gildia.pl

Gildia Komiksu (www.komiks.gildia.pl) => Komiksy polskie => Wątek zaczęty przez: Murazor w Wrzesień 29, 2017, 01:38:32 pm

Tytuł: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Wrzesień 29, 2017, 01:38:32 pm
Jestem po drugim tomie, ale skoro to pierwszy post to opisze oba.

Tom pierwszy był utrzymany w świetnym (amerykańskim) stylu, pełen akcji, wyrazistych bohaterów (zarówno dobrych, jak tytułowy Bradl jak i jego głównego przeciwnika - Radke) i ciekawych wątków fabularnych. Dodatkowo historia była narysowana w cudownym klimacie noir. Po przeczytaniu zaledwie 2 zeszytów (tyle zawiera 1 tomik) chciałem więcej i więcej :)

Niestety drugi tom jest wg mnie znacznie słabszy. Pierwsza historia nie porywa, wydaję się trochę pocięta. Wydaję mi się, że można było ją rozpisać na 2 zeszyty. Nie wnosi ona też prawie nic do wątku głównego (mini geneza kolegi Bradla, a nawet nie - tylko jego wspomnienie). Na plus pomysł połączenia miejsca akcji ze wspomnieniami. Druga historia jest już ciekawsza, jest jakaś niepewność co się wydarzy. Niestety mnie finał strasznie rozczarował - Radke ginie!? Serio? Myślałem, że będzie to jego główny wróg, nękający go i ścigający przez całą serię. Zabijający/torturujący najbliższych itp :neutral: Wygląd po wypadku był kozacki i można było go świetnie rozpisać jako psychopatycznego, wyrachowanego przeciwnika.
Rysunki są dalej świetne i trzymają równy, wybitny jak dla mnie, poziom. Aż chciałoby się widzieć jakąś dobrą historię gangsterską narysowaną przez Oleksickiego. Oglądając plansze z imprezy z Foggiem widziałem oczyma wyobraźni Nowy Orlean, jazzowe kluby. Ehh, cudne by to było.

Czy ktoś rozmawiał z autorami, lub ma informację na temat przyszłości serii? Po 4 zeszytach nie wywiązał się dla mnie żaden główny wątek fabularny. Oczywiście jest sekretna walka z okupantem, ale nie ma żadnych konkretów. Ot w jednym zeszycie coś przewożą, w drugim chowają. Akcja na parę stron, plus delikatnie zarysowane wątki poboczne, głównie miłosne Bradla. Każdy zeszyt będzie taki? Króciutkie opowiadanie, prawie nie powiązane z wcześniejszymi? Wygląda to tak, jakby nie było pomysłu jak to dalej ciągnąć :doubt:
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: szulig w Wrzesień 29, 2017, 02:21:56 pm
Jezeli dobrze pamietam kolejny zeszyt ma być na wiosnę 2018
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Wrzesień 29, 2017, 11:20:13 pm
Cały czas zastanawiam się, na ile ściśle będą się trzymali biografii płk. Leskiego.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Wrzesień 30, 2017, 08:20:47 pm
O następnym tomie/zeszycie wiem. Bardziej chodziło mi o to, czy ktoś rozmawiał na temat fabuły, czy na przykład trzymania się biografii. Czy następne tomy będą zmierzać do konkretnych akcji z jego życia, czy tylko takich luźnych sytuacji, które mógł robić przypadkowy konspirant.

Nie znam dokładnej biografii Leskiego, tyle co wyczytałem na wikipedii i tym podobnych - może to co przedstawiają karty komiksu to rzeczywiste fakty z jego życia, ale wydają się dość ogólne i mogące dotyczyć byle kogo (że tak powiem, chociaż brzmi to jak brak szacunku do ludzi walczących z okupantem - nie jest tak).
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Archie w Październik 01, 2017, 08:00:53 pm
Mam odwrotne wrażenie co do oceny tomów. Dla mnie pierwszy tom jest chaotyczny, dużo się działo i odnosiłem wrażenie, że wątki były po łebkach potraktowane. Natomiast drugi jest wolniejszy, mniej akcji, ale lepiej poznajemy jednego z bohaterów drugoplanowych i to jest fajne. Co do śmierci pewnej postaci to nie wierzyłbym w to.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Październik 01, 2017, 08:31:19 pm
Natomiast drugi jest wolniejszy, mniej akcji, ale lepiej poznajemy jednego z bohaterów drugoplanowych i to jest fajne.
Z tym się zgadzam. Powolna akcja też mi nie przeszkadza, a raczej brak konkretów. Poszli na targ, uciekli i w sumie tyle. Teraz, czyli kilka dni po lekturze, wydaję mi się, że może trochę za bardzo ponarzekałem, przyzwyczajony do szybszej akcji w stylu amerykańskich, szpiegowskich komiksów - więcej wybuchów itp. A jednak tutaj są bardziej rzeczywiste wydarzenia i już trochę bardziej mi się podoba. 

Co do śmierci pewnej postaci to nie wierzyłbym w to.
Przecież leżał z dziurą w głowie!?  :shock: Nie chce sobie spoilerować i sprawdzać, czy jest to postać historyczna i czytać biografii, czy coś :)
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Itachi w Październik 02, 2017, 07:50:25 pm
Jestem świeżo po lekturze obu tomów Bradla. W żadnym wypadku nie zgadzał się z opinią, że drugi tom odstaje od pierwszego. Rozpatruję obie części jako całość, ponieważ cześć wątków zostaje domkniętych.

Scenariusz rozpisany jest na większą ilość zeszytów, widać to po wprowadzonych bohaterach i wątkach. Od samego początku czytelnik jest tego świadom co wpływa na większe skupienie i zaangażowanie. Wgryzienie się w charaktery postaci jest kluczowe, Tobiasz Piątkowski doskonale prowadzi bohaterów i zgrabnie wplata relacje między nimi.

Marek Oleksicki natomiast wykonuje znakomitą robotę, Helmut Radke zarówno przed jak i po wypadku mrozi krew w żyłach. Nie mam problemu z finałem i rozwiązaniem wydawałoby się głównego wątku. Dość mam już serii, gdzie ludzie mają trzy życia a kule w magiczny sposób omijają cele.

Ocena za oba tomy 8/10.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: LordDisneyland w Październik 02, 2017, 08:33:48 pm
Itachi- no ale w wojennych losach Leskiego wiele jest sytuacji niesamowitych i wydawałoby się wręcz niewiarygodnych  8)
Autorska spółka miała świetny pomysł na serię komiksową. Marzy mi się także porządnie zrobiony film...
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Archie w Październik 07, 2017, 01:47:53 am
Murazor, to jest komiks, a przecież w normalnym życiu ludzie potrafią przeżyć takie urazy ;-).
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Wrzesień 22, 2018, 08:56:33 pm
Tom 3 za mną.

Pierwsza historia wg mnie bardzo słaba, gdyby nie wstęp historyczny to nie wiedziałbym kompletnie o co chodzi. Pourywane sceny, skoki akcji, bohaterów. Rozumiem, że to miała być taka historia przybliżająca Inżyniera, ale można by to nazwać (prawie, że) zbiorem ilustracji do książki, a nie opowieścią :/

Drugi zeszyt już znacznie ciekawszy, opowiada bardzo fajną historię. Jest troszkę zabawna, trochę poważna. Przybliża postać Bradla, jego charakter i dopełnia opis z wstępu w dużo bardziej naturalny i spójny sposób, niż historia numer jeden. Brakowało mi trochę napięcia, a przecież to nie łatwe czasy.

Wg mnie autorzy mogliby napisać nawet kilkadziesiąt historii w stylu tej drugiej. Takie luźno powiązane akcje konspiracji, co jakiś czas 2-3 zeszytowa większa opowieść nawiązująca do historycznie słynnych/ważnych akcji podziemi. We wstępie wspomniano, że Bradl wiele podróżował, można by opowiedzieć jakie miał misję w różnych krajach. Dodałbym co parę zeszytów retrospekcje przybliżającą młodość, służbę. Takie coś by mi się podobało :)

Rysunki dalej na wysokim poziomie, szkoda, że nie pojawia się więcej klimatycznych lokacji w stylu knajpki i imprezy prawie a la lata 20. w USA.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Garf w Wrzesień 22, 2018, 09:03:57 pm
Scenarzysta powiedział mi, że początkowo w trzecim tomie druga historia też miała być z Inżynierem jako głównym bohaterem, ale patronaci komiksu zaprotestowali, że byłoby wtedy za mało Bradla w "Bradlu". Dorzucił więc dla równowagi "Qui pro quo" (który mnie również bardzo się podobał :) ).

Może kiedy ten drugi komiks z Inżynierem się ukaże, stworzy jakąś większą całość z pierwszym epizodem i wpłynie na jego ocenę?
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: Murazor w Wrzesień 22, 2018, 10:07:31 pm
O, no to zmienia trochę sprawę. Takie miałem odczucie, że wyrwane z kontekstu, że jakoś urwane te wydarzenia.
Tytuł: Odp: Bradl
Wiadomość wysłana przez: vision2001 w Wrzesień 28, 2018, 08:12:51 am
Dobra, ale co w #3 na ostatniej stronie na kadrze z kina robi Kloss???
EDIT: no to już wiem - easter egg to jest...  :roll:  :wink: