Gildia Literatury (www.literatura.gildia.pl) > Forum Literatury

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania

(1/92) > >>

QbSon:
W TYM TEMACIE ZADAJEMY PYTANIA ZWIAZANE Z WSZELKIMI MATURAMI, EGZAMINAMI itp. itd.



Nie jestem (jeszcze) wielkim fanem fantasy gdyz przeczytałem jedynie "Sagę o Wiedźminie" Sapkowskiego i ze 4 książki Tolkiena. Jednak to co przeczytałem natchnęło mnie by wybrać na maturę temat: "Konflikty i uprzedzenia rasowe w literaturze fantasy". W tym momencie mam do was wielka proźbę: Czy moglibyście polecić mi jakieś tytuły, w których występuje dobra interakcja między rasami i takie, które szczególnie mogłyby mi być pomocne w pracy? Czy znacie jakieś inne publikacje lub strony internetowe, które mogłyby mi być pomocne? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!

Ps. Uważam, że to dobry temat do dyskusji. Napewno wasze spostrzeżenia także okażą mi się pomocne. Dzięki!

Shadowmage:
Cóż, ja nie przepadam szczególnie za fantasy z typowymi rasami, czyli elfami, krasnoludami etc, bo bije od tego stereotypami. Praktycznie w każdej ksiażce z nimi znajdziesz że elfy nie lubią krasnludów i wzajemnie, a ludzi to tak naprawde nie lubi nikt. Najbardziej rzuca sie to w oczy w miernej jakosciowo literaturze opartej na grach RPG. Z innych pozycji przychodzi mi do głowy przed wszystkim cykl Stevena Eriksona "Opowieści z Malazańskiej księgi Poległych". Rasy są w oryginalne i bardzo rozbudowane. Pełno jest między nimi antagonizmów: Tiste Edur, Tiste Andi i Tiste Liosan najchętniej by się wybili do nogi nawzajem, a nienawiść T'lan Imassów do Jaghutów doprowadziła do przemiany całej rasy. Przykłady możńa by mnożyć, a dodatkowo jest to znakomita lektura.

No i trochę nie na temat, ale znacznie wiecej przykładów na antagonizmy znajdziesz w sf - szczególnie w obawie ludzkosci przed nieznanym. Moze być to zarówno stosunek do obcych ras jak i inteligentnych maszyn...

Taki temat na maturze? Dlaczego go nie było jak ja pisałem?

Radagajs:

--- Cytat: "Shadowmage" ---Taki temat na maturze? Dlaczego go nie było jak ja pisałem?
--- Koniec cytatu ---


Bo na nowej maturze można zaproponować własny.

QbSon:
Bo teraz jest "nowa" matura. :P Na ustna mature z polskiego składamy tematy do końca września. Dali nam listę około 35 tematów, ale zostawili mozliwość stworzenia własnego, który bedzie chyba nawet wyżej punktowany ze względu na "rozwijanie własnych zainteresowań literackich". :D Ten, który wziołem jest moim własnym, autorskim tematem.

Co do tych ras, o których napisałeś... Wolał bym się raczej ograniczyć do tych podstawowych. Najlepiej jest temat sprecyzować, a jeżeli wezmę tak rozbudowany system ras to mogę się w tym pogóbić. Z widomych względów nie chciał bym tego. Niemniej jednak dziękuję za pomoc. :)

Zibi:

--- Cytat: "QbSon" ---... Dali nam listę około 35 tematów...
--- Koniec cytatu ---

Jakas uboga u was ta lista. U mnie jest ok 80, a kolezanka z innej szkoly ma ponad 100...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej