Autor Wątek: Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury  (Przeczytany 11468 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 17, 2007, 04:08:47 pm »
cos podobnego zafundował Stephen King, tylko bez dźwięków ;) ci, którzy wykupili abonament (bodaj 5 dolców) mogli sobie poczytać nową książkę autora publikowaną na stronie. Czy jednak będzie to czymś naprawdę super? Dla mnie tak naprawę czytanie jest przyjemnością i odbywa się w wygodnej zwinięto-wbitofotelowej pozycji, więc przytaszczenie monitora jest zdziebko niewygodne, a od palmtopa bolą mnie oczy. no i książkę mogę włożyć do plecaka i nie bać się, że jak upuszczę, to mi szlag trafi elektronikę :) może kiedyś...

podobnież powieści są odzwierciedleniem swoich czasów - niesety coraz czesciej jest tak, że młodzież jedyny kontakt ze słowem pisanym ma własnie przez wklepywanie smsów na komórce ( i to nie zawsze używając głowy, lecz coraz cześciej słowniczka). spieszmy się coraz bardziej, komunikujemy się skrótami, notatkami i hasłami - nic dziwnego, że powstała powieść smsowa. Jeśli by się tak uprzeć i pozbawić ozdobników treści "niebezpiecznych związków", to kto wie... może wyszło by to samo?

... ale o ileż uboższe ><
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

J.K. Gordon III

  • Gość

Offline Nazar Vexatus

Re: Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 19, 2007, 11:12:20 am »
Cytat: "J.K. Gordon III"
zastanawia mnie tylko po co? jaki cel przyświecał autorowi tej "książki"? co chciał przekazać?

pozdrawiam


Zły sposób myślenia - autor niekoniecznie musiał cokolwiek chcieć przekazać, to był tylko eksperyment.

A co do zubożenia języka - to ja się o to nie martwię, zawsze byli i będą ludzie, którym by wystarczyło parę razy "UUK" i "zag-zag" (ciekawe czy zgadniecie skąd jest każde z tych wyrażeń). A są tacy, którzy nawet za 50 lat będą doceniać bogactwo języka i traktować go jako element sztuki.

A co do tych "internetowych książek" - na razie jest to rzeczywiście niewygodne, ale za 10-20 lat, gdy laptopy wielkości książki będą tak popularne jak dziś komórki, to stanie się to częścią naszej kultury.
lt;<<Raz na wozie, raz nawozem>>>

Offline Borejko

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 19, 2007, 09:11:30 pm »
Tak sobie czytam ten temat i jak dotychczas nikt nie zwrócił uwagi na dwie jakże istotne pozycje jakimi niewątpliwie są na wpoły interaktywne ksiązki (nie mające nic wspólnego z grami paragrafowymi Fantasolo):
Gra w klasy Cortazara, składa się ze krótkich rozdziałów, które można czytać w dowolny sposób oraz 253 - rzecz opisująca 253 fikcyjne postacie jadące w londyńskim metrze. Szczególnie ta druga pozycja jest interesująca- zachęcam do lektury...(bądź choć pogooglowania info o nich)
P.O.G.R.O.M. czyli 3 w 1 Polemika alkoholika, gry fabularne i obóchem mietsza w jednym miejscu

Offline Lu Tzy

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 20, 2007, 12:50:20 am »
Fakt. 'Gra w klasy' moze sluzyc za wzorcowy przyklad wierzgajacego eksperymentu. Jedna z moich ulubionych ksiazek. Razem z 'Zycie. Instrukcja obslugi' Pereca.
Przypuszczam, ze Cortazar nikomu nie przyszedl do glowy, bo jego eksperymentalnosc stala sie klasyka. Los kazdego udanego eksperymentu :]. A ta druga jest malo znana.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Szyszka

  • Redakcja KZ
  • Radca bracki
  • *
  • Wiadomości: 4 517
  • Total likes: 0
  • Płeć: Kobieta
  • Nyeco Większe Zuo
Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 21, 2007, 04:08:15 pm »
a szkoda, bo jest rewelacyjna.

Coż, moja koleżanka powiedziała kiedyś w kłótni (jednej z tych wielu wymian poglądów, kiedy ludzie na siebie wrzeszczą, tyle, ze myśmy się darły literacko-filozoficznie): można opisać dupę konia i będzie to arcydzieło, bo tu chodzi o język użyty, a nie o sam koński zad. Cortazar warsztat językowy ma przebogaty, potrafi mówić wieloma poziomami językowymi, bym rzekła - dlatego gdyby on napisał powieść smsową, to zyskalibyśmy pewnie swoistą perełkę literacką. W grę bowiem wchodził by sam rytm powieści, postacie przedstawione za pomocą ciągu 150 (czy iluś tam) znaków, sytuacje, które należy nakreślić przy tak skąpym "miejscu" pisanym - o, jest pole do popisu, a równocześnie możliwość wielkiej, bezmyślnej wtopy którą się popełniło "dla szpanu".
mam na avku pikacza
co się nie zatacza
z oponką lata
a w tle męska klata

Offline pvegg

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 23, 2007, 10:04:11 am »
Może coś dorzucę do tego sporu, bo trafiłem ostatnio na ksiażke Tryzny... "Taniec w skorupkach" to się nazywa. Zajrzyjcie i przekażcie swoje opinie

Offline Rohatel

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 27, 2007, 01:20:32 pm »
Nawiązując do powieści w smsach - ja czytałam fragment takiej książki i w smsach błędów nie było, podobnie jak żadnych smsowych skrótów - i czytało się bardzo dobrze.

Offline zaciekawiony

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 30, 2007, 07:54:08 pm »
Wiktor Pielewin napisał Hełm grozy, która to powieść jest zapisem czatu (choć dosyć niezwykłego)
powieść ems-owa wydaje mi się tylko nowocześniejszą wersją powieści epistolarnej, o formie zmodyfikowanej dla specyfiki takiego środka komunikacji.
Różni są ludzie na tej ziemi.

http://nowaalchemia.blogspot.com/

Offline ayla_

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 30, 2007, 12:20:33 pm »
Nie sadze jednak zeby powiesc smsowa stala sie jakims... pierwowzorem pisania powiesci, zeby trafila do mainstreamu.
Za duzo ksiazek jest aktualnie wydawanych by jedna mogla zrewolucjonizowac sposob pisania.

Mysle ze powiesc w smsach mozna traktowac jak taka mala ciekawostke.
Taka sama jak powiesc Ewy Shilling Glupiec - bez znakow interpunkcyjnych (czy tylko z kropkami) i wszystko pisane z malej litery... eksperymenty sa ciekawe jednak szybko nudza.

Offline Lu Tzy

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 07, 2007, 08:11:59 pm »
Cytat: "ayla_"
eksperymenty sa ciekawe jednak szybko nudza.

BLAD!
Czasem (przewaznie) nudza, lecz czasem sa tak interesujace, ze staja sie czescia kanonu. Dla przykladu moj ulubiony Joyce i Lowry, oraz nieulubiony Proust.
Na deser Borghes, ktorego celowo przeintelektualizowana proza ma swoje znaczenie.
No i inni Iberoamerykanie, z cienkim Marquesem na czele.

Same eksperymenty.
Wynik?
Pierwszorzedna literatura, za wzor brana.
While shepherds watched their flocks by night
    All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
    And mutton rained around.

Offline Parka

Eksperymenty literackie - nowe kierunki literatury
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 07, 2007, 09:42:14 pm »
Całkowicie zgadzam się z przedmówcą. Udane eksperymenty nie nudzą - do wymienionych autorów dodałabym Virginię Woolf a zupełnie z innej beczki Schulza, którego ubóstwiam. Nie mam wielkiego doświadczenia w czytaniu fantastyki i s-f, ale myślę, że ciekawie napisana jest książka Duncana "Welin". Jestem zafascynowana wielowymiarowością świata tam przedstawionego, kreacją czasu i przestrzeni oraz mitologią sumeryjską (po którą sięgnęłam dzięki tej książce) Jeżeli ktoś czytał i powie, że to żadna nowość i zna więcej tego typu powieści, to proszę, żeby podał mi tytuły. Z chęcią przeczytam czegoś takiego więcej.

 

anything