Autor Wątek: Skąd się wzięły języki?  (Przeczytany 19360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Drache

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 28, 2006, 04:56:41 pm »
Ja bym nie szukał prawdy i faktów w Biblii i innych księgach objawionych, biorąc pod uwagę:
a) ilość elementów, jakie są w nich zapożyczone z innych kultur -> patrz Potop
b) skażenia tekstów, związane ze złym tłumaczeniem, pomyłkami, podmienianiem i tak dalej (wiem, brzmi to jak spiskowa teoria dziejów, ale coś mi się nie chce wierzyć, że w początkach chrześcijaństwa nie zdażył się jakikolwiek przypadek matactw przy Księdze).
A odnośnie stworzenia człowieka - coś Bóg miał chyba zły dzień, bo produkt finalny nie wyszedł mu doskonały. A głupio posądzać istotę nieskończenie mądrą o to, że odwalił fuszerkę przy dziele.
arpe Diem.
Wszelkie błędy ortograficzne popełnione świadomie i z premedytacją.

Predator sanguis, terra terroris. Torpor ferrerus, tremor infernus. Timor invictus, extinctor fortis, es angelus!
E Nomine - Schwarze Sonne

Offline Radan

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 28, 2006, 05:33:34 pm »
Cytat: "po prostu ja"
Prawda jest, ze Bóg stworzył człowieka...


... W przenośni oczywiście ;) . Na pewno nie wyglądało to tak, że Bóg wziął kawał gliny, ulepił człowieka i "tchnął weń życie".

Offline balum

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 29, 2006, 06:56:04 am »
To w takim razie jak to było nie w przenośni i jakie masz na to dowody?

Offline Drache

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2006, 12:04:56 pm »
Skoro więc w Biblii opisane było, że wziął ten kawał gliny i tchnął w niego życie, a kobietę zrobił z żebra, to czy mamy uznać, że ta wersja to tylko przenośnia? Albo też po prostu Biblia w tym akurat miejscu nieco omija prawdę?
arpe Diem.
Wszelkie błędy ortograficzne popełnione świadomie i z premedytacją.

Predator sanguis, terra terroris. Torpor ferrerus, tremor infernus. Timor invictus, extinctor fortis, es angelus!
E Nomine - Schwarze Sonne

Offline po prostu ja

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2006, 12:21:47 pm »
Nie mam dowodów...
to prawda, ale ostatnio poprosiłam ksiedza o rozmowe na ten temat. Gadalismy pare godzin. Podzielismy sobie prawdy o powstaniu świata, od strony Biblii i od strony nauki. No i tak:
Biblia: 1. Bóg stworzył świat.
Nauka: 1. Świat powstał przed około 15 mld lat
Biblia: 2. Stworzenie dokonało się przez slowo.
Nauka: 2. Ziemia powstała około 5 mld lat temu
Biblia: 3. Bóg stworzył świat z niczego.
Nauka: 3. Życie na Ziemi pojawiło sie około 3,5 mld lat temu.
Biblia: 4. Świat jest dobry. (O.o)
Nauka: 4. Rozwój życia był stopniowy.
Nauka i Biblia: Powstawały coraz doskonalsze formy życia.

Podobnie z powstaniem człowieka:
Biblia: Bóg stworzył człowieka; mężczyznę i kobietę.
Nauka: Człowiek powstał w wyniku ewolucji.
Biblia: Człowiek otrzymał tchnienie życia.
Nauka: Jego organizm stopniowo sie doskonalił.
Biblia: Człowiek został utworzony ,,z prochu Ziemi".
Biblia: Człowiek otrzymał pracę nad przyrodą.

Nieprawdą jest np. to, ze kobieta powstala z żebra mężczyzny czy tez to, ze miejscem życia pierwszych ludzi był ogród Eden. To jest fikcja. Autorzy Pisma Świętego pisali pod natchnieniem Ducha Świętego, ale przekazywali czest fikcje. Z kolei teraz nasuwa sie pytanie, to może stworzenie czlowieka przez Boga jest fikcja (?).  Wiara to dosc głęboki temat, tak naprawde sama wiem prwie nic na ten temat;p

Jedyny dowód na to, co przyjmuje za prawde, moze byc tylko wiara , moze banalne, ale nie widzialam tego, nie poczulam. Wiara polega na tym, ze wierzymy w cos pomimo, ze tego nie widzimy (np. pismo (Biblia)). Jestem katolikiem i taka moja wiara;)
artwy człowieku, powiedz
Jak to jest, gdy przychodzi koniec?
Czuje się ból
Czu przyjemność
Odchodzi się
Czy powraca
Jak z długiej podróży po latach
Martwy człwieku, powiedz
Dlaczego tak się boję

Offline balum

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 29, 2006, 01:24:21 pm »
Ino to jest forum nauki, nie wiary.

Offline po prostu ja

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 29, 2006, 06:03:37 pm »
Cytat: "balum"
Ino to jest forum nauki, nie wiary.

Masz racje, ale ja tylko chce znalezc ,,dowod" na to, o co wczesniej mnie zapytales;p
artwy człowieku, powiedz
Jak to jest, gdy przychodzi koniec?
Czuje się ból
Czu przyjemność
Odchodzi się
Czy powraca
Jak z długiej podróży po latach
Martwy człwieku, powiedz
Dlaczego tak się boję

Offline Barnie

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 31, 2006, 09:11:50 pm »
Odchodząc nieco od tematu Wiara a Nauka ;) chciałbym skierować pewne pytanie, dot. głównego topicu, czyli Skąd się wzięły języki.
Mianowicie skąd się wzięły dialekty i tzw. gwary? Tacy np. ślązacy mają język nieco zniemczony, co jest widoczne. Ale górale? Mieszkańcy Podlasia? Czemu mamy taką rozbieżność i od czego ona zależy?

A co do dialektów, to w takim np. Afganistanie mówi się nie tylko w arabskim, ale też paszto, urdu, beludżi... Od czego zależało wykształcenie się tylu języków na jednym, wydawałoby się scalonym kulturowo terenie?
Pozdrawiam

Offline 1988

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 31, 2006, 10:28:23 pm »
Cytat: "Drache"
Skoro więc w Biblii opisane było, że wziął ten kawał gliny i tchnął w niego życie, a kobietę zrobił z żebra, to czy mamy uznać, że ta wersja to tylko przenośnia? Albo też po prostu Biblia w tym akurat miejscu nieco omija prawdę?

Biblia nie kłamie tylko opowiada to w inny sposób, wykorzystuje przenośnie i symbole.

Offline balum

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 01, 2007, 07:52:26 am »
Cytat: "Chase_113"

Mianowicie skąd się wzięły dialekty i tzw. gwary? Tacy np. ślązacy mają język nieco zniemczony, co jest widoczne. Ale górale? Mieszkańcy Podlasia? Czemu mamy taką rozbieżność i od czego ona zależy?

A co do dialektów, to w takim np. Afganistanie mówi się nie tylko w arabskim, ale też paszto, urdu, beludżi... Od czego zależało wykształcenie się tylu języków na jednym, wydawałoby się scalonym kulturowo terenie?
Pozdrawiam

Skoro górale żyli w izolacji od Kurpiów przez tysiąc lat, a język nie stoi w miejscu, bo jest zywy i się zmienia, to nic dziwnego, że mamy różne dialekty.
Afganistan nie jest scalony kulturowo. Zamieszkuje go wiele narodowości, przybyłych tam z róznych miejsc w różnym czasie. A po arabsku tam raczej mało kto mówi, bo Arabów tam nie ma.

Offline Barnie

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 01, 2007, 12:43:27 pm »
Cytat: "balum"

A po arabsku tam raczej mało kto mówi, bo Arabów tam nie ma.

Może i nie ma, ale wszyscy jako tako Koran znają, a ten mamy tylko w arabskim.

Dzięki za odpowiedź.

Offline balum

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 01, 2007, 07:56:23 pm »
Koran jest przetłumaczony nawet na polski.

Offline Drache

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 01, 2007, 09:05:52 pm »
Ale potrzeba na to zgody władz duchownych. Ich akceptacja ma, o ile dobrze pamiętam sprawić, by słowa i tej sztuki Koranu nabrały nieco religijnej mocy. Innymi słowy my możemy drukować jak chcemy, a Muzułmanie muszą mieć jeszcze autoryzację.
arpe Diem.
Wszelkie błędy ortograficzne popełnione świadomie i z premedytacją.

Predator sanguis, terra terroris. Torpor ferrerus, tremor infernus. Timor invictus, extinctor fortis, es angelus!
E Nomine - Schwarze Sonne

Yax

  • Gość
Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 02, 2007, 07:03:58 am »
To nie tak.
Każda wersja tłumaczona, jest niczym więcej, niż formą interpretacji tesktu, jako, że Koran poprawnie może zostać odebrany tylko w oryginale.

Offline Beryl

Skąd się wzięły języki?
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 02, 2007, 09:29:02 am »
Cytat: "Drache"
Innymi słowy my możemy drukować jak chcemy.

Był jeden biedaczysko, który wydał "Biblię Ślązoka" ( zbiór opowieści biblijnych po śląsku) i dostał zdrowy ochrzan.^^ Ale w sumie tylko tyle, dalej mozna kupić.
Cytuj
Tacy np. ślązacy mają język nieco zniemczony, co jest widoczne.

Zależy którzy - w języku tych z cieszyńskiego widać więcej wpływów czeskich. Ale tak już nam się żyło, raz u tych, raz u tamtych. Ciężko, żebyśmy w efekcie zostali z czystą polszczyzną, czystym niemieckim albo czystym czeskim.^^
awsze mierz wysoko. Być może nie trafisz w cel, ale też nie odstrzelisz sobie stóp.

 

anything