trawa

Autor Wątek: Książki warte przeczytania?  (Przeczytany 14275 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« dnia: Listopad 13, 2004, 04:53:24 pm »
Matura zbliża się nieubłaganie. :( Znaczy mam jeszcze ponad rok, ale lepiej zacząć wcześniej. :oops:
W związku z tym poszukuje informacji na temat książek wartych przeczytania, oczywiście związanych z historią. ;)
Jakie tytuły i autorów moglibyście polecić?
Z góry dzięki. ;)

Offline SirAlexander

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 13, 2004, 05:09:22 pm »
matura prawisz? Jeśli chodzi o maturę z historii to przydają się na ogół ogólne opracowania - Toporek, Roszkowski - tego typu.  Jeśli masz dużo czasu to zorientuj się który okres sprawia ci problem i postaraj się o książkę z niego właśnie - na ogół jak przeczytasz solidną monografię to ci mocno pomoże. Napisz więcej czego potrzebujesz.
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2004, 05:36:09 pm »
Raczej nie szukam opracowań, od tego mam podręcznik i według mnie bardzo dobrą książke (podręcznik) Micunia, "Vademecum - historia". :oops:
Interesują mnie książki dokładnie opisujące dane wydarzenie, człowieka, epokę. Powiedzmy że poszukuje czegoś w rodzaju kanonu, o ile takowy istnieje, książęk sztandarowych.
Coś w rodzaju hasło (np: Grecja, Rzym, Frankowie, Polska Piastów, itd...) i w odpowiedzi książka, najlepiej nadająca się do dokładniejszego poznania tego zagadnienia.
Lista książek podawanych przez Instytut Historii przed egzaminem, coś w tym rodzaju. ;)
Dla przykładu, w tej chwili jestem w trakcie czytania serii Jasienicy (Piastowie, Jagiellonowie, Rzeczpospolita Obojga Narodów).
W planach, znaczy leżyna biurku :) "Historia filozofii", Tatarkiewicza, mysle że przyda się, ale czy dam radę, to zobacze.  :roll:

Offline SirAlexander

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2004, 05:48:17 pm »
rozumiem. Ale to poważna sprawa, ja tam nie kojarzę "oficjalnego zestawu". Do czego dotrzesz - jest twoje. Jasienica jest dobry, można go polecić. Nie wiem tylko po co ci takie solidne lektury na maturę. Na ogół wystarcza ogólna orientacja, ale nie zamierzam negować twojego podejścia - jest godne naśladowania. Swoją drogą, ja ci radzę jednak nie rezygnować z opracowań. Micunia oczywiście kojarzę ;-). Jakbyś był w bibliotece to poszukaj poważniejszych opracowań - np. Czubiński albo Dobrzycki, Johnson. Rok to jednak za mało na dokładne zgłębienie wszystkiego, ale życzę powodzenia  :wall:
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2004, 06:08:04 pm »
Czas do maja 2006. :)
Powiedzmy, że interesuje mnie to troche więcej jak podają szkolne podręczniki, więc o ile to mozliwe staram sie doczytywać we własnym zakresie, w końcu każda kolejna przyswojona książka może tylko pomóc, a nie zaszkodzić :oops:
"Skoro nie można być uniwersalnym i wiedzieć wszystkiego, co się da wiedzieć o wszystkim, to trzeba wiedzieć wszystkiego po trochu. O wiele bowiem piękniej jest wiedzieć coś ze wszystkiego, niż wiedzieć wszystko o jednym.", jak powiedział Pascal. ;)
Tylko tu jest problem, czas i odpowiednia książka, stoje w księgarni i nie wiem, obok siebie są cztery opisujące niby to samo, ale własnie... Co wybrać, która będzie najlepsza, a czasu brakuje na przeczytanie wszystkich. :bored: Podpory w swoim historyku z LO wielkiej nie mam, ponieważ podaje mi tylko tytuły napisane przez swoich znajomych z uniwersytetu, a cała reszta jest zła... :|
Będe musiał pochodzić, może jak zadzwonie na UW, to uda mi się zdobyć listę książek, która to niby jest podawana (tylko kiedy? ;) )

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 14, 2004, 10:50:55 am »
Z. Wójcik, T. Manteuffel, P. Jasienica i W. Tatarkiewicz - na razie ograniczyłem się do tych autorów. Może ktoś jeszcze może kogoś polecić? :roll:

Offline Michał Adam Kuc

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2004, 02:43:17 pm »
Cytat: "barty"
Z. Wójcik, T. Manteuffel, P. Jasienica i W. Tatarkiewicz - na razie ograniczyłem się do tych autorów. Może ktoś jeszcze może kogoś polecić? :roll:


Na maturę nie musisz wytaczać aż tak wielkiego kalibru jak Wójcik czy Manteuffel. To są generalnie podręczniki akademickie. Ale jeśli chcesz i sprawia Ci to przyjemność to:
Wójcik - OK, polecam; Manteuffel też nie jest najgorszy, ale synteza Zientary jest moim zdaniem lepsza; Jasienica - hmmm, jeśli chcesz zakończyć przygodę z historią na maturze to OK - książka wciągająca, ciekawie napisana, ale.... nie wierz we wszystko co Jasienica tam "wymyślił".
Z innych epok mogę polecić:
Starożytność: synteza Stępnia, Wipszyckiej-Bravo i Jaczynowskiej
XVIII wiek: Roztworowski, choć to niezwykle ciężka cegłówa
Historia Polski: Boże Igrzysko Davisa - zawsze warto przeczytać w miarę obiektywną ocenę naszych dziejów
Dzieje Najnowsze: tu zdecydowanie wystarczy Roszkowski.
Jeśli interesują Cię jakieś szczegółowe omówienia konkretnych wydarzeń to pisz, postaram się wtedy coś znaleźć polecić Ci jakąś publikację.

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2004, 03:55:24 pm »
O to własnie mi chodziło, wielkie dzięki.
A konrtetnie? To już raczej dla własniej przyjemności: Państwo Franków, Krucjaty i związane z nimi zakony.
Nie zamierzam zakończyć przygody z historią po maturze. ;)

I zauważyłem, że propozycje dotyczą serii "Historia powszechna" PWN, więc może w sprawie starożytności można zaopatrzyć się w książkę Wolskiego?

Offline Kaiser

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2004, 03:56:38 pm »
dodaj też co zamierzasz studiować potem, bo jeżeli jest to związane z historią to może nieco zmienić repertuar

pozdrawiam i życzę powodzenia
Zeszłoroczny :)
 predict a riot ...

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 14, 2004, 04:04:21 pm »
Historia albo socjologia na korzyść pierwszego oraz próba wbicia się na UW. :oops:

Offline Michał Adam Kuc

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 14, 2004, 05:42:58 pm »
Cytat: "barty"
[...]Państwo Franków, Krucjaty i związane z nimi zakony.
[...]I zauważyłem, że propozycje dotyczą serii "Historia powszechna" PWN, więc może w sprawie starożytności można zaopatrzyć się w książkę Wolskiego?

Wolski? Nie polecam. książka pisana kilkanaście (a może kilkadziesiąt?) lat temu. W dużej mierze nieaktualna (w przypadku starożytności ma to dość duże znaczenie).
Państwo Franków?- hm, na początek polecam: Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego; Pierre Riche
Krucjaty? - no cóż, tutaj jest jedna, obowiązkowa lektura: Dzieje wypraw krzyżowych Runcimana - trzy tomy.

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 14, 2004, 06:31:01 pm »
Cytat: "Michał Adam Kuc"

Wolski? Nie polecam. (...)
Starożytność: synteza Stępnia, Wipszyckiej-Bravo i Jaczynowskiej


Jeżeli nie polecasz Wolskiego, to mógłbym prosić o pełen tytuł proponowanej przez Ciebie książki? Cóż, jakaś ciamajda ze mnie, ale nie mogłem znaleźć na google.pl ;)

Cytat: "Michał Adam Kuc"

Państwo Franków?- hm, na początek polecam: Życie codzienne w państwie Karola Wielkiego; Pierre Riche
Krucjaty? - no cóż, tutaj jest jedna, obowiązkowa lektura: Dzieje wypraw krzyżowych Runcimana - trzy tomy.


Ok, wielkie dzięki za pomoc. :)
Teraz trzeba tylko zrobić rundke po księgarniach i bibliotekach i mam zajęcie nie długi czas, jak dobrze że zaraz Święta i ferie. ;)

Offline Jolo

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 14, 2004, 06:32:34 pm »
Jeśli chodzi o starożytność Wolski zdecydowanie "nie". Książka napisana bardzo sysntetycznie. Cieżko przez to przebrnąć. Nawet historykowi (wiem co mówię:). Nadaje się, ale jako pewne kompendium wiedzy gdzie szybko chcesz sobie powtorzyć znane wiadomości.
Zdecydowanie lepsze są tzw. "trojaczki" czyli "Historia Starożytności" Jaczynowskiej, Musiała i Stępnia, ale uprzedzam, że to gruba cegła. Jej wielką zaletą jest przystepny sposób w jaki podaje się tam informacje.
Pani Wipszycka bardzo przyjemnie pisze (zero nudzenia) więc każda jej książka jest warta przynajmniej przekartkowania.

Zgadzam się w pełni z Michałem Adamem Kucem jeśli chodzi o Boże igrzysko. Warto przeczytać. Ciekawie się czyta. Nieco inne spojrzenie niż prawi się nam w szkołach od podstawówki. Mój ulubiony fragment to komentarz autora dotyczący skuteczności bodajże Augusta II Mocnego :)

Historia najnowsza to faktycznie Roszkowski, a jakby Cię interesowała historia dyplomacji międzywojennej to polecam Henryka Batowskiego "Między dwoma wojnami". Oczywiście to dalece wykracza poza potrzeby maturalne, ale po przeczytaniu tej pozycji ma się całkiem niezłe rozeznanie kto, z kim i dlaczego.

W ogóle ciekawymi pozycjami są książki z serii "W kręgu codzienności". Zbiory artykułów (pisanych przez wybitnych historyków) traktujących o życiu codziennym w różnych okresach.

A wracając do samej matury - postaraj się czytać jak najwięcej źródeł pisanych i trenuj ich analizę. Na to się kładzie teraz gigantyczny nacisk na maturze. Dobrym sposobem jest wymyślanie do każdego tekstu jak największej liczby pytań. Jakbyś miał problem ze znalezieniem źródeł to są całe wydawnictwa (np. "Historia w źródłach" czy "teksty źródłowe do nauki historii w szkole" - to ostatnie to dość stare wydawnictwo, więc szukaj w bibliotekach).

A jakbyś miał jeszcze jakieś pytania - postaramy się zaradzić ;) Widzę, że jest tutaj kilka osób, które na pewno Ci pomogą.

Pozdrawiam :)
i]Blue Moose find a new world...[/i]

Offline vilandra

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 14, 2004, 07:03:10 pm »
"teksty źródłowe do nauki historii w szkole" są dostępne w Krakowie w Taniej Książce, jeśli dobrze pamiętam to kosztują ok. 20 zł... Polecam serię "Życie codzienne w ...." (4 tomy), zgadzam się z przedmówcą jeśli chodzi o "Historię starożytną" Jaczynowskiej...
o mnie nie zabije, to mnie wzmocni...

Offline barty

Książki warte przeczytania?
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 14, 2004, 07:06:34 pm »
Naprawdę, dziękuje za pomoc, wreszcie mam jakiś obraz czego szukać.
Z formą matury już się zapoznałem w przeróżnych informatorach i to, że jest głównie oparta na analizie tekstów raczej mnie cieszy, niż martwi. :oops: W zasadzie tych książek nie wybieram tylko pod jej kątem, jakoś samemu mi zależy.
"Kto panuje nad przeszłością, panuje nad teraźniejszością.", jak to było w powidziane bodajże w "1984" Orwella. ;)
Trza się zabrać do roboty. :)

Lista złożona z Waszych propozycji wygląda teraz następująco:

Jaczynowska, Musiała, Stępień, „Historia starożytności”.
W. Manikowska, „Mity Greków i Rzymian”.
T. Manteuffel, „Średniowiecze”.
P. Riche, „Życie codzienne w pańswtie Karola Wielkiego”.
Runciman, „Dzieje wypraw krzyżowych”.
Z. Wójcik, „Wiek XVI-XVII”.
E. Rostworowski, „Wiek XVIII”.
P. Jasienica
N. Davies, „Boże igrzysko”.
W. Roszkowski, „Historia najnowsza Polski”.
W. Tatarkiewicz, „Historia filozofii”.

Widzicie jeszcze tutaj jakieś zmiany, czy to raczej wystarczy do dokładniejszego zapoznania się z tymi zagadnieniami?  :roll: