trawa

Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 335589 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hollow

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #300 dnia: Grudzień 09, 2008, 10:29:55 am »
Może "Siewcę Wiatrów" lub któryś z jej zbiorów opowiadań o aniołach Maji Lidii Kossakowskiej jako przykład Angel Fantasy w polskiej literaturze.

Offline November

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #301 dnia: Grudzień 18, 2008, 07:18:08 pm »
Muszę napisać pracę na temat roli magii w średniowieczu. Nie za bardzo radzę sobie z doborem literatury, więc byłabym bardzo wdzięczna za pomoc, jakieś propozycje na ten temat... :)

Offline Hollow

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #302 dnia: Grudzień 19, 2008, 08:11:20 am »
Najlepiej zacząć od Legend o królu Arturze, a także Tristanie i Izoldzie. Jako literaturę dodatkową możesz wziąć epos Pieśń Nibelungów

Offline Dragana

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #303 dnia: Styczeń 15, 2009, 05:47:07 pm »
Witam,
Jestem nowa i pewnie zaraz dostanie mi się za powtarzanie występujących już w tym temacie treści, ale zaryzykuję ;) I mimo wszystko prosiłabym o pomoc :)

Na temat maturalny wybrałam: "Odwieczna walka dobra ze złem we współczesnej literaturze fantastycznej".
Na wstępie narzucają mi się dwa problemy - jaką literaturę uznajemy za fantastyczną i za współczesną. Według mojego polonisty literatura fantastyczna to zarówno fantasy, science-fiction jak i horror (jak wy się na to zapatrujecie?), a lit współczesna to XX wiek. Nie jestem do końca pewna, więc proszę również Was o radę.
Druga kwestia - jakie dzieła możecie mi doradzić? Zależałoby mi na czymś z literatury przedmiotu, bo nic nie mogę znaleźć... W chwili obecnej jestem jedynie w posiadaniu "Geralt czarownice i wampir Recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego" Katarzyny Kaczor.

Co do moich propozycji do bibliografi... Myślę o:
- Sapkowski (myślę ze skupię się na opowiadaniach, zeby nie "zwalać" sobie na głowę wsyzstkich tomów)
- Tolkien z "Władcą..."
- Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
- Lem
- Wells
Może C.S. Lewis? Czy do książek maturalnych można dodać coś autorów mniej "uważanych"? Zastanawiam się nad czymś Koontza, np. "Opiekunowie"...
Co moglibyście mi polecić. Zależy mi na wyraźnie zaznaczonym motywie tej walki dobra ze złem, nie w stylu "zły pan goni dobrą panią"...

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
mam nadzieję ze mnie nie zjecie ;)
Ja bym tu sięgnęła po wątki wampiryczne, pełno tam dylematów co jest dobre, a co złe. "Wywiad z wampirem" chociażby.
Panowie wojacy, hulamy
przeklęci stąd do wieczności...

Offline Kuzifan89

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #304 dnia: Styczeń 28, 2009, 01:36:08 pm »
Witam, wybrałem taki temat na maturę ustą z j. polskiego "Poeci o sobie i swoich artystycznych dokonaniach. Omów temat, odwołując sie do wybranych utworów A.Mickiewicza, J.Słowackiego, i Z.Herberta. "

Na temat J.Słowackiego wybrałem wstępnie utworzy:
"Testament Mój"
"Grób Agamemnona”
"Hymn”
"Smutno mi Boże"
Czy to dobry wybór?
A teraz prosze o nakierunkowanie mnie na utworzy Z.Herberta i A.Mickiewicza zgodne z tematem maturalnym.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #305 dnia: Styczeń 28, 2009, 04:29:55 pm »
Może sprawdź tu: http://www.dobrze.pisz.pl/ ? Trochę poszukałem, to trafiłem na tę stronę.
Z Herberta nie wiem, co można wybrać- ciężko.
Z Mickiewicza może te:
-Pytasz za co Bóg trochą sławy mnie ozdobił?
-Oda do młodości
-Gdy tu mój trup
Chyba najbardziej "o sobie" te są.

Tylko szkoda, że Wy wszyscy zabieracie się za myślenie "co ja o tym wiem?" PO wybraniu tematu- taka moja uwaga.
A no i można by poszperać samemu, nie? :P
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Kuzifan89

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #306 dnia: Styczeń 28, 2009, 04:50:56 pm »
Ja ten temat zaproponowałem sam i byłem zapoznany z wtórczością J.Słowackiego która mi się bardzo poboba tylko temat co zaproponowałem został zmodyfikowany, dodany został Z.Herbert którego utworów przwie nie znam.Wielkie dzięki za pomoc.

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #307 dnia: Styczeń 28, 2009, 08:39:27 pm »
To zwracam honor- jeśli tak Ci temat zmienili, to b. wrednie.
Z Herberta może coś z Panem Cogito?
Czas przeznaczony na czytanie wierszy Herberta stracony nie jest. :) Więc poczytaj i coś wybierz.

I pamiętaj, że 30% masz za trzaśnięcie drzwiami- serio, ustnej z polaka nie da się nie zdać. (Chcąc zdać, ofc.)
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Ryceros

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #308 dnia: Styczeń 28, 2009, 08:47:23 pm »
Niby prawda, ale mój kolega miał po prostu świetną prezentację przygotowaną i dostał 9 pkt. :doubt:

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #309 dnia: Styczeń 28, 2009, 10:12:46 pm »
A moją komisję bardzo interesowało co ktoś napisał o omawianej książce, a nie obchodziło co ja o tym myślę.
Trochę mnie zdenerwowało to po trzech latach w LO, gdzie wkręcają, że można mnieć swoje interpretacje.
Bo niby można, ale lepiej, żeby się zgadzało z tym co ktoś chce usłyszeć. :/
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline knopersik14

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #310 dnia: Marzec 04, 2009, 03:20:20 pm »
Witam jestem nowy na forum i mam pytanie :) Wybrałem temat:Kreacje bohaterów fantastycznych w literaturze. Przeanalizuj ich funkcje w wybranych utworach. A do tego Siewce wiatru, Sługa Boży i Miecz przeznaczenia. Co sądzicie o tym wyborze? Interesuje mnie czy macie jakieś pomysły co dokładnie można ująć za funkcje bohaterów? Czy zaliczyć można "pracę" jaką trudni się Geralt z Mordimerem, Daimon jako niszczyciel światów?

Offline Niuniek

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #311 dnia: Marzec 04, 2009, 03:35:41 pm »
Kreacje bohaterów fantastycznych w literaturze.

Ale w tym temacie nie chodzi o bohaterów powieści fantastycznych, tylko o fantastyczne postacie. Takie jak fantastyczna czwórka.  :D

A tak serio, to z całą pewnością wskazałbym Mistrza i Małgorzatę z całą fantastyczną diabelską trupą teatralno-niszczącą. Na moje to bardziej spodoba się komisji.

I nie zapominaj, że "funkcja postaci" w utworze nie oznacza "pracy czy zajęcia" postaci, tylko to co sobą reprezentuje.

Ale ja studiuję matmę, więc proszę mnie nie brać jako wyrocznię.  :lol:

Offline AngelOfDarkness

Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
« Odpowiedź #312 dnia: Marzec 22, 2009, 12:41:55 pm »
Witam;)
(jestem nowym użytkownikiem i nie jestem pewny czy temat moze byc zawarty w tym miejscu dlatego prosze o wyrozumiałosc :-?)
Temat mojej pracy maturalnej to walka pomiedzy dobrem i złem w literaturze fantas.;)
Wybrałem ksiazki:
-J.R.Tolkiena(Wyprawa,Dwie Wieze,Powrot KrolA)
-A.Sapkowskiego(Miecz Przeznaczenia,Krew Elfów)
-Andre Norton(Swiat Czarownic,Swiat Czarownic w pułapce)

Pierwsze pytanie;Czy te ksiazki sa odpowiednie do tematu?;P a drugim problemem a zarazem pytaniem jest literatura przedmiotu.. :doubt:

Offline Niuniek

Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
« Odpowiedź #313 dnia: Marzec 22, 2009, 02:59:53 pm »
Heh. Nie znam się na tym, ale przynajmniej miałem odwagę zapytać nauczycielkę z liceum czego komisja spodziewa się po moim temacie (nauczycielka była w innej komisji, więc coś mogła o tym powiedzieć) i nie musiałem pytać po różnych forach.  :roll:

W sumie podpowiem tyle, że komisja dobrze patrzy na ucznia, który jednak w swoim temacie dopatrzy się programowej lektury. Może akurat fantastyki dużo wśród lektur nie ma, ale może jeszcze coś wymyślisz. (Fausta jakiegoś, czy cuś)
W dodatku lektury mają plusa, bo łatwiej jest znaleźć jakąś literaturę o nich mówiącą. ;-)

Ale To tylko takie pitolenie z mojej strony, bo nie siedzę w literaturze, a maturę zdawałem rok temu.

J.K. Gordon III

  • Gość
Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
« Odpowiedź #314 dnia: Marzec 22, 2009, 03:37:22 pm »
U sapkowskiego nie ma walki dobra ze złem

 

anything