Autor Wątek: Założenia projektowe  (Przeczytany 96673 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« dnia: Grudzień 08, 2004, 09:39:05 am »
W tym topiku będziemy dyskutować na temat założeń projektowych  robota. Mamy na to około dwóch tygodni, by przynajmniej w grubszym zarysie sformułować to, co chcemy tu osiągnąć. Postaram się pokazać główne kierunki i możliwości, zapraszam też do wypowiadania własnych pomysłów. Można rzucać kosmiczne, większość będę dementował na wstępie:).

Let it begin.

Offline Alice

Założenia projektowe
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2004, 08:30:24 pm »
Z tego, co widziałam, to dominują koncepcje struktur mechanicznych - poruszających się. Może zrobićcoś kreatywnego - symulator jednego, ale skomplikowanego modułu (np dłoni).
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline Marioo

Założenia projektowe
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2004, 08:37:06 pm »
Z dłonia to dalbym sobie spokoj na razie oczywiscie(koszty,wykonanie)!Pomyślmy o robociku jezdzacym albo sam manipulator zlozony z 2,3 ramion.
o wy wiecie o Robotyce.........???

Offline Alice

Założenia projektowe
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2004, 08:41:38 pm »
Resoraki na baterie i konstrukcje z lego? Myślałam, że chcemy coś ambitniejszego...  :roll:
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2004, 09:52:39 pm »
Nie o to chodzi. Do skonstruowania ręki trzeba tzw. serwonapędów. Do tego zminiauryzowanych. Jeżeli powiem, że koszt serwo + sterownik to jakieś 1500 zł, to wystarczy:)?

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2004, 10:04:45 pm »
Możliwości:

- symulujemy ruch jakiegoś zwierzęcia (jakiego?), czyli jakiś rodzaj nóg (najlepiej 6, im mniej tym trudność wzrasta w geometrycznym tempie),

* linki wydłużające się pod wpływem napięcia,
* siłowniki pneumo (konieczna sprężarka;/),
* siłowniki hydro (j.w.),
* serwonapędy (ok. 12).

- mobilny kołowy (2 lub 3 koła napędzane), najprostsze i najtańsze rozwiązanie,

- mobilny kołowy deluxe (jakiś 6 kołowy łazik z regulowaną geometrią podwozia), to by było dobre,

- gąsienice,

- nietypowy sposób poruszania się (np. woda, pełzanie itp.).

Offline Alice

Założenia projektowe
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2004, 10:46:02 pm »
Cytat: "Greg K1ler"
- symulujemy ruch jakiegoś zwierzęcia (jakiego?), czyli jakiś rodzaj nóg (najlepiej 6, im mniej tym trudność wzrasta w geometrycznym tempie),
Mucha? Komar? Pająk? To mi się podoba najbardziej...
Co do rączki, zrozumiałam (;
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline śmigło

Założenia projektowe
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2004, 10:49:03 pm »
moim skromnym zdaniem mucha komar i pajak to akurat kiepski pomysl. mucha bardziej skacze i lata niz chodzi, komar to niby ma odnoza, ale nie pamietam, kiedy ostatnio widzialem drepatajacego sobie komara. pajak za duzo nozek.
ale krab albo inny rak jest ok, i ma dosc prosty sposob poruszania sie.
we charge traidition with being an exuse for idleness, unpersonality and regression"
b.a.n.
"we destroy you"
b.d.n.

Offline sanity's dead

Założenia projektowe
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 08, 2004, 11:29:19 pm »
co to ma robić?

Nie ma sensu składać czegoś, co już jest na pęczki. Można sobie kupić model RC samochodu i już mamy ,,robota''

Jak ma być coś fajnego, to trzeba mieć fajny pomysł:
np. zdalnie sterowana maszynka za pomocą WiFi - dzięki temu możnaby na przykład jeździć sobie zdalnie sterowanym samochodzem wyposażonym w kamery w Polsce, siedząc przed komputerem w afryce środkowej.

Fajnie by było zrobić jednak prawdziwego robota - cokolwiek, byleby samo jeździło/myślało cokolwiek. Niech np. kosi trawę samo - niech ma baterie słoneczne, czujniki i jak się rozładuje to niech zajeżdża samo do stacji, No i niech kosi jak należy - czyli musi pamiętać jak jechać (można zaprogramować, że ma jeździć po prostokącie np.). Dobrze by było jakby jeszcze omijało przeszkody (których położenia samo by się nauczyło). Za coś takiego od wszystkich leniwych kosiarzy można by zgarniać miliony :P
oniec

Użytkownik #3000 :D

Offline śmigło

Założenia projektowe
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 08, 2004, 11:47:14 pm »
taka kosiarke zrobila juz husqvarna - bezprzewodowa kosiarka do trawy zasilana energia sloneczna, programowalna, z jakimis czujnikami, ze jak dojedzie do np. plotu, nogi krzesla ogrodowego czy czlowieka, to zmienia kurs. wlasnie taki wynalazek dla leniwych ogrodnikow. z tego co pamietam to jest dosc droga, ale za to ekologiczna i bezpieczna w uzyciu, no i nie halasuje tak jak spalinowa.
we charge traidition with being an exuse for idleness, unpersonality and regression"
b.a.n.
"we destroy you"
b.d.n.

Offline Bogdan

Założenia projektowe
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2004, 10:12:59 am »
Sterowanie:

Wydaje mi sie, że możemy podarować sobie pneumatyke ,hałas, problemy pozycjonowania, okablowanie jakie musiał by ciągnąć za sobą robot ogranicza jego zakres ruchu, w Stanach powstaje projekt świerszcza napędzanego pneumatycznie i wcale niewygląda to za ciekawie,

Podobny problem jest przy napędach hydraulicznych.

Uważam, że powinniśmy przyjąć zasilanie elektyczne, ewentuale wykożystanie materiałów inteligentnych (np. "linki wydłużające się pod wpływem napięcia").

Offline rsm

Założenia projektowe
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 09, 2004, 12:02:27 pm »
kiedyś w telewizorni widziałem projekt, który może wielkich zastosowań na drodze rozwoju ludzkości nie miał, ale za to był przesympatyczny: robot głowo-szyja. gdy mu machali czymś przed kamerami wyciągał głowę na szyi żeby być bliżej, gdy poświecili niespodziewanie - klapkami/powiekami przysłonił kamerki i odchylił się bardzo szybko do tyłu - urocze po prostu, taka ciekawska maszynka która wszystko obserwowała. gdyby do tego dorzucić rozpoznawanie twarzy i śledzenie (odwracanie głowy) obiektów poruszających się w pobliżu lub osób które już zna - byłoby coś. może niezbyt praktyczne, ale sympatyczne! ja tam bym to sobie w każdym razie w domu na półce z miłą chęcią postawił żeby ciekawsko spoglądało na gości i dopraszało się żeby przedstawić, a znajomych witało :)

pozdr
rsm

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 09, 2004, 12:06:51 pm »
Widziałem to. Projekt zrobiony przez japończyków. Znając ich, wsadzili tam jakieś tony elektroniki, bo z tego co można byo zauważyć, mimikę miał bardzo rozwiniętą. Jak i sensorykę...

Greg K1ler

  • Gość
Założenia projektowe
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2004, 12:22:26 pm »
Cytat: "Alice"
Cytat: "Greg K1ler"
- symulujemy ruch jakiegoś zwierzęcia (jakiego?), czyli jakiś rodzaj nóg (najlepiej 6, im mniej tym trudność wzrasta w geometrycznym tempie),
Mucha? Komar? Pająk? To mi się podoba najbardziej...


Komar: pomysł ciekawy, problemy: wysoko środek ciężkości, stosunek wielkość/wysokość. Spróbuj znaleźć jakieś materiały nt. sposobu poruszania się komara (ile nóg, w jakiej konfiguracji idą kolejno).

Mucha: faktycznie, muchy to nie wiem czy aby chodzą...

Pająk jak najbardziej, ale już chyba lepiej skorpion. Sprawdzony schemat, kamera w odwłoku wygląda naprawdę profi.

Offline rsm

Założenia projektowe
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2004, 12:32:19 pm »
Cytat: "Greg K1ler"
Widziałem to. Projekt zrobiony przez japończyków. Znając ich, wsadzili tam jakieś tony elektroniki, bo z tego co można byo zauważyć, mimikę miał bardzo rozwiniętą. Jak i sensorykę...


e nie, to nie musi mieć ludzkiej twwarzy, niech sobie wygląda jak na robota przystało - blacha i druty. chodzi mi raczej o pewną ogóólną specyfikę ruchu i przyjaznego zachowania, czegoś co powoduje że człowiek widząc go nie myśli - o, imitacja ludzkiej twarzy - tylko raczej - jaki sympatyczny robocik! :)