gildia.pl

Gildia Komiksu (www.komiks.gildia.pl) => Komiks - tematy ogólne => Wątek zaczęty przez: Anonymous w Wrzesień 27, 2003, 04:14:41 pm

Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 27, 2003, 04:14:41 pm
sprowokowany stwierdzeniem Blendnego (topic Alan Moore, ze ktos tam "zna sie na komiksie") oraz by zaklocic cykl zakladania tematow przez 1 osobe (badday) zasiewam tu pytanie: co to wg was oznacza - znac sie na komiksie?

znac duzo komiksow?
znac duzo komiksow i chwalic te, ktore uznaje wiekszosc?
trabic wszem i wobec o znakomitosci medium jakim jest komiks (+ znac duzo...)?
byc generalnie oczytanym i umiec odroznic dupe od lokcia?
ksztaltowac gusta (+ losowo niektore z powyzszych)?
wszystkie z powyzszych?

pytania nie przemyslane  :P
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: An-Nah w Wrzesień 27, 2003, 04:20:28 pm
Byc oczytanym i umiec odróżnic dupę od łokcia. I wystarczająco duzo komiksów, by mieć wyrobiony włąsny gust, włąsny pogląd na komiksy, wiedzieć jaki powinien być dobry komiks, znać klasyke, przynajmniej tę wydana w Polsce (choć najlepiej znać i pare rzeczy, które do klasyki się zaliczają, a któych w Polsce nie uśiwadczysz).

wersja chumorystyczna: wierzyć, że Incal jest swietny, choć Przed Incalem to szmira  8)

Na tej podstawie An stwierdza, że cos tam o komiksie wie. 8)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: fjtk w Wrzesień 27, 2003, 05:38:26 pm
Znać klasyke , twórców i trochę historii komiksu, większe wydawnictwa, podstawowe główne nurty i pojęcia  itp. Znać dużo tytułów, być na tyle wyrobionym żeby obiektywnie stwierdzić czy komiks jest dobry czy nie a nie że tylko "mi się podoba" czy "mi się nie podoba" (czyli fajnie byłoby trochę znać się na plastyce, podstawy scenopisarstwa itp. - choć to może przegięcie)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: JANKE'S w Wrzesień 27, 2003, 07:35:50 pm
w swoim czasie gdy miałem dwie lewe ręce i cały wolny czas spedzałem na czytaniu komiksów stwierdzałem wymijająco że na czym jak na czym ale na komiksach to ja sie znam. teraz gdy czegoś się juz nauczyłem a i do komiksu podchodze inaczej to już znam sie na nim znacznie mniej.
ale ostatnio mam mały problem z autem i jak nie uda mi sie go samemeu naprawić to zaraz tu na forum błysne wiedzą o komiksie tak ogólnie... w zarysie... mniej wiecej...
mam nadzieje że mój przypadek jest odosobniony i nie jest przykładem jakiejś szerszej patologii  :wink:
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: badday w Wrzesień 27, 2003, 07:51:42 pm
Cytat: "fjtk"
(czyli fajnie byłoby trochę znać się na plastyce, podstawy scenopisarstwa itp. - choć to może przegięcie)


To nie przegięcie, a właśnie dowód,,znajomości" sztuki komiksowej


Znać się to być specjalistą/biegłym w danej dziedzinie.
Ludzie często (czy w komiksach czy muzyce czy gdziekolwiek) błędnie nazywają znawstwem - gust.
Jak wiadomo o gustach się nie dsykutuje
dajmy na to: Rork
Mnie ten komiks na pewno nie przypadł do gustu. Czy oznacza to (akurat TO) że nie znam się na komiksach. Nie twierdze przecież że ten komikś jest dobry technicznie (rysunki, ustawienie ramek)itp. Ale to co innym wydaje się plusem,  dla mnie może być minusem (Chodźmy te wspomniane ramki,kóre są małe, przy tym bardzo dużo jest na nich elelmentów, przez to dla mnie są mało przejrzyste) Właśnie, dla mnie. To jest gust.
Więc ktokolwiek, czy to mały szary badday czy jakiś prof.hab. od komiksologii Tytus Kokosz, powie, że jeden komiks jest bee, a drugi wspaniały :D to tylko ukazuje nam jego gust albo względnie (wiemkontowersyjne zdanie!!!) jego brak.
Zatem znać się na komiksach to orientować się w zapowiedziach, nowościach, sprawach technicznych (edycja, rysowanie komisku), a nawet handlowych(kolportaż, ekonomia, socjologia). Znać genezę powstania komiksu,często przy tym biografie autora. Przyglądać sie sposobom "kreślenia" i inkowania komiksów.
Przede wszystkim zaś patrzeć na kazdy komiks od "innej strony" niż pozostali czytelnicy-krytycy, by móc wyłuskać pewne niuanse, często kontowersyjne, niezgodne z opinią ogółu. Ale tu ze znawcy rodzi się krytyk. To jednak chyba nieuniknione. Chociaż wydaje się że to profesja (krytyk komiksowy) raczej raczkująca. Na razie bardziej pasuje tonazwać recenzentem.
Byłem dość długo na foru literackopoetyckim, jakie tam krytyki pisano. Ech, sam jad :)  
PS1 Ciekawe co by Wojewódzki powiedział o komiksach? Tylko szczerze bez pozerstwa. Nie chodzi mi w sumie o pana Kubę :) ale o kogoś będącego w temacie komiksów o charakterze Wojewodzkiego :)
PS.2 oo. zamiast "znać się na komiksach" lepiej brzmi (a przede wszystkim lepiej oddaje znaczenie faktyczne istot sprawy) "będący w temacie komiksów"
PS.3 Niniejszym tym postem zakłócam oficjalnie zakłócanie cyklu zakładania tematów przez jedną osobę (niejakiego baddaya)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Kurczaczek w Wrzesień 27, 2003, 07:54:56 pm
Znac sie na komiksie znaczy:

1) Znac duzo tytulow, byc na biezaco przynajmniej z tym co wychodzi/wychodzilo w Polsce

2) Byc oczytanym nie tylko komiksowo, ale takze w beletrystyce.

3) Znac kulture i sztuke w stopniu przynajmniej dostatecznym i pozwalajacym orientowac sie w stylach pisania i malowania/rysowania

4) Znac klasyke i tworcow komiksu

5) Miec wlasny gust, ale potrafic stwierdzic "to nie dla mnie, ale dobre"

6) Nazywac sie Alan Moore :)
Tytuł: Re: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Błendny Komboj w Wrzesień 27, 2003, 08:02:43 pm
Cytat: "2dope"
znac duzo komiksow?
znac duzo komiksow i chwalic te, ktore uznaje wiekszosc?
trabic wszem i wobec o znakomitosci medium jakim jest komiks (+ znac duzo...)?
byc generalnie oczytanym i umiec odroznic dupe od lokcia?
ksztaltowac gusta (+ losowo niektore z powyzszych)?
wszystkie z powyzszych?

Wszystkie z powyższych ze szczególnym naciskiem na to drugie ;)

Że Chaciński zna się na komiksie wnioskuję z jego artykułów. W porównaniu ze znakomitą większością "niebranżowych" publicystów, którzy gdy zabierają się za pisanie o komiksie chrzanią w kółko o Żbiku, Tytusie i Thorgalu, próbują sugerować, że "Falangi Czarnego Porządku" to przykład dojrzałej sztuki komiksowej, bo poruszają jakiś tam zdziadziały temat polityczny, albo przekonują do "Sin City" pisząc że to bardziej literatura niż komiks. O Duninie-Wąsowiczu nie wspomnę. Na tym tle Chaciński, i jeszcze Krzysztof Lipka-Chudzik co rusz przemycający komiks do swoich stopklatkowych felietonów, jest ok. Po prostu, z jego artykułu wynika, że uważnie przeczytał komiksy Moore'a, że potrafi się do nich ustosunkować, że się interesuje itp., a przede wszystkim wie jak należy czytać komiksy. To rzadkie wśród "niebranżowców", którzy zwykle o dziedzinie opowieści obrazkowej piszą jak za karę.
Nie ze wszystkimi fragmentami z tego artykułu się zgadzam, np. z tym jakoby komiks po rewolucji wrócił do dawnego getta, ale po za tym tekst świetny, zaskakujący tym bardziej, że jeszcze mam w pamięci zupełnie poroniony i powierzchowny artykuł o superbohaterach, zamieszczony w numerze "Filmu" z czerwca 2002 z okazji premiery kinowej "Spider-Mana".
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 27, 2003, 08:54:01 pm
Na początek, list piszę chyba po raz setny, bo forum działa beznadziejnie.

A ja szanowni państwo nie znam się na komiksie!
Przeczytałem ponad 4000 pozycji, ba sam mam ich ponad 2000 w domu, walających się po różnych kątach i zagracających mieszkanie.
Jak czytam wypowiedzi na forum, stwierdzam, że się nie znam.
Jak czytam wypowiedzi młodzieży i oświeconych nastolatków, stwierdzam, że się nie znam.
Jak widzę stada niedzielnych czytelników w Empiku niszczących komiksy i potem kwitujących coś co widzieli raz w życiu (zazwyczaj podczas niszczenia) kilkoma słowami (najczęściej nieprzychylnymi), to stwierdzam, że się nie znam.
Jak czytam opinie broniące strasznych gniotów (serwowanych przez troskliwych wydawców), bo nie wypada inaczej, gdy się nabyło taką pozycję (swoich wyborów finansowych użytkownicy/czytelnicy komiksów bronią do ostatniego bita), to stwierdzam, że się nie znam.
Jak kupuję miesięcznie 30-40 zeszytów, żeby przekonać się, że tak naprawdę jestem tylko chorym kolekcjonerem, to stwierdzam, że się nie znam.
Jak widzę miłośników mang nie najwyższych lotów, których zakończenia nie możemy się doczekać (a może nie znam też zwyczajów japońskich, które mówią, że raz zaczętego dzieła nie nalezy konczyć), a można doczekać się niestarannych rysunków i akcji stojącej w miejscu przez jeden numer, i to jest wychwalane, to stwierdzam, że się nie znam.
Jak widzę komiksy wychwalane za nazwisko twórcy na okładce, to stwierdzam, że się nie znam.
Jak oglądam wyniki głosowania k'03 to stwierdzam, że się nie zmam (nie załamuję rąk jak co niektórzy).
Tak Panowie i Panie jestem dyletantem i nie wstydzę się do tego przyznać. Nie ważne, co się czyta, nie ważne doświadczenie, nie ważne perełki w kolekcji, nawet wiedza. Liczy się tylko myslenie jak większość, bo ona ma zawsze rację.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Spajder w Wrzesień 27, 2003, 09:53:08 pm
Choć jestem scenarzystą, nie znam się na komiksie. Te rysunkowe potworki do scenariuszy Gaimana odstraszają mnie skutecznie.

Nie bardzo też lubię komiks humorystyczny. Kupiłem dwa Asteriksy, a trzeciego nie, bo już nie miał dla mnie nic nowego do zaoferowania (wiem, to herezja)

Cenię komiks realistyczny, gdzie każdy kadr jest oddzielny dziełem sztuki i nie charakteryzuje się idealną kreską. Swego czasu, to mi właśnie oferował Rosiński.

Nie wiem, chyba się jednak nie znam.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: graves w Wrzesień 27, 2003, 10:17:54 pm
Zbieram komiksy od 20 lat, ale czy się na nich znam :?: Nie sądzę :!:
Można lubić sztukę i nawet ją kolekcjonować, ale czy czyni tylko to kogoś znawcą sztuki :?: Na pewno nie :!:
A więc się nie znam :!: I nie wiem dokładnie, co to znaczy się znać na komiksach  :roll:
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Kurczaczek w Wrzesień 27, 2003, 10:18:58 pm
Dzizas ludzie bo mnie zdolujecie tak, ze popelnie sepuku... nikt sie nie zna na komiksach, a swiat jest beznadziejny... zycie beznadziejne i wiekszosc jest beznadziejna...

pociesze Was- my na forum nie jestesmy wiekszoscia, a wrecz mniejszoscia...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: pookie w Wrzesień 27, 2003, 10:23:17 pm
A ja moi drodzy jestem komiksowym ekspertem.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: graves w Wrzesień 27, 2003, 10:27:48 pm
Cytat: "Kurczaczek"
Dzizas ludzie bo mnie zdolujecie tak, ze popelnie sepuku... nikt sie nie zna na komiksach, a swiat jest beznadziejny... zycie beznadziejne i wiekszosc jest beznadziejna...

pociesze Was- my na forum nie jestesmy wiekszoscia, a wrecz mniejszoscia...

Nie przesadzaj. To tylko dowodzi, że jesteśmy ludźmi inteligentnymi i nie bufonami :wink:
Myślałem, że znam się na komiksie doskonale i wtedy zacząłem czytać forum. Po pewnym czasie stwierdziłem, że mam wielkie braki, ale ciągle dzięki temu, czy innemu forum, dowiaduję się rzeczy nowych i ciekawych. Cały czas można się dowiedzieć czegoś nowego i czegoś nauczyć. Po to czytam Waze posty. Czuję się wreszcie częścią grupy. Co z tego, że małej :?:
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 27, 2003, 11:03:48 pm
w ktorym miejscu temat zmienil sie na "czy znasz sie na komiksie?" ?  :P
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: graves w Wrzesień 28, 2003, 07:55:42 am
Cytat: "2dope"
w ktorym miejscu temat zmienil sie na "czy znasz sie na komiksie?" ?  :P

Szczegóły :P
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Wrzesień 28, 2003, 09:31:40 am
Cytat: "pookie"
A ja moi drodzy jestem komiksowym ekspertem.

W takim razie, co ja mam powiedzieć o sobie?
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: konradkonrad w Wrzesień 28, 2003, 10:41:52 am
Cytuj
co to wg was oznacza - znac sie na komiksie?

Nie wiem. To jest tak ogólne, że może oznaczac wszystko i każda odpowiedź moze być prawidłowa.

A na serio, to wydaje mi się, że dobrze robi (choć nie wystarcza)rzeczywista znajomośc tego, co na świecie powstało, żeby później nie zachwycać się rzeczmi wtórnymi, albo nie mówić, że coś jest arcymistrzostwem, jeśli dotąd czytało się tylko Kajka i Kokosza. Tymczasem chyba mało kto w  Polsce zna się tak naprawdę chociażby jednocześnie na ofercie francuskiej i amerykańskiej. Większosć pozamykana jest w jakimś wycinku w zależności od tego jakie zna języki i co ktoś kiedyś podsunął albo co było akurat dostępne albo co głośniej reklamowano.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: fjtk w Wrzesień 28, 2003, 10:46:21 am
dobra chwalusy, załóżmy że ktoś się zna. I co z tego wynika? Czy są z tego jakieś korzyści :?:   :wink:
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: pookie w Wrzesień 28, 2003, 10:59:49 am
N.N. mój post jest odrobinę przekorny, a dlaczego wyjaśni się na początku października.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Błendny Komboj w Wrzesień 28, 2003, 11:20:31 am
Parafrazując słowa Cassidy'ego z "Preachera": w tym kraju żeby znac się na komiksie wystarczy mieć w domu egzemplarz "Mausa".

Pookie, co znów za bombę szykujesz na początek października?
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: pookie w Wrzesień 28, 2003, 11:24:46 am
Żadnej bomby, ba nawet farejwerku. Ot taka ciekawostka, która "usprawiedliwia" fakt, iż przypisałem sobie miano eksperta  :)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: wilk w Wrzesień 28, 2003, 12:36:31 pm
Znac sie na komiksie?

Hmmm wypadaloby troche komiksow przeczytac, troche orientowac sie w historii, byc na biezaco z aktualnosciami a przede wszystkim, jak ktos slusznie zauwazyl, myslec i starac sie wyciagac wnioski, dostrzegac prawidlowosci.

A dobrze znac sie na komiksie to znaczy miec ogromna kolekcje, byc historykiem komiksowym, byc wydawca komiksowym abo siedziec w srodowisku i miazdzyc wszystkich zelazna logika i niepodwazalnymi argumentami ;)

Tak na marginesie to nigdy nie czulem ze znam sie na komiksie. Mialem i mam swiadomosc ogromu zjawiska jakim jest komiks, a co za tym idze ze tego wszystkiego nie ogarne, ze sporo mi umyka.
Zawsze uwazalem sie zwyklego milosnika :)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Kiamil w Wrzesień 28, 2003, 03:55:43 pm
Cytat: "pookie"
N.N. mój post jest odrobinę przekorny, a dlaczego wyjaśni się na początku października.


Właśnie mam to juz w rękach, więc możesz się pochwalić :)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: yoxik w Wrzesień 28, 2003, 04:23:15 pm
no prosze czyżby pookie debiutował w KKK
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Voytek w Wrzesień 28, 2003, 04:57:17 pm
Przez wiekszosc z was przemawia skromnosc!!Tak naprawde to my wszyscy sie ty znamy na komiksach !!Jedni mniej , inny bardziej :D
Tak!Znam sie na komiksach!Tak!Jestem europejczykiem!
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Kurczaczek w Wrzesień 28, 2003, 06:47:11 pm
Cytat: "yoxik"
no prosze czyżby pookie debiutował w KKK


Pookie juz od jakiegos czasu jest obecny w KKK, wiec to nie debiut:)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: mykupyku w Wrzesień 28, 2003, 07:10:06 pm
to komiksy są od tego, żeby się na nich znać? :)

ja je czytam, oglądam, wącham czasem, oczywiście dotykam, mam je, ale do poznania mi jeszcze "troche" brakuje - kilka lat uzupełniania zbiorów zagranicznych, braki w lekturze wielu tytułów zagranicznych, brak znajomości francuskiego rynku sprawia, że nigdy nie będę prawdziwym znawcą - ale z drugiej strony robię to dla przyjemności i mało mnie obchodzi cos więcej - dla przyjemności opisuje niektóre przeczytane tytuły i bardziej przydaje mi sie tutaj myśl i słowo od znania się, bo czasem "znanie się" może prowadzić do rutyny i malkontentcwa :)

do przeczytania i odebrania komiksu najczęściej nie potrzeba niczego poza myślą i wzrokiem - wiedza, doświadczenie komiksowe nie jest konieczne - wyjatkiem są niektóre tytuły, do których stosuje się prawo brazylijskiego serialu, albo twin peaks :)

oczytanie komiksowe pozwala rzec: to juz było, a tu było lepiej, a to powinno byc lepiej a bo tak, a ten to jest z tego a tamten z tego, a ten to...

wyrobienie językowe pozwala lepiej ocenic dialog, narrację, wyrobienie graficzne dostrzec to i owo w kadrach, kresce, kolorze i nazwać rzeczy po imieniu

ale istota pojmowania komiksu opiera się na zwykłym postrzeganiu sztuki, tak samo jak wielu innych sztuk - myslą, i zmysłami - i tutaj braków mieć nie można, bo inaczej ani wielotysięczna kolekcja ani znajomość rynku i języków nic nie pomoże
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Maciej w Wrzesień 29, 2003, 07:48:05 am
-Czytam kniżki Szyłaka- no, nie znam się... to czytam :wink: .
-Przeczytałem- myślę,że coś tam wiem (znam się?)
-Rozmawiam z Pookiem- no i znowu się nie znam (bo on czytał WIĘCEJ!) :?
-Czytam posty na forum - i już sam nie wiem... :wink:

-najmniej to znam się na swoich komiksach, a najbardziej na komiksach Truścińskiego :D

Czy mieć gust=ZNAĆ SIĘ ??
Co to znaczy znać się na muzyce? W produkcie napisali,że Wojda ZNA SIĘ na muzyce............
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: nori w Wrzesień 29, 2003, 08:03:45 am
mysle ze "znanie sie" na komiksie nalezaloby traktowac w kategoriach orientacji danego rynku. ktos zna sie tzn wie co, gdzie i jak. natomiast to czy mu sie cos podoba czy nie to juz inna sprawa - trudno gust laczyc z taka definicja znania sie.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Rorkas w Wrzesień 29, 2003, 09:00:44 am
Cytat: "Kurczaczek"
Dzizas ludzie bo mnie zdolujecie tak, ze popelnie sepuku... nikt sie nie zna na komiksach, a swiat jest beznadziejny... zycie beznadziejne i wiekszosc jest beznadziejna...

pociesze Was- my na forum nie jestesmy wiekszoscia, a wrecz mniejszoscia...


nie wiem mozre ktosz jusz napisal tutaj, ale niehce jusz czytacz konca tej dyskusji (sorry). moim zdaniem tutaj sie popelnia wielki blad i miesza sie dwie ruzne strefy: profesionalista i fanatyk. czy fanatyk muszi znacz, jak pisacz scenariusze, jak inkowacz, itd. itd.... jeszli napisalem nonsens to przosze moderatorow skasowacz ten mojpost.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Voytek w Wrzesień 29, 2003, 10:52:43 am
wczoraj nabylem pazdziernikowy miesiecznik FILM i jak czytalem o Alanie Moore to specjalnie nic nowego sie o nim nie dowiedzialem.Mozna powiedziec ze wszystko co jest w tym obszernym artykule to ja juz wiedzialem.
Czy znam sie na komiksie?Ten artykol byl skierowany do ludzi ktorzy sie nie zajmuja komiksem , ten artykul jest w czasopismie o tematyce filmowej i znalazl sie tam z okazji filmu.
Czy ja nadal sie znam na komiksie?Choc tak troszke... tyciu,tyciu? :D
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: badday w Wrzesień 29, 2003, 07:26:44 pm
Jej, ale tu manifestów

blog.pl?

:D
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 30, 2003, 01:46:21 pm
yghm
a jakby z drugiej strony?
może nie trzeba mieć przeczytane 2000 komiksów? może wystarczy rysować komiksy przez 15 lat? jak sądzicie? od dawna nie kupuję komiksów, czytam to co mi w rękę czasami wpadnie. ale bardzo sporadycznie. jednocześnie mam poczucie, że jak już czytam, to jestem w stanie  taki komiks konkretnie scharakteryzować. tak na przykład napisać recenzję na trzy i pół strony.
to jest znanie sie? bo od razu mówię - jakbym miał na przykład porównywac z innymi komiksami, dokonaniami danego tfurcy, gatunku, ostatniego półrocza to leżę - ale jakbym miał ocenic dzieło całkowicie wydarte z kontekstu tego, kto to stworzył, co zrobił wcześniej i wogóle jakiegokolwiek kontekstu - to sądzę, że mógłbym scharakteryzować - subiektywnie oczywiście - dosyć dokłądnie dany komiks.
tylko po co?...
m
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: xionc w Wrzesień 30, 2003, 01:52:28 pm
Cytat: "murtaugh"
może nie trzeba mieć przeczytane 2000 komiksów? może wystarczy rysować komiksy przez 15 lat? jak sądzicie? od dawna nie kupuję komiksów, czytam to co mi w rękę czasami wpadnie. ale bardzo sporadycznie.


To prawie tak jak Walesa. Napisal pare ksiazek, choc sam zadnej nie przeczytal. :)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 30, 2003, 02:00:43 pm
Cytat: "xionc"
Cytat: "murtaugh"
może nie trzeba mieć przeczytane 2000 komiksów? może wystarczy rysować komiksy przez 15 lat? jak sądzicie? od dawna nie kupuję komiksów, czytam to co mi w rękę czasami wpadnie. ale bardzo sporadycznie.


To prawie tak jak Walesa. Napisal pare ksiazek, choc sam zadnej nie przeczytal. :)


bende prezydentem.
m
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Wrzesień 30, 2003, 09:51:20 pm
ja sie nie moge porownywac z takim dajmy na to pookim....
on jet ekspertem a ja szara mycha  :D
prawda jest taka ze nigdy nie powiem nawet po przeczytaniu wzystkiego co mam do przeczytania bo ciagle mam wrazenie ze czytam za malo nie stwierdze ze znam sie na komiksie
ja po porostu komiksy lubie moge o nich pisac i o nich rozmawiac ale bufonade zostawmy sobie tym ktorzy z niej i dzieki niej zyja...
poza tym sama proba definicji "co to znaczy znac sie" jest cit bez sensu mozna mowic
o tym jak napisac dobra recenzje ale nie ma mowy o "znaniu sie"
zreszta (niech mnie eksperci polonisci poprawia) znac sie - sens tego zwrotu/slowa sugeruje obustronne poznanie :wink:
czyli znac sie na komiksie albo raczej znac sie zkomiksem moga jego tworcy...
ze swojej strony ja i komiks znamy sie tylko z widzenia
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: badday w Wrzesień 30, 2003, 10:21:25 pm
Cytat: "karol_konw"

zreszta (niech mnie eksperci polonisci poprawia) znac sie - sens tego zwrotu/slowa sugeruje obustronne poznanie :wink:
czyli znac sie na komiksie albo raczej znac sie zkomiksem moga jego tworcy...
ze swojej strony ja i komiks znamy sie tylko z widzenia


i jedno o drugim nic nie wie?? :D
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: xionc w Październik 01, 2003, 10:07:45 am
Cytat: "badday"
Cytat: "karol_konw"

zreszta (niech mnie eksperci polonisci poprawia) znac sie - sens tego zwrotu/slowa sugeruje obustronne poznanie :wink:
czyli znac sie na komiksie albo raczej znac sie zkomiksem moga jego tworcy...
ze swojej strony ja i komiks znamy sie tylko z widzenia


i jedno o drugim nic nie wie?? :D


Przez ulice szeroka jak rzeka?  :D
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: An-Nah w Październik 01, 2003, 11:30:28 am
Ale w porównaniu z przeciętnym szarym obywatelem, to większośc z nas jest ekspertami. Np. Ja zawsze robię za eksperta nawracającego lokalnych mangowców ^^. Przeważnie po zakamarkach netu, ale ostatnio jeden koleś zainteresował się "Watchmen" i zarządał wypożyczenia  8)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Październik 01, 2003, 12:04:38 pm
Cytat: "An-Nah"
Ale w porównaniu z przeciętnym szarym obywatelem, to większośc z nas jest ekspertami. Np. Ja zawsze robię za eksperta nawracającego lokalnych mangowców ^^. Przeważnie po zakamarkach netu, ale ostatnio jeden koleś zainteresował się "Watchmen" i zarządał wypożyczenia  8)


no nie do konca
my jestesmy fanami
eksperci to inna kategoria...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: MaxNecro w Październik 01, 2003, 01:05:21 pm
Taaa... Ekspertem jest dla przykładu taki Dunin W.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: DevilRed w Październik 01, 2003, 07:54:14 pm
ja to widzę tak, że komiks lubię i poznaję. a za znawcę się nie mam. dlaczego? za mało przeczytałem, prawie nie mam dostępu do zagranicznych pozycji niewydanych u nas,nie znam się na scenopisarstwie i plastyce. a po cholerę mi to? komiks to moje hobby, znać się nie muszę.
jestem w miarę na bieżąco z sytuacją komiksu w Polsce i rozszerzam horyzonty przez bytność na tym znakomitym forum. tyle :D
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 01, 2003, 08:08:21 pm
Cytat: "MaxNecro"
Taaa... Ekspertem jest dla przykładu taki Dunin W.

Heheheheheheheheheheheheheheheheheh ehehehehehehehehehehehehehehehehehe hehehehehehehehehehe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jakiś filozof powiedział (nie wiem, jaki, ale może Wojtas berdzie wiedział), że wiedza to rozumienie przyczyn...
Znać się na komiksie to wiedzieć, czemu jest taki, jaki jest, umieć powiedzieć, jaki może (i jaki nioe może być) i rozumiec, co się właściwie na komiksowym rynku dzieje. PDW gówno wie i gówno rozumie...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: aegirr w Październik 04, 2003, 08:41:14 pm
Z komiksem jest tak jak i z innymi hobby - im dalej w las, tym wie cej drzew - nieprawdaż? :)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Październik 04, 2003, 09:12:58 pm
Cytat: "aegirr"
Z komiksem jest tak jak i z innymi hobby - im dalej w las, tym wie cej drzew - nieprawdaż? :)


ja wiem..?
im dalej w las tym bardziej jestem wybredny
tym bardziej jestem zrzedliwy jak stara panna
trudno mnie zadolwolic
apetyt rosnie i to jest jak choroba z kupionych ostatnio komiksow tylko 3 mi sie podobaly bardzo - z wydanych w polsce (wilq, franky krova, 100 naboi) a 3 faktycznie zachwycily przy czym wszystkie trzy sa prosto z juesu (powers TP 2 i TB 3 oraz mystery play ten akurat kupiony nomen omen dzieki rozmowie z dr szylakiem)
tak ze  im dalej w las tym gorzej bo nie wszystko cacy cacy i nie wszystko pikne
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: MaxNecro w Październik 05, 2003, 10:30:04 am
Im dalej w las... tym mniej pieniędzy! kiedyś kupowałem 2-3 tytuły i było git, a teraz jak widzę zapowiedzi na nadchodzące miesiące to mi się ręce trzęsą :(
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 05, 2003, 12:24:02 pm
Cytat: "karol_konw"
z kupionych ostatnio komiksow tylko 3 mi sie podobaly bardzo - z wydanych w polsce (wilq, franky krova, 100 naboi) a 3 faktycznie zachwycily przy czym wszystkie trzy sa prosto z juesu (powers TP 2 i TB 3 oraz mystery play ten akurat kupiony nomen omen dzieki rozmowie z dr szylakiem)
tak ze  im dalej w las tym gorzej bo nie wszystko cacy cacy i nie wszystko pikne

Jeśli kupujesz tylko te komiksy, które mają ci się podobać i dokonujesz złych wyborów (to znaczy= po przeczytaniu przekonujesz się, że ci się nie podobają), to nie znasz się na komiksie.
Jeśli kupujesz komiksy, bo chcesz je poznać (i w związku z tym trafiasz i na takie, które ci się podobają i na takie, które cię odrzucają), to jesteś na dobrej drodze, żeby znać się na komiksie.
Znać się będziesz wtedy, kiedy przed kupieniem będziesz wiedzieć, że coś ci się nie spodoba (a mimo to kupisz, żeby być na bieżąco).
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Październik 05, 2003, 12:36:06 pm
Cytuj
Znać się będziesz wtedy, kiedy przed kupieniem będziesz wiedzieć, że coś ci się nie spodoba (a mimo to kupisz, żeby być na bieżąco


to o czym mowisz (trudno przez usta przechodzi mowienie na ty)
to ni do koncva to co mialem na mysli

nie wiem czy sie znam i nie potrzebuje stwierdzenia ze sie znam od kogos czy ze sma tak twierdze
kupuje zeby byc na biezaco to fakt nie kupuje z konkretnym nastawieniem

to o czym mowie to takie dziwne wrazenie nie nie mylic ze zblazowaniem i poza ze czytalem juz wszystko co dobre
nie nie czytalem wszystkiego ..
duzo jeszcze przedemna...
ale
im wiecej czytam tym wieksze mam problemy z wlasnymi oczekiwaniami
wielu rzczy przez to nie moge zaakceptowac czy polubic
czesto mam ochote ograniczyc sie do rzeczy ktore wiem ze wpasowuja sie w moj gust czy preferencje
i wiem ze w ten czy inny sposob beda mi sie podobac
ale boje sie ze po pierwsze strace cos... przegapie
po drugie nie bede na biezaco
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: hypercube w Październik 05, 2003, 12:37:55 pm
Zadajcie sobie jeszcze jedno pytanie: dlaczego chcecie być "znawcami" ?
Po to by być większym zrzędą ?
Po to aby każdy nowy komiks wywalić do kubła "bo to już kiedyś było" ?
No nie wiem.
Dla mnie komix to porostu hobby (co ciekawsze jedno z wielu...) i lubię być zadowolony z każdego komixu jaki przeczytam. Przecież jest wiele innych rzeczy ciekawszych do zrobienia. Komix to tylko część życia a żeby być "znawcą" komixu na maxa to trza by było poświęcić co najmniej całe życie.
Weźmy taki przykład:
Krytyk filmowy obejrzał "X-men 2" i twierdzi, że film jest płytki, przebajerowany, nierealny marna gra aktorska (bo przecież lepsza jest np. w "Locie nad kukułczym gniazdem"). Ale co to obchodzi widza ? Film ogląda się z przyjemnością, a przecież o to głównie chodzi. Bo przecież nie jest najlepsze to co jest najepsze, ale to co się komu podoba.
Tak samo jest z komiksem:
Gość ci rzuca nazwiskami których wogóle nie kojarzysz, proponuje ci kupić inny (o wiele lepszy) komix za granicą (zamiast pójśc poprostu do kiosku).
Do czego zmieżam ?
A no do tego, że "znawca" (ten o którym mówicie oczywiście) to osoba zuełnie abstrakcyjna i (co najważniejsze) niepotrzebna.

Prawdziwy znawca poprostu wie czego chce, czego chcą inni, parę podstaw, poprostu się  interesuje komixem, a nie tylko jego częścią. Wcale nie musi znać całej 70-letniej historii komixu i nie musi znać/mieć każdego tytułu/każdy tytuł :) wydany na świecie. A osób znającychsię na komixie na tym forum jest wiele (moim skromnym zdaniem).

Cytuj
yghm
a jakby z drugiej strony?
może nie trzeba mieć przeczytane 2000 komiksów? może wystarczy rysować komiksy przez 15 lat? jak sądzicie? od dawna nie kupuję komiksów, czytam to co mi w rękę czasami wpadnie. ale bardzo sporadycznie. jednocześnie mam poczucie, że jak już czytam, to jestem w stanie taki komiks konkretnie scharakteryzować. tak na przykład napisać recenzję na trzy i pół strony.
to jest znanie sie? bo od razu mówię - jakbym miał na przykład porównywac z innymi komiksami, dokonaniami danego tfurcy, gatunku, ostatniego półrocza to leżę - ale jakbym miał ocenic dzieło całkowicie wydarte z kontekstu tego, kto to stworzył, co zrobił wcześniej i wogóle jakiegokolwiek kontekstu - to sądzę, że mógłbym scharakteryzować - subiektywnie oczywiście - dosyć dokładnie dany komiks.
tylko po co?...
m



tylko po co?...
 :mrgreen:
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 05, 2003, 12:54:58 pm
Cytat: "hypercube"
Zadajcie sobie jeszcze jedno pytanie: dlaczego chcecie być "znawcami" ?
Po to by być większym zrzędą ?

Bycie zrzędą to efekt uboczny bycia znawcą. I nikt go nie chce, a on i tak się pojawia. Zrzędzę, bo widzę, że ktoś mnie nabiera, wciska mi kit, udaje, że coś wymyślił, chociaż tylko zerżnął od kogoś innego. puszy się, chociaż powinien w pokorze powiedzieć: "Jestem malutki i jeszcze wiele się muszę nauczyć".  
Cytat: "hypercube"

Po to aby każdy nowy komiks wywalić do kubła "bo to już kiedyś było" ?
No nie wiem.

Krytyk, który dązy do tego, żeby każdy nowy komiks wyrzucić do kosza, to marny krytyk. "Wyrzucanie do kosza" w ogóle nie powinno wchodzić w zakres obowiązków krytyka. On raczej ma powiedzieć temu, kto jeszcze komiksu nie kupił, co znajdzie w nim ciekawego. Nawet jak tam jest mało ciekawego, to jednak powinien powiedzieć, co ciekawego tam jest.
Cytat: "hypercube"

Dla mnie komix to porostu hobby (co ciekawsze jedno z wielu...) i lubię być zadowolony z każdego komixu jaki przeczytam.

A jesteś?
Cytat: "hypercube"

Przecież jest wiele innych rzeczy ciekawszych do zrobienia. Komix to tylko część życia a żeby być "znawcą" komixu na maxa to trza by było poświęcić co najmniej całe życie.

Masz rację. Całkiem sporo czasu trzeba poświęcić komiksowi, żeby być jego znawca na maxa. Dlatego mamy takich "znawców", jakich mamy.
Cytat: "hypercube"

Weźmy taki przykład:
Krytyk filmowy obejrzał "X-men 2" i twierdzi, że film jest płytki, przebajerowany, nierealny marna gra aktorska (bo przecież lepsza jest np. w "Locie nad kukułczym gniazdem"). Ale co to obchodzi widza ? Film ogląda się z przyjemnością, a przecież o to głównie chodzi. Bo przecież nie jest najlepsze to co jest najepsze, ale to co się komu podoba.
Tak samo jest z komiksem:
Gość ci rzuca nazwiskami których wogóle nie kojarzysz, proponuje ci kupić inny (o wiele lepszy) komix za granicą (zamiast pójśc poprostu do kiosku).
Do czego zmieżam ?
A no do tego, że "znawca" (ten o którym mówicie oczywiście) to osoba zuełnie abstrakcyjna i (co najważniejsze) niepotrzebna.

Weźmy zatem inny przykład: koleś kupuje sobie komiks Ostrowskiego, uważa go za zajebisty i jest zadowolony z zakupu. W dwa lata później trafia na komiksy Teda McKeevera i Mike'a Mignoli (nigdy wczesniej nie widział i nie słyszał o takich rysownikach) i stwierdza, że już gdzies widział takie rysunki. Z porównania wychodzi mu, że Ostrowski nie był wcale taki zajebisty, jak mu się wydawało i czuje się oszukany. I pyta, czemu nikt mu nie powiedział, że Ostrowski się "inspiruje". Uważa, że zmarnował czas na zachwycanie się epigonem i że mógł (przy odrobinie wysiłku) obcować z naprawde oryginalnymi i zajebistymi rysownikami, ale zabrakło kogoś, kto by mu wskazał, gdzie ich szukać.
 
Cytat: "hypercube"

Prawdziwy znawca poprostu wie czego chce, czego chcą inni, parę podstaw, poprostu się  interesuje komixem, a nie tylko jego częścią. Wcale nie musi znać całej 70-letniej historii komixu i nie musi znać/mieć każdego tytułu/każdy tytuł :) wydany na świecie.

Komiks ma ponad 100-letnią historię, a co do kwestii "interesować się" i "znać", to chyba troszkę się pogubiłeś.
Cytat: "hypercube"

A osób znającychsię na komixie na tym forum jest wiele (moim skromnym zdaniem).

W tym miejscu zgadzam się z tobą całkowicie.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Październik 05, 2003, 01:02:04 pm
Cytuj
Bycie zrzędą to efekt uboczny bycia znawcą. I nikt go nie chce, a on i tak się pojawia. Zrzędzę, bo widzę, że ktoś mnie nabiera, wciska mi kit, udaje, że coś wymyślił, chociaż tylko zerżnął od kogoś innego. puszy się, chociaż powinien w pokorze powiedzieć: "Jestem malutki i jeszcze wiele się muszę nauczyć".


mi do znawcy duzo brakuje ale nie aspiruje do ycia nim
ale zrzada juz jestem i to straszna.... :wink:



Cytuj
Krytyk, który dązy do tego, żeby każdy nowy komiks wyrzucić do kosza, to marny krytyk. "Wyrzucanie do kosza" w ogóle nie powinno wchodzić w zakres obowiązków krytyka. On raczej ma powiedzieć temu, kto jeszcze komiksu nie kupił, co znajdzie w nim ciekawego. Nawet jak tam jest mało ciekawego, to jednak powinien powiedzieć, co ciekawego tam jest.


no to chyba lekka przesada jezeli mamy dajmy na to taki konwoj wktorym nie am nic a to co jest przeraza....
czy mamy an sile szukac jakies jasnej strony mocy?
chyba chodizlo ci o ucziwosc.. tak mi sie zdaje...ale to ina sprawa trosszke


 
Cytuj

Cytuj
A osób znającychsię na komixie na tym forum jest wiele (moim skromnym zdaniem).

W tym miejscu zgadzam się z tobą całkowicie


na tym i nie tylko na tym
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 05, 2003, 01:13:01 pm
Cytat: "karol_konw"

no to chyba lekka przesada jezeli mamy dajmy na to taki konwoj wktorym nie am nic a to co jest przeraza....

Zawsze można napisać, ze jest to komiks, w którym coś interesjącego znajdą modelarze i raczej nikt więcej...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Październik 05, 2003, 01:16:19 pm
Cytat: "N.N."
Cytat: "karol_konw"

no to chyba lekka przesada jezeli mamy dajmy na to taki konwoj wktorym nie am nic a to co jest przeraza....

Zawsze można napisać, ze jest to komiks, w którym coś interesjącego znajdą modelarze i raczej nikt więcej...


przepraszam ze sam sie zacytuje ale:

"Tam gdzie mamy do czynienia z wojną, zawsze pojawia się pytanie o rzetelność w odwzorowaniu realiów. "Konwój" i pod tym względem nie jest wolny od wad. Co prawda Dimitri sprawdził trasę, którą pokonywały konwoje z USA do ZSSR, jednak potknął się kilkakrotnie w odwzorowywaniu sprzętu, może to mało istotne, ale w przypadku ilustracji niewiele kosztuje sprawdzenie jaki w danym roku sprzęt był w użyciu i czy wogóle istniał."

nawet dla modelarzy odpada....
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: hypercube w Październik 05, 2003, 01:33:57 pm
Cytuj
hypercube napisał:

Weźmy taki przykład:
Krytyk filmowy obejrzał "X-men 2" i twierdzi, że film jest płytki, przebajerowany, nierealny marna gra aktorska (bo przecież lepsza jest np. w "Locie nad kukułczym gniazdem"). Ale co to obchodzi widza ? Film ogląda się z przyjemnością, a przecież o to głównie chodzi. Bo przecież nie jest najlepsze to co jest najepsze, ale to co się komu podoba.
Tak samo jest z komiksem:
Gość ci rzuca nazwiskami których wogóle nie kojarzysz, proponuje ci kupić inny (o wiele lepszy) komix za granicą (zamiast pójśc poprostu do kiosku).
Do czego zmieżam ?
A no do tego, że "znawca" (ten o którym mówicie oczywiście) to osoba zuełnie abstrakcyjna i (co najważniejsze) niepotrzebna.

Weźmy zatem inny przykład: koleś kupuje sobie komiks Ostrowskiego, uważa go za zajebisty i jest zadowolony z zakupu. W dwa lata później trafia na komiksy Teda McKeevera i Mike'a Mignoli (nigdy wczesniej nie widział i nie słyszał o takich rysownikach) i stwierdza, że już gdzies widział takie rysunki. Z porównania wychodzi mu, że Ostrowski nie był wcale taki zajebisty, jak mu się wydawało i czuje się oszukany. I pyta, czemu nikt mu nie powiedział, że Ostrowski się "inspiruje". Uważa, że zmarnował czas na zachwycanie się epigonem i że mógł (przy odrobinie wysiłku) obcować z naprawde oryginalnymi i zajebistymi rysownikami, ale zabrakło kogoś, kto by mu wskazał, gdzie ich szukać.



Zauważ, że do tego nie jest potrzebny "znawca absolutny". On może uznać nawet "hellboya" (którego zrestą uwiebiam) za nudna naparzankę, a przecież ma też inne walory, np. taki, że potrafiskutecznie odprężyć...
Najlepszymi znawcamijesteśmy my, czytelnicy...
I pocątkujący powinien od czytelników zaawansowanych :) :) się uczyć.


Cytuj
hypercube napisał:

Prawdziwy znawca poprostu wie czego chce, czego chcą inni, parę podstaw, poprostu się interesuje komixem, a nie tylko jego częścią. Wcale nie musi znać całej 70-letniej historii komixu i nie musi znać/mieć każdego tytułu/każdy tytuł  wydany na świecie.  

Komiks ma ponad 100-letnią historię, a co do kwestii "interesować się" i "znać", to chyba troszkę się pogubiłeś.


Masz racje, trochę się pogubiłem, dzięki za twoją spostrzegawczość (i analizę)
Pa !
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 05, 2003, 02:51:13 pm
Cytat: "hypercube"

Najlepszymi znawcamijesteśmy my, czytelnicy...
I pocątkujący powinien od czytelników zaawansowanych :) :) się uczyć.

I właśnie stworzyłeś niemal doskonałą definicję znawcy - "czytelnik zaawansowany". Ładne, zwięzłe, trafne... Jesli ktoś uważa, że "znawca" jest kimś więcej niż zaawansowanym czytelnikiem, ten się nie zna.
I podobnie jak każdy innyn czytelnik, znawca czasem dopuszcza do głosu własny gust i mówi o tym, co mu się podobało lub nie, a nie o tym, co dobre i złe...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: konradkonrad w Październik 05, 2003, 03:33:03 pm
Cytuj
I właśnie stworzyłeś niemal doskonałą definicję znawcy - "czytelnik zaawansowany". Ładne, zwięzłe, trafne... Jesli ktoś uważa, że "znawca" jest kimś więcej niż zaawansowanym czytelnikiem, ten się nie zna.


No to się narażę. Pomijam fakt, że 'znawca komiksu' to nie stopień wojskowy i szukanie jednego Prawdziwego Znaczenia nie ma tu sensu, ale czym innym jest zaawnsowany czytelnik-dla-przyjemności, a czym innym czytelnik-profesjonalista, jakim jest historyk, teoretyk czy krytyk.

Pierwszy wcale nie musi być wybredny (chociaż czasem po prostu jest) i w skrajnym przypadku nie musi go wcale obchodzić czy Ostrowski rżnął z McKeevera czy nie, jak długo komiks sprawia mu frajdę.

Drugi musi niestety znać się trochę na historii, na tym co już powstało i co sie robi, bo nie zajmuje się komiksem jedynie dla frajdy z czytania. I jest to realna osoba, chociaż mozna dyskutować czy potrzebna. (Wydaje mi się, że tak).
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 05, 2003, 04:35:39 pm
Cytat: "konradkonrad"

No to się narażę. Pomijam fakt, że 'znawca komiksu' to nie stopień wojskowy i szukanie jednego Prawdziwego Znaczenia nie ma tu sensu, ale czym innym jest zaawnsowany czytelnik-dla-przyjemności, a czym innym czytelnik-profesjonalista, jakim jest historyk, teoretyk czy krytyk.

Pierwszy wcale nie musi być wybredny (chociaż czasem po prostu jest) i w skrajnym przypadku nie musi go wcale obchodzić czy Ostrowski rżnął z McKeevera czy nie, jak długo komiks sprawia mu frajdę.

A kto powiedzial, że komiks zerżnięty z kogoś, nie może sprawiać frajdy. Może. Chodzi tylko o to, żeby jego autor nie udawał, że jest inaczej niż jest i żeby czytelnik wiedział, jak jest. Reszta to kwestia tolerancji, dobrej woli i tego co, komu sprawia przyjemność. Ten, co widzi wtórność Ostrowskiego, też może jego historie czytać z przyjemnością.

Cytat: "konradkonrad"


Drugi musi niestety znać się trochę na historii, na tym co już powstało i co sie robi, bo nie zajmuje się komiksem jedynie dla frajdy z czytania. I jest to realna osoba, chociaż mozna dyskutować czy potrzebna. (Wydaje mi się, że tak).

I tylko ten drugi zasługuje na miano czytelnika zaawansowanego, pierwszy tylko dużo czyta. Niektórzy z tych, co dużo czytają nie nadają się, by kogokolwiek czegokolwiek uczyć i początkujący czytelnicy rozpoznają to natychmiast. Inni i owszem, potrafią się podzielić wiedzą i doświadczeniem i tych mój przedmowca nazwał "zaawansowanymi" - tak to zrozumialem.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: konradkonrad w Październik 05, 2003, 05:03:21 pm
No własnie nie. Pierwszy może być 'zaawansowany' jeśli chce, ale nie musi, a drugi musi byc 'zaawansowany' jesli chce być dobry w tym co robi. Róznica nie polega na stopniu zaangażowania i wiedzy tylko na odmiennych celach, jakie stoją przed czytelnikiem amatorem (który czyta dla własnej przyjemności) i czytelnikiem profesjonalistą (który pisze historię, próbuje stworzyć teoretyczny opis lub stara się oceniać poszczególne komiksy w perspektywie szerszej niż przyjemność przeciętnego czytelnika).

Wątek zaczął się od pytania Hypercube, 'po co być znawcą?', krytyki krytyków, pochwały 'szarego odbiorcy', któremu frajdę sprawia xmen2 i stwierdzenia, ze 'prawdziwy znawca' to zwykły czytelnik, tylko zaawansowany, a jakikolwiek inny 'znawca' to jakaś niepotrzebna abstrakcja. I z tym się nie zgadzam.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 05, 2003, 07:09:22 pm
Cytat: "konradkonrad"

Wątek zaczął się od pytania Hypercube, 'po co być znawcą?', krytyki krytyków, pochwały 'szarego odbiorcy', któremu frajdę sprawia xmen2 i stwierdzenia, ze 'prawdziwy znawca' to zwykły czytelnik, tylko zaawansowany, a jakikolwiek inny 'znawca' to jakaś niepotrzebna abstrakcja. I z tym się nie zgadzam.

I tu się z tobą zgadzam...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: wilk w Październik 05, 2003, 08:27:57 pm
Cytat: "N.N."
A kto powiedzial, że komiks zerżnięty z kogoś, nie może sprawiać frajdy. Może. Chodzi tylko o to, żeby jego autor nie udawał, że jest inaczej niż jest i żeby czytelnik wiedział, jak jest. Reszta to kwestia tolerancji, dobrej woli i tego co, komu sprawia przyjemność. Ten, co widzi wtórność Ostrowskiego, też może jego historie czytać z przyjemnością.


Czy czerpanie z dokonan innych tworcow, dochodzenie do czegos nowego i przyznawanie sie do czerpania to wtornosc? Jesli tak to wlasciwie kazdy autor komiksow tworzy w sposob wtorny.

Ostrowski przyznaje sie do tego wszystkiego.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Październik 05, 2003, 09:32:46 pm
znawca a zawansowany czytelnik to jak kiper a pijak  :)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: yoxik w Październik 05, 2003, 09:54:46 pm
Nie ma kipera od wszystkiego są winni piwni i inni... Pijak pije wszystko i mu wszystko fajno wchodzi
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: MaxNecro w Październik 05, 2003, 10:21:20 pm
Nie nie panowie... "Zaawansowany czytelnik" to raczej alkoholik a nie pijak.. Pijak może przestać ale nie chce.. Alkoholik chce, ale nie może...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 05, 2003, 10:32:18 pm
Powiedziałbym tak: każdy znawca jest zaawansowanym czytelnikiem (a przez "zaawansowany"  rozumiem nie tylko to, że dużo czyta, ale i że dokonuje mądrych wyborów, potrafi na pierwszy albo drugi rzut oka odróznić ziarno od plew, rozumie, o co w tym wszystkim chodzi).

Nie każdy pochlaniacz komiksów jest zaawansowanym czytelnikiem, bo może czytać same bzdury i (co więcej) lubić to. Na przykład ktoś mógł przeczytać z pięć tysięcy komiksów pornograficznych (wyłacznie) lub mang (nie chcę ubliżyć miłośnikom mang, ale częśc z nich po prostu nie rozumie innych komiksów, nie zna się na nich i znać się nie chce, a w dodatku nie zna się też na mandze, bo nie zauważa, ze to też komiks).    

Krytyk, który nie jest zaawansowanym czytelnikiem to zły krytyk. Niestety, mamy i takich krytyków, stąd glosy przeciwko krytykom, a za czytelnikami (zaawansowanymi)...
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: konradkonrad w Październik 05, 2003, 10:57:36 pm
Ale czasami jak się specjaliści mocniej zaawansują, to powstaje dystans między nimi a 'zwykłymi' czytelnikami i ich oceny zaczynają się mocno rozmijać. W innych dziedzinach jest to dość normalne, a w komiksie trwa czy zaczyna trwać od niedawna i niektórzy pomstują. Chyba Birek pisał w AQQ, że ostatnio duzi wydawcy francuscy, biedaczkowie, protestują przeciw werdyktom jury z Angouleme, bo nie odzwierciedlają one wyborów licznych 'prawdziwych' czytelników...
Trochę mnie to śmieszy, a z drugiej strony tzw. eksperci wcale nie mają wiecznej licencji na dostrzeganie co jest wartościowe i co przetrwa. Bywa, że wybierają i jarają się tym co jest w danym momencie świeże i nowatorskie, a po 20 latach okazuje się, że to była ślepa uliczka...

I tu zresztą pojawia się pytanie, do czego ma służyć krytyk?
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: mykupyku w Październik 05, 2003, 11:20:55 pm
Cytat: "konradkonrad"


I tu zresztą pojawia się pytanie, do czego ma służyć krytyk?



choćby do tego, żeby dokonując profesjonalnej analizy pozwalał zauważyc komiks w sposób przez innych niezauważony (a ciekawy i wart uwagi), albo zauważyć komiks wogóle (co przyczynia się do przenikania się mediów wogóle)


krytyk (dobry) ma tez służyć wszelkim mediom, jak dziwka, od której wymaga sie profesjonalnej obsługi - a to w radio, a to w TV, a to na zlocie, czyli zawsze i wszędzie na nagłe żądanie ma nieść ogarek komiksu mądrze i ciekawie:)


zatem krytyk powinien byc conajmniej niegłupi, komunikatywny, władać mową i pismem dość biegle
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: konradkonrad w Październik 06, 2003, 12:13:19 am
Spoko, to wszystko prawda, ale mam na myśli taki oto problem czy i na jakiej podstawie krytyk moze forsować swoją własną ocenę, uważając ją za lepszą od innych, a przecież tak się często zdarza. Przecież wtedy nie mówi, że to po prostu jego prywatne zdanie, tylko stara się je narzucić odwołując się do czegoś tam, co ma robić za 'obiektywny system wartosci' albo 'lepszą od innych miarkę'.

Pytanie więc czy krytyk powinien wskazywać na rzeczy jego (doświadczonym lecz ułomnym) okiem wypatrzone i je co najwyżej polecać czy też narzucać swoje zdanie w domyśle mniej wykształconym i wyrobionym tak jak szkoła narzuca Gombrowicza czy Miłosza?

I szczerze mówiąc, nawet nie za bardzo oczekuję odpowiedzi typu a/b, bo to zdaje się po prostu tak zwana kwestia sporna i każdy ma swoje zdanie. :)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: Kurczaczek w Październik 06, 2003, 08:27:20 am
Dzizas ale tu filozofujecie!
A nie prosciej, ze krytyk to po prostu taki przewodnik, ktory poprzez swoje doswiadczenie i w miare wyrobiony gust probuje zwlaszcza poczatkujacym czytelnikom wskazac droge i wybrac z wielu dostepnych tytulow to co wartosciowe, badz ciekawe. Mozna za nim podazac, ale nie trzeba. Jesli sprawdza sie jago slowa kontynuujemy kierowanie sie jego wyborem, jesli nie... trudno- szukamy innego przewodnika, albo olewamy sprawe i idziemy wlasna droga.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: jax w Październik 06, 2003, 10:11:02 am
Cytat: "N.N."
Cytat: "karol_konw"
z kupionych ostatnio komiksow tylko 3 mi sie podobaly bardzo - z wydanych w polsce (wilq, franky krova, 100 naboi) a 3 faktycznie zachwycily przy czym wszystkie trzy sa prosto z juesu (powers TP 2 i TB 3 oraz mystery play ten akurat kupiony nomen omen dzieki rozmowie z dr szylakiem)
tak ze  im dalej w las tym gorzej bo nie wszystko cacy cacy i nie wszystko pikne

Jeśli kupujesz tylko te komiksy, które mają ci się podobać i dokonujesz złych wyborów (to znaczy= po przeczytaniu przekonujesz się, że ci się nie podobają), to nie znasz się na komiksie.
Jeśli kupujesz komiksy, bo chcesz je poznać (i w związku z tym trafiasz i na takie, które ci się podobają i na takie, które cię odrzucają), to jesteś na dobrej drodze, żeby znać się na komiksie.
Znać się będziesz wtedy, kiedy przed kupieniem będziesz wiedzieć, że coś ci się nie spodoba (a mimo to kupisz, żeby być na bieżąco).

he he wg tej definicji to się znam (w zasadzie nie kupilem nieświadomie komiksu, który by mi się nie spodobal na przestrzeni ostatnich 2 lat - o przepraszam, był jeden wyjątek: 30dni nocy(szybko sprzedałem)).  A nie kupuję małych ilości.
A wcale za wielkiego znawcę się nie uważam. Raczej po prostu wiem więcej niż przeciętny obywatel.

No dobra, w przypadku wątpliwości przeglądam jeszcze wnikliwie przed kupnem.  A przy zakupach internetowych jeszcze się nie naciąłem.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: jax w Październik 06, 2003, 10:24:49 am
Cytat: "hypercube"
Krytyk filmowy obejrzał "X-men 2" i twierdzi, że film jest płytki, przebajerowany, nierealny marna gra aktorska (bo przecież lepsza jest np. w "Locie nad kukułczym gniazdem"). Ale co to obchodzi widza ? Film ogląda się z przyjemnością, a przecież o to głównie chodzi. Bo przecież nie jest najlepsze to co jest najepsze, ale to co się komu podoba.

Zaraz dojdziemy do wniosku że disco polo, boys bandy są extra, bo się przecież podobaja wielu osobom.  Nikt nie neguje- niech się komuś podobają.  Tylko że my tu o tym nie rozmawiamy.  Mówimy co to znaczy *bycie* znawcą a nie jakie są kryteria dzieła i nie-dzieła.
(na marginesie: ja wcale nie pretenduję aby być znawcą; może zauważam, że wiem coraz więcej w miarę czasu, ale nie nie zależy mi na osiągnięciu jakiegoś konkretnego stanu - jedyne co chcę to ciągle czytać/wiedzieć/rozumieć/poznawać więcej - tylko tyle)
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: N.N. w Październik 06, 2003, 04:05:08 pm
Cytat: "jax"
he he wg tej definicji to się znam (w zasadzie nie kupilem nieświadomie komiksu, który by mi się nie spodobal na przestrzeni ostatnich 2 lat - o przepraszam, był jeden wyjątek: 30dni nocy(szybko sprzedałem)).  A nie kupuję małych ilości.
A wcale za wielkiego znawcę się nie uważam. Raczej po prostu wiem więcej niż przeciętny obywatel.

No dobra, w przypadku wątpliwości przeglądam jeszcze wnikliwie przed kupnem.  A przy zakupach internetowych jeszcze się nie naciąłem.

Definicja była dobra. Oznacza to, ze jesteś znawcą, czy chcesz, czy nie. Od tej pory musisz uważać na to, co piszesz o komiksach, bo inaczej ludzie będą mieć do ciebie pretensje. jeśli chcesz wiedzieć jakie - przejrzyj uwagi na temat głupich krytyków we wcześniejszych postach.
Tytuł: znać się na komiksie
Wiadomość wysłana przez: konradkonrad w Październik 06, 2003, 10:19:16 pm
Cytat: "Kurczaczek"
Dzizas ale tu filozofujecie!
A nie prosciej, ze krytyk to po prostu taki przewodnik, ktory poprzez swoje doswiadczenie i w miare wyrobiony gust probuje zwlaszcza poczatkujacym czytelnikom wskazac droge i wybrac z wielu dostepnych tytulow to co wartosciowe, badz ciekawe. Mozna za nim podazac, ale nie trzeba. Jesli sprawdza sie jago slowa kontynuujemy kierowanie sie jego wyborem, jesli nie... trudno- szukamy innego przewodnika, albo olewamy sprawe i idziemy wlasna droga.


Pewnie, że prościej, ale nie wszyscy tak uważają. Problem zaczyna się wtedy, gdy to co lubi krytyk zaczyna diametralnie różnić się od tego co lubi początkujacy, a im bardziej wyrafinowana (czytaj: artystyczna?...)staje się dana dyscyplina tym bardziej tak się dzieje. I to rodzi całą masę kłopotów, których nie da się łatwo zbyć, zwłaszcza jeśli krytyk zaczyna posługiwac się innymi kryteriami niż hipotetyczny przeciętny czytelnik, np. gdy wartością staje się dla niego oryginalność i nowatorstwo, a nie realistyczne narysowanie cycka czy konkretnego typu broni.
Jest wiele koncepcji na temat tego kim, jest albo powinien być krytyk i jakie ma funkcje i problem nie polega na wymyślaniu niepotrzebnych wątpliwości tylko na poradzeniu sobie z tymi które już od dawna są.