Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329489 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Snorri

Matura i literatura fantasy .....
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 20, 2006, 02:46:17 pm »
Witam!
Zwracam sie z gorąca prosba do was czytelnikow fanatykow ;] o pomoc w sprawie maturki! Otoz mam temat zwiazny z "nasza" litaratura! Brzmi o mniej wiecej tak "Litaratura Fantasy a wartosci przez nia reprezentowane"
Glownie chodzi mi o streszczenia utworow, dobre recenzje, opinie itp! Cos co mimoze sie przydac do pracki! ZA dobre rady gdzie szukac co pisac itp bede rowniez wdzieczny! Wiem ze sa tutaj powazniejsi czytelnicy ktorzy sa w stanie mi doradzic dlatego tutaj sie pojawilem! Z gory dziekuje za wszelka pomoc! Ponizej zamieszczam liste utworow o ktora mi chodzi i ktora uzyje an maturce.....:
- Władca Pierscieni
- Saga o Wiedzminie
- Siewca Wiatru
-Czarnoksieznik z Archipelagu
- Dziewieciu Ksiazat Amberu
- opowiadania o Conanie
- Koncert Nieskonczonosci
- Zobaczyc Lankmar i Umrzec
- Krol Bezmiarow
- Swiat Krola Artura Maladie

p.s Co prawda nie wykorzystam wszystkich ksiazek ale cos z tego wybiore... P.S2 ;] i Zeby nie bylo ze ide na latwizne czytam te wszystkie ksiazki to co mi pomozecie bedzie traktowane jako pomoc naukowa ;]
 
Jeszcze raz dzieki....

......................

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #106 dnia: Styczeń 21, 2006, 07:12:37 pm »
No tak, moda nie ma to myszy harcują :?

Weźże przejrzyj forum zanim założysz nowy temat (netykiety się nie zna i regulaminu się nie czytało?) - nawet nie musisz stron przerzucać bo na tej na dole jest odpowiedni wątek...

Offline Snorri

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #107 dnia: Styczeń 21, 2006, 09:00:32 pm »
Owszem widzialem ten post... I stwierdzilem ze ten koles ma troche inny problem tzn dotyczacy mniej wiecej tego samego ale on prosil o cos innego niz ja.... Jestem tu nowy, na tym dziale forum wiec prosze mi wybaczyc ze zasmiecam forum... A jesli cos, to prosze aby moderator to usunal skoro zle zrobilem! Pozdro

Offline Dariusz888

Help
« Odpowiedź #108 dnia: Luty 14, 2006, 11:16:20 am »
Też mam problem;D. Poszukuje książek teorio-literacjich o fantasy i horrorze (coś w stylu "Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini"). Od tego zależy mój (jędrny;D) tyłek. Plz Help.

Offline FeN

"Przestrzenie pośmiertne"
« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 28, 2006, 07:02:25 pm »
Witam wszystkich.
Sytuacja zmusiła mnie do zwrócenia sie do Was..., bez owijania w bawełne przejdę do rzeczy:
Jestem tegorocznym maturzystą i potrzebuję pomocy w dobraniu literatury na prezentację maturalną. Mój temat brzmi: "Przestrzenie pośmiertne. Odwołaj sie do bohaterów, którzy przekroczyli granicę życia i śmierci, podróżowali po zaświatach i powrócili do świata żywych."
I tutaj pojawia się mój problem, a mianowicie, potrzebuję literatury pasującej do tego tematu. Oczywiście najchętniej widziane byłyby tytuły książek fantasy, gdyż za dużo czasu na przeczytanie ich nie mam, a właśnie książki fantasy czytam najchętniej i nie zajmuje mi to za dużo czasu. Więc jeśli ktoś spotkał się z książką pasująca do tematu, to jeśli byłby łaskaw, niech napisze tytuł ksiażki, autora i ewentualnie tom, w którym znajduje sie ten motyw.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Pozdrawiam

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 28, 2006, 08:12:41 pm »
Gandalf...
Trzeba było myśleć wcześniej...
Trzebaby przesunąć ten wątek...

Offline FeN

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 28, 2006, 09:22:36 pm »
Jeśli chodzi o Władce Pierścieni to jest tam znikomy opis zaświatów. Ale dzięki za pomoc. Czekam na inne propozycje.

Offline Henry

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 29, 2006, 08:05:53 am »
Najbardziej nasuwa mi sie "Boska Komedia" Dantego, nadto oczywiście "Mistrz i Malgorzata" Bułhakowa. Możesz też sięgnać do mitów greckich. Jak znajdę chwilę czasu, to pomyślę, co by tu jeszcze.
Przy okazji - miałem maturę równo 10 lat temu :)

Offline FeN

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 29, 2006, 01:02:51 pm »
Dzięki. Jeśli chodzi o Boską Komedie, to nie byłem/jestem pewny, czy głowny bohater wraca do świata żywych, a z mitów greckich oczywiście mit o Orfeuszu

Offline Henry

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 29, 2006, 02:19:31 pm »
Herkules tez odwiedził Hades, i bodajże Odys.
Pomyślę dziś co jeszcze i dam Ci cynk.

Offline misery_chick

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #115 dnia: Kwiecień 05, 2006, 02:55:34 pm »
Sama też przygotowywałam prezentacje maturalną z fantastyki (sposób przedstawiania postaci fantastycznych a ich rola w fabule), ale już jakiś czas temu ;) Korzystałam z "Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini" Sapkowskiego, z opracowań utworów Ursuli Le Guin zamieszczonych w jednym z numerów Anatomii Fantastyki (trudno dostępne, kupiłam w antykwariacie, ale bardzo dobre), parę dobrych artykułów zamieściła Fantastyka i Fenix, z nowszych rzeczy bardzo przydatny jest dwumiesięcznik dla zaawansowanych Fantastyki. Dobrych opracowań Tolkiena jest mnóstwo, więc z tym raczej nie będziesz miał problemu. Pozdrawiam! I życze owocnych badań :)

Offline misery_chick

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #116 dnia: Kwiecień 05, 2006, 09:36:25 pm »
"Gdzie wasze ciała porzucone" (Farmer Philip Jose). Bohaterowie zostają przywróceni do życia w zupełnie nieznanej krainie. Krótka i bardzo intersująca powieść. Powstał na jej podstawie pilot serialu "Riverworld", ale pierwowzór literacki jest lepszy.
Pozdrawiam i powodzenia na maturze ;)

Offline FeN

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #117 dnia: Kwiecień 09, 2006, 02:36:48 pm »
Dzięki :)
Niestety bibliografie musiałem juz oddac, więc nie moge dodać już żadnych książek, toteż temat można zamknąć, jeszcze raz dzięki za pomoc.

Offline Jose

Książki o fantastyce
« Odpowiedź #118 dnia: Wrzesień 09, 2006, 09:24:52 am »
Witam!
Moja narzeczona zastanawia się nad pisaniem pracy licencjackiej na temat fantastyki. Chce się oprzeć głównie na na rpg i bitewniakach (to mój wpływ). Jednak to wszystko narazie takie luźne pomysły i może się to przekształci w zupełnie co innego. Znacie może jakieś książki traktujące o fantastyce? Nie chodzi mi o opisy mitologii czy biografie autorow. raczej takie opracowania w stylu: "czym jest fantastyka" ... gdzie bedzie opisana np. ewolucja od mitologii do   czasow dzisiejszych... moze byc obcojęzyczne :) mam nadzieje,że wiecie o co chodzi i to dobre forum na zadanie takowego pytania.

Offline Ubiquity

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #119 dnia: Wrzesień 09, 2006, 01:31:07 pm »
Nie znam za wiele takich opracowań, ale ogólnie o fantasy chyba będzie można znaleźć coś w tym przewodniku. Co do treści merytorycznej nie mogę sie wypowiedzieć bo nie miałem go w ręce :)
Poza tym warto przejrzeć gazety o tej tematyce, czasami można trafić na jakiś ciekawy felieton, no i szukać po portalach.
Wake up to Ubik and be wild!
Safe when taken as directed.