Autor Wątek: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania  (Przeczytany 329629 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lessa

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #75 dnia: Marzec 26, 2005, 10:43:38 am »
Proponuje opracowanie Hamleta z Biblioteki Analiz Literackich - takie wydawnictwo. Powinno tam być szeroko opisana rola Króla Ducha i na pewno omowienie funkcji fantastyki. W każdej bibliotece szkolnej lub publicznej powinnienes takowe znalezc.
Omowienie Hamleta w oparciu o Anne Rice to bardzo watpliwa sprawa i w Polsce raczej nie znajdziesz fachowego tekstu, proponuje poszukac na zagranicznych stronach, najlepiej uczelni zagranicznych, mozesz popytac na ich forach, może Ci się uda znaleźć jakąś pracę magisterską.
szystkim samobójcom mówimy stanowsze NIE

Offline horsie

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #76 dnia: Marzec 26, 2005, 10:58:46 am »
dzięki!

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #77 dnia: Marzec 29, 2005, 12:10:27 pm »
Cytat: "Bad_Horsie_"
Te, jimmy, może i tak, ale teraz, jak to piszę, to nawet nie mam czasu szukać i sprawdzać ;) To mi jest prostu POTRZEBNE ;) a jak topic przeszkadza to nie mam nic przeciwko, żeby przenieść go do innego topicu, prosze bardzo ;)


No to wywalamy jęzory i zaczynamy szukać i szperać. Specjalnie dla Ciebie! Bo przecież Ty nie masz czasu szukać, a czas Twój to rzecz bezcenna. A skoro Tobie się nie chciało (z braku bezcennego czasu oczywiście!) to inni bez mrugnięcia wkleją topic gdzie należy.

Nie Jimmy. Bad Horsie to nie jest "stary" użytkownik, bycie redaktorem jeszcze o tym nie świadczy.
No i musi się jeszcze nauczyć czytać. Forumokietę.
Spalić po przeczytaniu.

Offline horsie

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 29, 2005, 02:12:29 pm »
Ale ja już dostałem odpowiedź, więc o co Ci chodzi? spójrz na datę postów i pomyśl zanim cos napiszesz. Pozdrawiam

Offline horsie

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 29, 2005, 02:22:55 pm »
A wklejanie i scalanie topiców to podobno praca moderatorów, więc nie rozumiem czemu tak narzekasz. No chyba, że lubisz mieć smietnik na swoim forum. Dziwne, że tak reagujesz na moją pomyłkę i prośbę, na dodatek grubo okraszoną emotami " ;) ". Nieładnie się przyczepiac na siłę.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 29, 2005, 04:02:31 pm »
Cytat: "Bad_Horsie_"
Ale ja już dostałem odpowiedź, więc o co Ci chodzi? spójrz na datę postów i pomyśl zanim cos napiszesz. Pozdrawiam


Chodzi o to, co zauważył natychmiast Jimmy. Wymagamy przestrzegania forumokiety od nowych userów, od zwykłych forumowiczów a redaktor gildii tą forumokietę dokładnie i przykładnie olewa.

Cytat: "Bad_Horsie_"
A wklejanie i scalanie topiców to podobno praca moderatorów, więc nie rozumiem czemu tak narzekasz. No chyba, że lubisz mieć smietnik na swoim forum. Dziwne, że tak reagujesz na moją pomyłkę i prośbę, na dodatek grubo okraszoną emotami " ;) ". Nieładnie
się przyczepiac na siłę.


Ja nie narzekam, ja zwracam Ci uwagę, że postępujesz wbrew obowiązującemu tu regulaminowi i zwyczajnym normom przyzwoitości. (1. wpadasz tu pierwszy raz albo raz na sto lat i nie raczysz nawet przejrzeć listy istniejących tematów 2. oczywiście zakładasz zaraz nowy topic 3. uważasz, że normą jest śmiecenie na "czyimś" forum bo przecież są tu śmieciarze od robienia porządków i lać na obowiązujące tu zasady). I z jakiego powodu? Bo Tobie się spieszy...
Nie, nie lubie mieć śmietnika na "swoim" (?) forum. Ale nie robię też tutaj za śmieciarza. I nie czepiam się na siłę, już taki ze mnie zimny drań. Pozdrawiam.
Spalić po przeczytaniu.

Offline horsie

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 29, 2005, 08:56:51 pm »
Przyjąłem do wiadomości, to się więcej nie powtórzy, wbrew pozorom nie jestem konfliktowym człowiekiem. Pozdrawiam

Offline Jimmy

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 29, 2005, 09:38:28 pm »
Brawo!
Żeby wszyscy tak podchodzili do krytycznych uwag...

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 30, 2005, 10:12:05 am »
Ja też wbrew pozorom nie jestem konfliktowym człowiekiem. Mało tego, nie jestem nawet człowiekiem... Ale nic to, pozdrawiam i zapraszam Bad_ Horsie_ do częstszych wizyt na NASZYM wspólnym forum.

I to koniec offtopu w tym temacie.
Spalić po przeczytaniu.

Offline Galvar

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 14, 2005, 03:28:50 pm »
Prześledziłem ten wątek i widzę, że może warto podzielić się swoimi uwagami odnośnie wykorzystania fantastyki na maturze. Ja zdawałem ją kilka lat temu, więc temat z polskiego miałem narzucony (dokładnie do wyboru trzy czy cztery plus analiza i interptretacja wiersza).
Osobiście wybrałem temat pt. "Czy literatura może zatrzymać czas w jego nieustającym biegu?". Temat cytuję z pamięci, bo mi gdzies wcięło jego dokładną treść, ale chyba przytoczyłem go dokładnie.

W swojej pracy postanowiłem trochę zaryzykować, gdyż w większości za udowodnienie tej tezy posłużyły mi książki nie będące lekturami, choć ogólnie chyba znane. Problem tkwił w tym aby opisując nieco treść (gdyby przypadkiem oceniający nie znali danych pozycji) udowodnić swoją rację. Dobór lektur byc może nieco Was zaskoczy, ale ja, gdy miałem taką możliwość, starałem się pisać i czerpać z oryginalnych źródeł. 8)  ;)

Tezę przedstawioną w temacie oparłem na trzech pozycjach: "Panu Tadeuszu", Adama Mickiewicza, "Kubusiu Puchatku" A. A. Milne'a i "Władcy pierścieni" Tolkiena. Przyznacie, że oryginalna mieszanka, co? :) "Pan Tadeusz" wiadomo, powrót, przynajmniej myślami, do lat młodości, do czasów nadziei na wolność, odzyskanie niepodległości. "Kubuś Puchatek" sprawia, że na zawsze pozostajemy dziećmi lub w każdej chwili możemy się nimi poczuć, a "WP" jest przecież opowieścią o przemijaniu elfów i nadchodzeniu czasu ludzi. Powieść pozwala nam to wszystko zachować, a ślady elfów przeciez w Śródziemiu pozostały...
Tak to mniej więcej napisałem. Efekt? Nie bierzcie tego za chwalenie się, ale... "zaliczona matura na pięć". :p Oczywiście miałem o tyle lepiej, że moją pracę oceniali nauczyciele z mojej szkoły (mojej polonistce ponoć praca się spodobała  ;) , a Wasze będą chyba gdzieś wysyłane. Z drugiej zaś strony macie możliwość stworzenia własnego tematu, wykazania się kreatywnością i pisania o czymś Wam bliskim. Myśmy musieli liczyć na łut szczęścia...

Pamiętajcie tez, że swój temat możecie opracowywać wcześniej, tworzyć wprawki, szlifować je na połysk. ;) Skorzystajcie z tego i nie bójcie się wykazać inicjatywą i oryginalnością!
Galvar, mag z charakterem. ;-)

Republika Fantastyki i Rzeczywistości Zajrzyj!

JPII [`]...

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #85 dnia: Kwiecień 20, 2005, 01:54:11 pm »
Hej ho! Ja juz po maturze  i chcialem wszystkim PODZIEKOWAC, a w szczegolnosci mr.maras-owi :), dostalem 100%. POzdrawiam.
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #86 dnia: Kwiecień 20, 2005, 02:41:16 pm »
No to gratulujemy!
Spalić po przeczytaniu.

Offline Christine

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #87 dnia: Kwiecień 24, 2005, 03:25:00 pm »
Jednak tematy sf-o - fantastyczne nie są za bardzo lubiane przez komisje oceniające. O ile mogłabym zaryzykować, że szanowne grono przeczytało trochę Lema, zaczepiło o Władcę Pierścieni czy Hobbita, który były kiedyś lekturą nadobowiązkową, to raczej nie wyobrażam sobie, żeby rasowy humanista wykładający w liceum sięgał po Sila czy chociażby Dicka lub Wellsa.

Offline no01

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #88 dnia: Kwiecień 24, 2005, 04:25:58 pm »
Z tego co wiem, to na studiach czytaja SF, Lema czy Wellsa, przeciez to klasyki. A czy rasowi, czy tez nie rasowi po studiach siegaja po SF, czy Fantsy poddaje dyskusji w inne(nauczycielskie), rece.
Czy sie szanownej komisji podoba? Moja praca sie podobala, w koncu ocenili caloksztalt na 100%, a temat byl czysto SF.
atanie to sztuka, a raczej sztuczka. Dowcip polega na tym, by nauczyć się rzucać na ziemię i nie trafić w nią.

Offline mr.maras

W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
« Odpowiedź #89 dnia: Kwiecień 24, 2005, 04:39:47 pm »
Cytat: "Christine"
(...)raczej nie wyobrażam sobie, żeby rasowy humanista wykładający w liceum sięgał po Sila (...)


A kto zacz ten Sil?
Spalić po przeczytaniu.

 

anything