trawa

Autor Wątek: Informatycy - Dyskusja ogólna  (Przeczytany 85400 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Greg K1ler

  • Gość
Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 17, 2004, 09:51:57 pm »
Cytat: "Alice"
proszę się nie śmiać i dawać krytyczne uwagi.


Uwagę mam jedynie taką, że napis chyba się dorobi później... What u think?

Offline Alice

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 17, 2004, 10:02:30 pm »
I think że liczyłam na bardziej konstruktywną krytykę (; w sensie uwagi dot. mojej wizji... no i że spox, to będę rysować bez napisów.
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline Krzysio

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 18, 2004, 12:59:53 am »
To ja dorzucę coś od siebie.
Taka próbka:
oto mój rysunek.
oszukiwanie sensu przez człowieka to podstawowa siła w jego życiu.

Viktor E. Frankl

Offline jasisz

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 18, 2004, 07:55:50 am »
Krzysio, trochę przerobiłem twój rysunek :) Oto efekt:
http://moskit.is.w.interia.pl/duzelogo.jpg
mój blog - a co!

Offline Alice

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 18, 2004, 10:55:14 am »
Tyle, że to miało być z pajączkiem co ma 6 nóżków....
A rysunek Krzyśka 600x lepszy od poprawek jasisza.
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Offline Herudaio

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 18, 2004, 12:17:33 pm »
Osoiście uważam za najlepszy drugi rysunek Alice, ten pierwszy ma taki trochę korpus o dziwnym kształcie. Pytanie jak to wszystko by wyglądało przy zmniejszeniu
I ask only for an enemy worth fighting and a cause worth fighting for". - Spartan Prayer
Liczy się gracz, rozpiska to rzecz wtórna.

Offline Alice

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 18, 2004, 12:31:28 pm »
/********disclaimer********/
to nie był rysunek jeszcze, projekt jedynie (;
/****end*of*disclaimer****/
i]so i threw you the obvious
to see what occurs behind the eyes of a fallen angel,
eyes of a tragedy.
oh well. apparently nothing.
[/i]
My DEVIANT page

Greg K1ler

  • Gość
Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 18, 2004, 02:42:25 pm »
A mi się podobają wszystkie. Także poprawki jasisza do rysunku Krzysia. Tylko zestaw kolorów jest IMO tragiczny...

Jeśli chodzi o to czy na logo musi być spider, odpowiadam: nie musi. Przecież to logo grupy robotycznej.

Offline Krzysio

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 18, 2004, 09:48:03 pm »
Jak ktoś chce może modyfikować mój projekt do woli lub pobierać z niego dowolne elementy. Ja nie mam nic przeciwko. Można zamienić humanoidy na roboty-pajączki lub cokolwiek innego... Co komu pasuje.
oszukiwanie sensu przez człowieka to podstawowa siła w jego życiu.

Viktor E. Frankl

Offline SquizzZ

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 19, 2004, 06:51:01 pm »
Witam...

W wyniku konsternacji wywołanej niewystartowaniem w warsztatowym compo (brak czasu, ogólna rozsypka, etc.. :) ), postanowiłem podłubać sobie trochę w GIMP-ie przy akompaniamencie nostalgicznej muzyki...
Ponieważ wynik mojej pracy podświadomie zgrał się z tematem tego kącika, postanowłem to tutaj  zapostować, a nuż komuś się spodoba... Od razu zaznaczam że żaden ze mnie zarówno rysownik,  jak i technik (choć za rok niby się inżynieruję z informatyki...), więc obrazek zawiera rażące błędy zarówno pod względem graficznym jak i technicznym... Od razu więc przepraszam jeśli zamordowałem czyjeś poczucie estetyki i/lub zasady konstrukcji robotów... :)



Krótki opis...
6-nogi robot-pająk, konstrukcja złożona z 2 niezależnych części : kadłub (głowa + bebechy + platforma) +  część mobilna (odpowiedzialna za łazikowanie)

Część mobilna składa się z 6-ciu identycznych, symetrycznie rozłożonych odnóży. Powinno to znacznie zwiększyć mobilność (jednakowa możliwość poruszania się w każdym kierunku) oraz uprościć alorytmy ruchu, zwłaszacza obracanie (podczas gdy trzy odnóża stanowią statyw, trzy pozostałe wykonują odpowiedni ruch, by po zakończeniu go przejąć rolę statywu)

Góra zamontowana jest na części mobilnej, i ma możliwość obrotu względem niej za pomocą “silniczka” umieszczonego w środkowej części (to ta “kula” :) ), ułożenie góry robota jest zatem  niezależne od kierunku przemieszczania się.
Tylna platforma służy jako podstawka pod montaż różnych urządzeń pomiarowych, jakiegoś wysięgnika do pobierania próbek (wysięgnika z kamerą?), ew. może także stanowić powierzchnię pod baterie słoneczne (o ile to ma jakiś sens i zastosowanie). Dodatkowo platforma sama w sobie stanowi wodoszczelną puszkę, którą można otworzyć, i w której można umieścić jakąś “płytę  główną” - płytę lutowaną ze scalakami, mikroprocesorami, kabelkami, etc...
W głowie robota także można zamknąć jakieś mikrokontrolery, urządzenia (kamera, reflektorek), etc, a na “twarzy” robota można umieścić jakiś wyświetlacz + kilka guzików którymi można konfigurować robota... (jakieś proste menu na LCD, ustawienie opcji, etc :) )

Powyższe pomysły + grafika na licencji GNU+GPL... (czyli można korzystać do woli :) )
Oczywiście to tylko wstępny szkic zrobiony "z marszu", jeśli uznacie że warto dopracowywać i poprawiać błędy, to z przyjemnością uwzględnię wszystkie uwagi... :)

Pozdrawiam...


BTW. Jak czas pozwoli to może spróbuje wydziergać jakieś logo, ale rysunek Krzysia i tak chyba przebije wszystko... :)
i]Jeśli wydaje Ci się, że coś mogłoby umknąć uwadze niebieskiego piracika, to masz rację - wydaje Ci się :P[/i]

Greg K1ler

  • Gość
Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 19, 2004, 08:58:24 pm »
No ładnie, ładnie. Przypomina mi robocika z takiego fanowskiego niemieckiego filmiku "Dronez". Tyle że, o matko! Chyba nie na nasze pieniądze...

Offline SquizzZ

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 19, 2004, 10:02:09 pm »
No wiesz, to na razie jest wizja v0.1, która prawdopodobnie zostanie mocno ociosana... :)
Co do bajerów - to tylko luźne stwierdzenia... :)
Z tego co wyczytałem z grupy (zadałem sobie ten trud ;) ), obecnym celem jest w miarę autonomicznie łazikujące 6-nogie "coś" z możliwością zamontowania pewnej aparatury w przyszłości, czyli inaczej inteligentna, chodząca na 6-ciu nóżkach platforma... :)

Swoją drogą, postaram się skrobnąć coś bardziej "patyczakowatego"... (może o to chodziło z tym "nie na nasze pieniądze"... :) )

Czy ktoś mógłby gdzieś (niekoniecznie w tym wątku) wytłumaczyć jak będzie działał napęd tego robota? Tzn. jakie mechanizmy zostaną użyte, jak takie coś wygląda, jaki ma rozmiar, jaki jest planowany rozmiar robota, jak się ma moc użytych silniczków do wagi robota, etc... ? :)

Pozdrawiam
i]Jeśli wydaje Ci się, że coś mogłoby umknąć uwadze niebieskiego piracika, to masz rację - wydaje Ci się :P[/i]

Greg K1ler

  • Gość
Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 20, 2004, 11:23:34 am »
Cytat: "SquizzZ"


Czy ktoś mógłby gdzieś (niekoniecznie w tym wątku) wytłumaczyć jak będzie działał napęd tego robota? Tzn. jakie mechanizmy zostaną użyte, jak takie coś wygląda, jaki ma rozmiar, jaki jest planowany rozmiar robota, jak się ma moc użytych silniczków do wagi robota, etc... ? :)


Silniczki krokowe, zobacz sobie na: www.silniki.pl

Rozmiar się jeszcze określi, ale myślę, że do 25 kg (sporo nawet).

Mocy Ci na razie nie policzę, mogę jednak zakładać, że silniki będą z rodzaju tych najmniejszych.

Offline misha

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 20, 2004, 06:45:00 pm »
Mam pytanie do ogółu. Może ktoś wykazuję większą wiedzę/praktykę w tej materii :
Szef mojej katedry zaoferował mi w ramach pomocy procesor TMSSS320C31-50 Texas Instruments.
80 milionów arytmetycznych operacji na sekundę robi wrażenie !! 8) Do tego 24-bitowa przestrzeń adresowa i 32-bitowe słowa danych. Chyba dość :D

Specyfikacja jest na sieci, więc nie będę was zanudzał...

Bawił się ktoś tym kiedyś? Jak ktoś miał jakąś bliższą styczność od zwykłego używania go do prostych operacji (jakieś fft itp.) to proszę o wypowiedź (:

Offline SquizzZ

Informatycy - Dyskusja ogólna
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 20, 2004, 10:31:39 pm »
Rzuciłem okiem na różne dokumentacje tego TMSSS320C31-50,  a właściwie TMS320C31-50 (trochę się z "s"-ami rozpędziłeś, aż zamarłem gdy mi Google 0 wyników zwróciło... :) )

Procek, trzeba przyznać, dość "wypasiony"...  :)
Wyczytałem że został zaprojektowany z przeznaczeniem pod DSP, czyli raczej nadaje się do przetwarzania dużej ilości danych w czasie rzeczywistym... Ciekawe jaki procent tych możliwości można wykorzystać w takim robocie... :)

Mam pytanko, czy dysponuje ktoś jakimś kompilatorem C pod ten procek...?
i]Jeśli wydaje Ci się, że coś mogłoby umknąć uwadze niebieskiego piracika, to masz rację - wydaje Ci się :P[/i]