trawa

Autor Wątek: Nowe serie Marvela  (Przeczytany 17712 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mackey

Nowe serie Marvela
« dnia: Październik 30, 2004, 06:30:42 pm »
Witajcie,
Mam pytanie odnośnie "nowych serii" Marvela. Mam nadzieje, ze stali bywalcy będą znali odpowiedz. Moja przygoda z Marvelem skończyła się w momencie systematycznego obniżania lotów przez Ś.P. TM-Semic. Teraz po kilku latach, znów wróciłem do tematu i czuje się troszke zagubiony.
DK wydaje Ultimate X-MEN, Amazing Spiderman (to akurat kontynuacja z TM) i Spectacular Spiderman. (Domyślam się , ze Amazing to akurat słowo opisujące tylko Pajeczaka, i chyba było wymyślone razem z nim)
Czy mógłby mi ktoś wyjasnić cym różnia się te serie od siebie ? Chodzi mi o te słowa opisujące serie (na forum znalazłem, że np. Ultimate wprowadza serie jakby od poczatku). Bo z tego co wiem, to takie przedrostki występują w innych seriach Czyli np. jest Ultimate Spiderman i Ultimate X-men.
Jeszcze fajniej byłoby, gdyby ktoś mógł mi wypisać wszystkie takie rodzaje serii.
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline turucorp

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2004, 06:38:37 pm »

Offline diefarbe

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2004, 06:44:56 pm »
Nie bądź taki Turu. :(
Po takim pytaniu mógłbym być okropny i nakazać spojrzenie do słownika, ale mam dziś świetny humor więc będę łagodny jak baranek. :)
Angielskie słowa znajdujące się w tytułach przed nazwa bohatera są po prostu przymiotnikami określającymi daną postać, podkreślającymi jej cudowność, niesamowitość.
Stąd też mamy:
the amazing, spectacular, sensational spider-man
the incredible hulk
the invicible iron man
the mighty thor
the uncanny, astonishing x-men
etc
A znaczenia danych słów i tak radzę w słowniku poszukać (nie zaszkodzi).
Tradycja używania takich tytułów jest pewnie tak stara jak historia komiksów superbohaterskich czy amerykańskiej pulpy różnego rodzaju.
Tradycja ta jest pewnie jeszcze starsza a związana z cyrkiem i pokazem dziwadeł, gdzie to właśnie magicy i akrobaci mieli takie przydomki.
Taki przymiotnik miał po prostu przykuć uwagę widza, czytelnika. (dziwne to były czasy).
Później w momencie gdy serie superbohaterskie zaczęły się mnożyć tworzenie używanie tych przymiotników stało sie pewnie praktyczne w celu odróżnienia poszczególnych tytułów mówiących o tej samej postaci (grupie postaci) od siebie.
Ot co. :lol:
nother day leaves me aching
I try to wake up
But something`s breaking
Here inside me
Deep and hollow
A sound that no other sound could follow
- Pal Waaktaar

Offline turucorp

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2004, 06:52:03 pm »
zazartowac se nie wolno? :P

Offline diefarbe

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2004, 06:53:55 pm »
A można, mozna.  :giggle:
Wilk i tak pewnie zamknie temat.

A skadze znowu. Mam tylko alergie na spam, a poza tym jestem lagodny jak owieczka :P Temat ok. Zreszta bardzo rzadko ingeruje w merytorzyczna zawartosc tematu czy tez o czym maja byc albo nie tematy. Ja tylko zakreslam ramy. :) w.
nother day leaves me aching
I try to wake up
But something`s breaking
Here inside me
Deep and hollow
A sound that no other sound could follow
- Pal Waaktaar

Offline mackey

Chyba nie rozumiecie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2004, 12:10:29 pm »
Chodziło mi raczej o inne oznaczanie serii.
Np. Ultimate (zn Ostateczny - sprawdziłem w Słowniku) jest używany nie tylko do X-Men, ale z tego co gdzieś widziałem wynika, ze jest także używany do innych serii i oznacza wydanie jakiejś serii w nowej formie - czytaj np. zaczyna wszystko od poczatku, ale może inaczej ciągnie jakieś wątki. Jest np. podobna seria 2099. Osobne zeszyty dla kilku bohaterów, ale odpowiadają o ich przygodach w przyszłości.
Do tego wychodzą jakieś Annuale (Roczny, ale co to oznacza w świecie Marvela - wychodzi co roku jako dodatkowa historia, czy np. zbiera najlepsze z roku - takich rzeczy chciałbym się do wiedzieć).

To że sa przymiotniki opisujące postać, to ja wiem - dlatego w pierwszym poście wyłączyłem z tego Amazing (i nawet wyjasniłem dlaczego). Wpisałem go dlatego, zeby pokazać że wychodzi Amazing Spiderman i Spectacular - czym one się róznią ?
A czym się różni X-Men od Uncanny X-Men ?

To jest własnie to co mnie interesuje - czy sa jakieś reguły rządzące tymi dopiskami (nie Incredible Hulk, bo to doskonale rozumiem).
Czytałem swego pierwszego posta i nie wiem czy az tak go nieczytelnie napisałem. Jeśli tak to sorki.

Pozdrawiam
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline mackey

Ultimate
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2004, 12:17:25 pm »
Ultimate już mi nie wyjasniajcie :)
Znalazłem na stronie http://www.spiderman.viphost.us/

"Serie objęte tytułem Ultimate przedstawiają historie świata Marvela w nowym, teraźniejszym świecie. Słowo "Ultimate" znaczy "ostateczny". Joe Quesada wybrał właśnie to słowo dla najnowszych serii komiksów o postaciach stojących na czele Marvel Comics. Wśród nowo narodzonych znaleźli się: Spider-Man, X-Men, Fantastyczna Czwórka, Daredevil, Elektra oraz Ultimates.
Bohaterowie tych serii umieszczeni są w świecie znanym czytelnikowi, w którym króluje Internet, MTV, oraz inne wynalazki dwudziestego wieku...
"

I o takie rzeczy mi chodzi. Mam nadzieje, ze teraz będzie już wszystko jasne.

Chodzi mi dokładnie o wszystkie tego typu nowe serie wydawniczne Marvela.
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline diefarbe

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2004, 12:26:04 pm »
Teoretycznie serie z różnymi `przymiotnikami` nie muszą różnić się niczym.
Mają zazwyczaj tylko znaczenie historyczne.
Ktoś sobie wpadł na pomysł jak to nazwać i tak zostało.
Zazwyczaj dany tytuł jest prowadzony przez innych autorów, co czasem oznacza także inny ton opowiadanej w danym tytule historii. :)
Nad wszystkim jednak czuwa grupa ludzi kontrolująca zgodnosc z przeszłością universum Marvela i planami na przyszłośc przez co nie mogą byc one az tak odmienne a artyści nie mają az takiej swobody twórczej. :(
Zjawisko mnożenia serii uzyskało swe maksimumw latach dziwięćdziesiatych (ich poczatek).
Główną wadą tego systemu było że Marvel poszedł na ilosc a nie jakość.
Wszystkie te serie były zbyt podobne do siebie a przez to nieciekawe co zakonczyło się kryzysem w wydawnictwie i zakonczeniem wielu serii.
Teraz obserwujemy podobne zjawisko lecz Marvel stara się zróżnicować serie (jeśli przy takiej masówce to w ogóle możliwe).
W wypadku Spidera mamy teraz dwie serie w głównym nurcie.
Amazing i Spectacular z których ten drugi jest skierowany bardziej do młodego czytelnika (przynajmniej na poczatku).
Spider-man (bezprzymiotnikowy) w imprincie Marvel Knights który skierowany jest do trochę powazniejszego czytelnika.
Mamy także Ultimate ale tu sprawa jest już inna.
Większośc postaci Marvela ma już ok 40 lat.
Młodzi czytelnicy niezbyt sie orientują w tym co działo się przez ten czas
By przyciagnąć nowego czytelnika Marvel ruszył z działem wydawniczym o nazwie Ultimate (ot taki ostateczny Marvel-zobaczymy za następne 30 lat :giggle: )
Bohaterowie tego imprintu sa dostosowani do młodszego odbiorcy (więcej brutalności  :wall: )
Powstało o wiele młodsze uniwersum Marvela o o wiele prostszej strukturze i mniejszym zagmatwaniu watków (zobaczymy jak długo).
Mamy takze Spider-man Unlimited.
Komiksy z przypiskiem unlimited w Marvelu to były w latach dziewięćdziesiątych kwartalniki o trochę większej objętosci.
Teraz na fali dobrobytu w Marvelu wróciły. :o
Ech, zapomniałbym.
Jakiś czas temu Marvel wystartował z imprintem Marvel Age.
Ten dział jest także skierowany do módego czytelnika.
Komiksy sa bardziej mangowe w stylu, mają mniejszy format.
Cześc z nich opowiada stare przygody w nowej formie (marvel age spider-man czy marvel age hulk)
Marvel jak i tez inne wydawnictwa szaleje teraz z tworzeniem różnych działów wydawniczych, przesuwajac serie z jednego do drugiego, zmieniając nazwy, zamykając serię by wystartować z nowa miesiac póżniej i trzeba siedzieć w tym bardzo głęboko by się całkiem nie pogubić).  :bite:
To tyle na razie. :)
nother day leaves me aching
I try to wake up
But something`s breaking
Here inside me
Deep and hollow
A sound that no other sound could follow
- Pal Waaktaar

Offline mackey

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2004, 01:10:55 pm »
Dzieki za odpowiedz.

Wybrałem jednak dobre forum, a nie jak niektórzy sugerowali ... :)
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline turucorp

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 31, 2004, 01:20:39 pm »
nie byl bym taki pewien na Twoim miejscu  8)

Offline mackey

To sobie wyjasnijmy.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 31, 2004, 01:48:28 pm »
Skoro już się odezwałeś Szanowny turucorp
Zastanawiam się dlaczego skierowałeś mnie na inne forum:

a) Za proste pytanie do tak szacownego grona znawców
b) Niechcący powołałem się na DK ? (chociaż ciężko się powołac na innych wydawców)
c) Zawsze tak witacie nowych
d) Prywatne widzi mi się (a może widzimisie - kurna, wie ktoś jak się to pisze? czy każdy tylko tego używał w mowie :) )

Oczywiście pisze z ciekawości, a nie z jakiegoś zalu (ktory może się dopiero pojawić po odpowiedzi), czy pretensji (patrz poprzedni nawias ;P )

Pozdrawiam
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...

Offline turucorp

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 31, 2004, 02:07:37 pm »
odpowiedzi c) i d), a takze taki dziwny poglad na zycie, ze lepiej sie pytac o takie rzeczy bezposrednio na forum pasjonatow odpowiedniego typu komiksu niz na forum ogolnokomiksowym :roll:

BTW oba zwroty "widzi mi sie" i "widzimisie" sa poprawne, ale ich uzycie zalezy od kontekstu wypowiedzi.
aha, pozycje spod znaku Marvela publikowane sa rowniez przez inne wydawnictwa w naszym kraju, wiec raczej nie ciezko powolac sie na nich jak to sugerujesz, chociaz akurat publikowaniem wariacji na temat X-men zajmuje sie tylko DK.
np. seria "Ultimates" publikowana jest przez Egmont
nie wiesz o tym czy tylko wolisz sie powolywac na "ciezkosc" w stosunku do innych wydawcow niz DK?

Anonymous

  • Gość
Re: To sobie wyjasnijmy.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2004, 02:19:13 pm »
Cytat: "mackey"
c) Zawsze tak witacie nowych

jak zwykle :P

SAD

  • Gość
Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2004, 02:24:48 pm »
Cytat: "diefarbe"
Tradycja używania takich tytułów jest pewnie tak stara jak historia komiksów superbohaterskich czy amerykańskiej pulpy różnego rodzaju.
Tradycja ta jest pewnie jeszcze starsza a związana z cyrkiem i pokazem dziwadeł, gdzie to właśnie magicy i akrobaci mieli takie przydomki.
Jest jeszcze starsza. Już Homer tego używał. Każdy bohater miał swój własny przymiotnik.

Offline mackey

Nowe serie Marvela
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2004, 02:28:18 pm »
Chodze wlasnie po forum, i powiem Ci, ze zanim jeszcze przeczytałem Twoją odpowiedz, wiedzialem ze wybierzesz C i D :)

Odnośnie wyboru forum.
Uwazam, ze forum ogolno-komiksowe jest do tego celu idealne, DK to nie tylko Marvel, poza tym tamto forum mi nie odpowiada chocby ze wzgledow technicznych, poza tym interesuje się komiksami nie tylko Marvela i nie widze powodów, dla których musze skakac po innych forach, skoro mogę się dowiedzec tego co chce na forum ogolno-komiksowych (czego przykładem jest odpowiedz diefarbe).

A teraz co do innych wydawnictw.
Wiem, ze inne wydawnictwa wydają Marvela, natomiast w zadnym innym wydawnictwie róznica pomiędzy seriami nie jest tak widoczna. Poza tym ja o tych roznicach nie dowiedziałem się z DK, ale m.in. z oficjalnej strony Marvela. Po prostu najlatwiej było mi wyjasnić o co mi chodzi na przykładzie DK. Ciezko na przykladzie innych, bo to są generalnie miniserie. A jesli chodzi np. o Punisher:Born. Przyznam sie bez bicia, ze nie wiem czy jest np. Wolverine:Born albo Hulk:Born. Wydaje mi się, ze nie. Mam to traktować jako serie z róznymi bohaterami ?
Może już następny post przyniesie jakiś mondry tekst ...