gildia.pl

Gildia Literatury (www.literatura.gildia.pl) => Forum Literatury => Wątek zaczęty przez: QbSon w Wrzesień 14, 2004, 05:33:01 pm

Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: QbSon w Wrzesień 14, 2004, 05:33:01 pm
W TYM TEMACIE ZADAJEMY PYTANIA ZWIAZANE Z WSZELKIMI MATURAMI, EGZAMINAMI itp. itd.



Nie jestem (jeszcze) wielkim fanem fantasy gdyz przeczytałem jedynie "Sagę o Wiedźminie" Sapkowskiego i ze 4 książki Tolkiena. Jednak to co przeczytałem natchnęło mnie by wybrać na maturę temat: "Konflikty i uprzedzenia rasowe w literaturze fantasy". W tym momencie mam do was wielka proźbę: Czy moglibyście polecić mi jakieś tytuły, w których występuje dobra interakcja między rasami i takie, które szczególnie mogłyby mi być pomocne w pracy? Czy znacie jakieś inne publikacje lub strony internetowe, które mogłyby mi być pomocne? Z góry dziękuję wszystkim za pomoc!

Ps. Uważam, że to dobry temat do dyskusji. Napewno wasze spostrzeżenia także okażą mi się pomocne. Dzięki!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Shadowmage w Wrzesień 14, 2004, 05:56:31 pm
Cóż, ja nie przepadam szczególnie za fantasy z typowymi rasami, czyli elfami, krasnoludami etc, bo bije od tego stereotypami. Praktycznie w każdej ksiażce z nimi znajdziesz że elfy nie lubią krasnludów i wzajemnie, a ludzi to tak naprawde nie lubi nikt. Najbardziej rzuca sie to w oczy w miernej jakosciowo literaturze opartej na grach RPG. Z innych pozycji przychodzi mi do głowy przed wszystkim cykl Stevena Eriksona "Opowieści z Malazańskiej księgi Poległych". Rasy są w oryginalne i bardzo rozbudowane. Pełno jest między nimi antagonizmów: Tiste Edur, Tiste Andi i Tiste Liosan najchętniej by się wybili do nogi nawzajem, a nienawiść T'lan Imassów do Jaghutów doprowadziła do przemiany całej rasy. Przykłady możńa by mnożyć, a dodatkowo jest to znakomita lektura.

No i trochę nie na temat, ale znacznie wiecej przykładów na antagonizmy znajdziesz w sf - szczególnie w obawie ludzkosci przed nieznanym. Moze być to zarówno stosunek do obcych ras jak i inteligentnych maszyn...

Taki temat na maturze? Dlaczego go nie było jak ja pisałem?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radagajs w Wrzesień 14, 2004, 06:06:11 pm
Cytat: "Shadowmage"
Taki temat na maturze? Dlaczego go nie było jak ja pisałem?


Bo na nowej maturze można zaproponować własny.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: QbSon w Wrzesień 14, 2004, 06:16:37 pm
Bo teraz jest "nowa" matura. :P Na ustna mature z polskiego składamy tematy do końca września. Dali nam listę około 35 tematów, ale zostawili mozliwość stworzenia własnego, który bedzie chyba nawet wyżej punktowany ze względu na "rozwijanie własnych zainteresowań literackich". :D Ten, który wziołem jest moim własnym, autorskim tematem.

Co do tych ras, o których napisałeś... Wolał bym się raczej ograniczyć do tych podstawowych. Najlepiej jest temat sprecyzować, a jeżeli wezmę tak rozbudowany system ras to mogę się w tym pogóbić. Z widomych względów nie chciał bym tego. Niemniej jednak dziękuję za pomoc. :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Zibi w Wrzesień 14, 2004, 06:24:28 pm
Cytat: "QbSon"
... Dali nam listę około 35 tematów...

Jakas uboga u was ta lista. U mnie jest ok 80, a kolezanka z innej szkoly ma ponad 100...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: QbSon w Wrzesień 14, 2004, 06:35:53 pm
No cóż. Była jak była. Ja nic za to nie mogę. My przynajmniej dostaliśmy ją już w kwietniu, a w niektórych szkołach słyszałem, że dopiero teraz dostają. :(
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Oti w Wrzesień 14, 2004, 07:16:07 pm
Przede wszystkim Card i cykl Endera ze szczególnym uwzględnieniem "Mówcy Umarłych". Tematyka wręcz wymarzona do takiej pracy.

"Dworzec Perdido" Chiny Mieville. Po prostu musisz to przeczytać. Możesz lwią czesc pracy oprzeć na zależnośćiach między przedstawisielami róoznych ras w Nowym Crobuzon.

Obie pozycje zaliczyłbyś raszej do SF ale nie jest to problemem o ile lekko zmienisz temat pracy. Ograniczającsię do samej fantasy ciężko ci będzie opracować coś sensownego. Powodzenia
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Shadowmage w Wrzesień 15, 2004, 07:25:04 am
Pomysły Otiego też są dobre, moze zmienisz tytuł na "Konflikty i uprzedzenia w fantastyce"? A jak mimo wszystko upierasz sie przy klasycznych rasach to przeczytaj przede wszystkim Silmariolion(jesli juz go nie "zaliczyłeś") to kopalnia wiedzy o współżyciu róznych ras.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 15, 2004, 09:37:38 am
A ja sądzę, że chodziło tutaj bardziej o konflikty i uprzedzenia rasowe takie, jakie my mamy w naszej rzeczywistości (biali, murzyni, portorykańczycy indianie i żółci), a nie elfy-krasnoludy - ludzie - sektoidy - insze takie. Najlepiej schyba spytać pani nauczyciel...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Wrzesień 15, 2004, 10:16:28 am
Wytłumacz mi Ad'Ghe'Rheia, jakim cudem Ty lepiej wiesz o co chodziło Qubsonowi skoro on sam wymyślał sobie ten temat?
Wydaje się, że po lekturze wiedźmińskiej sagi chodziło mu właśnie o uprzedzenie rasowe (dosłownie) pomiędzy rasami elfów, ludzi, krasnioludów itd.. Andrzej Sapkowski przedstawił owe uprzedzenia bardzo wyraziście, zwłaszcza w swoich opowiadaniach. Powiem szczerze, że poza Eriskonem (którego darowałbym sobie na maturze - o ile dokonania Andrzeja Sapkowskiego powinny być znane tzw. ciału pedagogicznemu, o tyle malazańskiego imperium raczej nie potraktują "poważnie" - ich starta zresztą) nie potrafiłbym teraz przypomnieć sobie żadnych interesująco przedstawionych konfliktów rasowych w literaturze fantasy - poza znaną powszechnie niechęcią na linii elfy - krasnoludy.
Wypadałoby przeczytać raz jeszcze Tolkiena.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 15, 2004, 11:13:25 am
Ja napisałam tylk , co mi się wydaje, z takiego to powodu, że maturę już zdawałam, wiem, jak wyglądają te teamtu bo pomagam się przygotować kilku znajomym itp etc. To tylko moje wrażenie, chyba wolno mi mieć wrażenie, prawda? (napisałam "sądzę" i "najlepiej zapytaćpani nauczyciel", czyż nie? a nie "uważam za niepodwarzalną i obiektywną prawdę")
I proszę nie zarzucać mi ignorancji. Bo nie masz do tego żadnych podstaw  :giggle:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: QbSon w Wrzesień 15, 2004, 02:16:15 pm
Po części oboje macie rację. Ja chcę się skupić na podstawowych rasach, ale ogólny wniosek z pracy ma brzmieć jakoś tak: Konflikty w literaturze fantasy zazwyczaj odzwieciedlają nasza rzeczywistść. Przykład: Zepchnięcie elfów z ich ziem do skromnych rezerwatów u Sapkowskiego jest jakby żywcem ściągnięte z historii rdzennych Amerykanów. Nie martw się Ad'Ghe'Rheia - wszystkie tematy autorskie musiały wcześniej być konsultowane z naszym polonistą.

Nie mogę się tez zgodzić ze zdaniem Otiego, że trudno będzie mi się opszeć w pracy wyłącznie o fantasy (wybaczcie ale sf mnie tak nie wciąga). Myślę, że wystarczyłby mi przy tym sam dorobek Sapkowsiego i rozważam dodanie do tematu końcówki "..na podstawie twórczości A. Sapkowskiego". Jeżeli dobrze was zrozumiałem, to tylko on tak barwnie opisał kontakty między różnymi rasami. Zastanawia mnie też książka "Warcraft: Władca klanów". Jej opis - młody ork prowadzi powstanie wśród orków przeciw swoim panom, ludziom - sprawia, że ta pozycja wydaje się być nader przydatna. Czy ktoś to czytał? Czy warto?

mr.maras, czy mógłbys coś więcej napisać o Eriksonie i jego twórczości?

Mam też pytanie do osób mieszkających w 3Mieście: Kiedyś obiło mi się o uszy, że gdzieś tam jest biblioteka fantasy i sf. Czy to prawda? Wiedzie może gdzie się mieści? Z góry dzięki!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Wrzesień 15, 2004, 10:45:14 pm
Ależ ja nikomu nie zarzucam ignorancji! Zdanie o powtórce z Tolkiena dotyczyło wcześniejszej dygresji na temat konfliktu na linii krasnoludy - elfy i było skierowane do Qbsona. Po prostu w kanonicznym dla fantasy dziele należałoby chyba szukać pierwowzoru owego konfliktu w literaturze fantasy. Powołując się na "fantastę" Tolkiena na pewno spotkasz się z większym zrozumieniem u egzaminatorów niż powołując się na "fantastę" Eriksona.

Zdaje się, że nauczycielski ludek w naszym kraju w większości uznaje bowiem jeno Lema, Sapkowskiego (chyba po serialu) i Tolkiena. O innych mógł słyszeć ale żeby na maturze...? ;]

A co do Eriksona - z powodów takich i owakich jestem dopiero przy trzecim tomie jego dzieła. Za autorytet w temacie malazańskiej księgi uważam Vanina - do niego powinieneś się zwrócić. Ale jak wspominałem - jaki egzaminator uzna pracę opartą na nieznanych mu Eriksonach, Williamsach, Brooksach itp.? Chyba, że się mylę. Zdawałem maturę wieki temu.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Gilbaert w Wrzesień 16, 2004, 10:21:29 am
eeeeee...
Tad Williams trylogia Pamięć smutek i cierń.
Tam są troszke inne rasy, i pomiędzy nimi są dopiero interakcje. Polecam się zapoznać, a poza tym to bardzo dobra literatura jest
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: magratkaa w Wrzesień 16, 2004, 10:29:07 am
Witam.
Powinieneś poczytać coś Terrego Prathett'a, w jego książkach świetnie jest ukazany brak konfliktów pomiędzy rasowych, powodowany obecnością tak wielu gatunków, że to czy ktoś jest biały czy czarny nie jest problemem, gdy obok stoi ktoś zielony.
Pozdrawiam.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ezena w Wrzesień 16, 2004, 10:53:50 am
Cytat: "QbSon"
Zastanawia mnie też książka "Warcraft: Władca klanów". Jej opis - młody ork prowadzi powstanie wśród orków przeciw swoim panom, ludziom - sprawia, że ta pozycja wydaje się być nader przydatna. Czy ktoś to czytał? Czy warto?

Jeśli grono pedagogiczne choć trochę zna literaturę fantastyczną, nie opieraj się na żadnym badziewiu typu Warcraft, czy inne fatalnie napisane, grafomański dziełko, oparte na grze. Po pierwsze to tak, jakbyś wykładając o romansie powoływał się na Harlequiny, po drugie książki owe są tak sztampowe i banalne, że głowa boli. Jeśli jest w nich jakieś przesłanie, czy rzecz traktująca o ważnych dla człowieka sprawach, to wyskakuje z krzaków i kopie cię w dupę żebyś ich nie przegapił. Oczywiście to jest wyłącznie moje zdanie, a maturę już słabo pamiętam ;) Może tu  (http://www.sapkowski.pl/forum/viewtopic.php?t=2240)znajdziesz jakieś wskazówki.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: QbSon w Wrzesień 18, 2004, 03:04:33 pm
Ezena, tak właśnie myślałem. Dzięki za sprostowanie.

mr.maras, gdybym miał się ograniczać tylko do tego co egzaminatorzy znają to musiałbym się ograniczyć do Sapka i Tolkiena, a nie chce. Możesz swobodnie pisać tytuły, gdyż bardzo trudno jest się poruszać w tym gąszczu nie wiedząc u jakiego autora szukać. Zazwyczaj w opisach ksiązek nie jest napisane jakie rasy tam występują. Niechciał bym kupić książki, przeczytać jej i stwierdzić, że występują tam tylko ludzie. Rozumiem, że Erikson się nadaje?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: QbSon w Wrzesień 18, 2004, 04:33:36 pm
Ezena, dzięki za link. Na tamtym forum tez zamieszcze swoją proźbę. :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Wrzesień 18, 2004, 06:25:17 pm
Hmm. Zatem polecam z czystym sercem "Kroniki Thomasa Covenanta" Stephena Donaldsona (bo to świetna literatura jest i basta!) i ze znacznie mniejszym entuzjazmem cykl "Shannara" Terrego Brooks'a. Interesujące Ciebie motywy występują w obu, chociaż nie są może tak eksponowane jak np. u Sapkowskiego. Poza tym wszystkie wymienione pozycje to cykle, serie itp. - kto przygotowuje się do matury czytając po kilka opasłych tomów kilku cykli? To się świetnie czyta po maturze, podczas wakacji ;].
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: QbSon w Wrzesień 19, 2004, 08:55:16 pm
Czy "Kroniki Thomasa Covenanta" to też cykl? Co ze wspomnianym wcześniej Eriksonem? Zaglądając na różne fora natrafiłem na takie tytuły jak "Smoczy tron" Williamsa i "Fionavarski gobelin" Kaya. Czy one się nadają? :?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Wrzesień 20, 2004, 06:55:52 am
Tak, Covenent to cykl (w Polsce dwie trylogie). Co do Eriksona - czytaj uważniej posty - pisałem byś zapytał o ten cykl Vanina (np. na privie). Poza tym mógłbyś wykazać się odrobiną entuzjazmu - cykl Eriksona ma swój obszerny temat na tym forum. O Williamsie pisały już dwie osoby - czy ty w ogóle czytasz co my tu odpisujemy? Motywu uprzedzeń rasowych u Kaya raczej nie ma co szukać, chociaż z tego co pamiętam występują tam np. krasnoludy. Faktem jest, że Fionavarski Gobelin, podobnie jak Covenant, to fantasy na dobrym poziomie.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Shadowmage w Wrzesień 20, 2004, 04:35:54 pm
Akurat czy Fionovarski gobelin to fantasy na przyzwoitym poziomie to bym dyskutował, mnie to straszliwie wynudziło. Pewnie ze względu na moją niechec do mitów arturiańskich. W każdym razie w tej ksiażce konfliktów rasowch za bardzo bym nie szukał, jest po prostu wzalejmna nienawisć dwóch magicznych ras, światła i ciemności. Dla mnie to powielenie Tolkiena.

U Williamsa tez bym sie tego za bardzo nie doszukiwał, choc są nieco wyraźniejze. Co prawda polegaja głównie na neichęci ludzi do innych ras i nawzajem. Nic nadzwyczajnego.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Beryl w Październik 12, 2004, 10:29:51 am
Może Smocza Lanca... ?
Jest tam taki fragment, jak elf jest ranny, ludzki kapłan chce go uzdrowić, a inny elf go powstrzymuje mówiąc, że nie pozwoli człowiekowi efla dotknąć
 "- Nawet jeśli ten elf jest twoim wrogiem?
 - Nawet gdyby ten elf zamordował mojego ojca."
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Październik 28, 2004, 11:17:06 am
Niejaki bzyluu napisał:

Cytuj
W tym roku zdaje mature... Temat ktory wybralem na ustna mature z polskiego to: "Motyw spotkań z "obcymi" w twórczości wybranego autora s-f i wizjach filmowych" I mam mały problem oprócz książki "Solaris" Lema nie wiem jakie ksiazki mam wybrac. Na moja polonistke nie moge zbytnio liczyc gdyz nie zna sie... mowi ze dla niej to "czarna magia". Z gory dziekuje za wszystkie propozycje.


Odpowiedzi były dwie.

eses:

Cytuj
Nie wiem, czy dobrym pomysłem jest wybieranie na ustną maturę tematu, o którym, jak rozumiem, prawie nic nie wiesz, ale prosisz o pomoc, więc...

Skoro już wybrałeś Lema (bo w temacie podałeś "wybranego autora", więc ma być jeden pisarz, prawda?), to powinieneś przeczytać:
1. "Solaris" (zrobiłeś to już, skoro wymieniasz)
2. "Dzienniki gwiazdowe";
3. "Wizja lokalna";
4. "Fiasko";
5. "Pokój na Ziemi";
6. "Człowiek z Marsa" - Lem się ponoć do tej książki nie przyznaje ;
7. "Eden"
8. "Głos Pana" - jak przez to przebrniesz, będziesz wielki, bo mi się to udało dopiero na studiach.
Jak chcesz błysnąć wiedzą, możesz to porównać do "Pikniku na skraju drogi" Strugackich...

Czyli w ten sposób masz do przeczytania jeszcze siedem powieści (jedną nie Lema) i jeden zbiór opowiadań. I kilka filmów do obejrzenia...
Ciekawe tylko, gdzie znajdziesz filmy do tezy, którą stawia Lem w większości powieści  

Może więc lepiej przeczytaj sobie "Wojnę światów" Wellsa? Będzie łatwiej, bo podobnych fabularnie książek i filmów znajdziesz stosy  

Pozdrawiam


i Solitaire:

Cytuj
Było już kiedyś podobne pytanie i ktoś bardzo przytomnie doradził Carda i serię o Enderze Ksenobójcy. Naprawdę warto, nie tylko do matury.


Zmieniam topic, jak ktoś szuka podpowiedzi w sprawie "literatury do matury" to właśnie tutaj...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Papa_Smerf w Listopad 08, 2004, 06:30:38 pm
Hello!
No coz, przerzucam swoja prosbe do tego tematu...   :)  Z tego co przeczytalem w tym temacie(wielkie DZIEX dla ShadowMage'a  :) ), moge juz formulowac swoja bibliografie  8) . Jak narazie... :
- "Diuna" Franka Herberta
- ksiazki Terry'ego Pratchetta, ale nie wiem dokładnie ktore... wiecie moze w ktorych ukazany jest jakos w sposob "konkretny" swiat Discworld ???
- Tolkien
- Solaris Lema, ale chyba mozna by chyba cos jeszcze dodac od niego, tylko nie wiem co... Od Lema przeczytalem tylko Pilota Pirxa  :D
- Paradyzja
- mam jeszcze zbior nowel fantastycznych polskich z koncowki XIX wieku... Moze cos tam sie znajdzie...

Moj temat to "Wizje świata w literaturze fantastycznej". Co byscie jeszcze pod tym katem dodali???
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Listopad 08, 2004, 08:30:20 pm
Po pierwsze - wizje jakiego świata? Naszego? To daj sobie spokój z Światem Dysku, Tolkienem i Diuną. To podchodzi raczej pod fantastykę futurologiczną, hard science-fiction. Polecam też np. cyberpunkowego Gibsona (Neuromancer itd.).
Jeśli zaś w temacie chodzi o światy fantastyczne w ogóle to ho!ho! niezły temat sobie wybrałeś... Można tam wrzucić wszystko.
No prawie wszystko. Zbiór nowel z końca XIX wieku nie nadaje się do niczego w obu przypadkach.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Papa_Smerf w Listopad 09, 2004, 05:40:15 pm
No coz, musze sie nie zgodzic... Wykorzystac ten zbior nowel mozna do ukazania ewolucji wizji swiatow fantastycznych :)  Mojej polonistce nawet sie spodobalo :)  
A z tym Neuromancerem to calkiem dobry pomysl  :) moznaby jeszcze jakis przyklad tego typu literatury, tak zeby byl wiecej niz jeden  :)
Tytuł: motyw wędrówki
Wiadomość wysłana przez: Jinx w Grudzień 11, 2004, 10:59:21 am
Chcicałam prosić o pomoc... mój temat na maturę ustną z polskiego jest związany z fantastyką a brzmi dokładnie "Zaprezentuj motyw wędrówki w literaturze fantastycznej. Przedstaw problem na podstawie wybranych utworów, omawiając także jego funkcje w dziele literackim." Jakby ktoś mógł mi podpowiedzieć coś niecoś odnośnie tego motywu lub doradzić jakie książki nadawałby by się do zobrazowania tego tematu byłabym bardzo wdzieczna :D
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: andp84 w Grudzień 11, 2004, 01:45:05 pm
Możesz zacząć od klasyki, czyli Tolkiena - i w "Hobbicie" i w"Władcy Pierścieni" bohaterowie własciwie cały czas wędrują  :D
A poza tym motyw ten występuje w prawie wszystkich książkach fantasy, często aż do przesady. Wybierz kilka ciekawszych i nie będzie problemów.

P.S. Powodzenia na maturze  :p
P.S.2 Jak to jest, że wy już teraz wiecie co będziecie mieć na ustną?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Vanin w Grudzień 11, 2004, 01:46:35 pm
Z tego co rozumiem na temat Nowej Matury, to uczeń sam sobie wybiera temat na ustną prezentację. Po jakie licho w takim razie, zdecydowałaś się na takie zagadnienie, skoro nie potrafisz nawet zidentyfikować oczywistych przykładów literackich??

Ponieważ jednak mam dobre serce dzisiaj, to kilka linków mogę podrzucić:

http://hubcap.clemson.edu/~sparks/heroj.html

http://hubcap.clemson.edu/~sparks/sffilm/mmswtab.html

http://lizmyth.homestead.com/files/JosephCampbellsHerosJourney.htm

Poszukaj sobie książki Josepha Campbella "Bohater o tysiącu twarzy" albo jakoś tak. Tam jest to opisane, a powyższe linki właśnie dotyczą przykładów wykorzystania jego schematów.

A jeżeli chodzi ci o dobór utworów, no to sorry, ale nie potrafiłaś nawet wskazać tak oczywistego jak "Władca Pierścieni"??
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jinx w Grudzień 11, 2004, 03:26:58 pm
Dzięki  :D ... ale to że poprosiłam o pomoc wcale nie znaczy że w temacie fantastyki jestem "zielona" ... po prostu wiedząc ze to forum odwiedzają sami miłośnicy takiej własnie literatury chciałam poznac więcej tytułów ksiażek które pasowałyby do mojego tematu, żeby wiedzieć co jeszcze ewentualnie doczytać... a co do motywu wędrówki to nie ukrywam, że chciałam się dowiedzieć jakie jego funkcje inni czytelnicy dostrzegają i nabrać pewności czy moje wnioski odnośnie tego tematu są słuszne i wyczerpujące... bo nie ukrywam że mam zamiar w trakcie matury zagiąc moją komisję  8)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lady Jessica w Grudzień 12, 2004, 10:58:51 am
Hm ... Sądzę , że takich antagonizmów jest co niemiara w FR (Forgoten Realms :]) Wzajemna wrogość pomiędzy róznymi rasami elfów oraz sama postawa drowów. Chyba właśnie na tym bym się opierałą w dużej mierze bo książki te czyta się szybko i przyjemnie.

Ktoś tu też wspomniał o Dragon Lance :]
Tak, można powiedzieć , że w świecie tym powoli są przełamywane wzajemne wrogości ( można nawet stwiedzić , że wszelkie wrogości ;p).W DL ludzie nie tylko nienawidzą elfów czy smoków lecz również magów i rycerzy, którzy bardzo często muszą ukrywać swoją prawdziwą tożsamość.

Tytuł: Konwencja baśniowa
Wiadomość wysłana przez: danipo w Grudzień 19, 2004, 09:36:34 pm
mam małe pytanko. jako temat maturalny ustny wybrałem sobie temat "Wykorzystanie konwencji baśniowej w literaturze XX wieku" i dlatego chcaiłym sie dowiedziec jakie ksiazki moge do tego wykorzystać i czy są jakieś opracowania na ten temat. Na razie wybrałem
 - opowieśći z narni,
 - nie kończąca się opowieść,
 - władca pierścieni,
 - wiedzmin

prosze o pomoc!!
Tytuł: Re: Konwencja baśniowa
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Grudzień 20, 2004, 08:24:22 am
IMHO "Wladca pierscieni" (juz raczej "Hobbit") i "Wiedzmin" (ja wiem ze, zwlaszcza w opowiadaniach, przetworzone historie ktore znamy z basni, ale IMO to czysta fantasy a to nie jest tozsame z basnia) to niekoniecznie konwencje basniowe, ale pozostale dwie jak najbardziej. Dodalbym jeszcze jakies ksiazki dla mlodszych (zaznaczam ze nie czytalem), moze "Rudy Dzill i jego pies", moze "Czarnoksieznik z Archipelagu", moze "Kubus Puchatek" (a co? :D), moze "Muminki", moze "Maly ksiaze"... no w sumie rzeczywiscie zalezy od tego jak zdefiniujemy "konwencje basniowa"...
Tytuł: Science fiction a fantasy
Wiadomość wysłana przez: WilQ w Grudzień 20, 2004, 05:20:36 pm
Mam prace do napisania i potrzebuje malej pomocy :] Temat to porownanie swiata przedstawionego w literaturze science fiction i fantasy. Jesli ktos zna jakies ksiazki w tym temacie, lub moze podac mi inne zrodla informacji posze pomozcie :] Z gory wielkie THX :]
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lessa w Grudzień 20, 2004, 08:28:38 pm
Raczej trudno będzie znalezc fachowa literature. W zasadzie jest to tak prosty temat, ze raczej nie potrzebne sa dodatkowe pomoce (no chyba ze jest to jakas naprawde duza praca, zaliczenie czy cos w tym stylu)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: WilQ w Grudzień 22, 2004, 02:17:32 pm
Niestety jest to duza praca - ustna maturka z polaka:/ Temat niby latwy ale opracowywac go tylko na podstawie ksiazek fantasy i sf byloby ciezko i zabraloby wiele czasu :/ Dlatego wlasnie szukam ludzi ktorzy znaja ksiazki traktujace temat ogulnikowo
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Grudzień 22, 2004, 03:17:13 pm
Cytat: "WilQ"
Niestety jest to duza praca - ustna maturka z polaka:/

Nie martw sie, w przyszlosci bedziesz mial wieksze :D
Cytat: "WilQ"
Temat niby latwy ale opracowywac go tylko na podstawie ksiazek fantasy i sf byloby ciezko i zabraloby wiele czasu :/

Moze jestem zlosliwy (mam kiepski dzien :?) ale na podstawie czego chcialbys opracowywac temat jezeli nie na podstawie lektur? Przepisac z traktujacego o tym opracowania napisanego juz przez kogos innego? Dlaczego ciezko i wiele czasu? Wystarczy znac kilka ksiazek i przed pisaniem przypomniec sobie jak to w nich wygladal swiat (nawet nie koniecznie czytajac cale). Skoro taki temat wybrales (bo chyba nie zmusila Cie do tego wredna polonistka?) i jestes na tym forum to znaczy ze troche interesujesz sie sf&f - wiec powinienes znac temat i przynajmniej kilka ksiazek miec za soba... Ja rozumiem ze przelac mysli na papier to juz zupelnie co innego i sporo osob ma problemy z pisaniem wypracowan, ale jezeli Ty tez tak masz to na pewno nie wina tematu... [/quote]
Cytat: "WilQ"
Dlatego wlasnie szukam ludzi ktorzy znaja ksiazki traktujace temat ogulnikowo

Z tym "ogulnikowo" to bedzie ciezko...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lessa w Grudzień 22, 2004, 08:37:36 pm
Te starsze roczniki w ogole nie orientuja sie w wymaganiach nowej matury.
Trzeba przedstawic bibliografie, ktora jest oficjalnym dokumentem do egzaminu ustnego. Jesli egzaminator zobaczy, ze zdajacy nie opieral sie o zadna literature fachowa w przygotowaniu swej pracy moze ja uznac za malo wartosciowa. Dlatego bezpieczniej jest podac jakas bibliografie.

A swoja droga to pozno zabrales sie do tej bibliografii.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ezena w Grudzień 22, 2004, 10:07:31 pm
Te 'starsze roczniki' chyba faktycznie nie rozumieją, bo bibliografia zawsze była dla mnie spisem utworów, z których korzystałam przy pracy. Jeśli to była praca poważna, utwory musiały być wartościowe i fachowe. I tenże spis robi się raczej na końcu, nespa? W czym problem? To jest, zdaje się, egzamin dojrzałości?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: WilQ w Grudzień 27, 2004, 07:10:05 pm
THX Jimmy na sprowadzenie na ziemie  :)  Masz racje - chce zbytnio ulatwic sobie zycie. W takim razie prosze o jakas pomoc w ustaleniu pisarzy ktorych najbardziej warto byloby zamiescic w mojej pracy maturalnej. Zastanawiam sie nad Tolkienie, Sapkowskim oraz Dicku, Vernie i Lemie. Chyba na podstawie ich tworczoscie bedzie najlepiej porownac swiat przedstawiony w SF i Fantasy. Jesli macie inne pomysly to prosze o odpisanie i krotkie uzasadnienie  :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Grudzień 27, 2004, 09:07:15 pm
Cytat: "WilQ"
THX Jimmy na sprowadzenie na ziemie  :)  Masz racje - chce zbytnio ulatwic sobie zycie.

Heh, nie ma za co... nigdy nie myslalem ze jestem az tak wplywowy :D
Cytat: "WilQ"
W takim razie prosze o jakas pomoc w ustaleniu pisarzy ktorych najbardziej warto byloby zamiescic w mojej pracy maturalnej. Zastanawiam sie nad Tolkienie, Sapkowskim oraz Dicku, Vernie i Lemie. Chyba na podstawie ich tworczoscie bedzie najlepiej porownac swiat przedstawiony w SF i Fantasy. Jesli macie inne pomysly to prosze o odpisanie i krotkie uzasadnienie  :)

Fantasy
Tolkien i Sapkowski jak najbardziej. Dorzucilbym jeszcze cos z heroic fantasy - najlepiej Howarda z Conanem :) Mysle ze mozna sie posilkowac jakims stereotypowym cyklem, typu Warhammer albo inne Forgotten Realms. Przedstawiaja one jak najbardziej stereotypowy i najpopularniejszy chyba w literaturze swiat fantasy. Nie zebym zachecal kogos do czytania tego - po prostu jako pozycja w bibliografii  (a sztandarowe fantasy jakie jest to chyba kazdy ma wyobrazenie - zubozony Tolkien... mam nadzieje ze nie posypia sie na mnie gromy milosnikow fantasy za herezje :D).  Jezeli chcesz pokazac swiaty niestandardowe - wystarczy poszukac umiejetnie na forum w watkach typu "best fantasy ever" ;) Ja ze swej strony moge polecic "Amber" Zelaznego. Tylko, jezeli mowa o swiatach niesztampowych, to nawet jezeli chce sie tylko o nich wspomniec i wymienic kilka elementow... to wypadaloby te ksiazki przeczytac i znac. Nie oszukujmy sie - troche roboty z tym jest...  :?  Ale jezeli jestes oczytany w gatunku i czesc ksiazek juz znasz to jestes na wygranej pozycji :) Mozna tez dzialac w druga strone - zrobic sobie spis tego co sie przeczytalo i zna i na podstawie tego przygotowywac prace, ewentualnie tylko uzupelniajac o 2-3 lektury (np: jezeli nie znasz Conana albo Tolkiena a IMO tych to trzeba zamiescic, to wyadaloby przynajmniej jakies opowiadania albo urywki przeczytac).

Science Fiction
Verne to ciekawy pomysl - sam bym na to nie wpadl, ale mysle ze mozna go bardzo zgrabnie wplesc jako prekursora gatunku i przedstawiciela fantastyki bliskiego zasiegu, bardziej futurologii. Tylko z drugiej strony, czy w przedstwionych przez niego swiatach jest cos wyjatkowego albo fantastycnego poza pojedynczymi elementami typu "Nautilus" czy "Albatros"?
Lem jak najbardziej - klasyk, poza tym polski (z doswiadczenia: polonistki generalnie wola chyba polskich pisarzy - w tym przypadku dodatkowo beda mialy szanse widziec kto zacz, bo z zagranicznymi autorami fantastyki moze byc gorzej... :D)
Osobiscie za Dicka bym sie nie bral - zbyt skomplikowane tematy, swiaty fantasmagoryczne itp. To raczej temat na oddzielna prace :)
W ogole mysle ze warto skupic sie na kilku stereotypowych aspektach jezeli chodzi o przedstawienie swiata: miasta przyszlosci (tu obok przedstawienia z glownego nurtu mozna wplesc elementy charakterystyczne dla cyberpunku), Ziemia postapokaliptyczna, odlegle planety jako odmienne srodowisko, podrozujacy statek kosmiczny (jako mikrokosmos i miejsce akcji), skolonizowane cale uklady sloneczne, ksiezy/Mars na etapie kolonizacji jako niepsrzyjajace srodowisko, ...
Asimov "Fundacja", Aldiss "Non Stop", Clarke "Miasto i gwiazdy", Gibson "Neuromancer", Harrison "Planeta smierci", Herbert "Diuna", Miller "Kantyczka dla Leibowitza", van Vogt "Misja miedzyplanetarna", Wells "Wehikul czasu", Martin "Przystan wiatrow", Strugaccy "Trudno byc bogiem" (jako swoiste polaczenie sf i fantasy)... uff.. :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Grudzień 27, 2004, 09:14:53 pm
Cytat: "Lessa"
Te starsze roczniki w ogole nie orientuja sie w wymaganiach nowej matury. Trzeba przedstawic bibliografie, ktora jest oficjalnym dokumentem do egzaminu ustnego. Jesli egzaminator zobaczy, ze zdajacy nie opieral sie o zadna literature fachowa w przygotowaniu swej pracy moze ja uznac za malo wartosciowa. Dlatego bezpieczniej jest podac jakas bibliografie.

Prawda, nie szczegolnie sie orientuje w wymaganiach maturalnych, ale bibliografie to zapewniam Cie ze wiem z czym sie jada.. IMO tematy tego typu musza w 90% opierac sie na lekturach beletrystycznych (ktore oczywiscie wszystkie, a nawet jeszcze wiecej, wpisujesz do bibliografii). A jezeli koniecznie chce sie wsadzic jakas "literature fachowa" - patrz watek "fantastyka merytorycznie" (http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=9309) Ale nie sadze zeby byly szczegolnie pomocne przy takim temacie (no chyba ze tylko jako wypelniacz bibliografii), duzo latwiej samemu cos naskrobac znajac kilka ksiazek...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: FaO w Grudzień 27, 2004, 11:12:14 pm
Ja bym sie powaznie zastanowil nad efektami wizualnymi. Nie podam Ci tu nic konkretnego, ale na pewno weterani podrzuca ci jakis fil, ktorego kawalek
moglbys wrzucic do prezentacji (i na podstawie ktorego omowilbys jakis jeden aspekt tematu). Dzieki temu roznorodnosc bibliograficzna bedziesz mial zapewniona (szczegolnie jesli to jakis ambitny film ocierajacy sie gatunkwo o fantastyke).
Najlepiej daj ten film na koniec jako zwienczenie, przez co pokazesz, ze sama fantastyka wazna w zyciu kazdego inteligentego czlowieka jest:) Jak widzisz przyda sie i pomoc rowiesnika, ktory kuma tajniki "nowej wspaniałej matury".
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: WilQ w Styczeń 08, 2005, 07:30:22 pm
Muszę przeczytać kilka ksiązek żeby rozpracować ten temat, lecz wlaśnie doszedłem do wmniosku że tylko przykłady nie kiniecznie wystarczą żeby odpowiednio przygotować sie do wypowiedzi :/ Musze mieć też jakąś książke traktującom temat jako całość (np. literatura fantasy). Dzięki temu będe mógł napisać większą bibliografie a co ważniejsze będe mógł odwołać sie do jakeigoś autorytetu a nie tylko do własnych przemyśleń. Może jestem w błędzie ale tak patrze na tą sprawę.
Tytuł: Re: Konwencja baśniowa
Wiadomość wysłana przez: Oti w Styczeń 18, 2005, 10:49:08 pm
Cytat: "danipo"
mam małe pytanko. jako temat maturalny ustny wybrałem sobie temat "Wykorzystanie konwencji baśniowej w literaturze XX wieku" i dlatego chcaiłym sie dowiedziec jakie ksiazki moge do tego wykorzystać i czy są jakieś opracowania na ten temat. Na razie wybrałem
 - opowieśći z narni,
 - nie kończąca się opowieść,
 - władca pierścieni,
 - wiedzmin

prosze o pomoc!!

"Ostatni jednorożec" będzie w sam raz.

Co do pytania o motyw wedrowki - "Mistrz Zagadek z Hed" lub może "Autostopem przez galaktykę"
Tytuł: Kto mi pomoże??
Wiadomość wysłana przez: Crus w Styczeń 26, 2005, 10:58:57 pm
mam temat: "alternatywna wizja historii w powieściach fantastycznych, oprzyj sie na literaturze polskiej i zagranicznej" kto mi poda tytuly jakiś książek, które by podchodziły pod ten temat? PLZ!!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Mara w Styczeń 27, 2005, 06:51:41 am
Poczytaj sobie opowiadanie pt. "Noteka 2000" w którymś ze starszych numerów NF. To było chyba nawet opowiadanie roku. Niestety, autora nie pamiętam.
Do głowy przychodzi mi jeszcze P.K. Dick i jego "Człowiek z wysokiego zamku".
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Heimnar w Styczeń 27, 2005, 07:00:23 am
Nie do końca alternatywna historia, raczej pewien sposób "ufantastycznienia" historii:
"Ostatnia Saga" i "Wojna Runów" Marcina Mortki. Bardzo ciekawe pozycje. Choć rzecz jasna nie w 100% pasują pod temat.

Jest jeszcze jakaś książka, którą mam dosłownie na końcu języka (znaczy się palców w tej sytuacji), ale jakoś za nic nie mogę sobie przypomnieć tytułu. Jak sobie przypomnę - napiszę.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Styczeń 27, 2005, 07:55:33 am
1) Jezli piszesz na forum na konkretny temat to zasygnalizuj to w tytule/tematcie postu. "Kto mi pomoze?" przywoluje mi na mysl "Idz do lekarza" albo "Wez viagre" ;)

2) Sa juz takie tematy na tym forum i na forum Historii i Rycerstwa - poszukaj
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Solitaire w Styczeń 27, 2005, 10:02:25 am
"Inne pieśni"
Alternatywne pełną gębą... ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Shadowmage w Styczeń 27, 2005, 11:01:04 am
Szturm przez Gruzję i Piąta kolumna Stirlinga
Antylód Baxtera
i sporo innych, ale skleroza nie pozwala przypomnieć...

Ciekawe są też powieści z dawniejszych lat opisujace czasy nam współczesne, dla autorów była to fantazja, dla nas może być to historia alternatywna.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Styczeń 27, 2005, 11:22:27 am
Poza wymienionymi np.:
"Opowieści o Alvinie Stwórcy" Orsona S. Carda (alternatywna historia Ameryki - wyd. Prószyńśki i S-ka).
"Badacze czasu" także Carda (alt. hist. odkrycia Ameryki - wyd. Prószyńśki i S-ka).
"Gloriana" Morcoocka (do śmiechu, jest i szlachta polska- wyd. AMEBR)
"Dźwięk jego rogu" Sarban (Niemcy wygrywają wojnę - wyd. SOLARIS)
"Polacy to ludzie łagodni" Alan Dean Foster - opowiadanie w którym Polacy i ich monarchia to ideał i potęga :) w ant. "Rakietowe szlaki 2" i tamże "Eutopia" Poula Andersona (tutaj nie pamiętam już treści ale kojarzę, że w temacie) oraz również Poula Andersona "Nie będzie rozejmu z władcami" (zeszyty Iskier).
"Vaterland" Robert Harris - Niemcy wygrywają wojnę (wyd. Zysk i S-ka)

oraz np. "orientalna" twórczość Guy Gavryiel Kay'a (alternatywne historie fantasy) .
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Luty 16, 2005, 09:09:29 pm
Mam taki problem : Wacham sie miedzy wyborem tamatow na ustna mature. Temat brzmi : " dawna i wspolczesna proza science fiction- omow wybrane elementy ewolucji gatunku". Jakie etapy ewolucji trzeba by omowic? :oops:  Jakiej literatury uzyc?. Drugim tematem jest : "Problemy filmowej adaptacji, ekranizacji, inspiracji. Porownajwybrany film z jego lit. pierwowzorem" Odnosnie 2 tematu myslalem o filmie WIEDZMIN, z racji takiej ze jest totalnie nie udany. Prosze o pomoc :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Luty 16, 2005, 10:36:50 pm
Cytat: "no01"
Mam taki problem : Wacham sie miedzy wyborem tamatow na ustna mature. Temat brzmi : " dawna i wspolczesna proza science fiction- omow wybrane elementy ewolucji gatunku". Jakie etapy ewolucji trzeba by omowic? :oops:  Jakiej literatury uzyc?. Drugim tematem jest : "Problemy filmowej adaptacji, ekranizacji, inspiracji. Porownajwybrany film z jego lit. pierwowzorem" Odnosnie 2 tematu myslalem o filmie WIEDZMIN, z racji takiej ze jest totalnie nie udany. Prosze o pomoc :)


Odnośnie pierwszego tematu zajrzyj proszę do topicu " Non-fiction - fantastyka merytorycznie" (jest tutaj (http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=9309)).
Jeżeli nie będziesz starał się wywieść s-f od np. antyku, średniowiecza, a zaczniesz ostrożnie od Mary Shelley i "Frankensteina", Verne'a, Wellsa, (daruj sobie raczej Poe'go czy Lovecrafta bo to nie s-f), Żuławskiego, przez złoty wiek s-f, nową falę, zahaczając o podgatunki (początek lat 80-tych - cyberpunk), aż po współczesną s-f, to bez większych perturbacji dojedziesz do mety.

Drugi temat aż się prosi o np. "2001 Odyseję kosmiczną" albo np. "Blade runnera" czy "Solaris" Tarkowskiego lub nawet Soderbergha. Mógłbyś też  bardziej się wysilić i porównać z pierwowzorem ekranizację  "Mechanicznej pomarańczy" - zapewne błysnąłbyś w ten sposób przed ciałem pedagogicznym ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Luty 17, 2005, 03:29:00 pm
Cytuj
Mógłbyś też  bardziej się wysilić i porównać z pierwowzorem ekranizację  "Mechanicznej pomarańczy" - zapewne błysnąłbyś w ten sposób przed ciałem pedagogicznym ;)


Co miales na mysli?

Co do pierwszego tematu to nie mam pojecia jak to zazac  :oops: . O co konkretnie chodzi w ewolucji gatunku? Mam powiedziec co dany pisarz opisywal w swoich dzielach? Ze M.W. Shelley pisala ze nie trzeba Boga aby stwozyc czlowieka, a Verne ze mozna latac balonem?  :cry:
Temat bardzo ciekawy ale nie jest taki latwy jakby sie wydawalo.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Luty 17, 2005, 06:01:08 pm
Cytat: "no01"
Co miales na mysli?

Pewnie to ze w powszechnym odczuciu to lektura(film) trudniejsza, a na pewno mniej popularna niz pozostale wymienione ;)
Cytat: "no01"
Co do pierwszego tematu to nie mam pojecia jak to zazac  :oops: .

No mr.maras podpowiedzial Ci ze nie warto cofac sie do Gilgamesza a mozna  spokojnie zaczac od XIXw. zwlaszcza Wellsa.
Cytat: "no01"
O co konkretnie chodzi w ewolucji gatunku?Mam powiedziec co dany pisarz opisywal w swoich dzielach? Ze M.W. Shelley pisala ze nie trzeba Boga aby stwozyc czlowieka, a Verne ze mozna latac balonem?  :cry:

Mowienia kto o czym pisal uniknac sie raczej nie da ;)  Ewolucja? Znaczy sie zmiany - o czym pisano w poszczegolnych dekadach / etapach rozwoju. Od fantastyki bliskiego zasiegu Verne'a i weird tales Mary Shelley i Lovercrafta przez Zloty Wiek i przygody w kosmosie po inner space, cyberpunk itp. Wcale nie trzeba czytac calej "Drogi do SF" Gunna, wystarczy jeden artykul przekrojowy (moze by tak pogooglowac troche?  ;)) zeby zalapac jak przyjelo sie dzielic i nazywac poszeczoglne okresy, czym sie ogolnie charakteryzowaly + odrobina oczytania i mozna pisac ze ho, ho! :D
Cytat: "no01"
Temat bardzo ciekawy ale nie jest taki latwy jakby sie wydawalo.

Bardzo latwy, zwlaszcza dla kogos kto sie tym interesuje - ale to tylko IMHO  8)

Pytanie: czy drugi temat tez dotyczy tylko fantastyki (science-fiction?) czy jest ogolny? Bo tutaj w sumie tez mozna sporo napisac...
Oczywiscie ja moge sobie pozwolic na zgrywania cwaniaka bo nie znam ani wymaganej objetosci ani innych zalozen matury 8)  Ale naprawde uwazam tematy za bardzo ciekawe i w sumie proste...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Luty 17, 2005, 06:23:01 pm
Cytuj
Pytanie: czy drugi temat tez dotyczy tylko fantastyki (science-fiction?) czy jest ogolny? Bo tutaj w sumie tez mozna sporo napisac...



Tematyka filmu jest dowolna, oczywistym rowniez jest ze mozna wybrac jeden film :).

Odnosnie tematu pierwszego znalazlem cos w sieci :


" Frankenstein Mary_Shelley - choć jej prawdziwy początek przypada raczej na lata sześćdziesiąte XIX w. i związany jest z rozwojem zarówno powieści przygodowej jak i techniki - tu najważniejszym autorem jest Jules Verne - Pięć tygodni w balonie (1863), Wyprawa do wnętrza Ziemi (1864). Dzieje w zasadzie już XX-wieczne otwiera Herbert George Wells z Wehikułem czasu (1895) i Wyspą doktora Moreau (1896). Tradycję polskiej s-f stworzył Jerzy Żuławski w utworach: Na srebrnym globie (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911)." Mysle ze skonczyl bym na Lemie, ale gdzies musialbym jeszcze upchnac jakze juz popularny cyberpunk Gibsona, Asimova i jego Fundacje, Philip`a K. Dicka i ponazywac kolejno "etapy ewolucji". I zostaje najwiekszy problem, nie mam pojecia jak napisac co wniosl dany autor. Moze jakis przyklad? I czy pisac to w kontekscie co sie dzialo na swiecie (postep techniki) ?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Luty 17, 2005, 07:19:16 pm
Słuchaj, jesteś pewien, że chcesz pisać o ewolucji s-f? Na podstawie tego co piszesz, jakie pytania zadajesz itd. wydaje się, że nie jest to Twój najmocniejszy temat więc może lepiej sobie darować i poszukać czegoś w czym czujesz się pewniej?

Twoje ostatnie pytania niebezpiecznie zbliżają się do pytania ostatecznego - kto napisze za Ciebie tę pracę... A takiej bezczelności chyba byśmy nie zdzierżyli...:)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Luty 17, 2005, 07:38:12 pm
Cytat: "mr.maras"

Twoje ostatnie pytania niebezpiecznie zbliżają się do pytania ostatecznego - kto napisze za Ciebie tę pracę... A takiej bezczelności chyba byśmy nie zdzierżyli...:)



Faktem jest ze czytam sf od niedawna, ale nie mam wiekszego wyboru, sytuacja jest taka ze zaden z pozostalych tematow, zeby nie byc wulgarnym, mnie nie interesuje. Co do Twojego gdybania przez mysl mi nawet nie przemklo aby sie znizac do takiego poziomu.

Wlasnie mam przed soba antologie Gunna na stronie z przedmowa do Frankensteina. I z uporem maniaka :) pytam jak ma wygladac opisanie ewolucji? cos w stylu :
Jedną, nawet jeśli nie pierwszą powiescią sf, to przynajmniej pierwszą powiescią która pokazala, czym będzie sf jest Frankenstein Mary Shelley. Zostala napisana pod wpływem nowych odkryc w naukach biologicznych z dziedziny anatomii, oraz odkryc w dziedzinie elektryczności, a szczególnie wywolaniem pradu elektrycznego przez A. Voltę....
Jezeli uwazasz ze podpowiedz typu:
- Czy to est gothic sf?
- Nie, to jest...
Jest pisaniem komus pracy to nie mam wiecej pytan :). Pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Luty 17, 2005, 07:48:11 pm
Moje gdybanie wynika bezpośrednio z Twoich pytań:

Cytuj
Jakie etapy ewolucji trzeba by omowic?  Jakiej literatury uzyc?.
O co konkretnie chodzi w ewolucji gatunku? Mam powiedziec co dany pisarz opisywal w swoich dzielach? Ze M.W. Shelley pisala ze nie trzeba Boga aby stwozyc czlowieka, a Verne ze mozna latac balonem?  
nie mam pojecia jak napisac co wniosl dany autor. Moze jakis przyklad? I czy pisac to w kontekscie co sie dzialo na swiecie (postep techniki) ?


I nie obrażaj się zbyt szybko. Na przykład na forum sapkowski.zone każde z tych pytań wywołałoby zapewne ogólny rozstrój żołądków u forumowiczów, tutaj usłyszysz jedynie moje gdybanie...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Luty 17, 2005, 08:08:32 pm
Przeciez nikt sie nie obraza :). Jedyne co to narazie ktos drwi z czyichs pytan,
Cytuj

I nie obrażaj się zbyt szybko. Na przykład na forum sapkowski.zone każde z tych pytań wywołałoby zapewne ogólny rozstrój żołądków u forumowiczów, tutaj usłyszysz jedynie moje gdybanie...



Po prosty szukam fachowej pomocy, czy moge na takowa liczyc c Twojej (Waszej) strony?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Luty 17, 2005, 09:48:32 pm
Czy fachową to nie wiem, ja za fachowca się nie uważam. Ale spróbuję chociaż nakierować Cię na właściwe tory.

Cytuj
Frankenstein Mary_Shelley - choć jej prawdziwy początek przypada raczej na lata sześćdziesiąte XIX w. i związany jest z rozwojem zarówno powieści przygodowej jak i techniki - tu najważniejszym autorem jest Jules Verne - Pięć tygodni w balonie (1863), Wyprawa do wnętrza Ziemi (1864). Dzieje w zasadzie już XX-wieczne otwiera Herbert George Wells z Wehikułem czasu (1895) i Wyspą doktora Moreau (1896). Tradycję polskiej s-f stworzył Jerzy Żuławski w utworach: Na srebrnym globie (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911)." Mysle ze skonczyl bym na Lemie, ale gdzies musialbym jeszcze upchnac jakze juz popularny cyberpunk Gibsona, Asimova i jego Fundacje, Philip`a K. Dicka i ponazywac kolejno "etapy ewolucji".


A teraz krótki, pobieżny i amatorski rajd przez s-f.
Ta zacytowana przez Ciebie wyliczanka bardzo skrótowo nakreśliła początki s-f. Nie możesz jednak, jak piszesz, kończyć na Lemie bo Lem już dawno skończył z s-f. A w czasach "zmierzchu" Lema i po nim jeszcze sporo się działo. Jeśli masz "Drogę do S-F", to znajdziesz pewnie zamieszczona w niej chronologię s-f (bodajże w II tomie). Jak już pisałem zacznij od Shelley (masz w "Drodze..." pomocny wstęp Gunna zdaje się), pociągnij Vernem w kontekście rozwoju techniki, przemysłu itd., Wellsem w kontekście rozwoju nauk przyrodniczych i humanistycznych (wypadałoby wspomnieć ówczesnych filozofów), polityki.
W Polsce oczywiście Żuławski ale są i tacy, co wspominają "Lalkę" B. Prusa (1887 — 1889) i występujący w niej wynalazek dr. Geista. Ojcem polskiej s-f był także W. Umiński nazywany "polskim Vernem". Potem w polskiej fantastyce rządził przez długie lata Lem. O czym pisał chyba wiesz? To mocno naukowa fantastykaNastepny ważny etap w naszej s-f to fantastyka socjologiczna z J. A. Zajdlem na czele. Z bardziej naukowych lub może raczej quasifilozoficzno-naukowych dzieł trzeba wymienić twórczość Adama Wiśniewskiego-Snerga.
A na świecie? Swiat to głównie USA gdzie przed wojną rządziły magazyny typu "pulp" i opowieści przygodowe, kosmiczne, niesamowite... Ale to także czas fantastyki ostzregającej przed okrucieństwem wojny. To tuż przed wybuchem II wojny światowej (w roku 1938)  Orson Welles zrobił słynne słuchowisko radiowe na podstawie "Wojny światów", którego emisja wywołała panikę wśród słuchaczy. Takie były nastroje. A po wojnie nastał prawdziwy złoty wiek science -fiction. Rozkiwt klasycznej s-f, hard s-f, s-f bardzo naukowej. Tutaj należałoby również zahaczyć o zimną wojnę i s-f w służbie demokracji (zagrożenie ze strony najeźdźców z kosmosu, najlepiej czerwonego Marsa, jako metafora zalewającego świat komunizmu. Przecież swój "1984" Orwell wydał w 1949 roku i była owocem jego styczności (w 1938 roku) z komunizmem w Hiszpanii. Swoje trzy grosze dorzucił w tym temacie np. Heinlein ("Władcy marionetek"). Ale Heinlein to także wspaniały "Obcy w obcym kraju" czyli s-f iście hippisowska. Lata 60- i 70 to wywodząca się głównie z Wielkiej Brytanii tzw. Nowa Fala. Jej czołowe nazwiska to Harlan Ellison (antologia "Niebezpieczne wizje"), Samuel Delany (jeden z nielicznych ówczesnych czarnoskórych pisarzy s-f), Norman Spinrad i Michael Moorcock oraz Briana Aldiss i J. G. Ballard (ci ostatni to właśnie wyspiarze). Jak powiadają miłośnicy nowofalowej twórczości - był to ostatni przed cyberpunkiem ruch wewnątrz SF, który wymagał od swoich twórców rzetelnego warsztatu literackiego.
Tamatycznie s-f odwracała się wtedy od kosmosu i zwracała do wnętrza człowieka (inner space). Początek lat 80-tych na Zachodzie to właśnie wspomniany cyberpunk. W krajach demoludu to czas social-fiction. Resztę już znasz, właśnie się urodziłeś....
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Luty 18, 2005, 04:39:25 pm
Wielkie dzieki, zabieram sie do pracy.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Luty 18, 2005, 05:01:24 pm
Dorzuć może coś jeszcze o ewolucji języka - s-f ma swój język swoje neologizmy (LEM!!!), swoje "fachowe" terminy (wszelkiej maści blastery, hipernapędy, podprzestrzenie itd.), które często wzbogacają język gdy technika dogoni wyobraźnię.
Poza tym język s-f zawsze starał się brzmieć w miarę aktualnie (np. "komputer" zastąpił jakieś tam kalkulatory czy maszyny liczące itd.), sięgając często do żargonu grup zawodowych, naukowego (patrz np. cyberpunk).
Tytuł: Prezentacje maturalnie związane z fantastyką
Wiadomość wysłana przez: Io w Luty 23, 2005, 02:13:39 pm
No własnie. Czy któryś z tegorocznych maturzystów ma jakiś ciekawy temat? A może ktoś ma pomysł? Będę zdawała maturę w przyszłym roku, ale nie mam jakiś pomysłu na inteligentny temat związany z fantastyką. Jakieś sugestie? :?:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Luty 23, 2005, 07:06:49 pm
Sugestia jest tylko jedna - zanim założysz nowy temat przejrzyj proszę, czy na danym forum nie ma już identycznego lub bardzo podobnego. Na tym forum akurat jest. Temat powisi aż przeczytasz moją odpowiedź (wydaje się, że dzień wystarczy) i zostanie usunięty.
Tytuł: Pomoc w maturze z polskiego...
Wiadomość wysłana przez: Cybrasty w Marzec 12, 2005, 08:43:30 am
Witam...
Jak wiecie albo i nie nowa matura z polskiego jest o wiele łatwiejsza, a w szczególności ustna :wink:
Niestety zamiast wybrać temat łatwy do bólu wybrałem coś innego, coś z czym teraz nie mogę sobie poradzić - mianowicie?
"Literatura Historyczna i Fantastyczno-Naukowa jako dwie drogi ucieczki od rzeczywistości lub krytykowania jej"
Głowiłem się już kilka dni nad tym co i jak tu włożyć... potrzebuje coś zarówno historycznego jak i sci-fi/fantasy, co najlepiej ma jakiś motyw ucieczki od rzeczywistości i jednocześnie krytykuje naszą rzeczywistość.
Prosiłbym o pomoc:) Czego potrzebuje? książek z opisem krótkim jak może mi się ona przydać, mogą to być jakieś artkuły czy opowiadania. Mogą to być linki do list dyskusyjnych innych forum czy czego kolwiek gdzie mogę otrzymać następną pomoc.
Sam z siebie, myślałem że na końcu wstawie może komiksy z lat zimnej wojny (ci wszyscy superhero chroniący świat w USA) czy choćby nasz klos :razz: z literatury? może coś Dicka? w ostateczności moge potop lub ogniem i mieczem wrzucić...  
Liczę na szybką pomoc:)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: andp84 w Marzec 12, 2005, 09:57:46 am
Czemu zanim załorzyłeś temat nie spojrzałeś czy taki już istnieje  :?:  :!:

Jest cały czas na pierwszej stronie  :evil:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Marzec 12, 2005, 11:06:22 am
Od pewnego czasu, po połączeniu tematów, specjalnie nie usuwam postów, w których forumowicze upominają nowych userów zakładających tematy w sprawie egzaminów, by nie otwierali nowych topiców tylko kontynuowali istniejący. Po co? - zapytacie. Ano po to, by pokazać wszystkim zainteresowanym, że to jest plaga jakaś, zjawisko stałe, ślepota lub lenistwo naszych "potrzebujących pomocy maturzystów".
Na forum Wieża Błaznów rozpatrują właśnie dodanie specjalnego punktu do forumokiety poświęconego maturzystom... Tam ta plaga jest jeszcze bardziej rozpowszechniona. Ale wszędzie wygląda to podobnie:
Wpada maturzysta na forum, nie przegląda listy tematów, nie czyta regulaminu tylko zaraz otwiera nowy temat w swoim pierwszym poście i "prosi" o odwalenie 50% roboty za niego. Ja mówię "NIE" takim ludkom.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Marzec 13, 2005, 09:45:55 am
Cytat: "mr.maras"
Ja mówię "NIE" takim ludkom.

A my jestesmy z Toba! :badgrin:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Marzec 14, 2005, 01:20:03 pm
Liścik Macieja Popisa z forum Wieża Błaznów na temat upierdliwych maturzystów na forach internetowych ukazał się w dzisiejszym WPROST (str.12.)
Tytuł: Hamlet - duchy
Wiadomość wysłana przez: horsie w Marzec 26, 2005, 08:30:23 am
Mam pytanie, czy znacie może jakies poważne opracowania o Hamlecie, w których jest dokładnie opisany duch Króla? Chodzi mi o wydania książkowe, artykuły itd. a nie wypracowania ze ściągi.pl. Druga sprawa, czy wiecie może czy takie opracowania ukazały się w oparciu o "Wampira Lestata" Anne Rice? Jeśli tak to jakie i gdzie można je dostać. Z góry dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Konik
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Marzec 26, 2005, 08:53:22 am
Te, konik, myślałem że "stary" użytkownik to już przeszedł przez etap wpadania na forum i tworzenia nowych postów "help / pomocy / potrzebuję tego i owego" ;)
IMO ten temat powinien się znaleźć w temacie W sprawie literatury do matury i innych egzaminów (http://www.forum.gildia.pl/viewtopic.php?t=8665) nawet jeżeli takowe informacje niekoniecznie do egzamu Ci są potrzebne ;)
(zresztą, na 99% mr.maras przyklei go właśnie tam ;))
pzdr
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: horsie w Marzec 26, 2005, 09:23:15 am
Te, jimmy, może i tak, ale teraz, jak to piszę, to nawet nie mam czasu szukać i sprawdzać ;) To mi jest prostu POTRZEBNE ;) a jak topic przeszkadza to nie mam nic przeciwko, żeby przenieść go do innego topicu, prosze bardzo ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lessa w Marzec 26, 2005, 10:43:38 am
Proponuje opracowanie Hamleta z Biblioteki Analiz Literackich - takie wydawnictwo. Powinno tam być szeroko opisana rola Króla Ducha i na pewno omowienie funkcji fantastyki. W każdej bibliotece szkolnej lub publicznej powinnienes takowe znalezc.
Omowienie Hamleta w oparciu o Anne Rice to bardzo watpliwa sprawa i w Polsce raczej nie znajdziesz fachowego tekstu, proponuje poszukac na zagranicznych stronach, najlepiej uczelni zagranicznych, mozesz popytac na ich forach, może Ci się uda znaleźć jakąś pracę magisterską.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: horsie w Marzec 26, 2005, 10:58:46 am
dzięki!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Marzec 29, 2005, 12:10:27 pm
Cytat: "Bad_Horsie_"
Te, jimmy, może i tak, ale teraz, jak to piszę, to nawet nie mam czasu szukać i sprawdzać ;) To mi jest prostu POTRZEBNE ;) a jak topic przeszkadza to nie mam nic przeciwko, żeby przenieść go do innego topicu, prosze bardzo ;)


No to wywalamy jęzory i zaczynamy szukać i szperać. Specjalnie dla Ciebie! Bo przecież Ty nie masz czasu szukać, a czas Twój to rzecz bezcenna. A skoro Tobie się nie chciało (z braku bezcennego czasu oczywiście!) to inni bez mrugnięcia wkleją topic gdzie należy.

Nie Jimmy. Bad Horsie to nie jest "stary" użytkownik, bycie redaktorem jeszcze o tym nie świadczy.
No i musi się jeszcze nauczyć czytać. Forumokietę.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: horsie w Marzec 29, 2005, 02:12:29 pm
Ale ja już dostałem odpowiedź, więc o co Ci chodzi? spójrz na datę postów i pomyśl zanim cos napiszesz. Pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: horsie w Marzec 29, 2005, 02:22:55 pm
A wklejanie i scalanie topiców to podobno praca moderatorów, więc nie rozumiem czemu tak narzekasz. No chyba, że lubisz mieć smietnik na swoim forum. Dziwne, że tak reagujesz na moją pomyłkę i prośbę, na dodatek grubo okraszoną emotami " ;) ". Nieładnie się przyczepiac na siłę.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Marzec 29, 2005, 04:02:31 pm
Cytat: "Bad_Horsie_"
Ale ja już dostałem odpowiedź, więc o co Ci chodzi? spójrz na datę postów i pomyśl zanim cos napiszesz. Pozdrawiam


Chodzi o to, co zauważył natychmiast Jimmy. Wymagamy przestrzegania forumokiety od nowych userów, od zwykłych forumowiczów a redaktor gildii tą forumokietę dokładnie i przykładnie olewa.

Cytat: "Bad_Horsie_"
A wklejanie i scalanie topiców to podobno praca moderatorów, więc nie rozumiem czemu tak narzekasz. No chyba, że lubisz mieć smietnik na swoim forum. Dziwne, że tak reagujesz na moją pomyłkę i prośbę, na dodatek grubo okraszoną emotami " ;) ". Nieładnie
się przyczepiac na siłę.


Ja nie narzekam, ja zwracam Ci uwagę, że postępujesz wbrew obowiązującemu tu regulaminowi i zwyczajnym normom przyzwoitości. (1. wpadasz tu pierwszy raz albo raz na sto lat i nie raczysz nawet przejrzeć listy istniejących tematów 2. oczywiście zakładasz zaraz nowy topic 3. uważasz, że normą jest śmiecenie na "czyimś" forum bo przecież są tu śmieciarze od robienia porządków i lać na obowiązujące tu zasady). I z jakiego powodu? Bo Tobie się spieszy...
Nie, nie lubie mieć śmietnika na "swoim" (?) forum. Ale nie robię też tutaj za śmieciarza. I nie czepiam się na siłę, już taki ze mnie zimny drań. Pozdrawiam.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: horsie w Marzec 29, 2005, 08:56:51 pm
Przyjąłem do wiadomości, to się więcej nie powtórzy, wbrew pozorom nie jestem konfliktowym człowiekiem. Pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Marzec 29, 2005, 09:38:28 pm
Brawo!
Żeby wszyscy tak podchodzili do krytycznych uwag...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Marzec 30, 2005, 10:12:05 am
Ja też wbrew pozorom nie jestem konfliktowym człowiekiem. Mało tego, nie jestem nawet człowiekiem... Ale nic to, pozdrawiam i zapraszam Bad_ Horsie_ do częstszych wizyt na NASZYM wspólnym forum.

I to koniec offtopu w tym temacie.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Galvar w Kwiecień 14, 2005, 03:28:50 pm
Prześledziłem ten wątek i widzę, że może warto podzielić się swoimi uwagami odnośnie wykorzystania fantastyki na maturze. Ja zdawałem ją kilka lat temu, więc temat z polskiego miałem narzucony (dokładnie do wyboru trzy czy cztery plus analiza i interptretacja wiersza).
Osobiście wybrałem temat pt. "Czy literatura może zatrzymać czas w jego nieustającym biegu?". Temat cytuję z pamięci, bo mi gdzies wcięło jego dokładną treść, ale chyba przytoczyłem go dokładnie.

W swojej pracy postanowiłem trochę zaryzykować, gdyż w większości za udowodnienie tej tezy posłużyły mi książki nie będące lekturami, choć ogólnie chyba znane. Problem tkwił w tym aby opisując nieco treść (gdyby przypadkiem oceniający nie znali danych pozycji) udowodnić swoją rację. Dobór lektur byc może nieco Was zaskoczy, ale ja, gdy miałem taką możliwość, starałem się pisać i czerpać z oryginalnych źródeł. 8)  ;)

Tezę przedstawioną w temacie oparłem na trzech pozycjach: "Panu Tadeuszu", Adama Mickiewicza, "Kubusiu Puchatku" A. A. Milne'a i "Władcy pierścieni" Tolkiena. Przyznacie, że oryginalna mieszanka, co? :) "Pan Tadeusz" wiadomo, powrót, przynajmniej myślami, do lat młodości, do czasów nadziei na wolność, odzyskanie niepodległości. "Kubuś Puchatek" sprawia, że na zawsze pozostajemy dziećmi lub w każdej chwili możemy się nimi poczuć, a "WP" jest przecież opowieścią o przemijaniu elfów i nadchodzeniu czasu ludzi. Powieść pozwala nam to wszystko zachować, a ślady elfów przeciez w Śródziemiu pozostały...
Tak to mniej więcej napisałem. Efekt? Nie bierzcie tego za chwalenie się, ale... "zaliczona matura na pięć". :p Oczywiście miałem o tyle lepiej, że moją pracę oceniali nauczyciele z mojej szkoły (mojej polonistce ponoć praca się spodobała  ;) , a Wasze będą chyba gdzieś wysyłane. Z drugiej zaś strony macie możliwość stworzenia własnego tematu, wykazania się kreatywnością i pisania o czymś Wam bliskim. Myśmy musieli liczyć na łut szczęścia...

Pamiętajcie tez, że swój temat możecie opracowywać wcześniej, tworzyć wprawki, szlifować je na połysk. ;) Skorzystajcie z tego i nie bójcie się wykazać inicjatywą i oryginalnością!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Kwiecień 20, 2005, 01:54:11 pm
Hej ho! Ja juz po maturze  i chcialem wszystkim PODZIEKOWAC, a w szczegolnosci mr.maras-owi :), dostalem 100%. POzdrawiam.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Kwiecień 20, 2005, 02:41:16 pm
No to gratulujemy!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Christine w Kwiecień 24, 2005, 03:25:00 pm
Jednak tematy sf-o - fantastyczne nie są za bardzo lubiane przez komisje oceniające. O ile mogłabym zaryzykować, że szanowne grono przeczytało trochę Lema, zaczepiło o Władcę Pierścieni czy Hobbita, który były kiedyś lekturą nadobowiązkową, to raczej nie wyobrażam sobie, żeby rasowy humanista wykładający w liceum sięgał po Sila czy chociażby Dicka lub Wellsa.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Kwiecień 24, 2005, 04:25:58 pm
Z tego co wiem, to na studiach czytaja SF, Lema czy Wellsa, przeciez to klasyki. A czy rasowi, czy tez nie rasowi po studiach siegaja po SF, czy Fantsy poddaje dyskusji w inne(nauczycielskie), rece.
Czy sie szanownej komisji podoba? Moja praca sie podobala, w koncu ocenili caloksztalt na 100%, a temat byl czysto SF.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Kwiecień 24, 2005, 04:39:47 pm
Cytat: "Christine"
(...)raczej nie wyobrażam sobie, żeby rasowy humanista wykładający w liceum sięgał po Sila (...)


A kto zacz ten Sil?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Christine w Kwiecień 25, 2005, 07:35:12 pm
Silmarillion
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Kwiecień 25, 2005, 09:11:53 pm
Acha. Wplotłeś tego Sila między nazwiska i w życiu bym się nie domyślił.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Christine w Kwiecień 26, 2005, 07:44:04 am
Wplotłaś :P Myślałam że to dość popularny skrót.
A żeby nie było off-topic:
Może nie mam najlepszego zdania o humanistach apropo fantasy i sf, ale pamiętam, że moja nauczycielka krzywiła się na sam dźwięk jednego i drugiego uważając je za podrzędne gatunki literackie.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Kwiecień 26, 2005, 09:14:51 am
Cytat: "Christine"
Wplotłaś :P


O! Wybacz. Nie zauważyłem... Kobiety nie bywają tu często.

Cytat: "Christine"
Myślałam że to dość popularny skrót.


Chyba nie we wszystkich kręgach.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Christine w Kwiecień 27, 2005, 06:16:42 pm
Cytuj
Kobiety nie bywają tu często.

A toż czemu? Kobiety nie czytaja fantastyki?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Kwiecień 27, 2005, 07:51:13 pm
Może nie korzystająz netu? ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Kwiecień 27, 2005, 10:07:29 pm
Cytat: "Christine"
Cytuj
Kobiety nie bywają tu często.

A toż czemu? Kobiety nie czytaja fantastyki?


Chyba ich wypada zapytać.  Ty sama jesteś tu od trzech tygodni...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Christine w Kwiecień 28, 2005, 06:55:53 pm
Cytuj
Ty sama jesteś tu od trzech tygodni...

Toż niezaprzeczalny fakt, ale nie widzę związku pomiędzy moją krótką bytnością na forumie a nikłą liczba dziewczyn czytających fantastykę.
Cytuj
Może nie korzystająz netu?

Jeszcze napisz, że nie umieja korzystać z kompa  :evil:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: no01 w Kwiecień 28, 2005, 07:46:00 pm
Cytat: "Christine"

Jeszcze napisz, że nie umieja korzystać z kompa  :evil:


Ha ha, ona tzn. Christine mi sie podobasz.  ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Kwiecień 28, 2005, 08:56:31 pm
Cytat: "Christine"
Cytuj
Ty sama jesteś tu od trzech tygodni...

Toż niezaprzeczalny fakt, ale nie widzę związku pomiędzy moją krótką bytnością na forumie a nikłą liczba dziewczyn czytających fantastykę.


Czy Ty czytasz co ja piszę? Gdzie niby wspomniałem o nikłej liczbie  kobiet czytających fantastykę? To Ty o tym pisałaś.
Siedzę na tym forum już dwa lata, rok jako moderator i widzę mniej więcej ile kobiet tutaj zagląda. A jest ich niewiele.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Kwiecień 28, 2005, 09:21:02 pm
Cytat: "Christine"
Cytuj
Może nie korzystająz netu?

Jeszcze napisz, że nie umieja korzystać z kompa  :evil:

Czy Ty czytasz co ja piszę? Czy gdzieś pisałem "umieją" / "nie umieją"? Stwierdziłem tylko, że być może nie korzystają z internetu (abstrahując od tego czy umieją się nim posługiwać).
Przewrażliwiona wojująca feministka czy ki diabeł? :roll:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Christine w Maj 02, 2005, 10:30:26 am
Panowie nie unosić się, czytam co piszecie  ;)
Do feministki kiedyś mi było niedaleko, ale odkryłam, że meńczyzna też człowiek :P
Jimmy ja się tylko droczę, a ty od razu mnie atakujesz :P
Teraz to dyskusja jest całkowicie off - topic  :)

Znajomy miał motyw stworzenia świata na podstawie utworów Tolkiena.
Ocena: 3 (bo nie było porównania do innych utworów ;P)
Tytuł: Wpływ J.R.R Tolkiena na rozwój fantastyki.....
Wiadomość wysłana przez: Kubassss w Październik 27, 2005, 06:53:52 pm
Pisze prace maturalną o temacie "Życie i twórczosc J.R.R Tolkiena i jego wpływ na rozwój fantastyki". Mam juz pare pomysłów ale szukam jeszcze innych powiazań Tolkiena z innymi pisarzami i jego wpływ na ich twórczośc.Za wszelkie pomocne rady i informacjie z góry dziękuje.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Październik 27, 2005, 07:09:46 pm
Sorki ale nie będziesz tutaj wpadał po raz pierwszy i kleił dublowanych tematów.  Wypadało najpierw poczytać forumokietę i przejrzeć forum. Spadasz z tym tematem na swoje miejsce.
Tytuł: Motyw misji.
Wiadomość wysłana przez: Christoforos w Listopad 19, 2005, 03:02:26 pm
Szukam jakiejs literatury s-f z motywem misji i podrozy. Z motywem podrozy nie jest tak zle bo wystepuje prawie w kazdym s-f (poza tym motyw podrozy byl wielokrotnie poruszany na forum) ale z tym drogim mam problemy. Ponadto potrzebuje jakas literature przedmiotu opisujaca te watki.
Tytuł: Matura i literatura fantasy .....
Wiadomość wysłana przez: Snorri w Styczeń 20, 2006, 02:46:17 pm
Witam!
Zwracam sie z gorąca prosba do was czytelnikow fanatykow ;] o pomoc w sprawie maturki! Otoz mam temat zwiazny z "nasza" litaratura! Brzmi o mniej wiecej tak "Litaratura Fantasy a wartosci przez nia reprezentowane"
Glownie chodzi mi o streszczenia utworow, dobre recenzje, opinie itp! Cos co mimoze sie przydac do pracki! ZA dobre rady gdzie szukac co pisac itp bede rowniez wdzieczny! Wiem ze sa tutaj powazniejsi czytelnicy ktorzy sa w stanie mi doradzic dlatego tutaj sie pojawilem! Z gory dziekuje za wszelka pomoc! Ponizej zamieszczam liste utworow o ktora mi chodzi i ktora uzyje an maturce.....:
- Władca Pierscieni
- Saga o Wiedzminie
- Siewca Wiatru
-Czarnoksieznik z Archipelagu
- Dziewieciu Ksiazat Amberu
- opowiadania o Conanie
- Koncert Nieskonczonosci
- Zobaczyc Lankmar i Umrzec
- Krol Bezmiarow
- Swiat Krola Artura Maladie

p.s Co prawda nie wykorzystam wszystkich ksiazek ale cos z tego wybiore... P.S2 ;] i Zeby nie bylo ze ide na latwizne czytam te wszystkie ksiazki to co mi pomozecie bedzie traktowane jako pomoc naukowa ;]
 
Jeszcze raz dzieki....

......................
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Styczeń 21, 2006, 07:12:37 pm
No tak, moda nie ma to myszy harcują :?

Weźże przejrzyj forum zanim założysz nowy temat (netykiety się nie zna i regulaminu się nie czytało?) - nawet nie musisz stron przerzucać bo na tej na dole jest odpowiedni wątek...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Snorri w Styczeń 21, 2006, 09:00:32 pm
Owszem widzialem ten post... I stwierdzilem ze ten koles ma troche inny problem tzn dotyczacy mniej wiecej tego samego ale on prosil o cos innego niz ja.... Jestem tu nowy, na tym dziale forum wiec prosze mi wybaczyc ze zasmiecam forum... A jesli cos, to prosze aby moderator to usunal skoro zle zrobilem! Pozdro
Tytuł: Help
Wiadomość wysłana przez: Dariusz888 w Luty 14, 2006, 11:16:20 am
Też mam problem;D. Poszukuje książek teorio-literacjich o fantasy i horrorze (coś w stylu "Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini"). Od tego zależy mój (jędrny;D) tyłek. Plz Help.
Tytuł: "Przestrzenie pośmiertne"
Wiadomość wysłana przez: FeN w Marzec 28, 2006, 07:02:25 pm
Witam wszystkich.
Sytuacja zmusiła mnie do zwrócenia sie do Was..., bez owijania w bawełne przejdę do rzeczy:
Jestem tegorocznym maturzystą i potrzebuję pomocy w dobraniu literatury na prezentację maturalną. Mój temat brzmi: "Przestrzenie pośmiertne. Odwołaj sie do bohaterów, którzy przekroczyli granicę życia i śmierci, podróżowali po zaświatach i powrócili do świata żywych."
I tutaj pojawia się mój problem, a mianowicie, potrzebuję literatury pasującej do tego tematu. Oczywiście najchętniej widziane byłyby tytuły książek fantasy, gdyż za dużo czasu na przeczytanie ich nie mam, a właśnie książki fantasy czytam najchętniej i nie zajmuje mi to za dużo czasu. Więc jeśli ktoś spotkał się z książką pasująca do tematu, to jeśli byłby łaskaw, niech napisze tytuł ksiażki, autora i ewentualnie tom, w którym znajduje sie ten motyw.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc
Pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Marzec 28, 2006, 08:12:41 pm
Gandalf...
Trzeba było myśleć wcześniej...
Trzebaby przesunąć ten wątek...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: FeN w Marzec 28, 2006, 09:22:36 pm
Jeśli chodzi o Władce Pierścieni to jest tam znikomy opis zaświatów. Ale dzięki za pomoc. Czekam na inne propozycje.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Henry w Marzec 29, 2006, 08:05:53 am
Najbardziej nasuwa mi sie "Boska Komedia" Dantego, nadto oczywiście "Mistrz i Malgorzata" Bułhakowa. Możesz też sięgnać do mitów greckich. Jak znajdę chwilę czasu, to pomyślę, co by tu jeszcze.
Przy okazji - miałem maturę równo 10 lat temu :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: FeN w Marzec 29, 2006, 01:02:51 pm
Dzięki. Jeśli chodzi o Boską Komedie, to nie byłem/jestem pewny, czy głowny bohater wraca do świata żywych, a z mitów greckich oczywiście mit o Orfeuszu
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Henry w Marzec 29, 2006, 02:19:31 pm
Herkules tez odwiedził Hades, i bodajże Odys.
Pomyślę dziś co jeszcze i dam Ci cynk.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: misery_chick w Kwiecień 05, 2006, 02:55:34 pm
Sama też przygotowywałam prezentacje maturalną z fantastyki (sposób przedstawiania postaci fantastycznych a ich rola w fabule), ale już jakiś czas temu ;) Korzystałam z "Rękopisu znalezionego w smoczej jaskini" Sapkowskiego, z opracowań utworów Ursuli Le Guin zamieszczonych w jednym z numerów Anatomii Fantastyki (trudno dostępne, kupiłam w antykwariacie, ale bardzo dobre), parę dobrych artykułów zamieściła Fantastyka i Fenix, z nowszych rzeczy bardzo przydatny jest dwumiesięcznik dla zaawansowanych Fantastyki. Dobrych opracowań Tolkiena jest mnóstwo, więc z tym raczej nie będziesz miał problemu. Pozdrawiam! I życze owocnych badań :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: misery_chick w Kwiecień 05, 2006, 09:36:25 pm
"Gdzie wasze ciała porzucone" (Farmer Philip Jose). Bohaterowie zostają przywróceni do życia w zupełnie nieznanej krainie. Krótka i bardzo intersująca powieść. Powstał na jej podstawie pilot serialu "Riverworld", ale pierwowzór literacki jest lepszy.
Pozdrawiam i powodzenia na maturze ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: FeN w Kwiecień 09, 2006, 02:36:48 pm
Dzięki :)
Niestety bibliografie musiałem juz oddac, więc nie moge dodać już żadnych książek, toteż temat można zamknąć, jeszcze raz dzięki za pomoc.
Tytuł: Książki o fantastyce
Wiadomość wysłana przez: Jose w Wrzesień 09, 2006, 09:24:52 am
Witam!
Moja narzeczona zastanawia się nad pisaniem pracy licencjackiej na temat fantastyki. Chce się oprzeć głównie na na rpg i bitewniakach (to mój wpływ). Jednak to wszystko narazie takie luźne pomysły i może się to przekształci w zupełnie co innego. Znacie może jakieś książki traktujące o fantastyce? Nie chodzi mi o opisy mitologii czy biografie autorow. raczej takie opracowania w stylu: "czym jest fantastyka" ... gdzie bedzie opisana np. ewolucja od mitologii do   czasow dzisiejszych... moze byc obcojęzyczne :) mam nadzieje,że wiecie o co chodzi i to dobre forum na zadanie takowego pytania.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ubiquity w Wrzesień 09, 2006, 01:31:07 pm
Nie znam za wiele takich opracowań, ale ogólnie o fantasy chyba będzie można znaleźć coś w tym (http://www.gandalf.com.pl/b/fantasy-ilustrowany-przewodnik-oprawa/) przewodniku. Co do treści merytorycznej nie mogę sie wypowiedzieć bo nie miałem go w ręce :)
Poza tym warto przejrzeć gazety o tej tematyce, czasami można trafić na jakiś ciekawy felieton, no i szukać po portalach.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: wieza_burz w Październik 01, 2006, 07:05:52 pm
hmm ja na mature wybralem temat o sposobach kreowania swiata w fantasy

i o ile z literatura podmiotu niema problemu zawsze mozna wrzucić jakiegos tolkiena to problem pojawia sie przy literaturze przedmiotu potrzebne są 3 'grubsze' opracowania (recenzje artykuły nieprzedjdą)

mam juz pamietnik znaleziony w smoczej jaskini potrebuje jeszcze 2
Tytuł: Re: Książki o fantastyce
Wiadomość wysłana przez: papiesz w Październik 01, 2006, 08:26:00 pm
Cytat: "Jose"
Witam!
Moja narzeczona zastanawia się nad pisaniem pracy licencjackiej na temat fantastyki. Chce się oprzeć głównie na na rpg i bitewniakach (to mój wpływ). Jednak to wszystko narazie takie luźne pomysły i może się to przekształci w zupełnie co innego. Znacie może jakieś książki traktujące o fantastyce? Nie chodzi mi o opisy mitologii czy biografie autorow. raczej takie opracowania w stylu: "czym jest fantastyka" ... gdzie bedzie opisana np. ewolucja od mitologii do   czasow dzisiejszych... moze byc obcojęzyczne :) mam nadzieje,że wiecie o co chodzi i to dobre forum na zadanie takowego pytania.


na zajęciach z literatury fantastycznej miałem m.in. takie lektury:

- Roger Caillois - "Od baśni do Science Fiction" [w:] "Odpowiedzialność i styl"
- "Fantastyka, fantastyczność, fantazmaty" - praca zbiorowa pod red. A. Martuszewskiej
- "Spór o SF : antologia szkiców i esejów o science fiction" - praca zbiorowa.
- S. Lem - "Ontologia porównawcza fantastyki" [w:] "Fantastyka i futurologia"

zajęcia dotyczyły głównie tego czym jest fantastyka jako gatunek literacki, jakie są jej wyznaczniki itp.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Mafi w Październik 04, 2006, 12:09:58 pm
Hmm, Może ktoś by mi pomógł z Bibliografią do mojej Prezentacji :?:  Moj temat Brzmi "Różne oblicza etosu rycerskiego. Przedstaw Zagadnienie na wybranych przykładach z Literatury Polskiej i\lub Obcej"

Może ktoś by mi pomógł dobrac Odpowiednia bibliografie? Wie że Dobrze by było tam umieścic "Pieśn o Rolandzie", a ktoś mi podsunoł mysl nawet żeby umieścic tam "Wiedżmina"

Co wy o Tym Sądzićie, a może ktoś z was ma jakies inne pomysły??

Pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: papiesz w Październik 05, 2006, 08:59:47 pm
z opracowań na pewno przyda się Maria Ossowska - "Etos rycerski i jego odmiany". oczywiście "Pieśń o Rolandzie" będzie nieodzowna (można sięgnąć też do innych pieśni starofrancuskich), warto też poprzeć się "Orlandem szalonym", "Jerozolimą wyzwoloną", "Cydem", czy "Don Kichotem". Sapkowski też na upartego może być, ale od "Wiedźmina" wziąć "Narrenturm". ogólnie wszystko, gdzie są jacyś rycerze, najlepiej w różnych ujęciach (zarówno jako typowy wzorzec parenetyczny, ale też jako cham, prostak, gwałciciel i rabuś). i takie tam.

Cytat: "Mafi"
Co wy o Tym Sądzićie, a może ktoś z was ma jakies inne pomysły??


sądzę poza tym, że nadużywasz wielkiej litery na początku wyrazu.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Falcon w Październik 06, 2006, 10:11:06 am
do tego możesz wziąść Potop, albo Ognniem i Mieczem, w sumie coś o królu Arturze też by mogło być... jeszcze "Pieśń o spustoszeniu Podola" też by się nadawała, jako przykład zaniku rycerskości
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Roger w Październik 13, 2006, 02:49:58 pm
Mam prośbe o jakies pomysły na bibligrafie do prezentacji maturalnej na temat zwierząt magicznych w literaturze i filmie(wiem ze film nie bardzo pasuje do tego topica, no ale moze akurat ktos bedzie mial jakies propozycje)
Z gory wielkie dzieki;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Verna w Październik 14, 2006, 07:59:38 pm
Hej wam wszystkim:D

mam taką do was prośbę, wybrałam sobie na mature tamat "różne wizje przyszłości w lit. sf" prosiłabym was o jakies pomysl na ksiazki do tego, oczywiscie wybrałam jzu sobie kilka, ale nie ebde wam ich prezentowac (narazia) co bys cie sie nie sugerowali:P

Z góry bardzo wam dziękuje
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Listopad 09, 2006, 10:25:40 am
Koleżanka zuzior (http://www.forum.gildia.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=11698) pytała na forum filmu i horroru, może tutaj ktoś też pomoże:

Cytat: "zuzior"
Hej jestem tu nowa. W tym roku mam maturke, oraz nieszczesna prezentacje z jezyka polskiego. Moj temat jest o horrorach, a dokladniej brzmi tak " literackie zrodla filmowego horroru. Omow specyfike tego gatunku na wybranych przykladach z literatury". Temat niby wymarzony, ale jak sie zaczelam zaglembiac w literature horroru, to zaczely mi przychodzic coraz to nowsze pomysly co z tym zrobic. Wybralam 3 najbardziej sensowne

-zwierzeta w horrorze, filmy z lat 30,40,50 ogolnie mi chodzi o to zeby to bylo smieszne a nie straszne, wiecie gigantyczne pajaki, osmiornice i takie tam.
- dzieci, jako zle postacie. I narazie mam tylko dzieci kukurydzy. Obojetnie jaki przedzial czasowy
- i trzecie, i chyba najmniej mi sie ten pomysl podoba to japonskie horrory. Wiem ze jest ksiazka "krag" i tylko tyle.

Blagam was o pomoc. Przeszukalam juz bardzo duzo stronek ale nigdzie nie pisze ze cos jest na podstawie ksiazki. Ten sam temat zamieszczam na forum filmu, to tak jakby co mowie.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: miśek w Listopad 11, 2006, 07:48:49 pm
Witam. Co powiecie na temat: "Motywy średniowieczne w literaturze fantasy? Omów problem na wybranych przykładach." Z literatury najbardziej mi pasuje wziąć Sapkowskiego tą nową trylogię i coś o królu Arturze, a motywy pasujące do tego to konflikty na tle religijnym, podział społeczeństwa na stany. Myślałem wziąć Tolkiena ale nie widze tam jakichś typowo średniowiecznych motywów (ale może się myle  :) ) Jak macie jakies pomysły co do literatury albo motywów walcie śmiało :D
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Charlie86x w Listopad 12, 2006, 01:20:57 pm
Mój kumpel miał podobny temat i użył w nim "Makbeta" Szekspira.
Tytuł: POMOCY!!!!!!!!!!!
Wiadomość wysłana przez: Szuli w Listopad 26, 2006, 01:53:53 pm
Witam wszystkich mam pewien problem mianowicie mój temat maturalny jest związany z Literaturą "Ku pokrzepieniu serc" czy mógłby ktos wskazać mi utwory z których mogłbym skorzystać (poza Sienkiewiczem).
Zgóry wielkie dzięki[/b]
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Arafel w Listopad 26, 2006, 02:47:42 pm
Po nazwie tematu wnioskowałem, ze co najmniej cię gwałcą. A tu tylko matura. Meh. Matura jest łatwa.

O literaturze do matury jest zresztą osobny topic.

Wybrałeś sobie taki głupi temat to teraz masz za swoje. :P Jedyne co mi do tego pasuje to okrutnie nudny pozytywistyczny crap: Pan Tadeusz Mickiewicza i może jakaś Orzeszkowa (Nad Niemnem - hehe, pałałem do tego nienawiścią gorącą jak tysiąc Słońc). Oczywiście defaultowo Sienkiewicz, który taki nudny nie jest, ale nie możesz truć 15 minut o Potopie. Mogę ci natomiast powiedzieć, że na pewno nie pasuje tutaj Gombrowicz. :P

Możesz ten temat jeszcze zmienić? Ja bym zmienił. :? W zeszłym roku  wybrałem temacik o Szekspirze i minimalnym wysiłkiem wykosiłem 20/20 pkt. I nawet się dowiedziałem ile kosztowało utrzymanie wiewiórki jako zwierzątka domowego w Anglii w epoce elżbietańskiej.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szuli w Listopad 26, 2006, 05:24:25 pm
Dzieki wielkie własnie tez żałuje, że wybrałem ten temat, ale musze sobie z nim jakos poradzić.
Mój pełny temat brzmi "Literarura ku pokrzepieniu serc czy rozdrapywanie polskich ran porównaj oba zagadnienia" więc poza tym co wymieniłeś nic ciekawszego sie nie znajdzie??
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Listopad 26, 2006, 05:41:57 pm
Cytat: "Szuli"
więc poza tym co wymieniłeś nic ciekawszego sie nie znajdzie??

To teraz już naprawdę nie przerabiacie lektur w szkole i w ogóle nie czytacie książek? :roll:
(to taki komentarz do większości pytań w tym temacie - mam bad mood :badgrin:)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Charlie86x w Listopad 26, 2006, 05:53:15 pm
Naprawdę, temat to sobie wybrałeś do .... . Ale na pocieszenie powiem ci, że matura ustna wcale nie jest taka straszna, ja mianowicie mówiłem tylko 8 min. a dostałem 18//20 (z resztą najważniejsze są pytania komisji)

A temat radzę ci naprawdę zmienić, bo on raczej nie jest dla każdego.

P.s. żadnej lektury nie polecam, bo żadna nie przychodzi mi do głowy.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Julek_ w Listopad 26, 2006, 09:59:22 pm
Szuli,
pod ten temat podchodzi cały mickiewiczowski odłam romantyzmu.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Drake w Listopad 27, 2006, 06:55:26 pm
Witam
Podobnie jak użytkownik kilka postów wcześniej wybrałem temat: Motywy średniowieczne inspiracją dla twórców literatury fantasy. Analizując wybrane przykłady przedstaw sposoby wykorzystania motywów i ich funkcje. Z pozoru całość wydaje się dość łatwa, jednak jestem dość młodym czytelnikiem gatunku, w dodatku wychowanym głównie na Pratchett'cie, więc nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać. Czy mógłby ktoś zaproponować coś z tytułów, żebym wyłapał mniej więcej, w jakich kręgach szukać informacji? Byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Drake
Tytuł: runiczny
Wiadomość wysłana przez: MaR w Listopad 29, 2006, 07:36:31 pm
Witam

Mam wielką prośbę do wspaniałej publiki czytającej książki. Otóż małżowinka moja szanowna umyśliła pisać pracę nt używania runów (zapisu runicznego) w powieściach. Niby temat fajny, ale przeszukawszy domową biblioteczkę znalazłem zapis tylko u szacownego J.R.R. Tolkiena. A to niestety za mało.

Dlatego proszę szanownych czytających o tytuły i autorów, którzy zastosowali w swych powieściach zapis runiczny - np jako zaklęcia, lub zagadkę z dawnych czasów.
Tytuł: Prezentacja maturalna..może możesz mi pomóc ? :D
Wiadomość wysłana przez: DaR0 w Grudzień 09, 2006, 06:14:02 pm
Mam do was drodzy forumowicze wielka prośbe :) Prosze o propozycje bibliografii do tematu maturalnego p.t. :
"walka dobra ze złem w literaturze fantasy. Omów na podstawie wybranych utworów"

Ogólny zarys już mam ale moze ktos ma jakis ciekawy pomysł. Brkauje mi przede wszystkim ksiązek któe podejmują ten temat jako problematyke, ackzolwiek same utwory fantasy takze mile widziane.

Pozdrawiam

p.s. Mam nadizeje ze w dobrym miejscu zadałem to pytanie, jeśli sie myle to prosze modów o pouczenie gdzie mam tkaie pytanie zadac.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Grudzień 09, 2006, 06:30:13 pm
Mam do Ciebie drogi forumowiczu wielką prośbę - przeglądaj na przyszłość forum (a daleko szukać nie musiałeś, bo stosowny wątek był na pierwszej stronie, zaledwie kilka ekranów nieżej) a bez problemów zauważysz gdzie należy zapodawać takie tematy i obejdzie się bez asekuranckich PSów ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: DaR0 w Grudzień 09, 2006, 06:32:55 pm
ok. nie zauwazyłem :)
Dzieki za info.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Grudzień 09, 2006, 06:55:36 pm
Hmmm, a temat chyba ciekawy, oczywiście jeżeli można go rozwinąć i np:
a) wpleść w to historię literatury fantasy i budować esej wokół twierdzenia, że walka dobra ze złem to prawdziwa ostoja, archetyp i podstawa tegoże gatunku
b) poszerzyć temat o walkę ze złem wewnętrznym, czyli walić te książki w których występuje walka z samym sobą, przemiana bohatera etc.
c) pisać o czym ślina na język przyniesie bo w każdej książce występuje walka ze złem, np: dla takiego Conana złem jest wredny małpolud który podpieprza mu diamenty i roznegliżowaną dziewkę :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: DaR0 w Grudzień 09, 2006, 08:38:40 pm
Właśnie taki jest plan :) Wstępna bibliografia - czyli pierwsze dizeła które przyszły mi do głowy to :

Mistrz i małgorzata
WP
Silmarilion
Wiedzmin - 5tomów
2 tomy opowiadań - Wiedzmin
Harry potter 6 tomów
Achaja - 3tomy
Sługa Boży
Necrosis : Przebudzenie
Cykl o Jakubie Wędrowyczu - Pilipiuka

Specjalnie wplotłem np. HP żeby pokazac owa walkę na róznych etepach, ale takze dla różnych odbiorców. Ta walkę bezpośrednią i ta wewnętrzna. To że nie jednokrotnie jako dobro traktowane jest mniejsze zło i tu np. achaja czy niektóre fragmenty sługi bożego. A takze wizja dobra względnego jak u biednego bitego chłopca w jednym z opowiadań Necrosis, który to chłopak stął isę adptem magii...

Temat mi odpowiada, i myslę że troche mam w tej materii do powiedzenia ale z niecierpliwością czekam na kolejne propozycje :) Wiadomo pewnie okroje troche bibliografie np. do 1 wybranego tomu achai czy sługi bożego itp. To jest dopiero pierwsza segregacja, bo jak wiadomo nw każdym utworze fantasy mozna dopatrzyć się tej walki dobra ze złem.

Swoja droga zastanawiam sie też nad opowiadaniem z listopadowej NF :
fleur de ....(nie pamietam dokładnie) czyli neikąsajka.

Pozdro
Tytuł: Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze Fantastycznej
Wiadomość wysłana przez: mikolaj_km w Styczeń 23, 2007, 10:26:04 pm
Witam wszystkich
Mój temat maturalny brzmi "Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze Fantastycznej" czy mogl by mi ktos podpowiedziec co kolwiek. Musze wybrac trzy rozne ksiazki(wolalbym takie co sa ekranizacje filmowe)
1 juz wybralem Władce pierscieni z pozostalymi mam problem. Jezeli ktos moglby mi pomoc to bardzo prosze kazda sugestia bedzie mile traktowana z gory dziekuje
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lugburc w Styczeń 24, 2007, 06:30:13 am
Myślę, że mam coś dla ciebie! Super bohater, który żył, o którym legenda jest a i ekranizacja była... A ze złem walczył, że ho, ho. To JANOSIK. Ubogim zabierał, bogatym oddawał. E, nie – coś zakałapućkałem. Odwrotnie. Golił bogatych, biednych wspomagał, a jego kamrat – Waluś z Murza Śikla - wniósł ogromny wkład w światową filozofię. Gadał tak: „Ano tszy prowdy som. Najwożniejsza to Moja prowda, potem twoja prowda i łostatnia to gówno prowda. Hej, duje wieter spod samiućkich Tater! Hej, hej!”.
Tytuł: Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze fantastycznej
Wiadomość wysłana przez: mikolaj_km w Styczeń 24, 2007, 11:02:44 am
Witam
Odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze fantastycznej. Prosze o jakies sugestie przemyslenia co sadzicie o tym zagadnieniu.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: balum w Styczeń 24, 2007, 11:18:04 am
Teamt maturalny?
Moze sam trochę pomyśl najpierw. Przedstaw. To napewno się chętnie ustosunkujemy i coś poradzimy.
Tytuł: Mitologia z której czerpał Pratchett ...?
Wiadomość wysłana przez: Michi w Luty 01, 2007, 05:26:12 pm
Witam,
sam nie wiem czy ten temat nadaje się do tego działu, jednak wydał mi się on najodopowiedniejszy, jeśli jednak nadaje się do innego działu to proszę o przeniesienie go :) Moja prośba dotyczy Świata Dysku Pratchett'a, mianowicie: z jakiej mitologii korzystał on tworząc ten świat ? Chodzi mi głównie o jego budowe [wielki żółw, na nim cztery słonie i tak dalej], i o książki w których będzie coś na ten temat [tj. nt tej mitologii i tego konkretnie mitu]. Sprawa tyczy się prezentacji na maturę j.polskiego, więc proszę o pewne informacje, najlepiej z konkretnymi tytułami, w których zawarte jest coś na ten temat. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł pomóc :)


Z góry dziękuje,
michi
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: kort w Luty 01, 2007, 05:51:41 pm
Przeczytaj "Eddę Poetycką", jeśli masz dostęp... Powinna Cie usatysfakcjonować... Możesz jeszcze popróbować w "Kalevali"... Ale wątpię byś przez to ostatnie przebrnął... Do tego możesz się odnieść do wielu opracowań mitologii germańskiej... Co prawda o słoniach raczej nic nie znajdziesz, ale żółwie, gdzieś tam były...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: CZys w Luty 01, 2007, 07:45:40 pm
hehe, chyba masz ten sam temat co ja :P

Ja narazie czytam standardowo mitologie Greków i Rzymian wg. Parandowskiego, a następnie zabiorę się za jakieś opracowania mitologii Słowian i German. NO a potem to jeszcze nie wiem, jakieś książki fantasy, ale w jakich znajdę najwięcej motywów z mitologi greckiej?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Michi w Luty 01, 2007, 08:01:43 pm
Heh, to nie ja mam, mi do matury jeszcze 3 lata zostało  ;)  tyle że ktoś mnie o to prosił, a że to jest bardzo bliski ktoś to i pytam :) No i właśnie chodzi o to, żeby znaleźć źródła z jakich czerpał Pratchett, bo zdaje się to m.in. na jego książkach ma być ta prezentacja oparta :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ltn.Frost w Luty 19, 2007, 03:01:17 pm
Mama prośbę- czy może mi ktoś poradzić jakieś opracowanie do tematu "Rycerz jako bohater literacki. Przedstaw na podstawie utworów rożnych epok."? Jak na razie moja bibliografia wygląda tak:
Literatura podmiotu:

1.Torquato Tasso: Jerozolima Wyzwolona. Zielona Sowa 2003.ISBN: 83-7220-446-2
2.Mickiewicz Adam: Konrad Wallenrod. GREG 2005. ISBN:83-7327-168-6
3.Corneille Pierre: Cyd. GREG 2007.  ISBN :83-87139-54-8
4.Homer: Iliada. Siedmioróg 1996. ISBN:83-7162-146-9
5.Sienkiewicz Henryk: Krzyżacy. Państwowy Instytu Wydawniczy 1968

Literatura przedmiotu:

1.Ossowska Maria: Ethos rycerski i jego odmiany. Wydawnictwo Naukowe PWN 2000. ISBN: 83-01-13277-9
2.Zakrzewski Leszek:Ethos rycerski w dawnej i współczesnej wojnie. Trio 2004. ISBN:83-88542-99-0

Ale chciałbym miec jeszcze jedną- dwie pozycje w literaturze przedmiotu, a nie mam ani pomysłu, ani znaleźć nic nie mogę:/
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Drache w Luty 19, 2007, 04:24:48 pm
Cóż, ja poproszę o jedno - wskazanie, jeśli ktoś zna, literatury przedmiotu do tematu:
"Omów na wybranych przykładach podobieństwa i różnice w literackich ujęciach totalitaryzmu".

Literatura przedmiotu, na tę chwilę, to:
1) "Niemcy" Kruczkowskiego
2) "Oparzenie" Aksionowa
3) "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy" Orwella

Sądzę, że oparcie się na biografiach pisarzy byłoby dobrym pomysłem, aczkolwiek nie wiem właśnie, czy nie skorzystać z jeszcze innych prac. Jakieś rady?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: maroko w Luty 20, 2007, 10:20:11 am
witam, ja poszukuje pomocy w literaturze do tematu Bunt jako wyraz niezgody na rzeczywistość. Mam juz Marka Hłaskę, pokolenie beatników, Tango Mrożka i chyba Kaczmarskiego, aczkolwiek nie wiem czy tego nie zmienic... Jeśli ktos by chcial przez chwilke sie pomeczyc ze mna i z buntownikami zapraszam na Pw...

z góry dziekuje za jaka kolwiek pomoc... :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: CZys w Luty 20, 2007, 01:55:13 pm
a zna ktoś jakieś dobre opracownie mitologii chinśkiej?
Tytuł: Problem totalitaryzmu z utworach literackich.potrzebna pomoc
Wiadomość wysłana przez: dawid.gawronski w Marzec 04, 2007, 12:36:12 pm
Witam
potrzebuje szybko napisać prace na temat totalitaryzmu w dziełach literacjich. (wybranych)
"Cesarz"
"Folwark zwierzęcy"
"Ze szczytu schodów"

najlepiej link lub wycinki z netu prosze tutaj wrzucać
mogą być również inne utowory

bede wdzięczny za pomoc

pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: robben w Kwiecień 02, 2007, 06:32:06 pm
Mam pytanie i proszę o jak najszybszą odpowiedź kogoś kompetentnego. Czy do tematu "Rycerz jako bohater literacki. Przedstaw na podstawie utworów różnych epok." mogę wykorzystać "Kamienie na szaniec". Powołując się na współczesnych rycerzy? Jakby ktoś miał do tego tematu jakąs ciekawą literature przedmiotu to też poproszę, z góry dziękuje. Pozdrawaim!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: CZys w Kwiecień 10, 2007, 08:07:24 am
Pytanie: W której książce Sapkowskiego znajdę coś na temat powstania tego ich świata? Pamiętam że czytając którąś powieść natrafiłem na własnie taki opis, tylko nie wiem gdzie to dokładnie było... jest to bardzo pilne!!

Z góry dzięki za odp.
Tytuł: ..: Ewolucja powieści science-fiction :..
Wiadomość wysłana przez: Schabowy w Maj 12, 2007, 03:37:06 pm
Witam !

14-ego tj. w ten poniedziałek przystępuję do ustnego ”egzaminu dojrzałości” z języka polskiego. Problem w tym, że w literaturze podmiotu umieściłem utwory s-f i pierwsze w których pojawiły się elementy fantastyczne, aby ukazać ewolucję gatunku. Niestety niektóre ciężko jest zdobyć. Starsze utwory polskich prekursorów s-f dostępne są czasami na aukcjach internetowych, jednak biorąc pod uwagę czas przesyłki i czas pozostały do matury przypomina się nadzwyczaj wyrazisty aforyzm "z ręką w nocniku".  Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Jeżeli ktoś przeczytał któryś z poniższych utworów, to byłbym bardzo wdzięczny gdyby zechciał chociaż nakreślić „co się stało ?” – problematykę utworu, główne wątki i ogólną wymowę. Ze zwróceniem uwagi na ewolucję powieści science – fiction, ponieważ to jest temat pracy.  Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.


Utwory:

Shakespeare W.: "Burza"  

Verne J.: "20 000 mil podmorskiej żeglugi"

Żuławski J.: "Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca"

Wyndham J.: "Poczwarki"

Jesionowski J.: "Z drugiej strony nieba"

Lem S.: "Solaris"

Zajdel J.A.: "Limes inferior"

Wells H.G.: "Wojna światów"

Dick P.K.: "Człowiek z wysokiego zamku"
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Maj 12, 2007, 04:23:43 pm
Lol, to przecież bardzo popularne książki, klasyka wręcz. Czytając początek tematu myślałem naprawdę, że chodzi Ci o jakieś nie wiadomo jakich Grabińskich....
1) Trochę dziwne że tych książek albo nie czytałeś albo nie masz w domu. Przynajmniej części - jeżeli czytasz sf (a na to wskazywałby wybór takiego tematu), to jest to klasyka nad klasykami i wypadałoby mieć i znać.
2) Nie występują "czasem" na aukcjach, tylko na 100% można je tam znaleźć i to pewnie w dużym wyborze, podobnie jak w księgarniach.
3) Ponieważ czas goni to najprostszym chyba rozwiązaniem jest biblioteka, a zapewniam że w każdej znajdziesz te książki.
A jakbym był złośliwy to bym powiedział że pieprzysz głupoty o tych aukcjach i czasie przesyłki bo nawet jakbyś miał do tych książek dostęp (podałem bardzo prosty - biblioteka) to ich wszystkich nie przeczytasz w półtora dnia. Więc po co ściemniać, zamiast wprost powiedzieć "nie przeczytałem, czy ktos mógłby opowiedzieć o czym były?" :roll:
A tak serio to chyba nie sądzisz, że ktoś tutaj będzie się produkował i omawiał 10 przebogatych w treść i interpretacje książek dla lenia któremu nie chciało się nawet nie tyle ich przeczytać, ile choćby poszukać czegoś o nich na sieci :roll:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Schabowy w Maj 13, 2007, 03:00:58 am
Cytuj
Lol, to przecież bardzo popularne książki, klasyka wręcz. Czytając początek tematu myślałem naprawdę, że chodzi Ci o jakieś nie wiadomo jakich Grabińskich....


Zgadza się, to właśnie dlatego znalazły się w bibliografii. To musiałem Cię zaskoczyć - chodzi mi jedynie o  Źuławskich i Jesionowskich.

Cytuj
1) Trochę dziwne że tych książek albo nie czytałeś albo nie masz w domu. Przynajmniej części - jeżeli czytasz sf (a na to wskazywałby wybór takiego tematu), to jest to klasyka nad klasykami i wypadałoby mieć i znać.


'1) Szeroko idące wnioski wyciągasz z tekstu, ale niekoniecznie trafne. Do tej pory nie nteresowała mnie ewolucja gatunku s-f. Czytałem Lema, Zajdla, Dick'a, temat pracy wydał mi się ciekawy, ale okazał się nie do zrealizowania - są ważniejsze rzeczy od egzaminu dojrzałości.
  Może kup sobie psa, bo z twojego motta "wysnułem wniosek", że dokucza Ci samotność, a pies to zwierzę nad zwierzętami i "wypadałoby mieć i znać" to przecież też ssak... -  nie jesteś żadnym autorytetem, żeby mówić co wypada mieć i znać.

Cytuj
2) Nie występują "czasem" na aukcjach, tylko na 100% można je tam znaleźć i to pewnie w dużym wyborze, podobnie jak w księgarniach.


'2) Jesteś bardzo pewny siebie. Książki np. Żuławskiego można znaleźć, ale pokaż mi ten duży wybór "Z drugiej strony nieba" Jerzego Jesionowskiego.

 
Cytuj
3) Ponieważ czas goni to najprostszym chyba rozwiązaniem jest biblioteka, a zapewniam że w każdej znajdziesz te książki.
A jakbym był złośliwy to bym powiedział że pieprzysz głupoty o tych aukcjach i czasie przesyłki bo nawet jakbyś miał do tych książek dostęp (podałem bardzo prosty - biblioteka) to ich wszystkich nie przeczytasz w półtora dnia. Więc po co ściemniać, zamiast wprost powiedzieć "nie przeczytałem, czy ktos mógłby opowiedzieć o czym były?" Rolling Eyes


'3) W takim razie musisz być znakomitym szperaczem, może dodaj do nicku bystrooki ? O 16.23 w sobotę piszesz, że najprostszym rozwiązaniem jest szukanie w bibliotece, nie myślisz racjonalnie albo pozostaje mi(poprostu) pozazdrościć bibliotek. Twoje słowa nie mają pokrycia - są nic nie warte. Gdybym ja był złośliwy to bym napisał, że p...sz kocopoły o tych wspaniałych bibliotekach i chyba interesujesz się psychologią i pociąga Cię trochę resocjalizacja. Wiele z tych książek kiedyś przeczytałem, niektórych nie. Napisałem tego posta, bo chcę dowiedzieć się co innym utkwiło w pamięci po przeczytaniu danej książki, czyli tzw. wymowę utworu.


Cytuj
A tak serio to chyba nie sądzisz, że ktoś tutaj będzie się produkował i omawiał 10 przebogatych w treść i interpretacje książek dla lenia któremu nie chciało się nawet nie tyle ich przeczytać, ile choćby poszukać czegoś o nich na sieci Rolling Eyes


"A tak serio" to książek jest 9 i nie sądziłem, że jakiś choleryk czy .....głowiec, źle zrozumie słowa takie jak "chociaż, nakreślić, główne, ogólną" co sprawi mu trudność w ocenie posta. Dobrze, że napisałeś "A tak na serio" bo myślałem, że jakiś roztargniony ancymon napisał "re-posta" nie na temat, chcąc zmieszać jakiegoś lenia z błotem.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Maj 13, 2007, 09:26:20 am
Cytat: "Schabowy"
Cytuj
Lol, to przecież bardzo popularne książki, klasyka wręcz. Czytając początek tematu myślałem naprawdę, że chodzi
Ci o jakieś nie wiadomo jakich Grabińskich...


Zgadza się, to właśnie dlatego znalazły się w bibliografii. To musiałem Cię zaskoczyć - chodzi mi jedynie o  Źuławskich i Jesionowskich.


Powiedz Schabowy gdzie to napisales, ze chodzi tylko o Zulawskiego i Jesionowskiego.

Cytat: "Schabowy"
Cytuj
1) Trochę dziwne że tych książek albo nie czytałeś albo nie masz w domu. Przynajmniej części - jeżeli czytasz sf (a na to wskazywałby wybór takiego tematu), to jest to klasyka nad klasykami i wypadałoby mieć i znać.


'1) Szeroko idące wnioski wyciągasz z tekstu, ale niekoniecznie trafne. Do tej pory nie nteresowała mnie ewolucja gatunku s-f. Czytałem Lema, Zajdla, Dick'a, temat pracy wydał mi się ciekawy, ale okazał się nie do zrealizowania - są ważniejsze rzeczy od egzaminu dojrzałości.
  Może kup sobie psa, bo z twojego motta "wysnułem wniosek", że dokucza Ci samotność, a pies to zwierzę nad zwierzętami i "wypadałoby mieć i znać" to przecież też ssak... -  nie jesteś żadnym autorytetem, żeby mówić co wypada mieć i znać.


Wnioski sam wyciagasz piszac o "rece w nocniku". A moje sa takie:
1. Po co wybierac temat o ktorym nie ma sie zielonego pojecia?
2. Jesli nawet Ty miales wazniejesze sprawy od matury jeszcze na dwa dni przed egzaminem, to  nie licz na to, ze inni przejma sie Twoim problemem.
3. A ja np. z Twoich poprzednich postow wnioskuje, ze wolisz raczej poczytac komiksy niz ksiazki.
4. Jimmi nie musi byc dla Ciebie autorytetem, nikt z tego forum nie musi, po co zatem zwracasz sie tutaj z prosba o pomoc w temacie literatury sf.
5. A tak a'propos, czy to nie Twoje slowa? : "Sam nie mogę się wypowiedzieć o Opowieściach z Narni - nie miałem przyjemności czytać. Kiedyś trzeba będzie, bo jakby nie było to klasyka." Skad wiesz ze to klasyka? Jestes autorytetem? Masz psa?  
 
Cytat: "Schabowy"
Cytuj
2) Nie występują "czasem" na aukcjach, tylko na 100% można je tam znaleźć i to pewnie w dużym wyborze, podobnie jak w księgarniach.


'2) Jesteś bardzo pewny siebie. Książki np. Żuławskiego można znaleźć, ale pokaż mi ten duży wybór "Z drugiej strony nieba" Jerzego Jesionowskiego.


Cytat: "Schabowy"
Cytuj
3) Ponieważ czas goni to najprostszym chyba rozwiązaniem jest biblioteka, a zapewniam że w każdej znajdziesz te książki.
A jakbym był złośliwy to bym powiedział że pieprzysz głupoty o tych aukcjach i czasie przesyłki bo nawet jakbyś miał do tych książek dostęp (podałem bardzo prosty - biblioteka) to ich wszystkich nie przeczytasz w półtora dnia. Więc po co ściemniać, zamiast wprost powiedzieć "nie przeczytałem, czy ktos mógłby opowiedzieć o czym były?" Rolling Eyes


'3) W takim razie musisz być znakomitym szperaczem, może dodaj do nicku bystrooki ? O 16.23 w sobotę piszesz, że najprostszym rozwiązaniem jest szukanie w bibliotece, nie myślisz racjonalnie albo pozostaje mi(poprostu) pozazdrościć bibliotek. Twoje słowa nie mają pokrycia - są nic nie warte. Gdybym ja był złośliwy to bym napisał, że p...sz kocopoły o tych wspaniałych bibliotekach i chyba interesujesz się psychologią i pociąga Cię trochę resocjalizacja. Wiele z tych książek kiedyś przeczytałem, niektórych nie. Napisałem tego posta, bo chcę dowiedzieć się co innym utkwiło w pamięci po przeczytaniu danej książki, czyli tzw. wymowę utworu.


A ja raczej widze tu (podobnie jak Jimmy) post zdesperowanego lenia, który nie ma pojecia o tresci ksiazek, ktore podal we wlasnej bibliografii. Ty chcesz zeby forumowicze podali Ci "problematykę utworu, główne wątki i ogólną wymowę", a nie co im utkwilo w pamieci.

Cytat: "Schabowy"
Cytuj
A tak serio to chyba nie sądzisz, że ktoś tutaj będzie się produkował i omawiał 10 przebogatych w treść i interpretacje książek dla lenia któremu nie chciało się nawet nie tyle ich przeczytać, ile choćby poszukać czegoś o nich na sieci Rolling Eyes


"A tak serio" to książek jest 9 i nie sądziłem, że jakiś choleryk czy .....głowiec, źle zrozumie słowa takie jak "chociaż, nakreślić, główne, ogólną" co sprawi mu trudność w ocenie posta. Dobrze, że napisałeś "A tak na serio" bo myślałem, że jakiś roztargniony ancymon napisał "re-posta" nie na temat, chcąc zmieszać jakiegoś lenia z błotem.


Powtarzam, jesli potrzebujesz "chociaż, nakreślić, główne, ogólną" to chyba znaczy, ze nie masz nawet pojecia o detalu i szczegole, i rzeczywiscie jestes zdesperowany.
Swoja droga jak na temat o "Ewolucji powieści science – fiction" to wybrales dziwne przyklady literackie. Zajrzyj prosze na strone 4 i 5 tego tematu. Ktos juz pytal na tym forum o ewolucje gatunku i dostal odpowiedz. Bibliografii juz nie zmienisz ale moze wykorzystasz nasze podpowiedzi podczas omawiania zagadnienia.  
Powodzenia na maturze.
Tytuł: pomocy
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 20, 2007, 07:55:59 pm
Poszuję tytułów książek wraz z autorami w których treści znajduje się coś o Łazienkach Królewskich, proszę o pomoc, piszę pracę na ten temat i zbieram materiały, nie chodzi mi o przewodniki, czy katalogi, ale o wiersze lub zwykłe książki, lektury szkolne, znam już parę tytułów, jak na przykład "Ludzie Bezdomni" Żeromskiego i "Lalka" Prusa, czy ktoś mógły mi pomóc????
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 21, 2007, 02:52:43 pm
proszę, czy ktoś mógłby mi pomóc :(( to naprawdę jest dla mnie bardzo ważne
Tytuł: druga prośa
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 21, 2007, 03:14:52 pm
poniższe tytuły były podane do konkursu, na nich trzeba się oprzeć, właśnie nich dotyczy moja druga prośba, czy ktoś czytał te utwory?? ja szukałam je po bibliotekach i nigdzie nie mogę ich znaleźć, bardzo była bym wdzięczna za przybliżenie ich treści


Stanisław Herakliusz Lubomirski, Łazienki

Dafnis w Łazienkach w: „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne” (1770 - 1777). T. II, wstęp i oprac. J. Platt,  Wrocław 2004.

S. Goszczyński, Noc belwederska (fragm.), Warszawa 1915, przedruk w: R. Przybylski, Ogrody romantyków, Kraków 1978, seria Biblioteka Romantyczna.

C. Norwid, W Łazienkach, w: Pisma wybrane, t. 1, oprac. J.W. Gomulicki, Warszawa 1968.


M. Jastrun  Sen nocy zimowej, w: Poezje zebrane, t. 1,  Warszawa 1984.

A. Trzebiński,  Pamiętnik (fragm.) w: Kwiaty z drzew zakazanych, Warszawa 1972.

S. Goszczyński, Noc belwederska (fragm.), Warszawa 1915, przedruk w: R. Przybylski, Ogrody romantyków, Kraków 1978, seria Biblioteka Romantyczna.

A. Trzebiński,  Pamiętnik (fragm.) w: Kwiaty z drzew zakazanych, Warszawa 1972.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 21, 2007, 09:00:14 pm
czy ktoś mi w ogóle pomoże?????? proszę ;(
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Czerwiec 21, 2007, 09:50:21 pm
Przestań spamować.
Jak ktoś ma coś do powiedzenia na ten temat to się wypowie.
Jak nie to i 100ma postami nie wymusisz.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Czerwiec 22, 2007, 01:54:51 pm
Wydaje sie, ze po prostu nikomu sie nic nie kojarzy. To kwestia niemocy a nie niecheci.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: papiesz w Czerwiec 23, 2007, 01:10:46 am
Cytat: "patysiia"
czy ktoś mi w ogóle pomoże?????? proszę ;(


ja ciągle czekam na odpowiedź co też można wynieść z lektury "Alchemika".
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lu Tzy w Czerwiec 23, 2007, 03:28:34 am
Cytat: "papiesz"
Cytat: "patysiia"
czy ktoś mi w ogóle pomoże?????? proszę ;(


ja ciągle czekam na odpowiedź co też można wynieść z lektury "Alchemika".

Odpowiadam w miare mozliwosci.
1. Odlezyny intelektualne.(-)
2. Poczucie sytosci filozoficznej.(---)
3. Przemyslenia o Bycie.(?)
Tytuł: ;)
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 23, 2007, 03:49:52 pm
na pewno można wynieść z niej jakiś morał ;)) choćby i ten że należy spełniać swoje marzenia, nie bać się nowych wyznań ;) przerabiałam tą lekturę na konkurs ;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lu Tzy w Czerwiec 24, 2007, 12:16:43 am
Ja do papiesza pisalem, wiec sie nie ciesz.
Dla Ciebie mam rade: idz do biblioteki i uzyj katalogu.
Potem uzyj internetu. Google i Wikipedia dzialaja cuda, jesli je nakarmic odpowiednim haslem.
Tytuł: ;(
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 24, 2007, 09:24:20 am
wiem że do niego pisałeś, w bibliotece już byłam i nie znalazłam, nawet w dwóch byłam, a u mnie w okolicy więcej nie ma, myślisz, że na google nie szukałam? to się mylisz, szukałam, ale nic nie znalazłam, nie mam powodu do cieszenia się, wiesz...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lu Tzy w Czerwiec 24, 2007, 11:36:42 am
Wybralas sobie egzotyczny nieco temat, to cierp teraz, duszyczko czysccowa ;) .
'W okolicy' prawie nigdy niczego nie znajdziesz. Trzeba sie przejechac do porzadnej biblioteki.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 24, 2007, 03:43:59 pm
uświadamiam Cię, że "okolica" to sąsiednie miasto, duże miasto i tam też nie było, a ten temat jest z góry narzucony, inne, pozostałe są jeszcze trudniejsze i do tamtych, lektur jest jeszcze więcej
Tytuł: Re: pomocy
Wiadomość wysłana przez: balum w Czerwiec 24, 2007, 03:58:45 pm
Cytat: "patysiia"
Poszuję tytułów książek wraz z autorami w których treści znajduje się coś o Łazienkach Królewskich, proszę o pomoc, piszę pracę na ten temat i zbieram materiały, nie chodzi mi o przewodniki, czy katalogi, ale o wiersze lub zwykłe książki, lektury szkolne, znam już parę tytułów, jak na przykład "Ludzie Bezdomni" Żeromskiego i "Lalka" Prusa, czy ktoś mógły mi pomóc????

Wyspiański, Noc listopadowa
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Czerwiec 25, 2007, 11:47:04 am
w drugim moim poście napisałam że mam podaną już tą lekturę, ale i tak dziękuję
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: J.K. Gordon III w Czerwiec 25, 2007, 12:44:46 pm
Poszperaj w Niziurskim Edmundzie - w jego książkach było troche scen umiejscowionych w Łazienkach.  Dodatkowo w póżniejszych powieściach Carda też chyba były jakieś sceny w tym malowniczym parku.


pozdr.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: patysiia w Lipiec 08, 2007, 10:39:53 am
dziekuję, tak zrobię ;))
Tytuł: Literatura angielska
Wiadomość wysłana przez: milkarose w Sierpień 20, 2007, 04:28:49 pm
Witam!Szukam ciekawych,miłych i przyjemnych tematów na prac licencjackie z dziedziny literatury angielskiej.Interesuje mnie przede wszystkim proza lub dramat.Co wy na to??Dzięki wielkie z góry.Pozdrawiam.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szyszka w Sierpień 20, 2007, 05:39:57 pm
odnośniki do wielkich dzieł literatury w ksiazkach Pratchetta. i łatwe, i przyjemne i po angielsku
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Sierpień 20, 2007, 07:02:16 pm
Oj, ja to się nie znam na takich poważnych zagadnieniach, ale jak ktoś mówi o odniesieniach do literatury angielskiej w fantastyce to polecam Dana Simmonsa z "Hyperionem" i "Ilionem/Olimpem".
Heh, w sumie czemu nie, nawet przyszedł mi do głowy temat:
Trawestacja motywów z "Burzy" Williama Szekspira w dylogii science-fiction "Ilion/Olimp" Dana Simmonsa" :D
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: milkarose w Sierpień 21, 2007, 08:42:21 am
O widzisz Jimmy jaki sliczny temat wymysliles:) jakby ci cos jeszcze wpadlo do slicznej glowki to daj znac bo widzisz-ty pewnie siedzisz w tej literaturze od lat a mi troche ciezko jest ogarnac ja wzrokiem i umyslem..wiec thx za pomoc,pozdro
Tytuł: Fantastyka w Literaturze. Matura
Wiadomość wysłana przez: lewy1812 w Wrzesień 12, 2007, 09:40:30 am
Fantastyka w Literaturze. Czyli jakie książki nadają sie idealnie do matury ustnej z jezyka polskiego o tematyce Fantastycznej
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Mammon w Wrzesień 12, 2007, 02:44:22 pm
Walka dobra ze złem w literaturze fantastycznej.
Temat jest bardzo obszerny, można w nim nieźle popływać jeśli się przeczytało kilka książek. Mnie się wydaje, że najlepiej będzie przygotować sobie coś w rodzaju porównania, chodzi mi o to np: , że zło może mieć miejsce na małym obszarze (ognisko domowe itd.) a może dziać się na skalę masową tak jak w Władcy Pierścieni.
Mam takie drobne pytanie czy na maturę ustna do spisu 3 książek mogę wybrać np: Władcę Pierścieni, Harrego Potter i cos tam jeszcze?
P.S Władca i Harry oczywiście wszystkie tomy
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Mammon w Wrzesień 12, 2007, 02:47:49 pm
Lewy takich książek jest dużo wystarczy tylko trochę poszukać a nie iść na łatwiznę.
Tytuł: prosze pomozcie
Wiadomość wysłana przez: Błażej w Wrzesień 26, 2007, 09:53:18 pm
Dostalismy prace na polski w ktorej musimy dokonac streszczenia logicznego na tekscie Michała Montaigne "O przyjaźni"!! kurde  jesli ktos ma to zrobione lub ma streszczenie tego lub strone ze streszczeniem tego tekstu to bylbym niezmiernie wdzieczny. potrzebuje pomocy  za kazda pomoc bede wdzieczny prosze o jak najszysbsza odpowiedz blagam pomozcie mi mam malo czasu a jest to mi bardzo potrzebne zlitujcie sie i mi pomozcie blagam kazda pomoc bedzie mile widziana z gory dziekuje   napiszczie chociaz cos o tym tekscie jest mi to cholernie potrzebne proszę  :(
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szyszka w Wrzesień 27, 2007, 06:37:35 am
sądząc po stopniu użycia składni, interpunkcji i doboru argumentów i tak czarno to widzę...


kochany, jeśli byś tyle wysiłku włożył w przeczytanie i zrozumienie wiersza, co na buszowaniu w necie w poszukiwaniu gotowca, to miałbyś go już zrobiony. weź zainwestuj w książke "jak czytać poezję" czy "interpretacja wiersza" z serii "to proste" (wyd. eremis) i spędź te pół godziny nad nią, a zaoszczędzisz sobie godzin i godzin w przyszłości. wbrew pozorom do analizy wiersza nie trzeba wielkich umiejętności, trzeba opanować tylko parę nowych słów i użyć mózgu.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Wrzesień 27, 2007, 07:28:47 am
Z jednej strony byłam zła na Błażeja od razu, jak tylko przeczytałam te posty (były dwa identyczne, ostał się, jak widzę, jeden). Nie chciało mi się komentować, bo po co się podminowywać od rana :-p.

Z drugiej strony naprawdę nie każdy ma zdolności w kierunku interpretacji tekstu - są osoby o umysłach ścisłych, którym matematyka czy fizyka wchodzi niejako sama, a przedmioty humanistyczne ni w ząb. Miałam takich dwóch kolegów w liceum: byli świetnymi kumplami, znakomitymi fizykami, ale jak jeden zaczął w czasie lekcji analizować pewien wiersz, to większość klasy pokładała się ze smiechu ;-). Po prostu się do tego nie nadawał. Co nie znaczyło, że mu się nie chciało, że się nie przygotował, że olewał - zwyczajnie nie udawało mu się zgadywać, co poeta miał na myśli. Zdarza się, trudno.

Jednak nie upoważnia to nikogo do korzystania z cudzych opracowań. Jeśli czegoś nie jesteś w stanie zrobić, bo nie masz w tym kierunku zdolności, to się przyznaj. I nie zrób. Osobiście odmówiłam kiedyś na w-f skoku przez kozła (tłusta jestem i nieruchawa ;-)) i nawet groźba jedynki nie pomogła. Ostatecznie dostałam 1, ale skakać nie musiałam. Czyli postawiłam na swoim :-p. Jeżeli szukasz, bo Ci się nie chce tego opracować... No cóż, krzyżyk na drogę.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Wrzesień 27, 2007, 07:46:38 am
Umysł ścisły i nie potrafi z analizować wiersza. Nakago a to dobre... :lol:

Przecież tu nie trzeba cudów, trochę logicznego myślenia, znajomość epoki albo samego stylu autora.  :lol:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Hamtaro666 w Wrzesień 27, 2007, 07:56:24 am
Cytat: "Inquisitor_Matematicus"
Umysł ścisły i nie potrafi z analizować wiersza. Nakago a to dobre... :lol:

Przecież tu nie trzeba cudów, trochę logicznego myślenia, znajomość epoki albo samego stylu autora.  :lol:


To Ty chłopie chyba nie wiesz, co to jest poezja - to nie jest jakiś związek chemiczny, który można rozłożyć na czynniki pierwsze. Poezja to uczucia, to wyższy stan emocji - analizowanie jej na lekcjach to największa bzdura w dziejach ludzkości - autor w przypływie natchnienia wylewa swe emocje na papier, a potem banda "znawcuff" szkiełkiem i okiem, wpycha w jego usta niestworzone "mecyje". Zrób jak Nakago - olej to - nie profanuj poezji.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Wrzesień 27, 2007, 07:59:11 am
Cytat: "Hamtaro666"
Cytat: "Inquisitor_Matematicus"
Umysł ścisły i nie potrafi z analizować wiersza. Nakago a to dobre... :lol:

Przecież tu nie trzeba cudów, trochę logicznego myślenia, znajomość epoki albo samego stylu autora.  :lol:


To Ty chłopie chyba nie wiesz, co to jest poezja - to nie jest jakiś związek chemiczny, który można rozłożyć na czynniki pierwsze. Poezja to uczucia, to wyższy stan emocji - analizowanie jej na lekcjach to największa bzdura w dziejach ludzkości - autor w przypływie natchnienia wylewa swe emocje na papier, a potem banda "znawcuff" szkiełkiem i okiem, wpycha w jego usta niestworzone "mecyje". Zrób jak Nakago - olej to - nie profanuj poezji.


Olać nie może bo nie kiedy jest to warunek być czy nie być.

Analizowanie wiersza na poziomie lekcji języka polskiego to jest tylko i wyłącznie operowanie szkiełkiem i okiem. Nikt od ciebie nie będzie wymagał wyłożenia własnych doznań i odczuć... :roll:

Przeceniasz szkołę.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Wrzesień 28, 2007, 07:40:59 am
Błażej dostaje osta, idiotyczne posty lecą do śmieci. Przepraszam tych, którzy się wysilali i odpisywali (ludzie, po co, chciało się Wam? :)) ale bez postów Błażeja nie miało to sensu i zresztą z tematami maturalnymi związane nie było - więc też poleciało.
Ah, kolega Błażej dostał osta za chamstwo i bluzgi, ale nagminne pisanie po "polskiemu" też jest u mnie karalne...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szyszka w Wrzesień 28, 2007, 07:52:32 am
ja tam się wcale urażona nie czuję, że poszło do piachu :)

generalnie nie trawię ludzi, którzy robią coś na odwal. niezależnie czy to kanapka czy praca magisterska.

dziwi mnie, że tematy związane z fantastyką kręcą się wokół Władcy, jakby innej literatury fantastycznej nie było. raz w życiu spotkałam chłopaka, który do tematu podszedł  rzetelnie i głęboko, trzy miesiące dobieraliśmy u mnie w księgarni literaturę, żeby naprawdę miał szeroki horyzont.
a w większości przypadków przychodzą takie chłopaczątka, które przeczytały władcę i myślą sobie, że temat bedzie łatwy, no bo co to za problem bablać o czymś, o czym nauczyciele nie mają pojęcia, bo to wapniacy.

a, pochwalę się, że znam polonistkę, która zadała młodemu na maturze ustnej pytanie, czemu w swej analizie nie zawarł (tu padło kilkanaście tytułów z fantastyki), które jej zdaniem lepiej oddają istotę zagadnienia i czemu nie przyszedł do niej na konsultacje :D
Tytuł: Matura
Wiadomość wysłana przez: comand69 w Październik 02, 2007, 01:23:15 pm
Hej ja mam temat maturalny przyszłość w literaturze fantastycznej jako podstawy pod temat mam zamiar urzyć Diunę i jakieś książki np p.k.dicka oraz lema ale które dokładnie nie wiem jak możecie to napiszcie co może być przydatne
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Październik 02, 2007, 02:54:45 pm
Dicka odpuść, akurat kreacja świata przyszłości jest tam raczej szczątkowa, skupia się na innych wątkach, lepiej wziąć coś "lżejsze". No chyba, że jeśli już to można oczywiście pisać o sztucznych zwierzętach, emigracjach na inne planety itp. itd w "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach" lub "Trzech stygmatach Palmera Eldrichta". Jeśli chodzi o wizje przyszłości to oczywiście masz oblrzymie pole manewru:
=> "Diuna" z rozproszeniem w kosmosie i neofeudalnymi stosunkami
=> "Imperium / Fundacja" z planetą-miastem Trantorem i imperium galaktycznym
=> "Gwiezdny przypływ" ze wspomaganymi zwierzętami
=> "Miasto i gwiazdy" z ludźmi o prawie boskich udogodnieniach ale zniewolonymi
=> "Koniec dzieciństwa" z całą historią (króciutką...) przyszłości rodzaju ludzkiego
=> "Wieczna wojna" Haldemana z ludzkością której celem na pokolenia staje się wojna
=> "Hyperion" i "Ilion/Olimp" z tysiącami wspaniałych, futurystycznych pomysłów, których aby streścić, trzeba byłoby post na kilka ekranów napisać, i również uporządkowanymi historiami przyszłości
=> cała gałąź antyutopii z "451 Fahrenheita" i "1984" na czele, które również mogą być odebrane jako wizje przeszłości
=> cały nurt cyberpunku z "Neuromancerem" na czele
=> cały podgatunek (post)apokaliptyczny, z np: "Kantyczką dla Leibowitza"

i tak dalej i tak dalej - żyć nie umierać :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Wilk Stepowy w Październik 02, 2007, 06:00:35 pm
Dorzuciłbym jeszcze "Aristoi". Wspaniale i prosto przedstawione społeczeństwo ludzkie w zaawansowanej technologicznie przyszłości.
Tytuł: Re: Matura
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Październik 02, 2007, 07:39:07 pm
Cytat: "comand69"
Hej ja mam temat maturalny przyszłość w literaturze fantastycznej jako podstawy pod temat mam zamiar urzyć Diunę i jakieś książki np p.k.dicka oraz lema ale które dokładnie nie wiem jak możecie to napiszcie co może być przydatne


Na nic lektury i dobra bibliografia gdy wali sie takie byki.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Październik 02, 2007, 09:07:02 pm
Temat jest bardzo szeroki, aż za bardzo, powiedziałabym. Do poleconych powieści można dodać wiele innych, a oczytany w tym temacie egzaminator i tak może zagiąć ucznia na jeszcze innych, których uczeń nawet nie przeczytał, o opracowaniu nie wspominając. Nie pomyślałbyś nad zawężeniem tematu?...


Z mojej strony polecam:
- "Przestrzeni! Przestrzeni!" Harry'ego Harrisona - problem ogromnego przeludnienia, codzienność w takich warunkach;
- cykl "Child" Gordona R. Dicksona - ewolucja homo sapiens w kierunku wyspecjalizowania społeczeństw i jednostek do danych zadań, handel pracownikami;
- "Luna to surowa pani" Roberta A. Heinleina - Księżyc jako kolonia karna wygląda tam naprawdę ciekawie, nie mówiąc o posiadającym świadomość komputerze ;-).
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: comand69 w Październik 03, 2007, 11:40:33 am
dzięki za uwagi na pewno postaram się dostać do wspomnianych książek a co do uwagi mr.marasa to tak Panie Moderatorze nie będę owijał w bawełne chodze do technikum moje lekcje z polskiego to kpina ale książki czytać lubię, ortografią się zbytnio nie przejmuję kiedy już piszę, chyba że to coś oficjalnego a że neta nie mam to zapewne więcej na forum nie bedę się pojawiał więc mnie nie oceniaj bo jedna jaskółka wiosny nie czyni  :roll:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Październik 03, 2007, 08:26:15 pm
Powinienes moja uwage potraktowac raczej jako rade, nie atak. "Za moich czasow" jeden byk ortograficzny i ocena z matury obnizana byla o jeden stopien. I na nic sie zdaly barokowe zdania, bogate slownictwo czy tuziny przykladow z literatury.
Tytuł: Literatura angielska
Wiadomość wysłana przez: milkarose w Październik 06, 2007, 10:31:11 am
Witam!poszukuję tematów na pracę licencjacką z dziedziny literatury angielskiej. Szczególnie interesuje mnie proza i dramat. Macie jakieś pomysły?piszcie!!pozdrawiam.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szyszka w Październik 09, 2007, 08:14:38 am
jeżeli to ma być praca licencjacka z literatury angielskiej, to zakładam, ze przez przynajmniej 2 lata już z nią obcowałeś/łaś... przecież nie jesteś na tych studiach z przypadku. nic Cię po drodze nie zainteresowało? żadna pozycja? żadna tematyka?

to pisz z gramatyki staroangielskiej.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: LaX w Październik 21, 2007, 09:48:17 pm
Literatura podmiotu " funkcjonowanie etosu rycerskiego w lit XIXw.".
zastanawialem sie nad trylogia sienkiewicza. co jeszcze moze byc??

przypominam ze XIXw to romantyzm, pozytywizm i mloda polska.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Październik 21, 2007, 09:56:07 pm
"Konrad Wallenrod" na pewno. I "Trzech Budrysow" :-p. "Giaur". "Ivanhoe". "Krzyzacy" predzej, niz trylogia. Tyle na szybko.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: LaX w Październik 26, 2007, 02:04:04 pm
konrad walenrod to napewno xix w ;p?? a moze ktos ma jeszcze propozycje jakies??
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Październik 26, 2007, 03:25:08 pm
AAA!!! Czego teraz uczą na polskim?! Rozpacz, rozpacz...

"Konrad Wallenrod" jest tak samo XIX-wieczny, jak "Krzyżacy" czy trylogia, mości panie.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konrad_Wallenrod_%28literatura%29


Co jeszcze? Przychodzi mi na myśl trylogia o muszkieterach Dumasa ojca (nie pytaj, czy to też XIX wiek, proszę...). Wprawdzie nie są to typowi rycerze, ale myślę, że rycerskie ideały mogą śmiało reprezentować.

Albo takie "W 80 dni dookoła świata" - Phileas Fogg ma jeszcze mniej wspólnego z rycerzami, niż muszkieterowie, jednak duchem pasuje ;-).

Nikt nie mówił, że to ma być literatura poważna :-p.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: LaX w Październik 27, 2007, 08:21:22 am
dzieki wielkie ;) .
Tytuł: Mam ogromą prośbę...
Wiadomość wysłana przez: Justynka89 w Listopad 05, 2007, 09:42:56 pm
Witam wszystkich... Potrzebuję pomocy... poszukuję książek do mojej prezentacji maturalnej ( potrety zakochanych w literaturze różnych epok) Wiem, że jestem wybredna, ale postanowiłam, iż nie będę się opierać na standardach przerabianych w szkole... Dlatego szukam czegoś spoza kanonu lektur...  

Z góry dziękuję i pozdrawiam :) ( i czekam na odpowiedzi:P )
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szyszka w Listopad 06, 2007, 08:41:22 am
ja tego nie rozumiem - skoro jesteś tak ambitna, to chyba masz jakieś rozeznanie w literaturze? jeśli nie, to podanie przez nas ksiażek raczej Ci nie pomoże, bo książki "poza" standartem nie widnieją w opracowaniach, musiałabyś je przeczytać. czasami nie warto porywać się z motyką na słońce, a największą sztuką jest zrobić ciekawie materiał, który wszyscy już milion razy przerabiali.

powiedz nam, co juz masz, zebym się ne dublowała w radach i jak widzisz swoją pracę (chronologicznie czy jak, więcej o miłosci romantycznej, wiersze, proza). wtedy będę mogą ci pomóc
Tytuł: ...
Wiadomość wysłana przez: Justynka89 w Listopad 06, 2007, 09:27:32 pm
Rozeznanie mam... jednak liczyłam na to, ze ktoś mi coś podpowie... Skoro jest to takie forum... Poza tym nie wyobrażam sobie przygotowania prezentacji bez przeczytania książek... Więc... skoro moje pytanie wybiega poza wasze standardy udzielania odpowiedzi to przepraszam... Liczyłam tylko na to, że ktoś może ze zwykłej życzliwości podrzuci mi jakiś pomysł...  Trudno... poszukam sama...    


P.S: Bycie ambitnym według mnie nie jest analogiczne z rozeznaniem w literaturze...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szyszka w Listopad 07, 2007, 07:49:53 am
nie chodzi o to, zę jestem zła wstrętna i niedobra, ale wpadasz, rzucasz pierwszym postem "chcę", bez uczciwego postawienia sprawy co już wiesz, co masz i co byś chciała. forum to nie lista dyskusyjna ani sklep. pza tym to tylko ja taka wredna jestem, a nie całe forum. tupanie nóżką "bo wy tacy źli jesteście, takie to forum wstrętne" nie ma podstaw, bo po pierwsze tylko ja ci odpisałam, po drugie - napisałaś DWA posty, więc nic o tym forum nie wiesz. zapewniam Cię, ze jest tu masa wspaniałych ludzi, tylko moze niekoniecznie rzucają sie, by pomagać nieznajomej osobie, która wpada tu tylko we własnym interesie.

bycie ambitnym  W TYM KONKRETNYM przypadku dla mnie oznacza, że masz podstawy, by cokolwiek zrobić z MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO (ergo - znasz się na literaturze jako takiej), a nie "ha ha ha, ja wymyślę taką prezentację, że skarpetki komisji spadną". ja też bym mogła pisac doktorat z fizyki jądrowej, liczac tylko na pomoc znajomych, czemu nie, taką ambicję mam. chciałam tylko się dowiedzieć, czy zdajesz sobie sprawę z tego co robisz.

nie wpadaj w emo-mode, tylko napisz co masz, co byś jeszcze chciała, jak w ogóle to widzisz.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Justynka89 w Listopad 07, 2007, 03:10:44 pm
Nie wpadam w emo modę... Ty chyba same nie rozumiesz so to słowo znaczy...  Myślałam tylko, że forum jest od tego żeby właśnie zadawać pytania... ale widać że u was trzeba najpierw napisać milion postów w objętości elaboratu.... Poprosiłam grzecznie... napisałam tak jak inni którzy o coś się WAAAAS pytali... ale do mnie oczywiście pretensje... nie pojawię się tu więcej... Nawet mnie nie znasz więc mnie nie oceniaj...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Listopad 07, 2007, 04:02:46 pm

Justynka - nie strzelaj fochów, bo nikt Ci tu krzywdy nie robi (a w ogóle 99% tutaj to bardzo mili i uczynni ludzie :)), lepiej podaj to o co prosiła Szyszka, czyli co już masz i jaka w ogóle jest koncepcja

Szyszka - nie strofuj za dobre chęci, bo straszysz nowych userów, lepiej rzuć jakimś pomysłem, nawet jeśli się okaże, że koleżanka to już ma

Koniec tematu obrażania (się) - kontynuujecie na temat potrety zakochanych w literaturze różnych epok, albo się nie odzywacie w ogóle.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Szyszka w Listopad 07, 2007, 06:39:50 pm
szyszki przepraszają.

czekają na ruch Justynki.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: gulfea w Listopad 24, 2007, 10:20:23 am
Lubie czytać fantastyke i wybrałem temat na mature związany z fantastyką "Baśn i literatura fantastyczna. Porównaj poetykę gatunku charakteryzując na wybranych przykładach". I mam mały problem z doborem książek do mojej matury, myslałem żeby wybrać Sage o Wiedźminie oraz Władcę Pierścieni ale nie wiem co wybrać z baśni. A przydało by mi sie też jakieś książki, które opisują fantastyke w sensie jakim jest jezykiem pisana literatura fantyczna, sosób przedstawienia motywów itp. Tak  więc prosze was o pomoc!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Listopad 24, 2007, 11:46:36 am
Może nie bierz Sagi, tylko opowiadania? Tam masz mnóstwo baśni opowiedzianych 'na nowo' - spokojnie możesz wybrać do porównania te, na których były wzorowane opowiadania. Tam IMO widać zdecydowanie najlepiej, czym się fantasy od baśni różni.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Hamtaro666 w Listopad 24, 2007, 12:01:26 pm
Ze swej strony polecam Beowulfa oraz "Las za światem"  Williama Morrisa, jeśli dobrze zrozumiałem o co Ci chodzi... A z polskich dałbym "Starą Baśń" Kraszewskiego...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: M@rcin w Grudzień 12, 2007, 03:29:23 pm
Jakie książki polecilibyście do tematu: "Sposób wykorzystania magii w literaturze współczesnej" :?:  :?:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lu Tzy w Grudzień 14, 2007, 09:02:55 pm
Tu sie klania Ameryka poludniowa i realizm magiczny.
Najglosniejszy jest Gabriel Garcia Marquez, warto, choc go nie znosze. Na przyklad ' Sto lat samotnosci'.
Jest Roa Bastos, jest Fuentes, jest Cortazar.
Magia w ich powiesciach nie jest wewnetrzna czescia swiata. Ona jest ze swiatem tozsama, albo dziala z zewnatrz, bo w efekcie patrzy sie na w pelni 'normalna', ale, w odczuciu 'normalnym', wykrzywiona rzeczywistosc.
Warto tez siegnac po Saramago.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: M@rcin w Grudzień 17, 2007, 09:38:01 pm
A jaką polską książkę, albo jakiego polskiego autora polecilibyście to tego tematu  :?:  :?:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ayers w Grudzień 18, 2007, 09:04:52 am
A może coś z Sapkowskiego? Albo Herbata z kwiatem paproci, Michała Studniarka, trochę magii zdaje się, że tam było. Milena Wójtowicz - Podatek, Załatwiaczka... Nie jest to może nazwane magią, ale coś nadprzyrodzonego jest i owszem. Technomagia i smoki, Marka Utkina.

No nie wiem. Zastanawiałeś się w ogóle, M@rcinie, nad tym tematem, zanim go wybrałeś?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: M@rcin w Grudzień 19, 2007, 03:06:56 pm
Tak zastanawiałem się, przeczytałem już kilka, ale nie sposób jest przeczytać wszystkich książek, dlatego pisze tu. Bo zdaje sobie sprawę, że mogą być ty ludzie mądrzejsi ode mnie i którzy przeczytali więcej książek niż ja za mojego żywota  :D
Dlatego pytam  :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: vanswirr w Grudzień 20, 2007, 09:33:16 am
Cytat: "M@rcin"
A jaką polską książkę, albo jakiego polskiego autora polecilibyście to tego tematu  :?:  :?:

Spróbowałbym czegos Jana Jakuba Kolskiego - Jańcio Wodnik, na przykład. Masz też pomieszanie realizmu z ludowymi czarami, uzdrowicielami itp. Ewentualnie coś z opowiadań Pawła Huelle.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Alchemist w Grudzień 30, 2007, 06:30:12 pm
Potrzebuje pomocy w wyborze utworów do prezentacji matury ustnej z polskiego. Mój temat brzmi; " Zaprezentuj, w jaki sposób demony, chochliki i diabły kierują życiem bohaterów literackich"
Jak do tej pory przeczytałem "Mistrza i Małgorzatę" oraz siłuję się ze "Snem nocy letniej" Jakie inne książki moglibyście mi polecić?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Meg w Grudzień 31, 2007, 03:34:49 pm
Poniekąd "Nieznanemu bogu" (John Steinbeck), "Sto lat samotności" (G.G. Marquez). Jak coś jeszcze mi się przypomni to dam znać :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Grudzień 31, 2007, 04:37:57 pm
Jeśli chodzi o diabły, to "Pani Twardowska" Mickiewicza - choć to raczej opowieść o tym, jak ludzie wpływają na los czartów :-p.

"Balladyny" Słowackiego, ze wstydem przyznam, nie czytałam, ale czy tam nie było jakichś chochlików? Skierka i ktoś tam jeszcze?...

Czy krasnoludki z "Sierotki Marysi" można by uznać za chochliki? Wpływ na życie bohaterki raczej miały przemożny. I jeszcze była jakaś baśń Andersena o krasnoludkach i szewcu...


Diabła, z kolei, wszędzie pełno :-D. Polecam (po raz drugi dzisiaj - chyba sama muszę sobie powtórzyć :-D) "Hiob. Komedia sprawiedliwości" Heinleina, jako przykład literatury science fiction, w której sam Lucyfer palce macza. Lżejszą powieścią, i innego rodzaju, jest "Wszyscy jesteśmy podejrzani" Chmielewskiej, gdzie szatan (z rogami, z ogonem) wraz ze swoim uczniem mają spory wpływ na rozwiązanie zagadki kryminalnej przez narratorkę.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: WhiskeyWolf w Grudzień 31, 2007, 04:53:27 pm
Hmm tego diabła to pełno, ale takie najbardziej narzucające mi się na myśl to "Faust" i "Mistrz i Małgorzata"[edit: a nie 'Zbrodnia i kara" oczywiście, coś mi się chyba w głowie przewraca, że myślę o innym a piszę co innego ;) ] oba chyba w programie dla liceum. Sporo zależy od tego jaką tezę chcesz postawić i jaką koncepcję przyjmiesz. O w "Weselu" też były duchy, zjawy itp., no i romantyków ja bym przekopał, bo jak Werter potrafił zdychać 12 godzin [czy 24, już nie pamiętam...] to i innych niezwykłości się znajdzie. Coś mi się kołacze we łbie, że Kordian w pałacu królewskim jakieś tam dziwy spotykał...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ribald w Grudzień 31, 2007, 06:45:56 pm
Kordian jest najbardziej ewidentny - bodajże w pierwszej scenie opowieści mamy przeróżnych czartów, którzy tworzą polskich przywódców powstańczych.

Poniekąd "Biesy" Dostojewskiego, chociaż tam nie mamy diabłów fizycznie z rogami. Może jednak nie ryzykowałbym, jeśli to matura z jej wspaniałymi kryteriami oceniania.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Meg w Styczeń 01, 2008, 11:11:16 am
"Dziady" -  chyba część czwarta najbardziej, ale nie tylko.
Tytuł: Prosze o pomoc w doborze literatury przedmiotu
Wiadomość wysłana przez: kamikazze2 w Styczeń 03, 2008, 05:33:57 pm
Moj temat maturalny to "Motywy nadprzyrodzone w literaturze sci-fi i fantasy

wybralem nastepujace ksiazki:
Brian Lumley "Nekroskop" tom1
Andrzej Sapkowski "Ostatnie życzenie" ; "Krew Elfów"
Karl Wagner "Pajęczyna utkana z ciemności"
Ursula K.Le Guin "Czarnoksiężnik z Archipelagu"

nie wiem gdzie te dzieła są omówione
proszę jeżeli ktos wie o podpowiedz co mam umiescic w literaturze przedmiotu??  :?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: WhiskeyWolf w Styczeń 03, 2008, 06:26:50 pm
Hmm, jeżeli chodzi o pozycje książkowe to jest monografia pani Katarzyny Kaczor "Geralt, czarownice i wampir", w której to autorka pochyla się nad prozą Sapkowskiego i myślę, że mógłbyś w niej znaleźć sporo ciekawych rzeczy do pracy. No i zawsze pozostaje internet, chyba artykuły ze stron też można w bibliografii zamieszczać. Sporo dobrych artykułów dotyczących fantastyki znajdziesz też na stronie Sapkowskiego. No i Gildia też we wszelakie materiały obfituje. :) Zawsze coś znajdziesz, a wydaje mi się, że większy problem będzie stanowić odpowiedni wybór materiałów ale to już tylko od ciebie zależy jaką przyjmiesz koncepcję.
Jest jeszcze przecież książka Sapkowskiego - "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" czy jakoś tak...ale nie czytałem więc nie wiem czy może być pomocny, choć to ponoć swego rodzaju kompendium wiedzy o fantastyce więc może i tam coś będzie na temat wymienionych tytułów.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Styczeń 03, 2008, 08:23:29 pm
Powoli. Może zacznij od tego, co rozumiesz przez "motywy nadprzyrodzone". Magię? Duchy? Boga i Szatana? Demony, wampiry i inne takie? To prawie cała fantastyka, szczególnie fantasy. Myślę, że najważniejsze jest, byś to właśnie sobie uściślił, a potem szukał książkowych przykładów konkretnych 'motywów'. Tego jest, po prostu, morze całe.

Poza tym wśród wymienionych przez Ciebie tytułów nie ma, właściwie, sci fi. Wagnera nie czytałam, ale to jakiś Conan albo Kane AFAIR, więc też fantasy.

"Nekroskop" to IMHO świetny pomysł, szczególnie biorąc pod uwagę tytułowego bohatera, bo wampiry to raczej ograny motyw w horrorach. Dołożyłabym do tego "Odda Thomasa" Kuntza - inne ujęcie podobnego tematu.

Z sf do znudzenia będę powtarzać: "Hiob. Komedia sprawiedliwości" Heinleina. Podróż po multiświecie, spowodowana pewnym zakładem. Do tego niejako odwrócone role Boga i Szatana; dają w tej powieści do myślenia. Acz jest to pozycja dla otwartych umysłów, konserwatywni chrześcijanie powinni mieć spore problemy z jej zaakceptowaniem.

Ciekawostką może być "Święto Śmiechu" Oramusa: Bóg a socjalistyczny aparat polityczny. I bezpieka. Swego czasu mnie deczkę zszokowało.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: WhiskeyWolf w Styczeń 03, 2008, 11:01:34 pm
A i jeszcze jedna ważna sprawa wpadła mi do głowy czytając post Nakago. Przemyśl ile zdołasz przekazać przez te marne 15 minut i czy ewentualnie nie rozsądniej byłoby ograniczyć bibliografię np. do jednej książki fantasy i jednej s-f[ew. leć po samych motywach, tytuły książek potraktuj jako przystawki :) ]. Tak przynajmniej z mojego doświadczenia wynika. Ja delikatnie mówiąc się zdziwiłem jak na parę dni przed egzaminem zacząłem próbnie wygłaszać swoje herezje i mi wyszło pół godziny z hakiem, a wcale nie drążyłem głęboko tematu. Dlatego jak już zostało wspomniane - dokładnie przemyśl co i w jaki sposób chcesz powiedzieć. :)
Tytuł: pomoc
Wiadomość wysłana przez: imon w Styczeń 21, 2008, 12:04:29 pm
witam wszystkich jestem nowy na tym forum ale mysle ze w dobrym dziale pisze Smile otoz mam maly problem z prezentacja na jezyk polski poniewaz niewiem z czego wybbierac i moze wy mi pomorzecie Very Happy
temat brzmi :
Obraz piekła i raju w literaturze i malarstwie. Zaprezentuj temat, odwołując się do celowo dobranych przykładów z różnych epok.

i moje pytanie dotycza jaka literature moglibyscie mi doradzic o tematyce nieba i piekla
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Meg w Styczeń 21, 2008, 08:46:12 pm
"Boska komedia" Dantego :)   "Dziady" Mickiewicza
Można zahaczyć o "Mistrza i Małgorzatę" Bułhakowa.
Tytuł: Opis nieba i piekla
Wiadomość wysłana przez: imon w Styczeń 23, 2008, 10:20:24 am
witam wszystkich i mam do was pytanie znacie jakies ksiazki ktore opisuja niebo albo pieklo tak jak w temacie bo bardzo pilnie poszukuje takich ksiazek
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Hollow w Styczeń 23, 2008, 10:37:44 am
Przede wszystkim "Boska Komedia" Dantego.A z nie lektur "23 minuty w piekle" – Bill Wiese.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Isengrim w Styczeń 23, 2008, 11:33:04 am
Biblia.  :p
Tytuł: Re: Opis nieba i piekla
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Styczeń 23, 2008, 11:36:15 am
Z taką umiejętnością czytania to nie wiem czy jakieś podpowiedzi Ci pomogą... :?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mr.maras w Luty 05, 2008, 06:23:06 pm
Jako ciekawostke polecam opowiadanie "Kara wieksza" Huberatha ;).
Tytuł: wybór literatury do prezentacji maturalnej
Wiadomość wysłana przez: ivone89 w Luty 05, 2008, 07:14:08 pm
czesc;) Poszukuje książek, w których będzie dobrze opisany"chemizm"milosci, motylki w brzuchu,bezsennosc i wszystkie objawy oraz ksiązek, gdize bedzie ujeta patologia milosci, w sposob mniej lub bardziej brutalny,najlepiej jakby wynikala zwychowania,z lych wzorcow itp.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Luty 05, 2008, 09:06:18 pm
Patologia to jest nieumiejętność przeczytania tytułu trzeciego tematu od góry na tej stronie :roll:
Tytuł: wybór literatury do prezentacji maturalnej
Wiadomość wysłana przez: Piotrekt w Luty 10, 2008, 09:51:05 am
Jaką literaturę mogę wybrać do napisania prezentacji o katastroficznych wizjach i zagładzie świata?
Tytuł: Postmodernizm temat do matury ustnej
Wiadomość wysłana przez: nix1 w Luty 10, 2008, 05:50:18 pm
Witam.
Mój temat brzmi: Postmodernizm jako klucz do powieści XX wieku. Omów zjawisko, odwołując się do wybranych utworów.

Mam ogromny dylemat, bo nie wiem z jakich utworów mógłym skorzystać do mojej pracy. Wybór jest bardzo duży, a chciałbym skorzystać z dobrych książek lub wierszy.
Pomóżcie mi coś wybrać.
Z góry dziękuję.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Luty 10, 2008, 07:52:04 pm
Boshe svienty nie mam jush sily... :roll:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Luty 11, 2008, 09:04:34 am
Cytat: "Jimmy"
Boshe svienty nie mam jush sily... :roll:


Jimmy policz do dziesięciu. Kilka głębokich wdechów i wydechów. Może jakaś technika relaksacyjna. Wspieram cię duchowo.

@nix1 Co już zrobiłeś? Miedzy jaki dokładnie utworami masz dylemat? Jaka jest główna idea twojej pracy? Co dodatkowego chcesz w niej umieścić?  W jaki sposób przedstawić?

Trochę więcej szczegółów i samodzielności jeśli mamy ci pomóc! :roll:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: nix1 w Luty 11, 2008, 04:45:18 pm
No właśnie sęk w tym, ze nie mam konkretnego planu do tej prezentacji.
A książki, które chciałbym użyć to "Królewna Śnieżka" D. Barthelme i "mason i dixon" T. Pynchona
Tytuł: Help
Wiadomość wysłana przez: massi w Luty 11, 2008, 06:47:33 pm
Witam wszyskich użytkowników bardzo serdecznie:)

Proszę was o pomoc, jakie lektóry/ książki pasowały by do tematu: "Dylemat wyboru między kłamstwem a prawdą??

Bardzo proszę was o pomoc, jeśli możecie podajcie lektury które fajnie się czyta :)

Pozdrawiam
Tytuł: Re: Help
Wiadomość wysłana przez: Rhobaak w Luty 11, 2008, 09:49:31 pm
Cytat: "massi"
Proszę was o pomoc, jakie lektóry/ książki pasowały by do tematu: "Dylemat wyboru między kłamstwem a prawdą??

Natychmiastowe skojarzenie - "Lód" Dukaja.
Cytat: "massi"
Bardzo proszę was o pomoc, jeśli możecie podajcie lektury które fajnie się czyta :)

Warunek spełniony:)
Cytat: "massi"
lektóry

Polecam też moduł sprawdzania pisowni w Firefoxie:)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Jimmy w Luty 11, 2008, 09:53:20 pm
Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

Mój temat do matury brzmi:
"Jak moderator ma zachować zdrowie psychiczne przy kilku dziennie debilnych pytaniach (oczywiście napisanych jako samodzielny temat chociaż na samej górze listy tematów forum jest jak wół "w sprawie literatury do matury") o łatwe w czytaniu lektury na zadany temat???"

Bardzo pilnie potrzebuje odpowiedzi!

Mam ogromny dylemat, bo nie wiem czy dawać od razu bana czy tylko opieprzać...

Pytanie pozakonkursowe: jest dopiero luty, człowiek starej daty jak ja jest przyzwyczajony że matury są w maju - o co chodzi?

Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Luty 12, 2008, 08:35:18 am
Cytat: "Jimmy"
Bardzo pilnie potrzebuje odpowiedzi!

Mam ogromny dylemat, bo nie wiem czy dawać od razu bana czy tylko opieprzać...


Przydałaby się ankieta. Temat bez ankiety, to żaden temat :p
 
@nix1 Chłopie masz wybrane pozycje, przeczytaj zastanów sie co wyrażają i napisz. Koniec kropka. Przyjdź jak będziesz maił wątpliwości.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Rhobaak w Luty 12, 2008, 05:54:31 pm
Cytat: "Jimmy"
"Jak moderator ma zachować zdrowie psychiczne przy kilku dziennie debilnych pytaniach (oczywiście napisanych jako samodzielny temat chociaż na samej górze listy tematów forum jest jak wół "w sprawie literatury do matury") o łatwe w czytaniu lektury na zadany temat???"

Wytrzymaj do maja - potem spokój na ~pół roku;)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: smoterek w Luty 15, 2008, 04:11:52 pm
Prosiłbym o pomoc.

Mam taki oto temat: Fascynacja nowoczesnością w literaturze XIX i XX wieku. Omów temat analizując wybrane utwory.



Wybrałem już : "Na srebrnym globie" Jerzego Żuławskiego, "Powrót z gwiazd" Lema i "Przedwiośnie " z wizja szklanych domów. Niestety nie ma nic z XIX wieku !!

Chciałem sobie wziąć wiersz Asnyga z tomiku " Nad głębiami" jednak moja nauczycielka mi to wywaliła i powiedziała ze MUSZE miec "Lalkę" , ale ja nie chce tego !

Moglibyście mi polecić coś zamiast tego ? Jakis utwór z pozytywizmu, który mówi o nowoczesności, jakiś wynalazkach, nie długi, bo juz nie mam wiele czasu, a inne przedmioty gonia strasznie.

Inne ksiazki mam przeczytane i mniej więcej opracowane, więc zostaje mi ten XIX wiek....

Prosiłbym o jakaś rade, bo już mieisąc szukam czegokolwiek i nic w tym pozytywiźmie nie ma....... jedynie artykuł Świętochowskiego " My i wy" ale to sie nie nadaje do literatury.  Wyszukałem jeszcze coś Erazma Majewskiego " Profesor Przedpotopowicz" jednak nie wiem czy to sie nadaje do czegoś......



Prosiłbym o wielka pomoc, bo czas goni niemiłosiernie, a w bibliotekach mnie już nie słuchają :D
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lu Tzy w Luty 15, 2008, 08:40:06 pm
Pierwsze z brzegu: 'Lalka'.
Verne  - praktycznie po calosci.

XIX wieczna fascynacja nowoczesnoscia inaczej troche sie wyrazala nizli u modernistow, bardziej jako podziw dla nauki, niz zachwyt maszyna.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: smoterek w Luty 16, 2008, 07:10:31 am
Zapomniałem dodać jaki obrałem problem :


Problem : Jak kształtowała się wizja nowoczesności w polskiej literaturze XIX i XX wieku ?



I zaznaczam, ze nie chce poprostu LALKI, bo mnie to przerasta i boje sie dziwnych pytań z tej ksiązki, więc szukam czegoś innego......
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: patrycja19 w Luty 18, 2008, 05:23:09 pm
Mam prośbę...czy mógł by mi ktoś doradzić jaką powinnam wybrać literaturę do tematu maturalnego pt."Męskie stereotypy w literaturze i filmie po 1980r.", jeżeli chodzi o film to nie mam problemu...
Tytuł: Anioly - prosze o pomoc
Wiadomość wysłana przez: a.m w Marzec 14, 2008, 03:11:30 pm
Jestem swiadoma, ze tego typu temat pojawial sie juz na forum, byc moze wiele razy. Serdecznie prosze o pomoc - jestem maturzystka i szukam materialow do ustnego egzaminu z jezyka polskiego. Dokladny temat brzmi "Zanalizuj wizje aniolow w wybranych utworach literackich". Jak na razie zdobylam "Tam gdzie spadaja anioly" Doroty Terakowskiej. Wiem takze o ksiazkach Kossakowskiej. Oczywiscie uzywam tez Biblii.  Czy ktos moze mi polecic jeszcze jakas "anielska" literature ? Z gory dziekuje :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Solitaire w Marzec 14, 2008, 03:35:10 pm
Neil Gaiman "Nigdziebądź".
Sean Stewart "Wskrzesiciel", "Nocna Straż".
Ted Chiang "Piekło to nieobecność Boga".

Wszystko bardzo dobre.
Ostatnie to opowiadanie. Znajdziesz w zbiorze "Historia Twojego życia", było też kiedyś w Nowej Fantastyce.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Dead Flowers w Marzec 14, 2008, 04:00:54 pm
Jostein Gaarder - W zwierciadle niejasno
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: 8P204G w Marzec 20, 2008, 09:26:29 pm
Cytat: "patrycja19"
Mam prośbę...czy mógł by mi ktoś doradzić jaką powinnam wybrać literaturę do tematu maturalnego pt."Męskie stereotypy w literaturze i filmie po 1980r.", jeżeli chodzi o film to nie mam problemu...


Że co: Jericho?

Brak netu, brak ciepła, wody, jedzenia, wentylatora, zapachów, prądu oraz dziouch nie dotyczy głupkowatych filmideł...Oh, Chbosky...Ale jestem ciekaw...

Z książek: Perfumiarz (a propos prozy), King (grozy), Brown (cronopio), "Dzieła zebrane" Gretkowskiej oraz Musierowicz.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Bellatrix w Marzec 21, 2008, 11:48:14 am
Witam

Mój problem wygląda następująco :

Wizerunki magów i proroków w literaturze (różne epoki itd) ...szukam książek. zależy mi na jak największej różnorodności w sposobach kreacji.

Pozdrawiam
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Kanet w Marzec 27, 2008, 07:38:49 pm
Witam,
Mam taki temat do matury:
"Przedstaw i omów sposób wykorzystywania w literaturze fantastycznej motywów zaczerpniętych z  religii monoteistycznych i politeistycznych"
Mam  zamiar przedstawić sposob wykorzystania motywów na książkach R.Zelaznego(Amber, Pan Światła i Stwory Światła i Ciemności) oraz moze "Amerykańscy Bogowie " Gaimana. ostatecznie moze jakieś "rzut" krótki na coś innego, jeszcze mam tydzien na decyzje;p

Ale mam kłopot z literaturą przedmiotu, czyli opracowaniami,analizami i artykulami dotyczącymi danego problemu, czy moze ktoś zna jakieś tytuły ktore mniej lub bardziej traktują o motywach zaczerpnietych z religi, ostatecznie jakies opracowania dzieł Zelaznego Gaimana(od biedy to i Sapka czy Piekare moge załaczyć zamiast powyższych).
Ogólnie interesuje mnie KAŻDY tytuł mówiący o bogu w fantastyce:)
z góry dziekuje

Kanet
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Drac w Marzec 30, 2008, 09:57:16 am
Witam. Mam pytanie i bylbym wdzieczny za udzielenie madrej odpowiedzi.
--
moj temat to odwieczna walka dobra ze zlem w literaturze fantasy. mam juz wybrana literature podmiotu: Wladca Pierscieni, Czarnoksieznik z Archipelagu, Siewca wiatru i Wiedzmin.

moje pytanie dotyczy literatury przedmiotu. szukalem niedawno roznych pozycji i znalazlem przede wszystkim <Rekopis znaleziony w smoczej jaskini>, <fantasy-ilustrowany przewodnik>, <tolkien-mistrz srodziemia>, <pierscien tolkiena>, <slownik aniolow>.

pozycji tych jeszcze nie czytalem ale do matury jeszczeniecale 2 miesiac. czy moglby ktos jednak cos o tych pozycjach powiedziec? czy sie nadaja, czy w calosci czy jednak lepiej fragmenty... ogolnie... czy warto sie w ogole nimi zajac.

i zasadnicze pytanie. znalazlem takze ksiazke: Paola Giovetti <Aniolowie>. czy ktorys z forumowiczow moze ja czytal i jest w stanie powiedziec o niej cos madrego? zalezy mi na tym czy ksiazka ta zawiera informacje (nazwijmy to) poparte "naukowo", rzetelne i warte uwagi w odniesieniu do <siewcy>.

btw. czy znacie moze takze jakies pozycje ktore moglyby odniesc sie do wiedzmina w oporciu o temat MNIEJSZEGO ZLA?

z gory dziekuje.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: ToudiMU w Marzec 30, 2008, 03:29:44 pm
No coz ja takze musze poprosic was o pomoc czy znacie moze jakas Utopie lub spoleczenstwo idealne w literaturze S-F i to co najlepsze to to ze musi byc to amerykanski pisarz czyli odpada Lem i Huxley ;(
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Nakago w Marzec 30, 2008, 05:13:03 pm
AFAIR któraś powieść o Billu Harrisona albo o Stalowym Szczurze tegoż - była taka planeta, gdzie nie istniały pieniądze, zdaje się; bliska Utopii, zdecydowanie.

Cykl Carda o Alvinie Stwórcy - próbuje on zbudować utopijne Kryształowe Miasto; na razie nie do końca mu się udało, więc nie wiem, czy Ci się przyda. Poza tym trudno to nazwać sf chyba, już bliższe to jest fantasy, powiedziałabym.

O, "Dawca" Lois Lowry - teoretycznie powieść dla dzieci, ale ja bym chyba tej książki dziecku nie dała. Autorka urodziła się na Hawajach, a treść rozgrywa się w społeczeństwie zdecydowanie utopijnym. Pozornie, oczywiście.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Marzec 30, 2008, 05:45:21 pm
Cytat: "ToudiMU"
No coz ja takze musze poprosic was o pomoc czy znacie moze jakas Utopie lub spoleczenstwo idealne w literaturze S-F i to co najlepsze to to ze musi byc to amerykanski pisarz czyli odpada Lem i Huxley ;(


Powrót z Gwiazd Stanisława Lema. Obraz Ziemi w przyszłości, bardzo bliski utopii.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Marzec 30, 2008, 06:20:53 pm
Cytat: "ToudiMU"
No coz ja takze musze poprosic was o pomoc czy znacie moze jakas Utopie lub spoleczenstwo idealne w literaturze S-F i to co najlepsze to to ze musi byc to amerykanski pisarz czyli odpada Lem i Huxley ;(

WTF, że nie musi być z USA?
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: ToudiMU w Marzec 30, 2008, 08:04:49 pm
Poniewaz mam temat cywilizacja w amerykanskim s-f wiec musi byc a wszystkie znane utopie pisali wszysyc inni tylko nie amerykanie chyba... bo nic nie moge znalesc. Chcialem zestawic antyutopie z utopia ale nie mogac znalesc dopowiedniej utopi bede przedstawial rozne wizje antyutopi tak tez mozna ;]
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: nix1 w Kwiecień 02, 2008, 01:07:42 pm
Czytał moze ktoś książkę Johna Bartha "koniec drogi"? potrzebuję jakieś argumenty, że jest to książka postmodernistyczna...
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: elgonzo w Kwiecień 02, 2008, 08:05:40 pm
Witam :)
przeczytałem cały wątek, ale nie znalazłem niestety nikogo, kto wybrał by równie żmudny temat jak ja: "Specyfika języka w literaturze sf. Omów problem na kilku przykładach literackich."

Literatura podmiotu:
S. Lem "Powrót z gwiazd"
S.Lem "Eden"
A.C.Clarke, S.Baxter "Światło minionych dni"
P.K.Dick "Ubik"
G.Orwell "Rok 1984"

Moja główna koncepcja to przedstawienie lemowskich neologizmów i  naukowego słownictwa z książki clarke'a i baxter'a, co do pozostałych dwóch niestety jeszcze koncepcji nie mam (czyt. wybrałem ten temat by przeczytać trochę klasyki mając czyste sumienie, że pracuję nad maturą :P)

Czy wie ktoś może jaką literaturę przedmiotu można zastosować do tego tematu? Mam namyśli opracowania o książkach sf i ewentualnie dotyczące samej analizy językowej.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Kwiecień 02, 2008, 08:34:55 pm
Jak bym był rok młodszy, to też bym chyba właśnie ten wybrał. ;)

Ja bym dał jedną Lema wymieniając drugą na Diunę F. Herberta- ale to moje zdanie.
Co do opracowań- to nie są książki, które każdy ma na półce: sugeruję zajrzeć do biblioteki w jakimś uniwersytecie. :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: elgonzo w Kwiecień 02, 2008, 08:48:46 pm
Jutro mam taki zamiar ;) Miałem tylko nadzieję, że trafię na jakiegoś weterana sf, który się tym interesuje i względnemu laikowi udzieli paru wskazówek :P

PS. ostatnio miałem przyjemność obejrzeć całą serię Neon Genesis Evangelion.... czemuż akurat fanatyk rei? :)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Kwiecień 02, 2008, 08:52:51 pm
Cytat: "elgonzo"
weterana sf, który się tym interesuje i względnemu laikowi udzieli paru wskazówek :P

Czek my nick. :P

Cytat: "elgonzo"
PS. ostatnio miałem przyjemność obejrzeć całą serię Neon Genesis Evangelion.... czemuż akurat fanatyk rei? :)

http://www.forum.gildia.pl/viewforum.php?f=53
:)
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: elgonzo w Kwiecień 02, 2008, 11:35:50 pm
Heh...posty postami, ale chyba mi nie powiesz, że jesteś specjalistą od analizy języka sf  :D

A co do Evangeliona...hmmm... to ostatni offtop, ale mogłeś już coś krótko napisać w stylu "nie odzywała się w tym anime za dużo, ale przynajmniej nie miała takich problemów emocjonalnych jak reszta bohaterów" etc :P

PS. Naprawdę nikt tu na forum nie studiuje językoznawstwa ze specjalizacją sf?   :roll:
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: 8P204G w Kwiecień 02, 2008, 11:51:58 pm
Cytat: "ToudiMU"
No coz ja takze musze poprosic was o pomoc czy znacie moze jakas Utopie lub spoleczenstwo idealne w literaturze S-F i to co najlepsze to to ze musi byc to amerykanski pisarz czyli odpada Lem i Huxley ;(


Mark Twain, Yankes na dworze króla Artura.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Kwiecień 03, 2008, 12:19:53 pm
Cytat: "elgonzo"
Heh...posty postami, ale chyba mi nie powiesz, że jesteś specjalistą od analizy języka sf  :D

Od czegokolwiek związanego z językiem nie jestem specem.
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: 8P204G w Kwiecień 03, 2008, 08:55:19 pm
Cytat: "elgonzo"
Witam :)
przeczytałem cały wątek, ale nie znalazłem niestety nikogo, kto wybrał by równie żmudny temat jak ja: "Specyfika języka w literaturze sf. Omów problem na kilku przykładach literackich."

Literatura podmiotu:
S. Lem "Powrót z gwiazd"
S.Lem "Eden"
A.C.Clarke, S.Baxter "Światło minionych dni"
P.K.Dick "Ubik"
G.Orwell "Rok 1984"

Moja główna koncepcja to przedstawienie lemowskich neologizmów i  naukowego słownictwa z książki clarke'a i baxter'a, co do pozostałych dwóch niestety jeszcze koncepcji nie mam (czyt. wybrałem ten temat by przeczytać trochę klasyki mając czyste sumienie, że pracuję nad maturą :P)

Czy wie ktoś może jaką literaturę przedmiotu można zastosować do tego tematu? Mam namyśli opracowania o książkach sf i ewentualnie dotyczące samej analizy językowej.


Zacząłbym od rewizji lit.podmiotu: włączyłbym "Bajki robotów" Lema.

Co do lit.przedm. -> proponuję tegoż Lema "Fantastykę i futurologię" t.1,2. W tomie pierwszym jest np. rozdzialik zatytułowany: "Problemy językowe fantastyki".
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: 8P204G w Kwiecień 05, 2008, 09:33:53 pm
Cytat: "Bellatrix"
Witam

Mój problem wygląda następująco :

Wizerunki magów i proroków w literaturze (różne epoki itd) ...szukam książek. zależy mi na jak największej różnorodności w sposobach kreacji.

Pozdrawiam


Nieuchronnie na Dziady zejdziesz,... a może także Josefa Knechta...(etc.)?
To tyle o dramacie i epice: pozostaje liryka.

Bezkrólewie.

I filozofia:
Może być: "Tako rzecze Zaratustra".
Tytuł: Pilnie poszukuje wiersza!
Wiadomość wysłana przez: bozenka w Kwiecień 06, 2008, 11:43:55 am
Tytuł (chyba) "Dzwon Zygmunta" Autora niestety nie pamiętam. Oto zapamiętany fragment:
Król dzwon kazał ulać
i wybudował mu wierze wysoką
a król potęzny. Miał sławę szeroką
Chciałby swobodnie i dzwon mógł pochuklac
wieże naprzeciw ściany tatrów stawił
a żeby echo aż do morza grało
żeby potęgę narodu rozsławił.

Proszę o pomoc!!
Tytuł: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Dead Flowers w Kwiecień 06, 2008, 11:59:34 am
jfgi  (http://books.google.pl/books?id=3xgEAAAAYAAJ&pg=PA451&lpg=PA451&dq=%22%C5%BCeby+pot%C4%99g%C4%99+narodu+rozs%C5%82awi%C5%82.%22&source=web&ots=LNZg7QMM0-&sig=sEEbJLPhLeYZwCmssip1EKBFm4k&hl=pl#PPA449,M1)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Moniqa w Wrzesień 12, 2008, 03:05:43 pm
Witam,
Jestem nowa i pewnie zaraz dostanie mi się za powtarzanie występujących już w tym temacie treści, ale zaryzykuję ;) I mimo wszystko prosiłabym o pomoc :)

Na temat maturalny wybrałam: "Odwieczna walka dobra ze złem we współczesnej literaturze fantastycznej".
Na wstępie narzucają mi się dwa problemy - jaką literaturę uznajemy za fantastyczną i za współczesną. Według mojego polonisty literatura fantastyczna to zarówno fantasy, science-fiction jak i horror (jak wy się na to zapatrujecie?), a lit współczesna to XX wiek. Nie jestem do końca pewna, więc proszę również Was o radę.
Druga kwestia - jakie dzieła możecie mi doradzić? Zależałoby mi na czymś z literatury przedmiotu, bo nic nie mogę znaleźć... W chwili obecnej jestem jedynie w posiadaniu "Geralt czarownice i wampir Recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego" Katarzyny Kaczor.

Co do moich propozycji do bibliografi... Myślę o:
- Sapkowski (myślę ze skupię się na opowiadaniach, zeby nie "zwalać" sobie na głowę wsyzstkich tomów)
- Tolkien z "Władcą..."
- Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
- Lem
- Wells
Może C.S. Lewis? Czy do książek maturalnych można dodać coś autorów mniej "uważanych"? Zastanawiam się nad czymś Koontza, np. "Opiekunowie"...
Co moglibyście mi polecić. Zależy mi na wyraźnie zaznaczonym motywie tej walki dobra ze złem, nie w stylu "zły pan goni dobrą panią"...

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
mam nadzieję ze mnie nie zjecie ;)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Wrzesień 12, 2008, 04:33:21 pm
Na wstępie narzucają mi się dwa problemy - jaką literaturę uznajemy za fantastyczną i za współczesną. Według mojego polonisty literatura fantastyczna to zarówno fantasy, science-fiction jak i horror (jak wy się na to zapatrujecie?), a lit współczesna to XX wiek.
Zgadzam się z Twoim polonistą. :)

Co do moich propozycji do bibliografi... Myślę o:
- Sapkowski (myślę ze skupię się na opowiadaniach, zeby nie "zwalać" sobie na głowę wsyzstkich tomów)
- Tolkien z "Władcą..."
- Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
- Lem
- Wells
Popieram Władzia- w takim temacie to obowiązkowa książka, ale co do Lema i Wellsa nie jestem pewien: Lovecrafta bym dał radę podciągnąć pod "dobro vs. zło", ale z Lemem bym miał problem.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Wrzesień 12, 2008, 05:36:36 pm
Zazwyczaj cała ta prezentacja to szopka, ale z Lemem w takim temacie bym nei ryzykował. Po za tym które to dzieła, opowiadania Lema chciała byś użyć. Zazwyczaj u Lema nie ma żadnej walki dobra z złem. Są dylematy moralne, filozofia i debaty; i nie spotkasz tam tak jednoznacznych terminów jak dobro i zło. Czasami możesz napotkać przeszkodę w próbie postawienia znaku równości.

U Wellsa natomiast jest już zupełnie inaczej.

Ijon a jak ty chcesz pana Lovecrafta podpiąć pod dobro vs zło. To jest weird tales. Tam niema takich problemów ani terminów :)

Lewisa nie lubię ale byłby tu idealny ze swoim bajkowym światem.

Sięgnąłbym do Gwiezdnych Wojen albo Forgottena. Wiem jest to w większości literatura niskich lotów wręcz telenowela ale tam jest tylko walka dobra ze złem.

Jak na coś wpadnę i sie przewrócę to dam znać. ;-)

Edit: Wracając do Gwiezdnych Wojen chciałbym zauważyć że w Sadze nie ma ani łatwych wyborów ani jednoznacznych decyzji.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Moniqa w Wrzesień 13, 2008, 10:07:28 pm
Dziękuję Wam serdecznie za wskazówki :)
Co do Lema - to była moja rozpaczliwa próba dołożenia poważanego przez mojego poloniste autora (według zasady: "nie czytałam wszystkiego - moze jak poczytam to się znajdzie"). Czyli Lema sobie odpuścić?
Lovecraft? Ja go jakoś tu nie widzę chyba... Ale nie jestem specjalistką w kwestii tego autora akurat... Jakie utwory np?
Gwiezdne Wojny w prezentacji? Nie wygonią mnie za taki wybór? ;) Chociaż jakby zacząć analizować... To może HP też? ;)
Lewis niestety mi tu pasuje. CHoć też za nim nie przepadam, to trzeba przyznać ze pasuje idealnie...  :roll:

Ijon - dzięki za rozwianie wątpliwości :)
Inkq - dzięki za pomoc; ale jak na coś wpadniesz to postaraj się nie zrobić sobie krzywdy - chciałabym jeszcze skorzystać z Twojego pomysłu ;)

A co powiecie co do tego:
Czy do książek maturalnych można dodać coś autorów mniej "uważanych"? Zastanawiam się nad czymś Koontza, np. "Opiekunowie"...

Znacie może jakieś opracowania/coś co by można wsadzić do literatury przedmiotu?

pozdrawiam i jeszcze raz dzięki :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Wrzesień 13, 2008, 10:45:22 pm
Nie ma sprawy- matfiz zawsze chętnie pomaga. ;)

A co powiecie co do tego:
Znacie może jakieś opracowania/coś co by można wsadzić do literatury przedmiotu?
Tego to chyba nawet poloniści nie czytają. Znaczy wg mnie tylko przed maturami te co im uczniowie wypiszą, to przeczytają... może...
Ja jakieś wypisałem z musu- ale nie czytałem. Wynik: 11/20, bo ważniejsze jest to co ktoś napisał, że Lem miał na myśli- niż to co ja zauważyłem w tym co Lem napisał- wkurzyłem się.
Jednak jak chcesz dobry wynik, to trza zajrzeć do tego chłamu...

Ijon a jak ty chcesz pana Lovecrafta podpiąć pod dobro vs zło.
Nie chcę. Ale jakbym musiał, to bym pobredził chwilę, że ci biedni bohaterowie przed śmiercą/obłędem nie chcieli dać się zniszczyć "kosmicznemu złu". :P
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: b_sk w Wrzesień 13, 2008, 11:20:26 pm
Głównym problem przy takim temacie jest to, że kiedy mamy do czynienia z wyraźną walką dobra ze złem to w 99 przypadkach na 100 mamy też do czynienia z fatasy/SF, które na dobrą sprawę nic sobą nie reprezentuje, a w wielu przypadkach śmierdzi grafomaństwem.

Od siebie mogę zaproponować
A. i B. Strugaccy "Trudno być Bogiem" i "Przenicowany Świat" gdzie masz zło jako zacofanie społeczeństwa i dobro, które jest dążeniem do postępu i ogólnie pojętej szczęśliwości. Granica jest dość wyraźna,a jednocześnie nie jest to drużyna elfów walcząca z władcą ludzi-krabów.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Wrzesień 14, 2008, 10:51:03 am
Nie ma sprawy- matfiz zawsze chętnie pomaga. ;)

Oł jes. Niema to jak fizyk i matematyk przygotowujący prezentacje na język polski  :p

b_sk ma racje co do Strugackich. Są to głębokie pozycje. Po za tym naprawdę warto znać te książki.


Co do Gwiezdnych Wojen to nie mogą cię wyrzucić. Walka dobra ze złem. Ratowanie galaktyki i ratowanie samego siebie. Walka syna z ojcem zakończona wygraną i odkupieniem. Heroiczne czyny. To wszystko tu jest w starej trylogii. W nowej jest to strasznie cukierkowo i nie polecam. ale epizody od 4 do 6 to idealne pozycje. Mało kto wie że to najpierw był film a dopiero później książki. Tym bardziej że w starej trylogii jest sam konkret który aż czeka na wykorzystanie.

HP odpada. Tu jest wszystko pokręcone, i kiepskie. Nie lubię, nie nadaje się nie polecam. To nie jest fantastyka tylko bajeczka.  ;-)

Lema sobie odpuścić. Ten autor nie uznaje czegoś takiego jak dobro i zło. A właściwie czasami stara się pokazać że to tak naprawdę ma takie same skutki. Ogólne zmusza do refleksji nad tymi problemami ale nie daje odpowiedzi, i jeżeli ktoś naprawdę zna jego twórczość to może być nie wesoło.



Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Wrzesień 14, 2008, 12:17:35 pm
Oł jes. Niema to jak fizyk i matematyk przygotowujący prezentacje na język polski  :p
Jakby nie było logika ftw. ;)

HP odpada. Tu jest wszystko pokręcone, i kiepskie. Nie lubię, nie nadaje się nie polecam. To nie jest fantastyka tylko bajeczka.  ;-)
Lovecraftowa bajeczka to też fantastyka! A, że sam bym tego nie wybrał do takiego tematu...

Star Wars by się nadawało, ale bardziej to się z filmem kojarzy... (Wiem, że książki są- czytałem.)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Inquisitor_Matematicus w Wrzesień 14, 2008, 01:10:00 pm
Jakby nie było logika ftw. ;)
Lovecraftowa bajeczka to też fantastyka! A, że sam bym tego nie wybrał do takiego tematu...

Star Wars by się nadawało, ale bardziej to się z filmem kojarzy... (Wiem, że książki są- czytałem.)

Ale książki na temat filmów są. Prawda?  :p
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Wrzesień 14, 2008, 02:50:16 pm
Na temat maturalny wybrałam: "Odwieczna walka dobra ze złem we współczesnej literaturze fantastycznej".

Co do moich propozycji do bibliografi... Myślę o:
- Sapkowski (myślę ze skupię się na opowiadaniach, zeby nie "zwalać" sobie na głowę wsyzstkich tomów)
- Tolkien z "Władcą..."
- Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
- Lem
- Wells
Może C.S. Lewis? Czy do książek maturalnych można dodać coś autorów mniej "uważanych"? Zastanawiam się nad czymś Koontza, np. "Opiekunowie"...
Co moglibyście mi polecić. Zależy mi na wyraźnie zaznaczonym motywie tej walki dobra ze złem, nie w stylu "zły pan goni dobrą panią"...

Najłatwiej to wrzucić jakąś książkę R.A. Slavatore'a o przygodach Drizzta, drowa-paladyna, ale to pozycje niskich lotów. Dilvish Przeklęty Zelaznego, Pratchett gdzie najlepiej pasowałby cykl o straży (np. Straż ! Straż!; Zbrojni) gdzie dzielni przedstawiciele różnych ras (golemy, ludzie, wilkołak, gnom etc) stoją na straży porządku w mieście.
Czarna Kompania Cooka, Malazańska Księga Poległych Erkisona ale tutaj jest raczej walka zła ze złem.
Harry Potter, w końcu walka ze złem :P
Można dodać każdego autora, byle tylko jego książka pasowała do tematu.

Jeżeli zależy Ci na motywie walki dobra ze złem to Mistrz i M. nie pasuje, ja go wykorzystałem w pracy Różne oblicza zła (czy jakoś tak) w części Zło narzędziem czynienia dobra
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: katincia w Wrzesień 21, 2008, 11:03:16 pm
No  więc... Jak łatwo zauważyć też jestem nowa... I również zaryzykuję pytanie:P Wpierw jednak chciałabym coś dodać jeśli chodzi o pytanie poprzedniczki:P

     Wiem ze trudno jest znaleźć literaturę przedmiotu, ale do takiego tematu najlepiej chyba będzie przejrzec starsze wydania "Fantastyki", tam powinno być sporo artykułów dotyczących walki dobra ze złem, czy tematów pokrewnych. Sama będę niedługo przeglądała właśnie "Fantastykę" więc jak na coś trafię to napiszę.
     Możesz też wrzucić jakaś krótką definicję, tego czym jest dobro a czym zło, z jakiegoś słownika, to też będziesz mogła go wpisać do l. przedmiotu;]
     Jeśli chcesz wykorzystać Władcę pierścieni w literaturze przedmiotu mógłby się znaleźć np. "Tolkien.Przewodnik encyklopedyczny" J. E. A. Tyler'a. Są w nim zawarte prawie wszystkie pojęcia, imiona, miejsca, z opisami czym były itp. Jeśli chciałabyś skorzystać, a nie masz do niego dostępu, możesz mi podać pojęcia (Imiona, przedmioty, miejsca itd) jakie by cię interesowały, sprawdzę czy są i mogę zeskanować;] (wtedy zamiast całego przewodnika podałabyś tylko strony, z których korzystałaś:P)

     Popieram też opcje wyboru Pratcheta, byłaby to chyba miła odmiana od książek pełnych "wielkości" jak Władca, czy Gwiezdne Wojny;]
     Osobiście nic nie mam też do Harrego, w sumie nawet lubię, lekko się czyta (trochę może odmóżdża), ale na prezentacje maturalną nie polecam, polonistki z reguły nie lubią fantastyki, a za Harrego.. No mozę nie obedrą cię ze skóry, ale już 5 pkt w plecy byłoby możliwe:P
     A może jakieś opowiadania? Np. Maja Lidia Kossakowska;] Napisała całkiem sporo opowiadań o walce dobra ze złem, jest też kilka jej książek, najlepsza czyli siewca, jako główny motyw ma właśnie walkę dobra ze złem;]

     No a teraz moje pytanie;> Jestem już wprawdzie po maturze (miałam temat o lustrach), teraz jednak maturę ma mój chłopak, a temat ma on w stylu "diabły, demony i inne personifikacje zła w literaturze". I tak, wiem, że podobne tematu już były, ale nie udało mi się znaleźć nic interesującego. Największy problem to literatura przedmiotu, wiec jeśli macie jakieś propozycje to proszę o pomoc. Chętnie też zobaczę co dali byście do podmiotu:P Na razie wybieramy z:
-Maja Lidia Kossakowska (Siewca albo coś innego, zobaczymy)
-Jądro Ciemności (pasowałoby do tezy że to ludzie są ŹLIIIII, ale tak to się raczej nie uśmiecha do mnie)
-Boska Komedia Danego (może....)
-Mistrz i Małgorzata (raczej nie, chociaż pasuje do tematu)
-Pani Twardowska
-Biblia (plus jakieś mity)
-Czarnoksiężnik z Archipelagu (znów pasuje do motywu ze zło jest w nas samych a to powinno się spodobac polonistkom)
- i przydały by się jakieś wasze propozycje, ja jeszcze myślę ale nic sensownego mi na myśl nie przychodzi, najlepsze byłyby jakieś opowiadania, można by było więcej w tej prezentacji zmieścić, wolałabym też żeby to była jednak fantastyka czy fantasy, niż jakaś poważna literatura, choć ta też pewnie przyda się;]

P.S. Wybaczcie proszę, że się tak rozpisałam:P
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Wrzesień 22, 2008, 10:59:52 am
"diabły, demony i inne personifikacje zła w literaturze"

Władca Much Goldinga, zło jako zatracenie człowieczeństwa.
Demony Dobrego Dextera. Morderca zabijający morderców wymykających się prawu i sprawiedliwości.
Dżuma Camusa, wiki.pl: Dżuma jako zło tkwiące w człowieku. Jest to zaraza, negatywny pierwiastek, który tkwi w każdej jednostce ludzkiej i z którym trzeba się zmagać.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Moniqa w Listopad 06, 2008, 03:19:44 pm
Bardzo Wam dziękuję za pomoc!

katincia - byłabym wdzięczna gdybyś dała znać gdzie w Fantastyce jest coś o tym temacie. Ja regularnie nie kupuje, zaledwie kilka numerów mam. Muszę gdzieś poszukać starszych roczników ale może być cieżko. Dlatego będę b. wdzięczna.
I bardzo dziękuję za te pozycje do literatury przedmiotu. Bo niestety coś na listę trzeba wpisać, nawet jeśli się nie przeczyta...
Jakoś nie mogę się zebrać w sobie i zacząć o tej prezentacji myśleć. Ale jakby co, to będę bardzo wdzięczna za te skany. Dzięki raz jeszcze!
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: frak w Listopad 06, 2008, 03:56:17 pm
"Metamorfoza bohatera i jej sens w literaturze. Prześledź zjawisko na przykładach z wybranych utworów, analizując szczegółowo genezę i charakter przemiany postaci."

Z powodu innych ważniejszych przedmiotów poszedłem po najmniejszej linii oporu i wybrałem schematyczny temat, może więc chociaż lektury wybiorę jakieś ciekawe. Jakie znacie książki pasujące do tego tematu ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: katincia w Listopad 20, 2008, 09:17:37 pm
Moniqa, na razie nie mam czasu ale jak znajdę chwile to jeszcze przejrze te moje nry;]frak, a w jakim kierunku chcesz pójść?:P powiedz chociaż jak tą swoją prezentacje widzisz, bo do tego tematu pasuje dosć sporo utworów...;>
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Listopad 24, 2008, 04:07:16 pm
Witajcie.
I ja poproszę o delikatną pomoc, jeśli chodzi o maturę ustną z języka polskiego.
Ale, oryginalnie, nie podam tematu swojej pracy. To nie będzie potrzebne.
Ponieważ chciałbym się tylko zapytać, czy ktoś z was nie zna jakichś godnych polecenia książek traktujących o fantasy. Nie chodzi mi o beletrystykę. Raczej o biografie (a także np. wywiady), różne opracowania, etc. Słowem: Literatura przedmiotu. Literaturę podmiotu już mam, a nawet będę musiał ją okroić :D. Ale z literaturą przedmiotu mam problem, bo na razie tylko "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini" Sapkowskiego mi przychodzi do głowy. Słyszałem też o jakiejś nie-fabularnej książce Tolkiena, ale nie pamiętam tytułu. Może ktoś mógłby mi przypomnieć.
I jeszcze jedno: Dobrze by było, żeby były to książki łatwo dostępne.

Pytam się, ponieważ wolałbym nie przekopywać się przez tony wypocin domorosłych krytyków i wymyślone przez autorów wywiady (a na takie już trafiłem :doubt:). Chciałbym korzystać z naprawdę wartościowych, mądrze napisanych książek.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: ComboKing w Grudzień 07, 2008, 06:30:42 pm
Witam wszystkich :)

W mojej szkole (nie wiem czy jest taka możliwość w innych) jest taka opcja, że uczeń sam może zgłosić nauczycielowi temat pracy maturalnej. Temat musi być jednak w miarę ciekawy no i musi dotyczyć literatury itp.

Ja od około 1,5 roku czytam fantastykę, właściwie to nie, od 6-7 lat, jeśli licząc Harrego Pottera ;p od tego się zaczęło, potem gdy przeczytałem , kumpel namówił mnie na Wiedzmina Sapkowskiego no i poszłooo :)
Przez te półtora roku przeczytałem około 30-40 pozycji, interesuje mnie głównie polska fantastyka, z zagranicznych dzieł zaliczyłem Władcę Pierścieni i 5 ksiązek Pratchett`a ze Świata Dysku. Polskich dzieł mam o wiele więcej, oprócz całego Wiedzmina Sapkowskiego głównie pozycje Pilipiuka, kilka Ziemiańskiego, pojedyncze Grzędowicza i Kossakowskiej.
Postanowiłem sobie, ze nie będę pisał o czymś co mnie w ogóle nie interesuje, typu Pan Tadeusz, Potopy, Nad Niemny itd,ale napiszę o czymś co naprawdę lubię, co mnie interesuje i co bardzo cenię - fantastykę, polską fantastykę.

Na razie udało mi się stworzyć temat następujący:

"Sylwetka bohatera literackiego w wybranych utworach polskiej fantastyki" - co o tym myślicie? :)

Prosiłbym o ew jakieś inne propozycje, czas do namysłu jeszcze mam, a przygotowujac się do maturki czytałbym fantastykę, fajny mix przyjemne z pożytecznym. :)

A ewentualnie jeśli wybrałbym ten temat, który napisałem powyżej, to jakie utwory do omówienia byście wybrali? W takiej pracy brać na ruszt jakie elementy charakterystyki bohatera? Ogólnie to jak pisarze opisują postacie, czyli zachowanie, sposób mówienia? Uwzględniać nie wiem wygląd zewnętrzny, jak odpowiednio do tego podejść?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Grudzień 07, 2008, 11:13:49 pm
Twój temat jest dosyć ogólny, więc lepiej skup się na jakichś "popularnych" dziełach (jak np. książki Sapkowskiego). Grzebanie się w niszowych pozycjach, o których jakieś przydatne informacje trudno znaleźć, nie ma sensu. Myślę, że niepotrzebnie w temacie znalazło się słowo "polskiej" :). To trochę ograniczyło Ci wybór.

A jeśli chodzi o cechy, to ja bym się skupił na tych wewnętrznych. Najwyżej napisałbym coś o cechach wyglądu charakterystycznych dla bohaterów fantastycznych: skrzydła, rogi, oczy do okoła głowy, czy co tam jeszcze. Ale to Twoja praca, zrób jak chcesz.

A teraz powrócę do swojego pytania:

Jeszcze nikt nie odpisał. To może dodam, że temat mojej pracy to "Sposób kreacji świata przedstawionego w literaturze fantasy". Zaznaczam, że chodzi tylko o literaturę przedmiotu.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: ComboKing w Grudzień 08, 2008, 02:24:55 pm
Cytuj
Twój temat jest dosyć ogólny, więc lepiej skup się na jakichś "popularnych" dziełach (jak np. książki Sapkowskiego). Grzebanie się w niszowych pozycjach, o których jakieś przydatne informacje trudno znaleźć, nie ma sensu. Myślę, że niepotrzebnie w temacie znalazło się słowo "polskiej" Smile. To trochę ograniczyło Ci wybór.

Właśnie mi wydaje się, ze dobrze ze zawęziłem troche i tak rozległy temat. Dodatkowo tak sobie myślę, ze zamienię jeszcze słowo fantastyka na fantasy, czyli

Sylwetka bohatera literackiego w wybranych utworach polskiego fantasy


Fantastyka to również rozległa dziedzina, wypadałoby wziąć na ruszt po jednym bohaterze z sf, fantasy i horroru. Horrorów nie lubię, z sf nie czytałem zbyt wiele, dlatego fantasy będize lepsze IMO..
Na innym forum polecili mi lektury:

"1) bohaterowie a la wiedźmin (pisze "a la", bo wiedźmin jest uważany za pierwszą tego typu postać w polskiej fantasy): twardzi, samotni faceci, biegli w rozmaitych sztukach walki i generalnie walczący ze złem, choć często zaplątani w skomplikowane sytuacje życiowo-polityczne.
2) bohater dorastający - tu dobrym przykładem jest cykl Ewy Białołęckiej o magach. Zdaje się, że młodociany bohater wystepuje też w "Rudej sforze" Kossakowskiej, ale tego nie czytałam. Ciri z "Sagi o wiedźminie" też pasuje.
3) bohater płci żeńskiej czyli bohaterka - "wiedźma.com.pl" Białołęckiej (dzieje się współcześnie, ale jest magia, więc fantasy jak najbardziej). Babunia Jagódka z opowiadań Anny Brzezińskiej - bohaterka niestandardowa. Chwilowo nic innego mi nie przychodzi do głowy (Achaja jest płci żeńskiej, ale tego utworu nie polecam...). Może innym użyszkodnikom coś się przypomni."

Więc na razie wybieram Wiedzmina, cykl Białołęckiej,wiedzma.com.pl i Achaję pewnie wezmę również, bo książka bardzo mi się spodobała :) Macie jeszcze jakieś inne propozycje?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Hollow w Grudzień 09, 2008, 10:29:55 am
Może "Siewcę Wiatrów" lub któryś z jej zbiorów opowiadań o aniołach Maji Lidii Kossakowskiej jako przykład Angel Fantasy w polskiej literaturze.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: November w Grudzień 18, 2008, 07:18:08 pm
Muszę napisać pracę na temat roli magii w średniowieczu. Nie za bardzo radzę sobie z doborem literatury, więc byłabym bardzo wdzięczna za pomoc, jakieś propozycje na ten temat... :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Hollow w Grudzień 19, 2008, 08:11:20 am
Najlepiej zacząć od Legend o królu Arturze, a także Tristanie i Izoldzie. Jako literaturę dodatkową możesz wziąć epos Pieśń Nibelungów
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Dragana w Styczeń 15, 2009, 05:47:07 pm
Witam,
Jestem nowa i pewnie zaraz dostanie mi się za powtarzanie występujących już w tym temacie treści, ale zaryzykuję ;) I mimo wszystko prosiłabym o pomoc :)

Na temat maturalny wybrałam: "Odwieczna walka dobra ze złem we współczesnej literaturze fantastycznej".
Na wstępie narzucają mi się dwa problemy - jaką literaturę uznajemy za fantastyczną i za współczesną. Według mojego polonisty literatura fantastyczna to zarówno fantasy, science-fiction jak i horror (jak wy się na to zapatrujecie?), a lit współczesna to XX wiek. Nie jestem do końca pewna, więc proszę również Was o radę.
Druga kwestia - jakie dzieła możecie mi doradzić? Zależałoby mi na czymś z literatury przedmiotu, bo nic nie mogę znaleźć... W chwili obecnej jestem jedynie w posiadaniu "Geralt czarownice i wampir Recykling kulturowy Andrzeja Sapkowskiego" Katarzyny Kaczor.

Co do moich propozycji do bibliografi... Myślę o:
- Sapkowski (myślę ze skupię się na opowiadaniach, zeby nie "zwalać" sobie na głowę wsyzstkich tomów)
- Tolkien z "Władcą..."
- Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"
- Lem
- Wells
Może C.S. Lewis? Czy do książek maturalnych można dodać coś autorów mniej "uważanych"? Zastanawiam się nad czymś Koontza, np. "Opiekunowie"...
Co moglibyście mi polecić. Zależy mi na wyraźnie zaznaczonym motywie tej walki dobra ze złem, nie w stylu "zły pan goni dobrą panią"...

pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc :)
mam nadzieję ze mnie nie zjecie ;)
Ja bym tu sięgnęła po wątki wampiryczne, pełno tam dylematów co jest dobre, a co złe. "Wywiad z wampirem" chociażby.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Kuzifan89 w Styczeń 28, 2009, 01:36:08 pm
Witam, wybrałem taki temat na maturę ustą z j. polskiego "Poeci o sobie i swoich artystycznych dokonaniach. Omów temat, odwołując sie do wybranych utworów A.Mickiewicza, J.Słowackiego, i Z.Herberta. "

Na temat J.Słowackiego wybrałem wstępnie utworzy:
"Testament Mój"
"Grób Agamemnona”
"Hymn”
"Smutno mi Boże"
Czy to dobry wybór?
A teraz prosze o nakierunkowanie mnie na utworzy Z.Herberta i A.Mickiewicza zgodne z tematem maturalnym.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Styczeń 28, 2009, 04:29:55 pm
Może sprawdź tu: http://www.dobrze.pisz.pl/ ? Trochę poszukałem, to trafiłem na tę stronę.
Z Herberta nie wiem, co można wybrać- ciężko.
Z Mickiewicza może te:
-Pytasz za co Bóg trochą sławy mnie ozdobił? (http://www.dobrze.pisz.pl/mickiewicz/pytasz-za-co-bog-trocha-slawy-mnie-ozdobil.html)
-Oda do młodości (http://www.dobrze.pisz.pl/mickiewicz/oda-do-mlodosci.html)
-Gdy tu mój trup (http://www.dobrze.pisz.pl/mickiewicz/gdy-tu-moj-trup.html)
Chyba najbardziej "o sobie" te są.

Tylko szkoda, że Wy wszyscy zabieracie się za myślenie "co ja o tym wiem?" PO wybraniu tematu- taka moja uwaga.
A no i można by poszperać samemu, nie? :P
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Kuzifan89 w Styczeń 28, 2009, 04:50:56 pm
Ja ten temat zaproponowałem sam i byłem zapoznany z wtórczością J.Słowackiego która mi się bardzo poboba tylko temat co zaproponowałem został zmodyfikowany, dodany został Z.Herbert którego utworów przwie nie znam.Wielkie dzięki za pomoc.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Styczeń 28, 2009, 08:39:27 pm
To zwracam honor- jeśli tak Ci temat zmienili, to b. wrednie.
Z Herberta może coś z Panem Cogito?
Czas przeznaczony na czytanie wierszy Herberta stracony nie jest. :) Więc poczytaj i coś wybierz.

I pamiętaj, że 30% masz za trzaśnięcie drzwiami- serio, ustnej z polaka nie da się nie zdać. (Chcąc zdać, ofc.)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ryceros w Styczeń 28, 2009, 08:47:23 pm
Niby prawda, ale mój kolega miał po prostu świetną prezentację przygotowaną i dostał 9 pkt. :doubt:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Styczeń 28, 2009, 10:12:46 pm
A moją komisję bardzo interesowało co ktoś napisał o omawianej książce, a nie obchodziło co ja o tym myślę.
Trochę mnie zdenerwowało to po trzech latach w LO, gdzie wkręcają, że można mnieć swoje interpretacje.
Bo niby można, ale lepiej, żeby się zgadzało z tym co ktoś chce usłyszeć. :/
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: knopersik14 w Marzec 04, 2009, 03:20:20 pm
Witam jestem nowy na forum i mam pytanie :) Wybrałem temat:Kreacje bohaterów fantastycznych w literaturze. Przeanalizuj ich funkcje w wybranych utworach. A do tego Siewce wiatru, Sługa Boży i Miecz przeznaczenia. Co sądzicie o tym wyborze? Interesuje mnie czy macie jakieś pomysły co dokładnie można ująć za funkcje bohaterów? Czy zaliczyć można "pracę" jaką trudni się Geralt z Mordimerem, Daimon jako niszczyciel światów?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Niuniek w Marzec 04, 2009, 03:35:41 pm
Kreacje bohaterów fantastycznych w literaturze.

Ale w tym temacie nie chodzi o bohaterów powieści fantastycznych, tylko o fantastyczne postacie. Takie jak fantastyczna czwórka.  :D

A tak serio, to z całą pewnością wskazałbym Mistrza i Małgorzatę z całą fantastyczną diabelską trupą teatralno-niszczącą. Na moje to bardziej spodoba się komisji.

I nie zapominaj, że "funkcja postaci" w utworze nie oznacza "pracy czy zajęcia" postaci, tylko to co sobą reprezentuje.

Ale ja studiuję matmę, więc proszę mnie nie brać jako wyrocznię.  :lol:
Tytuł: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: AngelOfDarkness w Marzec 22, 2009, 12:41:55 pm
Witam;)
(jestem nowym użytkownikiem i nie jestem pewny czy temat moze byc zawarty w tym miejscu dlatego prosze o wyrozumiałosc :-?)
Temat mojej pracy maturalnej to walka pomiedzy dobrem i złem w literaturze fantas.;)
Wybrałem ksiazki:
-J.R.Tolkiena(Wyprawa,Dwie Wieze,Powrot KrolA)
-A.Sapkowskiego(Miecz Przeznaczenia,Krew Elfów)
-Andre Norton(Swiat Czarownic,Swiat Czarownic w pułapce)

Pierwsze pytanie;Czy te ksiazki sa odpowiednie do tematu?;P a drugim problemem a zarazem pytaniem jest literatura przedmiotu.. :doubt:
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: Niuniek w Marzec 22, 2009, 02:59:53 pm
Heh. Nie znam się na tym, ale przynajmniej miałem odwagę zapytać nauczycielkę z liceum czego komisja spodziewa się po moim temacie (nauczycielka była w innej komisji, więc coś mogła o tym powiedzieć) i nie musiałem pytać po różnych forach.  :roll:

W sumie podpowiem tyle, że komisja dobrze patrzy na ucznia, który jednak w swoim temacie dopatrzy się programowej lektury. Może akurat fantastyki dużo wśród lektur nie ma, ale może jeszcze coś wymyślisz. (Fausta jakiegoś, czy cuś)
W dodatku lektury mają plusa, bo łatwiej jest znaleźć jakąś literaturę o nich mówiącą. ;-)

Ale To tylko takie pitolenie z mojej strony, bo nie siedzę w literaturze, a maturę zdawałem rok temu.
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: J.K. Gordon III w Marzec 22, 2009, 03:37:22 pm
U sapkowskiego nie ma walki dobra ze złem
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: Radan w Marzec 22, 2009, 03:40:12 pm
Tu nie chodzi o to, czy książki są odpowiednie do tematu, tylko o to, czy przekonasz komisję, że są odpowiednie do tematu.
I tak istnieje duże prawdopodobieństwo, ze nikt z komisji, która Cie będzie sądziła... eee... egzaminowała nie widział na oczy tych książek (no, może poza Tolkienem), wiec wszystko w Twoich rękach.
I chyba na tym polega piękno tematów związanych z fantastyką: mówimy egzaminatorom o książkach, których nie czytali. Ale lepiej mówić prawdę, bo jeśli okaże się, że jednak czytali, to może być źle.


Niuniek: Nie do wszystkich tematów da się lektury wcisnąć. Można na siłę kombinować, ale po co robić wiochę? Już i tak całokształt zasad rządzących maturą z polskiego jest tak niewymownie beznadziejny, że maturzyści nie powinni się do tego "dokładać".

Pisanie pod klucz, kupowanie prezentacji, kombinowanie przy tematach podanych przez uczniów... :roll:
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: AngelOfDarkness w Marzec 22, 2009, 05:50:04 pm
Do NIuniek:bede rozmawial z moja polonistka;)Pytam na forum bo jest to temat dosyc popularny i chce zasiegnac rowniez zdania innych osób,ktore dłużej w tym "siedzą"

Znacie jakies tytuły ksiazek,w których jest jasno nacechowana walka pomiedzy dobrem a złem??(pomijam Władce Pierscieni)
Moze analizował ktos podobny temat i ma pomysł na literature podmiotu?bo jak narazie nie mam pojecia co tam 'wpasowac'..
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: Radan w Marzec 23, 2009, 10:19:05 am
"Opowieści z Narnii"
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: AngelOfDarkness w Marzec 23, 2009, 02:03:27 pm
ok,dzieki;) widze ze tu jedyna osoba ktora odpisuje..;]
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: Piroko w Marzec 26, 2009, 07:22:34 pm
Hmmm... mam trochę podobny temat, a masz może plan ramowy ułożony? Wtedy będzie trochę łatwiej pomóc ;-)
W swojej prezentacji poroponuję też zaznaczyć, że granice między dobrem a złem nie są zawsze tak wyraźne.
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: AngelOfDarkness w Marzec 28, 2009, 07:09:55 pm
mam jedynie zarys;)ale czas mnie nagli wiec bede musial cos uklecić;p a co do granic zgadzam sie w zupełnosci:)
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: Ryceros w Marzec 28, 2009, 10:31:36 pm
No i warto też wspomnieć o walce wewnętrzenej, a nie tylko wielkim wygrzewie armi dobra z armią zła. O wewnętrznej przemianie w człowieku, o wyborze przed którym dane jest mu stawać.
Tytuł: Odp: Dobro vs Zło w lit.fantastycznej;)-matura
Wiadomość wysłana przez: AngelOfDarkness w Marzec 29, 2009, 01:01:07 pm
też o tym myślałem:D np Frodo podczas niszczenia pierscienia stanał przed wyborem..;)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Ano w Marzec 31, 2009, 11:33:18 pm
No wiec tak, jako, ze jestem nieodpowiedzialny i leniwy biore sie za robienie prezentacji dopiero dzisiaj. W ciagu kilku najblizszych dni musze oddac bibliografie, wiec nie musicie mi przypominac o tym, jak pozno sie za to wzialem. Sam jestem na siebie zly, ale przysiegam nie zdawalem sobie sprawy, ze trzeba ja zdac tak szybko (ta bibliografie:P). Wybralem temat "Symbolika i znaczenie miecza w literaturze i sztuce". W zwiazku z tym mam do Was prosbe o pomoc w wyborze ksiazek. Nasuwa mi sie na mysl "Krol Artur", "Piesn o Rolandzie", moze cos typu "Krzyzacy". Prosze o Wasze propozycje... Oprocz tego mam jeszcze jedno pytanie. Wiem, ze oprocz literatury podmiotu w bibliografii musze zawrzec jeszcze literature przedmiotu. Jesli juz wybiore ksiazki do prezentacji do skad wytrzasnac opracowania tych tekstow? Mam chodzic po bibliotekach z tekstem "ma pan/pani opracowanie ksiazki np. "Krzyzacy"? Czy moze szukac cos konkretnego w internecie i dopiero pozniej wybrac sie na lowy do bibliotek i ksiegarn? Moze znacie jakies inne sposoby? Z gory dzieki za kazda pomoc. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: varthes w Kwiecień 01, 2009, 06:49:55 pm
Witam! Prosiłbym o rychłą odpowiedź.
temat prezentacji maturalnej wjak w tytule. Ale nie jestem pewien co do bibliografii przedmiotu. Czy to wystarczy czy cos jeszce radzicie?

BIBLIOGRAFIA PODMIOTU

1.Lem Stanisława: Cyberiada. Wydawnictwo literackie. Kraków 1967, s. 117-228
2.Sapkowski Andrzej: Narrenturm. Supernova. Warszawa 2006. ISBN 83-7054-153-4. s. 67-78 164-262
3.Sapkowski Andrzej: Miecz przeznaczenia. Supernova. Warszawa 2001. ISBN 83-7054-037-6
4.Tolkien John Ronald Reuel: Hobbit. Iskry. Warszawa 1997, ISBN 83-207-1474-5
5.Tolkien John Ronald Reuel: Powrót Króla. ZYSK I S-KA. Poznań 2001. ISBN 83- 7298-114-0. s. 151-168


BIBLIOGRAFIA PRZEDMIOTU

1.Głowiński Michał, Kostkiewiczowa Teresa, Okopień-Sławińska Aleksandra, Sławiński Janusz: Słownik terminów literackich. Zakład narodowy im. Ossolińskich. Wyd. 3. Wrocław 2002. ISBN 83-04-04615-6. Hasło: fantasy
2.Rosiak Łukasz: J.R.R. Tolkien oraz Andrzej Sapkowski– różnice i podobieństwa, część IV [online]. [dostęp: 1 kwietnia 2009.]. Dostępny w internecie: http://pl.shvoong.com/books/science-fic ... apkowski-różnice/
3.Rosiak Łukasz: J.R.R. Tolkien oraz Andrzej Sapkowski– różnice i podobieństwa, część V [online]. [dostęp: 1 kwietnia 2009.]. Dostępny w internecie: http://pl.shvoong.com/books/science-fic ... apkowski-różnice/
4.Sapkowski Andrzej: Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Supernova. Warszawa 2001. ISBN 978-83-7578-008-6. s. 5-12
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: caldina w Kwiecień 03, 2009, 09:34:49 pm
tez jestem nowa :) mam temat dobro i zło w lit. fantasy... za literature podmiotu chcę wziąć Sługa Boży czy też Młot na czarownice Jacka Piekary, Renegat lub Nocarz Magdaleny Kozak, Wywiad z wampirem lub wampir Lestalt . Zatanawiam się jednak czy skoro mowa o literaturze fantasy, muszę wziąć koniecznie Sapkowskiego ( tu myślałam tylko o fragmencie powieśći, w którym jest mowa o "większym i mniejszy złu" ) i Tolkiena ? bo jednak dla mnie jest to zbyt oklepane...komisja chyba zna juz na pamiec Geralta oraz Frodo Baginsa i jego losy ;] a nie lubie opowiadać o czymś oczywistym, chciałbym przedstawić mój punkt widzenia, a nie podporządkowywać się pod "niepisane reguły"... jednak z drugiej strony boje się ze komisja moze uznać moj dobór lektur za niepoprawny :( czy ktoś wie coś na ten temat ;D ? proszę o szybką odpowiedź, gdyż konspekty już trzeba oddawać...ehh
no tak...nie ma to jak robić wszystko na ostatnią chwile :(
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Kwiecień 04, 2009, 08:49:56 am
tez jestem nowa :) mam temat dobro i zło w lit. fantasy... za literature podmiotu chcę wziąć Sługa Boży czy też Młot na czarownice Jacka Piekary, Renegat lub Nocarz Magdaleny Kozak, Wywiad z wampirem lub wampir Lestalt . Zatanawiam się jednak czy skoro mowa o literaturze fantasy, muszę wziąć koniecznie Sapkowskiego ( tu myślałam tylko o fragmencie powieśći, w którym jest mowa o "większym i mniejszy złu" ) i Tolkiena ? bo jednak dla mnie jest to zbyt oklepane...komisja chyba zna juz na pamiec Geralta oraz Frodo Baginsa i jego losy ;] a nie lubie opowiadać o czymś oczywistym, chciałbym przedstawić mój punkt widzenia, a nie podporządkowywać się pod "niepisane reguły"... jednak z drugiej strony boje się ze komisja moze uznać moj dobór lektur za niepoprawny :( czy ktoś wie coś na ten temat ;D ? proszę o szybką odpowiedź, gdyż konspekty już trzeba oddawać...ehh
no tak...nie ma to jak robić wszystko na ostatnią chwile :(

Ja bym właśnie radził umieszczać wszystko z fantasy poza sapkiem i tolkienem. Właśnie dlatego że jest to temat zbyt oklepany. Co do niepisanych reguł, to mam wrażenie że komisja i tak nie przepada za fantasy ;) Oni wolą Słowackiego, Sienkiewicza i innych.

Co do literatury podmiotu, ja bym wybrał inną, ale dlatego że nie przepadam za polskimi pisarzami i raczej omijam ich książki od jakiegoś czasu (zwłaszcza te wydawane przez fabrykę słów).  Nie wiem czy twój dobór lektur jest poprawny, nie czytałem ich, ale ja bym umieścił m.in. Pratchetta, Eriksona z jego monumentalną malazańską księgą poległych, Czarną Kompanię Cooka, Dilvisha przeklętego Zelaznego,
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: KRISSU w Kwiecień 17, 2009, 12:29:35 am
Witam.
Wybrałem temat: Wizja świata w literaturze fantasy. Przedstaw problem, odwołując się do utworów    tego gatunku. Moje pytanie jest następujące co jeszcze mogę dodać do prezentacji.
Swoją pracę oparłem na Tolkienie i Pratchett'cie . Z braku innych pomysłów większość mojej pracy opiera się na wizji powstania świata i jest tam jeszcze wzmianka o rasach i krainach. Osobiście uważam że w pracy za wiele jest o powstawaniu świata a za mało o samy świecie, byłbym wdzięczny gdyby ktoś podsunął mi jakieś pomysły które wzbogaciłyby opis świata.
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: zawadz w Kwiecień 25, 2009, 03:15:44 pm
Moja prośba dotyczy wszelkich opracowań, badań, wypowiedzi, artykułów, itp. (niekoniecznie polskojęzycznych) na temat roli fantastyki w mediach (ze szczególnym uwzględnieniem polskiej rzeczywistości) na przestrzeni lat...
Interesuje mnie historia wydawnictw, rola fantastyki w czasach przeszłych i obecnych, wizerunek fantastyki w świadomości obywateli, "walka" z mainstreamem, rola jaką fantastyka odgrywa w naszej rzeczywistości.

Macie pomysły gdzie (od kogo) mógłbym dostać potrzebne info? Za wszelką pomoc dzięki:)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Kwiecień 25, 2009, 10:30:26 pm
Wy się na serio do tego teraz dopiero zabieracie?
 :shock:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: zawadz w Kwiecień 26, 2009, 02:06:20 pm
Zważywszy na to, że materiały potrzebne mi są do referatu, mającego miejsce pod koniec lipca, to chyba jeszcze nie jest tak źle, co?;)
Ale ten temat wydal mi się najodpowiedniejszy do zadania pytania:) W sumie inspiracji i pomysłów nigdy za wiele:)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: krawiec[PL] w Wrzesień 10, 2009, 04:44:57 pm
Witam

Do drugiej połowy września mamy podać swoje tematy maturalne wraz z utworami z których korzystamy. Zastanawiam się nad takim tematem "Ukaż wpływ wojny na psychikę bohaterów w wybranych utworach literackich i filmie". I wybrałem jak dotychczas Full Metal Jacket oraz Rzeźnia nr5 Vonneguta. I zastanawiam się czy w Rzeźni było jakoś dosadnie przedstawione wpływ wojny na psychikę bohatera? Można też pod to coś podpiąć oprócz tego?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: krawiec[PL] w Wrzesień 14, 2009, 08:51:16 pm
Prosiłbym odpowiedź!
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Serafin0007 w Wrzesień 23, 2009, 04:11:06 pm
tez jestem nowa :) mam temat dobro i zło w lit. fantasy... za literature podmiotu chcę wziąć Sługa Boży czy też Młot na czarownice Jacka Piekary, Renegat lub Nocarz Magdaleny Kozak, Wywiad z wampirem lub wampir Lestalt . Zatanawiam się jednak czy skoro mowa o literaturze fantasy, muszę wziąć koniecznie Sapkowskiego ( tu myślałam tylko o fragmencie powieśći, w którym jest mowa o "większym i mniejszy złu" ) i Tolkiena ? bo jednak dla mnie jest to zbyt oklepane...komisja chyba zna juz na pamiec Geralta oraz Frodo Baginsa i jego losy ;] a nie lubie opowiadać o czymś oczywistym, chciałbym przedstawić mój punkt widzenia, a nie podporządkowywać się pod "niepisane reguły"... jednak z drugiej strony boje się ze komisja moze uznać moj dobór lektur za niepoprawny :( czy ktoś wie coś na ten temat ;D ? proszę o szybką odpowiedź, gdyż konspekty już trzeba oddawać...ehh
no tak...nie ma to jak robić wszystko na ostatnią chwile :(

Wiesz, komisja może zapytać Cię z całego tomu, a nie tylko z danego fragmentu, który podasz...
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Wrzesień 23, 2009, 05:30:11 pm
1. Caldinie juz nie pomożesz.
2. Komisja może pytać tylko i wyłącznie z tych fragmentów, które podaliśmy w bibliografii.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Amciaj4f w Grudzień 01, 2009, 05:38:00 pm
Witam,
  mam takie małe pytanie czy moglibyście polecić mi jakieś interesujące książki do prezentacji maturalnej.
Temat : Magia jako siła sprawcza. Omów temat odnosząc się do wybranych dzieł literackich.

Poszukuje książek, w których magia jest powodem kolejnych wydarzeń, perypetii. Myślałam o Świecie Dysku ale nie bardzo wiem, która książka z tej serii będzie odpowiednia, a ponad to potrzebuje 2 albo 3 pozycje innych autorów.
Byłabym wdzięczna za wszelką pomoc. :)
Z góry dziękuje i pozdrawiam !
Amcia :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Grudzień 01, 2009, 09:03:36 pm
Myślałam o Świecie Dysku ale nie bardzo wiem, która książka z tej serii będzie odpowiednia, a ponad to potrzebuje 2 albo 3 pozycje innych autorów.


nieważne jaką książkę wybierzesz i tak nikt z komisji nie będzie wiedział co to ŚD :) Ja bym polecił wiedźmikołaja (którego sam umieściłem w swojej pracy).
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Grudzień 03, 2009, 11:12:13 pm
"nieważne jaką książkę wybierzesz i tak nikt z komisji nie będzie wiedział co to ŚD  Ja bym polecił wiedźmikołaja (którego sam umieściłem w swojej pracy)".
Będzie , bedzie - znam całego Pratchetta a siedzę w komisji:D
weź Dysk albo Kolor magii, Czarodzicielstwo, jeśli chcesz tylko fantasy to może Ursula Le Guin "Ziemiomorze" a z nowszych "Trylogia Czarnego Maga" Trudi Canavan? Wszystko zalezy od tego, co chcesz pokazać w prezentacji... i przydatny link:
http://www.dukaj.pl/czytelnia/publicystyka/FilozofiaFantasyII 
                                                                                  pzdr
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Amciaj4f w Grudzień 04, 2009, 07:43:35 pm
hmmm... dobrze wiedzieć ;-)
Myślałąm o takich ksiązkach Pratchetta jak Czarodzicielstwo lub Muzyka Duszy ;-)
Ponadto zostały mi polecone takie ksiązki jak Magiczny Ogień z seri Forgotten Realms, Amulet z Samarkandy Jonathana Strouda, Łowca Burz Paula Stewarta i Chrisa Riddella.
Nie wiem co warto z tego wybrać jeśli ktośsię orientuje to prosiłabym o pomoc.
Myślałąm też o Rastlinie, bohaterze książek z serii DragonLance, ale po dłuższych rozważaniach doszłam że nim nie kieruje magia lecz on kieruje magią.
Wiadomo że Harry Potter i Włądca Pierścieni, ale nie chce umieszczać tych pozycji w swojej prezentacji...
Prosiłąbym jeszcze o jakąs pomoc w doborze bibliografii.
Pozdrawiam serdecznie :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Grudzień 07, 2009, 02:54:10 pm
Boże Abrahama, Izaaka i Jakuba, Forgotten Realms na polskojęzycznej maturze... Pomyśleć, że kiedym ją zdawał, na sam dżwięk tytułów takich jak "Chłopi", "Potop", "Lalka" etc. motyl mi się w kieszeni otwierał. Głupi byłem. Teraz to już niezbyt wiadomo, co ma się otwierać czy zamykać w kieszeni.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lord Kupa w Grudzień 07, 2009, 04:06:01 pm
Ja poleciłbym Kopciuszka. Sięgając po klasyczną baśń na pewno miło zaskoczysz komisję egzaminacyjną ;-).
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Joneleth w Grudzień 07, 2009, 06:15:12 pm
Pomyśleć, że kiedym ją zdawał, na sam dżwięk tytułów takich jak (...) "Potop", "Lalka" etc. motyl mi się w kieszeni otwierał.
:neutral:

Spoiler: pokaż
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Grudzień 07, 2009, 07:09:38 pm
ja bym dodał Zmierzch, to o wampirach, jeżeli w komisji będzie kobieta jest ok. 95% szansy że i ona jest fanką tej wspaniałej serii przez co zdanie nie powinno być wielkim problemem.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Amciaj4f w Grudzień 07, 2009, 07:45:43 pm
Myślałąm o tym ale zastanawiałam się, która baśń była by najlepsza :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Grudzień 07, 2009, 07:46:42 pm
To skro już szybujemy w dół z poziomem, to ja zaproponuję Ci, żebyś wypiła pięć litrów czystej, wypaliła trawkę, zażyła jakiś porządny antybiotyk i w tym stanie napisała wiersz o miłości elfki i krasnoluda, o którym opowiesz komisji.

Przynajmniej nie ugodzi to w ich intelekt tak jak "Zmierzch".

A tak na poważnie, wywal to FR i DL, a w ich miejsce wstaw Władcę Pierścieni, albo Silimarillion. Serio.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Grudzień 08, 2009, 03:07:39 pm
Towarzyszko-Maturzystko, podany przez Vienę link http://www.dukaj.pl/czytelnia/publicystyka/FilozofiaFantasyII do przykładowego tekstu niejakiego Dukaja, może przydatnie naświetlić niektóre sprawy związane z wybranym tematem. Strona poza nim zawiera mnóstwo innych publikacji użytecznych dla wybranego tematu, zaś w poddziale Czytelnia/publicystyka/godne polecenia natkniesz się na knigi, za pomocą których można nie tylko zrobić wodę z mózgu komisji, ale i nacieszyć się i odchamić wieczorami, miast patrzeć w monitor/telewizor/sufit (sufitu zresztą nie radzę odpuszczać całkowicie).
Gdybym miał rzucać tytułami - jedną z ciekawszych ostatnio powieści na zadany temat wydanych po polskiemu był "Jonathan Strange i Pan Norell" Susannah Clarke. Nie odpuszczaj sobie szeroko pojętych powieści grozy, "Wielkie, sekretne widowisko" Clive Barkera, "Prestiż" Christophera Priesta, czy np. taka "Kraina Cieni" Petera Strauba aż kipią od czarostwa, a przy tym są bardzo dobrze napisane i wstydzić się ich na maturze  nie tylko nie trzeba, ale nawet nie można.
Z pożytkiem dla siebie, ciała pedałgogicznego i przeróżnych wyszczekanych snobów* poniechaj erpegowych fabuł w prezentacji albo, jeśli wolisz/musisz, podaj którąś z nich tylko jako jeden z przykładów na miejsce i rolę magii w kreowaniu rzeczywistości. Zresztą, zamiast nich możesz rzucić np. Dukajowym opowiadaniem "Ruch Generała" - krótsze toto, lepiej napisane i masz tam wyłożone jasne przykłady popularnej w erpegach "magii rytualnej".

Wtedy noże nie będą musiały się otwierać w kieszeni, co zresztą jest ryzykowne dla nosiciela spodni.:lol:



*confiteor :sad:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Amciaj4f w Grudzień 08, 2009, 04:59:45 pm
Zmierzchu nie dam, gdyż magia tam... ona NIE JEST SIŁĄ SPRAWCZĄ!!. Chyba nie do końca pojmujecie temat, nie ma być to książka w której jest magia, lecz książka, w której magia jest siłą która kreuje rzeczywistością, kieruje bohaterami. Władce Pierścieni, czytałam, nie chce dodawać do prezentacji tak obszernej i wielowątkowej lektury, jest duża szansa, że komisa będzie ją znać i moge wykazać nieznajomość 1e1.
Pisałam również, że DL nie dodam BO MAGIA NIE JEST TAM SIŁĄ SPRAWCZĄ.
 

a co do  
miast patrzeć w monitor/telewizor/sufit (sufitu zresztą nie radzę odpuszczać całkowicie).

 moja sprawa co robie, ale polski to nie jedyny przedmiot jaki mam na maturze więc moje siedzenie przed komputerm kończy sie w poszukiwaniu materiałów do nauki.

Magia rytualna która została zaproponowana... NIE MAM PREZENTACJI NA TEMAT MAGIA, JEJ RODZAJE, BLA, BLA, BLA TYLKO MAGIA JAKO SIŁA SPRAWCZA.

Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Grudzień 09, 2009, 01:52:45 pm
Magia rytualna która została zaproponowana... NIE MAM PREZENTACJI NA TEMAT MAGJA, JEJ RODZAJE, BLA, BLA, BLA TYLKO MAGIA JAKO SIŁA SPRAWCZA.

Tyn "Róh Gienerała" jednok przeczytoj, un mnie przypasowuje do twojigo tymata - boć nie traktowuje o tytułowem Gienerale a o czarostwie i jego wpływowaniu na żeczywizdość społecznom politycznom i nałukowom łoraz samo jezdestfo bochatyra "Róh" jes ponatto jednowontkowy i krutki co zostawia wiencej czasó na pszygotowania do matymatyki hemji wułefa czy czego tam jeżdże I morzna przyszpanowadź pszet komisjom znajomoździom polski literatóry wspułczesny kturej Dókaj jes koryfełuszem (tak o niem pisały rurzne krytyki w wyciongnientyh sfetrah z okazji gróbaśnego "Lodó") Ja wziołem i przeczytołem i popacz jak pienknie i besbłendnie piszem po polskiemu
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Grudzień 10, 2009, 08:56:04 pm
Witam wszystkich mam pewną prośbę. Moim tematem maturalnym jakim wybrałem jest "Walka dobra ze złem w literaturze fantastycznej". Moimi utworami jakimi narazie wybrałem są: Harry Potter i Gra Endera. Wiem ,że HP nie jest zbyt dobrą lekturą na maturę jednak jest to moja ulubiona książką i planuje powiedziec w prezentacji tę kwestię :D Jaką książkę jeszcze byście mi zaproponowali do prezentacji ? Myślałem nad jakąś częścią świata dysku jednak żadnej nie czytałem. Co sądzicie o "wojnie światów" ?? Zabieram się już do mojej prezentacji od jakiegoś miesiącia xD , największym problemem dla mnie jest rozpoczęcie jej . Moglibyście mi jakoś doradzić jak można rozpocząc prezentację maturalną ? Po początku już na pewno pójdzie z górki :D Z góry dzięki za wszelką pomoc :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Grudzień 10, 2009, 09:50:52 pm
A w grze endera to która strona to Ci źli ? Kosmici którzy zaatakowali Ziemię czy ludzie którzy wybili wszystkich kosmitów poza jedną larwą ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Grudzień 10, 2009, 10:02:39 pm
Nasłuchałem się dużo dobrego o Grze Endera , jednak jeszcze nie przeczytałem tej książki. Czyli w niej nie widać zbytnio walki dobra ze złem ? Obie strony nie są całkowicie złe lub dobre ? :/
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lord Kupa w Grudzień 10, 2009, 10:24:48 pm
Czyli w niej nie widać zbytnio walki dobra ze złem ?
Nie. Gra Endera w tym przypadku to kiepski wybór.

Weź sobie "Czarnoksiężnika z Archipelagu" Ursuli K. Le Guin - idealny przykład, że walka dobra ze złem to często walka z samym sobą.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Grudzień 10, 2009, 10:55:14 pm
Nasłuchałem się dużo dobrego o Grze Endera
...
 Obie strony nie są całkowicie złe lub dobre ? :/

pomimo tej wady to dalej jest dobra książka.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Grudzień 11, 2009, 06:32:44 am
A co myślicie o takim pomyśle, że wybrałbym HP która opisuja typową walke dobra ze złem, Archipelag który opisuje że walka jest czesto walką ze samym sobą, a w Grze Endera  można zauważyć że nie zawsze Ci co wydają sie nam dobsi są tacy naprawdę ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Lord Kupa w Grudzień 11, 2009, 11:43:21 am
Ja bym to zrobił tak:
Twój temat brzmi: Walka dobra ze złem w literaturze fantastycznej, więc 1 punkt prezentacji powinien dotyczyć definicji fantastyki i jej podziału na fantasy, horror i sf. Dlatego też powinieneś mieć przykłady walki dobra ze złem z każdego z tych gatunków.

Punkt 2 to walka dobra ze złem w fantasy. Tu byś mógł zacząć, że często w fantastyczne podział na dobro i zło jest wyraźnie określony bla bla bla jak w HP, ale to nie jest regułą - i tu przechodzisz do bardziej ambitnych tytułów czyli do Czarnoksiężnika.*

Punk 3 to walka dobra ze złem w horrorze. Tu będzie troszkę ciężej o dobry przykład. Może weź "Carrie" i "Sklepik z Marzeniami" Kinga. Tutaj walka dobra ze złem dobrze ukazuje źródła zła. W pierwszym tytule jest to upokorzenie i chęć odwetu, w drugim to chciwość i chęć spełnienia własnych marzeń nawet kosztem innych.

Punk 4 to walka dobra ze złem w SF. Ender w takim świetle jak przedstawiłeś powyżej nawet dał by radę. Ale lepszym przykładem byłby "Rok 1984" Orwella. Gdzie owym złem jest system totalitarny.

Punkt 5. podsumowanie

*Wiem, że HP to Twoja ulubiona książka, ale im bardziej na początku przedstawisz HP jako negatywny przykład walki dobra ze złem, za którym żadna głębsza myśl się nie kryje, tym bardziej uwypuklisz wartość pozostałych tytułów. Nie piszę tego bo nie lubię HP, czy coś w tym stylu, piszę tak dlatego bo celem jest 100% i takie przedstawienie sprawy znacznie by Ci to ułatwiło.

Sam miałem podobny temat: "Fantastyka jako sposób mówienia o rzeczywistości. Omów na wybranych przykładach" i zdobyłem 100% co i Tobie życzę.

Aha powyższe to tylko sugestia i rób jak uważasz :p.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Grudzień 11, 2009, 01:28:02 pm
Dzieki Ci wielkie za taką odpowiedz !! Właśnie na taką liczyłem :D Hehe nic nie szkodzi sam wiem ,że HP nie jest zbyt ambitnym utworem i myśle , że twoja propozycja jest bardzo dobra. Myślę , że napewno skorzystam z twojej sugestii. Czyli mam już HP,Czarnoksiężnika a co dalej radzicie brać tego Endera czy jednak coś innego , bo w najbliższym czasie chce sobię zakupić jedna z książek do matury/
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Grudzień 13, 2009, 10:02:04 am
Amciaj4f
[Magia rytualna która została zaproponowana... NIE MAM PREZENTACJI NA TEMAT MAGIA, JEJ RODZAJE, BLA, BLA, BLA TYLKO MAGIA JAKO SIŁA SPRAWCZA.]
Mam wrażenie, że sama nie bardzo wiesz, co pokazać w swojej prezentacji - ciekawa jestem jaką dasz tezę - że magia panuje tu i tam? Nie uciekniesz od czytania dobrych fachowych artukułów, jeśli chcesz mieć dobrą ocenę. Może spróbuj pokazać, że magia przynalezy nie tylko do literatury dziecięcej i swiata baśni , ale też do lit. fantasy i tzw. poważnej. I tak dałabym na początek jakąś baśń np. Kopciuszek i Opowieści z Narni (czy co tam sobie chcesz), fantasy - może być ŚD czy np Pan Lodowego Ogrodu Grzędowicza (albo co tam sobie wybierzesz) i wreszcie tzw literatura poważna: można wyjść od Biblii i stworzenia świata - też działanie nagiczne :), poprzez Makbeta, Balladynę i np Opowieść wigilijną - szerokie spectrum i nikt ci nie zarzuci, że prezentacja infantylna na poziomie podstawówki. Pzdr.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Amciaj4f w Grudzień 17, 2009, 12:43:02 pm
Akurat co chce przedstawić to wiem, mam zamiar dać baśń, fantastyke i właśnie to trzecie... co do Makbeta, owszem jest tam magia (3 czarownice...) ale nie jest ona siłą sprawczą, siłą sprawczą jest sam Makbet. Na samym początku myślałam właśnie o Makbecie i Balladynie, niestety nie nadają się do tego tematu, tak samo Dziady niestety...  :sad:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Grudzień 17, 2009, 04:15:14 pm
Coś ci się plącze. Lepiej weź sobie jakiś temat o holocauście, czy o zaimkach.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Grudzień 17, 2009, 08:17:59 pm
Nie masz racji - gdyby nie wiedźmy - nie byłoby całego ambarasu - one obudziły ambicje Makbeta, z kolei w Balladynie, gdyby nie miłośc Goplany do Grabca i zazdrość o Balladynę Kirkor nie wylądowałby w chacie wdowy - a stało sie to z powodu działań magicznych... A zresztą rób sobie jak chcesz :) - Twoja praca - Twój wybór. pzdr
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Grudzień 22, 2009, 01:53:34 pm
Dzieki waszym radom zakupilem sobie dwie ksiązki : Gre Endera i Sklepik z marzeniami. Mam pomysł żeby moja prezentacje podzielić na pare etapów , powiem że sa 3 rodzaje fantasy i dla każdego podam 1 przykład : Harrego , Gre Endera i Sklepik z marzeniami. Co myślicie o takim ukazaniu tematu : Walka dobra ze złem ?
Tytuł: książki do matury
Wiadomość wysłana przez: off122 w Grudzień 27, 2009, 01:08:30 am
Znacie może książki, w których występuje narzędzie zła ?
Tytuł: Odp: książki do matury
Wiadomość wysłana przez: Ijon Tichy w Grudzień 27, 2009, 12:05:32 pm
Harry Potter. Chyba.
Tytuł: Odp: książki do matury
Wiadomość wysłana przez: Niuniek w Grudzień 27, 2009, 07:03:17 pm
A kot diabła używający pistoletu się liczy? Mistrz i Małgorzata.
Tytuł: Odp: książki do matury
Wiadomość wysłana przez: off122 w Grudzień 27, 2009, 09:11:29 pm
Narzędziem zła może być np. pierścień z powieści Tolkiena "Władca Pierścieni"
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: fin w Grudzień 29, 2009, 12:28:36 pm
"kronikarze czasow pogardy. przedstaw i ocen rozne sposoby literackiego przekazu prawdy o wojnie". Co polecacie? Komu bije dzwon, na zachodzie bez zmian, jakas literatura faktu?
CZEKAM NA PROPOZYCJE!
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Grudzień 29, 2009, 03:36:11 pm
"Czas pogardy"- A. Sapkowski
Spoiler: pokaż
 ;-)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Grudzień 29, 2009, 04:00:29 pm
Może "Imperium Słońca" Jamesa Grahama Ballarda - tutaj wojna i jej konsekwencje pokazane są z perespektywy jedenastolatka?
Albo opowiadania Ambrose Bierce ze zbiorku "Jeździec na niebie" (np. tytułowe albo "Chickamauga" - to ostatnie króciutkie, ale mocno kopie czaszkę). Lub powieść McKinlaya Kantora (tak się facet nieszczęśliwie nazywał, ale za tę powieść dostał Pulitzera) pt. "Andersonville" - za tą ostatnią trzeba nieco pogrzebać w bibliotekach/antykwariatach, za to wywrzesz na wysokiej komisji wrażenie oryginalnością (bo Hemingwaya i Remarque prawie wszyscy wszyscy mietolą) - amerykański wielowątkowy i nieuproszczony odpowiednik "Losu człowieka" Michaiła Szołochowa, w dekoracjach wojny secesyjnej. Albo może "Cienka czerwona linia" Jamesa Jonesa - fajnie sie toto czyta, a i szyku zadasz przed belframi. Szkoda, że spóźnia się krajowe wydanie "Blood meridian" ("Krwawy południk") Cormaca McCarthyego - imo pasowałby jak ulał do tematu (a przy tym jaki byłby szpan :lol:). Ostatnio za to wydano świetną i sławną powieść Wasilija Grosmana "Życie i los". Z literatury paradokumentalnej, przykładowo: "Kaputt" Curzio Malaparte - II wojna światowa w reportażu, i to z tej "niesłusznej" strony.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: fin w Grudzień 30, 2009, 10:21:42 am
"Czas pogardy"- A. Sapkowski
Spoiler: pokaż
 ;-)

Jeśli to jeden z pierwszych trzech tomów SAGI O BIAŁYM WILKU to czytałem!

@achillemarozzo
W "Imperium Słońca" nie wchodzę bo ja po prostu nie znoszę filmów/książek/whatever które pisane są z perspektywy dziecka. Bierce'a czytnę bo krótki ( HE HE HE). Polukam tego Kantora chociaż wojna secesyjna to trochę not my cup of tea. McCarthyego to już dawno mialem sobie przygarnąć teraz już przynajmniej wiem od czego zacznę. Postaram się też ogarnąć tego Grosmana ale mam pełne troki jak widzę ile ta książka ma stron. Ja lubie rosyjskie literki bo układają się w strumień zdań prostego chłopa tylko zazwyczaj płynie on przez jakieś 130 tysięcy stron i nawet nie wiem czy sie wyrobie zeby to przeczytac. Podobnego Sołżenicyna miętoliłem chyba dwa miesiące! Kaputta też sprawdzę; mam nadzieje ze w miejskiej biblioteczce będzie można go wyhaczyć.

DANKE SCHON ZA HELPA!
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Grudzień 30, 2009, 01:44:35 pm
Taka juz sudzba czełowieka, że knigi dobre czasem mają po tysiączku z okładem stron, a czasu brak. "Imperium..." Ballarda nie skreślaj pochopnie, nie jest to powieść specjalnie opasła (coś koło 300 stron), a i narracja nie jest pierwszoosobowa, zatem dziecinnością bohatera się człek nie dobije.
Aha, skoro o różnych sposobach przedstawiania wojny mowa, obadaj też i ten satyryczny - np. Haskowe "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czy Hellerowy "Paragraf 22"
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 03, 2010, 05:33:17 pm
 FIN O wojnie jest dużooo... musisz mieć pomysł na to, co chcesz pokazac. Mozesz sobie np. pokazać wojne prezentowana w różnych gatunkach:np. pamietnik, powieść, wywiad-rzeka itp - to Ci narzuci dobór lektur, albo też wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium (coś odrazajacego), też możesz zrobić podział wg kategorii estetycznych np komizm, tragizm, groteska... Myślę, ze jak będziesz miał tezę, to dobór lektur bedzie łatwiejszy  :D
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 03, 2010, 10:55:13 pm
i odpowiedź do Rai? Rajego?

znalazłam na necie niezły artykuł na Twój temat - przyda Ci się do literatury przedmiotu:)
Dobro i zło w fantastyce link - http://nowy.tezeusz.pl/blog/201174.html
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: fin w Styczeń 04, 2010, 05:59:11 pm
FIN O wojnie jest dużooo... musisz mieć pomysł na to, co chcesz pokazac. Mozesz sobie np. pokazać wojne prezentowana w różnych gatunkach:np. pamietnik, powieść, wywiad-rzeka itp - to Ci narzuci dobór lektur, albo też wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium (coś odrazajacego), też możesz zrobić podział wg kategorii estetycznych np komizm, tragizm, groteska... Myślę, ze jak będziesz miał tezę, to dobór lektur bedzie łatwiejszy  :D
no teza jest prosta jak drut w kieszeni - trzeba przedstawic pozycje z jakiej pisarz pisal (ze np. remarque to byl i sie bil na tym tam zachodzie, a hemingway chyba tylko wspieral finansowo) i jak ich poglady wplynely na wnioski jakie z lektury wychodza (ze niemcy przegrali i dla nich to byla bezsensowna wojna warta linijki w gazeciwie, a amerykanin opisuje z typowo amerykańskim patosem i nadzieja fatalna wiare w republike).
ale
wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium  tez brzmi okej i o lektury moglbym prosić.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Styczeń 05, 2010, 01:57:05 pm
wojnę jako sferę sacrum z heroizacja czynów bohaterskich i deheroizacja jako np. odium  tez brzmi okej i o lektury moglbym prosić.
No masz Pan taką opozycję, przykładowo, przy okazji krótkiej, wydanej u nas jeszcze za komunizmu ( w hamerykańskich szkołach to, zdaje się, lektura obowiązkowa), w 1955r., powieści Stephena Crane "Szkarłatne godło odwagi" ( tutaj, choć wojna straszna jest, to jednak pozostaje próbą charakteru, która chłopię mlodociane przekuwa w męża, a żołnierz ostatecznie "godnie wypełnia swój obowiązek") i opowiadania Ambrose Bierce`a "Jeździec na niebie" - (gdzie, podczas tej samej wojny, godne wypełnienie obowiązku oznacza strzał do oddalonego, anonimowego (do czasu) faceta, oddany, w zasadzie, z powodu różnicy w kolorach noszonych mundurów).
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: punk666girl w Styczeń 05, 2010, 10:49:30 pm
"Literatura fantasy. Omów kreację świata przedstawionego na przykładzie twórczości dwóch wybranych autorów literatury polskiej."

Jakieś propozycje, co mogłabym wykorzystać poza Wiedźminem i może jakaś literatura przedmiotu? :) Wybaczcie jeśli coś już było na poprzednich stronach, ale jeszcze nie miałam okazji ich wszystkich przejrzeć.

Poza tym witam wszystkich - nowa.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Styczeń 06, 2010, 12:25:30 am
Może Kossakowską. Sam się z jej książkami jeszcze nie zapoznałem, ale chyba by się nadała do tej prezentacji.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Kalasanty w Styczeń 06, 2010, 02:01:56 am
Ej fin, ty dopiero maturę piszesz?

Zawsze sądziłem, że jesteś stary  :eek:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: fin w Styczeń 06, 2010, 08:25:04 am
No widzisz, zamarudzilem roczek w kryminale i tak wyszlo HE HE HE.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 06, 2010, 12:49:01 pm
Ja to może bym wyszła od  Frycza Modrzewskiego (ksiega O wojnach) z podziałem na wojny sprawiedliwe i niesprawiedliwe - cyt.„…gdy się na wojnę gotujecie, nie gotujcie się jako na łup domowy, ani jako na rozpustę; ale jako do roboty świętej, do posługi boga i ludziom wielce wdzięcznej, z której wam i waszemu narodowi sława, rzeczypospolitej zacność, a każdemu z osobna wielkie pożytki przyjść mają”  tytułem wstepu,  a potem sacrum to np. walka Rolanda z poganami i gloryfikacja jego smierci, Gloria victis Orzeszkowej, Obrona Jasnej Góry w Potopie, smierć Podbipiety w "Ogniem i mieczem" a sfera odium - to np wojny napoleońskie w "Popiołach" - drastyczne sceny rzezi w Saragossie, Na zachodzie bez zmian i własciwie dowolny utwór z okresu II wojny :) temat potraktowany historycznie - ale we wstepie bym zaznaczyła, ze wojny wyznaczają historię ludzkości - jak ci sie nie podoba takie ujęcie poszukaj w literaturze XX wieku. Pzdr.
A ujecie gatunkowe czy przez konwencje estetyczne nie jest takie złe - masz przecież mówić o różnych sposobach mówienia o wojnie:)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Styczeń 10, 2010, 07:50:19 pm
Dzięki bardzo Viena za link napewno skorzystam :D Napisałem już trochę prezentacji , początek ogólnie co to fantastyka i oddzielne krótko co to sf,horror i fantasy. Napisałem już troszkę wiecej o walce dobra ze złem w grze Endera , czy jeśli ktoś miałby troszkę czasu mogłbym podesłać mu moje wypociny i zobaczyć czy w ogóle trzyma się to kupy ? Byłbym bardzo wdzięczny , bo nie wiem czy to może tak wyglądać.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 12, 2010, 07:21:54 pm
A teraz ja proszę o pomoc -  potrzebuje lekturki - nic mi do głowy nie przychodzi:(. Może ktoś ma pomysł? Potrzebuje bohatera, który pod maską zła (pozornego) ukrywa szlachetność (np. walczy o słuszna sprawę, ojczyzne itp) - tylko ma być to lektura współczesna i nie fantasy:(, dobrze by było jeszcze, żeby była dostępna. Liczę na oczytanch forumowiczów:))
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: fin w Styczeń 12, 2010, 09:18:47 pm
batman i zorro  :idea:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Joneleth w Styczeń 12, 2010, 10:34:54 pm
A teraz ja proszę o pomoc -  potrzebuje lekturki - nic mi do głowy nie przychodzi:(. Może ktoś ma pomysł? Potrzebuje bohatera, który pod maską zła (pozornego) ukrywa szlachetność (np. walczy o słuszna sprawę, ojczyzne itp) - tylko ma być to lektura współczesna i nie fantasy:(, dobrze by było jeszcze, żeby była dostępna. Liczę na oczytanch forumowiczów:))

Rozważyłbym może wątek Wolanda i jego świty.

Cytuj
...Więc kimże w końcu jesteś?
– Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro.

Nie za bardzo kwalifikowałbym to co prawda, jako "bohatera, który pod maską zła (pozornego) ukrywa szlachetność (np. walczy o słuszna sprawę, ojczyzne itp)", bo problem jest bardziej złożony. Wiele jednak zależy od ewentualnej argumentacji. Podsuwam jedynie koncepcję do przemyślenia.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 13, 2010, 11:50:50 am
Dzieki - i proszę o więcej - i uściślenie - to ma być taki współczesny Konrad Wallenrod:(
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Styczeń 18, 2010, 02:55:02 pm
Ponowię moją prośbę  ,czy któś mógłby ocenić część mojej prezentacji o grze endera :D ? Mój temat to Walka dobra ze złem w literaturze fantasy. Omów temat, odwołując się do konkretnych przykładów
Wybrałem książki : Harry Potter , Gra Endera , Sklepik z Marzeniami i myślę nad Czarnoksięznikiem z Archipelagu. Jak myślicie wystarczy tyle ?
Drugie moje pytanie to jak moje książki nie są lekturami to co z literatura przedmiotu i tymi innymi pi****lami co trzeba oddać ? Bibliografia to będzie po prosto te ksiązki ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 19, 2010, 04:28:13 pm
Cytuj
czy któś mógłby ocenić część mojej prezentacji o grze endera
W zasadzie mogłabym, ale dopiero na feriach:) - tylko uprzedzam - Gry Endera nie znam i nie wypowiem sie nt treści tylko ewentualnie stylu i realizacji tematu. To własnie dobrze, ze nie masz lektur szkolnych - będzie ciekawiej:). W bibliografii przedmiotu musisz umieścić , co nazwiemy umownie - literaturą fachową , a wiec wszelkie leksykony, słowniki motywów literackich (notabene komisja za nimi nie przepada;(, artykuły krytycznoliterackie, recenzje i wreszcie poważne opracowania lektur. Zapomnij o stronach internetowych tzn korzystaj sobie do upojenia , ale nie umieszczaj w bibliografii. jest kilka stronek drukujących poważne artykuły na  temat fantasy - możesz z nich skorzystać, ale tu bym polecała podać źródło podstawowe - tzn z jakiej gazety jest przedruk - unikniesz posądzeń, że jedynym źródłem wiedzy jest internet.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 19, 2010, 04:31:55 pm
i zapomniałam - bibliografie dzielisz na podmiotową - i tu wpisujesz wszystkie utwory, które omawiasz, i przedmiotową - opracowania - patrz wyżej. Jak sie sporzadza bibliografie milion dwieście podpowiedzi i przykładów na necie:)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: punk666girl w Luty 05, 2010, 11:47:29 am
Radan - dzięki, jeśli to było do mnie ;)

Czy "Grombelardzka legenda" pasowałaby do tematu "Literatura fantasy. Omów kreację świata przedstawionego na przykładzie twórczości dwóch wybranych autorów literatury polskiej." Jak myślicie? Bo nie mam zielonego pojęcia co oprócz "Wiedźmina", a matura coraz bliżej :|
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Luty 05, 2010, 03:34:51 pm
"Grombelardzka Legenda" - jest polska, jest fantasy i przynależy do literatury. Znaczy, pasuje. Różni się od "Wiedźmina" nikłym stężeniem postmodernizmu. Tak jak pewnie pasowałyby powieści Anny Brzezińskiej, Dukajowe "Inne Pieśni", "Miasta pod Skałą" Marka Huberatha, czy tam inne Ćwieki, Kossakowskie itp. Ale przekonać się o tym trza naocznie i namózgowo, czyli samodzielnie czytając, niestety.   
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Luty 12, 2010, 07:52:49 pm
ja tu bym wtrąciła swoje trzy grosze - w temacie  stoi: "na podstawie twórczości" - chyba jedna pozycja autora to za mało, aby mówić o twórczości - wypadałoby poczytać coś wiecej - ja bym wybrała coś zasadniczo rózniącego się od Sapkowskiego - może Grzedowicz albo Pilipiuk?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Luty 16, 2010, 05:17:49 pm
Jak już parę razy pisałem w tym działę moim tematem jest " Omów walkę dobra ze złem w literaturze fantastycznej .Wybrałem sobię utwory : Harry Potter , Gra Endera , Sklepik z Marzeniami oraz Czarnoksięznik z Archipelagu. HP i Gre Endera już przeczytałem teraz kończę z sklepik z marzeniami. Mam do was pytanie jak stworzyć literaturę podmiotu do takich utwórów,które nie są lektrurami ? Inne pytanie to co polecacie napisać w prezentacji w konretnych utworach ? Napisałem już o HP(krótko) oraz o Grze Endera , nie jestem pewny czy napisałem to odpowiednio dobrze , czy ktoś byłby skłonny mi to ocenić ? Tekstu nie ma dużo chyba 3/4 kartki A4 . Byłbym bardzo wdzięczny.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Luty 23, 2010, 12:36:12 am
Nie wiem Raja w czym problem - w literaturę podmiotu wpisujesz wszystkie pozycje, które omawiasz , bez względu czy to lektura szkolna czy nie. Listę ułóż alfabetycznie zaczynając od nazwisk autorów. (przeczytaj to, co napisałam wcześniej na ten temat:) ). Opracowując swoją wypowiedź skup sie tylko na swoim temacie tzn mów o tym jak jest ten motyw realizowany a nie opowiadaj treści. Jeśli komisja nie zna utworu to jej problem a nie twój - więc go nie streszczaj. Twoja wypowiedż powinna trwać 15 minut - to jest ok 2,5 strony maszynopisu (jesli bedziesz mówił krócej komisja pojedzie Ci po punktach za kompozycję, dłuzej - przerwą ci - nie powiesz wszystkiego i tez stracisz) - mniej więcej powinieneś na utwór poświecic ok 3 minut ( przy twoich 4 utworach), reszta wstęp i zakonczenie-wnioski - sprawdź sobie ile ci czasu zajmie powiedzenie tego, co upisaleś.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Idaan w Luty 23, 2010, 07:56:35 pm
Do wszelkiego rodzaju prac o fantasy: Sapkowskiego "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini". Nieważne czy z trudem zbierasz jakieś wypociny, czy piszesz dzieło na miarę analizy Sartre'a z punktu widzenia Joyce'a, znajdziesz tam coś pomocnego.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: kajkoszym w Luty 24, 2010, 07:49:13 am
Jaka literatura polecalibyście do opracowania tematu "Zmiany w prezenatcji czasu i przestrzeni w literaturze sci-fi." ? Temat bardzo fajny, może zasugerujecie jakies książki poruszające głębiej ten wątek.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Luty 24, 2010, 11:09:09 pm
Np Miasta pod skałą - Huberatha i Pan lodowego ogrodu - Grzędowicza
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Luty 25, 2010, 02:53:47 pm
Albo taka "Księga Nowego Slońca" Gene Wolfe - autor sobie tam mocno figluje z czasoprzestrzenią, choć to tetralogia ( piąty tom "Urth...", można sobie odpuścić bez szkody dla uciechy z fabuły), to w zasadzie objętościowo nie przewyższa Huberathowych "Miast".
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Luty 25, 2010, 03:39:46 pm
Wiem , ale my w bibliografii musimy, zawrzec literature podmiotu i przedmiotu. Jedno z tych to sa nasze utwory jakie wybralismy ,a nastepne to dziela ktore opowiadaja o tych ksiazkach (wiem bezsensu) i wlasnie zastanawiam sie jak nie mam lektur to co mam miec w tej literaturze (nie te dziela o ktorych bede opowiadal) . Inne moje pytanie , czy myslicie ze Czarnoksieznik z Archipelagu dobrze sie nada do tej mojej pracy ? Czy moze lepiej wybrac jako ostatnia ksiazke jakas lekture ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Luty 25, 2010, 05:27:02 pm
Raja - czytaj ze zrozumieniem:)) w podmiotu masz mieć książki, które omawiasz w prezentacji - w bibliografii przedmiotu - opracowania na temat ksiązek i fachową literaturę - jesli to nie beda lektury szkolne rzeczywiście możesz nie znaleźć opracowń - ale znajdziesz różne artykuły na ten temat - poczytaj wpisy - tam jest sporo propozycji (wejdź sobie na stronkę Sapkowskiego albo Dukaja, też sporo jest niezłych tekstów w Hobbickiej Norce) i własnie te artykuły zamiescisz w przedmiotowej:)). Czarnoksężnik z Archipelagu jest bardzo OK.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Luty 25, 2010, 05:31:19 pm
Cytuj
"Zmiany w prezenatcji czasu i przestrzeni w literaturze sci-fi."
Kajkoszym - i zacznij może od pioniera gatunku Wellsa: Wehikuł czasu
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Luty 27, 2010, 02:32:41 pm
A to przepraszam zagapilem sie :D A o jakie wpisy ci chodzi o komentarze ? Oprocz tej strony Sapkowskiego, gdzie jeszcze moge znalesc jakies materialy ,ktore moge zawrzec w bibliografii ? Jeszcze mam jedna prosbe , mial ktos podobny temat , lub widzial gdzies w internecie opracowany temat walki dobra ze zlem ? Bo chcialbym zobaczyc jak to u innych wyglada , zebym mogl dalej ruszyc ze swoja praca , bo narazie stoje w miejscu :/ Moze wiecie gdzie mozna poczytac o dobru i zlu ? (oprocz wikipedi :D)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Luty 27, 2010, 11:12:13 pm
Jolanta Łaba, Dobro i zło w fantastyce   http://nowy.tezeusz.pl/blog/201174.html
Fantasy - Ilustrowany przewodnik pod red. Davide Pringle'a
Grzegorz Trębicki - Fantasy - Ewolucja Gatunku - no i oczywiście Sapkowskiego "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini"
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: krawiec[PL] w Luty 28, 2010, 01:33:11 pm
Co byście polecili do tematu "Motyw wędrówki w literaturze."? Nie chodzi mi koniecznie o fantasy SciFi. Jak na razie zastanawiam się nad Odyseją, chociaż wolałbym z tego zrezygnować, a wybrałem wiersze Stachury oraz Myszy i ludzie Steinbecka.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Niuniek w Luty 28, 2010, 02:09:55 pm
Ja tam bym wrzucił "Małego Księcia". Nadaje się bardzo dobrze, a z lit. przedmiotu do Exupery'ego chyba nie będzie za dużo problemów.  ;-)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: krawiec[PL] w Luty 28, 2010, 02:20:15 pm
W zasadzie to masz racje, nie pomyślałem o tym. A czy wydaje się Wam, że umieszczenie Steinbecka do motywu wędrówki nie jest na wyrost? Chodzi mi o to, że głównym motywem książki sama wędrówka nie jest. Może jej cel. Chociaż, rzeczywiście chyba można do tego nawiązać. Nie wiem dlaczego, ale ma mieszane uczucia co do połączenia Steinbecka i motywu wędrówki
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Luty 28, 2010, 10:22:49 pm
Dziekuje ci bardzo za pomoc napewno z tego skorzystam :)  Powtorze moj temat to "omow walke dobra ze  zlem na podstawie literatury fantastycznej" . Napisalem juz o Harrym Potterze (krotki jak mi radziliscie :D) oraz o Grze Endera , pozwole sobie zamiescic tutaj moj tekst ,bo nie jestem pewien czy to ma tak wygladac , czy w ogole to jest przepraszam za wyrazenie do dupy :) . Jesli ktos mialby troszke czasu to prosze o przeczytanie i przekazu paru porad jak to ma fajnie wygladac . Z gory dziekuje :)


W walce dobra ze złem ,nie zawsze, tak jak w bestsellerze Rowling,  mamy tak jasno i wyraznie ukazane roznice pomiędzy dobrem a złem, które z latwoscia  możemy odróżnić, chocby poprzez zachowanie i uczynki obu tych stron. W wielu przypadkach trudno jednoznacznie rozpoznac dobro i zlo.  Taka historia znajdujemy w mojej drugiej wybranej książce, dziele Orsona Scotta Carda - "Gra Endera". Jest to książka z gatunku Sciencie-Fiction. Autor akcje umiescil w świecie przyszłości, swiecie, ktory przezyl juz dwie inwazje owadopodobnych istot, zwanych przez ludzi robalami. Ludzkość zatakowana przez obcych zakończyła wszelkie spory i połączyla sie w walce z obcym najeźdzca.  Ziemianie zagrożoni  3 inwazją uciekaja się do niecodziennej metody, wybierają najinteligentniejsze dzieci, które już od 6 roku szkola na generałów. Wśród tych dzieci znajduje się tytułowy Ender,  którego prawdziwe imie to Andrew Wiggin.  Jeszcze przed wstąpieniem do elitarnej szkoły następuje pierwsze spotkanie zła. Ender był 3 dzieckiem, a wowczas mozna bylo miec tylko dwoje, i z tego powodu duża ilość rowiesnikow  go nienawidziła . Postanowili go pobić , jednak niedocenili siły Wiggina, który wygrał starcie. Nie wiedział o tym, ze broniac sie,  zabił jednego z chłopców. W szkole bojowej widzimy kolejne spotkania dobra i zła. Pierwszy przykład kojarzy mi sie z zachowaniem dzisiejszych uczniów. W "Grze Endera"  tak jak dzisiaj, dzieci uważają,  nauczycieli za największych wrogów, ponieważ  łamia zasady jakie były przyjęte w szkole od lat. Mówią , ze nauczyciele są prawdziwym złem a nie robale. Nastepny przyklad jest, moim zdaniem nagminny w dzisiejszym swiecie . Chodzi o zazdrosc, o wszystko, o zdolnosci, majatek, powodzenie, urode. Dokladnie tak sie dzieje w "Grze Endera". Glowny bohater wygrywa wszelkie treningowe bitwy i praktycznie we wszystkim okazuję się najlepszy. Bardzo szybko traci duża ilość przyjaciół i zyskuję spore grono wrogów, ktore chce zmusic go do opuszczenia szkoly. Ender musi sie ratowac i nieswiadomie zabija kolege, a nauczyciele ukrywaja przed nim prawde.  Ender w trakcie trwania nauki i ćwiczeń był przygotowany do walki z najwiekszym wrogiem ludzkosci - robalami. Jednak go oszukano. Podczas treningów na symulatorze gdzie odbywały się symulację walk z robalami myślał ,że walczy z komputerem, jednak nie była to prawda. Nauczyciele go okłamali , nie walczył z wirtualnym wrogiem lecz prowadził ziemską inwazję przeciw obcym. Wiggin podczas walk dawał z siebie wszystko , nie rzadko musiał podejmować ciężkie decyzje ,jednak jego ostatni czyn , pomimo tego , że nie wiedział ,że jest to prawdziwa walka jest co najmniej kontrowensyjny. Mianowicie podczas ostatniej bitwy , użył tajnej broni ludzkości ,która zniszczyła całkowicie planetę robali i razem z nią całą populacje obcych.  Gdy wiedząc co ludzie uczynili ,aby zwyciężyć w wojnie z robalami, można powiedzieć, że byli tymi dobrymi? Pewnie tak, gdyby się bronili przed kolejną inwazją obcych , jednak to ludzie zaatakowali robali,którzy niczego się nie spodziewali . Po zniszczeniu planety , ludzie odkryli pewne zadziwiające informację o przeszłosci robali i o ich zamiarach. Robale nie miały na celu rozpoczynanie 1 inwazji . Podczas eksploracji galatktyki , natknęli się na ludzi i z powodu przypadkowych zdarzeń , rozpoczęła sie walka , przez która zapoczątkowała się 1 inwazja. Jednak co najstraszniejsze z perspektywy tego co ucznił Ender jest to ,że robale zupełnie odrębnie widziały świat od nas. Pomimo już dwóch inwazji ,praktycznie zapomnieli o wojnie z nami i o nas samuych , nie pałali nienawiścia do nas i nie chcieli już nas następny raz najeżdzać. Pomimo tego,że na samym początku ta historia, może przypominać tysiące innych klasycznych walk dobra ze złem, według mnie ta powieść genialnie pokazuję nam ,że nie zawsze ta lepsza strona jest całkowice pozbawiona wad. Książka Carda ukazuję również ,że przemoc nie jest najlepszym sposobem rozwiązywania sporów , a często zwykła rozmowa jest najlepsza. Gdyby ludzie spróbowali skontaktować się z robalami wojna mogłaby być szybko zakończona. Myślę, że gdyby ludzie podczas konflitków próbowaliby , załagodzić sytuację zwykłą rozmową , świat mogły unikąć wiekszą część wojen.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mathea w Marzec 01, 2010, 08:44:45 am
Witajcie,
mam temat identyczny jak Raja, tj walka dobra ze złem w świecie fantasy. Literaturę podmiotu już mam, problem jest z literaturą przedmiotu.... jakieś pomysły? Byłabym wdzięczna ;D
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Marzec 01, 2010, 03:39:53 pm
Brak wstępu – napisz coś o odwiecznej walce dobra i zła, o tym, że są w opozycji do siebie, ale jednoczesnie jedno nie może istnieć bez drugiego. Zauważ, że lit. fantasy własnie na tej opozycji buduje cały swój swiat. Potem określ  tezę – tzn na czym się skupisz – możesz np. do tezy wykorzystać artykuł, który ci podałam wcześniej,  albo że walka zła i dobra nie zawsze rozgrywa się na płaszczyźnie my-oni. Potem przejdź do rozwiniecia tematu. O HP ma być krótko – ale nie telegraficznie (chyba że nie podajesz go w swojej bibliografii) – tu bym pisała o takim wyraźnym czarno-białym ujeciu tematu , a potem – po stwierdzeniu że jednak to jest fantasy dla dzieci, że w „dorosłej fantasy” temat jest bardziej skomplikowany. Wywal te wszystkie odwołania do życia codziennego, dzisiejszego – NIE NA TEMAT! – no i za bardzo streszczasz - a nie analizujesz (scharakteryzuj może stronę dobra i zła).
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Marzec 01, 2010, 03:44:44 pm
Mathea
Cytuj
Literaturę podmiotu już mam, problem jest z literaturą przedmiotu....
Poczytaj parę stron do tyłu - znajdziesz podpowiedzi  :D
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: hellcabber w Marzec 09, 2010, 04:35:04 pm
witam, poszukuję literatury a właściwie konkretnej pozycji do pracy licencjackiej o twórczości T.Baranowskiego, mianowicie brakuje mi wywiadu z AQQ(nr 2/02) z mistrzem i z tego samego czasopisma nr 2/96 - wywiadu z J.Dufaux oraz nr 9 KKK (też wywiad z T.Baranowskim) - mieszkam w Bytomiu, sprawdzałem już we wszystkich możliwych bibliotekach w województwie, sklepach komiks., antykwariatach- bez powodzenia
dlatego zwracam się z prośbą, gdyby ktoś posiadał w/w numery czy mógłby przesłać mi skany stron  z wywiadami, ew. od osób ze Śląska mógłbym też te numery zakupić, a może ktoś "stąd" wie gdzie mógłbym znaleźć te pisma?
nie uśmiecha mi się jazda do Poznania do tamtejszej Pracowni Komiksowej przy UAM, która to te czasopisma posiada
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Marzec 14, 2010, 02:42:27 pm
Mam pytanie , jesli moj temat prezentacji to - omów walke dobra ze złem na podstawie literatry fantastynczej , to jakim stylu pytań mogę się spodziewac, bo nie mam pojecia jakie pytania moga pasc ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Marzec 17, 2010, 06:01:36 pm
Mam pytanie , przeczytałem już książki Sklepik z marzeniami i Czarnoksiężnika z Archipelagu , moglibyście mi jakoś pomoc , jak na podstawie tych ksiazek opisac walkę dobra ze złem? Nie wiem jak zacząc , ze sklepikiem łatwiej , ale czarnoksięznika trudno mi będzie , cała ta pogoń za cieniem itp.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Marzec 17, 2010, 08:03:49 pm
Raja  2x wysyłałam ci wiadomośc na priva - odebrałeś? w Archipelagu walka dobra i zła nie jest taka prosta - tam siły są w równowadze. Czarodziej może pokonać Cień tylko poprzez przyjęcie go jako części swej osobowości. Młody Ged  otwiera przejście do świata umarłych, z którego wychodzi Cień - stanie się on  zmora całego jego zycia. Dopiero po latach  od smoka dowiaduje się, że cień ma  swoje imię, a wypowiadając je, będzie mógł go pokonać. Niestey nie udaje się  mu  zwyciężyć, gdyż  to Cień wymawia jego imię, pozbawiając Geda przewagi magii. Po latach,  na krańcu świata, w końcu mag dopada swojego przeciwnika – i pokonuje go, mówiąc  imię, które brzmi "Ged", bowiem Cień to cień jego własnej śmierci – tak więc jest to opowieść o zaakceptowaniu ciemnej strony życia, połączeniu się z nią, aby ją poznać, pokonać i wykorzystać w procesie samorealizacji.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Marzec 21, 2010, 07:30:04 pm
Viena otrzymałem i napisałem pw do Ciebie :) Mam do was pytanie za waszą namową zakupiłem "Ewolucje Gatunku" oraz "Ilustrowany przewodnik" a teraz chce rówież "Rekopis znaleziony w smoczej jaskini" , podalibyście mi strony lub fragmenty tych książek , które mogłyby mi się przydac i które mógłbym uzyc w mojej prezentacji o nazwie " Omow walke dobra ze zlem na podstawie literatury fantastycznej" . W bibliografii , podobno lepiej podawac strony lub fragmenty , wiec jakakolwiek pomoc naprawdę bardzo by mi się przydala.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Marzec 26, 2010, 06:25:05 pm
Ponowie moje pytanie , czy wiecie może jakie fragmenty ksiazek - Rekopis znaleziony w smoczej jaskini, fantasy ewolucja gatunku i ilustrowany przewodnik , mogą mi się przydac do prezentacji maturalnej ? W ewolucji gatunku znalazłem fragment o "Czarnoksiezniku z Archipelagu" , ale to niestety wszystko co znalazłem :/
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Marzec 27, 2010, 11:01:19 am
Koleżko, może lepiej po prostu kup sobie tę prezentację od polonisty pozbawionego przesądów, po co się masz męczyć, dręczyć i wypacać swe młode i jakże cenne dla narodu życie kartkując niesamowicie obszerne, dwustustronicowe księgi, czy choćby indeksy alfabetyczne do nich. Od uczenia się i pracy przecie wyrastają garby i psuje sie wzrok. A od czytania miesza się rozum.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Marzec 27, 2010, 06:41:12 pm
Nie słuchaj achillemarozza. On ani jednej książki w życiu nie przeczytał, a swoją edukację zakończył na podstawówce. To wichrzyciel przeciwko umysłowi. Trzytać xsiążki cza.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Marzec 27, 2010, 10:28:47 pm
Raja - jakie strony??? jakie fragmenty??? czytaj całość i tak podaj w bibliografii!!! Skąd ty takie wiadomości czerpiesz - jakaś szkolna giełda durnych pomysłów???

achillemarozzo - nie czepiaj się chłopaka :) - wychowamy go i on grzecznie przeczyta wszystko :badgrin:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Konował w Marzec 28, 2010, 10:07:08 am
Już teraz nie pamiętam dokładnie, ale przy podawaniu jedynie fragmentów a nie całości chodziło o to, że komisja nie mogła zapytać z całość tylko z tego co było właśnie w bibliografii. Kumpel coś tak kombinował przy Potopie.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Sathar w Marzec 28, 2010, 08:39:44 pm
Witam wszystkich, widzę, że temat "motyw walki dobra..." jest dosyć popularny-również ja go wybrałem. Mam do Was 2 pytania,mianowicie: co sądzicie o tym by w pracy "użyć" książki Intruz Stephenie Meyer i do kiedy macie termin oddawania bibliografi?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Marzec 28, 2010, 10:49:34 pm
Strony to można podawać przy jakiś obszernych kompendiach wiedzy, koniecznie przy słownikach, leksykonach - ale nie przy lekturkach i to obowiazkowych!!! (do których Potop należy :p). Akurat "Rękopis..." należy raczej do pozycji, które powinno się przy tym temacie przeczytać raczej w całości - no ewentualnie dla leni może być większy fragment - ale nie pojedyncze strony:).



Urzędowo termin oddawania bibliografii - miesiąc przed maturką!
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Marzec 31, 2010, 02:54:50 pm
Poszedłem za waszą radą i już przeczytałem połowę Rękopisu :D ? Dacie jakieś porady co napisac o sklepiku z marzeniami ?
ps. Viena dostałaś moja pm ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Kwiecień 06, 2010, 11:47:18 am
Mam pytanie jeśli mam Harrego Pottera w swojej biblografii , to czy muszę wypisać wszystkie 7 części ?  Czy wypisuję sie tylko cykl albo saga ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Sathar w Kwiecień 06, 2010, 11:56:53 am
@Raja
Napisałem Ci PM,odpisz.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Kwiecień 06, 2010, 10:56:47 pm
Raja - dostałam - odpisałam - wcześniej nie miałam czasu:(
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Kwiecień 07, 2010, 12:43:21 pm
Dziękuje Ci Viena , oczywiście nic się nie stało , rozumiem to :D Jednak wiadomości nie dostałem :/
Dowiedziałem się wczoraj o czymś nie za ciekawym dla mnie :/ Mianowicie moja prezentacja ma mieć nazwę  "Walka dobra ze złem w literaturze fantasy. Omów temat, odwołując się do konkretnych przykładów".
Samo FANTASY ;( , oglądałem tematy z wcześniejszych lat i przez to narobiłem sobie kłopotu , do jutra muszę oddac biblografię , myślicie że sam Harry Potter , Czarnoksiężnik i Sklepik z marzeniami (wiem że to horror , ale myślę że może przejśc jako fantasy) wystarczą do tego tematu ? Grę Endera będe musiał wyrzucić  :/  Myślałem , czy by nie wrzucic jakieś części "Wiedzmina" , ale czy po przeczytaniu jednej a nie wszystkich dam radę co zrobić  ? Wiem ,że to przez własną głupotę mam teraz ten problem , jednak proszę was o jakaś radę.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Kwiecień 07, 2010, 09:37:30 pm
Raja -wysłałam ponownie. Wrzuć Wiedźmina albo Conana Barbarzyńcę - bedziesz sobie pisał o relatywizmie postaw:)), a bibliografia przedmiotu będzie ta sama :badgrin:
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Kwiecień 08, 2010, 06:25:19 am
Wybrałem sobię "ostatnie życzenie" Sapkowskiego :)
Kurde dalej nie otrzymałem pm Viena :/
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Raja w Kwiecień 13, 2010, 07:53:23 pm
Mam pytanie , czy wie ktoś może czy istnieje streszczenie do Sklepiku z marzeniami ? Opisuję teraz tę książkę , jednak przeczytałem ją już dobre 2 miesiące temu i pozapominałem trochę treści . Mam też prośbe , czy moglibyście doradzic jak opisac walke dobra ze zlem na podstawie sklepiku z marzeniami ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: avm w Maj 16, 2010, 06:55:57 pm
Ja mam pytanie odnośnie Szekspira. Potrzebuję jakiegoś tragicznego bohatera , który występuje w komediach. Mam już Shylocka z "Kupca weneckiego" moglibyście podpowiedzieć jeszcze jedną postać?
z góry dziękuję.
pozdrawiam:)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: achillemarozzo w Maj 17, 2010, 10:27:01 am
Może książe-manipulant Prospero z "Burzy"? Chociaż, w odróżnieniu od Shylocka, potrafi jednak okazać szlachetność i dzięki temu o wiele lepiej kończy.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: staszka92 w Październik 06, 2010, 02:18:26 pm
Witam.

Również mam pytanie co do tego wątku, a raczej prośbę.

Moglibyście podać mi jakieś ciekawe przykłady książek, gdzie pojawia się motyw zdrady (nie chodzi mi o współczesność).
Chciałabym uniknąć pracy na tak oklepanych przykładach jak np. "Potop". Mam już kilka propozycji co do POZYTYWIZMU (ponieważ muszę to omawiać w kontekście wybranych epok) więc zastanawiam się nad jeszcze jedną epoką.

Proszę o propozycje :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: zielony129 w Październik 13, 2010, 01:46:01 pm
Sporo niezłych przykładów znajdziesz w literaturze pierwszej połowy XX wieku. Najbardziej poprawnie polonistycznie byłoby użyć książki opisującej zdradę narodu (np. "Początek" Szczypiorskiego) albo idei- tutaj możesz skorzystać z książek dotyczących wczesnego PRL-u. Z ostatnim zagadnieniem jednak bym nie szarżował bo można trafić na ludzi w komisji o różnych poglądach i przeszłości.

Ciekawe byłoby wykorzystanie zdrady w strukturach mafii i tu chyba bezapelacyjnie najlepszy jest "Ojciec Chrzestny" Mario Puzo.

A nie myślałeś o Starożytności albo Romantyzmie?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Crettio w Grudzień 30, 2010, 08:02:43 am
Witam. Moim tematem maturalnym jest - Walka dobra ze złem w literaturze fantastycznej. Na literaturę podmiotu wybrałem klasyki - Władcę Pierścieni, Pottera, Wiedźmina... Przydała by się jeszcze jedna książka, wiecie może jaka ? Natomiast moim głównym problemem jest brak literatury przedmiotu .  Nie mogę nic znaleść.. bylibyście w stanie mi pomóc ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Grudzień 30, 2010, 09:18:47 am
"Opowieści z Narnii" by się nadały. A literaturę przedmiotu łatwo znaleźć. Chociażby "Rękopis..." Sapkowskiego. Jest też mnóstwo opracowań poświęconych Tolkienowi. O Potterach też często ktoś coś pisał.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Crettio w Grudzień 30, 2010, 09:53:56 am
Rękopis znaleziony w Smoczej jaskini.. mam ;).


Dobrze, a czy byłby ktoś w stanie podać chociaż jedną konkretną pozycję jeśli chodzi o Pottera i Władcę Pierścieni ?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Radan w Grudzień 30, 2010, 12:54:01 pm
T.A. Shippey "J.R.R. Tolkien-Pisarz Stulecia"
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Spith w Styczeń 10, 2011, 03:47:51 pm
Witajcie : >
Piszę z podobnym problemem co reszta, bo brakuje mi trochę materiałów do prezentacji.


Mój temat to: Wizja końca świata i jego zagłady w literaturze, malarstwie i filmie. Omów problem, analizując właściwe przykłady.


Póki co przeczytaną mam "Droge" Cormac'a McCarthy'ego.
Prosił bym o wszelkie przykłady książek, filmów i obrazów pasujące do tematu.


Dzięki i pozdrawiam
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 11, 2011, 09:50:04 am
np. filmy:
   
Jestem legendą. reż. Francis Lawrence, Ostatni brzeg reż.S.Kramer,  O bi, o ba. Koniec cywilizacji. reż.P.Szulkin. Księga ocalenia Reżyser: Albert Hughes, Allen Hughes oraz wszystkie Armagedony, Rok 2012 itd
i wiersze: K.I. Gałczyński , Koniec świata, J.Kasprowicz, Dies Irae, Cz. Miłosz, Piosenka o końcu świata,Roki, Zbigniew Herbert  „U wrót doliny”... i mnóstwo innych , ale wszystko zależy od tego, co chcesz pokazać.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Styczeń 11, 2011, 09:55:14 pm
Do Crettio: spróbuj tu - http://www.tolkien.com.pl/hobbickanorka/art.html (http://www.tolkien.com.pl/hobbickanorka/art.html)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: qwert92 w Styczeń 17, 2011, 09:33:49 pm
Witam, mnie również czeka maturka w tym roku. Temat brzmi: Kreacje świata fantastycznego w literaturze współczesnej obcej i polskiej.
Do literatury podmiotu wybrałam
-Kossakowską - Siewcę Wiatru albo Zbieracza Burz
-Rowling - HP
-Tolkiena - Władcę P.
Problem leży w literaturze przedmiotu, szczególnie w związku z Kossakowską i Potterem.
Generalnie nie mam też pomysłu na jakąś logiczną realizację tej pracy. Chodzi mi o to co ma być dokładnie zawarte: bohaterowie, opis miejsc, inspiracje?
Będę ogromnie wdzięczna za pomoc dot literatury i uwagi do realizacji pracy.
Z góry dzięki
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Thorik w Styczeń 18, 2011, 08:20:14 pm
Hmm, trochę zmieniłbym literaturę podmiotu. Tolkien może zostać, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, że akurat jego, nauczyciele raczej znają. Zamiast Kossakowskiej dałbym Le Guin i jej "Ziemiomorze". Do tego z pewnością znajdziesz różne recenzje, a przy tym posłowie Lema do "Czarnoksiężnika z Archipelagu" (Wydawnictwo Literackie, 1983, Kraków). A za Rowling dałbym "Świat Dysku" Pratchetta. Recenzji poszczególnych tomów jest w necie ze 100.

Co do samej koncepcji pracy, to w pierwszej kolejności skupiłbym się, na tym, co jest w temacie czyli kreacji świata. Jakie wartości są w nim wyznawane i w jakich proporcjach. Jakie problemy w danym uniwersum są podejmowane i kto w nim żyje, jakie rasy etc. Z czego zostały zaczerpnięte inspiracje. Wykazanie kilku różnic między światem rzeczywistym a fikcyjnym też chyba nie zaszkodzi.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: qwert92 w Styczeń 23, 2011, 09:16:47 pm
Z tym, że muszę mieć zawartą literaturę polską ;)
ale dziękuję za odpowiedź i przykłady
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Crettio w Luty 02, 2011, 02:44:19 pm
Witam.


Czy zna ktoś może dobrą literaturę przedmiotu do Harrego Pottera ? tematem mojej pracy jest walka dobra ze złem w literaturze fantastycznej
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Sagi w Luty 26, 2011, 11:29:26 am
Witam Was drodzy użytkownicy.
  Piszę do Was z prośbą- do mojej pracy maturalnej potrzebuje pewnych   informacji. Chodzi mi przede wszystkim o tytuły książek, które znacie,   niekoniecznie lektur, w których występowali bohaterowie mający jakieś   ciekawe, zabawne nawyki.
  Będę wdzięczny.
Tytuł: Literatura do matury (groza, paranormalne zjawiska)
Wiadomość wysłana przez: radyzio w Marzec 07, 2011, 12:54:33 pm
Otóż sprawa przedstawia się tak, że się obudziłem za pieć dwunasta i potrzebuje pomocy do bibliografii i pracy maturalnej.
Temat pracy: Świat nadprzyrodzonych zjawisk w powieściach grozy. Omów poetykę tego gatunku na przykładach wybranych utworów.
Dodam, że jestem początkującym fanem fantasy i grozy, bo dopiero od roku czytam;(
Co by mi się przydało? Myśle, artykuły i strony ze źródłami na temat w/w.
Z książek co zacząłem czytać to Wiedźmin(1 tom), Malowany człowiek oraz Pustynna włócznia(wszystkie tomy), Alicja(tom 1), 4 opowiadania z cyklu Ziemiomorze i to wszystko, ale nie widze zbytnio tam zjawisk para normalnych. Zato  jak szukam w googlach zjawisk nadprzyrodzonych w literaturze to raczej docieram do stron poświęconych ezoteryce.
Bede bardzo wdzięczny za wszelką pomoc!
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Hokki w Marzec 14, 2011, 06:20:32 pm
Witam! 
   
  Chciałbym prosić osoby obeznane w świecie książki o pomoc, a dokładniej o   podanie mi paru tytułów związanych z moją maturą. Zdaję podstawę.   Wybrałem sobie temat, który mnie interesuje, aczkolwiek ciężko jest mi   ruszyć z miejsca bez pewnych informacji. Od początku planowałem brać   książki przede wszystkim czysto fabularne, łatwe i przyjemne, jednym   słowem czysta beletrystyka. Niestety niewiele mi się udało do tej pory   znaleźć takowych pozycji. Temat brzmi: 
   
  "Literacki obraz współczesnej Japonii." 
   
  Jeżeli jest tutaj ktoś, kto czytał jakieś książki odnoszące się w swojej   tematyce albo zaczepiające w jakiś sposób o Japonię, które mogłyby mi   się przydać, to naprawdę byłbym wdzięczny za umieszczenie tutaj notki. 
   
  Ponieważ zostało mi już mało czasu (bo jedynie 1.5 miesiąca), to   przydałyby mi się informacje takie jak: autor, tytuł, opis fabuły i   dlaczego akurat ta książka. Zamierzam wybrać najbardziej trafne i te,   które uznam za interesujące. 
   
  Przeczytane mam już dwie: "Bezsenność w Tokio" - M. Bruczkowski i "Po   zmierzchu" - Haruki Murakami. Co o nich sądzicie? Jeżeli macie jakieś   inne propozycje, to mogę ostatecznie zmienić całą kompozycję tytułów,   aczkolwiek zostało mało czasu... 
   
  Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek udzieloną pomoc, czekam niecierpliwie na odpowiedzi! 
   
  Pozdrawiam i z góry dziękuję!
Tytuł: różnorodne ujęcie motywe cyrku w literaturze, sztuce plastycznej i filmie
Wiadomość wysłana przez: kosnik w Marzec 17, 2011, 08:24:56 pm
szukam pozycji z motywem cyrku głównie z literatury wyższej, ale nic nie przychodzi mi do głowy. jesteście w stanie pomóc?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Tinar w Marzec 19, 2011, 05:54:01 pm
"Freaks" w reżyserii Toda Browninga, czarnobiały film z 1932 roku, opowiadający historię ludzi cyrku, zwłaszcza osób kalekich i upośledzonych, dla których cyrk był jedyną możliwością względnie samodzielnego życia. Wbrew pozorom pozycja lekka i przyjemna, acz dająca do myslenia :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Four w Maj 26, 2011, 02:23:08 pm
Witam jestem tu całkowicie nowy, wiec jeśli nie trafiłem z moim pytaniem do prawidłowego tematu to bardzo był bym wdzięczny jeśli ktoś by mnie przekierował do odpowiedniego wątku. Moje pytanie brzmi następująco, czy mógł by mi ktoś podać przykłady Kaina i Abla w literaturze i sztuce Europy ? :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: kanaka w Marzec 28, 2012, 05:41:59 pm
Witam
Proszę o podpowiedź co do mojego tematu maturalnego Kultura   średniowieczna źródłem inspiracji dla współczesnej literatury fantasy   :Interpretując wybrane przykłady literackie określ kierunek i
zakres wpływów.


Chciałbym się skupić na Literaturze Fantasy osadzonej w realiach Historycznych

Do literatury Podmiotu wybrałem :

Andrzej Sapkowski : "Narrenturm"
Dariusz Domagalski : "Lekkie uderzenie Pioruna"

Jeszcze niestety nie wybrałem 3 tytułu mam na natomiast na uwadze
Marcin Mortka "Miecz i kwiaty"
 Jacek Komuda  "Krzyżacka Zawierucha"
Może którąś z książek Jacka Komudy albo jakaś opowieść z opracowań zbiorowych "Niech Żyje Polska Hura!" tomu 1 lub 2

którą z nich najlepiej wybrać? Może jakieś inne tytuły zaproponujecie

Co   do Literatury przedmiotowej. Chciałem wybrać wywiad Sapkowskiego i   Beresia . Lecz miałem problem ze znalezieniem do pozostałych tytułów.   Nauczycielka poradziła mi bym wybrał jakieś recenzję (np z :Nowej   Fantastyki Esencji , internetu )a prezentację napisałbym tylko na   podstawie książek.
Nie jestem do końca też pewien na czym miałbym   skupić uwagę w pracy. Myślałem o omówieniu elementów historycznych   (postacie ,wydarzenia, miejsca ) lub/i elementy fantastyczne(np w   Narreturmie magie, czarownice, stwory, kult Magna Mater a w Lekkim   uderzeniu pioruna przebudzonych, drzewo życia itp.)

Proszę o pomoc/opinię/poradę
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Anonimowy Grzybiarz w Wrzesień 19, 2012, 02:33:38 pm
Szukam dobrych książek przybliżających życie i twórczość Josepha Conrada.
Na październik muszę zrobić referat na podwójne zajęcia z literatury na temat właśnie tego autora.
Może ktoś polecić jakieś pozycje warte uwagi? Zależy mi również, by były łatwo dostępne (czy to w internecie czy w sprzedaży).
Z góry dziękuję za pomoc.
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: zaciekawiony w Wrzesień 23, 2012, 11:57:54 am
A grzebałeś po bibliotekach?
Znalazłem informacje o takich książkach:
- Stape John Henry "Joseph Conrad" Świat Książki, 2009
-  Tomala Stanisław "Joseph Conrad 'Lord Jim' "

Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: jonass w Grudzień 01, 2012, 12:48:20 pm
czesc, szukam książek do literatury przedmiotu, mój temat to Świat przedstawiony w literaturze fantasy. Omów sposób jego kreacji w wybranych utworach
z góry dzięki za pomoc

Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Agrerodes w Styczeń 24, 2013, 03:42:16 pm
czesc, szukam książek do literatury przedmiotu, mój temat to Świat przedstawiony w literaturze fantasy. Omów sposób jego kreacji w wybranych utworach
z góry dzięki za pomoc


Napisałeś to miesiąc temu, mimo to wciąż naiwnie będę liczyła na odpowiedź:
Po co wybierasz sobie temat na maturę dotyczący fantastyki, skoro nie czytasz fantastyki...?
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: dexteramorgan w Luty 15, 2013, 09:30:43 am

Witam wszystkich :)
Pilnie potrzebuję pomocy w sprawie pracy maturalnej.
Mój temat to : Topika baśniowa w literaturze romantycznej i współczesnych powieściach typu fantasy. Omów na wybranych przykładach.


Do literatury podmiotu wybrałam
1. Harry Potter i Czara ognia
2. Harry Potter i Kamień filozoficzny
3. Harry Potter i Komnata Tajemnic
4. Balladyna
5. Kordian


Z tej piątej z pewnością zrezygnuję na rzecz innej książki, tak mi poleciła polonistka.
Ale mniejsza o literaturę.
Mam do was ogromną prośbę abyście pomogli mi określić tezę i ogólny zarys pracy(o czym mam pisać, najważniejsze rzeczy)
Byłabym bardzo wdzięczna :)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: Viena w Luty 21, 2013, 12:10:03 am
do Agrerodes
np.
      Fantasy.  Ilustrowany przewodnik. Warszawa 2003 Łaba J., Dobro i zło w  fantastyce, [w:] Idee religijne w wybranej literaturze fantasy lat 1930-75.  Studium fenomenologiczne. Warszawa 2009
i pare artykułów na temat jest na       http://www.tolkien.com.pl/hobbickanorka/art.html (http://www.tolkien.com.pl/hobbickanorka/art.html)
Tytuł: Odp: W sprawie "literatury do matury" i inne pytania
Wiadomość wysłana przez: mz18 w Kwiecień 06, 2013, 07:00:51 pm
Witam,
to mój pierwszy post na forum.
Chciałbym prosić o jakieś ciekawe artykuły dotyczące "Boskiej Komedii" Dantego,
najlepsze byłyby takie, które poruszają tematykę wędrówki w tymże dziele.
Z góry dziękuje za pomoc.