rork (były dodruki)
2. Calagan
3. Przygody Tintina

Najgorzej się sprzedawały:
1. Głowy orłów (nie rozumiem, dlaczego ten komiks, tak źle się sprzedawał)
2. Public Relations
3. Wody Morteluny

Kolejność nieprzypadkowa.


Wydawnictwo można było uratować, ale jego szef nie chciał o tym rozmawiać i niczego zmieniać w strategii firmy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2014, 08:00:56 am wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline Nawimar

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 08, 2014, 08:09:27 am »
Michaś P.: "sekretarka firmy choć na komiksach się nie znała miała więcej do powiedzenia ws. tego co się ukaże niż ja"

 A mimo wszystko się nie starała. Kiedyś zadzwoniłem do tej pani z zapytanie kiedy w końcu opublikują szósty tom "Rorka". W bardzo miłym tonie odpowiedziała, że "(...) to kwestia dwóch, maksymalnie trzech tygodni".
 
 Komiks wydano mniej więcej rok później...

Offline keram

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 08, 2014, 06:03:04 pm »
Twój Komiks upadł bo:
- szef nie zrobił badania rynku i nie słuchał głosu fanów komiksów z Polski lecz rad francuskich wydawców, którzy nie orientowali się w polskich realiach (posłuchał tylko raz Andrzeja Gratę z Centrum Komiksu, który namówił go na wydanie "Rorka" i to była jedyna rentowna pozycja)
- szef finansował druk komiksów z zysków ze sprzedaży Hondy, kiedy Honda otwarła własny oddział w Polsce, źródło finansowania wyschło i Twój Komiks upadł razem z Motopolem.
- sekretarka firmy choć na komiksach się nie znała miała więcej do powiedzenia ws. tego co się ukaże niż ja (czasami moje naciski pomogły przyspieszyć wydanie nowych "Rorków", ale na ogół mnie nie słuchała).
- szef nie chciał wprowadzać w działalności wydawnictwa żadnych zmian (jako jedyna osoba w firmie znająca realia komiksu w Polsce opracowałem z własnej inicjatywy realny plan naprawczy, ale nie pozwolono mi go nawet przedstawić).


Najlepiej się sprzedawały komiksy:
1. Rork (były dodruki)
2. Calagan
3. Przygody Tintina

Najgorzej się sprzedawały:
1. Głowy orłów (nie rozumiem, dlaczego ten komiks, tak źle się sprzedawał)
2. Public Relations
3. Wody Morteluny

Kolejność nieprzypadkowa.


Wydawnictwo można było uratować, ale jego szef nie chciał o tym rozmawiać i niczego zmieniać w strategii firmy.

Calagan na 2 miejscu? (na pewno nie chodzi o Joe Bar Team?)

"Głowy Orłów" najgorzej sprzedającym się komiksem?
Szok! Dla mnie to jedna z najlepszych serii.
Być może seria ta sprzedawała się tak słabo, bo została wprowadzona dość późno. Z tego co pamiętam 1 tom wyszedł w lipcu 2002, gdy większość oferty Motopolu była już w księgarniach, szalał Amber, atakował Podsiedlik.

Offline graves

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #186 dnia: Kwiecień 08, 2014, 06:23:25 pm »
"Głowy Orłów" najgorzej sprzedającym się komiksem?
A dla mnie nie. Mam z TK bardzo dużo (dokładnie oprócz 20 komiksów).  "Głów Orłów" nigdy nie kupiłem.
I takich osób jak ja było dużo. W tamtym czasie już sie zaczał mały przesyt rynku, a ten komiks nie zachęcał do kupna.
"It is an old maximum of mine that when you have excluded the imposible, whatever remains, however improbable, must be the truth."

Offline keram

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #187 dnia: Kwiecień 08, 2014, 08:12:24 pm »
Czyli potwierdzasz (niezależnie od oceny komiksu), że jedną z przyczyn klapy tej serii był fakt, że w momencie jej startu na rynku panował przesyt.

Offline Michaś P.

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #188 dnia: Kwiecień 09, 2014, 06:12:05 am »
"Calagan na 2 miejscu? (na pewno nie chodzi o Joe Bar Team?)"


Masz rację. Pomyliły mi się tytuły. Nr 2 to był "Joe Bar Team".
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline keram

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #189 dnia: Kwiecień 09, 2014, 04:32:18 pm »
Tak właśnie myślałem. Pamiętam informacje o dobrych wynikach tej serii, na co wpływ miała ponoć publikacja w magazynie "Świat motocykli".

Czy mógłbyś napisać więcej o działalności wydawnictwa:
- publikację jakich serii rozważał Retat
- czemu nie doszło do realizacji niektórych zapowiedzi (Kroniki Barbarzyńców, Ric Hochet)
- co konkretnie proponowałeś w swoim "planie naprawy"

i inne ciekawostki.

Offline keram

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #190 dnia: Czerwiec 15, 2014, 02:48:11 pm »
Drogi Michasiu!
Ponawiam swoją prośbę o wspominki na temat Motopolu,( zawsze lepiej czerpać wiadomości z pierwszej ręki).

Offline Michaś P.

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #191 dnia: Czerwiec 23, 2014, 07:19:49 am »
- publikację jakich serii rozważał Retat

Nie wiem. Zależało mu głównie na wydawaniu "Michela Vaillanta".

- czemu nie doszło do realizacji niektórych zapowiedzi (Kroniki Barbarzyńców, Ric Hochet)

Było to w planach i jeśli nie zostało zrealizowane to z tego samego powodu co niewydanie pozostałych albumów z wydawanych serii.

- co konkretnie proponowałeś w swoim "planie naprawy"

Zrobić wszystko na odwrót. Wydawać polskie komiksy, jak "Kajko i Kokosz", "Kic Przystojniak" czy "Jeż Jerzy" na rynek francuski. Firma posiadała możliwości finansowe, lingwistyczne, spedycyjne, rozeznanie rynku francuskiego, kontakty we Francji, możliwość przeprowadzenia badania rynku, osobę orientującą się w polskim środowisku komiksowym, która mogła dogadać się a autorami oraz inne silne atuty. Ostatecznie szef nie poznał pomysłu bo został zablokowany przez pracowników pośredniego szczebla. Pomysł wydawać się może szalony, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, ale dokładnie przeanalizowałem ówczesne możliwości i atuty firmy, grupę docelową i z każdą kolejną analizą utwierdzałem się w przekonaniu, że to jest realne i może przynieść pieniądze (darmowy transport do Francji, koszty polskie, dochody francuskie).

- i inne ciekawostki.

Część nakładu "Przygód Tintina" została wysłana do Francji i sprzedawała się lepiej niż w Polsce. Kupowali je fani Tintina kolekcjonujący wydania z całego świata.

Więcej o Twoim Komiksie nie będę pisać. Dla mnie to zamknięta przeszłość.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2014, 02:50:24 pm wysłana przez Michaś P. »
Nowy adres oficjalnej strony "Krakersa": http://komiks.ovh

Offline amsterdream

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #192 dnia: Luty 06, 2017, 12:35:45 am »
W weekend odświeżyłem sobie Władców Chmielu. Rewelacyjny komiks, z tomu na tom coraz lepszy. To co najbardziej w nim urzeka to obserwowanie losów rodu Steenfortów na przestrzeni pokoleń - ludzie się rodzą, dorastają, umierają. Jedni mają dryg do biznesu, inni niemal wszystko zaprzepaszczają. Tom 4 i 5 - Noel i Julianna to chyba najlepsze co czytałem od Van Hamme. Aż dziw, że do dzisiaj nikt tego nie dokończył, w końcu zostały tylko 3 tomy.

Chętnie prześledziłbym też dalsze losy Niebieskich Mundurów, Błękitnej Jaszczurki (zostały tylko 2 tomy) , Franka Lincolna czy Cedryka. Trochę brakuje mi obecnie takich lekkich, frankofońskich serii komiksowych, jakich miał sporo w swojej ofercie Motopol - Twój Komiks.

Offline keram

Odp: Twoj Komiks
« Odpowiedź #193 dnia: Luty 06, 2017, 06:22:57 am »
Ja jestem wielkim fanem serii "Głowy Orłów", stawiam ją wyżej niż wracającego właśnie "Vasco".
Seria składa się z 27 tomów i podzielona jest na cykle.
1-3 - pierwszy cykl
4-5 - drugi cykl
6-10 - trzeci cykl
11 - tom samodzielny
12-15 - czwarty cykl
Począwszy od tomu 16 seria opowiada o dzieciach Hugona.

Gdyby więc jakiś wydawca opublikował tomy 1-15 w trzech integralach, byłoby super.
Wiem, że szanse na to są niewielkie, ale skoro Vasco powrócił to może kiedyś wrócą GO.

 

anything