Autor Wątek: Historie alternatywne  (Przeczytany 9445 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Gnostic

Historie alternatywne
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 25, 2004, 09:07:34 pm »
Przypomniało mi się stare opowiadanko, które było kiedyś w Fantastyce, Thor spotyka Kapitana Amerykę. Pamiętacie je? Jak dla mnie bomba.
Alternatywna historia II wojny, gdzie naziści są wspomagani (i zarazem zdominowani) przez skandynawskich bogów Asgardu, których powołali do życia poprzez ofiary w obozach koncentracyjnych. Aliantów zaś wspiera przewrotny bóg Loki. Warto przeczytać.
 dnia siódmego, czyż nie powiemy: Obyśmy byli płodni i rozmnażali się i zapełniali martwe, nieskończone obszary próżni statkami, życiem i znaczeniem? (...)
I czyż nie będzie to dzień wieczny?

Offline Pietia

Historie alternatywne
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 25, 2004, 09:54:35 pm »
Cytat: "Czarnooki"

W Polsce wyszła chyba tylko pierwsza część wydana przez Amber "Wojna Światów: w równowadze". Bardzo fajnie się czyta :) Czy ktoś może wie, czy wyszły pozostałe części w naszym języku ??

Na pewno nie. Da sie kupic za to wersje elektroniczna za jakies nieduze pieniadze (dalem chyba ze 20 dolkow kiedys za wszystkie tomy obu serii w .lit-ach). Czyta sie w zasadzie fajnie, tylko wkurzaja trzy rzeczy:
-Masa watkow, moim skromnym zdaniem zbyt duzo. Z czesci mozna by najprawdopodobniej zrezygnowac bez szkody dla fabuly.
-wciskanie naszym rodakom na sile antysemityzmu. Wszyscy bez wyjatku Polacy wystepujacy w ksiazkach to regularni jadowici antysemici. Wkurzajace strasznie.
-Nawet moj pies jest madrzejszy od przedstawicieli Rasy.

Cytat: "Czarnooki"

Nic mi nie wiadomo czy druga część wyszła. Czytając "Piątą Kolumnę" jakoś tak mi "nieswojo" było i nie mogłem dopasować jej do pierwszej części - a teraz wiem już, że zgubiłem drugą. Czy ktoś wie coś o polskim wydaniu ?

Erm... Zrobilem research i nie bylo wydania polskiego. Nie wiem czemu... Drugi tom tak duzo informacji przydatnych przy czytaniu czesci trzeciej nie wnosi - to historia szpiegowska dziejaca sie pod koniec wojny w Europie. Czyta sie jednak milo - partyzanci, kolaboranci, duzy bajzel, finowie broniacy sie do konca...
uccess is mandatory. Survival is optional.

Offline Kormak

Historie alternatywne
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 25, 2004, 09:54:37 pm »
A czy przypadkiem tego opowiadania nie napisał David Brin?

Bo podobną historię opowiada wydany w październiku 2003 komiks "Life Eaters". Bogowie Północy pomagają Hitlerowi wygrać wojnę, co się stało ze światem?

Autorem scenariusza jest pisarz SF David Brin, rysunki wykonał Scott Hampton.

Offline turucorp

Historie alternatywne
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2004, 10:07:56 pm »
Cytat: "Gnostic"
Przypomniało mi się stare opowiadanko, które było kiedyś w Fantastyce, Thor spotyka Kapitana Amerykę. Pamiętacie je? Jak dla mnie bomba.


fakt, mocna rzecz i oczywiscie autorem jest D.Brin
i jeszcze jedna rzecz; "Syndykat" N.Kornblutha, rzecz tak stara, ze stala sie "alternatywna" ("militarna" byla od poczatku)
lapie sie jeszcze "Dzwiek rogu" Sarbana (chociaz to bardziej "mysliwska" niz "militarna")

Offline Francois de Vinan

Historie alternatywne
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 28, 2004, 10:20:02 am »
Hm... Alternatywne historie, dokładniej - militarne... W sumie to takie 'gdybanie'. Można to też w zasadzie podzielić na dwie drogi, jakie może obrać autor:

1) kreowanie alternatywnej historii przyszłości na podstawie faktów historycznych

2) zmienianie faktów hist. i konfabulacja...

Jestem zdecydowanie przeciw tej drugiej opcji... Fantasy, science fiction, nawet political fiction - i owszem... Ale taka zabawa z historią minioną mnie nie bawi...
al-Shen umarł, lecz...
Francois Chrisostome de Vinan żyje!

Offline turucorp

Historie alternatywne
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 28, 2004, 10:46:13 am »
Cytat: "Francois de Vinan"

1) kreowanie alternatywnej historii przyszłości na podstawie faktów historycznych


to jest chyba bardziej "futurologia" :roll: ?
bo co jest "alternatywnego" w opisywaniu jakiejs tam przyszlosci na podst. znanych faktow i doswiadczen historycznych?

Cytat: "Francois de Vinan"
2) zmienianie faktów hist. i konfabulacja...

Jestem zdecydowanie przeciw tej drugiej opcji... Fantasy, science fiction, nawet political fiction - i owszem... Ale taka zabawa z historią minioną mnie nie bawi...


a czytales cokolwiek tego typu czy tak sobie wlasnie wymysliles?

Offline Jimmy

Historie alternatywne
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2005, 07:33:17 pm »
Cytat: "turucorp"
Cytat: "Gnostic"
Przypomniało mi się stare opowiadanko, które było kiedyś w Fantastyce, Thor spotyka Kapitana Amerykę. Pamiętacie je? Jak dla mnie bomba.

fakt, mocna rzecz i oczywiscie autorem jest D.Brin

Baaardzo mocna powiedzialbym ;) ze swietnym pomyslem i dobrze napisana, jedno z moich ulubionych opowiadan.
John Boyd "Ostatni statek z planety Ziemia" - co prawda militaryzmu tam niewiele, ale tez ciekawy pomysl na alternatywe (chociaz trzeba przyznac ze przez wieksza czesc to bardziej social fiction w duchu "1984" niz historia alternatywna)[/quote]

Offline Rzezbiarz.wg

Powieści z alternatywną historią Polski
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 17, 2005, 12:32:10 pm »
Czy ktos moglby mi napisac autorow i tytuŁy ksiazek, ktorych podstawa jest alternatywna wizja historii Polski (Polska mocarstwem itd)

Ostatnio widzialem reklame czegos y Grunwaldem w tytule.

Warto? A co z tej polki warto?

bede wdzieczny za pomoc.

Offline Lessa

Historie alternatywne
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 17, 2005, 06:05:07 pm »
chodzi Ci może o "Krzyżacki poker" Dariusza Spychalskiego?

"Połowa XX wieku. Wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego musi corocznie składać hoł Rzeczpospolitej Trojga NArodów. Zakon stara się jednak uniezależnić od Polski - i jeszcze nigdy nei był tak bliski celu. Uprowadzenie profesora Wiliama Hopkinsa, specjalizującego się w fizyce atomowej, ma pomóc w spełnieniu ambitnych planów.

Czy Polacy wraz z pruską partyzantką zdołają odkryć spisek? Jak zareagują muzułmanie, władający zachodnią Europą? Czy wykorzystają spór polsko-krzyżacki, by powiększyć swoje imperium?

Nastał czas definitywnych rozwiązań."

Książkę zaczęłam czytać, więc nie jestem w stanie niczego konkretnego jeszcze powiedzieć. Zapowiada się nieźle.
Chyba na Gildii była już jakaś recenzja.
szystkim samobójcom mówimy stanowsze NIE

Offline turucorp

Re: powiesci z alternatywna historia Polski
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 17, 2005, 06:42:08 pm »
Cytat: "Rzezbiarz.wg"

A co z tej polki warto?



alternatywne historie Polski powiadasz...hmm, skupiajac sie na powiesciach:
Jacek Dukaj "Inne pieśni" (wprawdzie Polski jako takiej nie ma, ale jest rzeczywistosc alternatywna i akcja rozgrywa sie czesciowo na naszych ziemiach)
Konrad T. Lewandowski "Królowa Joanna d’Arc"
Roman Danak "Sotnie Łysego Iwanki" (rzecz po 3 wojnie swiatowej, ale przedstawiona w fomie "alternatywy")

Offline dagobert

Historie alternatywne
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 17, 2005, 06:58:14 pm »
Można też sięgnąć po antologię PL +50. Historie przyszłości.

Offline krytyk

Historie alternatywne
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 08, 2005, 08:11:29 am »
"Brunatana rapsodia"Otto Basil - na mnie niesamowite wrażenie robiły zwłaszcza opisy III Rzeszy która powstała po wojnie, a której grozi teraz (tj. w latach 60-tych) konflikt z byłym sojusznikiem Japonią. Najbardziej szokujacy opis chodowli Żydów, a takze inne szaleństwa hitlerowców.

Offline TC

  • Moderatorzy
  • Steward
  • *
  • Wiadomości: 6 015
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wylogowany
Historie alternatywne
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 12, 2005, 09:03:57 am »
Hm ja kojarze tylko "Człowieka z wyskokiego zamku", który opisuje wizje powojennego świata, którym rządzą Niemcy i Japonia. :p
RIP Gildio...

Offline vanswirr

Historie alternatywne
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 12, 2005, 10:19:02 am »
Ciekawa historia alternatywna - ale Anglii, i mało militarna - to "Maszyna różnicowa" bodajże Stirlinga. Rzecz opiera się o ideę siedemnasto-osiemnasto-dziewiętnasto wiecznych komputerów mechanicznych i ich wpływie na rozwój wielkiej brytanii.

CHyba jeszcze Baxter w "gorącym lodzie" dał inną wersję rozwoju cywilizacji po rewolucji technicznej w anglii.

I jeszcze historia polskiego pisarza, znów nie pamietam ani nazwiska,ani tytułu utworu - rzecz o chrześcijaństwie skutecznie wytępionym w imperium rzymskim przez juliana apostatę i które przetrwało tylko w Japonii - chyba "Quietus i chrześcijanie" ale głowy nie dam....

Cholera, nigdy nie miałem pamięci do nazwisk i tytułów....

A co do Brunatnej rapsodii to przychylam się do opinii - wizja wręcz miażdżąca, brutalna, duszna, wredna. Aż człowiek oddycha z ulgą jak na koniec świat w takiej wersji diabli biorą..
Jestem agentem Mossadu, ponadto za czarną robotę płaci mi CIA, FSB, Al-Kaida, koncerny energetyczne, Bilderbergowie, wydział XIII Watykanu, Kult Wielkiego Cthulhu, sztab wyborczy PO i oczywiście sam Szatan.

Offline 8jakis

Historie alternatywne
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 01, 2005, 12:15:39 pm »
absolutna klasyka:
Teodor Parnicki "Muza dalekich podrózy" Polska po udanym powstaniu listopadowym
tegoż "Sam wyjde bezbronny" Julian Apostata wraca zdrowy z wyprawy na Persję

Cykl Carda o Alwinie stwórcy. W Anglii nie doszło do restauracji

Inne pieśni są nie tyle alternatywą historii co fizyki i metafizyki
 skąd wiadomo, że świat istnieje?

 

anything