Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 334661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #360 dnia: Grudzień 22, 2009, 01:53:34 pm »
Dzieki waszym radom zakupilem sobie dwie ksiązki : Gre Endera i Sklepik z marzeniami. Mam pomysł żeby moja prezentacje podzielić na pare etapów , powiem że sa 3 rodzaje fantasy i dla każdego podam 1 przykład : Harrego , Gre Endera i Sklepik z marzeniami. Co myślicie o takim ukazaniu tematu : Walka dobra ze złem ?

Offline off122

książki do matury
« Odpowiedź #361 dnia: Grudzień 27, 2009, 01:08:30 am »
Znacie może książki, w których występuje narzędzie zła ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2009, 01:24:17 am wysłana przez off122 »

Offline Ijon Tichy

  • Słynny gwiazdokrążca.
  • Moderatorzy
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 3 730
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: książki do matury
« Odpowiedź #362 dnia: Grudzień 27, 2009, 12:05:32 pm »
Harry Potter. Chyba.
Uśmiechaj się, zawsze! ;)

Offline Niuniek

Odp: książki do matury
« Odpowiedź #363 dnia: Grudzień 27, 2009, 07:03:17 pm »
A kot diabła używający pistoletu się liczy? Mistrz i Małgorzata.

Offline off122

Odp: książki do matury
« Odpowiedź #364 dnia: Grudzień 27, 2009, 09:11:29 pm »
Narzędziem zła może być np. pierścień z powieści Tolkiena "Władca Pierścieni"

Offline fin

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #365 dnia: Grudzień 29, 2009, 12:28:36 pm »
"kronikarze czasow pogardy. przedstaw i ocen rozne sposoby literackiego przekazu prawdy o wojnie". Co polecacie? Komu bije dzwon, na zachodzie bez zmian, jakas literatura faktu?
CZEKAM NA PROPOZYCJE!

Offline Radan

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #366 dnia: Grudzień 29, 2009, 03:36:11 pm »
"Czas pogardy"- A. Sapkowski
Spoiler: pokaż
 ;-)

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #367 dnia: Grudzień 29, 2009, 04:00:29 pm »
Może "Imperium Słońca" Jamesa Grahama Ballarda - tutaj wojna i jej konsekwencje pokazane są z perespektywy jedenastolatka?
Albo opowiadania Ambrose Bierce ze zbiorku "Jeździec na niebie" (np. tytułowe albo "Chickamauga" - to ostatnie króciutkie, ale mocno kopie czaszkę). Lub powieść McKinlaya Kantora (tak się facet nieszczęśliwie nazywał, ale za tę powieść dostał Pulitzera) pt. "Andersonville" - za tą ostatnią trzeba nieco pogrzebać w bibliotekach/antykwariatach, za to wywrzesz na wysokiej komisji wrażenie oryginalnością (bo Hemingwaya i Remarque prawie wszyscy wszyscy mietolą) - amerykański wielowątkowy i nieuproszczony odpowiednik "Losu człowieka" Michaiła Szołochowa, w dekoracjach wojny secesyjnej. Albo może "Cienka czerwona linia" Jamesa Jonesa - fajnie sie toto czyta, a i szyku zadasz przed belframi. Szkoda, że spóźnia się krajowe wydanie "Blood meridian" ("Krwawy południk") Cormaca McCarthyego - imo pasowałby jak ulał do tematu (a przy tym jaki byłby szpan :lol:). Ostatnio za to wydano świetną i sławną powieść Wasilija Grosmana "Życie i los". Z literatury paradokumentalnej, przykładowo: "Kaputt" Curzio Malaparte - II wojna światowa w reportażu, i to z tej "niesłusznej" strony.
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline fin

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #368 dnia: Grudzień 30, 2009, 10:21:42 am »
"Czas pogardy"- A. Sapkowski
Spoiler: pokaż
 ;-)

Jeśli to jeden z pierwszych trzech tomów SAGI O BIAŁYM WILKU to czytałem!

@achillemarozzo
W "Imperium Słońca" nie wchodzę bo ja po prostu nie znoszę filmów/książek/whatever które pisane są z perspektywy dziecka. Bierce'a czytnę bo krótki ( HE HE HE). Polukam tego Kantora chociaż wojna secesyjna to trochę not my cup of tea. McCarthyego to już dawno mialem sobie przygarnąć teraz już przynajmniej wiem od czego zacznę. Postaram się też ogarnąć tego Grosmana ale mam pełne troki jak widzę ile ta książka ma stron. Ja lubie rosyjskie literki bo układają się w strumień zdań prostego chłopa tylko zazwyczaj płynie on przez jakieś 130 tysięcy stron i nawet nie wiem czy sie wyrobie zeby to przeczytac. Podobnego Sołżenicyna miętoliłem chyba dwa miesiące! Kaputta też sprawdzę; mam nadzieje ze w miejskiej biblioteczce będzie można go wyhaczyć.

DANKE SCHON ZA HELPA!

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #369 dnia: Grudzień 30, 2009, 01:44:35 pm »
Taka juz sudzba czełowieka, że knigi dobre czasem mają po tysiączku z okładem stron, a czasu brak. "Imperium..." Ballarda nie skreślaj pochopnie, nie jest to powieść specjalnie opasła (coś koło 300 stron), a i narracja nie jest pierwszoosobowa, zatem dziecinnością bohatera się człek nie dobije.
Aha, skoro o różnych sposobach przedstawiania wojny mowa, obadaj też i ten satyryczny - np. Haskowe "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czy Hellerowy "Paragraf 22"
« Ostatnia zmiana: Grudzień 30, 2009, 01:48:56 pm wysłana przez achillemarozzo »
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #370 dnia: Styczeń 03, 2010, 05:33:17 pm »
 FIN O wojnie jest dużooo... musisz mieć pomysł na to, co chcesz pokazac. Mozesz sobie np. pokazać wojne prezentowana w różnych gatunkach:np. pamietnik, powieść, wywiad-rzeka itp - to Ci narzuci dobór lektur, albo też wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium (coś odrazajacego), też możesz zrobić podział wg kategorii estetycznych np komizm, tragizm, groteska... Myślę, ze jak będziesz miał tezę, to dobór lektur bedzie łatwiejszy  :D

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #371 dnia: Styczeń 03, 2010, 10:55:13 pm »
i odpowiedź do Rai? Rajego?

znalazłam na necie niezły artykuł na Twój temat - przyda Ci się do literatury przedmiotu:)
Dobro i zło w fantastyce link - http://nowy.tezeusz.pl/blog/201174.html

Offline fin

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #372 dnia: Styczeń 04, 2010, 05:59:11 pm »
FIN O wojnie jest dużooo... musisz mieć pomysł na to, co chcesz pokazac. Mozesz sobie np. pokazać wojne prezentowana w różnych gatunkach:np. pamietnik, powieść, wywiad-rzeka itp - to Ci narzuci dobór lektur, albo też wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium (coś odrazajacego), też możesz zrobić podział wg kategorii estetycznych np komizm, tragizm, groteska... Myślę, ze jak będziesz miał tezę, to dobór lektur bedzie łatwiejszy  :D
no teza jest prosta jak drut w kieszeni - trzeba przedstawic pozycje z jakiej pisarz pisal (ze np. remarque to byl i sie bil na tym tam zachodzie, a hemingway chyba tylko wspieral finansowo) i jak ich poglady wplynely na wnioski jakie z lektury wychodza (ze niemcy przegrali i dla nich to byla bezsensowna wojna warta linijki w gazeciwie, a amerykanin opisuje z typowo amerykańskim patosem i nadzieja fatalna wiare w republike).
ale
wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium  tez brzmi okej i o lektury moglbym prosić.

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #373 dnia: Styczeń 05, 2010, 01:57:05 pm »
wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium  tez brzmi okej i o lektury moglbym prosić.
No masz Pan taką opozycję, przykładowo, przy okazji krótkiej, wydanej u nas jeszcze za komunizmu ( w hamerykańskich szkołach to, zdaje się, lektura obowiązkowa), w 1955r., powieści Stephena Crane "Szkarłatne godło odwagi" ( tutaj, choć wojna straszna jest, to jednak pozostaje próbą charakteru, która chłopię mlodociane przekuwa w męża, a żołnierz ostatecznie "godnie wypełnia swój obowiązek") i opowiadania Ambrose Bierce`a "Jeździec na niebie" - (gdzie, podczas tej samej wojny, godne wypełnienie obowiązku oznacza strzał do oddalonego, anonimowego (do czasu) faceta, oddany, w zasadzie, z powodu różnicy w kolorach noszonych mundurów).
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline punk666girl

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #374 dnia: Styczeń 05, 2010, 10:49:30 pm »
"Literatura fantasy. Omów kreację świata przedstawionego na przykładzie twórczości dwóch wybranych autorów literatury polskiej."

Jakieś propozycje, co mogłabym wykorzystać poza Wiedźminem i może jakaś literatura przedmiotu? :) Wybaczcie jeśli coś już było na poprzednich stronach, ale jeszcze nie miałam okazji ich wszystkich przejrzeć.

Poza tym witam wszystkich - nowa.

 

anything