Autor Wątek: Założenia projektowe  (Przeczytany 99533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Alice

Założenia projektowe
« Odpowiedź #120 dnia: Grudzień 18, 2004, 10:57:39 pm »
Nie, nie jest.
Ten robocik ma chodzić. Jego chodzenie ma służyć udowodnieniu światu, że umiemy stworzyćrobocika, który chodzi. On nie ma wykowywać konkretnych zadań (rozbrajać min, montować anten etc), tzn jego funkconalność jest drugorzędna.
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #121 dnia: Grudzień 18, 2004, 11:23:43 pm »
Cytat: "Alice"
Nie, nie jest.
Ten robocik ma chodzić. Jego chodzenie ma służyć udowodnieniu światu, że umiemy stworzyćrobocika, który chodzi. On nie ma wykowywać konkretnych zadań (rozbrajać min, montować anten etc), tzn jego funkconalność jest drugorzędna.


No nie przesadzałbym, bo będziemy na tej platformie montować różnorakie efektory. Co, to wyjdzie w praniu.

Offline Alice

Założenia projektowe
« Odpowiedź #122 dnia: Grudzień 18, 2004, 11:25:21 pm »
No... tak, ale założenie jest, że on ma najpierw chodzić. A co będzie potem... to będzie potem. Czyż nie?
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline jasisz

Założenia projektowe
« Odpowiedź #123 dnia: Grudzień 19, 2004, 08:14:07 am »
Takie podejścia Grega zaczeło mi się podobać. Zostawmy tylko miejsce na dodatkowe bajery, a narazie to niech tylko sprawnie się porusza :)
mój blog - a co!

Offline cyber_wolf_bl

Założenia projektowe
« Odpowiedź #124 dnia: Grudzień 19, 2004, 11:18:33 am »
Uwazam, ze zanim wezniemy sie do jakiejs konkretnej pracy , projekt robota powinien byc kompletny, spojny i przemyslany w najdrobniejszych szczegolach. Nie chodzi o to, zeby zbudowac cokolwiek co bedzie pokonywalo o wlasnych silach 2m, a potem stwierdzic, ze jezeli ma robic cokolwiek jeszcze, to w ogole trzeba zmienic caly prototyp, a najlepiej to zbudowac go od nowa.

Offline Alice

Założenia projektowe
« Odpowiedź #125 dnia: Grudzień 19, 2004, 11:26:37 am »
To źle uważasz.
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline jasisz

Założenia projektowe
« Odpowiedź #126 dnia: Grudzień 19, 2004, 11:36:42 am »
Tu się zgodzę z Alice. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba zbudowanie (narazie) poruszającego się robota, z uwzględnieniem miejsca na jego późniejszą rozbudowę.
Na początku też myślałem inaczej, ale co nam z robota, który będzie mógł np. wymachiwac kijem, skoro okaże się, że nie umie poruszyć się z miejsca?
mój blog - a co!

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #127 dnia: Grudzień 19, 2004, 11:46:41 am »
Podstawowe założenie robotyki: modułowość. I tak byśmy robili w ten sposób.

Offline goobos

Założenia projektowe
« Odpowiedź #128 dnia: Grudzień 19, 2004, 08:42:36 pm »
nasuwa mi sie jedna mala kwestia, ktora byc moze zostala gdzies poruszona, w kazdym razie nie na forum. Chodzi mi o sposob sterowania robotem-czy ma on byc sterowany przez czlowieka, poruszac sie po jakims wczesniej wyznaczonym torze czy moze sam "decydowac" co ze soba zrobic. Wydaje mi sie ze to jest jedna z zasadniczych kwestii i moze miec dosc duze znaczenie nawet w czasie projektowania napedu, wiec chyba ta kwestia tez powinna byc poruszona
-(..)Wiec nie ma w wlace nic pieknego?Nie ma.Pot, krew smrod...Nie spotkalem takiego, co dostal mieczem i sie nie sfajdal." "Achaja" A. Ziemianski

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #129 dnia: Grudzień 19, 2004, 08:49:54 pm »
Jeżeli robot, to musi posiadać pewną autonomię. Będzie się poruszał sam, korzystając z pewnych algorytmów danych mu przez programistę. Gdyby sterował nim człowiek, to już nie jest robot, lecz teleopertaor. Tyle...

Offline goobos

Założenia projektowe
« Odpowiedź #130 dnia: Grudzień 20, 2004, 06:22:31 am »
ok-ja sie zgadzam ze pewna autonomie powinien miec, trzeba tylko te autonomie okreslic. Czy jego autonomia bedzie to ze sam bedzie sie zajmowal ruchem konczn a trase bedzie wybieral czlowiek, czy przypadek z drugiego bieguna kazemy mu cos zrobic a on sam sie tym zajmie wlaczajac w to wybor trasy
wracajac do dyskusji na temat napedu, bo troszke ona zamarla chcialbym zauwazyc ze rozwiazanie proponowane przeze mnie ma jeden autu-przy zastosowaniu 2 silniczkow na konczyne mamy silniczek w kolanie w przeciwienstwie do rozwiazan proponownaych wczesniej
-(..)Wiec nie ma w wlace nic pieknego?Nie ma.Pot, krew smrod...Nie spotkalem takiego, co dostal mieczem i sie nie sfajdal." "Achaja" A. Ziemianski

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #131 dnia: Grudzień 20, 2004, 11:14:35 am »
Cytat: "goobos"
czy przypadek z drugiego bieguna kazemy mu cos zrobic a on sam sie tym zajmie wlaczajac w to wybor trasy


Dokładnie to.

Co do silniczków to owszem rozwiązanie jest możliwe, ale mało ergonomiczne IMO. Przy użyciu tych nóg z dodatkowymi, właściwie dwie pary tracą kontakt (i mamy robota 4-nożnego), gdy wchodzi na nie-taką-znowu-wysoką przeszkodę. Obciążenie w normalnym przypadku nie rozkłada się równomiernie i zużywasz dużo prądu na utrzymanie pozycji. To już lepiej zrobić nogi na tyle wysokie, by mógł te schody pokonywać.

Offline goobos

Założenia projektowe
« Odpowiedź #132 dnia: Grudzień 20, 2004, 02:00:37 pm »
ok-jesli przeskoda jest na tyle mala ze nie ma potrzeby rozkladania srodkoweg czlonu tylnych nog to moze rownie dobrze pozostac z 3 parami nog na podlozu a tylko dwie przednie wyciagan wyzej, ale moze rzeczywiscie proste rozwiazania sa najlepsze ;)
-(..)Wiec nie ma w wlace nic pieknego?Nie ma.Pot, krew smrod...Nie spotkalem takiego, co dostal mieczem i sie nie sfajdal." "Achaja" A. Ziemianski

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #133 dnia: Grudzień 21, 2004, 12:37:06 am »
Decydujemy się na wersję, którą namalował dla nas rsm.

Można ją znaleźć tutaj:

http://student.uci.agh.edu.pl/~gregsite/nrg/project_rsm.gif

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #134 dnia: Grudzień 21, 2004, 12:38:25 am »
Aha, tylko kierunek ruchu inny. Chociaż ten też się pewnie zasymuluje. To jest ładnie pokazane w tym bremeńskim filmiku "omnidirectional".

 

anything