trawa

Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #60 dnia: Luty 17, 2005, 07:48:11 pm »
Moje gdybanie wynika bezpośrednio z Twoich pytań:

Cytuj
Jakie etapy ewolucji trzeba by omowic?  Jakiej literatury uzyc?.
O co konkretnie chodzi w ewolucji gatunku? Mam powiedziec co dany pisarz opisywal w swoich dzielach? Ze M.W. Shelley pisala ze nie trzeba Boga aby stwozyc czlowieka, a Verne ze mozna latac balonem?  
nie mam pojecia jak napisac co wniosl dany autor. Moze jakis przyklad? I czy pisac to w kontekscie co sie dzialo na swiecie (postep techniki) ?


I nie obrażaj się zbyt szybko. Na przykład na forum sapkowski.zone każde z tych pytań wywołałoby zapewne ogólny rozstrój żołądków u forumowiczów, tutaj usłyszysz jedynie moje gdybanie...
Spalić po przeczytaniu.

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #61 dnia: Luty 17, 2005, 08:08:32 pm »
Przeciez nikt sie nie obraza :). Jedyne co to narazie ktos drwi z czyichs pytan,
Cytuj

I nie obrażaj się zbyt szybko. Na przykład na forum sapkowski.zone każde z tych pytań wywołałoby zapewne ogólny rozstrój żołądków u forumowiczów, tutaj usłyszysz jedynie moje gdybanie...



Po prosty szukam fachowej pomocy, czy moge na takowa liczyc c Twojej (Waszej) strony?
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #62 dnia: Luty 17, 2005, 09:48:32 pm »
Czy fachową to nie wiem, ja za fachowca się nie uważam. Ale spróbuję chociaż nakierować Cię na właściwe tory.

Cytuj
Frankenstein Mary_Shelley - choć jej prawdziwy początek przypada raczej na lata sześćdziesiąte XIX w. i związany jest z rozwojem zarówno powieści przygodowej jak i techniki - tu najważniejszym autorem jest Jules Verne - Pięć tygodni w balonie (1863), Wyprawa do wnętrza Ziemi (1864). Dzieje w zasadzie już XX-wieczne otwiera Herbert George Wells z Wehikułem czasu (1895) i Wyspą doktora Moreau (1896). Tradycję polskiej s-f stworzył Jerzy Żuławski w utworach: Na srebrnym globie (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911)." Mysle ze skonczyl bym na Lemie, ale gdzies musialbym jeszcze upchnac jakze juz popularny cyberpunk Gibsona, Asimova i jego Fundacje, Philip`a K. Dicka i ponazywac kolejno "etapy ewolucji".


A teraz krótki, pobieżny i amatorski rajd przez s-f.
Ta zacytowana przez Ciebie wyliczanka bardzo skrótowo nakreśliła początki s-f. Nie możesz jednak, jak piszesz, kończyć na Lemie bo Lem już dawno skończył z s-f. A w czasach "zmierzchu" Lema i po nim jeszcze sporo się działo. Jeśli masz "Drogę do S-F", to znajdziesz pewnie zamieszczona w niej chronologię s-f (bodajże w II tomie). Jak już pisałem zacznij od Shelley (masz w "Drodze..." pomocny wstęp Gunna zdaje się), pociągnij Vernem w kontekście rozwoju techniki, przemysłu itd., Wellsem w kontekście rozwoju nauk przyrodniczych i humanistycznych (wypadałoby wspomnieć ówczesnych filozofów), polityki.
W Polsce oczywiście Żuławski ale są i tacy, co wspominają "Lalkę" B. Prusa (1887 — 1889) i występujący w niej wynalazek dr. Geista. Ojcem polskiej s-f był także W. Umiński nazywany "polskim Vernem". Potem w polskiej fantastyce rządził przez długie lata Lem. O czym pisał chyba wiesz? To mocno naukowa fantastykaNastepny ważny etap w naszej s-f to fantastyka socjologiczna z J. A. Zajdlem na czele. Z bardziej naukowych lub może raczej quasifilozoficzno-naukowych dzieł trzeba wymienić twórczość Adama Wiśniewskiego-Snerga.
A na świecie? Swiat to głównie USA gdzie przed wojną rządziły magazyny typu "pulp" i opowieści przygodowe, kosmiczne, niesamowite... Ale to także czas fantastyki ostzregającej przed okrucieństwem wojny. To tuż przed wybuchem II wojny światowej (w roku 1938)  Orson Welles zrobił słynne słuchowisko radiowe na podstawie "Wojny światów", którego emisja wywołała panikę wśród słuchaczy. Takie były nastroje. A po wojnie nastał prawdziwy złoty wiek science -fiction. Rozkiwt klasycznej s-f, hard s-f, s-f bardzo naukowej. Tutaj należałoby również zahaczyć o zimną wojnę i s-f w służbie demokracji (zagrożenie ze strony najeźdźców z kosmosu, najlepiej czerwonego Marsa, jako metafora zalewającego świat komunizmu. Przecież swój "1984" Orwell wydał w 1949 roku i była owocem jego styczności (w 1938 roku) z komunizmem w Hiszpanii. Swoje trzy grosze dorzucił w tym temacie np. Heinlein ("Władcy marionetek"). Ale Heinlein to także wspaniały "Obcy w obcym kraju" czyli s-f iście hippisowska. Lata 60- i 70 to wywodząca się głównie z Wielkiej Brytanii tzw. Nowa Fala. Jej czołowe nazwiska to Harlan Ellison (antologia "Niebezpieczne wizje"), Samuel Delany (jeden z nielicznych ówczesnych czarnoskórych pisarzy s-f), Norman Spinrad i Michael Moorcock oraz Briana Aldiss i J. G. Ballard (ci ostatni to właśnie wyspiarze). Jak powiadają miłośnicy nowofalowej twórczości - był to ostatni przed cyberpunkiem ruch wewnątrz SF, który wymagał od swoich twórców rzetelnego warsztatu literackiego.
Tamatycznie s-f odwracała się wtedy od kosmosu i zwracała do wnętrza człowieka (inner space). Początek lat 80-tych na Zachodzie to właśnie wspomniany cyberpunk. W krajach demoludu to czas social-fiction. Resztę już znasz, właśnie się urodziłeś....
Spalić po przeczytaniu.

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 18, 2005, 04:39:25 pm »
Wielkie dzieki, zabieram sie do pracy.
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 18, 2005, 05:01:24 pm »
Dorzuć może coś jeszcze o ewolucji języka - s-f ma swój język swoje neologizmy (LEM!!!), swoje "fachowe" terminy (wszelkiej maści blastery, hipernapędy, podprzestrzenie itd.), które często wzbogacają język gdy technika dogoni wyobraźnię.
Poza tym język s-f zawsze starał się brzmieć w miarę aktualnie (np. "komputer" zastąpił jakieś tam kalkulatory czy maszyny liczące itd.), sięgając często do żargonu grup zawodowych, naukowego (patrz np. cyberpunk).
Spalić po przeczytaniu.

Offline Io

Prezentacje maturalnie związane z fantastyką
« Odpowiedź #65 dnia: Luty 23, 2005, 02:13:39 pm »
No własnie. Czy któryś z tegorocznych maturzystów ma jakiś ciekawy temat? A może ktoś ma pomysł? Będę zdawała maturę w przyszłym roku, ale nie mam jakiś pomysłu na inteligentny temat związany z fantastyką. Jakieś sugestie? :?:

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #66 dnia: Luty 23, 2005, 07:06:49 pm »
Sugestia jest tylko jedna - zanim założysz nowy temat przejrzyj proszę, czy na danym forum nie ma już identycznego lub bardzo podobnego. Na tym forum akurat jest. Temat powisi aż przeczytasz moją odpowiedź (wydaje się, że dzień wystarczy) i zostanie usunięty.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Cybrasty

Pomoc w maturze z polskiego...
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 12, 2005, 08:43:30 am »
Witam...
Jak wiecie albo i nie nowa matura z polskiego jest o wiele łatwiejsza, a w szczególności ustna :wink:
Niestety zamiast wybrać temat łatwy do bólu wybrałem coś innego, coś z czym teraz nie mogę sobie poradzić - mianowicie?
"Literatura Historyczna i Fantastyczno-Naukowa jako dwie drogi ucieczki od rzeczywistości lub krytykowania jej"
Głowiłem się już kilka dni nad tym co i jak tu włożyć... potrzebuje coś zarówno historycznego jak i sci-fi/fantasy, co najlepiej ma jakiś motyw ucieczki od rzeczywistości i jednocześnie krytykuje naszą rzeczywistość.
Prosiłbym o pomoc:) Czego potrzebuje? książek z opisem krótkim jak może mi się ona przydać, mogą to być jakieś artkuły czy opowiadania. Mogą to być linki do list dyskusyjnych innych forum czy czego kolwiek gdzie mogę otrzymać następną pomoc.
Sam z siebie, myślałem że na końcu wstawie może komiksy z lat zimnej wojny (ci wszyscy superhero chroniący świat w USA) czy choćby nasz klos :razz: z literatury? może coś Dicka? w ostateczności moge potop lub ogniem i mieczem wrzucić...  
Liczę na szybką pomoc:)
dwiedź Kuźnie Pomysłów - www.theforge.pl

Offline andp84

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 12, 2005, 09:57:46 am »
Czemu zanim załorzyłeś temat nie spojrzałeś czy taki już istnieje  :?:  :!:

Jest cały czas na pierwszej stronie  :evil:

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 12, 2005, 11:06:22 am »
Od pewnego czasu, po połączeniu tematów, specjalnie nie usuwam postów, w których forumowicze upominają nowych userów zakładających tematy w sprawie egzaminów, by nie otwierali nowych topiców tylko kontynuowali istniejący. Po co? - zapytacie. Ano po to, by pokazać wszystkim zainteresowanym, że to jest plaga jakaś, zjawisko stałe, ślepota lub lenistwo naszych "potrzebujących pomocy maturzystów".
Na forum Wieża Błaznów rozpatrują właśnie dodanie specjalnego punktu do forumokiety poświęconego maturzystom... Tam ta plaga jest jeszcze bardziej rozpowszechniona. Ale wszędzie wygląda to podobnie:
Wpada maturzysta na forum, nie przegląda listy tematów, nie czyta regulaminu tylko zaraz otwiera nowy temat w swoim pierwszym poście i "prosi" o odwalenie 50% roboty za niego. Ja mówię "NIE" takim ludkom.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 13, 2005, 09:45:55 am »
Cytat: "mr.maras"
Ja mówię "NIE" takim ludkom.

A my jestesmy z Toba! :badgrin:

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 14, 2005, 01:20:03 pm »
Liścik Macieja Popisa z forum Wieża Błaznów na temat upierdliwych maturzystów na forach internetowych ukazał się w dzisiejszym WPROST (str.12.)
Spalić po przeczytaniu.

Offline horsie

Hamlet - duchy
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 26, 2005, 08:30:23 am »
Mam pytanie, czy znacie może jakies poważne opracowania o Hamlecie, w których jest dokładnie opisany duch Króla? Chodzi mi o wydania książkowe, artykuły itd. a nie wypracowania ze ściągi.pl. Druga sprawa, czy wiecie może czy takie opracowania ukazały się w oparciu o "Wampira Lestata" Anne Rice? Jeśli tak to jakie i gdzie można je dostać. Z góry dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Konik

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 26, 2005, 08:53:22 am »
Te, konik, myślałem że "stary" użytkownik to już przeszedł przez etap wpadania na forum i tworzenia nowych postów "help / pomocy / potrzebuję tego i owego" ;)
IMO ten temat powinien się znaleźć w temacie W sprawie literatury do matury i innych egzaminów nawet jeżeli takowe informacje niekoniecznie do egzamu Ci są potrzebne ;)
(zresztą, na 99% mr.maras przyklei go właśnie tam ;))
pzdr

Offline horsie

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 26, 2005, 09:23:15 am »
Te, jimmy, może i tak, ale teraz, jak to piszę, to nawet nie mam czasu szukać i sprawdzać ;) To mi jest prostu POTRZEBNE ;) a jak topic przeszkadza to nie mam nic przeciwko, żeby przenieść go do innego topicu, prosze bardzo ;)

 

anything