trawa

Autor Wątek: Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski  (Przeczytany 8914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wiesiod

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« dnia: Grudzień 29, 2004, 08:07:48 pm »
Ciekawią mnie opinie na temat Wojny z Zakonem Krzyżackim (m.in. Grunwald)

Offline pacjent

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 30, 2004, 09:03:13 am »
A moze troche konkretniej? Bo na razie temat jest troche nie ten tego i ciezko sie wypowiedziec.:roll:

Offline wiesiod

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 30, 2004, 03:04:00 pm »
np. następstwo II pokoju toruńskiego (1466) lub
dlaczego w wojnie, która wybuchła w 1519 (trwała 1521)
oraz następstwo czyli upadek Zakonu i Hołd Pruski.To chuba dość ściśle.

Offline Shinedredd

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2005, 08:45:15 am »
Zakon zagrażał zarówno Polsce jak i Litwie, poza tym polskie zboże było obłożone strasznym cłem przez Krzyżaków. Przebicie się do morza było priorytetem ekonomicznym dla Polski.
Kolejne wojny prowadzono już głównie z pobudek politycznych np. pruskie miasta zwróciły się do króla z prośbą o pomoc. Dopóki istniał Zakon, Polska i Litwa nie mogły czuć się bezpiecznie.
Ot i wszystko.
łonął front wiecznym ogniem,
ranił Ojczyzny zew.
Ja zginąłem i wciąż nie wiem,
czy już wzięty Rżew?

Kiedy ty mówisz do Boga - to jest modlitwa,
Kiedy Bóg mówi do ciebie - to jest schizofrenia.

Offline wiesiod

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2005, 04:49:09 pm »
A dlaczego przegrali tą całą bitwę? :?:  Zmuszającą do ich upatku.
Może prowadzona polityka albo przegranie pod Grunwaldem. Co najbardziej się przyczyniło?
Bardzo mnie tu interesuje, a materiały które mam czasami są nie zgodne.

Offline wiesiod

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2005, 04:49:44 pm »
A dlaczego przegrali tą całą bitwę? :?:  Zmuszającą do ich upatku.
Może prowadzona polityka albo przegranie pod Grunwaldem. Co najbardziej się przyczyniło?
Bardzo mnie tu interesuje, a materiały które mam czasami są nie zgodne.

Offline yordi

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2005, 12:15:12 pm »
Sama bitwa nie była głównym czynninkiem upadku zakonu...
Przyczyniły sie do tego prowadzone na szeroką skale wojny. Zakon zaciągał wojska i najemników zaa granicy ale był niewypłacalny dlatego wiele zamków zostało oddanych przez zacięzne wojska czekskie w ręce Polaków.
Brak pieniędzy przyczynił się do zwiekszania ceł oraz podatków a co za tym idzie tracili popracie miejscowej ludności (bunt miast pruskich)
W każdej skiązce historycznej znajdziesz o tym materiały...

Offline Gollum

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2005, 04:26:06 pm »
Cytat: "wiesiod"
A dlaczego przegrali tą całą bitwę? :?:  Zmuszającą do ich upatku.

Zgodnie z zasadą nec Hercules contra plures musieli przegrać. Po naszej stronie była zbyt wielka przewaga. Liczebna co prawda, ale nie była to bitwa typu poszli nasi w bój bez broni. Każdy miał, jeśli nie miecz, to dzidę, topór czy maczugę.

Offline wiesiod

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2005, 06:52:49 pm »
No tak byliśmy uzbrojeni, ale uzbrojenie krzyżaków(dochody wydawane na wojsko) a nasze różniło się

Offline SirAlexander

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2005, 12:27:58 pm »
na wstępie trzeba odrzucić teorię "legendarną" tj. że krzyżacy stali na otwartym polu i prażyli się w słońcu a Polacy korzystali z leśnego chłodu... ;-) Choć i w tym jest odrobina prawdy a co za tym idzie - jakiś element wyjaśniający efekt bitwy.

o różnicach w uzbrojeniu wspomniano, ale tak na prawdę kluczowe polskie jednostki wcale nie były gorzej okryte od zakonnych. Krzyżacy, oprócz zakutych łbów na koniach, czyli rycerzy, mieli też sporo lżej opancerzonych jeźdźców oraz piechotę, która prezentowała wszystkie chyba stany uzbrojnia.

Polacy, mimo że walczyli z sojusznikami, byli jednak stroną bardziej jednolitą (tak, wiem - Litwini i inni tacy, którzy dali w pewnym momencie dyla...). Krzyżacy w znacznej mierze opierali się na zagranicznym rycerstwie które przybyło w imię "sprawy". I ci rycerze byli niepokorni i kiepsko ich było wbić w rygor armijny.

ale czemu wygrali Polacy nie powiem. Moim zdaniem rolę odegrało tutaj zwyczajne, wojenne szczęście, czyli łaska Fortuny ;-)
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Tiglatpilesar III

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 16, 2005, 06:44:00 pm »
Zakon miał ogromne problemy z dowodzeniem, szczególnie Gośćmi.
Krzyżacy przegrali, bo rycerstwo zagraniczne w swojej glorii i chwale (ach, rozbiliśmy tych litwinów !!) ruszyło w pościg za "rozbitymi" oddziałami litewskimi na bagna. Tam się rozproszyli się, stracili pęd i zostali praktycznie wyrżnięci. A strata lewego skrzydła była dla Zakonu doprawdy bolesna.
ic dodać, nic ująć.

Offline Radagajs

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2005, 05:38:12 pm »
Cytat: "wiesiod"
A dlaczego przegrali tą całą bitwę? :?:  Zmuszającą do ich upatku.
Może prowadzona polityka albo przegranie pod Grunwaldem. Co najbardziej się przyczyniło?
Bardzo mnie tu interesuje, a materiały które mam czasami są nie zgodne.


1) Wbrew pozorom Jagiełło miał _nowocześniejszą_ technologię. Krzyżacy przez długi czas wkładali między bajki historię o moście pontonowym , który spławiono Wisłą pod Czerwińsk. W efekcie nie mieli zielonego pojęcia , gdzie jest wróg.

2) Wbrew pozorom Jagiełło był dużo lepszy w prowadzeniu tzw. wojny psychologicznej... Przed bitwą starał się , jak mógł , opóźniać atak wojsk polskich (najpierw dwie msze , potem pasowanie na rycerzy) , żeby Krzyżacy zaczęli łamać szyki. O "przypadkowym" stwierdzeniu Mikołaja Trąby podczas spotkania z Jungingenem , że Polska pomoże zaatakowanej Litwie (skutkiem czego Zakon zaatakował chrześcijańską od stuleci Polskę , co było propagandowo nokautującym samobójem) wspominać nie trzeba.

3) Wojska polskie i litewskie były liczniejsze.

4) Dysproporcja sił państwa między Krzyżakami a Polską i Litwą była jeszcze większa niż pomiędzy Hitlerem i ZSRR.

5) Państwowy monopol handlowy popularności wśród poddanych im nie przyczyniał. Podobnie jak dyskryminacja pruskich poddanych. Towarzystwo Jaszczurkowców już podówczas istniało.

Aha , nie przesadzaj... W 1454 udowodnili , jak są blisko "upatku". Pod Chojnicami.

Offline Tiglatpilesar III

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 24, 2005, 03:05:21 pm »
Zależy od źródła informacji. Raz mówi się, że "było ich chyba ze sto tysięcy" (Długosz), starsze badania mówią, że 10K krzyżaków, 21K sprzymierzonych, nowsze, że 21K krzyżaków, 38K sprzymierzonych. Fakt faktem, krzyżacy mieli w tej bitwie wszelkie handicapy.
A ploty o geniuszu taktycznym Jagiełły (Litwini pierwsi!!) to tylko ploty. Litwini pojechali pierwsi z powodu niesubordynacji Witolda (zabić krzyżaków!! AAARGH).

A wojna z Litwą i Polską miała naprawdę niewielkie szanse powodzenia, nie tylko z powodów przewagi sił, ale także z logistycznych. Polacy mogli wytrzymać przygraniczne napady rabunkowe, Zakon miałby z tym problem.
ic dodać, nic ująć.

Offline SirAlexander

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 25, 2005, 08:47:48 am »
hehe... wystarczy przeczytać ten temat, aby uświadomić sobie jak niewiele wiedzy istnieje na wskazany temat a jak wiele przesądów... Zadziwiające... wygląda na to, że każdy ma inną wizję na ten temat a czasy zbyt odległe aby sprawdzić kto ma rację...
SirAlexander
SZARA STRONA MOCY

Offline Lurgal

Dlaczego wygranie z Zakonem Krzyżackim było ważne dla Polski
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2005, 03:54:23 pm »
A może tak odwrotnie. Dłaczego zakon musiał walczyć z Polską? Musiał by istnieć, celem zakonu była wojna sama w sobie( nie oficjalnie oczywiście ;) ). Nie mogli już pod Jerozolimą to walczyli pod Grunwaldem (straszne uproszczenie ;) wiem). Paskudny zakon ( oj wymordowało się Gdańsk, to chyba nawyki jeszcze z ziemi świętej :) ). No ale takie były wymogi epoki....
Ceterum censeo juda esse delendam.

There is no substitute for zeal.

 

anything