trawa

Autor Wątek: Zawisza Czarny najszlachetniejszy rycerz Europy??  (Przeczytany 2429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Seldszar

Zawisza Czarny najszlachetniejszy rycerz Europy??
« dnia: Październik 05, 2004, 08:27:01 pm »
Co sądzicie o Zawiszy Czarnym był uważany za symbol rycerstwa był też uważany za ideał rycerza. A co w o nim sądzicie?? jak go oceniacie?? kim jest dla was??

Dla mnie jest bochaterem miał tragiczny koniec taki jak nas wszystkich czeka (chodzi mi o śmierć) lecz on umarł z honorem i jest moim wzorem podziwiam go w każdym calu jego osoby i chce być taki jakim on był odważny dzielny bochaterski pełen życia a zarazem sprytny i przebiegły.
oje słowo to mój honor. Mój honor to moje życie.

Offline Gollum

Zawisza Czarny najszlachetniejszy rycerz Europy??
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 05, 2004, 09:52:18 pm »
Za symbol rycerza jest uważany tylko u nas. Znają go jeszcze tylko na Węgrzech i może na Litwie. W innych krajach ideały też były, ale inne.
A odwracając kota ogonem, można powiedzieć, że rycerze typu Zawiszy, którzy bywali wszędzie, gdzie się machało mieczem, to ówcześni najemnicy wyższej klasy, typu Boba Denarda.

Offline Seldszar

Zawisza Czarny najszlachetniejszy rycerz Europy??
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 05, 2004, 10:15:42 pm »
Najemnikiem Zawisza nie był lecz był tam gdzie bitka jakaś była ale jednak masz może jakieś zdanie o nim typu dzielny albo beznadziejny czy coś w tym stylu. Jest nawet w legendach też chce byc w legendach może bede sie zobaczy. :lol:
oje słowo to mój honor. Mój honor to moje życie.

Offline Michał Adam Kuc

Zawisza Czarny najszlachetniejszy rycerz Europy??
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 08, 2004, 06:30:11 pm »
Cytat: "Gollum"
Za symbol rycerza jest uważany tylko u nas. Znają go jeszcze tylko na Węgrzech i może na Litwie. W innych krajach ideały też były, ale inne.
A odwracając kota ogonem, można powiedzieć, że rycerze typu Zawiszy, którzy bywali wszędzie, gdzie się machało mieczem, to ówcześni najemnicy wyższej klasy, typu Boba Denarda.

Co do pierwszego zdania, zgodzę się od razu. W drugim  jest jednak pewna nieścisłość. Otóż Zawisza nie był najemnikiem, gdyż nie słuzył za żołd, jak chociażby współczesny mu inny sławny rycerz, a później jeszcze sławniejszy kacerz Jan Żiżka. Jego własnie nazwałbym najemnikiem "wyższej klasy"

Offline Kronos[CS]

Zawisza Czarny najszlachetniejszy rycerz Europy??
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2004, 09:46:55 am »
Ja bym powiedział inaczej owszem każde (przynajmniej większość) zachodnie państwo miało jakiś tam ideał honoru i rycerstwa ale tam większość ideału były przedśięwzięcia takie jak krucjaty albo inne mordy na muzułmanach.
Zwykle takich "zasłużonych" rycerzy w krucjatch brano pod autorytet.

 

anything