trawa

Autor Wątek: skanowanie i wprowadzanie tekstu do komputera  (Przeczytany 3971 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jimmy

skanowanie i wprowadzanie tekstu do komputera
« dnia: Grudzień 30, 2004, 11:22:17 pm »
Cytat: "NowaGildia"
Japońscy naukowcy pracują nad skanerem w postaci elastycznego kawałka plastiku. Urządzenie wielkości karty kredytowej miałoby współpracować z telefonami komórkowymi, wykorzystując je jako źródło zasilania, ekran oraz nośnik danych.

Skaner został zbudowany w oparciu o organiczne materiały światłoczułe. Urządzenie skanuje wszystko, co umieści się pod nim - ze względu na plastyczność materiału, może być to otwarta książka, a nawet etykieta z butelki. Autorem rozwiązania jest Takao Someya oraz jego zespół z Uniwersytetu Tokijskiego.

Prototyp skanera ma rozdzielczość 36 dpi i nie rozpoznaje barw, ale naukowcy twierdzą, że osiągnięcie rozdzielczości 250 dpi nie powinno stanowić większego problemu. Someya uważa, że skaner będzie gotowy do masowej produkcji w ciągu trzech lat. Urządzenie ma być dostępne w wielu rozmiarach - od największego A4, po małe skanery, które można będzie schować do portfela. Ich cena miałaby wynieść niespełna 10 USD.

K2K [za:] 4press.pl

Nie sadzicie ze to + niezawodne narzedzie (sa juz takie?) do rozpoznawania pisma i mozolne archiwizowanie (typu: projekt gutenberg) literatury odejdzie do lamusa? :?:

Offline Sajuuk'

  • Szafarz bracki
  • *****
  • Wiadomości: 3 018
  • Total likes: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • z'; DROP TABLE profile; --
    • sireliah.com
skanowanie i wprowadzanie tekstu do komputera
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2005, 11:45:29 am »
Od dawna są już dostępne narzędzia do rozpoznawania tekstu tzn. OCR. Z tego co wiem, taki programik dostaje się z każdym skanerem.

Rewolucji raczej nie będzie, ponieważ technologia do wprowadzania tekstu bezpośrednio z np. książki do komputera, jest już dziś dostępna, a nikt masowo nie archiwizuje literatury z papieru na dysk. Można oczywiście znaleźć w internecie większość znanych książek, ale czytanie z monitora czy jakiegoś wydruku nie zastąpi starego porządnego tomiska. :D

Tak czy inaczej pomysł kieszonkowego skanera jest kuszący, choć nie wiem czy wytrzyma konkurencję aparatu cyfrowego.
"Był to chłopak tak piękny, że nie musiał się nawet myć" - T. Konwicki, "Dziura w niebie"

Offline Jimmy

skanowanie i wprowadzanie tekstu do komputera
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2005, 01:31:22 pm »
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Od dawna są już dostępne narzędzia do rozpoznawania tekstu tzn. OCR. Z tego co wiem, taki programik dostaje się z każdym skanerem.

No ja wiem ze sa, sam nawet kiedys probowalem sie bawic (fakt, ze sporo czasu temu), ale pytalem o NIEZAWODNE - bo to z czym ja mialem do czynienia niezawodne nie bylo na pewno.
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Rewolucji raczej nie będzie, ponieważ technologia do wprowadzania tekstu bezpośrednio z np. książki do komputera, jest już dziś dostępna, a nikt masowo nie archiwizuje literatury z papieru na dysk. Można oczywiście znaleźć w internecie większość znanych książek, ale czytanie z monitora czy jakiegoś wydruku nie zastąpi starego porządnego tomiska. :D

Zgadzam sie calkowicie ze czytanie z ekranu to bezsens, ale juz archiwizowanie to calkiem co innego - ksiazki butwieja, pala sie itp. Elektronicznych wersji mozna w kilka chwil zrobic dziesiatki kopii i umiescic w kazdej bibliotece. A w przyslosci moze byc przeciez tzw. elektroniczny papier - takie cos do czytanie chyba juz by sie nadawalo...
Cytat: "Sajuuk'Khar"
Tak czy inaczej pomysł kieszonkowego skanera jest kuszący, choć nie wiem czy wytrzyma konkurencję aparatu cyfrowego.

Hmmm... to prawda, w sumie to jedno i to samo czy zeskanowac czy zrobic zdjecia - i tak i tak sprowadza sie do "odczytania" tekstu przez komputer za pomoca odpowiedniego programu

Offline wastelander

skanowanie i wprowadzanie tekstu do komputera
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2005, 09:21:03 pm »
Cytat: "jimmy"

No ja wiem ze sa, sam nawet kiedys probowalem sie bawic (fakt, ze sporo czasu temu), ale pytalem o NIEZAWODNE - bo to z czym ja mialem do czynienia niezawodne nie bylo na pewno.


Niezawodnych to nie ma i wątpie by kiedykolwiek powstały.
Ale jest dużo lepiej niż powiedzmy 5, 6 lat temu. Na rynku o ile wiem prym wiedzie ABBY Fine Reader. Naprawde bardzo dobre narzędzie i jeśli tekst nie jest upstrzony jakimiś językowymi dziwolągami radzi sobie bardzo dobrze.
ozdrawiam
            Wastelander

"There should be a science of discontent.
People need hard times and oppression to develop psychic muscles."
  from "Collected Sayings of Muad'Dib" by the Princess Irulan

 

anything