trawa

Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329486 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mathea

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #405 dnia: Marzec 01, 2010, 08:44:45 am »
Witajcie,
mam temat identyczny jak Raja, tj walka dobra ze złem w świecie fantasy. Literaturę podmiotu już mam, problem jest z literaturą przedmiotu.... jakieś pomysły? Byłabym wdzięczna ;D

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #406 dnia: Marzec 01, 2010, 03:39:53 pm »
Brak wstępu – napisz coś o odwiecznej walce dobra i zła, o tym, że są w opozycji do siebie, ale jednoczesnie jedno nie może istnieć bez drugiego. Zauważ, że lit. fantasy własnie na tej opozycji buduje cały swój swiat. Potem określ  tezę – tzn na czym się skupisz – możesz np. do tezy wykorzystać artykuł, który ci podałam wcześniej,  albo że walka zła i dobra nie zawsze rozgrywa się na płaszczyźnie my-oni. Potem przejdź do rozwiniecia tematu. O HP ma być krótko – ale nie telegraficznie (chyba że nie podajesz go w swojej bibliografii) – tu bym pisała o takim wyraźnym czarno-białym ujeciu tematu , a potem – po stwierdzeniu że jednak to jest fantasy dla dzieci, że w „dorosłej fantasy” temat jest bardziej skomplikowany. Wywal te wszystkie odwołania do życia codziennego, dzisiejszego – NIE NA TEMAT! – no i za bardzo streszczasz - a nie analizujesz (scharakteryzuj może stronę dobra i zła).
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2010, 04:32:06 pm wysłana przez Viena »

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #407 dnia: Marzec 01, 2010, 03:44:44 pm »
Mathea
Cytuj
Literaturę podmiotu już mam, problem jest z literaturą przedmiotu....
Poczytaj parę stron do tyłu - znajdziesz podpowiedzi  :D

Offline hellcabber

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #408 dnia: Marzec 09, 2010, 04:35:04 pm »
witam, poszukuję literatury a właściwie konkretnej pozycji do pracy licencjackiej o twórczości T.Baranowskiego, mianowicie brakuje mi wywiadu z AQQ(nr 2/02) z mistrzem i z tego samego czasopisma nr 2/96 - wywiadu z J.Dufaux oraz nr 9 KKK (też wywiad z T.Baranowskim) - mieszkam w Bytomiu, sprawdzałem już we wszystkich możliwych bibliotekach w województwie, sklepach komiks., antykwariatach- bez powodzenia
dlatego zwracam się z prośbą, gdyby ktoś posiadał w/w numery czy mógłby przesłać mi skany stron  z wywiadami, ew. od osób ze Śląska mógłbym też te numery zakupić, a może ktoś "stąd" wie gdzie mógłbym znaleźć te pisma?
nie uśmiecha mi się jazda do Poznania do tamtejszej Pracowni Komiksowej przy UAM, która to te czasopisma posiada

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #409 dnia: Marzec 14, 2010, 02:42:27 pm »
Mam pytanie , jesli moj temat prezentacji to - omów walke dobra ze złem na podstawie literatry fantastynczej , to jakim stylu pytań mogę się spodziewac, bo nie mam pojecia jakie pytania moga pasc ?

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #410 dnia: Marzec 17, 2010, 06:01:36 pm »
Mam pytanie , przeczytałem już książki Sklepik z marzeniami i Czarnoksiężnika z Archipelagu , moglibyście mi jakoś pomoc , jak na podstawie tych ksiazek opisac walkę dobra ze złem? Nie wiem jak zacząc , ze sklepikiem łatwiej , ale czarnoksięznika trudno mi będzie , cała ta pogoń za cieniem itp.

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #411 dnia: Marzec 17, 2010, 08:03:49 pm »
Raja  2x wysyłałam ci wiadomośc na priva - odebrałeś? w Archipelagu walka dobra i zła nie jest taka prosta - tam siły są w równowadze. Czarodziej może pokonać Cień tylko poprzez przyjęcie go jako części swej osobowości. Młody Ged  otwiera przejście do świata umarłych, z którego wychodzi Cień - stanie się on  zmora całego jego zycia. Dopiero po latach  od smoka dowiaduje się, że cień ma  swoje imię, a wypowiadając je, będzie mógł go pokonać. Niestey nie udaje się  mu  zwyciężyć, gdyż  to Cień wymawia jego imię, pozbawiając Geda przewagi magii. Po latach,  na krańcu świata, w końcu mag dopada swojego przeciwnika – i pokonuje go, mówiąc  imię, które brzmi "Ged", bowiem Cień to cień jego własnej śmierci – tak więc jest to opowieść o zaakceptowaniu ciemnej strony życia, połączeniu się z nią, aby ją poznać, pokonać i wykorzystać w procesie samorealizacji.

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #412 dnia: Marzec 21, 2010, 07:30:04 pm »
Viena otrzymałem i napisałem pw do Ciebie :) Mam do was pytanie za waszą namową zakupiłem "Ewolucje Gatunku" oraz "Ilustrowany przewodnik" a teraz chce rówież "Rekopis znaleziony w smoczej jaskini" , podalibyście mi strony lub fragmenty tych książek , które mogłyby mi się przydac i które mógłbym uzyc w mojej prezentacji o nazwie " Omow walke dobra ze zlem na podstawie literatury fantastycznej" . W bibliografii , podobno lepiej podawac strony lub fragmenty , wiec jakakolwiek pomoc naprawdę bardzo by mi się przydala.

Offline Raja

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #413 dnia: Marzec 26, 2010, 06:25:05 pm »
Ponowie moje pytanie , czy wiecie może jakie fragmenty ksiazek - Rekopis znaleziony w smoczej jaskini, fantasy ewolucja gatunku i ilustrowany przewodnik , mogą mi się przydac do prezentacji maturalnej ? W ewolucji gatunku znalazłem fragment o "Czarnoksiezniku z Archipelagu" , ale to niestety wszystko co znalazłem :/

Offline achillemarozzo

  • Kawaler Bractwa Św. Jerzego
  • ****
  • Wiadomości: 420
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #414 dnia: Marzec 27, 2010, 11:01:19 am »
Koleżko, może lepiej po prostu kup sobie tę prezentację od polonisty pozbawionego przesądów, po co się masz męczyć, dręczyć i wypacać swe młode i jakże cenne dla narodu życie kartkując niesamowicie obszerne, dwustustronicowe księgi, czy choćby indeksy alfabetyczne do nich. Od uczenia się i pracy przecie wyrastają garby i psuje sie wzrok. A od czytania miesza się rozum.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2010, 11:05:42 am wysłana przez achillemarozzo »
"Żądam, by uszanowano we mnie godność człowieka, to jest jednostki o wartości nie mniejszej niż świnia!"
                                                                         KuK feldkurat Otto Katz

Offline Radan

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #415 dnia: Marzec 27, 2010, 06:41:12 pm »
Nie słuchaj achillemarozza. On ani jednej książki w życiu nie przeczytał, a swoją edukację zakończył na podstawówce. To wichrzyciel przeciwko umysłowi. Trzytać xsiążki cza.

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #416 dnia: Marzec 27, 2010, 10:28:47 pm »
Raja - jakie strony??? jakie fragmenty??? czytaj całość i tak podaj w bibliografii!!! Skąd ty takie wiadomości czerpiesz - jakaś szkolna giełda durnych pomysłów???

achillemarozzo - nie czepiaj się chłopaka :) - wychowamy go i on grzecznie przeczyta wszystko :badgrin:

Offline Konował

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #417 dnia: Marzec 28, 2010, 10:07:08 am »
Już teraz nie pamiętam dokładnie, ale przy podawaniu jedynie fragmentów a nie całości chodziło o to, że komisja nie mogła zapytać z całość tylko z tego co było właśnie w bibliografii. Kumpel coś tak kombinował przy Potopie.


"...zeznając prawdę i tylko prawdę nie pamiętając nic z tego co jest mu wiadome"

Offline Sathar

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #418 dnia: Marzec 28, 2010, 08:39:44 pm »
Witam wszystkich, widzę, że temat "motyw walki dobra..." jest dosyć popularny-również ja go wybrałem. Mam do Was 2 pytania,mianowicie: co sądzicie o tym by w pracy "użyć" książki Intruz Stephenie Meyer i do kiedy macie termin oddawania bibliografi?

Offline Viena

Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #419 dnia: Marzec 28, 2010, 10:49:34 pm »
Strony to można podawać przy jakiś obszernych kompendiach wiedzy, koniecznie przy słownikach, leksykonach - ale nie przy lekturkach i to obowiazkowych!!! (do których Potop należy :p). Akurat "Rękopis..." należy raczej do pozycji, które powinno się przy tym temacie przeczytać raczej w całości - no ewentualnie dla leni może być większy fragment - ale nie pojedyncze strony:).



Urzędowo termin oddawania bibliografii - miesiąc przed maturką!
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2010, 10:53:35 pm wysłana przez Viena »