trawa

Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 337158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Julek_

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #135 dnia: Listopad 26, 2006, 09:59:22 pm »
Szuli,
pod ten temat podchodzi cały mickiewiczowski odłam romantyzmu.

Offline Drake

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #136 dnia: Listopad 27, 2006, 06:55:26 pm »
Witam
Podobnie jak użytkownik kilka postów wcześniej wybrałem temat: Motywy średniowieczne inspiracją dla twórców literatury fantasy. Analizując wybrane przykłady przedstaw sposoby wykorzystania motywów i ich funkcje. Z pozoru całość wydaje się dość łatwa, jednak jestem dość młodym czytelnikiem gatunku, w dodatku wychowanym głównie na Pratchett'cie, więc nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać. Czy mógłby ktoś zaproponować coś z tytułów, żebym wyłapał mniej więcej, w jakich kręgach szukać informacji? Byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Drake

MaR

  • Gość
runiczny
« Odpowiedź #137 dnia: Listopad 29, 2006, 07:36:31 pm »
Witam

Mam wielką prośbę do wspaniałej publiki czytającej książki. Otóż małżowinka moja szanowna umyśliła pisać pracę nt używania runów (zapisu runicznego) w powieściach. Niby temat fajny, ale przeszukawszy domową biblioteczkę znalazłem zapis tylko u szacownego J.R.R. Tolkiena. A to niestety za mało.

Dlatego proszę szanownych czytających o tytuły i autorów, którzy zastosowali w swych powieściach zapis runiczny - np jako zaklęcia, lub zagadkę z dawnych czasów.

Offline DaR0

Prezentacja maturalna..może możesz mi pomóc ? :D
« Odpowiedź #138 dnia: Grudzień 09, 2006, 06:14:02 pm »
Mam do was drodzy forumowicze wielka prośbe :) Prosze o propozycje bibliografii do tematu maturalnego p.t. :
"walka dobra ze złem w literaturze fantasy. Omów na podstawie wybranych utworów"

Ogólny zarys już mam ale moze ktos ma jakis ciekawy pomysł. Brkauje mi przede wszystkim ksiązek któe podejmują ten temat jako problematyke, ackzolwiek same utwory fantasy takze mile widziane.

Pozdrawiam

p.s. Mam nadizeje ze w dobrym miejscu zadałem to pytanie, jeśli sie myle to prosze modów o pouczenie gdzie mam tkaie pytanie zadac.

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #139 dnia: Grudzień 09, 2006, 06:30:13 pm »
Mam do Ciebie drogi forumowiczu wielką prośbę - przeglądaj na przyszłość forum (a daleko szukać nie musiałeś, bo stosowny wątek był na pierwszej stronie, zaledwie kilka ekranów nieżej) a bez problemów zauważysz gdzie należy zapodawać takie tematy i obejdzie się bez asekuranckich PSów ;)

Offline DaR0

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #140 dnia: Grudzień 09, 2006, 06:32:55 pm »
ok. nie zauwazyłem :)
Dzieki za info.

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #141 dnia: Grudzień 09, 2006, 06:55:36 pm »
Hmmm, a temat chyba ciekawy, oczywiście jeżeli można go rozwinąć i np:
a) wpleść w to historię literatury fantasy i budować esej wokół twierdzenia, że walka dobra ze złem to prawdziwa ostoja, archetyp i podstawa tegoże gatunku
b) poszerzyć temat o walkę ze złem wewnętrznym, czyli walić te książki w których występuje walka z samym sobą, przemiana bohatera etc.
c) pisać o czym ślina na język przyniesie bo w każdej książce występuje walka ze złem, np: dla takiego Conana złem jest wredny małpolud który podpieprza mu diamenty i roznegliżowaną dziewkę :)

Offline DaR0

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #142 dnia: Grudzień 09, 2006, 08:38:40 pm »
Właśnie taki jest plan :) Wstępna bibliografia - czyli pierwsze dizeła które przyszły mi do głowy to :

Mistrz i małgorzata
WP
Silmarilion
Wiedzmin - 5tomów
2 tomy opowiadań - Wiedzmin
Harry potter 6 tomów
Achaja - 3tomy
Sługa Boży
Necrosis : Przebudzenie
Cykl o Jakubie Wędrowyczu - Pilipiuka

Specjalnie wplotłem np. HP żeby pokazac owa walkę na róznych etepach, ale takze dla różnych odbiorców. Ta walkę bezpośrednią i ta wewnętrzna. To że nie jednokrotnie jako dobro traktowane jest mniejsze zło i tu np. achaja czy niektóre fragmenty sługi bożego. A takze wizja dobra względnego jak u biednego bitego chłopca w jednym z opowiadań Necrosis, który to chłopak stął isę adptem magii...

Temat mi odpowiada, i myslę że troche mam w tej materii do powiedzenia ale z niecierpliwością czekam na kolejne propozycje :) Wiadomo pewnie okroje troche bibliografie np. do 1 wybranego tomu achai czy sługi bożego itp. To jest dopiero pierwsza segregacja, bo jak wiadomo nw każdym utworze fantasy mozna dopatrzyć się tej walki dobra ze złem.

Swoja droga zastanawiam sie też nad opowiadaniem z listopadowej NF :
fleur de ....(nie pamietam dokładnie) czyli neikąsajka.

Pozdro

Offline mikolaj_km

Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze Fantastycznej
« Odpowiedź #143 dnia: Styczeń 23, 2007, 10:26:04 pm »
Witam wszystkich
Mój temat maturalny brzmi "Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze Fantastycznej" czy mogl by mi ktos podpowiedziec co kolwiek. Musze wybrac trzy rozne ksiazki(wolalbym takie co sa ekranizacje filmowe)
1 juz wybralem Władce pierscieni z pozostalymi mam problem. Jezeli ktos moglby mi pomoc to bardzo prosze kazda sugestia bedzie mile traktowana z gory dziekuje

Offline Lugburc

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #144 dnia: Styczeń 24, 2007, 06:30:13 am »
Myślę, że mam coś dla ciebie! Super bohater, który żył, o którym legenda jest a i ekranizacja była... A ze złem walczył, że ho, ho. To JANOSIK. Ubogim zabierał, bogatym oddawał. E, nie – coś zakałapućkałem. Odwrotnie. Golił bogatych, biednych wspomagał, a jego kamrat – Waluś z Murza Śikla - wniósł ogromny wkład w światową filozofię. Gadał tak: „Ano tszy prowdy som. Najwożniejsza to Moja prowda, potem twoja prowda i łostatnia to gówno prowda. Hej, duje wieter spod samiućkich Tater! Hej, hej!”.
rki i Gobliny wszystkich krajów łączcie się!

Offline mikolaj_km

Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze fantastycznej
« Odpowiedź #145 dnia: Styczeń 24, 2007, 11:02:44 am »
Witam
Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze fantastycznej. Prosze o jakies sugestie przemyslenia co sadzicie o tym zagadnieniu.

Offline balum

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #146 dnia: Styczeń 24, 2007, 11:18:04 am »
Teamt maturalny?
Moze sam trochę pomyśl najpierw. Przedstaw. To napewno się chętnie ustosunkujemy i coś poradzimy.

Offline Michi

Mitologia z której czerpał Pratchett ...?
« Odpowiedź #147 dnia: Luty 01, 2007, 05:26:12 pm »
Witam,
sam nie wiem czy ten temat nadaje się do tego działu, jednak wydał mi się on najodopowiedniejszy, jeśli jednak nadaje się do innego działu to proszę o przeniesienie go :) Moja prośba dotyczy Świata Dysku Pratchett'a, mianowicie: z jakiej mitologii korzystał on tworząc ten świat ? Chodzi mi głównie o jego budowe [wielki żółw, na nim cztery słonie i tak dalej], i o książki w których będzie coś na ten temat [tj. nt tej mitologii i tego konkretnie mitu]. Sprawa tyczy się prezentacji na maturę j.polskiego, więc proszę o pewne informacje, najlepiej z konkretnymi tytułami, w których zawarte jest coś na ten temat. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł pomóc :)


Z góry dziękuje,
michi
There are no winners or losers, only the living and the dead" - Ha'asek, the Archon of Twilight

Offline kort

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #148 dnia: Luty 01, 2007, 05:51:41 pm »
Przeczytaj "Eddę Poetycką", jeśli masz dostęp... Powinna Cie usatysfakcjonować... Możesz jeszcze popróbować w "Kalevali"... Ale wątpię byś przez to ostatnie przebrnął... Do tego możesz się odnieść do wielu opracowań mitologii germańskiej... Co prawda o słoniach raczej nic nie znajdziesz, ale żółwie, gdzieś tam były...

Offline CZys

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #149 dnia: Luty 01, 2007, 07:45:40 pm »
hehe, chyba masz ten sam temat co ja :P

Ja narazie czytam standardowo mitologie Greków i Rzymian wg. Parandowskiego, a następnie zabiorę się za jakieś opracowania mitologii Słowian i German. NO a potem to jeszcze nie wiem, jakieś książki fantasy, ale w jakich znajdę najwięcej motywów z mitologi greckiej?
ylko martwe ryby płyną pod prąd.

 

anything